Během svátku 28.10. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
Mastercard Obchodník roku 2021 Projektory Vankyo

Externí disky a NAS: Co spolehlivě ochrání vaše data?

Zobrazit katalog
Externí disky a NAS

Článek

Aktualizováno

Uvolněte místo vzpomínkám. Z dovolené máte zajisté gigabajty dat, která potřebujete bezpečně uschovat. Ale pozor, nejenom, že shromažďování takových fotografií na osobním počítači zabere ohromné množství místa, ale také se tím vystavujete riziku jejich ztráty, při selhání disku. Nejspolehlivějšími řešeními jsou externí disky a NAS neboli chytrá datová úložiště. Zatímco první řešení je levné, snadno dostupné a bez požadavků na složitější obsluhu, to druhé nabídne mnohem více funkcí, síťový přístup a vyšší kapacity. Proč si externí disk pořídit a co je vlastně onen NAS? Právě to si povíme v tomto článku.

NAS; záloha dat

Co je NAS a proč zálohovat – OBSAH

 1. Externí disky bezpečně uloží vaše vzpomínky
 2. Co dokáže datové úložšitě NAS?
 3. NAS jako multimediální síťové úložiště
 4. NAS jako domácí „cloudové“ úložiště
 5. NAS jako firemní sdílený server
 6. Zálohování vs. ukládání na NAS
 7. RAID není zálohování dat
 8. Pevné disky pro NAS
 9. Výběr chytrého datového úložiště NAS

Externí disky bezpečně uloží vaše vzpomínky

Znáte to – neustálá upozornění na nedostatek paměti, přístroj se vám zpomalí a nic pořádně nefunguje. A přitom se to dá tak snadno vyřešit. Externí disky jsou totiž jako dělané pro uchování dat, které denně ve svém přístroji nepotřebujete, jako jsou fotografie a videa z dovolené. S lehkou nadsázkou, by se dnešní externí datová uložiště dala přirovnat ke kdysi populárním fotoalbům.

Ať je to pro vás nyní novinkou nebo ne, to, že máte ve svém počítači data bezpečně dnes, ještě nemusí znamenat, že tam budou i zítra. Ať už používáte plotnový pevný disk nebo SSD, obě tato řešení mohou selhat a ztratit tak vaše data. A to se týká všech disků, nejen těch, které mají v počítači ostatní. Může se to stát i vám. Bohužel, proti samotnému selhání neexistuje žádná ochrana, nicméně ochránit můžete data, která by byla při selhání disku ztracena, a to prostým zálohováním.

Zálohovací externí disk
Externí disk je jeden z nejlepších a nejpraktičtějších doplňků, o který můžete svou počítačovou výbavu rozšířit.

Nejsnadnější cestou k němu jsou externí disky. Ty připojíte k počítači a prostě na ně data překopírujete. Po odpojení disk uschováte na bezpečné místo, kde budou vaše data perfektně chráněna pro případ nečekaných událostí. Co ale zabrání externímu disku, aby data ztratil? Není v tom žádná věda – pravděpodobnost poškození disku se snižuje s jeho zatěžováním při čtení a zápisu, pokud tedy na externí disk zapíšete data jen jednou za určitou dobu, můžete si být celkem jisti, že k jeho selhání jen tak nedojde.

i Externí disky můžete koupit jako SSD nebo plotnové HDD. HDD jsou k dispozici ve dvou formátech – kompaktnější 2,5" a 3,5".

No, ale zálohování není jediným způsobem, jakým můžeme externí disk využít. Zásadní výhodou externích disků je jejich přenositelnost, díky které je můžeme odpojit a i s daty vzít, kam jen potřebujeme, podobně jako u flashdisků. Na rozdíl od těch jsou externí disky sice větší, zároveň ale nabízí mnohem vyšší kapacity a nižší cenu za jeden GB. A i z tohoto důvodu by měla mít externí disk každý uživatel počítače. Nejedná se o drahou záležitost, může vám ale „zachránit krk“ i zpříjemnit život.

