Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká

Jak vybrat mobil

Zobrazit katalog

Sháníte telefon na manažerskou práci, pro prarodiče nebo na focení selfíček před zrcadlem? Poradíme vám, jak vybrat správně.

Aktualizováno

Mobilní telefony se liší v mnoha ohledech a vybrat ten správný nemusí být snadné. My vám poradíme, na co se zaměřit, ať už sháníte výkonný pracovní telefon, levný smartphone na běžné používání, fotomobil nebo třeba tlačítkový mobil pro babičku. Podíváme se také na jednotlivé kategorie mobilních telefonů, důležité parametry i časté otázky a přiblížíme si pojmy jako dobrý výřez v displeji, LTE nebo třeba eSIM.

Jak vybrat mobil? Několik tipů pro výběr

 1. Rozhodněte se, jestli chcete chytrý telefon (smartphone), nebo klasický tlačítkový telefon

 2. Na velké úhlopříčce si užijete multimedia, hry a prohlížení internetu, ale velké telefony se hůře ovládají jednou rukou

 3. Smartphony, se kterými pořídíte krásné fotografie, vybírejte mezi fotomobily

 4. Pro ochranu mobilu za každého počasí volte odolné modely

 5. Jestliže budete často používat telefon pro virtuální realitu (VR), volte co nejvyšší rozlišení displeje

 6. Telefony pro seniory disponují velkými tlačítky a dobře čitelným displejem s velkým písmem

Kapitoly průvodce mobilními telefony

Chytré telefony (smartphone)

Smartphony neboli chytré telefony nabízí velký dotykový displej při stále přijatelnějších rozměrech. Jejich základem je předinstalovaný operační systém (iOS, nebo Android) s mnoha aplikacemi včetně her. Součástí všech chytrých telefonů je integrovaný fotoaparát, hudební přehrávač, přístup na internet a další funkce usnadňující život.

Parametry chytrých telefonů

Displej

Při výběru telefonu si jedním z prvních kroků výběr velikosti displeje. Pokud budete mít telefon pouze na volání a posílání zpráv, nejspíše vám postačí i menší displej do 5". Pakliže se ale budete často věnovat i focení a následnému prohlížení pořízených snímků, raději volte co největší rozlišení a větší úhlopříčku displeje, tedy alespoň 5,5" a více. Standardem dnešních chytrých telefonů je Full HD rozlišení (1 920 × 1 080 px) na 5" až 6,8" obrazovce.

Stále populárnější jsou bezrámečkové telefony, tedy zařízení s tenkými rámečky kolem obrazovky. Umožňují umístění většího displeje do stejného těla telefonu, což je nejen praktické, ale také dobře vypadá. Dnes již běžný je poměr stran obrazovek 18 : 9 (nebo také 19 : 9, 19,5 : 9 apod.), nahrazující zastaralý 16 : 9. Takový telefon je protaženější, snadněji se drží i při větší úhlopříčce a lépe zobrazuje různorodý obsah.

iPhone X (září 2018 jej nahradil iPhone XS, XS Max a iPhone XR) v roce 2017 zpopularizoval vykrojení displeje neboli notch. Říká se mu také výkus či výsek a každý výrobce na něj jde trochu jinak. Někteří uvolněné místo pro displej využívají pouze jako prodloužený displej, jiní do něj přidávají optimalizované oznamovací lišty. Notch jde také často softwarově skrýt („uši“ kolem výřezu se překryjí tmavou obrazovkou), takže pokud nejste jejich fanoušek, nemusíte jej používat.

Běžné velikosti displeje chytrých telefonů

 • 4" až 4,4" – velice kompaktní telefony, ideální pro uživatele vyžadující minimalistický dotykový mobil. Hůře se ale na nich sledují videa, hrají hry a surfuje na internetu. Dnes se už zařízení s takto malým displejem takřka neprodávají.
 • 4,5" až 4,9" – telefony s touto úhlopříčkou zvládnete bez problému ovládat jednou rukou. Oblíbenými zástupci byli iPhone 8 nebo iPhone 7. Ani takto malé úhlopříčky ale už nejsou obvyklé.
 • 5" až 5,4" – oblíbená velikost, která se vyskytuje zejména u levnějších mobilních telefonů. Pokud displej obepínají tenké rámečky, mobil je lehký, kompaktní a snadno se vejde do kapy.
 • 5,5" až 5,9" – jedna z nejčastějších velikostí displejů mobilních telefonů. Nabízí dobře zvolený kompromis pro multimédia, sledování filmů, hraní her a surfování na internetu.
 • 6" a více – smartphony na pomezí tabletů a telefonů, které ale i přes velikost displeje mají díky tenkým rámečkům přijatelné rozměry. Na velké ploše se vše dělá příjemněji, na druhou stranu v kapse jsou větší rozměry už znát.

Technologie displeje

OLED displeje jsou momentálně to nejlepší na trhu. Dělí se do dvou kategorií na základě použité matrice.

 • AMOLED – obsahují aktivní matrici. Od ostatních zobrazovacích technologií se odlišují zejména velmi věrným zobrazením černé barvy, díky kterému dosahují bezkonkurenčních kontrastů. To včetně širokých pozorovacích úhlů, nízkou spotřebou baterie a nízké odezvě.
 • P-OLED – displeje s pasivní matricí. Jsou jednodušší a levnější konstrukce. Používané zejména v chytrých hodinkách a malých displejícp>

LCD displeje mají obecně vyšší spotřebu energie než OLED displeje. Jejich konstrukce je ale mnohem levnější, a proto se s LCD displeji setkáváme právě u levnějších modelů.

 • Super LCD – vynikají svým zobrazením světlých barev a nízkou spotřebou. Velkou výhodou je minimální vzdálenost mezi samotným displejem a krycím sklem.
 • IPS – velmi věrné zobrazení široké škály barev s nejlepšími pozorovacími úhly. Jedná se o nejrozšířenější technologii mezi mobilními telefony a najdeme ji u většiny modelů střední třídy.
 • TN – starší LCD technologie, hojně využívaná zejména u monitorů stolních počítačů. Jsou velmi levné na výrobu a mají vysoký jas a o něco menší náročnost na výdrž baterie. Nevýhodou jsou naopak špatné pozorovací úhly. Najdeme je zejména u starších a levnějších telefonů a tabletů.

Poměr stran displeje

Poměrů stran displeje je několik. V podstatě ani neexistují žádná omezení a výrobci se často pouštějí do experimentů. Ve většině případů ovšem narazíte na:

 • 18 : 9 – moderní poměr stran, který se objevuje u velké většiny dnešních smartphonů.
 • 18,5 : 9 – jeden z „patvarů“, se kterými přišli výrobci mobilních telefonů, aby se odlišili. To však vůbec nevadí a není třeba se tomuto poměru jakkoli vyhýbat.
 • 19 : 9 – častý poměr, který běžně přerůstá i v 19,5 : 9. Čím větší poměr je, tím je displej protaženější.
 • 16 : 9 – nyní již zastaralý poměr, který se objevuje čím dál méně.
 • 4 : 3 – starší poměr stran, který můžeme vidět u tlačítkových telefonů.

Nejrozšířenější rozlišení

Označení rozlišení displejeVelikost rozlišení displeje
HD1 280 × 720 pixelů
Full HD1 920 × 1 080 pixelů
WQHD2 560 × 1 440 pixelů
4K3 840 × 2 160 pixelů

Operační paměť RAM

Každý chytrý telefon má svou operační paměť. Má vliv na celkový výkon a je to jeden z důležitých parametrů. Čím větší množství operační paměti máte, tím svižněji mobil poběží a zvládne více operací najednou.

Kolik GB operační paměti potřebuji?

 • 1–2 GB – tolik najdeme u nejlevnějších a starších smartphonů. Na dnešní aplikace to ale již většinou nestačí a při náročnějším zatížení se systém často zasekává a nereaguje.
 • 3–4 GB – je dnes již standard. 3 až 4 GB paměti stačí na pohodlné prohlížení webu, poslech písniček a hraní mobilních her.
 • 6 GB a více – jelikož se telefony s 5 GB RAM nevyrábí, dále je tu 6 GB. Tuto hodnotu dnes najdete u výkonných telefonů, u těch nejvýkonnějších i 8 GB. Většinou celý prostor operační paměti nevyužijete, ale jedná se o dobrou pojistku do budoucna, protože nároky aplikací na RAMku se neustále zvyšují.

Procesor

Jádra procesoru

Nejdůležitější část procesoru, která je odpovědná za všechny výpočetní operace. U chytrých telefonů se počet jader většinou pohybuje od 4 do 8 a dá se říci, že čím více jader, tím lépe. Více jader mezi sebou lépe práci rozdělí a tím se zkrátí doba jejího zpracování.

Frekvence (takt) procesoru

Frekvence značí počet instrukcí, které dokáže procesor vykonat za 1 sekundu. Uvádí se v GHz. S vyšší frekvencí roste pracovní výkonnost procesoru. Běžné hodnoty základních frekvencí se pohybují od 1,6 GHz do 2 GHz.

Jaký procesor potřebuji?

Pro operační systém Android se dnes považuje za standard čtyřjádrový až osmijádrový procesor o taktu 1,5 GHz. U telefonů Apple iPhone s operačním systémem iOS se nemusíte zdržovat výběrem dle výkonu, jelikož každý model je navržen tak, aby bylo vše svižné a plynulé.

Modelové označení procesoru

V podstatě jediný údaj, podle kterého můžete po vyhledání recenzí a benchmarků předpovídat výkon telefonu. Například moderní čtyřjádrový čip může být klidně výkonnější, než zastaralý osmijádrový.

Umělá inteligence

Převážně u novějších telefonů vyšší třídy se čím dál častěji setkáváme s umělou inteligencí. O co vlastně jde? V procesoru telefonu je obsažena procesorová jednotka či kousek kódu navíc, který například usnadňuje focení či šetří baterii. S umělou inteligencí se můžete setkat také u virtuálních asistentů jako Google Asistent (Google), Alexa (Amazon), Siri (Apple), Bixby (Samsung) apod. Chytrým algoritům se podrobně věnuje článek AI – Umělá inteligence (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT).

Nejznámější výrobci


Qualcomm
Procesory a grafické akcelerátory jsou vychvalovány především pro jejich schopnost multitaskingu a výkonu při hraní her. Firma vyrábí procesory od roku 2005 a prošla si tedy dlouhou historií mobilního inženýrství. Jejich procesory Snapdragon jsou používány i u vlajkových lodí největších výrobců, jako jsou telefony Google Pixel s čistým Androidem, Xiaomi Mi nebo některé varianty modelů Samsung Galaxy S.

 • Snapdragon – označení výkonnostních tříd CPU jednotek. Série se značí pomocí čísel: S200, S400, S600, S800. První číslo značí řadu procesoru a druhé model procesoru. Čím vyšší číslo, tím výkonnější procesor. Součástí procesoru je i grafický akcelerátor.
 • Adreno – grafické akcelerátory, které mají podobnou funkci, jako grafické karty v noteboocích a stolních počítačícp>


MediaTek
Tchajwanský výrobce procesorů MediaTek je jeden z hlavních konkurentů Qualcommu. Ve svém portfoliu má vše přes levné procesory, nabušené čipy pro střední třídu, až po futuristickou X-series s frekvencí až 3 GHz. Pyšní se spoustou originálních funkcí, jako třeba patentovanou MiraVision. Tyto procesory jsou velmi populární u čínských výrobců jako Xiaomi nebo třeba Meizu.

 • Helio – nejnovější chlouba této společnosti. Procesory MediaTek Helio kombinují to nejlepší ze všech předchozích generací. Sám výrobce ho nazývá procesorem budoucnosti.


Samsung
Korejský výrobce elektroniky rozhodně nezůstává pozadu a vyrábí si sám procesory, které využívá ve svých nejlepších telefonech. Často je mixuje s procesory od Qualcommu, dle trhu, pro který je telefon určen.

 • Exynos – klíčová řada osmijádrových procesorů od Samsungu. Díky pokročilému grafickému čipu jsou schopné hraní 3D her i zpracování 4k UHD rozlišení.


Apple
Apple si své procesory nevyrábí ani nenavrhuje sám, ale najímá si na to různé firmy, zejména pak Samsung a TSMC.

 • Apple A – označení procesorů v telefonech a tabletech. V iPhonech XS, XS Max a XR běží šestijádrový procesor Apple A12 Bionic. Ten oproti procesoru A11 Bionic přináší nárůst celkového výkonu asi o 15 %.


HiSilicon
Čínská firma vlastněná telefoním gigantem Huawei. Jedná se o největšího výrobce plošných spojů na čínském trhu, má tedy velmi dobré zázemí pro vývoj nových technologií. Oproti jiným asijským výrobcům nezvyšuje výkon počtem výpočetních jader, ale zlepšuje samotná jádra.

 • Kirin 900 – řada nejnovějších mobilních procesorů využívaných téměř výhradně ve smartphonech a tabletech firem Huawei a Honor.
 • Kirin 600/700 – řada procesorů určených pro běžné použití. Výkon je řadí ke střední třídě, jejich hlavní výhodou je totiž úsporný provoz.


nVidia
Známý hráč na poli grafických karet se před pár lety pustil do výroby mobilních procesních jednotek a rozhodně nezaostává za konkurencí. nVidia procesory vynikají především díky jejich výkonu ve hrách. Nejmodernější Tegra X1 je čtyrjádrový čipset s grafickou jednotkou obsahující 256 jader a je proto využívaný v přenosné herní konzoli Nvidia SHIELD Android TV. nVidia procesory jsou ideální pro všechny hráče.

 • Tegra K1 – procesor využívaný řadou telefonů, zejména pak tabletem Nvidia SHIELD, na kterém je možno hrát počítačové pecky jako Half-Life nebo Knights of the Old Rebublic.

Baterie

Výdrž baterie se udává v jednotkách mAh (miliampérhodina). Platí, že čím vyšší číslo, tím větší kapacita. Standardní kapacita baterie, která zajistí jednodenní výdrž, je přibližně 3 300 mAh. Hodnoty kolem 4 000 mAh a více lze považovat za nadprůměrně velkou baterii, s níž telefon bude vykazovat dobrou výdrž na jedno nabití. Při výběru je ale nutné zohlednit i další aspekty, které mohou mít na rychlost vybíjení vliv, zejména velikost displeje, výkon procesoru a použití datových funkcí. Aby bylo srovnání výdrže baterie mezi jednotlivými telefony co nejobjektivnější, uvádí se tzv. pohotovostní doba. Ta se testuje laboratorně a nejedná se o reálnou výdrž. Je to maximální možná doba, po jakou telefon vydrží v zapnutém stavu na jedno nabití.

Řada telefonů podporuje funkci rychlonabíjení. Název technologie se liší podle výrobce – někdy narazíte například na pojem Rapid Charge, Pump Express, Quick Charge, Dash Charge a další. Nejrozšířenější je právě technologie Quick Charge 2.0 od Qualcommu, která dokáže nabít baterii telefonu z 0 do 60 % přibližně za 30 minut. Koncem roku 2015 byla představena inovovaná verze Quick Charge 3.0, která nabije telefon z 0 do 80 % přibližně za 35 minut. Evolucí pro rok 2018 se stal Quick Charge 4+, který používá několik napájecích obvodů, takže je nejen rychlejší, ale i šetrnější k baterii.

U dražších telefonů můžete narazit také na funkci bezdrátového nabíjení. To přijde vhod, pokud se vám nechce neustále hledat a zapojovat kabely. V dnešní době tento druh nabíjení podporuje již několik značek a další neustále přibývají. Další výhodou je, že spolu s telefonem si na jednom tzv. docku můžete nabít třeba i chytré hodinky. Více se dočtete v článku Poradíme vám, jak na bezdrátové nabíjení.

Fotoaparát

Stále častěji je nejdůležitějším faktorem při výběru mobilního zařízení zabudovaný fotoaparát. Ať už jde o fotografování přírody, portrétů, jídla nebo selfíček, nejlepší mobilní fotoaparáty úspěšně nahrazují rozměrově velké kompakty.

Zadní/přední fotoaparát

Každý smartphone i tlačítkový mobil je dnes vybaven zadním fotoaparátem, ať už standrdním, duálním nebo trojitým jako např. Huawei P20 Pro. Zadní fotoaparát má téměř vždy větší rozlišení, světelnost i širší objektiv pro fotografie přírody a okolí. Pro selfie fotky slouží přední kamera, který je mnohdy rovněž duální.

Duální fotoaparát

Dokáže urychlit ostření, zvýšit světelnost, měnit oblast ostření až po zachycení snímku a různě nastavovat hloubku ostrosti. Schopnosti a funkce duálního fotoaparátu jsou však různé a závislé na konkrétním telefonu. Nejčastěji se druhý objektiv používá pro snímání s odlišnou ohniskovou vzdáleností, což usnadňuje vytváření snímků s rozostřeným pozadím. Druhým využitím je monochromatický senzor, který je citlivější na intenzitu světla a vylepšuje proto snímky ve tmě. Třetím způsobem použití je optický zoom.

Rozlišení

Počet pixelů, který výsledná fotografie bude obsahovat. Rozhodně to není jediný faktor, dle kterého se určuje kvalita fotoaparátu. Ta se odvíjí především od velikosti snímacího čipu a navíc mezi 14–28 Mpx není téměř žádný rozdíl. I nejlepší  výrobci telefonů se rozhodují spíše pro fotoaparáty s nižším rozlišením – iPhone XS (12 Mpx + 7 Mpx), Galaxy S9 (12 Mpx + 8 Mpx). Výjimkou je pak Huawei s modelem P20 Pro, který naopak používá rozlišení 40 Mpx.

Pro tisk velkoformátových fotografií je ideální vyšší rozlišení. Zde však bude stejně spíše limitující velikost snímače a tudíž oproti zrcadlovkám nižší kvalita fotografií.

Světelnost a clona

Důležitým parametrem fotoaparátu není jen počet megapixelů (Mpx), ale také světelnost. Značí se písmenem „f“, číslo za ním pak udává ztrátu světla při průchodu objektivem. Čím nižší číslo je, tím lépe se přístroj vyrovná s nedostatkem světla, což je nezbytné pro dosažení ostrých snímků nejen za šera. Větší světelnost nám mimo jiné i způsobuje krásné rozmazané pozadí, které je stále oblíbenější. Obvyklá velikost clony u chytrého telefonu se pohybuje kolem hodnot f/2 až f/2,4. Ty nejlepší přístroje pak udávají světelnost f/1,5.

Video

Mobilní fotoaparáty umí také natáčet videa ve vysokém rozlišení, často s různými funkcemi jako slow-motion nebo časosběrné video. Většina telefonů natáčí ve Full HD rozlišení, ty nejlepší zvládají i 4K.

HDR a scénické režimy

Vzhledem k tomu, že mobilní fotoaparáty fungují spíše automaticky než manuálně, obsahují spousty různých režimů pro všelijaké příležitosti.

HDR je funkce, která se ve fotografování využívá odjakživa a nyní nalézá své místo také v digitální fotografii. Jedná se o kombinaci snímků o různé expozici za účelem vzniku vysokokontrastního obrazu.

Panoramatický režim umožňuje snímat velmi široké fotografie, např. celý výhled z rozhledny.

Režim portrétů je určen pro fotografii lidí. Využívá nejmenší clony a rozmazává pozadí.

Makro režim se používá při focení malých objektů, třeba při focení květin nebo hmyzu.

Stabilizace

Jelikož při focení mobilem málokdy využijete stativ, je nedílnou součástí každého fotoaparátu obrazová stabilizace. Ta se dělí do dvou kategorií – elektronické (EIS) a optické (OIS). Levnější modely mají elektronickou stabilizaci, která pouze zvyšuje citlivost ISO za účelem dosažení kratšího expozičního času. Výsledná kvalita fotky s elektronickou stabilizací ale může být teoreticky i horší než bez ní. OIS na druhou stranu produkuje mnohem lepší výsledky, protože je zabudovaná přímo ve fotoaparátu.

Autofocus

Jakýkoli slušnější fotoaparát by měl podporovat automatické ostření (autofocus). Lepší telefony urychlují ostření na krátkou vzdálenost pomocí laseru a na libovolnou pomocí detekce fázového posuvu (PDAF). Nejlepší přístroje využívají kombinace obou metod. U iPhone se variace PDAF nazývá Focus Pixels.

Konektivita a senzory

Konektivita

 • LTE/4G

V dnešní době by žádnému chytrému telefonu neměla chybět podpora vysokorychlostního LTE internetu. Pozor na některé přístroje, které sice LTE podporují, ale nerozumí si s českými frekvencemi. Většina tuzemské LTE sítě je postavena na frekvenci 800 MHz. V našich technických parametrech zpravidla naleznete, zdali daný přístroj „české“ LTE podporuje, či nikoliv.

 • GPS

Připojení ke Globálnímu polohovému systému umožnuje sledování své pozice na mapách kdekoliv po Zemi s přesností několika metrů.

 • Galileo, GLONASS a BeiDou

Evropský, ruský a čínský družicový systém podobný americkému GPS. Systém Galileo by měl být plně funkční k roku 2019 a dosahovat větší přesnosti než GPS. BeiDou by pak měl do roku 2020 nabídnout až 35 satelitů, které pokryjí celý svět s přesností na 10 metrů.

 • WiFi

Připojení k internetu prostřednictvím bezdrátové technologie WiFi.

 • Bluetooth

Bezdrátová komunikace telefonu s dalšími zařízeními, zejména bezdrátovými reproduktory a sluchátky. Čím vyšší řada, tím větší rychlost připojení a nižší spotřeba energie.

 • NFC

Způsob komunikace dvou elektronických zařízení. Slouží k oboustrannému přenosu dat a informací. Bývá označováno jako technologie budoucnosti a používá se například při platbách mobilem v obchodech místo platebních karet. Oblíbený platební systém je Google Pay, časem ale do Česka má přijít také Apple Pay a další. Telefon při platbě stačí jen přiložit stejně jako při placení bezkontaktní kartou.

 • Infraport

Slouží k přenosu dat pomocí infračerveného záření. Dnes se již příliš nevyužívá a je nahrazováno službami Bluetooth a NFC. Využití ovšem stále nalezne pro dálkové ovládání nejrůznější elektroniky, jako jsou televize, klimatizace, domácí hudební přehrávače aj.

 • Micro USB / USB-C/ Lightning

Zdířky určené k připojení datového kabelu. Ten slouží k nabíjení nebo propojení telefonu s počítačem.

Micro USB – u levných Android telefonů stále často využívaný druh konektoru.

USB-C – Moderní verze USB, u většiny nových smarphonů.

Lightning – Konektor exkluzivní pro iPhony.

Senzory

 • Barometr

Měřič atmosférického tlaku. Velmi užitečná věcička pro chytré telefony.

 • Světelný senzor

Pokud vás nebaví pořád nastavovat jas obrazovky, světelný senzor to udělá za vás tak, abyste v daných podmínkách na displeji optimálně viděli vše, co chcete.

 • Pohybový senzor (akcelerometr) a gyroskop

Sledují pohyb a pozici telefonu. Nachází své uplatnění zejména v herním průmyslu, ale mohou být i užitečnými pomocníky v každodenním životě – například mobilní vodováha.

 • Magnetický kompas

Využívá se k určení světových stran pomocí magnetického pole Země.

 • Senzor přiblížení (proximity senzor)

Velmi důležitý senzor pro každý chytrý telefon. Při přiblížení telefonu k tváři během hovoru uzamyká obrazovku, aby nedošlo k nechtěným dotykům a vypnutí hovoru.

Vnitřní úložiště a paměťové karty

Obzvlášť u telefonů bez slotu na paměťovou kartu buďte obezřetní a volte raději o něco větší paměťovou variantu. Při výběru rovněž berte v potaz, že do velikosti uživatelské paměti telefonu není zahrnut jeho operační systém. Pokud si koupíte přístroj s 16GB pamětí, počítejte s tím, že průměrný operační systém zabírá přibližně 4–5 GB volného místa, tudíž vám zbude 11–12 GB pro data. U telefonů s OS Android se navíc může disponibilní úložiště lišit mezi jednotlivými modely a výrobci, jelikož každý z nich do telefonu předinstalovává odlišné aplikace a používá své vlastní grafické nadstavby.

Na trhu jsou zastoupeny následující paměťové varianty:

 • Do 16 GB – pro nenáročné uživatele. Kapacita pojme několik málo aplikací a hudebních alb.
 • 32 GB  – pro desítky aplikací a běžné použití. Velké části uživatelů bude stačit.
 • 64 GB  pojmou desítky aplikací, her nebo hudebních alb, několik filmů.
 • 128 GB  k uložení stovek aplikací, her a desítek filmů. Vhodné pro intenzivní použití.
 • 256 GB  pojme desítky filmů, her a aplikací a uspokojí i náročné uživatele.
 • 512 GB – tato kapacita je vhodná pro ty, co hodně fotí, natáčí 4K videa nebo využívají stovky velkých aplikací.

Materiály

Materiál využitý k výrobě vašeho telefonu hraje důležitou roli v jeho vzhledu, životnosti a ceně

 • Plast– celoplastové telefony jsou poměrně křehké a jedná se o levné modely. Plast se také často využívá pro čočku fotoaparátu.
 • Hliník– dražší a prémiové telefony jsou konstruované především z hliníkových slitin. U mobilních telefonů střední třídy se lze setkat s kombinací hliníku a plastů či polykarbonátu s opracovaným povrchem.
 • Sklo– materiál používaný zejména u prémiových telefonů ke konstrukci zadního krytu. 
 • Nerez ocel – materiál někdy využívaný pro obvodní rámeček jako např. u iPhonu X, XS nebo XS M/p>
 • Keramika – velmi tvrdý materiál, který je odolný vůči škrábancům, ale oproti kovu je křehčí.  

Užitečné funkce

Čtečka otisku a čtečka sítnice

Pokud se bojíte o informace a soubory ve svém mobilním telefonu, tyto funkce posunou vaše zabezpečení na další úroveň.

AI Asistent

Užitečná funkce zabudovaná v každém operačním systému. Vyhledá za vás nejbližší restauraci, či vytočí vámi určený kontakt. AI asistent v iOS se nazývá Siri, Google svého pomocníka pojmenoval jednoduše Google Assistant.

Notifikační dioda

Rozsvítí se v libovolné barvě při příležitosti, kterou nastavíte. Rozhodně užitečný prvek chytrého telefonu!

FM rádio

Většina telefonů dokáže vaše sluchátka využívat jako přijímač rádiového signálu. Naladit si tak můžete svou oblíbenou stanici, kdekoliv se nacházíte bez nutnosti připojení k internetu.

QWERTY klávesnice

Celá klávesnice ulehčuje a zrychluje psaní na tlačítkových telefonech. Pokud za den napíšete hodně zpráv a máte zájem o tlačítkový telefon, tuto funkci neopomíjejte. Tlačítkové klávesnice mají například telefony BlackBerry.

Dual SIM

Telefony s možností používat dvě SIM karty najednou se nazývají Dual SIM. Na jedné kartě můžete mít hlasový tarif a na druhé datový, případně můžete využívat služeb dvou operátorů zároveň. Velké množství telefonů umožňuje využívání datových služeb pouze v jednom ze SIM slotů. Dual SIM telefony se vyrábějí v tlačítkové i dotykové variantě.

Zvýšená odolnost

Telefony se zvýšenou odolností můžete vystavit vlhku či prachu, aniž by jim to uškodilo. Stupeň odolnosti se většinou udává stupněm krytí, např. IP67 nebo IP68. První číslo značí odolnost vůči proniknutí prachu, druhé proti vodě. Telefon s odolností IP67 třeba můžete ponořit na půl hodiny do vody o maximální hloubce jednoho metru a ani déšť mu neublíží. Odolnost proti pádům žádanou pro outdoor a sport nejlépe odhadnete podle gumových nárazníků těla telefonu.

Jaký mobil potřebuje...

mobil pro holky

• Kvalitní fotoaparát
• Bezrámečkový displej
• Úhlopříčka alespoň 5,5"

manažerský mobil

• Velký displej
• Bezdrátové nabíjení
• Čtečka otisků prstů

telefon pro geeka

• Vysoký výkon
• Bezrámečkový displej
• Paměť minimálně 64 GB

telefon pro fotografa

• Fotoaparát s OIS
• Paměť přes 64 GB
• Trojitý objektiv

telefon pro gaming

• Vysoký výkon
• Displej 5,7" a větší
• Rychlé nabíjení

klasický telefon

• Fyzická tlačítka
• Dual SIM
• FM rádio

telefon na outdoor

• Odolnost proti vodě a nárazům
• Objemná baterie
• LED svítilna

telefon pro seniory

• Fyzická tlačítka
• SOS tlačítko
• Objemnější baterie

telefon pro deti

• Dotykový displej
• Nižší cena
• Velká baterie

telefon na sport

• Voděodolnost
• Bluetooth
• GPS

telefon pro VR

• Jemnost displeje přes 500 PPI
• Nižší hmotnost
• Gyroskop

telefon pro natáčení videa

• Kamera s elektronickou stabilizací
• Paměť minimálně 64 GB
   

Chytré telefony (smartphone)

 • Připojení k internetu
 • Velký dotykový displej
 • Fotoaparát, hudební přehrávač
 • Operační systém
 • Množství aplikací a pokročilých funkcí

Chytré telefony neboli smartphony mají širokoúhlou dotykovou obrazovku, která je ideální ke sledování videí, hraní her, čtení knih a emailů a v neposlední řadě brouzdání po internetu. Do běžné výbavy moderního chytrého telefonu také patří fotoaparát, který dnes u nejlepších modelů dosahuje kvalit běžných kompaktních fotoaparátů.

Výhody a nevýhody
 • Velký displej
 • Dotykové ovládání
 • Množství funkcí
 • Kvalitní fotoaparát
 • Větší rozměry
 • Kratší výdrž na baterii
 • Menší mechanická odolnost

Operační systém chytrých telefonů

Bezpočet vášnivých diskusí na internetu dokazuje, že snad každý uživatel definuje ten nejlepší operační systém trochu jinak. Pokud stále nejste rozhodnuti, který OS si pořídíte, připravili jsme pro vás přehledného průvodce operačními systémy.

Chytré telefony podle ceny

High-end smartphony

Chytré telefony s cenou nad 12 000 kč

Prémiové telefony těch nejlepších parametrů. V této cenové kategorii se již prakticky nesetkáte s obyčejnou plastovou konstrukcí, standardem jsou kvalitní materiály, jako je kov a sklo. Oproti levnějším modelům se zde nehledí na kompromisy. Získáte špičkový fotoaparát, perfektní displej, extrémně výkonný procesor a více než dostatek operační paměti RAM. 

Pokud chcete to nejlepší, co se v současnosti na trhu nachází, zvolte telefon prémiové třídy. Zároveň budete mít jistotu, že se váš nový telefon neztratí ani mezi modely představenými v následujících několika letech.

Výhody a nevýhody

 • Maximální výkon
 • Prvotřídní displej a fotoaparát
 • Špičková konstrukce
 • Dostupnost aktualizací po delší dobu
 • Vyšší cena

Smartphony vyšší střední třídy

Chytré telefony s cenou do 8000 Kč do 12 000 Kč

Chytré telefony z tzv. vyšší střední třídy se nachází na pomezí mezi běžným smartphonem a prémiovým modelem. Velmi častá je kvalitní konstrukce, která se mnohdy může rovnat s těmi nejlepšími telefony. Oproti prémiovým telefonům se nižší cena projevuje především horším fotoaparátem, slabším procesorem a menší, avšak plně dostačující, kapacitou operační paměti. Rovněž displej nedosahuje kvalit naprosté špičky. Do této cenové kategorie se však často přesunují vlajkové lodě z předešlého roku.

Jestliže chcete perfektně zpracovaný a dostatečně výkonný telefon s kvalitním fotoaparátem, ale záleží vám na ceně, v této cenové kategorii si vyberete. 

Výhody a nevýhody

 • Kvalitní konstrukce
 • Plně dostačující výkon
 • Slušný fotoaparát a displej
 • Dobrý poměr cena/výkon
 • Kompromisy oproti prémiovým modelům

Smartphony nižší střední třídy

Chytré telefony s cenou do 4000 Kč do 8 000 Kč

Střední třída smartphonů představuje pro mnoho uživatelů telefony s perfektním poměrem cena/výkon. Některé, především dražší, mobilní telefony z této cenové kategorie se mohou pyšnit částečně kovovou konstrukcí, hezkým Full HD displejem a dostatkem výkonu pro běžné používání. Oproti dražším smartphonům ovšem často ztrácejí v oblasti fotoaparátu. Nutné je též počítat s tím, že výkon může být za několik let nedostatečný a současně výrobci obvykle neposkytují několikaletou podporu těchto modelů.

Telefony ze střední třídy jsou často prvním vstupem uživatelů do kategorie smartphonů. Nabízí slušnou kvalitu a parametry při za relativně nízkou cenu, ale za cenu kompromisů ve výkonu, konstrukci, dostupnosti aktualizací a kvalitě fotoaparátu. 

Výhody a nevýhody

 • Cena
 • Dostatečný výkon pro běžné používání
 • Relativně kvalitní displej
 • Pozdější dostupnost aktualizací
 • Nižší výkon pro náročné aplikace a hry
 • Horší fotoaparát

Low-end smartphony

Chytré telefony do 4 000 Kč

Nejlevnější chytré telefony nabízí mnohé funkce známé z drahých modelů, avšak za podstatně nižší cenu. Fungují na stejném operačním systému, tudíž jsou pro ně dostupné shodné aplikace a hry. Levné telefony však nedosahují výkonu drahých modelů, proto všechny programy nemusí běžet plynule. Nízká cena se dále projevuje nepříliš kvalitním fotoaparátem, méně kvalitní konstrukcí a displejem s nižším rozlišením a horším podáním barev. 

Levný smartphone může být ideální jako druhý telefon, například pro pracovní hovory, pro děti, nebo na cesty, kde hrozí ztráta či zničení.

Výhody a nevýhody

 • Nízká cena
 • Podobné funkce jako dražší modely
 • Nízký výkon
 • Méně kvalitní fotoaparát
 • Displej s nižším rozlišením 
 • Špatná dostupnost aktualizací
 • Horší kvalita konstrukce

Chytré telefony s Androidem   od 1 500 Kč

 • Operační systém Android
 • Široký výběr modelů
 • Množství aplikací a her
 • Přizpůsobitelné uživatelské prostředí

Androidové smartphony jsou vhodné pro téměř všechny běžné uživatele. Operační systém Android od společnosti Google umožňuje oproti iOS větší přizpůsobení a individualizaci uživatelem. Pro Android je současně k dispozici nejširší nabídka aplikací a her. Chytré telefony s tímto operačním systémem se nachází ve všech cenových kategoriích s různými velikostmi a vzhledem. Díky své jednoduchosti a široké nabídce modelů si téměř každý vybere telefon, který je pro něj dostupný nebo se mu líbí. 

Výhody a nevýhody
 • Kvalitní modely za přijatelné ceny
 • Široký výběr
 • Přizpůsobitelný operační systém
 • Mnoho aplikací a her
 • Méně plynulý OS u levnějších modelů
 • Horší dostupnost aktualizací

Apple iPhone   od 7 700 Kč

 • Operační systém iOS
 • Apple ekosystém
 • Špičková kvalita konstrukce
 • Jednoduché ovládání

Produkty společnosti Apple se pyšní vysokou kvalitou zpracování a odladěným softwarem. Apple iPhone k tomu přidává jeden z nejlepších mobilních fotoaparátů, kvalitní displej a intuitivní operační systém iOS. Jako všechna zařízení Apple je ideální pro používání v rámci ekosystému dalších produktů jablečné společnosti. iPhone je telefon, který vždy patřil mezi to nejlepší, co si lze koupit.

Výhody a nevýhody
 • Kvalitní fotoaparát
 • Bezchybná kvalita konstrukce
 • Plynulost operačního systému
 • Propojení s dalšími zařízeními Apple
 • Pro VR nižší rozlišení displeje
 • Méně modelů na výběr
 • Cena

Který iPhone zvolit?

iPhone XR od 22 490 Kč

iPhone XR

iPhone XR je aktuálně nejlevnějším z nově představených iPhonů v roce 2018. Oproti iPhonu XS je o něco větší a má i rozměrnější displej. Jeho jemnost je ovšem téměř o třetinu nižší. Zásadní rozdíl je v zadní kameře. Zatímco iPhone XS a XS Max operují se dvěma 12Mpx fotoaparáty, iPhone XR má fotoaparát pouze jeden. To ovšem telefon nepřipravuje o často opěvovaný portrétní režim. Pohání jej také nový, vysoce výkonný, procesor Apple A12 Bionic.

iPhone XR se hodí pro každého, kdo chce nový a stylový telefon, ale je omezený rozpočtem. Pokud se smíříte s několika málo kompromisy, bude se vám XR líbit.

Výhody a nevýhody

 • Extrémní výkon
 • Velký displej
 • Stylový design
 • Špičkově zpracovaný telefon
 • Cena úměrná dnešním vlajkovým lodím
 • Absence Touch ID
 • „Pouze“ jeden zadní fotoaparát

iPhone XS od 29 990 Kč

iPhone XS

iPhone XS je cenou prostředním telefonem z aktuálně vyráběných iPhonů řady X. Oproti svému předchůdci iPhonu X přidává vylepšený fotoaparát i odolnost proti vnějším vlivům podle certifikátu IP68 (iPhone X měl jen certifikát IP67). S telefonem se tak můžete potápět až do hloubky dvou metrů. Další změnou je novější procesor Apple A12, který zajišťuje všem novým telefonům řady X ještě větší výkon.

iPhone XS má tu nejlepší výbavu z dnešních jablečných telefonů. Od XS Max se odlišuje jen menším displejem a baterií. Chcete kompaktní iPhone s velkým displejem? Pak bude tento model pro vás ideální.

Výhody a nevýhody

 • Prvotřídní výkon
 • Špičkový duální fotoaparát
 • Povedený design
 • Kvalitní displej
 • Špičková kvalita zpracování
 • Menší displej než u XS Max
 • Vyšší cena

iPhone XS Max od 32 990 Kč

iPhone XS Max

iPhone XS Mas je současným vrcholem nabídky Applu. Oproti iPhonu XS přináší mnohem větší, 6,5", displej, přičemž si zachovává stejnou jemnost. Telefon je také o něco větší, což někomu každému vyhovovat. Stejně jako ostatní novinky z řady přichází s čipsetem Apple A12 Bionic a zvýšenou ochranou proti vnějším vlivům podle certifikátu IP68.

Jestliže chcete to nejlepší od společnosti Apple, tak právě pro vás je iPhone XS Max. Zvláště za modely s vyšší kapacitou úložiště si ovšem budete muset sáhnout hlouběji do kapsy.

Výhody a nevýhody

 • Extrémní výkon
 • Velmi velký a kvalitní displej
 • Špičkový duální fotoaparát
 • Moderní design
 • Vysoká kvalita zpracování
 • Pro někoho větší rozměry
 • Vysoká cena

iPhone 8 od 17 990 Kč

iPhone 8

Nástupci telefonů iPhone 7 nesou označení iPhone 8. Tradiční značení nástupců písmenem „S“ je v tomto případě přeskočeno.  Důvodem jsou výraznější změny oproti modelům iPhone 7, zejména změna materiálu zadního krytu z hliníku na sklo. Díky tomu bylo možné integrovat bezdrátové nabíjení. Menší model iPhone 8 má 4,7" Retina displej a jeden zadní fotoaparát s rozlišením 12 Mpx, ovšem výkon a funkce jsou stejné jako u většího modelu „Plus“.

Pokud chcete kompaktní telefon se špičkovými parametry, iPhone 8 je dobrá volba. Získáte vysoký výkon iPhonu ve snadno ovladatelném těle. 

Výhody a nevýhody

 • Vysoký výkon
 • Kvalitní 4,7" displej
 • Vynikající fotoaparát
 • Špičková kvalita zpracování
 • Starší design

iPhone 8 Plus od 20 990 Kč

iPhone 8 Plus

Větší braříček iPhone 8, který nabízí velký 5,5" displej. Oproti iPhone 8 má model Plus navíc duální fotoaparát. Velký displej je vhodný pro sledování a prohlížení multimédií nebo brouzdání po internetu, ale může sloužit též jako kapesní kancelář, kterou máte vždy po ruce. 

Nástupce populárního modelu iPhone 7 Plus nabízí výrazně vyšší výkon, lepší fotoaparát a funkci bezdrátového nabíjení. 

Výhody a nevýhody

 • Maximální výkon
 • Kvalitní 5,5" displej
 • Vynikající duální fotoaparát
 • Perfektní konstrukce
 • Větší rozměry
 • Starší design
 • Vyšší cena

iPhone 7 od 13 490 Kč

iPhone 7

Na iPhone 7 ani není poznat, že se jedná již o předloňský model. Má více než dostatek výkonu na každou aplikaci, fotoaparát, který se stále může řadit mezi špičku a vynikající 4,7" displej. Díky relativně kompaktním rozměrům dobře padne do ruky a snadno se ovládá.

Perfektní telefon s menším displejem pro snadné ovládání, vysokým výkonem a tradičně bezchybnou konstrukcí, takový je iPhone 7.

Výhody a nevýhody

 • Kvalitní konstrukce
 • Vysoký výkon
 • Kvalitní fotoaparát 
 • 4,7" Retina displej
 • Starší design

iPhone 7 Plus od 16 990 Kč

iPhone 7 Plus

Loňské iPhony jsou i dnes kvalitní přístroje se špičkovou výbavou a kvalitou. Model iPhone 7 Plus nabízí velký 5,5" Retina displej, duální fotoaparát a dostatek výkonu i do budoucna. Samozřejmostí je hladký chod a intuitivní ovládání operačního systému iOS. To vše za nižší cenu než u nejnovějších modelů.

Kvalitní iPhone 7 Plus nabízí špičkovou kvalitu a více než dostatečný výkon za nižší cenu než v případě nejnovějších modelů. Chybí mu však bezdrátové nabíjení a má mírně horší fotoaparát. 

Výhody a nevýhody

 • Cena
 • Kvalitní zpracování
 • Vysoký výkon
 • Kvalitní 5,5" displej
 • Větší rozměry
 • Okoukaný design

iPhone SE od 7 699 Kč

iPhone SE

Nejdostupnější iPhone, který potěší všechny příznivce malých smartphonů. Nemá sice duální fotoaparát, bezdrátové nabíjení nebo třeba 3D Touch, pořád je ale výkonný. Těží navíc z tradičního a nesmírně oblíbeného designu a bezproblémového ovládání jednou rukou. Chcete malý iPhone, který ovládnou i ty nejmenší ruce? Volte iPhone SE.

Požadujete-li kvalitní telefon s vysokým výkonem, plynulým operačním systémem a špičkovou kvalitou v krásném kompaktním balení, iPhone SE je to pravé.

Výhody a nevýhody

 • Vysoký výkon v kompaktním balení
 • Snadné ovládání 1 rukou
 • Tradiční design
 • Kvalitní zpracování
 • Funkce z větších modelů
 • Pomalejší čtečka otisků prstů
 • Nemá 3D Touch
 • Fotoaparát nedosahuje kvalit větších iPhonů

Fotomobily od 5 500 Kč

 • Nadstandardní kvalita fotoaparátu
 • Stabilizace obrazu
 • Hezké fotky za každých podmínek
 • Fotoaparát vždy po ruce

Nejlepší fotoaparát je ten, který máte zrovna při sobě. A fotoaparáty ve fotomobilech jsou čím dál lepší. Telefony řazené mezi fotomobily disponují kvalitním fotoaparátem, který umožňuje zachytit jakoukoliv momentku. Kvalita však stačí i na fotky z rodiné dovolené, oslav nebo focení „pro radost“. Fotomobily mají nainstalovaný operační systém, takže se řadí do chytrých telefonů. To přináší všechny jejich výhody, jako je obrovské množství dostupných aplikací a her.

Výhody a nevýhody
 • Kvalitní fotoaparát
 • Natáčení videa ve vysokém rozlišení
 • Funkce a vlastnosti jako jiné chytré telefony
 • Nemusíte s sebou nosit fotoaparát zvlášť
 • Často chybí optický zoom
 • Větší citlivost na světlo než u kompaktních fotoaparátů

Časté otázky při výběru fotomobilu

Je fotoaparát s více megapixely lepší?

Více megapixelů nemusí nutně znamenat kvalitnější fotku. Důležitá je velikost senzoru fotoaparátu. Mobilní telefony mají obvykle malý senzor a více megapixelů na malé ploše způsobuje větší šum. Při následné úpravě fotografie softwarem mobilu dochází k mazání drobných detailů. Proto ty nejlepší fotomobily mají 12–15 Mpx. 

Na jaké parametry fotoaparátu se tedy zaměřit?

Pro odhad kvality fotoaparátu telefonu je dobré se zaměřit na světelnost a optickou stabilizaci obrazu. Světelnost představuje množství světla, které dopadne na snímač a f/desetinné číslo. Čím menší číslo, tím více světla dopadne na senzor, což se hodí zejména při focení za zhoršených světelných podmínek, například večer. Optická stabilizace  je zabudována přímo do optické soustavy objektivu a oproti softwarové stabilizaci je výrazně účinnější. Slouží k redukci chvění mobilu při fotografování z ruky, díky čemuž nejsou fotky rozmazané. Pro hrátky s hloubkou ostrosti (bokeh) pak je potřeba telefon s duálním fotoaparátem.

Je nějaký výrazný rozdíl mezi chytrými telefony (smartphony) a fotomobily?

Není. Fotomobily jsou chytré telefony s kvalitním fotoaparátem. 

VR-Ready smartphony

VR-Ready chytré telefony od 3 500 Kč

 • Jemné rozlišení displeje
 • Vysoký výkon
 • Vhodné i pro hraní her
 • Zážitek z virtuální reality

VR-ready telefony často patří mezi ty nejlepší kousky každého výrobce. Díky velké úhlopříčce obrazovky s vysokým rozlišením a výkonnému procesoru jsou vhodné pro použití spolu s brýlemi pro virtuální realitu. Stále se ovšem jedná o chytré telefony, takže nepřijdete o žádnou z jejich funkcí. 

Výhody a nevýhody
 • Vysoké rozlišení displeje
 • Výkonný hardware
 • Možnost navštívit virtuální světy 
 • Viditelný rastr displeje ve VR

Časté otázky při výběru smartphonu pro virtuální realitu

Měl bych vůbec mít o virtuální realitu zájem?

Pokud uvažujete o koupi nového telefonu, zcela jistě stojí za to virtuální realitu alespoň vyzkoušet. Rozlišení displejů zatím není tak vysoké, aby virtuální svět byl obrazově totožný s tím reálným, přesto je návštěva jiných světů nevšední zážitek. Ve virtuální realitě můžete hrát hry, sledovat prostorová videa, kde se děj odehrává všude kolem vás, nebo prohlížet sférické fotografie, které ve VR vypadají skvěle. 

Jaká úhlopříčka displeje je pro VR ideální?

Pro virtuální realitu je ideální úhlopříčka telefonu 5" a více. Větší úhlopříčka znamená větší zorné pole. Ovšem s rostoucí úhlopříčkou klesá jemnost displeje, takže obraz z větších displejů nebude tak ostrý. Větší obrazovka má tedy ve VR větší zorné pole, ale naopak nižší jemnost. Kompromisem je úhlopříčka okolo 5,5''. 

Jak je to s rozlišením displeje?

Pro běžné používání je na telefonech dostačující Full HD rozlišení, kde již prakticky nelze okem rozlišit jednotlivé obrazové body. Po vložení telefonu do VR headsetu je však situace jiná a Full HD rozlišení již není zcela ideální. Pokud chcete telefon často používat pro VR, vybírejte modely s vyšším rozlišením. V současnosti ale neexistuje tak jemný displej, který zcela eliminuje viditelnost rastru displeje ve virtuální realitě. 

Co potřebuji pro virtuální realitu? 

Pokud si chcete užít virtuální realitu prostřednictvím mobilního telefonu, tak kromě něj potřebujete pouze kompatibilní brýle pro VR. Headsety pro virtuální realitu se však vyrábí též k počítačům a herní konzoli PlayStation, které dokáží zprostředkovat ještě výraznější zážitky.

Chytrý telefon

Pro co nejlepší kvalitu zobrazení virtuální reality je zásadním parametrem rozlišení displeje. V tomto případě doporučujeme podívat se na telefony s rozlišením displeje vyšším než Full HD, které lze považovat za hraniční. Například rozlišení 2 560 × 1 440 px má na stejné úhlopříčce přibližně o třetinu vyšší jemnost. Důležitý je také výkon telefonu, aby vše fungovalo plynule, jinak hrozí zasekávání obrazu, což ve virtuální realitě může způsobovat nevolnosti. Modely s vysokým rozlišením displeje nad Full HD 1 920 × 1 080 px ovšem bývají současně osazovány těmi nejvýkonnějšími procesory.

VR headsed pro smartphone

Abyste mohli okusit virtuální realitu, stačí vám pořídit k telefonu pouze speciální brýle. Vybírat můžete z mnoha druhů, ale pokud výrobce telefonu nabízí brýle speciálně určené pro váš model telefonu, máte jistotu kompatibility. Nejlepším příkladem je headset Samsung Gear VR určený pro vlajkové lodě z řad Galaxy S a Note, který je mezi mobilními headsety jedničkou. U univerzálních VR brýlí se řiďte úhlopříčkou telefonu, pro kterou jsou určené.

Příslušenství pro VR

Pokud si chcete virtuální realitu maximálně užít, doporučujeme kvalitní sluchátka a bezdrátový ovladač k telefonu, díky kterému se stane ovládání intuitivnější a virtuální realita vás více pohltí.

Odolné telefony   od 1 000 Kč

 • Přežijí náročné podmínky
 • Odolná konstrukce
 • Smartphony i tlačítkové modely
 • Vždy voděodolné

Odolné telefony se vyznačují zvýšenou odolností garantovanou certifikací IP, tedy vůči prachu, vodě a některé odolají i pádům. Jsou k dostání v podobě klasických tlačítkových telefonů i jako smartphony. Pokud se rádi věnujete sportům nebo outdoorovým aktivitám a zároveň chcete brouzdat po internetu a instalovat libovolné aplikace, je pro vás chytrý telefon ideální volbou. Na druhou stranu oproti tlačítkovým verzím mají nevýhodu v podobě výrazně kratší výdrže baterie a zpravidla i vyšší hmotnosti.

Výhody a nevýhody
 • Zvýšená odolnost
 • Tlačítkové modely i smartphony
 • Všechny cenové kategorie
 • Ideální pro outdoorové aktivity
 • Obvykle vyšší hmotnost a rozměry

Voděodolné telefony

Voděodolné telefony mají výrobcem zaručenou ochranu před vniknutím vody do telefonu. Moderní smartphony jsou již poměrně často vodotěsné a to bez jakéhokoliv negativního vlivu na jejich design. 

Jak se označuje míra odolnosti?

K vyjádření míry odolnosti slouží certifikace dle normy IP, například IP57. První číslice za předponou „IP“ značí prachuodolnost, respektive prachutěsnost a znázorňuje ji škála od 1 do 6. Druhá číslice značí voděodolnost, respektive vodotěsnost a znázorňuje ji škála od 1 do 8. Nejodolnější telefony na trhu mají označení IP68 – jsou plně prachutěsné a vodotěsné. Můžete je tak bez obav ponořit do určité hloubky po dobu udávanou výrobcem, minimálně však do hloubky 1 metru po dobu 30 minut.

Telefony odolné nárazům

Telefony, které jsou nárazuvzdorné, patří mezi nejodolnější, které lze sehnat. Mají zvýšenou odolnost vůči mechanickému poškození nebo pádu z určité výšky a jsou též vodotěsné. Takové telefony mají většinou různé výztuže, pogumovaný povrch či jiné ochranné „výstupky“ na rizikových místech. Hodí se do extrémních podmínek, například na náročné outdoorové aktivity či pro práci v rizikovém prostředí.

Klasické (tlačítkové) telefony od 450 Kč

 • Fyzická tlačítková klávesnice
 • Ideální pro volání a SMS
 • Velmi dlouhá výdrž na baterii
 • Pouze základní funkce

Běžné tlačítkové telefony jsou spolehlivé v každé situaci a jsou ideální, pokud od svého telefonu vyžadujete dlouhou výdrž na baterii. Jsou primárně určené k volání a psaní SMS, což zvládají perfektně i díky vestavěné fyzické klávesnici. Mohou mít i integrovaný fotoaparát, ovšem výrazně nižší kvality než smarthpony. Díky nízkým pořizovacím nákladům a dlouhé výdrži se také používají jako záložní a cestovní telefony.

Výhody a nevýhody
 • Přizpůsobené pro volání a SMS
 • Fyzická tlačítková klávesnice
 • Dlouhá výdrž na baterii
 • Nízká cena
 • Slabý (nebo žádný) fotoaparát
 • Malý displej
 • Chybí pokročilé funkce smartphonů

Časté otázky při výběru klasického (tlačítkového) telefonu

Má smysl v dnešní době ještě kupovat tlačítkový telefon?

Je pravdou, že nyní se prodávají hlavně smartphony, nicméně i tlačítkové telefony mají pořád své příznivce. Konstrukce s tlačítky vyhovuje mnoha lidem, kteří se k nim opět rádi vrací. Další výhodou je jejich jednoduché ovládání a nízká cena. Na to pamatují i výrobci a představují stále nové modely, ač jejich nabídka není tak rozsáhlá jako u zmíněných smartphonů.

Mohu s tlačítkovým telefonem fotit?

I u tlačítkových telefonů je vestavěný fotoaparát standardem. Svoji kvalitou se však nemůže měřit s kompaktními fotoaparáty ani se smartphony.

Mobilní telefony pro seniory od 700 Kč

 • Modely s fyzickými tlačítky
 • Snadné ovládání
 • Velký text na dobře čitelném displeji
 • Tlačítko pro přivolání pomoci

Telefony pro seniory tvoří samostatnou kategorii. Jejich výrobci se zaměřují zejména na praktičnost a jednoduchost. Navíc nabízejí užitečné funkce, které mohou zachránit život. Samozřejmostí jsou velká tlačítka a snadno čitelný displej s písmem, které lze bez problémů přečíst i bez brýlí.

Výhody a nevýhody
 • Jednoduché ovládání
 • Velká tlačítka
 • Dobře čitelný displej
 • SOS tlačítko
 • Základní funkce
 • Design

Časté otázky při výběru mobilního telefonu pro seniory

Co je SOS tlačítko a jak funguje?

SOS tlačítko slouží pro případ nouze a lze k němu přiřadit jeden i více kontaktů, například rodinných příslušníků. Po jeho stisknutí telefon zpravidla odešle na dané kontakty SMS zprávu, případně i zavolá na definovaný kontakt, třeba tísňovou linku 155.

Podle čeho vybírat telefon pro seniory a jaké funkce vyhledávat?

I ty nejlevnější modely, které s cenou začínají od 500 Kč, nabízejí velká tlačítka, kontrastní a dobře čitelný displej a pár dalších funkcí navíc. Telefony s SOS tlačítkem se pak pohybují od 700 Kč. Kromě klasické konstrukce jsou k dostání i přístroje ve véčkovém provedení začínající na stejné ceně. Dražší modely pak mají například větší displej, podporu Bluetooth nebo zaujmou hezčím designem.

K některým mobilům výrobce v základním balení dodává i praktický nabíjecí stojánek, do kterého stačí telefon pouze položit. Uživatel je tak ušetřen připojování nabíječky ke konektoru telefonu.

Užitečná je i funkce SOS Locator, kterou disponují některé telefony Aligator. Po stisknutí SOS tlačítka odešle telefon spolu s nouzovou zprávou i odkaz na mapu s aktuální polohou uživatele.

Slovník pojmů - mobilní telefony

LTE

Označuje 4. generaci datové sítě. Maximální teoretická rychlost datových přenosů v rámci pokročilé technologie LTE-A (LTE Advanced) činí v současnosti až 375 Mb/s pro stahování a až 50 Mb/s pro odesílání dat. Většina českých LTE sítí je postavena na rozdíl od těch zahraničních na frekvenci 800 MHz, proto si při výběru telefonu ověřte, zdali podporuje i tuto frekvenci.

Notch

Notch je název pro vykrojení displeje, používané na mobilních telefonech. Slouží k tomu, aby mohla obrazovka zabírat maximum plochy smartphonu, ale zároveň aby byly senzory a selfie kamera byly ergonomicky umístěny.

Čistý Android

Čistý Android je název používaný pro operační systém Android v jeho nejjednodušší podobě – neobsahuje upravené grafické rozhraní ani případné funkce, které do operačního systému vkládají jednotliví výrobci.

Stupeň krytí (IP)

Stupeň krytí (IP, Ingress Protection) je mezinárdně standardizovaný kód, který udává odolnost elektospotřebičů proti vniknutí cizích těles a kapalin, zejména vody. Vyjadřuje se v tzv. IP kódu, který je tvořen znaky „IP“ následovanými dvěma číslicemi: první udává ochranu před nebezpečným dotykem a před vniknutím cizích předmětů, druhá označuje stupeň krytí před vniknutím vody.

eSIM

Plastovým SIM kartám již zvoní umíráček. Budoucností je technologie eSIM. Jedná se o samostatný čip zabudovaný do základní desky telefonu. Co všechno se tímto odklonem od plastových kartiček změní? A má moderní technologie eSIM nějaká úskalí?

0
Vytisknout
Pomohla vám tato informace?
Tento formulář slouží pouze k hodnocení informací na stránce.
Pokud máte dotaz, či požadavek, využijte zákaznické podpory.
Chybí Vám něco? Je něco uvedeno špatně?
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
WEB19
Váš osobní asistent
Alza Premium
Rád pro vás zjistím stav objednávky či pomohu s výběrem zboží.
Napsat dotaz
Zavolejte mi
Nová konverzace
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi