Paddleboardy, také nazývané Stand Up Paddle (SUP), vypadají jako větší surfboardy, na kterých se stojí a pádluje. Díky svým rozměrům jsou stabilnější a je lehčí na nich stát než na surfu. Jízdu na paddleboardu zvládne každý od dětí až po seniory. Při výběru je důležité zohlednit zejména vaši hmotnost.
Možná máte před nákupem paddleboardů v hlavě hned několik otázek, na které neznáte odpověď. Jistě vás jako první napadne, jak se zhruba 3 metry dlouhé prkno přepravuje. Jednoduše! Protože jde o nafukovací variantu paddleboardu. To znamená, že se vám kompletně vejde do přiloženého cestovního vaku. A to včetně početného příslušenství. To zahrnuje pumpu určenou k nafouknutí, ploutev, řemínek na ruku, opravnou sadu a pochopitelně pádlo. Vše tak máte krásně pohromadě a nic jiného nemusíte řešit. Samozřejmě v závislosti na plaveckých schopnostech volitelně doporučujeme plovací vestu.
Paddleboardy jsou typicky vyrobeny z mimořádně odolné varianty PVC a jsou vybaveny pevným a nepropustným ventilem. Během pohybu na vodě oceníte i přítomnost gumového lanka v přední části paddleboardu. To slouží k upevnění například malého batůžku s telefonem či peněženkou.
Nesmíme zapomenout ani na příslušenství k paddleboardům. Časem jistě oceníte, že snadno dokoupíte například vhodné pádlo v prakticky libovolné barevné variaci. Dokoupit však lze i náhradní pumpu, ploutev, ventil, nebo dokonce speciální sedačku pro maximálně pohodlné delší výlety na vodě. A pokud se na vodu vydáte i s dětmi, rozhodně nesmíte zapomenout přibalit plovací vestu.
Pokud jste začátečník a hledáte větší a stabilnější prkno, vybírejte mezi nafukovacími typy. Snadno je sbalíte do tašky a jsou odolnější vůči poškození od kamenů na břehu než pevné desky. Ty si naopak vyberou zkušenější jezdci, protože díky lepší skluznosti vyvinou větší rychlost při pádlování. Při transportu, ale i skladování se však budete muset vypořádat s jejich velkými rozměry.
Nikoliv. Jízda na paddleboardu je snadná, a i nezkušený jezdec se jí rychle naučí. Vyberte si nejprve klidnou stojatou vodu, na níž téměř nehrozí, že spadnete. Až získáte cvik a jistotu, můžete se vypravit na vodu s vlnami.
Dostáváte se k paddleboardu poprvé? Zde je návod, jak začít.
Na rychlé vodě budete potřebovat helmu a na mělkých, kamenitých místech i chrániče na kolena. Zejména dětem a slabším plavcům pak doporučujeme i nafukovací vestu. Schováte si do ní i občerstvení a ve větším větru hřeje.
Paddleboardy typu allround jsou všestranné plováky, které se hodí spíše pro začátečníky nebo mírně pokročilé. Kulatější tvar a větší šířka zvyšuje jejich stabilitu a ovladatelnost na vodě. Čelní i zadní část je poměrně široká, což ještě více napomáhá stabilitě. Paddleboardy typu allround se dají použít na různých vodních plochách, jako jsou jezera, řeky nebo klidnější moře. Některé allround paddleboardy mají také možnost připevnit kajakovou sedačku nebo plachtu pro windsurfing. Velikost prken se pohybuje od 10’ do 13’(stop) na délku a od 32" do 35" (palců) na šířku. K dispozici je mnoho různých velikostí i barev.
Touring paddleboardy jsou optimalizované pro delší pádlování na klidnější vodě (jezero, řeka, otevřené moře) a jsou rovněž vhodné pro jízdu z bodu A do bodu B (ideálně s větrem v zádech). Jsou obvykle delší než univerzální allround prkna a často mají již viditelně špičatou špičku, která pomáhá prknu hladce proplouvat vodou a udržovat směr. Většina touringových prken je dostatečně široká, aby byla stabilní i pro začátečníky. Velikost prken se pohybuje od 11’ do 14’ na délku a od 28" do 34" na šířku. Čím je prkno delší a užší, tím účinněji klouže vodou, ale na úkor stability.
Race neboli závodní prkna jsou navržena pro rychlost, přičemž pohodlí a stabilita jsou odsunuty stranou ve prospěch výkonu. Užší podlouhlý tvar je symbolizovaný agresivní špičatou špičkou. Závodní prkna bývají dlouhá 12,6' až 14' (tedy klidně i přes 4 metry) a mají šířku jen 20 až 27 palců. Závodní paddleboardy jsou vhodné pro vyježděné a nadšené sportovce, protože pro jeho správné ovládnutí potřebujete stovky hodin tréninku. Rovněž počítejte, že race prkna jsou často s pevnou konstrukcí, takže je nutné s tím počítat s ohledem na přepravu.
Paddleboard pro děti je skvělým řešením pro vaši rodinu, která si tak na vodě užije zábavu v kompletním složení. Paddleboardy pro děti jsou kratší a užší než pro dospělé. Díky tomu je jejich používání pro nejmladší členy rodiny snazší. Děti si tak jízdu na paddleboardu daleko více užijí, protože získají lepší stabilitu a dosáhnou pádlem do vody ve správném úhlu. Nezapomínejte, že děti musí být při paddleboardingu pod neustálým dozorem a vždy mají mít plovací vestu vybavenou píšťalkou.
Pádlování ve větru není žádná zábava, ale přiděláním plachty k Windsup paddleboardu transformujete vaše prkno na plnohodnotný windsurf, na kterém se budete skvěle bavit vy a klidně i celá rodina. Ke zprovoznění potřebujete jen správný set s plachtou a kloub. Vše typicky bývá součástí balení. Většina paddleboardů s plachtou vychází rozměrově z výše zmíněného tvaru allround plováků.
Nafukovací paddleboard je především levnější, skladnější a lehčí, proto je vhodný pro ty, kteří s ním chtějí cestovat kamkoliv. Díky špičkové konstrukci (často z PVC a z nylonových vláken) se po natlakování paddleboard nevyboulí, má pravidelné tvary a po celém vnitřku stejný tlak. Většina nafukovacích prken se dodává v balení včetně pumpy, pádla i transportního vaku.
Paddleboard se sedačkou je vhodný pro dospělé paddleboardisty, kteří jej využijí pro poklidnou jízdu na stojaté vodní hladině a mírně tekoucí vodě. Umožňuje navíc i společnou jízdu s dětmi či domácími mazlíčky. Především začínající paddleboardisté ocení také velmi snadnou ovladatelnost. Kdykoli je však možné jezdit i ve stoje. Celkově jde o jednodušší řešení než k paddleboardu následně dokupovat kompatibilní sedačku.
Konstrukce
Materiál
Délka
Pádlo by mělo být o 20 cm delší, než je výška jezdce. V případě, že jej bude využívat více lidí, hodí se pádlo s nastavitelnou délkou.
Grip je protiskluzová fólie, která se pokládá na horní stranu desky. Vyrábí se v různých stupních hrubosti.
Slovník pojmů
Prkno
Určení
Délka
Delší prkna jsou rychlejší a krátká zase lépe ovladatelná.
Šířka
Čím širší prkno, tím stabilnější, a tudíž vhodnější pro začátečníky. Pro pokročilé jezdce jsou pak vhodnější prkna užší, na kterých dokážou vyvinout mnohem vyšší rychlost.