Kdo a proč by mohl NAS potřebovat?

NAS je zařízení, pro které najde využití každý uživatel počítače, včetně těch občasných. Téměř jistě jste si už někdy naříkali, že vám na dovolené došlo místo na mobilu, nebo notebooku. NAS tento problém spolehlivě řeší. S jejich pomocí totiž budete moci odkudkoliv přistupovat ke svému domácímu úložišti a nahrávat zde své fotky, videa a další soubory. A platí to i obráceně. Máte například několik set GB filmů a seriálů? Stačí je uložit na váš NAS a kterýkoliv z nich si budete moci přehrát třeba na chytrém telefonu. Co vše NAS umí a kde všude najde uplatnění? Zjistíte v dalších kapitolách.

Chytrá datová úložiště vám představí i Mikoláš Tuček.

Co dokáže datové úložiště NAS?

Chytrá datová úložiště pojmou velké množství dat, oproti běžným externím diskům ale nabízí řadu výhod. Co vše NAS dokáže? 

 • Všechna data jsou na jednom místě a jsou přístupná odkudkoliv.
 • Bezpečnost dat je zajištěna možností zrcadlení na druhý pevný disk.
 • Automatické zálohování dat – dokumentů, fotografií i videí ze všech mobilních zařízení.
 • K datům může přistupovat několik uživatelů najednou.
 • Pohodlné streamování multimediálního obsahu do TV, AV přijímače, domácího kina i mobilních zařízení.
 • Snadné sdílení veškerého obsahu s kýmkoliv.
 • Jednoduchý přístup, správa a organizace uložených dat ze kteréhokoliv zařízení i přes webový prohlížeč.

NAS jako multimediální síťové úložiště

Představte si, že máte své fotografie či filmy, případně i hudbu jen na svém počítači, chcete si je ale pustit či prohlédnout v televizi. Jejich přenos by standardně zahrnoval připojení USB flash disku k počítači, překopírování dat, následné vyjmutí média, jeho přenesení k televizi, zapojení a následné vyhledání odpovídajících souborů. Už když se celý postup jen takto sepíše, je vyčerpávající.

S NAS je to mnohem jednodušší. Máte jedno úložiště, které je připojeno k domácí síti, takže k němu mají přístup všechna přihlášená zařízení. To znamená, že ono video z dovolené stačí nahrát z počítače, nebo dokonce i z mobilu na síťový disk, přejít k televizi a rovnou si ho pustit.

Multimediální síťové úložiště
Díky NAS můžete mít svůj multimediální obsah rychle dostupný ze kteréhokoliv zařízení v domácnosti i mimo ni.

NAS jako domácí „cloudové“ úložiště

Úzce to souvisí s předchozím bodem, ale NAS lze velmi dobře použít jako náhradu takzvaných cloudových úložišť. To jsou úložiště spravovaná třetí stranou, která vám za poplatek propůjčuje část místa pro vaše osobní i firemní data. To má plno výhod, jako třeba možnost přístupu odkudkoliv na světě, ale jsou zde také nevýhody.

i V naší nabídce najdete NAS úložiště pro spousty různých využití. V jednotlivých kategorií najdete úložiště pro domácnost, do firem, ale třeba i přenosná úložiště ideální na cestování. Ceny začínají už okolo 2 000 Kč.

První nevýhodou je cena takové služby. Když se podíváme třeba na jednu z těch populárních, její tarif, který vám poskytne 1 TB místa, činí 9,99 € za měsíc, což je při dnešním kurzu necelých 260 Kč. Snadným násobením dojdeme k závěru, že 1 TB takového úložiště vyjde ročně na 3 120 korun. Za takové peníze už máte vlastní základní NAS a dalším rokem bez cloudu se vám zaplatí téměř celý 4TB pevný disk, případně dvojice 2TB.

Domácí cloudové úložiště
Většina výrobců má k NAS i vlastní webové a mobilní aplikace, které stoprocentně suplují cloudové služby.

Finanční úspory NASu jsou tedy oproti cloudovým službám výrazné, domácí řešení má ale i další výhody. Například rychlost přenosu. Při nahrávání a stahování dat z cloudového úložiště je rychlost připojení limitována tarifem, který máte zřízen u svého poskytovatele internetu. Ten vám navíc často poskytne nesymetrickou linku, takže doba nahrávání souborů je výrazně delší než doba stahování. V případě NAS je jediným limitem přenosová rychlost datových vodičů, která je při použití Gigabit Ethernetu 1000 Mbit/s, případně rychlost WiFi přenosu. Klidně se tak může stát, že omezujícím prvkem bude nakonec starý disk ve vašem současném počítači. Navíc ke svému osobnímu NAS se můžete připojit odkudkoliv přes internet, takže služby jsou kompletní stejně jako v případě cloudu.

NAS jako firemní sdílený server

Všechny velké firmy mají interní servery, na které ukládají veškerá data nutná k provozu společnosti. Mnohá z nich jsou velmi citlivá a jejich svěření do rukou třetí strany (poskytovatele serverových služeb) rozhodně není žádoucí. Kromě již zmíněné přístupové rychlosti je tedy významným faktorem také zabezpečení. Všechna data, za něž nesete zodpovědnost, máte na očích a neriskujete tedy svůj „krk“, když je svěřujete do rukou někomu jinému. Malým a středním podnikům postačí jako server celkem běžný NAS.

NAS jako firemní server
Svůj server by měla mít každá firma operující v kancelářích, NAS je asi nejjednodušší řešení, jak ho získat.

Aby bylo zabezpečení dat skutečně špičkové, měl by NAS obsahovat více disků v redundantním zapojení. Níže v článku si o tom povíme ještě více, prozatím nám ale stačí vědět, že v redundantním zapojení jsou disky jištěny pro případ poškození jednoho z nich. Ke ztrátě dat proto nedojde, ani když jeden pevný disk (nebo i více) vypoví službu.

i Pokud máte ve firmě svoji vlastní serverovnu, možná vás budou zajímat NAS úložiště, která můžete zakomponovat do serverových racků. V kategorii rackových NAS můžete najít různé velikosti úložišť.

Jak bude takové nasazení vypadat? Velmi podobně jako to pro domácí sdílení multimediálních souborů. Na firemním disku lze mít uložena všechna data a vaši zaměstnanci k nim budou mít okamžitý přístup. Díky správcovským nástrojům navíc budete moci určit, kdo má přístup k čemu a nastavit ho tak například dle oddělení nebo i konkrétních uživatelů.

Zálohování vs. ukládání na NAS

Z informací ohledně redundantního zapojení disků v NAS by mohlo vyplynout, že je to vlastně zálohování dat. Avšak tak tomu není. Tedy alespoň ne tak úplně. NAS je určitě dobrým způsobem, jak data zálohovat, ne však v případě, že ho zároveň využíváte ke sdílení souborů, případně pro některé z výše uvedených aplikací. Když data zálohujete, měli byste je zkopírovat a vložit na disk, který bude ležet stranou pro případ, že by se s daty na hlavním úložišti neco stalo. Může to být klasický externí disk nebo ideálně celý NAS určený výhradně pro zálohy.

Zálohování vs. ukládání na NAS
Externí disk je nejlevnějším způsobem, jak zálohovat data, mnohem lepší je ale samostatný zálohovací NAS.

RAID není zálohování dat

Ale zpátky k redundantním polím nezávislých disků, takzvaným RAID. Abychom mohli takové pole vytvořit, budeme potřebovat alespoň dva disky. RAIDů máme několik druhů a ty se zásadně liší způsobem, jakým nakládají s daty. Níže si je krátce představíme:

RAID 0

RAID 0 není zrovna ideální zapojení disků pro NAS, protože co se bezpečnosti dat týče, je na tom ještě hůř než jeden jediný disk, a to z prostého důvodu: RAID 0 spojí dva disky způsobem, při kterém na oba rozprostírá data rovnoměrně. Protože může RAID 0 ukládat a číst z obou disků zároveň, sčítají se jejich kapacity a přenosové rychlosti jsou zhruba dvojnásobné. Cena za ně je ale kritická. V případě, že se něco stane s jedním z disků, data jsou zcela ztracena i na tom druhém.

RAID 1

Toto řešení nenabízí, na rozdíl od RAID 0, žádný výkonnostní benefit. To znamená, že disky propojené tímto způsobem budou stejně rychlé, jako kdyby v žádném RAIDu nebyly. Navíc, použitelná kapacita pole se bude rovnat pouze polovině součtu kapacit všech zapojených disků. Jakto? RAID 1 je řešení zaměřené na bezpečnost, proto ukládá data na oba disky zcela identicky. To znamená, že máte vždy uloženy dvě kopie pro případ, že by se s jedním diskem něco stalo. Kdyby k něčemu takovému došlo, všechna vaše data budou zálohována.

RAID ve firemním serveru
Zatímco RAID 0, 1 a 10 lze snadno použít i doma, RAID 5 a 6 se hodí spíše ke korporátnímu nasazení.

RAID 10

RAID 10 je kombinací obou předchozích řešení, a to nejen názvem, ale také funkčně. K jeho zapojení potřebujete alespoň čtyři disky. Ty se logicky rozdělí na dvě dvojice, které jsou interně zapojeny jako RAID 0. Tyto dvojice jsou pak vzájemně zrcadleny, což znamená, že získáme jak rychlost RAID 0, tak bezpečnost RAID 1. Nevýhodou je, že počáteční investice musí zahrnovat alespoň ony čtyři disky.

RAID 5

RAID 5 je mnohem komplexnější způsob zapojení, než jakými jsou předchozí řešení. Tato složitost je však snadno ospravedlnitelná, protože RAID 5 nabízí vysokou úroveň zabezpečení dat. Při použití identických disků vyhradíme jeden pro případ, že by došlo k vyřazení některého ze zbylých. Nevýhodou RAID 5 je náročná obnova dat i další spravování diskového pole. Zápis na disky může být navíc pomalejší, protože data jsou ukládána na všechny z nich zároveň.

RAID 6

RAID 6 je velmi podobný RAIDu 5, až na skutečnost, že dokáže data obnovit i při současném selhání dvou disků. RAID 6 je tak ještě bezpečnější než RAID 5, nicméně zároveň pomalejší při zápisu dat. Společně s RAID 5 je stavěn zejména na profesionální nasazení s početnějšími diskovými poli, kde nabídne mnohem více místa než RAID 1. Hodí se tak zejména do datacenter, jejichž provozovatelé si mohou dovolit investovat do svého úložiště čas a peníze.

! RAID nezálohuje
Ačkoliv je RAID určitá forma zabezpečení dat, chrání výhradně vůči mechanickému selhání disků, nikoliv před softwarovými hrozbami (např. ransomware). Všechna data byste proto měli ještě zálohovat, a to buď na vyhrazený zálohovaný NAS, nebo na prostý externí disk.

Pevné disky pro NAS

Stejně jako ostatní počítačové komponenty a příslušenství, i pevné disky mohou být vysoce specializované. Pokud chcete ušetřit, vystačíte si se základními modely do stolních počítačů. Ty mohou být vhodné pro domácí nasazení, kde nebudete NAS nějak neúměrně zatěžovat mnoha současnými přístupy a souvislým 24hodinovým čtením a zápisem.

Nicméně je-li vaším plánem NAS nasadit ve firmě nebo mít doma to nejlepší, doporučujeme se poohlédnout po discích určených speciálně pro takové nasazení. Najdete je v kategorii pevných disků pro NAS. Od Western Digital patří do NASů disky WD Red a Red Pro a za Seagate jsou to řady IronWolf a IronWolf Pro. Tyto disky jsou dimenzovány na neustávající vysoké zatížení, o čemž svědčí také prodloužená záruka, která se na ně už v základu vztahuje.

NAS – pevné disky
WD Red jsou disky speciálně určené pro NAS. Ekvivalentem je Seagate IronWolf.

„Základní“ verze disků obou výrobců mají záruku 36 měsíců, což jsou tři roky, a jsou dimenzovány na zatížení 180 TB/rok. U Pro variant je to pak dokonce pět let a 300 TB/rok. Co se parametrů týče, nijak zásadně se disky od Seagate a WD neliší, ostře si proto konkurují, a konečný výběr tak spočívá na vašich preferencích.

Výběr chytrého datového úložiště NAS

Datová úložiště NAS nejsou žádná disková pole osazená v podomácku vyrobených kostrách a připojená do základní desky starého počítače. Jsou to ucelená řešení v praktických boxech se speciálně navrženým hardwarem i softwarem a mnoha funkcemi pro uživatele i správce. Některé NAS se prodávají již s disky, jiné nechávají jejich výběr na vás. Mezi hlavní výrobce patří společnosti Synology, Western Digital, QNAP a Asustor. V této kapitole si představíme několik hlavních aspektů a parametrů, kterým bychom měli při výběru NAS věnovat pozornost.

Pozice pro disky

Protože NAS je datové úložiště na síti, musí obsahovat disky, na něž bude možné data ukládat. A protože se má na takové úložiště něco vejít, mělo by těch disků mít hned několik. Nejčastějšími konfiguracemi jsou NAS se dvěma nebo čtyřmi pozicemi, může jich ale být i mnohem víc, třeba třicet. Když takový NAS vybíráte, ujasněte si, jaký RAID chceme používat.

Co je NAS – Synology
Čtyři výměnné pozice pro disky má třeba NAS Synology DiskStation DS918+.

Nedoporučujeme RAID 0. RAID 1 je lepší, pro domácí nasazení je ale úplně nejlepší RAID 10. K jeho zapojení budete potřebovat minimálně čtyři pozice pro disky. Navíc pokud chcete ušetřit a nakoupíte HDD s nízkou kapacitou, připravíte se o možnost škálování, protože když koupíte nový objemnější disk, budete muset vyhodit některý z těch starých. I proto byste se měli před koupí NAS i disků do něj pořádně zamyslet, s jakou kapacitou si vystačíte a zda není možné, že byste ji v budoucnu potřebovali navýšit.

Procesor a RAM

Kdo by řekl, že i datové úložiště bude potřebovat výkonný procesor a dostatek RAM, když vlastně jen ukládá data. Ta data ale přichází z mnoha zdrojů v síti a právě na ty je potřeba brát při výběru CPU ohled. Jestliže plánujete NAS využívat v domácnosti, bude vám stačit nějaký slabší dvoujádrový procesor a 1–2 GB RAM. Pokud však chystáte spíše nasazení v menší firmě, kde bude přístup vyžadovat více než deset zaměstnanců, optimálním bude spíše lepší čtyřjádro s alespoň 4 GB operační paměti.

! Jako zálohovací NAS poslouží i ten nejlevnější, protože na něj bude pravděpodobně přistupováno jen z jednoho směru a poměrně zřídka.

Podporované služby a funkce

I u tohoto bodu je na vás, jakým způsobem plánujete svůj NAS využít. Zakoupený přístroj by tomu měl být přizpůsoben. Na Alza.cz si můžete chytrá datová úložiště vyfiltrovat dle mnoha parametrů, jejichž názvy hovoří za vše. Patří mezi ně FTP server, nahrávání z IP kamer, cloud server, web server, databázový server, media server a mnoho dalších funkcí.

i Další články z AlzaMagazínu:

Chytrá datová úložiště NAS jsou skvělým produktem s širokým využitím. Nejenže je můžete použít jako multimediální centrum nebo sdílený server, také se díky nim lze oprostit od závislosti na poskytovatelích cloudových úložišť. Externí disky jsou pak levnějším, avšak neméně spolehlivým řešením problémů s úložištěm.

WD My Cloud Home 2TB
NAS - externí box pro 1× 3,5", HDD, 1 × USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), 1 × LAN, desktop

4 999,- bez DPH 4 131,-
Koupit
Můžete mít dnes od 8:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: FW883b1
WD My Cloud EX2 Ultra 16TB (2x 8TB)
NAS - externí box pro 2× 3,5", HDD, 1024 MB DDR3 (max. 1024 MB ), 2 × USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), desktop

-27% 20 090,-
14 590,- bez DPH 12 058,-
Koupit
Můžete mít dnes od 9:15
Skladem 1 ks
Objednací kód: FW885k7
ZYXEL NAS542
NAS - externí box pro 4× 2,5" a 3,5", HDD, CPU FreeScale FS1024 1,2 GHz, 1024 MB DDR3, 3 × USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), 2 × LAN, desktop

6 429,- bez DPH 5 313,-
Koupit
Můžete mít dnes do 4:15
Skladem 5 ks
Objednací kód: VD290k1
ZYXEL NAS326
NAS - externí box pro 2× 3,5", HDD, CPU Marvell Armada 380 1,3 GHz, 512 MB DDR3 (max. 512 MB ), 3 × USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), 1 × LAN, desktop

3 790,- bez DPH 3 132,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít dnes do 4:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: VD290g1
WD My Cloud EX2 Ultra 12TB (2x 6TB)
NAS - externí box pro 2× 3,5", HDD, CPU Marvell Armada-385 1,3 GHz, 1024 MB DDR3, 2 × USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), 1 × LAN, desktop

-25% 18 390,-
13 790,- bez DPH 11 397,-
Koupit
Můžete mít dnes od 8:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: FW885k5
WD My Cloud EX2 Ultra 8TB (2x 4TB)
NAS - externí box pro 2× 3,5", HDD, CPU Marvell Armada-385 1,3 GHz, 1024 MB DDR3 (max. 1024 MB ), 2 × USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), 1 × LAN, desktop

-27% 14 190,-
10 290,- bez DPH 8 504,-
Koupit
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem 1 ks
Objednací kód: FW885k3
WD My Cloud EX2 Ultra 4TB (2x 2TB)
NAS - externí box pro 2× 3,5", HDD, CPU Marvell Armada-385 1,3 GHz, 1024 MB DDR3, desktop

10 290,- bez DPH 8 504,-
Koupit
Můžete mít dnes od 8:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: FW885k1
WD My Cloud EX2 Ultra
NAS - externí box pro 2× 3,5", HDD, CPU Marvell Armada-385 1,3 GHz, 1024 MB DDR3, 2 × USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), 1 × LAN, desktop

4 499,- bez DPH 3 718,-
Koupit
Můžete mít dnes do 4:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: FW885k
QNAP TVS-673e-4G
NAS 6× 3,5", CPU AMD Quad-Core 2,1 GHz, 4096 MB DDR4 (max. 4096 MB ), 4 × USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), 4 × LAN, desktop

-9% 34 790,-
31 790,- bez DPH 26 273,-
Koupit
Na objednávku do 21 dnů
Objednací kód: QL270m1
WD My Cloud Home Duo 12TB
NAS - externí box pro 2× 3,5", HDD, 2 × USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), 1 × LAN

16 190,- bez DPH 13 380,-
Koupit
Na objednávku do 21 dnů
Objednací kód: FW883f8j1
WD My Cloud EX2 Ultra 6TB (2x 3TB)
NAS - externí box pro 2× 3,5", HDD, CPU Marvell Armada-385 1,3 GHz, 1024 MB DDR3, 2 × USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), 1 × LAN, desktop

-9% 11 390,-
10 390,- bez DPH 8 587,-
Koupit
Na objednávku do 7 dnů
Objednací kód: FW885k2
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi