Jak vybrat mobil (2024)

Zobrazit katalog

Aktualizováno

Mobilní telefony se liší v mnoha ohledech a vybrat ten správný nemusí být snadné. My vám poradíme, na co se zaměřit, ať už sháníte výkonný pracovní telefon, levný smartphone na běžné používání, fotomobil, nebo třeba tlačítkový mobil pro babičku či dědečka. Podíváme se také na jednotlivé kategorie mobilních telefonů, důležité parametry i časté otázky a přiblížíme si pojmy jako fotomodul, 5G nebo třeba eSIM.

Jak vybrat mobil? Několik tipů pro výběr

 1. Rozhodněte se, jestli chcete chytrý telefon (smartphone), nebo klasický tlačítkový telefon.

 2. Na velké úhlopříčce si užijete multimedia, hry a prohlížení internetu, ale velké telefony se hůře ovládají jednou rukou.

 3. Smartphony, se kterými pořídíte krásné fotografie, vybírejte mezi fotomobily.

 4. Pro ochranu mobilu za každého počasí volte odolné modely.

 5. Telefony pro seniory disponují velkými tlačítky a dobře čitelným displejem s velkým písmem.

Jak vybrat mobil

Kapitoly průvodce mobilními telefony

Chytré telefony (smartphone)

Chytré telefony neboli smartphony nabízí velký dotykový displej a běží na operačním systému (buď iOS, nebo Android). Ten funguje na principu aplikací, které jsou v telefonu buď předinstalované od výrobce, nebo si je uživatel stahuje z App Storu či Google Play. Aplikace dodávají chytrým telefonům prakticky neomezené množství funkcí. Lze na nich hrát hry, ukládat si poznámky, upravovat fotky, vyřizovat veškeré pracovní věci nebo třeba spravovat peníze prostřednictvím bankovních aplikací.

Parametry chytrých telefonů

Displej

Při výběru telefonu je jedním z prvních kroků volba velikosti displeje, přičemž jejich velikost se postupem času neustále zvětšuje. Ruku v ruce s tím rostou i rozměry samotných telefonů, ne ale tak výrazně, jak by se mohlo zdát. Výrobci totiž vydávají telefony se stále tenčími rámečky kolem displeje. Pro taková zařízení se vžilo označení bezrámečkové telefony. Do stejného těla se umístí větší displej, což je praktické a zároveň to dobře vypadá.

Dnes je běžný poměr stran obrazovek 18 : 9 (nebo také 19 : 9, 20 : 9 apod.), který nahradil zastaralý 16 : 9. Takové telefony jsou protaženější, tedy stále vyšší při zachování stejné šířky. To znamená, že na větší displeje se vejde více obsahu, ale zároveň se telefony dobře drží v ruce, protože nejsou tak široké.

Běžným designovým prvkem je vykrojení displeje neboli notch. Říká se mu také výkus či výsek a u každého telefonu má jiný tvar nebo i umístění. Z funkčního hlediska je jedno, zda je uprostřed, nebo na straně. Vždy jsou v nich schované selfie kamerky či senzory pro odemykání telefonu obličejem. Výrobci by se ale nejradši notchů zbavili úplně, aby displej nic „nerušilo“. Proto se již experimentuje s fotoaparáty za zobrazovací vrstvou displeje. Na jejich zavedení do běžného prodeje si ale ještě musíme počkat.

Velikosti displejů chytrých telefonů

 • 4,4" a méně – telefony s touto úhlopříčkou v dnešní době najdete jen zřídka. Mezi zástupce patřil například odolný telefon Cubot King Kong Mini nebo Alcatel U3 2019.
 • 4,5" až 5,4" – telefony s těmito displeji se pořád dobře ovládají jednou rukou. Jedním z mála zástupců této kategorie velkosti displejů je iPhone SE 2022iPhone 13 mini nebo iPhone 12 mini. Dříve byly tyto úhlopříčky považovány za velké, dnes už patří mezi malé, přesto mají mnoho příznivců.
 • 5,5" až 5,9" – rozmezí úhlopříček, které ještě například v roce 2015 patřily mezi velké, dnes už je ale považujeme maximálně za středně velké. V této kategorii se pohybuje například Asus Zenfone 9. S ovládáním jednou rukou zde už nejspíš budete mít potíže, pořád to ale do jisté míry jde.
 • 6" až 6,4" – jedny z nejoblíbenějších úhlopříček. Nabízí kompromis velikosti pro snadné ovládání a zároveň pro sledování filmů, hraní her, surfování na internetu a další činnosti. Paradoxem může být fakt, že i některé telefony s těmito úhlopříčkami mají kompaktní rozměry, tudíž jsme je začlenili do článku Nejlepší mini telefony 2023 (AKTUALIZOVÁNO).
 • 6,5" a více – tuto úhlopříčku má většina vlajkových lodí i hodně telefonů střední třídy. Jejich výhodou je pochopitelně velká zobrazovací plocha, ale i baterie a tím pádem delší výdrž.

Pokud si myslíte, že velká úhlopříčka nutně musí znamenat velké zařízení, dnes už tomu tak nemusí být. Mnoho mobilů má rámečky zredukované, takže se do téměř stejně velkého těla vejde větší displej. Následující obrázek znázorňuje dva mobily o podobné výšce. Ten vpravo má ale díky tenčím rámečkům výrazně větší displej.

Příklady telefonů s velkými rámečky:

Telefon Velikost úhlopříčky Poměr velikosti displeje k tělu Rozměry Rok vydání
iPhone SE 2022 4,7" 65,4 % 138,4 × 67,3 × 7,3 mm 2022
Sony Xperia Z3 5,2" 70,9 % 146 × 72 × 7,3 mm 2014
iPhone 8 Plus 5,5" 67,4 % 158,4 × 78,1 × 7,5 mm 2017

Příklady telefonů s tenkými rámečky:

Telefon Velikost úhlopříčky Poměr velikosti displeje k tělu Rozměry Rok vydání
iPhone 15 Pro Max 6,7" 89,8 % 159,9 × 76,7 × 8,3 mm 2023
Samsung Galaxy S24 Ultra 6,8" 89,9 % 162,3 × 78,1 × 8,9 mm 2024
OnePlus 11
6,7" 89,7 % 163,1 × 74,1 × 8,5 mm
2023
Realme 9 Pro
6,6" 84,4 % 164,3 × 75,6 × 8,5 mm
2022
iPhone 13 Pro Max 6,7" 87,4 % 160,8 × 78,1 × 7,65 mm 2021


Pokud tedy u displeje vidíte velkou úhlopříčku, nemusí to hned znamenat, že kupujete velké pádlo. Podívejte se na rozměry celého smartphonu.

Technologie displeje

OLED displeje jsou momentálně to nejlepší na trhu. Dělí se do dvou kategorií na základě použité matrice.

 • AMOLED – obsahují aktivní matrici. Od ostatních zobrazovacích technologií se odlišují zejména velmi věrným zobrazením černé barvy, díky němuž dosahují bezkonkurenčních kontrastů. To včetně širokých pozorovacích úhlů, nízké spotřeby baterie a nízké odezvy.
 • P-OLED – displeje s pasivní matricí. Jsou jednodušší a levnější konstrukce. Používané zejména v chytrých hodinkách a malých displejích.
 • Super AMOLED – je patent společnosti Samsung. Senzory dotyku jsou přímo na AMOLED panelu, čímž Samsung dokázal zúžit AMOLED displeje svých telefonů na minimum.

LCD displeje mají obecně vyšší spotřebu energie než OLED displeje. Jejich konstrukce je ale mnohem levnější, a proto se s LCD displeji setkáváme právě u levnějších modelů.

 • Super LCD – vynikají svým zobrazením světlých barev a nízkou spotřebou. Velkou výhodou je minimální vzdálenost mezi samotným displejem a krycím sklem.
 • IPS – velmi věrné zobrazení široké škály barev s nejlepšími pozorovacími úhly. Jedná se o nejrozšířenější technologii mezi mobilními telefony a najdeme ji u většiny modelů střední třídy.
 • TFT – ačkoliv se nejedná o novou technologii, zejména modely z nižší střední třídy se k ní v poslední době vrací. Kvalitou sice nedosahuje na úroveň IPS panelů, má však rychlejší odezvu, což někteří uživatelé preferují.
 • TN – starší LCD technologie, hojně využívaná zejména u monitorů stolních počítačů. Jsou velmi levné na výrobu a mají vysoký jas a o něco menší náročnost na výdrž baterie. Nevýhodou jsou naopak špatné pozorovací úhly. Najdeme je zejména u starších a levnějších telefonů a tabletů.

Poměr stran displeje

Poměrů stran displeje je několik. V podstatě ani neexistují žádná omezení a výrobci se často pouštějí do experimentů. Ve většině případů ovšem narazíte na:

 • 18 : 9 – moderní poměr stran, který se objevuje u velké většiny dnešních smartphonů.
 • 18,5 : 9 – jeden z „patvarů“, se kterými přišli výrobci mobilních telefonů, aby se odlišili. To však vůbec nevadí a není třeba se tomuto poměru jakkoli vyhýbat.
 • 19 : 9 – častý poměr, který běžně přerůstá i v 19,5 : 9 nebo 20 : 9. Čím větší poměr je, tím je displej protaženější.
 • 16 : 9 – nyní již zastaralý poměr, který se už u nových telefonů neobjevuje.
 • 4 : 3 – starý poměr stran, který můžeme vidět u tlačítkových telefonů.

Nejrozšířenější rozlišení

Označení rozlišení displeje Velikost rozlišení displeje
HD 1 280 × 720 pixelů
Full HD 1 920 × 1 080 pixelů
WQHD 2 560 × 1 440 pixelů
4K 3 840 × 2 160 pixelů


Čím vyšší rozlišení, tím je obraz ostřejší. HD rozlišení mají nejlevnější telefony s malými úhlopříčkami. Full HD je standardem pro střední třídu, jemnější rozlišení pak pro telefony vyšší střední třídy a top modely. 4K rozlišení je spíše jen experiment u několika málo modelů. Existují také další hodnoty rozlišení mimo ty uvedené v tabulce.

Jemnost displeje

Rozlišení displeje není všechno. Smartphone s rozlišením 4K může stále vypadat více rozmazaně než jiný chytrý telefon, který má jen rozlišení Full HD. Rozdíl zde totiž bude v jemnosti displeje – ta se odvíjí kromě rozlišení i od velikosti obrazovky i od vybrané technologie a zpracování každého jednotlivého displeje. Udává se v jednotkách ppi (pixels per inch = pixely na palec) a zpravidla platí, že čím vyšší hodnota je, tím ostřejší je i obraz. U telefonů se průměrně tato hodnota pohybuje okolo 350–400 ppi.

Frekvence displeje

V poslední době přichází mezi smartphony další z počítačových trendů. Mluvíme o zvýšené obnovovací frekvenci. Obnovovací frekvence je hodnota, udávající kolikrát za sekundu je schopen displej telefonu zobrazit nové informace. Až do nedávna se využívaly klasické 60Hz panely (proto jsou videa většinou v 60 FPS, displeje stejně více nemohly zobrazit).

Dnes se však setkáváme s mnohem vyššími hodnoatmi. 90Hz panel mají i telefony ve střední třídě, vrcholné modely pak sahají až po 120, nebo dokonce 144 Hz. Zvýšenou obnovovací frekvenci poznáte všude od prostého procházení rozhraním až po hraní her nebo brouzdání na internetu. Zpočátku byla problémem zvýšená spotřeba, dnes však někteří výrobci využívají adaptivní obnovovací frekvenci. Podle situace se může měnit od 1 Hz až na maximální hodnotu a tím šetřit energii.

Ohebný displej

Stále více se mluví o ohebných displejích. Tato technologie se začíná dostávat do portfolia řady výrobců a každý na to jde trochu jinak. Ohebný Samsung Galaxy Z Fold5 například sází na otevírání ve stylu knihy, Samsung Galaxy Z Flip5 či Motorola Razr 40 Ultra jsou pak novodobá véčka. Bizarní prototyp před časem vydala značka Xiaomi. Jejich Mi Mix Alpha má displej doslova ze všech stran. Široké veřejnosti se ovšem Alpha neprodává. Více informací v článku o ohebných telefonech.

Operační paměť RAM

Operační paměť ovlivňuje celkový výkon telefonu a je to jeden z jeho důležitých parametrů. Čím větší množství operační paměti, tím svižněji mobil běží a zvládá více operací najednou.

Kolik GB operační paměti potřebuji?

 • 1–2 GB – tolik najdeme u nejlevnějších a starších smartphonů. Na dnešní aplikace to ale již nestačí a i při běžném používání musí uživatel počítat se zasekáváním a opožděnými reakcemi. Takto malou operační paměť nedoporučujeme.
 • 3–4 GB – je standardem základní třídy. 3 až 4 GB paměti stačí na nenáročné prohlížení webu, poslech písniček a hraní  jednoduchých mobilních her.
 • 6–8 GB – běžná hodnota smartphonů střední třídy. Je jednou z podmínek rychlých reakcí i během náročnějšího používání telefonu.
 • 12 GB a více – kapacita, kterou najdete u některých vlajkových lodí a dále u předních herních telefonů. Spolehlivě zažene veškeré noční můry o sekání telefonu, a to například i při provádění náročnějších úkonů nebo hraní nejnáročnějších her.

Procesor

Jádra procesoru

Nejdůležitější část procesoru, která je odpovědná za všechny výpočetní operace. U chytrých telefonů se počet jader většinou pohybuje od 4 do 8 a dá se říci, že čím více jader, tím lépe. Více jader mezi sebou lépe práci rozdělí a tím se zkrátí doba jejího zpracování.

Frekvence (takt) procesoru

Frekvence značí počet instrukcí, které dokáže procesor vykonat za 1 sekundu. Uvádí se v GHz. S vyšší frekvencí roste pracovní výkonnost procesoru. Běžné hodnoty základních frekvencí se pohybují od 1,8 GHz do 2,8 GHz. V současné době je také běžné udělat jedno jádro výkonnější (Prime) a doplnit jej méně výkonnými. Výrobci tak dosahují solidního výkonu i na jedno jádro, což bývá u osmijádrových procesorů potíž.

Modelové označení procesoru

V podstatě jediný údaj, podle kterého můžete po vyhledání recenzí a benchmarků předpovídat výkon telefonu. Například moderní čtyřjádrový čip může být klidně výkonnější než zastaralý osmijádrový.

Umělá inteligence

Převážně u novějších telefonů vyšší třídy se čím dál častěji setkáváme s umělou inteligencí. O co vlastně jde? V procesoru telefonu je obsažena procesorová jednotka či kousek kódu navíc, který například usnadňuje focení či šetří baterii. S umělou inteligencí se můžete setkat také u virtuálních asistentů jako Google Asistent (Google), Alexa (Amazon), Siri (Apple), Bixby (Samsung) apod.

Nejznámější výrobci


Qualcomm
Procesory a grafické akcelerátory jsou vychvalovány především pro jejich schopnost multitaskingu a výkonu při hraní her. Firma vyrábí procesory od roku 2005 a prošla si tedy dlouhou historií mobilního inženýrství. Jejich čipsety Snapdragon jsou používány i u vlajkových lodí největších výrobců, jako jsou telefony Google Pixel s čistým Androidem, Xiaomi Mi nebo některé varianty modelů Samsung Galaxy S.

 • Snapdragon – označení mobilního čipsetu. Ten zahrnuje především CPU Cortex a grafický procesor Adreno, dále ale i procesor umělé inteligence Hexagon nebo modemy pro přijímání mobilního internetu. Od dob zpopularizování softwarových funkcí u fotoaparátů sem patří i fotografický procesor Spectra.
 • Cortex – označení jednotlivých jader procesoru. Mezi ty nejvýkonnější patří třeba Cortex A78 s 2,4 GHz, nebo nová Prime řada X se zástupcem Corex X1. Ten má kmitočet až 2,84 GHz.
 • Adreno – grafické akcelerátory, které mají podobnou funkci jako grafické karty v noteboocích a stolních počítačích.


Apple
Apple má své procesory pod palcem a sází na perfektní spolupráci se softwarem.

 • Apple A – označení procesorů v telefonech a tabletech. V iPhonu 15 Pro a 15 Pro Max běží čipset Apple A17 Pro.
 • Apple M – řada procesorů, která pohání stolní počítače (MacBooky, iMacy, Mac mini i iPady Pro). Funguje na stejné architektuře jako běžné mobilní procesory a spekuluje se, jestli je Apple časem neimplementuje i do iPhonů.


Samsung
I korejský výrobce si sám vyvíjí procesory, které využívá ve svých nejlepších telefonech na našem trhu. Nepoužívá ale jen své čipsety. Na americkém a dalších trzích do svých top modelů vkládá procesory od Qualcommu. Z hlediska výkonu i dalších parametrů jsou rovnocenné.

 • Exynos – čipsety přímo od Samsungu. Díky pokročilému grafickému čipu jsou schopné hraní 3D her i zpracování 4K UHD rozlišení.


MediaTek
Tchajwanský MediaTek je dalším z výrobců čipsetů pro mobilní telefony. V portfoliu má levné procesory, výkonné čipy pro střední třídu i vysoce pokročilou řadu X-series s frekvencí až 3 GHz. Procesory MediaTek jsou populární např. u čínských výrobců jako Xiaomi nebo třeba Meizu.

 • Helio – nejnovější čipsety společnosti. Sám výrobce je nazývá procesory budoucnosti.


  HiSilicon
  Čínská firma vlastněná gigantem Huawei. Jedná se o největšího výrobce plošných spojů na čínském trhu, má tedy velmi dobré zázemí pro vývoj nových technologií. Oproti jiným asijským výrobcům nezvyšuje výkon počtem výpočetních jader, ale zlepšuje samotná jádra.

  • Kirin 900 – řada vysoce výkonných mobilních procesorů využívaných téměř výhradně v top telefonech Huawei a Honor.
  • Kirin 600/700 – řada pro běžné použití. Výkon je řadí ke střední třídě, jejich hlavní výhodou je úsporný provoz.


  NVIDIA
  Známý hráč na poli grafických karet se před pár lety pustil i do výroby mobilních procesních jednotek. NVIDIA procesory vynikají především díky jejich výkonu ve hrách. Nejmodernější Tegra X1 je čtyrjádrový čipset s grafickou jednotkou obsahující 256 jader, a je proto využívaný v přenosné herní konzoli NVIDIA SHIELD Android TV.

  • Tegra K1 – procesor využívaný např. tabletem NVIDIA SHIELD, na kterém je možno hrát počítačové pecky jako Half-Life nebo Knights of the Old Republic.

  Baterie

  Výdrž baterie se udává v jednotkách mAh (miliampérhodina). Platí, že čím vyšší číslo, tím větší kapacita. Standardní kapacita baterie, která zajistí jednodenní výdrž, je přibližně 5 000 mAh. Hodnoty kolem 5 500 mAh a více lze považovat za nadprůměrně velkou baterii a je předpoklad, že s ní bude telefon vykazovat dobrou výdrž na jedno nabití.

  Při výběru telefonu je ale nutné zohlednit i další aspekty, které mohou mít na rychlost vybíjení vliv, zejména velikost displeje, výkon procesoru a použití datových funkcí. Aby bylo srovnání výdrže baterie mezi jednotlivými telefony co nejobjektivnější, uvádí se tzv. pohotovostní doba. Ta se testuje laboratorně a nejedná se o reálnou výdrž. Je to maximální možná doba, po jakou telefon vydrží v zapnutém stavu na jedno nabití.

  Řada telefonů podporuje funkci rychlonabíjení, což neznamená nic jiného, než že se telefon nabíjí rychle. Za rychlonabíjení můžeme považovat hodnotu 15 W a více, některé mobily ale nabízí i 65W nabíjení. To dokáže nabít baterii během několika desítek minut.

  U dražších telefonů můžete narazit na funkci bezdrátového nabíjení. To přijde vhod, pokud se vám nechce neustále hledat a zapojovat kabely. Další výhodou je, že spolu s telefonem si na jednom tzv. docku můžete nabít třeba i chytré hodinky. V bezdrátovém provedení se v poslední době začínají vyrábět také power banky. Bezdrátové powerbanky, např. Samsung Wireless Battery Pack fungují na stejném principu jako klasické docky. Více se dočtete v článku Poradíme vám, jak na bezdrátové nabíjení.

  Další vychytávkou, která se v poslední době objevuje, je reverzní nabíjení. Jedná se o funkci, kterou najdeme u některých top modelů telefonů s podporou klasického bezdrátového nabíjení. Reverzní nabíjení pak dělá bezdrátovou nabíječku přímo z vašeho telefonu. Můžete dobít baterii kamarádovi na cestách nebo průběžně dobíjet chytré doplňky. Funkci reverzního nabíjení momentálně podporují např. telefony Samsung Galaxy S22 5G (a také S22 Ultra a S22+) nebo Xiaomi 12 Pro.

  Fotoaparát

  Důležitým faktorem při výběru mobilního zařízení fotoaparát. Ty nejlepší například podporují vysoký dynamický rozsah, dobře fotí i ve tmě a umí opticky přiblížit zobrazení vzdálených objektů.

  Zadní/přední fotoaparát

  Každý smartphone i tlačítkový mobil je dnes vybaven zadním fotoaparátem, ať už standardním, duálním, trojitým, atd. Zadní fotoaparát má téměř vždy větší rozlišení, světelnost i širší objektiv na fotografie přírody a okolí. Pro selfie fotky slouží přední kamera, která je mnohdy rovněž duální.

  Násobný fotoaparát

  V současnosti již každý moderní smartphone má více než jeden fotoaparát. Kromě hlavního jsou obvyklé i tyto:

  • Ultraširokoúhlé objektivy – používají se k zachycení větších oblastí (např. krajiny). Často fotí zorný úhel větší než 120°.
  • Teleobjektivy – své využití nachází při focení vzdálených objektů. Jelikož při přibližování širokoúhlým nebo ultraširokoúhlým objektivem dochází k rozmazání, najdete právě na teleobjektivech mj. i optický zoom.
  • Makro kamery – hodí se naopak k zachycení velmi blízkých a drobných objektů. Často se využívají k focení květin nebo hmyzu.
  • Hloubková kamera/ToF senzor – hloubková kamera, případně její pokročilá 3D varianta ToF (Time of Flight), se používá k rozeznání různých hloubkových vrstev ve fotografii. Ty pak lze jednoduše oddělit a různě si s nimi vyhrát. Příkladem je třeba populární bokeh efekt.

  Rozlišení

  Počet pixelů, který bude výsledná fotografie obsahovat. Není to jediný faktor, dle nějž se určuje kvalita fotoaparátu. Ta se odvíjí především od velikosti snímacího čipu a navíc mezi 14–28 Mpx není téměř žádný rozdíl. I někteří nejlepší výrobci telefonů se rozhodují pro fotoaparáty s nižším rozlišením – například iPhone 14 (12 + 12 Mpx). Takový Samsung Galaxy S24 Ultra ale například sází na 200Mpx snímač.

  Pro tisk velkoformátových fotografií je ideální vyšší rozlišení. Zde však bude stejně spíše limitující velikost snímače a tudíž oproti zrcadlovkám nižší kvalita fotografií.

  Světelnost a clona

  Důležitým parametrem fotoaparátu je i světelnost. Značí se písmenem „f“, číslo za ním pak udává ztrátu světla při průchodu objektivem. Čím nižší číslo je, tím lépe se přístroj vyrovná s nedostatkem světla, což je nezbytné pro dosažení kvalitních snímků v šeru a ve tmě. Obvyklá velikost clony se u chytrého telefonu pohybuje kolem hodnot f/1,8 až f/2,4. Ty nejlepší přístroje udávají světelnost f/1,5.

  Video

  Mobilní fotoaparáty samozřejmě umí i natáčet videa ve vysokém rozlišení, často s funkcemi jako slow-motion nebo jako časosběrné video. Všechny telefony umí natáčet ve Full HD rozlišení, ty vybavenější i ve 4K a absolutní špička zvládá už i 8K.

  U videa je mimo jiné důležitým parametrem počet snímků na sekundu (fps). Obvyklé hodnoty jsou 30 nebo 60 snímků. Pokud telefon zvládá Full HD video s 60 snímky za sekundu, video bude plynulejší než Full HD se 30 snímky za sekundu. Speciálním případem jsou režimy slow-motion. Ty jsou schopné zachytávat video ve velmi vysokých snímcích (např. i 240 FPS).

  HDR a scénické režimy

  Vzhledem k tomu, že mobilní fotoaparáty fungují spíše automaticky než manuálně, obsahují spousty režimů pro různé příležitosti.

  • HDR je funkce, která se ve fotografování využívá odjakživa a nyní nalézá své místo také v digitální fotografii. Jedná se o kombinaci snímků o různé expozici za účelem vzniku vysoce kontrastního obrazu.
  • Panoramatický režim umožňuje snímat velmi široké fotografie, např. celý výhled z rozhledny.
  • Režim portrétů je určen pro fotografii lidí. Využívá nejmenší clony a rozmazává pozadí.
  • Makro režim se používá při focení malých objektů, třeba při focení květin nebo hmyzu.

  Stabilizace

  Jelikož při focení mobilem málokdy využijete stativ, je nedílnou součástí každého fotoaparátu obrazová stabilizace. Ta se dělí do dvou kategorií – elektronické (EIS) a optické (OIS). Levnější modely mají elektronickou stabilizaci, která pouze zvyšuje citlivost ISO za účelem dosažení kratšího expozičního času. Výsledná kvalita fotky s elektronickou stabilizací ale může být teoreticky i horší než bez ní. OIS na druhou stranu produkuje mnohem lepší výsledky, protože je zabudovaná přímo ve fotoaparátu. Některé telefony využívají obě technologie společně, čímž vzniká hybridní stabilizace.

  Autofocus

  Jakýkoli slušnější fotoaparát by měl podporovat automatické ostření (autofocus). Lepší telefony urychlují ostření na krátkou vzdálenost pomocí laseru a na libovolnou pomocí detekce fázového posuvu (PDAF). Nejlepší přístroje využívají kombinace obou metod. U iPhonu se variace PDAF nazývá Focus Pixels.

  Technologie ToF

  Technologie ToF (Time-of-Flight), respektive snímače na ní založené, jsou u nejnovějších telefonů velmi běžné. Jedná se o pokročilé senzory hloubky, které pomocí světelných paprsků nebo ultrazvuku měří vzdálenost mezi sebou a předměty v jeho zorném poli. Pracují s maximální chybovostí pouhé 1%, přičemž běžné duální kamery mají chybovost až 10%. ToF snímač tak výrazně zpřesňuje tvorbu efektu bokeh nebo ostření. Více se o senzoru můžete dočíst v článku o Time of Flight.

  Konektivita a senzory

  Konektivita

  • LTE/4G

  V dnešní době by žádnému chytrému telefonu neměla chybět podpora vysokorychlostního LTE internetu. Pozor na některé přístroje, které sice LTE podporují, ale nerozumí si s českými frekvencemi. Většina tuzemské LTE sítě je postavena na frekvenci 800 MHz. V technických parametrech naleznete, zdali daný přístroj „české“ LTE podporuje, či nikoliv.

  • 5G

  Výstavba sítí postavených na technologii 5G postupně pokračuje i v Česku a na trhu se objevuje stále více telefonů s podporou rychlých sítí 5G. V horizontu několika let by se 5G již mohlo stát standardem zajišťujícím vysoké přenosové rychlosti ve městech, na vesnicích i v zapadlejších částech republiky. Pokud je chcete využívat v budoucnu i vy, vyberte si telefon, který 5G podporuje. Jedná se o především o top modely a telefony střední třídy. Více informací najdete v tomto článku.

  • GPS

  Připojení ke Globálnímu polohovému systému umožňuje sledování své pozice na mapách kdekoliv po Zemi s přesností několika metrů.

  • WiFi

  Připojení k internetu prostřednictvím bezdrátové technologie WiFi.

  • Bluetooth

  Bluetooth je bezdrátová komunikace telefonu s dalšími zařízeními, zejména bezdrátovými reproduktory a sluchátky. Čím novější generace Bluetooth, tím větší rychlost připojení a nižší spotřeba energie.

  • NFC

  NFC je způsob komunikace dvou elektronických zařízení. Slouží k oboustrannému přenosu dat a informací a nejčastěji se používá při platbách mobilem. U nás je využívají např. platební systémy Google Pay, Apple Pay a další. Telefon při platbě stačí jen přiložit stejně jako při placení bezkontaktní kartou.

  • Infraport

  Slouží k přenosu dat pomocí infračerveného záření. Dnes se již příliš nevyužívá a je nahrazováno službami Bluetooth a NFC. Využití ovšem stále nalezne pro dálkové ovládání nejrůznější elektroniky, jako jsou televize, klimatizace, domácí hudební přehrávače aj.

  • USB-C / Lightning / Micro USB

  Zdířky určené k připojení datového kabelu. Ten slouží k nabíjení nebo propojení telefonu s počítačem.

  USB-C – moderní verze USB, u všech nových smartphonů.

  Lightning – konektor exkluzivní pro iPhony.

  Micro USB – u levných Android telefonů stále často využívaný druh konektoru. Jedná se ale už o zastaralý konektor, který je pomalý a nesymetrický.

  • USB OTG

  Plánujete ke svému mobilnímu telefonu připojovat další periferie? Pak oceníte přítomnost standardu USB OTG (On-The-Go), jenž umožní konektivitu telefonu dále rozšířit. Za pomoci speciální redukce z USB-C / Micro USB na klasické „velké“ USB připojíte k mobilnímu telefonu externí flashdisky, pevné disky (ty však možná budou potřebovat přídavné napájení například z USB hubu) anebo kupříkladu čtečky SD karet. V určitých situacích může přijít vhod také Ethernetový port nebo drátová klávesnice či myš.

  Senzory

  • Barometr

  Měřič atmosférického tlaku.

  • Světelný senzor

  Pokud vás nebaví pořád nastavovat jas obrazovky, světelný senzor to udělá za vás. Dle aktuálních světelných podmínek její jas upraví sám.

  • Pohybový senzor (akcelerometr) a gyroskop

  Sledují pohyb a pozici telefonu. Nachází své uplatnění zejména v herním průmyslu, ale mohou být i užitečnými pomocníky v každodenním životě – například jako mobilní vodováha.

  • Magnetický kompas

  Využívá se k určení světových stran pomocí magnetického pole Země.

  • Senzor přiblížení (proximity senzor)

  Velmi důležitý senzor pro každý chytrý telefon. Při přiblížení telefonu k uchu během hovoru zhasne obrazovku, aby nedošlo k nechtěným dotykům a vypnutí hovoru.

  Vnitřní úložiště a paměťové karty

  Obzvlášť u telefonů bez slotu na paměťovou kartu raději volte větší paměťovou variantu. Při výběru rovněž berte v potaz, že do velikosti uživatelské paměti telefonu není zahrnut jeho operační systém. Pokud si koupíte přístroj s 16GB pamětí, počítejte s tím, že průměrný operační systém zabírá přibližně 4–5 GB volného místa, tudíž vám zbude 11–12 GB pro data. U telefonů s OS Android se navíc může disponibilní úložiště lišit mezi jednotlivými modely a výrobci, jelikož každý z nich do telefonu předem instaluje odlišné aplikace a používá své vlastní grafické nadstavby.

  Na trhu jsou zastoupeny následující paměťové varianty:

  • Do 16 GB – pro nenáročné uživatele. Kapacita pojme několik málo aplikací.
  • 32 GB – pro několik aplikací a opět jen pro nenáročné použití. 
  • 64 GB – pojmou desítky aplikací, her nebo hudebních alb, několik filmů.
  • 128 GB – k uložení stovek aplikací, her a desítek filmů. Vhodné i pro intenzivní použití. Velké části běžných uživatelů stačí.
  • 256 GB – pojme desítky filmů, her a aplikací a uspokojí i náročné uživatele.
  • 512 GB až 1 TB – tyto kapacity jsou vhodné pro ty, kdo hodně fotí, natáčí 4K videa nebo využívají stovky velkých aplikací.

  Tip: Pokud má váš telefon malé úložiště, pomůžete si například tím, že všechny zálohované fotky (např. v Google Fotkách) si z telefonu smažete. Nepřijdete o ně, budete je mít vždy k dispozici online, ale nebudou vám zabírat místo v mobilu.

  Materiály

  Materiál využitý k výrobě vašeho telefonu hraje důležitou roli v jeho vzhledu, životnosti a ceně

  • Plast – celoplastové telefony jsou poměrně křehké a zpravidla se jedná o levnější modely. Plast ale využívají i některé telefony vyšší střední třídy. Pokud je zpracování kvalitní, není plastová konstrukce velkou nevýhodou.
  • Hliník – dražší a prémiové telefony jsou konstruované především z hliníkových slitin. U mobilních telefonů střední třídy se lze setkat s kombinací hliníku a plastů či polykarbonátu s opracovaným povrchem.
  • Sklo – materiál používaný zejména u dražších telefonů ke konstrukci zadního krytu. 
  • Nerez ocel – materiál někdy využívaný pro obvodní rámeček jako např. u iPhonů 13 Pro a 13 Pro Max.
  • Titan - rámeček u nové řady iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max a nově také Samsung Galaxy S24 Ultra. Titan je lehký a odolný, ovšem snadněji se poškrábe.

  Užitečné funkce

  Čtečka otisků a odemykání obličejem

  Pokud se bojíte o informace a soubory ve svém mobilním telefonu, tyto funkce zajistí poměrně dobrou míru zabezpečení vašeho telefonu. Standardní umístění čtečky otisku prstů je buď na přímo v displeji, na boku zařízení nebo na jeho zadní straně.

  AI Asistent

  Funkce zabudovaná v každém operačním systému. Dokáže za vás vyhledat nejbližší restauraci, či vytočit vámi určený kontakt. AI asistent v iOS se nazývá Siri, Google svého pomocníka pojmenoval Google Assistant.

  Notifikační dioda

  Rozsvítí se v libovolné barvě při příležitosti, kterou nastavíte. Jedná se o užitečný prvek chytrého telefonu. Vyskytuje se však stále méně a v roce 2021 je u nových telefonů již spíše výjimkou.

  FM rádio

  Některé telefony dokáží sluchátka využívat jako přijímač rádiového signálu. Naladit si tak můžete svou oblíbenou stanici, kdekoliv se nacházíte bez nutnosti připojení k internetu.

  Dual SIM

  Telefony s možností používat dvě SIM karty najednou se nazývají Dual SIM. Na jedné kartě můžete mít hlasový tarif a na druhé datový, případně můžete využívat služeb dvou operátorů zároveň. Velké množství telefonů umožňuje využívání datových služeb pouze v jednom ze SIM slotů. Dual SIM telefony se vyrábějí v tlačítkové i dotykové variantě.

  eSIM

  Díky podpoře eSIM odpadá nutnost vlastnit fyzickou SIM kartu a tu vkládat do telefonu. Nemusíte tak řešit vhodnou velikost v podobě SIM / micro SIM / nano SIM. Vestavěný čip v telefonu, který nahrazuje klasickou SIM kartu, umožňuje nahrání jakéhokoliv telefonního čísla pouhým přehráním eSIM profilu přes datovou síť daného operátora. V případě více eSIM profilů lze však (prozatím) v jednu chvíli používat pouze jeden z nich.

  Zvýšená odolnost

  Telefony se zvýšenou odolností můžete do jisté míry vystavit vlhku či prachu, aniž by jim to uškodilo. Stupeň odolnosti se většinou udává stupněm krytí, např. IP67 nebo IP68. První číslo (6) značí odolnost vůči proniknutí prachu, druhé (v našem příkladu 7 nebo 8) proti vodě. Telefon s odolností IP67 můžeme například ponořit na půl hodiny do vody o maximální hloubce jednoho metru a ani déšť mu neublíží. Odolnost proti pádům žádanou pro outdoor a sport nejlépe odhadnete podle gumových nárazníků těla telefonu.

  Desktopový režim

  Pracujete-li s mobilním telefonem často na cestách a máte k dispozici monitor, můžete využít tzv. desktopový režim. Vybrané telefony, především z vyšších řad s dostatečným výkonem, disponují možností telefon připojit k monitoru, klávesnici, myši a dalším periferiím pomocí speciálního hubu. Do jisté míry tím získáte desktopový počítač využívající výkon mobilního telefonu. Příkladem může být Samsung DeX Station u vlajkových řad Galaxy S či Desktop Mode u modelů Huawei Mate.

  Google služby

  Otázka Google služeb začala být u smartphonů s Androidem relevantní kvůli sporu USA a Číny. Huawei totiž dostal u svých telefonů zákaz využívat Google služby, takže své nové telefony s novými procesory musí vybavit vlastními službami. V současnosti se tedy u telefonů s Androidem můžeme setkat se dvěma možnostmi:      

  • Google Mobile Services – známé rozhraní s přístupem ke všem aplikacím Google včetně Google Play. GMS najdete u valné většiny smartphonů s Androidem.
  • Huawei Mobile Services – rozhraní, které neumožňuje využití aplikací Google, ani obchodu Google Play. Huawei tyto aplikace nahrazuje vlastním ekosystémem. Více se dočtete v článku o HMS, kde jsme tyto služby také vyzkoušeli. Huawei Mobile Services je předinstalován na všech novějších (cca od roku 2020) smartphonech Huawei.

  Jaký mobil potřebuje...

  mobil pro holky

  • Kvalitní fotoaparát
  • Bezrámečkový displej
  • Úhlopříčka alespoň 6,1"

  manažerský mobil

  • Velký displej
  • Bezdrátové nabíjení
  • Vysoký výkon

  telefon pro geeka

  • Vysoký výkon
  • Spoustu funkcí
  • Paměť minimálně 256 GB

  telefon pro fotografa

  • Fotoaparát s OIS
  • Paměť přes 512 GB
  • Trojitý fotoaparát

  telefon pro gaming

  • Vysoký výkon
  • Displej 6,5" a větší
  • Rychlé nabíjení

  klasický telefon

  • Fyzická tlačítka
  • Dual SIM
  • FM rádio

  telefon na outdoor

  • Odolnost proti vodě a nárazům
  • Objemná baterie
  • LED svítilna

  telefon pro seniory

  • Fyzická tlačítka
  • SOS tlačítko
  • Objemnější baterie

  telefon pro deti

  • Dotykový displej
  • Nižší cena
  • Velká baterie

  telefon na sport

  • Voděodolnost
  • Bluetooth
  • GPS

  telefon pro VR

  • Jemnost displeje přes 500 PPI
  • Nižší hmotnost
  • Gyroskop

  telefon pro natáčení videa

  • Kamera s elektronickou stabilizací
  • Paměť minimálně 512 GB
     

  Základní kategorie mobilních telefonů

  Chytré telefony (smartphone)

  Chytré telefony (smartphone)

  • Připojení k internetu
  • Velký dotykový displej
  • Fotoaparát, hudební přehrávač
  • Operační systém
  • Množství aplikací a pokročilých funkcí

  Chytré telefony neboli smartphony mají širokoúhlou dotykovou obrazovku, která je ideální ke sledování videí, hraní her, čtení knih a emailů a v neposlední řadě brouzdání po internetu. Do běžné výbavy moderního chytrého telefonu také patří fotoaparát, který dnes u nejlepších modelů dosahuje kvalit běžných kompaktních fotoaparátů.

  Výhody a nevýhody
  • Velký displej
  • Dotykové ovládání
  • Množství funkcí
  • Kvalitní fotoaparát
  • Větší rozměry
  • Kratší výdrž na baterii
  • Menší mechanická odolnost

  Operační systém chytrých telefonů

  Bezpočet vášnivých diskusí na internetu dokazuje, že snad každý uživatel definuje ten nejlepší operační systém trochu jinak. Pokud stále nejste rozhodnuti, který OS si pořídíte, připravili jsme pro vás přehledného průvodce operačními systémy.

  Chytré telefony podle ceny

  High-end smartphony

  Chytré telefony s cenou nad 12 000 kč

  Prémiové telefony těch nejlepších parametrů. V této cenové kategorii se již prakticky nesetkáte s obyčejnou plastovou konstrukcí, standardem jsou kvalitní materiály, jako je kov a sklo. Oproti levnějším modelům se zde nehledí na kompromisy. Získáte špičkový fotoaparát, perfektní displej, extrémně výkonný procesor a více než dostatek operační paměti RAM. 

  Pokud chcete to nejlepší, co se v současnosti na trhu nachází, zvolte telefon prémiové třídy. Zároveň budete mít jistotu, že se váš nový telefon neztratí ani mezi modely představenými v následujících několika letech.

  Výhody a nevýhody

  • Maximální výkon
  • Prvotřídní displej a fotoaparát
  • Špičková konstrukce
  • Dostupnost aktualizací po delší dobu
  • Vyšší cena

  Smartphony vyšší střední třídy

  Chytré telefony s cenou do 8000 Kč do 12 000 Kč

  Chytré telefony z tzv. vyšší střední třídy se nachází na pomezí mezi běžným smartphonem a prémiovým modelem. Velmi častá je kvalitní konstrukce, která se mnohdy může rovnat s těmi nejlepšími telefony. Oproti prémiovým telefonům se nižší cena projevuje především o něco horším fotoaparátem, slabším procesorem a menší, avšak plně dostačující, kapacitou operační paměti. Rovněž displej nedosahuje kvalit naprosté špičky. Do této cenové kategorie se však často přesouvají vlajkové lodě z předešlého roku.

  Jestliže chcete perfektně zpracovaný a dostatečně výkonný telefon s kvalitním fotoaparátem, ale záleží vám na ceně, v této cenové kategorii si vyberete. 

  Výhody a nevýhody

  • Kvalitní konstrukce
  • Plně dostačující výkon
  • Slušný fotoaparát a displej
  • Dobrý poměr cena/výkon
  • Kompromisy oproti prémiovým modelům

  Smartphony nižší střední třídy

  Chytré telefony s cenou do 4000 Kč do 8 000 Kč

  Střední třída smartphonů představuje pro mnoho uživatelů telefony s perfektním poměrem cena/výkon. Některé, především dražší, mobilní telefony z této cenové kategorie se mohou pyšnit částečně kovovou konstrukcí, hezkým Full HD displejem a dostatkem výkonu pro běžné používání. Oproti dražším smartphonům ovšem často ztrácejí v oblasti fotoaparátu. Nutné je též počítat s tím, že výkon může být za několik let nedostatečný a současně výrobci obvykle neposkytují několikaletou podporu těchto modelů.

  Telefony ze střední třídy jsou často prvním vstupem uživatelů do kategorie smartphonů. Nabízí slušnou kvalitu a parametry při za relativně nízkou cenu, ale za cenu kompromisů ve výkonu, konstrukci, dostupnosti aktualizací a kvalitě fotoaparátu. 

  Výhody a nevýhody

  • Cena
  • Dostatečný výkon pro běžné používání
  • Relativně kvalitní displej
  • Pozdější dostupnost aktualizací
  • Nižší výkon pro náročné aplikace a hry
  • Horší fotoaparát

  Low-end smartphony

  Chytré telefony do 4 000 Kč

  Nejlevnější chytré telefony nabízí mnohé funkce známé z drahých modelů, avšak za podstatně nižší cenu. Fungují na stejném operačním systému, tudíž jsou pro ně dostupné shodné aplikace a hry. Levné telefony však nedosahují výkonu drahých modelů, proto všechny aplikace nemusí běžet plynule. Nízká cena se dále projevuje nepříliš kvalitním fotoaparátem, plastovou konstrukcí a displejem s nižším rozlišením a horším podáním barev. 

  Výhody a nevýhody

  • Nízká cena
  • Podobné funkce jako dražší modely
  • Nízký výkon
  • Méně kvalitní fotoaparát
  • Displej s nižším rozlišením 
  • Špatná dostupnost aktualizací
  • Horší kvalita konstrukce
  Chytré telefony s Androidem

  Chytré telefony s Androidem

  • Operační systém Android
  • Široký výběr modelů
  • Množství aplikací a her
  • Přizpůsobitelné uživatelské prostředí

  Androidové smartphony jsou vhodné pro téměř všechny běžné uživatele. Operační systém Android od společnosti Google umožňuje oproti iOS větší přizpůsobení a individualizaci uživatelem. Pro Android je současně k dispozici nejširší nabídka aplikací a her. Chytré telefony s tímto operačním systémem se nachází ve všech cenových kategoriích s různými velikostmi a vzhledem. Díky své jednoduchosti a široké nabídce modelů si téměř každý vybere telefon, který je pro něj dostupný nebo se mu líbí. 

  Výhody a nevýhody
  • Kvalitní modely za přijatelné ceny
  • Široký výběr
  • Přizpůsobitelný operační systém
  • Mnoho aplikací a her
  • Méně plynulý OS u levnějších modelů
  • Horší dostupnost aktualizací
  Apple iPhone

  Apple iPhone

  • Operační systém iOS
  • Apple ekosystém
  • Špičková kvalita konstrukce
  • Jednoduché ovládání

  Produkty společnosti Apple se vyznačují vysokou kvalitou zpracování a odladěným softwarem. Apple iPhone k tomu přidává jeden z nejlepších mobilních fotoaparátů, kvalitní displej a intuitivní operační systém iOS. Jako všechna zařízení Apple je ideální pro používání v rámci ekosystému dalších produktů jablečné společnosti. iPhone je telefon, který vždy patřil mezi to nejlepší, co si lze koupit.

  Výhody a nevýhody
  • Kvalitní fotoaparát
  • Bezchybná kvalita konstrukce
  • Plynulost operačního systému
  • Propojení s dalšími zařízeními Apple
  • Dlouhá podpora
  • Pěkný design
  • Vyšší cena
  • Méně možností přizpůsobení systému oproti Androidu

  Který iPhone zvolit?

  iPhone 15

  iPhone 15

  Základní varianta nejnovější generace iPhone 15 si prošla několika novinkami. Došlo k vizuálnímu sjednocení všech telefonů letošní generace, kdy iPhone 15 získal chytrý podélný průstřel Dynamic Island pro nový typ interakce s obsahem. Telefon nově pohání čip A16 Bionic, jež je sice známý z minulého roku, ovšem to byl pouze v řadě Pro. Výkonu má stále na rozdávání. Rozlišení foťáku poskočilo na 48 Mpx, díky čemuž je iPhone schopný 2násobného optického zoomu. S konektorem USB-C dobijete iPhonem třeba i své Apple Watch či sluchátka AirPods.

  Díky příznivé ceně může být nový základní model skvělou volbou pro ty, kterým záleží na kvalitě fotek, ale nechtějí platit za telefon příliš peněz.

  Výhody a nevýhody

  • Výkonný čip A16 Bionic
  • Displej s průstřelem Dynamic Island
  • 48Mpx fotoaparát s optickým zoomem
  • Nabíjí Apple Watch a AirPods
  • Vyšší výdrž baterie
  • Stále chybí 120Hz displej

  iPhone 15 Plus

  iPhone 15 Plus

  Pokud preferujete větší displej, spíše než iPhone 15 zvolte variantu s názvem 15 Plus. Do většího těla se vejde také větší baterie, což vede k parádní výdrži. Oproti modelům Pro samozřejmě chybí dedikovaný teleobjektiv, ale společně se základní patnáctkou disponuje 2násobným optickým zoomem díky vyššímu rozlišení. I většímu základnímu modelu stále chybí 120Hz displej.

  Větší 6,7" OLED displej na modelu 15 Plus má šanci zaujmout. Vybírat navíc můžete z 5 barevných kombinací.

  Výhody a nevýhody

  • Výkonný čip A16 Bionic
  • Displej s průstřelem Dynamic Island
  • 48Mpx fotoaparát
  • Nabíjí Apple Watch a AirPods
  • Větší kapacita baterie
  • Chybí 120Hz displej

  iPhone 15 Pro

  iPhone 15 Pro

  Model iPhone 15 Pro již oproti základním modelům výše přichází s novým procesorem. Čip A17 Pro jde s výkonem výš, ale Apple tento rok zejména vyzdvihuje lepší grafický výkon pro hry konzolové kvality. iPhone 15 Pro zaručeně rozeznáte, rámečky kolem displeje jsou nyní nejtenčí v historii a na titanovém boku najdeme nové akční tlačítko. USB-C má rychlosti standardu USB 3 pro rychlejší přenos dat.

  Pokud toužíte po novém designu s titanovým rámem a chcete fotit bezkonkurenční fotky s 3násobným optickým zoomem, bude iPhone 15 Pro to pravé.

  Výhody a nevýhody

  • Zcela nový A17 Pro
  • Operační paměť 8 GB
  • Titanové tělo
  • Akční tlačítko
  • 120Hz Super Retina XDR displej
  • Oproti modelu 15 Pro Max chybí lepší zoom

  iPhone 15 Pro Max

  iPhone 15 Pro Max

  iPhone 15 Pro Max je bez debat to nejlepší, co nám Apple doposud v rámci telefonů nadělil. Svým výkonem čipu A17 Pro a vyšší kapacitou operační paměti dosahuje nevídaného výkonu. Samozřejmě svůj nový vzhled sdílí s iPhonem 15 Pro, pouze navyšuje úhlopříčku z 6,1" na 6,7". Rovněž dosahuje větší kapacity baterie. Po letech si větší z iPhonů Pro vysloužil extra funkci navíc, a to je integrace 5násobného optického zoomu, doposud nejpokročilejšího ze všech iPhonů.

  Základní paměťová varianta začíná na 256 GB, cena je navíc ještě níže než před rokem. Chcete-li to nejlepší možné, iPhone 15 Pro Max je jasná volba.

  Výhody a nevýhody

  • Výkonný čip A17 Pro
  • Nový design
  • Nižší cena než loni
  • Základní paměť 256 GB
  • 5násobný optický zoom
  • Některé funkce u nás nepůjdou (třeba Tíseň SOS přes satelit)

  iPhone 14

  iPhone 14

  Nejmenším iPhonem generace z roku 2022 se stal iPhone 14. Základem je nyní 6,1" displej a procesor A15 Bionic s lehkým navýšením výkonu oproti předešlé generaci tohoto čipu. Výdrž na baterii se prodloužila, iPhone nyní umí detekovat prudké přetížení a také podle zvuku je schopen poznat autonehodu a zavolat pomoc. iPhone 14 má i lepší výsledky ve fotoaparátu za zhoršených světelných podmínek a lepší stabilizaci videí. Změn oproti regulérnímu iPhonu 13 je tedy několik, včetně nové fialové barevné varianty.

  Pokud vám postačí kvalitní fotomobil vybavený ultraširokoúhlým snímačem a spíše vám záleží na baterii, iPhone 14 je ideální adept na ten správný iPhone přímo pro vás.

  Výhody a nevýhody

  • Výkonný čip A15 Bionic
  • Perfektní displej
  • Detekce autonehody
  • 5 barevných variant
  • Vyšší výdrž baterie
  • Chybí 120Hz displej

  iPhone 14 Plus

  iPhone 14 Plus

  Po letech se do názvu iPhonu vrací označení Plus. Právě tak Apple pojmenoval svůj zcela nový iPhone v nabídce. Jedná se o iPhone 14 Plus a oproti základnímu modelu přináší větší úhlopříčku. Ta se nyní navýšila na 6,7", tedy stejnou hodnotu, jakou si dosud užívali pouze majitelé modelů Pro Max. Díky větší baterii a energeticky úsporným komponentám ale s modelem Plus získáte i delší výdrž na baterii.

  Zde je volba snadná – pokud se vám líbí iPhone 14, ale toužíte po větším displeji, zvolte model 14 Plus.

  Výhody a nevýhody

  • Výkonný čip A15 Bionic 
  • Velký 6,7" displej
  • Detekce autonehody
  • 5 barevných variant
  • Nejdelší výdrž baterie ze všech iPhonů
  • Chybí 120Hz displej

  iPhone 14 Pro

  iPhone 14 Pro

  Zatímco u základních modelů iPhone 14 a 14 Plus se změny primárně odehrávají uvnitř, modely Pro změn doznaly i vizuálně. Nový iPhone 14 Pro tak bezpečně rozpoznáte právě díky nové podobě výřezu displeje, který Apple nazval Dynamic Island. Z výřezu ve tvaru prodloužené pilulky vyskakují různé notifikace, poklepáním se lze přepnout do aplikace, která se v blízkosti výřezu zobrazuje apod. Displej navíc poprvé získává režim Always-on, takže zobrazuje vámi zvolené informace neustále. Výkon se dále zvedl díky čipu A16 Bionic a foťák dostal 4násobné rozlišení, tedy 48 Mpx.

  Uživatelé s vyššími požadavky zejména na mobilní focení by měli zvážit pořízení iPhonu 14 Pro. Od základních modelů téže generace se nově odlišuje i výkonnějším procesorem. Nový výřez pak přináší zajímavou interakci s obsahem.

  Výhody a nevýhody

  • Výkonný čip A16 Bionic
  • Nový způsob interakce přes Dynamic Island
  • Displej s vyšším jasem a Always-on
  • 48Mpx fotoaparát
  • Ty nejlepší funkce ze všech iPhonů
  • Cena
  • Základní kapacita paměti jen 128 GB

  iPhone 14 Pro Max

  iPhone 14 Pro Max

  Stejně jako v případě rozdílu mezi iPhonem 14 a 14 Plus, je i iPhone 14 Pro Max od předešlého modelu odlišný pouze co do velikosti a rozlišení displeje a kapacity baterie. iPhone 14 Pro Max pořídíte v černé, zlaté, stříbrné či fialové barevné variantě. Vždy jde samozřejmě o tělo s lesklou ocelovou hranou.

  Zájemci o nejlépe fotící iPhone 14 s tím největším možným displejem mají ve výběru jasno. Pokud jste ochotni utratit za telefon vyšší částku, je iPhone 14 Pro Max bezkonkurenční volba.

  Výhody a nevýhody

  • Výkonný čip A16 Bionic
  • Nový způsob ovládání přes Dynamic Island
  • Displej s vyšším jasem a Always-on
  • 48Mpx fotoaparát
  • Vyšší výdrž baterie 
  • Startovací cena byla vysoká
  • Základní kapacita paměti jen 128 GB

  iPhone 13 mini

  iPhone 13 mini

  Poslední generace iPhonu, která byla nabízena ve své kompaktní variantě s 5,4" úhlopříčkou. Tento iPhone však perfektně klame tělem, protože stejně jako předešlý iPhone 12 mini se výkonnostně vyrovnává i nejlepšímu iPhonu. Rozdíly hledejme jinde. Třebaže si zachovává pouze dvojici zadních kamer, letos se i na tento model dostala optická stabilizace s posuvem senzoru. Kromě toho si užijete i filmařský mód ve videu, který výsledným snímkům dodá nádech hollywoodského trháku.

  Chcete nekompromisní výkon, špičkový foťák, ale přesto byste ocenili malý telefon? Nový iPhone 13 mini je naprosto ideální volbou.

  Výhody a nevýhody

  • Výkonný čip A15 Bionic 
  • Kvalitní optická stabilizace
  • Filmařský režim
  • 5 barevných variant
  • Vyšší výdrž baterie
  • Chybí 120Hz displej

  iPhone 13

  iPhone 13

  V podstatě stejným zařízením jako iPhone 13 mini zmíněný výše je i standardní iPhone 13. Od modelu mini se liší opravdu jen a pouze úhlopříčkou, která zde povyskočila na 6,1". Také zde uvnitř tepe čip A15 Bionic s podporou 5G. Paměťové varianty začínají na 128 GB, což už je velmi slušný základ a mnoha uživatelům bude dostačovat.

  Komu vyhovují parametry iPhonu 13 mini, ale úhlopříčka je pro něj malá, tomu doporučujeme iPhone 13.

  Výhody a nevýhody

  • Výkonný čip A15 Bionic
  • Kvalitní optická stabilizace
  • Filmařský režim
  • Vyšší výdrž baterie
  • Základní kapacita 128 GB
  • Chybí 120Hz displej

  iPhone 13 Pro

  iPhone 13 Pro

  V případě iPhone 13 Pro jde již do tuhého. V rozměrech výše zmíněného iPhonu se nachází speciality, které odůvodňují vyšší cenovku. 6,1" displej nabízí nově plynulé pohyby díky přítomnosti 120Hz obnovovací frekvence. Ta je dynamická, takže pokud to zrovna není potřeba, frekvence se poníží až na 10 Hz, čímž šetří baterii. Samotná výdrž se také zvýšila. Všechny fotoaparáty podporují noční režim, přibyla funkce focení detailních makro snímků a natáčení videí s menší mírou komprese. Nejnáročnější potěší 1TB varianta.

  iPhone 13 Pro je pro ty, kteří chtějí pokročilý fotoaparát i vysoký výkon. Vybrat si můžete mezi 4 barvami telefonu – grafitově šedou, stříbrnou, zlatou a horsky modrou.

  Výhody a nevýhody

  • 120Hz displej
  • Výkonný čip A15 Bionic
  • Focení makro snímků
  • Paměť až 1 TB
  • Vyšší cena

  iPhone SE 2022

  iPhone SE 2022

  Ideálním vstupním telefonem do iOS světa je nejnovější iPhone SE 2022. Ten se vizuálně nijak neodlišuje od předchozího modelu z roku 2020, ovšem Apple zvolil pro konstrukci přední i zadní strany pevnější sklo. Vnitřní výbava však doznala znatelných změn. Prvně jde o integraci špičkového procesoru A15 Bionic, který se nachází i v nejvyšší modelové řadě iPhone 13. Ten umožňuje třeba pokročilé možnosti fotoaparátu, jako je funkce snímání drobných detailů Deep Fusion či Smart HDR 4.

  Pro fanoušky rychlého a stabilního připojení k mobilním sítím je dobrou zprávou, že nový iPhone SE přináší i podporu 5G sítí. V dané cenové kategorii je iPhone SE 2022 velmi schopným smartphonem, který poráží i dražší Android telefony, byť se vzhledově nijak neliší od telefonu iPhone 8 z roku 2017.

  Výhody a nevýhody

  • Podpora 5G sítí
  • Výkonný čip A15 Bionic
  • Pokročilé možnosti fotoaparátu
  • Nižší cena
  • Starší design

  iPhone 12

  iPhone 12

  Model iPhone 12 také z října 2020 se v nabídce Applu pohybuje přesně uprostřed. Příjemný hranatý design po vzorů starších iPhonů disponuje úhlopříčkou 6,1" a oproti modelu mini poskytuje více prostoru pro práci i zábavu. S nejmenším modelem sdílí i pětici barevných variant.

  iPhone 12 je ideální volbou pro všechny, kterým se iPhone 12 mini zdá již moc malý. Díky tenkým rámečkům jde i s 6,1" displejem o poměrně kompaktní telefon, který toho nabídne spoustu.

  Výhody a nevýhody

  • Stále kompaktní rozměry díky tenkým rámečkům
  • Duální snímač se schopností ultraširokoúhlých záběrů
  • Podpora 5G
  • Barevné varianty
  • V balení není nabíječka a sluchátka
  • Základní model má jen 64GB úložiště

  iPhone 11

  iPhone 11

  iPhone 11 je jedním z modelů představených v září 2019. Oproti jeho předchůdci, iPhonu Xr, jsme se dočkali řady vylepšení. Zadní fotoaparát nyní dostal nového kolegu. Vůbec poprvé zde Apple využil ultraširoký objektiv a fotoaparát navíc podporuje optickou stabilizaci a optický zoom. Přibyl i nový procesor Apple A13, který je i v roce 2021 velmi výkonný. Zájemce také potěší nižší cena oproti předešlé generaci.

  Výhody a nevýhody

  • Displej pro mnohé v přijatelné velikosti
  • Dvojitý fotoaparát s OIS a optickým zoomem
  • První iPhone s ultraširokým objektivem
  • Skvělý výkon díky procesoru A13
  • Cena nižší než v případě ekvivalentu z minulého roku
  • Oproti zbytku řady chybí XDR displej
  • Nebude nabízen ve variantě 512 GB

  Nabízíme repasované iPhony

  Nemáte zájem o úplně nový iPhone? Díky spolupráci se společností Renewd nyní nabízíme repasované iPhony. Pokud chcete ušetřit jak svou peněženku, tak i přírodu, máte skvělou možnost.

  Naše repasované iPhony Renewd nabízí:

  • 100% originální náhradní díly Apple
  • Důkladnou kontrolu kvality
  • Nové originální příslušenství v balení
  • Téměř perfektní vzhled
  • Vždy nejnovější verzi iOS
  • Ekologické balení a nižší cenu
  • Dvouletou záruku, a to i pro podnikatele

  Radost si můžete udělat třeba iPhonem XsiPhonem 11, iPhonem 11 Pro, iPhonem SE 2020 nebo třeba iPhonem X. Kompletní nabídku najdete v sekci repasovaných telefonů Apple iPhone.

  Fotomobily, Huawei P20 Pro

  Fotomobily

  • Nadstandardní kvalita fotoaparátu
  • Stabilizace obrazu
  • Hezké fotky za každých podmínek
  • Fotoaparát vždy po ruce

  Nejlepší fotoaparát je ten, který máte zrovna při sobě. A fotoaparáty ve fotomobilech jsou čím dál lepší. Telefony řazené mezi fotomobily disponují kvalitním fotoaparátem, který umožňuje zachytit jakoukoliv momentku. Kvalita však stačí i na fotky z rodinné dovolené, oslav nebo focení „pro radost“. Fotomobily mají nainstalovaný operační systém, takže se řadí do chytrých telefonů. To přináší všechny jejich výhody, jako je obrovské množství dostupných aplikací a her.

  Výhody a nevýhody
  • Kvalitní fotoaparát
  • Natáčení videa ve vysokém rozlišení
  • Funkce a vlastnosti jako jiné chytré telefony
  • Nemusíte s sebou nosit fotoaparát zvlášť
  • Často chybí optický zoom
  • Větší citlivost na světlo než u kompaktních fotoaparátů

  Časté otázky při výběru fotomobilu

  Je fotoaparát s více megapixely lepší?

  Více megapixelů nemusí nutně znamenat kvalitnější fotku. Důležitá je i velikost senzoru fotoaparátu. Mobilní telefony mají obvykle malý senzor a více megapixelů na malé ploše způsobuje větší šum. Při následné úpravě fotografie softwarem mobilu dochází k mazání drobných detailů. Proto ty nejlepší fotomobily mají 12–15 Mpx. 

  Na jaké parametry fotoaparátu se tedy zaměřit?

  Pro odhad kvality fotoaparátu telefonu je dobré se zaměřit na světelnost a optickou stabilizaci obrazu. Světelnost představuje množství světla, které dopadne na snímač a uvádí se ve formátu f/desetinné číslo. Čím menší číslo, tím více světla dopadne na senzor, což se hodí zejména při focení za zhoršených světelných podmínek, například večer. Optická stabilizace je zabudována přímo do optické soustavy objektivu a oproti softwarové stabilizaci je výrazně účinnější. Slouží k redukci chvění mobilu při fotografování z ruky, díky čemuž nejsou fotky rozmazané. Pro hrátky s hloubkou ostrosti (bokeh) pak je potřeba telefon s duálním fotoaparátem.

  Je nějaký rozdíl mezi chytrými telefony (smartphony) a fotomobily?

  Není. Fotomobily jsou chytré telefony s kvalitním fotoaparátem. 

  Odolné telefony

  Odolné telefony 

  • Přežijí náročné podmínky
  • Odolná konstrukce
  • Smartphony i tlačítkové modely
  • Vždy voděodolné

  Odolné telefony se vyznačují zvýšenou odolností garantovanou certifikací IP, tedy vůči prachu, vodě a některé odolají i pádům. Jsou k dostání v podobě klasických tlačítkových telefonů i jako smartphony. Pokud se rádi věnujete sportům nebo outdoorovým aktivitám a zároveň chcete brouzdat po internetu a instalovat libovolné aplikace, je pro vás chytrý telefon ideální volbou. Na druhou stranu oproti tlačítkovým verzím mají kratší výdrž baterie nebo vyšší hmotnost.

  Výhody a nevýhody
  • Zvýšená odolnost
  • Tlačítkové modely i smartphony
  • Všechny cenové kategorie
  • Ideální pro outdoorové aktivity
  • Obvykle vyšší hmotnost a rozměry

  Voděodolné telefony

  Voděodolné telefony mají výrobcem zaručenou ochranu před vniknutím vody do telefonu. Moderní smartphony jsou již poměrně často vodotěsné a to bez jakéhokoliv negativního vlivu na jejich design. 

  Jak se označuje míra odolnosti?

  K vyjádření míry odolnosti slouží certifikace dle normy IP, například IP57. První číslice za předponou „IP“ značí prachuodolnost, respektive prachutěsnost a znázorňuje ji škála od 1 do 6. Druhá číslice značí voděodolnost, respektive vodotěsnost a znázorňuje ji škála od 1 do 8. Nejodolnější telefony na trhu mají označení IP68 – jsou plně prachutěsné a vodotěsné. Můžete je tak bez obav ponořit do určité hloubky po dobu udávanou výrobcem, minimálně však do hloubky 1 metru po dobu 30 minut.

  Telefony odolné nárazům

  Telefony, které jsou nárazuvzdorné, patří mezi nejodolnější, které lze sehnat. Mají zvýšenou odolnost vůči mechanickému poškození nebo pádu z určité výšky a jsou též vodotěsné. Takové telefony mají většinou různé výztuže, pogumovaný povrch či jiné ochranné „výstupky“ na rizikových místech. Hodí se do extrémních podmínek, například na náročné outdoorové aktivity či pro práci v rizikovém prostředí.

  Ohebné telefony, Samsung Galaxy Z Fold3

  Ohebné telefony

  • Nabídnou velký displej v přijatelných rozměrech
  • Různé způsoby otevírání
  • Některé mají displeje dva – ohebný a klasický
  • Špičkové parametry vlajkových lodí

  Hledáte ten nejmodernější mobilní telefon a nevadí vám připlatit si za neprobádané technologie? Pak budou ohebné telefony přesně pro vás. Parametry jsou hodny označení vlajková loď a ohebný displej jim dodává design, který poutá a ještě dlouho bude poutat pozornost. Ohebné telefony se otevírají jako knížka, véčko, otáčí se a kdoví s čím výrobci přijdou v budoucnu. Rozhodně však, alespoň prozatím, nejde o mobily pro každého. Pokud se ale chcete odlišit nebo zkrátka rádi objevujete nové vychytávky, ohebné telefony se vám budou líbit.

  Výhody a nevýhody
  • Parametry vlajkových lodí
  • Neokoukaný design
  • Telefony s velkým displejem, co se vejde do kapsy
  • Potěší milovníky moderních technologií
  • Vyšší cena
  • V takto rané fázi vývoje nelze vyloučit všechny problémy

  Časté otázky při výběru ohebného telefonu

  K čemu je u telefonů ohebný displej vůbec dobrý?

  Vzhledem k tomu, že se ohebné telefony na trhu ještě plně neusadily, využití ohebného displeje se liší model od modelu. Motorola Razr například využívá ohebného displeje k napodobení ikonického véčka, díky čemuž si zachovává moderní velký displej, ale zároveň i velmi malé rozměry. Samsung Galaxy Z Fold3 na to jde jinak. Displeje má hned dva – jeden klasický, který lze používat pro rychlé vyhledávání, přijímání hovorů apod., a jeden větší. Ten je ohebný a vhodný třeba pro sledování filmů, efektivní práci nebo i projíždění sociálních sítí.

  Jsou s ohebnými telefony stále nepříjemné potíže?

  Start ohebných telefonů ve světě mobilních technologií neproběhl zrovna slavně. Od prvních pionýrů však ohebné telefony urazily poměrně dlouhou cestu a nyní se zdá, že jsou připraveny na každodenní používání a s problémy se lze setkat jen zřídka. Stále však jde o velmi ranou technologii a při koupi ohebného telefonu byste na to měli myslet.

  Klasické tlačítkové telefony

  Klasické (tlačítkové) telefony

  • Fyzická tlačítková klávesnice
  • Ideální pro volání a SMS
  • Velmi dlouhá výdrž na baterii
  • Pouze základní funkce

  Běžné tlačítkové telefony jsou spolehlivé v každé situaci a jsou ideální, pokud od svého telefonu vyžadujete dlouhou výdrž na baterii. Jsou primárně určené k volání a psaní SMS, což zvládají perfektně i díky vestavěné fyzické klávesnici. Mohou mít i integrovaný fotoaparát, ovšem výrazně nižší kvality než smartphony. Díky nízkým pořizovacím nákladům a dlouhé výdrži se také používají jako záložní a cestovní telefony.

  Výhody a nevýhody
  • Přizpůsobené pro volání a SMS
  • Fyzická tlačítková klávesnice
  • Dlouhá výdrž na baterii
  • Nízká cena
  • Slabý (nebo žádný) fotoaparát
  • Malý displej
  • Chybí pokročilé funkce smartphonů

  Časté otázky při výběru klasického (tlačítkového) telefonu

  Má smysl v dnešní době ještě kupovat tlačítkový telefon?

  Je pravdou, že nyní se prodávají hlavně smartphony, nicméně i tlačítkové telefony mají pořád své příznivce. Konstrukce s tlačítky vyhovuje mnoha lidem, kteří se k nim opět rádi vrací. Další výhodou je jejich jednoduché ovládání a nízká cena. Na to pamatují i výrobci a představují stále nové modely, ač jejich nabídka není tak rozsáhlá jako u smartphonů.

  Mohu s tlačítkovým telefonem fotit?

  I u tlačítkových telefonů je vestavěný fotoaparát standardem. Nenabízí však velkou kvalitu, rozlišení se pohybuje max. kolem 0,3 Mpx. Fotoaparát je tak vhodný jen pro občasné focení. Rovněž ani prohlížení fotek na malém displeji není příliš pohodlné.  

  Je součástí tlačítkových telefonů i budík?

  Ano, je. Ačkoliv jsou v mnoha ohledech tlačítkové telefony co do funkcí omezené, ty základní, jako je právě budík či kalendář nebo možnost tzv. rychlé volby (tedy přiřazení rychlého kontaktu k tlačítku), najdeme i na nich.

  Mobilní telefony pro seniory

  Mobilní telefony pro seniory 

  • Modely s fyzickými tlačítky
  • Snadné ovládání
  • Velký text na dobře čitelném displeji
  • Tlačítko pro přivolání pomoci

  Telefony pro seniory tvoří samostatnou kategorii. Jejich výrobci se zaměřují zejména na praktičnost a jednoduchost. Navíc nabízejí užitečné funkce, které mohou zachránit život. Samozřejmostí jsou velká tlačítka a snadno čitelný displej s písmem, které lze bez problémů přečíst i bez brýlí.

  Výhody a nevýhody
  • Jednoduché ovládání
  • Velká tlačítka
  • Dobře čitelný displej
  • SOS tlačítko
  • Základní funkce
  • Design

  Časté otázky při výběru mobilního telefonu pro seniory

  Co je SOS tlačítko a jak funguje?

  SOS tlačítko slouží pro případ nouze a lze k němu přiřadit jeden i více kontaktů, například rodinných příslušníků. Po jeho stisknutí telefon zpravidla odešle na dané kontakty SMS zprávu, případně i zavolá na definovaný kontakt, třeba tísňovou linku 155. Je-li SOS tlačítko na daném přístroji přítomno, jde ho v menu nastavení i vypnout. 

  Podle čeho vybírat telefon pro seniory a jaké funkce vyhledávat?

  I ty nejlevnější modely, které s cenou začínají od 500 Kč, nabízejí velká tlačítka, kontrastní a dobře čitelný displej a pár dalších funkcí navíc. Telefony s SOS tlačítkem se pak pohybují od 700 Kč. Kromě klasické konstrukce jsou k dostání i přístroje ve véčkovém provedení začínající na stejné ceně. Dražší modely pak mají například větší displej, podporu Bluetooth nebo zaujmou hezčím designem.

  K některým mobilům výrobce v základním balení dodává i nabíjecí stojánek, do kterého stačí telefon pouze položit. Uživatel je tak ušetřen připojování nabíječky ke konektoru telefonu.

  Užitečná je i funkce SOS Locator, kterou disponují některé telefony Aligator. Po stisknutí SOS tlačítka odešle telefon spolu s nouzovou zprávou i odkaz na mapu s aktuální polohou uživatele.

  Co bývá standardní součástí výbavy mobilních telefonů pro seniory

  Telefony pro seniory mají většinou jen základní výbavu, nicméně prakticky u všech modelů dnes najdeme:

  • Fotoaparát – kvůli nižšímu rozlišení - kolem 0,3 Mpx se ale jedná jen o základní a nouzové řešení
  • České menu a ovládání – při nákupu hledejte v nabídce informaci „Lokalizováno pro CZ“
  • Rychlá volba – umožňuje přiřadit dané telefonní číslo ke konkrétnímu tlačítku, uživatel jej tak nemusí vytáčet
  • Budík – je běžnou součástí všech telefonů, umožní jednoduché nastavení času buzení či další upozornění

  Jsou k dispozici i náhradní baterie?

  Většinou to běžné není. Nicméně životnost baterií mobilních bývá delší než výdrž telefonů samotných. V případě, že potřebujete náhradní baterii, odkážeme vás do naší sekce Baterie pro mobilní telefony, případně se obraťte na autorizovaný servis dané značky.

  Stolní telefony a faxy

  Stolní telefony a faxy 

  • Telefony pro pevnou linku
  • Ideální do kanceláří
  • Drátové i bezdrátové varianty
  • Často mají displej a podporují více účtů

  Pokud sháníte telefon do kanceláře, případně zkrátka preferujete starou dobrou pevnou linku, zajímat by vás mohly stolní telefony a faxy. Ovšem i na původní telefony došel nádech moderní doby, a tak i zde často najdete vedle klasického číselníku i menší či větší displeje. Častá je také podpora více SIP účtů, a to až třeba 16.

  Výhody a nevýhody
  • Vhodné pro zřízení pevné linky ve firmě
  • Jednoduché a rychlé ovládání
  • V dnešní době nabízejí i různé moderní technologie
  • Nízká cena
  • Napájeny ze sítě – nejsou tedy přenosné

  Slovník pojmů - mobilní telefony

  LTE

  Označuje 4. generaci datové sítě. Maximální teoretická rychlost datových přenosů v rámci pokročilé technologie LTE-A (LTE Advanced) činí v současnosti až 375 Mb/s pro stahování a až 50 Mb/s pro odesílání dat. Většina českých LTE sítí je postavena na rozdíl od těch zahraničních na frekvenci 800 MHz, proto si při výběru telefonu ověřte, zdali podporuje i tuto frekvenci.

  Notch

  Notch je název pro vykrojení displeje, používané na mobilních telefonech. Slouží k tomu, aby mohla obrazovka zabírat maximum plochy smartphonu, ale zároveň aby byly senzory a selfie kamera byly ergonomicky umístěny.

  Čistý Android

  Čistý Android je název používaný pro operační systém Android v jeho nejjednodušší podobě – neobsahuje upravené grafické rozhraní ani případné funkce, které do operačního systému vkládají jednotliví výrobci.

  Stupeň krytí (IP)

  Stupeň krytí (IP, Ingress Protection) je mezinárodně standardizovaný kód, který udává odolnost elektrospotřebičů proti vniknutí cizích těles a kapalin, zejména vody. Vyjadřuje se v tzv. IP kódu, který je tvořen znaky „IP“ následovanými dvěma číslicemi: první udává ochranu před nebezpečným dotykem a před vniknutím cizích předmětů, druhá označuje stupeň krytí před vniknutím vody.

  eSIM

  Plastovým SIM kartám jednou možná skončí a místo nich nastoupí technologie eSIM. Jedná se o samostatný čip zabudovaný do základní desky telefonu. Co všechno se tímto odklonem od plastových kartiček změní? A má moderní technologie eSIM nějaká úskalí?

  Vytisknout
  P-DC1-WEB18
  Zavoláme Vám a odborně poradíme
  +420 225 340 111
  Dotaz na objednávku
  Dotaz na zboží
  Prosím zadejte svůj telefon:
  Zavolejte mi
  Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
  Více informací Méně informací