Pokud objednáte dnes, doručíme vám zítra. Prodejny máme otevřeny i v sobotu a v neděli.

Jak vybrat chytré datové úložiště (NAS)

Zobrazit katalog
https://i.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/QNAP-NAS.jpg

NAS, síťový disk nebo chytré datové úložiště. Tato synonyma se stávají základním stavebním kamenem dnešních domácností i kanceláří. Doba, kdy se hojně používaly přenosné disky nebo USB klíčenky, je s prudkým rozvojem cloudových služeb a chytrých datových úložišť pryč. V dnešním článku jsme se zaměřili na NASy od společnosti QNAP, která je průkopníkem těchto řešení a má více než 10letou tradici na trhu.

Co vše chytré datové úložiště neboli NAS umí

Chytrá datová úložiště, stejně tak jako externí disky, pojmou velké množství dat. Navíc mají tyto výhody:

 • Všechna data jsou na jednom místě a jsou přístupná odkudkoliv.
 • Bezpečnost dat je zajištěna možností zrcadlení na druhý pevný disk.
 • Automatické zálohování dat – dokumentů, fotografií i videí ze všech mobilních zařízení.
 • K datům může přistupovat několik uživatelů najednou.
 • Pohodlné streamování multimediálního obsahu do TV, AV přijímače, domácího kina i mobilních zařízení.
 • Snadné sdílení veškerého obsahu s kýmkoliv.
 • Jednoduchý přístup, správa a organizace uložených dat ze kteréhokoliv zařízení i přes webový prohlížeč.

Základní kritéria pro výběr vhodného NASu

QNAP operační systém QTSNa trhu existuje několik desítek typů, které se liší jak ve výbavě, v počtu funkcí, tak i v ceně. Zde jsou nejdůležitější kritéria, podle kterých se při výběru můžete odpíchnout.

Počet pozic pro pevný disk

Čím více pozic, tím více pevných disků lze k NASu připojit. Existují základní varianty s 1 pozicí i profesionální varianty až s 16 pozicemi.

Většinu modelů zakoupíte bez pevného disku a investice do samotného NAS zařízení tvoří významný podíl z celkové pořizovací ceny. Proto se vyplatí koupit NAS alespoň o 2 až 4 pozicích, které jsou pro domácí použití zcela dostačující i do budoucna. Pokud váháte, jaký pevný disk vybrat, podívejte se do naší nabídky NAS disků.

Aby byla vaše data maximálně chráněna před poškozením a potencionální ztrátou, doporučujeme pevné disky zapojit do RAIDu, tedy nastavit zrcadlení z jednoho na druhý. Veškerá uložená data na jednom disku tak budou automaticky v reálném čase zálohována na druhý disk a v případě poškození jednoho z nich o ně nepřijdete. V případě, že se rozhodnete "zrcadlit" a chcete mít kapacitní rezervu i do budoucna, doporučujeme zvolit NAS se 4 pozicemi.

NAS; chytré datové úložiště

Rozhraní

Nejčastěji jsou zastoupeny porty USB 2.0 nebo USB 3.0. Jejich prostřednictvím můžete nejčastěji připojit další externí disk či USB klíčenku. To se hodí zejména, pokud k vám přijde návštěva a chce vám ukázat fotografie, videa nebo pustit film – připojená externí jednotka je rozpoznána a umožňuje pohodlný přístup ke všem datům včetně možnosti streamování do televize. Externím diskem je také možné rozšířit celkovou kapacitu NAS řešení, pokud jsou již všechny sloty obsazeny a interní disky plné dat.

Pokročilé funkce a výbava

Zde záleží hlavně na účelu, pro jaký chytré datové úložiště pořizujete. Zatímco někteří uživatelé se spokojí pouze s velkým úložištěm, které je vždy na dosah ruky, jiní chtějí plnohodnotně využívat multimediální server Plex a například Print server. Firemní zákazníci zase cílí na další funkce jako hardwarové šifrování, podporu virtualizace nebo VPN server.

Minimální požadavky a uvedení do provozu

Jediným požadavkem pro zprovoznění chytrého datového úložiště je router s alespoň gigabitovým LAN rozhraním a ethernetový kabel kategorie CAT5E a vyšší – obě věci jsou dnes považovány za naprostý standard a seženete je s trochou nadsázky na každém rohu.

Potom již stačí propojit router s chytrým datovým úložištěm ethernetovým kabelem a zapnout. V grafickém webovém rozhraní nastavíte vše potřebné během chvilky.

Chytrá datová úložiště od QNAPu a jejich výhody

QNAP NAS a výhody QTSQNAP do svých NAS řešení integruje vlastní operační systém QTS, který zahrnuje klíčové aplikace pro každodenní použití. Těmi jsou například File Station, Music Station, Photo Station nebo Video Station a detailně se jim budeme věnovat níže. Dále je jeho součástí Antivirus, systémový monitor a nechybí ani App Center, prostřednictvím kterého je možné stahovat další aplikace. V případě potíží lze využít vzdálené podpory a systémové aktualizace zase přinášejí opravy chyb a nové funkcionality.

Produkty QNAP NAS podporují OS Windows, Mac OS, Linux a UNIX, tudíž si bez problému rozumí s různými zařízeními, ať už to jsou počítače, notebooky, tablety či mobilní telefony. Operační systém QTS podporuje streamování přes AirPlay, DLNA, Chromecast, HDMI a USB, takže svá multimédia snadno dostanete do televize, AV přijímače, domácího kina nebo například do herní konzole. Integrované full-textové vyhledávání vám pomůže snadno a rychle najít vše, co právě hledáte. Pro správu souborů a složek je připravena aplikace File Station.

Následující aplikace jsou určeny jak pro milovníky hudby, vášnivé fotografy i video nadšence.

Aplikace Music Station

 • Kategorizace hudby dle názvu, interpreta, alba a žánru.
 • Možnost přidání informací a textů ke skladbám, obrázku alba, roku vydání nebo například žánru.
 • Snadné sdílení hudby s přáteli na sociálních sítích nebo e-mailech pomocí odkazu.
 • Tvorba hudebního budíku.
 • Integrované rozhlasové stanice a možnost jejich manuálního přidávání.
 • Centrální vysílání hudby do různých místností i pomocí Bluetooth.
 • Připojení k TV nebo AV přijímači pomocí HDMI.

Aplikace Photo Station a QFile

 • Kategorizace vaší sbírky fotografií, vytváření složek a alb.
 • Automatické nahrávání nových fotografií z mobilních zařízení do NASu.
 • Kopírování fotografií z digitálního fotoaparátu pomocí USB a funkce Smart Import.
 • Kopírování fotografií z USB klíčenek a externích médií pomocí tlačítka Copy na NAS zařízení.
 • Možnost sestavení prezentace včetně přechodových efektů a hudbou na pozadí.
 • Geotagging na Google Mapách, detekce tváří a přidávání jmen osob zachycených na fotografiích.

Aplikace Video Station

 • Kategorizace vaší sbírky videí a filmotéky.
 • Snadný import titulků včetně změny písma, barvy i velikosti.
 • Při streamování přes HDMI podpora až 7.1 kanálového zvuku.
 • Podpora vysílání také pomocí Plex Media Serveru (dostupné pro vyšší řady QNAP NAS).

Levné NAS řešení pro každou domácnost

QNAP NAS - streamování přes DLNAPokud potřebujete centralizovat vaše data, zpřístupnit je z prostředí vaší Wi-Fi i internetu a postačí vám podpora DLNA pro streamování obsahu do chytrých TV a mobilních zařízení, hravě si vystačíte i se základními modely chytrých datových úložišť. Váháte s výběrem? Pak doporučujeme vybrat mezi těmito typy: QNAP TS-228QNAP TS-231P nebo QNAP TS-431P.

Pokročilé NAS řešení pro domácnosti

Ve výkonnějších modelech běží Plex Media Server, který transkóduje video stream v reálném čase. Jinými slovy jej převádí do univerzálních formátů, aby byla zaručena kompatibilita s většinou multimediálních zařízení a přehrávačů. Díky Plexu odpadají všemožné problémy s přehráváním a detekcí multimediálních souborů, což je známá slabina protokolu DLNA a umožňuje tak bezproblémové přehrávání na mobilních zařízeních, televizích i herních konzolích.

QNAP NAS Transcoding Engine - Plex Media ServerDalší výhodou je, že si při spuštění video streamu můžete vybrat rozlišení, do kterého chcete stream transkódovat. Pro mobilní zařízení lze například zvolit nižší rozlišení, takže přenos nebude tak náročný (spotřebovává méně dat). V neposlední řadě je možné přidat do videa titulky.

Vzhledem k tomu, že transkódování vyžaduje poměrně vysoký výkon, nenajdete Plex Media Server na levnějších NAS zařízeních. Pro HD video je vyžadován libovolný procesor značky Intel a pro Full HD video alespoň Intel Core i3. Pokud si pořizujete chytré datové úložiště primárně kvůli streamování videa, je to investice, která se vám rozhodně vyplatí.

Nutno podotknout, že Plex musí podporovat i zařízení, na kterém chcete video přehrávat, nicméně pro většinu operačních systémů existuje stejnojmenná aplikace a podporuje jej i široké spektrum chytrých televizorů.

Pro dokonalý požitek ze streamování doporučujeme tyto modely: QNAP TS-251, QNAP TS-251A-2G, QNAP TS-451A-2G nebo QNAP HS-251+.

NAS pro profesionály a firmy

QNAP NAS pro businessRychlost, bezpečnost, všestrannost a spolehlivost. To jsou nejčastější kritéria při výběru NAS řešení ze strany firemních zákazníků a profesionálů, mezi které patří například uživatelé ze segmentu video studií nebo reklamních agentur. Rovněž jsou kladeny vysoké nároky na pokročilé funkce a výbavu. Mezi ně se řadí zejména:

 • Hardwarová podpora šifrování.
 • 2 a více LAN konektorů, rychlé M.2 SATA rozhraní či Thunderbolt.
 • Podpora virtualizace.
 • Provozování VPN, FTP, Web, Print, LDAP či databázového serveru.
 • Plnohodnotná podpora RAID – kromě zrcadlení jde například o varianty RAID 5, 6 a 10 nebo JBOD.

Těmto zákazníkům můžeme vřele doporučit modely: QNAP TVS-1282T-i5-16GQNAP TVS-1282T-i7-32GQNAP TVS-882T-i5-16G nebo QNAP TVS-682T-i3-8G.

NAS značky QNAP je sázka na jistotu

Chytré datové úložiště od QNAPu můžeme rozhodně doporučit. Důležité je vybrat takové řešení, které bude po hardwarové stránce odpovídat vašim potřebám i do budoucna. Díky operačnímu systému QTS, možnosti instalace dalších aplikací a pravidelným aktualizacím se můžete spolehnout na to, že zařízení brzy morálně nezastará a nebudete mít potřebu jej brzy vyměnit za nové.

QNAP TS-431P
Datové úložiště pro 4x 2.5/3.5" SATA II/III HDD nebo SSD, AnnapurnaLabs AL-212 dual-core 1.7GHz, 1GB DDR3, RAID (0,1, 5, 5 + hot spare, 6, 10), 2x GLAN, 3x USB 3.0, CZ menu
Moderní NAS přinese celou škálu lákavých síťových funkcí, díky kterým bude práce s daty hračkou. Přitom je jedno, jestli...

8 190,-
Koupit
Skladem 3 ks
Objednací kód: QL269b4f
QNAP TS-231P
Datové úložiště pro 2x 2.5/3.5" SATA II/III HDD nebo SSD, AnnapurnaLabs AL-212 dual-core 1.7GHz, 1GB DDR3, RAID (0,1), 2x GLAN, 3x USB 3.0, CZ menu
Moderní NAS přinese celou škálu lákavých síťových funkcí, díky kterým bude práce s daty hračkou. Přitom je jedno, jestli...

5 890,-
Koupit
Skladem 2 ks
Objednací kód: QL267c7k
QNAP TS-451A-2G
Datové úložiště pro 4x 2.5" / 3.5" SATA II / III HDD / SSD, RAID (0,1,JBOD), Dual-Core Intel Celeron 1.6 GHz, 2GB DDR3, 2x GLAN, 3x USB 3.0, USB 3.0 host pro připojení k PC, HDMI
TS-451A je založen na...

13 390,-
Koupit
Skladem 1 ks
Objednací kód: QL269c3
QNAP TS-251A-2G
Datové úložiště pro 2x 2.5" / 3.5" SATA II / III HDD / SSD, RAID (0,1,JBOD), Dual-Core Intel Celeron 1.6 GHz, 2GB DDR3, 2x GLAN, 3x USB 3.0, USB 3.0 host pro připojení k PC, HDMI
TS-251A je...

9 490,-
Koupit
Skladem 1 ks
Objednací kód: QL267e4
QNAP TS-228
Datové úložiště pro 2x 3.5" III HDD, RAID (0,1,JBOD), CPU ARM v7 1.1 GHz Dual-core, 1GB DDR3, 1x GLAN, 1x USB 2.0, 1x USB 3.0
 Rozšiřte svůj digitální svět o další kousek kvalitního chytrého domácího úložiště...

QNAP TS-228
-11%
-11% 4 829,-
4 290,-
Koupit
Akční cena
Skladem 3 ks
Objednací kód: QL269n1
QNAP TS-563-2G
Datové úložiště pro 5x 2.5/3.5" SATA II/III HDD nebo SSD, Intel Celeron Quad-Core 2.0GHz, 2GB DDR3, RAID (0,1,5,6,10, 5 + Spare), 4x GLAN, USB PrintServer, 3x USB 3.0, 2x USB 2.0, XBMC, informační LCD, infra čidlo, CZ menu
  Výkonné, spolehlivé, zabezpečené a škálovatelné řešení pro optimalizaci podnikových aplikací. Těmito přívlastky je...

17 890,-
Koupit
Skladem 1 ks
Objednací kód: QL269l2
QNAP TS-253A-4G
Datové úložiště pro 2x 2.5/3.5" SATA II/III HDD nebo SSD, Intel Celeron N3150 Quad-Core 1.6GHz, 4GB DDR3, RAID (0,1), 2x GLAN, USB PrintServer, 4x USB 3.0, 2x HDMI, XBMC, CZ menu
Skvělá výbava,...

11 390,-
Koupit
Skladem 2 ks
Objednací kód: QL267i1
QNAP TS-451+-2G
Datové úložiště pro 4x 2.5" / 3.5" SATA II / III HDD / SSD, RAID (0,1,5,6,10,JBOD), Quad-Core Intel Celeron 2.0GHz, 2GB DDR3, 2x GLAN, 2x USB 2.0, 2x USB 3.0, HDMI
Nové chytré domácí úložiště od firmy QNAP představuje systém se skvělou výbavou a nadprůměrným výkonem za dostupnou...

13 990,-
Koupit
Skladem 1 ks
Objednací kód: QL269b2b6
QNAP HS-251+
Datové úložiště pro 2x 2.5" / 3.5" SATA II / III HDD, RAID (JBOD, 0,1), Quad-Core Intel Celeron 2.0GHz, 2GB DDR3, 2x GLAN, 2x USB 2.0, 2x USB 3.0, HDMI
Nové chytré domácí úložiště od firmy QNAP představuje systém se skvělou výbavou a nadprůměrným výkonem za...

10 990,-
Koupit
Skladem 2 ks
Objednací kód: QL271f1
QNAP TVS-471-i3-4G
Datové úložiště pro 4x 2.5/3.5" SATA II/III HDD nebo SSD, CPU Intel i3-4150 Dual-core 3.5GHz, 4GB DDR3, RAID (0,1,5,6,10), 4x GLAN, LCD panel, USB PrintServer, 3x USB 3.0, 2x USB 2.0, 1x HDMI, XBMC, CZ menu
Komplexní datové úložiště QNAP TVS-471 je ideálním řešením pro malé firmy. Rychle zvládne...

34 290,-
Koupit
Skladem 1 ks
Objednací kód: QL270g2
QNAP TS-251
Datové úložiště pro 2x 2.5" / 3.5" SATA II / III HDD / SSD, RAID (0,1,JBOD), Dual-Core Intel Celeron 2.41GHz, 1GB DDR3, 2x GLAN, 2x USB 2.0, 2x USB 3.0, HDMI, XBMC prostředí
Potěší i nejnáročnější Jste nároční na vysoký výkon a velkou kapacitu? Pak je pro vás nové zařízení QNAP TS-251 tou nejlepší...

+ ZDARMA Příslušenství QNAP Infra ovladač

QNAP TS-251
2× -55%
-55% 14 089,-
6 290,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Objednací kód: QL267e
QNAP TVS-682T-i3-8G
Datové úložiště pro 4x 2.5/3.5" SATA II/III HDD nebo SSD, 2 x 2.5” SSD, Intel Core i3-6100 3.7 GHz dual-core, 8GB DDR3, RAID (0,1, 5, 5 + hot spare, 6, 10), 2x M.2 SATA SSD, 4x GLAN, 2x 10GLAN, 2 x Thunderbolt 2, 5x USB 3.0, SD, 2x Audio in, 2x repro, 3x HDMI 4K, infra RC,CZ menu
NAS s vysokým výkonem a bohatou sadou funkcí, jejich...

61 990,-
Koupit
Na objednávku do 14 dnů
Objednací kód: QL270q9
QNAP TVS-882T-i5-16G
Datové úložiště pro 6x 2.5/3.5" SATA II/III HDD nebo SSD, 2 x 2.5” SSD, Intel Core i5-6500 3.6 GHz quad-core, 16GB DDR3, RAID (0,1, 5, 5 + hot spare, 6, 10), 2x M.2 SATA SSD, 4x GLAN, 2x 10GLAN, 2 x Thunderbolt 2, 5x USB 3.0, SD, 2x Audio in, 2x repro, 3x HDMI 4K, infra RC,CZ menu
NAS s vysokým výkonem a bohatou sadou funkcí, jejich flexibilitu...

79 990,-
Koupit
Na objednávku do 14 dnů
Objednací kód: QL270q8
QNAP TVS-1282T-i5-16G
Datové úložiště pro 8x 2.5/3.5" SATA II/III HDD nebo SSD, 4 x 2.5” SSD, Intel Core i5-6500 3.6 GHz quad-core, 16GB DDR3, RAID (0,1, 5, 5 + hot spare, 6, 10), 2x M.2 SATA SSD, 4x GLAN, 2x 10GLAN, 2 x Thunderbolt 2, 5x USB 3.0, SD, 2x Audio in, 2x repro, 3x HDMI 4K, infra RC,CZ menu
NAS s vysokým výkonem a bohatou sadou funkcí, jejich...

86 590,-
Koupit
Na objednávku do 14 dnů
Objednací kód: QL270q7
QNAP TS-431U
Datové úložiště pro 4x 2.5/3.5" SATA II/III HDD nebo SSD, Freescale ARM Cortex-A9 dual-core 1.2GHz, 1GB DDR3, RAID (0,1, 5, 5 + hot spare, 6, 10), 2x GLAN, 4x USB 3.0, 1x USB 2.0, CZ menu, do racku
Funkcemi flexibilní NAS obstojí v podnikovém prostředí, kde se služby...

14 690,-
Koupit
Na objednávku do 14 dnů
Objednací kód: QL270p1
QNAP TVS-1282T-i7-32G
Datové úložiště pro 8x 2.5/3.5" SATA II/III HDD nebo SSD + 4x 2,5” SSD, CPU Intel Core i7-6700 3.4 GHz quad-core, 32GB DDR4, RAID (0,1,5,6,10), 2x 10GBase-T port, 4 x GbE, LCD panel, 5x USB 3.0, 3x HDMI, 2x Thunderbolt 2, CZ menu
 Nejvýkonnější datové úložiště od společnosti QNAP. Je vybaveno výkonnými procesory Intel Core šesté generace,...

102 890,-
Koupit
Na objednávku do 4 pracovních dnů
Objednací kód: QL270o4
QNAP TS-251+-2G
Datové úložiště pro 2x 2.5" / 3.5" SATA II / III HDD / SSD, RAID (0,1,JBOD), Quad-Core Intel Celeron 2.0GHz, 2GB DDR3, 2x GLAN, 2x USB 2.0, 2x USB 3.0, HDMI
Nové chytré domácí úložiště od firmy QNAP představuje systém se skvělou výbavou a nadprůměrným výkonem za dostupnou...

9 990,-
Koupit
Na objednávku do 4 pracovních dnů
Objednací kód: QL267e1
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
WEB6