Jak vybrat TV (NÁVOD)

Zobrazit katalog

Televize toho v dnešní době umí mnohem více, než jen promítat televizní vysílání. Díky velkým úhlopříčkám, vysokému rozlišení, kvalitním obrazovým panelům i reproduktorům vám přiblíží zážitek kinosálu. Chytré funkce pak televizi propojí se světem internetu, smartphony i ostatními zařeními ve vaší domácnosti. Spektrum produktů je široké a parametrů je spousta. Pojďme se tedy podívat, jak na výběr televize.

Jak vybrat televizi – OBSAH

Tipy, jak vybrat TV

  1. Na začátku se musíte rozhodnout, jakou chcete úhlopříčku. Záleží především na vašich preferencích a finančních možnostech, přihlédnout byste ovšem měli také k doporučené pozorovací vzdálenosti.
  2. Seznamte s výhodami zobrazovacích technologií, neboť to, zda si vyberete OLED, QLED nebo LED televizi výrazně ovlivní celkový zážitek.
  3. Zvažte ostatní vlastnosti a parametry televize. Chcete televizi, co umí kvalitně zobrazovat HDR obraz? Jaký byste preferovali operační systém SMART TV? Vyžadujete vysokou obnovovací frekvenci pro hraní her?
  4. Nechte si poradit. V tomto průvodci vám vysvětlíme, podle čeho vybrat televizi. Se znalostí základních parametrů a funkcí si ji totiž snadno vyberete i sami. Nakonec vám ale stejně dáme tipy na konkrétní modely.
Jak vybrat televizi

Jakou koupit televizi a na co se při výběru zaměřit?

Úhlopříčka (velikost) a rozlišení televize

Úhlopříčka – Jak vybrat velikost televize?

Pokud se rozhodujete, jakou TV vybrat, rozhodně byste měli počítat s tím, že úhlopříčka je základní a nejdůležitější parametr. Je totiž úzce spojena s prostorem, v němž bude televize umístěna. Nejenže se do něj musí vejít fyzicky, ale také by měla její velikost brát v potaz doporučenou pozorovací vzdálenost.

V současné nabídce chytrých televizí najdete i modely s miniaturní úhlopříčkou, pokud ale chcete televizi do obýváku, neměli byste se dívat po ničem menším než je 40” (100 cm). Na opačném konci nabídky, tedy mezi nejdražšími televizemi, najdeme modely s úhlopříčkou, 86”, 88” nebo dokonce 100” (254 cm).

Jakou úhlopříčku tv zvolit? Nejoblíbenější a nejprodávanější jsou úhlopříčky 50” (125 cm), 55” (139 cm), 60” (152 cm) a 65” (164 cm). Pokud si ale chcete dopřát luxus opravdu velké obrazovky, můžete vybírat i z úhlopříček větších než 70” (177 cm), nabídka těchto modelů je velmi široká.

Rozlišení televize

Rozlišení udává, kolik má televize pixelů (obrazových bodů). Zapisuje se ve formátu počet sloupců (šířka) × počet řádků (výška). Vyšší množství pixelů znamená ostřejší obraz. Pokud chcete co nejostřejší, a tedy nejkvalitnější obraz, měli byste chtít co nejvyšší rozlišení.

U současných televizí najdete především tato tři rozlišení:

  • Full HD – 1920 × 1080 pixelů.
  • 4K Ultra HD – 3840 × 2160 pixelů.
  • 8K Ultra HD – 7680 × 4320 pixelů.

Full HD se stále skvěle hodí jako rozlišení notebookových displejů, v případě televizí ale jasně vládne 4K Ultra HD. A nižší rozlišení dnes už ani nelze doporučit. 4K televize jsou dostupné i za velmi příjemné ceny, takže si jednu mohou dovolit i ti, kdo mají velmi omezený rozpočet. Naopak 8K rozlišení je stále spíše hudba budoucnosti, takže 8K televize, které se prodávají dnes, jsou určeny především zákazníkům, kteří si za to nejlepší neváhají připlatit.

Doporučená pozorovací vzdálenost

Doporučená pozorovací vzdálenost, tedy vzdálenost, ze které byste se měli na televizi ideálně dívat, vychází ze vztahu mezi úhlopříčkou a rozlišením. Jedná se o takovou vzdálenost, která:

  1. je dostatečně velká na to, aby nešlo rozpoznat mřížku pixelů a aby nebylo nutné při sledování televize otáčet hlavou,
  2. je zároveň dostatečně krátká na to, aby televize zabírala velké procento vašeho zorného pole. Díky tomu bude na televizi vše snadno rozeznatelné a zážitek ze sledování bude lepší.

Čím je rozlišení televize vyšší, tím může být nižší její nejmenší doporučená pozorovací vzdálenost (hranice rozpoznatelnosti pixelů). Čím má naopak televize větší úhlopříčku, tím větší jsou i doporučené pozorovací vzdálenosti.

Vztah mezi úhlopříčkou, doporučenou pozorovací vzdáleností a různými rozlišeními znázorňuje následující diagram:

Doporučené pozorovací vzdálenost TV

Pokud vás pozorovací vzdálenost zajímá a chcete se s ní seznámit lépe či podrobneji, určitě si přečtěte náš článek Doporučená pozorovací vzdálenost obrazovky.

Technologie obrazu / zobrazovací technologie

Moderní televize využívají dvě hlavní zobrazovací technologie – buď⁠ LCD s LED podsvícením, nebo OLED. Popíšeme si je níže.

LCD LED

Technologie LCD funguje tak, že máme samostatnou vrstvu podsvícení, přes kterou je umístěna vrstva tekutých krystalů. Tyto krystaly se působením různých úrovní napětí natáčejí, díky čemuž buď propouští, nebo nepropouští světlo. Tím dochází k ovládání zobrazovaných barev, ale také ke změně lokálního jasu.

Pokud chce televize někde zobrazit černou barvu, tekuté krystaly v daném místě úplně „uzavře“. Ty potom propouštějí jen minimum světla, a tak způsobují, že se obraz v daném místě jeví černý. Ve skutečnosti je ale jen velmi tmavě šedý nebo modrý, protože LED podsvícení podsvěcuje celou obrazovku stejnou intenzitou a i zavřené tekuté krystaly část světla propouštějí.

Proto přišli výrobci televizí s takzvaným lokálním stmíváním. To rozděluje LED podsvícení do většího segmentů, které je televize schopna individuálně rozjasňovat, stmívat, nebo úplně vypnout. Díky tomu mají LCD/LED televize s lokálním stmíváním výrazně vyšší kontrast a dokážou zobrazit absolutní černou. Má to ale své limity, protože těchto zón mají i nejlepší LED televize jen tisíce, přičemž pixelů jsou miliony. Kvalita stmívání v detailních scénách proto nedosahuje takových kvalit jako u technologie OLED.

OLED

OLED využívá takzvané organické diody, které mohou být tak malé, že je lze použít přímo jako pixely. To znamená, že OLED televize nemají podsvícení. Místo toho každý pixel svítí sám o sobě, a tedy lze každý pixel individuálně rozsvítit či naopak zhasnout. S tímto řešením lze proto snadno dosáhnout absolutně černé barvy, a to i při zobrazování jemných detailů. OLED se proto v současnosti považuje za nejvyspělejší zobrazovací technologii, jakou televize nabízejí, a to nejen pro vysoký kontrast, ale také pro velmi pěkně saturované barvy.

Své nevýhody samozřejmě má. Tou největší je cena, protože za OLED televizi si zkrátka musíte připlatit. Druhou nevýhodou je teoretické riziko vypalování pixelů. Vypalování se projevuje trvalým poklesem kontrastu v místech, kde se dlouho nemění obraz, typicky jde o loga televizních stanic. V současnosti se ale není třeba vypalování obávat, neboť se s ním při běžném používání televize s největší pravděpodobností nikdy nesetkáte.

Další pojmy spojené se zobrazovacími technologiemi televizí:

QLED

Navzdory podobnému není QLED nic jako OLED. Jedná se o LCD technologii s LED podsvícením, která si pomáhá tzv. Quantum dots. To jsou miniaturní částice, které zlepšují zobrazovací vlastnosti televize na poli barev. QLED televize je schopna zobrazit více barev než běžná LED televize. Obraz je proto živější a celkově mnohem lépe vypadá.

Mini LED

Mini LED je technologie, která využívá mnohem menší svítivé diody než běžné televize. Jejich rozměr by měl činit maximálně 0,2 mm. Pokud se televize chlubí technologií Mini LED, chlubí se kvalitou svého podsvícení. Díky menším diodám je možné zmenšit zóny lokálního stmívání a přesněji podsvícením kopírovat obraz na televizi. Výsledek by se měl proto přiblížit tomu, co poskytuje OLED. Mini LED technologie je ale stále LCD, jen s novým typem podsvícení.

Více se dozvíte v článku Co je Mini LED?

Micro LED

Micro LED je pravděpodobně skutečná budoucnost. Diody jsou při použití této technologie ještě mnohem menší než u Mini LED, a lze je proto použít nejen jako prvky podsvícení, nýbrž jako samotné pixely. Micro LED tedy funguje podobně jako OLED. Pixely svítí samy o sobě, a každý z nich lze proto zhasnout a tím dosáhnout absolutní černé i v nejmenších detailech. Micro LED ale nepoužívá organické diody, které mají vysokou spotřebu a kterým teoreticky hrozí jim riziko vypalování.

Micro LED si bere to nejlepší z LCD i z OLED. Jediným problémem je cena. Tyto stojí v současnosti i několik milionů korun, čehož je důkazem například 110" Micro LED TV Samsung MNA110MS1A. Lze ale očekávat, že v budoucnosti dojde ke zlevnění, které přinese Micro LED televize i do běžných obýváků.

NEO QLED

Jako NEO QLED se od roku 2021 označují televize značky Samsung, které používají Quantum dot vrstvu společně s Mini LED podsvícením, tedy s podsvícením, které má velké množství zón lokálního stmívání.

Více se dozvíte v článku Samsung Neo QLED: nová generace televizí je tady.

QNED

QNED je velmi podobná technologie jako Samsung QLED, avšak v tomto se jedná o označení, které nesou televize od značky LG. Taktéž jde o spojení technologie Quantum dot a Mini LED podsvícení. „N“ v názvu QNED odkazuje na „NanoCell“, což je obecné marketingové značení LED televizorů od LG.

Laser TV

Laser TV není tradiční typ televize, k zobrazování obsahu totiž využívá projektor s krátkou projekční vzdáleností, navíc typicky ve spojení se speciálním projekčním plátnem. To je uzpůsobeno tak, aby lépe odráželo světlo z projektoru, a naopak zabraňovalo odrazům světla z okolí. Hlavní výhodou tohoto řešení je možnost dosáhnout obrovských úhlopříček, a zároveń zachovat vysoký kontrast i za denního světla, jak jsme na to zvyklí od klasických televizí.

Direct LED a Edge LED

Direct LED znamená, že LED podsvícení televize je rovnoměrně rozmístěno pod celou plochou obrazovky. Hlavní výhodou je jeho uniformita. Direct LED podsvícení také umožňuje existenci lokálního stmívání na dražších televizorech.

U Edge LED najdeme diody naopak umístěné pouze po obvodu obrazovky, odkud je světlo ke středu svedeno. Televize díky tomu mohou být tenčí, ale také to zvyšuje riziko, že budou trpět nejednolitostí podsvícení.

Frekvence zpracování obrazu / obnovovací frekvence

Obnovovací frekvence / frekvence zpracování obrazu nám říká, kolikrát za sekundu zvládne televize změnit snímek na obrazovce. Čím více snímků je televize schopna za jednu sekundu zobrazit, tím se obraz jeví plynulejší.

  • V nabídce najdete televize s obnovovací frekvencí 50 nebo 100 Hz.
  • 50Hz televize dokáže zobrazit 50 snímků za sekundu, 100Hz televize 100 snímků za sekundu.
  • 50 Hz a 100 Hz jsou hodnoty dle standardu PAL, jehož základem je 25 snímků za sekundu.
  • Všechny moderní televize jsou kompatibilní i se standardem NTSC (základ 30 sn./s.), takže 50Hz modely dokážou zobrazit až 60 snímků za sekundu a ty 100Hz až 120 snímků za sekundu.

Vysoká obnovovací frekvence je důležitá zejména pro hráče počítačových a konzolových her. Nové konzole PlayStation 5 a Xbox Series totiž podporují hraní až při 120 snímcích za sekundu, a na počítačích je tato plynulost běžná již delší dobu.

Zvýšení plynulosti mohou pocítit i uživatelé, kteří hry nehrají. Výrobci televizí totiž využívají technologie, které uměle zvyšují plynulost obrazu u televizního vysílání i při sledování filmů. Tuto funkci lze v nastavení libovolně zapínat a vypínat. Její přítomnost poznáte dle označení Picture Quality Index, Picture Performance Index, Clear Motion Rate nebo Motionflow XR. Název technologie se odvíjí od značky televize.

Aplikace a chytré (SMART) funkce

Chytré televize neboli SMART TV se od těch klasických liší především přítomností operačního systému podobného tomu, jaký najdeme v chytrých mobilních telefonech nebo v počítačích.

Operační systém umožňuje především připojení SMART TV k internetu a používání aplikací. Některé aplikace jsou v televizi už předinstalované, jiné si můžete libovolně nainstalovat.

Mezi typické aplikace pro chytré televize patří kromě internetového prohlížeče také aplikace streamovacích služeb jako Netflix, Amazon Prime Video nebo HBO GO, a také další video služby, jako jsou například YouTube, Twitch nebo Stream. Instalovat ale můžete i takové aplikace, jako je Skype, Počasí nebo Google Disk.

Mezi SMART funkce chytrých televizí řadíme i nové způsoby připojování a ovládání, jako je například ovládání hlasem, které umožňují chytří hlasoví asistenti Amazon Alexa nebo Google Assistant. Chcete přepnout program nebo změnit hlasitost? Televizi to stačí říct. Nebo můžete samozřejmě použít starý dobrý ovladač – i ten dnes ovšem může být chytrý a nabízet řadu funkcí, které ovládání televize usnadňují. Praktické jsou též bezdrátové klávesnice k televizi, díky nímž můžete brouzdat na internetu či pracovat podobně jako na PC.

Bezdrátovou klávesnici můžete připojit nejen díky USB konektorům, do kterých lze zasunout její přijímač, ale také díky zabudovaným technologiím WiFi a Bluetooth. Ty umožňují bezdrátové propojení televize s celou řadou zařízení včetně mobilů a počítačů. Apple AirPlay 2, Google Chromecast či Miracast. Pokud chcete na televizi přehrát video nebo hudbu z telefonu, stačí vám k tomu jen pár kliknutí. Více se o bezdrátovém zrcadlení obrazu dočtete v našem článku Jak propojit notebook s TV nebo monitorem (NÁVOD).

Kombinací klasického televizního vysílání a internetu je funkce Hybridní televize (HbbTV). Skrze tuto službu se můžete dostat k televiznímu obsahu, který se na hlavním kanálů zrovna nevysílá (jde například o současně probíhající sportovní utkání), ale tak k rozšířeným informacím v textové podobě nebo k video archivu.

Máme několik operačních systémů, přičemž nejvíce výrobců televizí využívá systém Android TV. Všechny systémy ale nabídnou širokou knihovnu aplikací.

Android (Philips, Sony, Panasonic)

WebOS (LG)

Tizen (Samsung)

My Home Screen (minulé modely Panasonic)

Jas obrazovky, kontrast a HDR standardy

S parametry, jako je jas obrazovky a kontrast se při výběru televize obvykle nesetkáte, i přestože mají velký vliv na zobrazovací vlastnosti televize. S čím se ovšem určitě setkáte, je některé označení HDR standardů.

Maximální jas obrazovky

Maximální jas obrazovky neznamená pouze to, že bude obrazovka více svítit, a tedy bude lépe čitelná i za velmi slunečného dne. Na vysokém jasu je důležité především to, že se společně s minimálním jasem podílí na kvalitě kontrastu televize.

Kontrast / dynamický rozsah

Kontrast, v poslední době u televizí označovaný spíše jako dynamický rozsah, popisuje rozdíl mezi nejsvětlejším a nejtmavším bodem, jaký je televize schopna zobrazit. Aby byl kontrast opravdu vysoký musí mít televize nejen vysoký maximální jas, nýbrž musí být také schopna zobrazit velmi hlubokou černou. Toho ne všechny televize dokážou, protože některé mají například LED podsvícení bez lokálního stmívání, a tedy nedokážou zobrazit absolutní černou, ale jen velmi tmavou modrou či šedou, která se jako černá tváří.

Pokud má televize vysoký kontrast, nejsvětlejší bod je téměř oslňující, zatímco ten nejtmavší je perfektně černý. To zvládnou OLED televize a LED televize s lokálním stmíváním, které umí v černých místech úplně vypnout podsvícení. Obraz, který má vysoký kontrast, je živější a čitelnější. Barvy jsou saturovanější a jejich jednotlivé odstíny lze od sebe snáz rozeznat. Obraz s nízkým kontrastem je oproti tomu vybledlý – vypadá trochu jako kdybyste se na něj dívali přes zamlžené okno.

HDR

Televize s vysokým kontrastem / dynamickým rozsahem, umí zobrazovat tzv. HDR obsah (high dynamic range). To jsou filmy, videa, ale i hry, které počítají s tím, že budou zobrazovány na kvalitní obrazovce s vysokým dynamickým rozsahem. Tento obsah proto nabízí větší množství obrazových informací a zobrazuje detaily i v místech, kde by je nebylo možné na běžné obrazovce rozpoznat.

Že je televize schopna zobrazit HDR obsah poznáte podle několika standardů. Ty se vždy vážou s minimálními požadavky na parametry televize.

  • HDR10 – nejstarší HDR standard, který dnes splňují prakticky všechny televize od renomovaných výrobců. To znamená, že HDR filmy ze streamovacích služeb i z Blu-ray si budete moci přehrát v základní HDR kvalitě.
  • HDR10+ – tento formát využívá tzv. dynamická metadata, která mění způsob zobrazení HDR individuálně pro každou scénu, což je důležité, protože každá scéna je jinak nasvícená. HDR10+ je proto schopno dosahovat lepších výsledků než HDR10, které používá statická metadata a s nimi i jedno nastavení pro celý film.
  • HLG – od ostatních HDR formátů se HLG liší především tím, že není určeno primárně pro streamovaný a přehrávaný obsah, ale pro televizní vysílání. To sice v ČR ještě nemáme, ale pokud jednoho dne přijde, s HLG na to budete připraveni. Standard DVB-T2 vysílání v HLG technicky umožňuje.
  • Dolby Vision – Dolby Vision používá dynamická metadata podobně jako HDR10+, nicméně má v současné době výrazně širší podporu napříč filmy a seriály. Formát Dolby Vision je navíc technologicky vyspělejší, ale zároveň náročnější na produkci.

Samotná přítomnost některého ze standardů HDR ještě nemusí vypovídat mnoho o skutečných obrazový kvalitách televize. Informace o standardu vypovídá spíše o kompatibilite televize, kvalita HDR se bude odvíjet spíše od zobrazovací technologie a cenové kategorie televize.

Vstupy a výstupy (konektory)

Všechny SMART TV jsou vybaveny dostatkem konektorů pro uspokojení potřeb běžných uživatelů. Pokud ale víte, že jsou vaše požadavky nějak specifické, měli byste konektorové výbavě věnovat při výběru televize pozornost. Například pokud chcete k televizi připojit několik zařízení najednou.

Co všechno budete k televizi připojovat?

Příklady zařízení, která se k televizím nejčastěji připojují:

Než si koupíte televizi, měli byste vědět, kolik budete potřebovat HDMI portů. Dva až tři porty jsou standard, nejnáročnějším hráčům, kteří mají dvě konzole, počítač, a potom třeba také soundbar nebo domácí kino, by to ale nemuselo stačit.

Pokud byste přesto potřebovali připojit několik zařízení k televizi, která nemá dostatek HDMI konektorů, a nechce se vám kabely neustále ručně vypojovat a zapojovat, můžete využít HDMI switch (pozor, určitě ne HDMI splitter, který funguje obráceně).

Vstupy a výstupy televize

Dnešní televize jsou běžně vybaveny WiFi a Bluetooth, což znamená, že celou řadu zařízení připojíte také bezdrátově. Tím se zmenšuje potřeba některých konektorů, jako je například Ethernet.

HDMI 2.1

Zejména v případě, že patříte mezi vlastníky nové konzole PlayStation 5 nebo Xbox Series, nebo se chystáte některou z těchto konzolí kupovat, byste si měli dát pozor, aby televize disponovala konektorem HDMI 2.1. Konzole nové generace totiž technicky umožňují hraní ve 4K rozlišení až při 120 snímcích za sekundu. Přenos takového obrazu ale starší standardy HDMI nezvládají, takže pokud chcete nové konzole využít naplno, určitě si přítomnost HDMI 2.1 pohlídejte.

i

Řadu informací o připojování externích zařízení k televizi najdete také v našem článku Jak propojit notebook s TV nebo monitorem (NÁVOD).

Digitální tuner

Tuner patří do základní výbavy každé televize, umožňuje nám totiž naladit televizní stanice. Všechny současné televize jsou již vybaveny DVB-T2 tunerem. Toto digitální vysílání druhé generace přináší především podporu kodeku HEVC a s ním spojené televizní přenosy ve vyšším rozlišení.

Typy tunerů:

  • DVB-T2 – současný a nejmodernější standard pozemního vysílání (přes „anténu“). Přináší efektivnější kódování, které umožňuje přenášet obraz ve vyšší kvalitě. Česká televize spustila DVB-T2 vysílání všech svých programů 1. dubna 2018 a dnes je tímto vysíláním pokryta prakticky celá ČR. Aktuální informace si přečtěte v našem článku Přechod na DVB-T2 (PODROBNÉ INFORMACE).
  • DVB-T – stará, dnes již neaktivní generace digitálního pozemního vysílání. Již je nahrazeno DVB-T2.
  • DVB-S2 – satelitní příjem. K plnému využití tuneru potřebujete ještě příslušný zdroj signálu, dekódovací modul a kartu pro sledování placených stanic.
  • DVB-C – kabelový příjem, k plnému využití tuneru potřebujete ještě příslušný zdroj signálu a kartu pro sledování placených stanic.

Spotřeba

Spotřeba chytrých televizí začíná kolem 40 až 50 kWh/rok při menších rozměrech kolem 40”. Typická SMART TV v oblíbeném rozměru 55” má spotřebu kolem 100 kWh/rok a pokud se poohlížíte po obrovském rozměru někde v rozmezí 75” až 85”, můžete se dostat až ke spotřebě kolem 200 kWh/rok.

Pokud je pro vás spotřeba televize, a tedy i cena jejího provozu důležitá, měli byste se kromě úhlopříčky orientovat také podle energetického štítku. Některé televize mají při stejné úhlopříčce nižší spotřebu než jiné.

Spotřebu lze ovlivnit také režimem zobrazení. Dynamický či HDR režim zajistí dobrý jas a vysoký kontrast, na druhou stranu spotřebuje více el. energie než úsporný/ECO režim.

U každé televize najdete energetický štítek, podle kterého energetickou úspornost televize snadno určíte. Od roku 2021 mají tyto štítky novou podobu a jak se v nich vyznat, se dozvíte v našem článku Nové energetické štítky od března 2021: Jaké změny nás čekají?

Chytré televize – SMART TV

SMART TV

  • Předinstalované i uživatelsky instalovatelné aplikace
  • Procházení internetu jako na počítači
  • Přímý přístup k archivům TV stanic, streamovacím službám (např. Netflix, HBO GO) a dalším videím (YouTube, Twitch apod.)
  • Snadné připojení k internetu i k nejrůznějším zařízením (počítač, telefon apod.)
  • Chytří hlasoví asistenti (Google Assistant, Amazon Alexa apod.)
  • Hraní her přímo na televizi

Chytré televize jsou vybaveny operačním systémem podobně jako váš počítač nebo chytrý telefon. Abyste se mohli podívat na film, nemusíte připojovat žádné další zařízení a už vůbec se nemusíte spoléhat na televizní vysílání. Prostě si film nebo seriál najdete ve své oblíbené internetové videotéce a pustíte si ho přímo na televizi.

4K / 8K ULTRA HD TV

4K / 8K ULTRA HD TV

  • Vysoké rozlišení 3840 × 2160 px (4K) nebo až 7 680 × 4 320 px (8K)
  • Rozlišení je výrazně vyšší, než jaké má displej běžného počítače nebo notebooku
  • Vysoká hustota pixelů a perfektně ostrý obraz i při obrovských rozměrech
  • Modely s frekvencí 100 / 120 Hz zvládnou zobrazovat mnohem plynulejší obraz než běžné TV
  • Funkce Upscaling zvyšuje obrazovou kvalitu obsahu v nižším rozlišením, aby vypadal dobře i na 4K/8K televizi. Někdy k tomu využívá umělou inteligenci

Téměř všechny současné SMART TV mají alespoň 4K rozlišení, a to včetně těch s cenou pod deset tisíc korun. Opravdu ostrý obraz je proto dnes dostupnější než kdy předtím. Nejlevnější 4K televize ale nemusí být nejlepší volba. Dražší modely nabídnou lepší zobrazovací technologie a samozřejmě větší úhlopříčky.

Ti, kdo chtějí úplně to nejlepší, si mohou připlatit za 8K rozlišení, které nabídne čtyřikrát více pixelů, a tedy ještě výrazně lepší obraz než 4K. Není nutné obávat nedostatku obsahu ve 4K nebo 8K rozlišení. 4K videí a filmů je k dispozici nepřeberné množství, 8K obsah také existuje, a v případě, že se k němu nedostanete, vám pomůže tzv. upscaling, který zvýší rozlišení pomocí pokročilých algoritmů.

OLED, QLED a Mini LED TV

OLED, QLED a Mini LED TV

  • Tyto TV mají mnohem lepší barvy a vyšší kontrast
  • OLED využívá organické diody jako pixely a je schopno kterýkoliv z nich individuálně regulovat, a samozřejmě i vypnout. Zvládne proto zobrazit absolutní černou i bohaté barvy
  • QLED je LED technologie s vrstvou takzvaných kvantových teček, která dramaticky vylepšuje podání barev televize
  • Mini LED je technologie podsvícení, která přináší velké množství zón lokálního stmívání, a také vyšší maximální. Díky tomu zobrazuje ve vybraných místech velmi hlubokou černou, a v jiných velmi jasnou bílou
  • QLED (Quantum dot) a Mini LED se často kombinují pro dosažení podobných výsledků, jaké nabízí OLED

Všechny skutečně špičkové televize využívají buď OLED technologii, nebo LED technologii s mnohazónovým lokálním stmíváním. Běžné LED televize totiž používají stejný jas podsvícení pro celou plochu obrazovky, tedy jak pro světlá, tak pro tmavá místa. O vykreslování jasu se v takovém případě stará LCD vrstva, která má v tomto směru své limity.

Díky tomu jsou tyto televize schopny zobrazit mnohem vyšší kontrast, a právě ten má zásadní vliv nejen na kvalitu barev, ale také na celkovou „úchvatnost“ obrazu. Pokud má televize vysoký maximální jas a zároveň je schopna zobrazit opravdu velmi tmavou černou, má její obraz vizuální hloubku, jakou nelze slovy popsat. I proto patří tyto TV mezi špičku ve zobrazování HDR.

Jakou koupit televizi a na co se při výběru zaměřit?

Samsung

Samsung MICRO LED

Řada nejpokročilejších televizí, jaké značka Samsung nabízí. Využívají zcela novou a snad i revoluční technologii Micro LED, která kombinuje to nejlepší z QLED a LED televizí. Ceny těchto nových televizí jsou však prozatím astronomické.

Modely: MNA110MS1

Samsung NEO QLED

NEO QLED je modelová řada Samsung uvedená v roce 2021. Jejím základem je nejen QLED technologie, která výrazně vylepšuje kvalitu a živost zobrazovaných barev, ale také Mini LED podsvícení. To umožňuje existenci většího množství zón lokálního stmívání, a také vyšší maximální jas, což zásadně zvyšuje kontrast. Jde o nejvyspělejší řadu, jakou Samsung napříč cenovými kategoriemi nabízí.

Modely: QN900D, QN900C, QN95D, QN90D, QN800D, QN85D

Samsung QLED

QLED televize Samsung využívají vrstvu tzv. Quantum dots, tedy kvantových teček, které zvyšují počet barev, které je televize schopna zobrazit. Obraz je proto živější a saturovanější. Dostupné jsou i modely s lokálním stmíváním, avšak bez Mini LED, tedy méně pokročilým, než jaké nabídne řada NEO QLED. Proto lze od „běžných“ QLED televizí Samsung očekávat i mírně nižší kontrast. Nižší je ovšem také jejich cena.

Modely: Q80D, Q70D, Q60D

Lifestyle TV od Samsung

Do této kategorie patří unikátní televize, které odráží moderní styl života. Snoubí se v nich rovněž i speciální designové požadavky. Například série The Terrace patří do exteriéru, takže má vysokou odolnost proti prachu a vodě. Právě proto ji lze bez obav umístit i ven či do jiného prostředí s náročnými podmínkami. Kromě toho nabízí řada The Terrace QLED technologii a velmi kvalitní antireflexní úpravu obrazovky.

Modely: LST7TG

The Frame a The Serif jsou takzvaně lifestylové řady televizí v nabídce značky Samsung. To znamená, že cílí na zákazníky, kteří chtějí kromě kvalitního obrazu i designové ozvláštnění svého interiéru. A to jim tyto televize nabídnou.

Modely: LS03D 

Televize The Frame se připevňují pouze na zeď podobně jako obraz, který připomínají také svým rámem. Když se na televizi zrovna nedíváte, můžete na ni zobrazit fotografie či umělecké dílo, a rázem bude téměř k nerozeznání od skutečného obrazu. Řada The Serif je velmi podobná, avšak místo obrazu mají tyto televize podobu samostatně stojící tabule.

Modely: LS01BH, LS05BG

Samsung UHD / Crystal UHD

V řadě Crystal UHD najdeme nejdostupnější televize z nabídky značky Samsung. Všechny mají 4K rozlišení i chytré funkce, a na svou cenovou kategorii i odpovídající obrazovou kvalitu. Chybí jim ale ty opravdu prémiové obrazové technologie, jako je Quantum dot vrstva či Mini LED podsvícení. Nenabídnou proto tak špičkový obraz jako některé jiné modelové řady, na druhou stranu jsou ale finančně dostupné i ve velkých úhlopříčkách.

Modely: DU8572, DU8072, DU7172CU7172, CU7092

LG

LG OLED TV

Na špičce nabídky televizí LG najdeme řadu OLED TV. Jde o modely, které využívají zobrazovací technologii organických diod. Díky ní jsou tyto televize schopny produkovat nejen velmi živé barvy, ale také extrémní kontrast díky vysokému maximálnímu jasu a schopnosti OLED panelu zobrazit absolutní černou. Řada LG OLED TV zkrátka nabízí obrazovou kvalitu na úrovni současné špičky.

Modely: G33, C31, B33

LG QNED TV

V řadě LG QNED najdeme televize, které využívají Mini LED podsvícení, mezi jehož typické vlastnosti patří vysoký maximální jas a velké množství zón lokálního stmívání. QNED televize vděčí této technologii za kontrast a hlubokou černou, jejich dalším důležitým prvkem je ale Quantum dot vrstva, která se stará o bohatší podání barev. Technologie, které nabízí LG QNED TV, jsou tím naprosto nejlepším, co mohou dnešní LCD televize nabídnout.

Modely: QNED863, QNED813

LG NanoCell TV

Ať už rádi sledujete filmy, seriály, hrajete hry nebo jen koukáte na sportovní kanály, LG NanoCell vše posune na novou úroveň. Speciální LG NanoCell obrazovka se skládá z nanočástic, které vstřebávají přebytek vlnových délek jednotlivých barev a filtrují jejich nežádoucí odstíny. Výsledný obraz je tak ostřejší a barvy jsou dokonale čisté. To vše doplňuje technologie Full Array Local Dimming, která díky zobrazení hluboké černé skvěle podtrhne i tmavé detaily a zvýrazní čistotu ostatních barev. Neuvěřitelně přesné barvy si navíc vychutnáte i z jakéhokoli úhlu.

Modely: LG NanoCell

LG UHD TV

Pro ty, kdo se řídí především cenou, je u LG připravena základní řada UHD TV. Jde o dostupné 4K modely, přičemž všechny mají Direct LED podsvícení, zabudovaný DVB-T2 tuner, běžné funkce chytré televize i základní nabídku konektorů. Nelze od nich ale očekávat lokální stmívání ani jiné prémiové technologie.

Modely: UR78003, UR81003

TCL

TCL SE SYSTÉMEM GOOGLE TV

Mnoho modelů nyní získává nový vítr do plachet v podobě nejmodernějšího operačního systému Google TV, který přináší jak spoustu chytrých funkcí, tak i podporu obrovského množství aplikací, kde nechybí Netflix, HBO Max, Disney+, AppleTV a mnoho dalších. Google TV významně zjednodušuje vyhledávání a využívá inteligentních algoritmů, aby vám váš televizor TCL nabízel vždy něco nového.

Mini-LED televize TCL jsou první svého druhu na světě

Technologie Mini-LED je nejnovější a nejdokonalejší formou podsvícení, kterou firma TCL uvedla jako první na světě. Tisíce miniaturních diod jsou rozděleny do samostatně řízených zón přímého zadního podsvícení a umožňují vyvinout fantastický jas, který je důležitý pro zobrazení detailů a hloubky obrazu v HDR obsahu, a zároveň zachovat hlubokou černou pro skvělé filmové zážitky. V kombinaci s technologií QLED televize TCL přinášejí naprosto dokonalé barvy.

Barvy plné jasu, jemnosti a života pouze s QLED TV TCL

Technologie Quantum Dot je důvodem, proč televize TCL disponují tak pestrou paletou živých a přirozených barev, kterých lze napočítat i více než jednu miliardu. Ve všech úrovních jasu je možné dosáhnout až 100% barevného objemu. Televize TCL tak poskytují plný obraz s hloubkou detailů. Podle technologie Quantum Dot je celá kategorie těchto TV nazývána QLED.

Neuvěřitelně inteligentní a užitečné SMART TV TCL

Televize TCL využívají operační systém Android TV nebo jeho nástavbu Google TV. Tyto operační systémy patří v kategorii Smart TV k těm s největším aplikačním i funkčním potenciálem. Získáte nejen obrovské množství aplikací z Google Obchodu Play, ale také vestavěné funkce jako Chromecast či Google Assistant, které umožní sdílet obsah z mobilních zařízení nebo snadno a komfortně přistupovat k digitálnímu obsahu. Televize TCL se stanou součástí chytré domácnosti i díky elegantnímu provedení.

TV TCL využívají technologie Dolby Atmos & Dolby Vision

Společnost Dolby Laboratories přináší prémiové technologie obrazu a zvuku do světa filmu už desítky let. Televize TCL tyto technologie pro skvělé filmové, herní a hudební zážitky přinášejí doslova do každé domácnosti po celém světě. Dolby Atmos je dosavadní nejvyšší úrovní prostorového zvuku a Dolby Vision se stará o dokonalý obraz v HDR. Ponořte se do děje díky těmto skvělým technologiím na televizorech TCL a užijte si doma obraz i zvuk jako v kině.

Sony

Sony 4K a 8K televize

Pod značkou Sony najdeme televize s rozlišením 4K i 8K. Televizory 8K LED mají Full Array LED podsvícení, a tedy mnohazónové lokální stmívání, které se stará o velmi vysoký kontrast. 4K OLED televize nabízí Sony za dostupnější ceny, ovšem stále jsme v kategorii prémiových modelů, na což je potřeba připravit i svou peněženku. Kromě špičkové OLED technologie, poskytující výborný kontrast a živé barvy, nabídnou tyto televize například také obnovovací frekvenci 120 Hz, takže se skvěle hodí nejen na sledování filmů, ale i na hraní počítačových a konzolových her.

Modely: Sony 4K TV, Sony 8K TV,

Sony LED, OLED a Mini LED

Mezi Sony televizemi najdete zástupce LED, OLED i Mini LED kategorie. Největší výběr poskytuje kategorie OLED televizí, které standardně vynikají výraznými barvami, vyšším kontrastem a absolutní černou. LED i Mini Led televize ovládají jednotlivé oblasti podsvícení, takže jasně zobrazí tmavé i světlé objekty, u Mini Led obrazovek najdeme pouze menší a hustší síť diod. Prémiové LED televize Sony s označením Full Array se od těch levnějších odlišují především přítomností lokálního stmívání. Díky tomu, že dokážou nastavovat různý jas podsvícení v různých částech obrazovky, mají mnohem lepší kontrast, a tedy i celkově vyšší obrazovou kvalitu.

Modely: Sony OLED TV, Sony Mini LED

Eco Dashboard

Sony se snaží při výrobě svých produktů minimalizovat negativní dopad na životní prostředí. Mezi jeho strategie patří například využívání recyklovaných plastů ve výrobě a nový Eco Dashboard, který slibuje snížení spotřeby energie až o 32 %. Klíčovým prvkem pro snižování spotřeby energie u Sony televizorů je přesné ovládání diod LED přímého podsvícení na základě různých informací, jako jsou scény videa, okolní jas, teplota, a dokonce i přítomnost a pozice osob před televizorem. Eco Dashboard je automaticky nainstalován ve všech Sony TV z roku 2023, aktualizací softwaru je ho ale možné doinstalovat i na vybrané televizory z modelových řad z roku 2022, 2021 a 2020. Více o Eco Dashboardu se dozvíte v tomto článku.

Modely: Úsporné Sony TV

Filmová aplikace Bravia Core

Bravia Core je služba pro streamování filmů, kterou provozuje Sony, a která slibuje především naprosto špičkový 4K obraz srovnatelný s Blu-ray. Filmová aplikace Bravia Core momentálně nabízí snímky, jako jsou Spider-Man: Bez domova, Jumanji: Další level, Venom nebo film Krotitelé duchů z roku 1984, a slibuje další přírůstky v podobě nejnovějších trháků. K vybraným televizorům Sony Bravia získáte předplatné aplikace Bravia Core na 12 nebo 24 měsíců zdarma.

Modely: Sony TV s aplikací Bravia Core

Google TV

Google TV jsou chytré televize s omlazeným a vylepšeným operačním systémem Android, díky kterému budete mít přístup k ohromnému množství filmových a seriálových titulů napříč různými streamovacími službami. S Google TV se můžete těšit na příjemné uživatelské rozhraní, vylepšené hlasové ovládání, možnost vytvoření více uživatelských účtů, a především oblíbené aplikace jako Netflix, HBO Max, Disney+, YouTube, Spotify a celou řadu dalších na jednom místě.

Modely: Sony TV s Google TV

Herní funkce

Televizory Sony jsou tvořeny tak, aby vytvářely s herní konzolí PlayStation neporazitelné duo. Pokud tak sáhnete po herní Sony TV, můžete čekat automatické snížení zpoždění v rozhraní HDMI 2.1, vysokou obnovovací frekvenci a technologii Auto HDR Tone Mapping, která odkryje detaily i v tmavých scénách. U řady Sony TV je k dispozici také herní nabídka k optimalizaci výkonu, která zahrnuje VRR, ekvalizér černé barvy, redukci pohybové neostrosti a zaměřovač.

Modely: Herní Sony TV

i

Co je BRAVIA CORE a BRAVIA XR?

BRAVIA CORE je služba pro streamování filmů, kterou provozuje Sony, a která slibuje především naprosto špičkový 4K obraz srovnatelný s Blu-ray. Nabídka filmů BRAVIA CORE by měla být celkem široká, a navíc slibuje pravidelné přírůstky v podobě nejnovějších trháků. K tomu všemu je prozatím zcela zdarma, avšak pouze pro majitele televizí Sony BRAVIA XR. Lze předpokládat, že v budoucnu dojde k jejímu částečnému zpoplatnění.

Označení BRAVIA XR nesou televize, které jsou vybaveny novým procesorem Cognitive Processor XR. Ten provádí zpracování obrazu a zvuku tak, aby lépe působil na skutečné lidské vjemy. Výsledkem by měl být mnohem realističtější filmový zážitek.

Panasonic

OLED TV

OLED televize Panasonic slibují obraz jako v Hollywoodském kině. Nabízí totiž volitelný Filmmaker mód, který upraví zpracování obrazu tak, aby vypadal přesně, jak filmoví tvůrci zamýšleli. Doporučují ho proto přední Hollywoodští režiséři včetně držitelů Oscara a OLED televize Panasonic také používá jako referenční obrazovky například přední Hollywoodský kolorista Stefan Sonnenfeld. Tyto televize jsou většinou rozděleny do čtyř modelových řad. V roce 2021 jsou to modely JZ2000, JZ1500, JZ1000 a JZ980.

LED TV

Panasonic pravidelně uvádí také dva až tři modely LED TV v různých úhlopříčkách. V roce 2021 jde o řady JX940, JX850 a JX800. Přestože lze všechny tyto modely označit za levnější alternativy OLED televizorů, stále nabízí velmi zajímavé funkce a skvělou obrazovou kvalitu. Vyšší řada má lokální stmívání, 120Hz obnovovací frekvenci i moderní HDMI 2.1. Měla by tak poskytovat nejen špičkový obraz pro sledování filmů, ale také dobře sloužit při hraní her na konzolích nové generace.

Philips

OLED TV

Na špičce nabídky televizí Philips stojí tradičně modely s OLED panelem, jelikož poskytují nejvyšší kontrast a nejživější barvy. Všechny modely nabízí 4K rozlišení s obnovovací frekvencí 120 Hz, a od roku 2021 také HDMI 2.1, takže s nimi naplno využijete také nový PlayStation nebo Xbox. Funkce Ambilight, která je pro Philips exkluzivní, je zde v nejvyšší čtyřstranné variantě s výjimkou nejdostupnějších OLED televizí, kde je Ambilight třístranný.

Modely: OLED856, OLED806, OLED706

Mini LED TV

Vedle prémiových OLED modelů najdeme v nabídce Philips také prémiové LCD televize s tisíci zónovým Mini LED podsvícením a velmi vysokým maximálním jasem. Jde tedy o televize s velmi kvalitním lokálním stmíváním. Ostatní parametry a funkce jsou velmi podobné jako u OLED televizí. To znamená: 120 Hz, HDMI 2.1 a čtyřstranný nebo třístranný Ambilight.

Modely: MiniLED 9636, MiniLED 9506

LCD TV

Kdo chce ušetřit, přijde si i v nabídce televizí Philips na své, pokud se poohlédne po základním LCD / LED modelu. Ne všechny tyto televize lze ale popsat jako vyloženě „dostupné“, vyšší modely z této rodiny jsou totiž vybaveny všemi prémiovými funkcemi jako OLED / Mini LED televize, pouze mají běžnější obrazovku. Za zmínku určitě stojí model, který se už několik let označuje jako „The One“. Jde o televizi střední třídy, o níž si Philips myslí, že musí naplnit očekávání všech běžných uživatelů. Pokud tedy nechcete výběrem trávit příliš mnoho času, „The One“ je jasná volba.

Modely: LCD 9206, LCD 8506, LCD 7906, LCD 7506

TOP 3: Jakou televizi koupit, když chcete to nejlepší?

Zajímá-li vás, jakou televizi vybrat, pokud máte štědrý rozpočet a chcete to nejlepší, připravili jsme pro vás krátký výběr toho, co je dnes považováno za absolutní špičku nabídky.

Samsung QN900C (Neo QLED 8K)

Samsung QN900C (Neo QLED 8K)

  • 8K rozlišení a bezkonkurenční obraz
  • Neo QLED / Mini LED / špičkové lokální stmívání
  • Výkonný a efektivní upscaling

8K televize jsou už definitivně tady a nepřekvapí, že představují to nejlepší, co si dnes můžete koupit. Pokud máte za to, že je 8K rozlišení zbytečnost kvůli nedostatku video obsahu v takto vysoké kvalitě, Samsung QN900C vás vyvede z omylu. Má totiž upscaling poháněný AI, který zvládne zvyšovat rozlišení tak kvalitně, že si budete 8K rozlišení užívat naplno. Díky technologii Quantum Matrix Technology Pro uvidíte všechny skryté detaily v těch nejtmavších i nejsvětlejších scénách. Stejně tak si vychutnáte neskutečné vizuální zážitky při hraní ve 120Hz díky rozhraní HDMI 2.1.

Samsung QN900C Televize Samsung
LG 86QNED863

LG 86QNED863

  • Prémiová obrazovka s Mini LED podsvícením
  • Speciální FILMMAKER MODE
  • Skvělá volba i pro hráče (extrémně nízký input lag)

Televize LG 86QNED863 bude ozdobou jakéhokoliv prostoru. Může za to nejen jejich ultra tenký design, ale též naprosto špičková obrazová kvalita. Televizor řady LQ QNED využívá výkonné algoritmy hlubokého učení pro zlepšení kontrastního poměru a zvýšení jasu. Z hlediska zážitku oceníte režim FILMMAKER MODE. kdy můžete sledovat filmy přesně tak, jak si je představoval režisér. Tento režim zachovává původní barvy, nastavení a snímkovou frekvenci a přináší vám původní vizi režiséra. Největší radost ale budou mít hráči, kteří ocení nejen HDMI 2.1 a 120Hz obnovovací frekvenci, ale především celkový input lag nižší než 10 ms, což je jedna z nejnižších hodnot, jaké mezi dnešními 4K televizemi najdeme.

LG 86QNED863 Televize LG
Sony Bravia XR-75X95L

Sony Bravia XR-75X95L

  • XR Backlight Master Drive (nezávislé ovládání tisíců diod podsvícení)
  • Operační systém Google TV
  • Špičkový zvuk přímo z televize

Pokud chcete opravdu bohaté barvy, má smysl uvažovat o televizi řady X95L od Sony. Díky použití Mini LED podsvícení vím poskytne naprosto pohlcující zážitek s obrazem plným jiskřivé dokonalosti a hluboké černé. Tento televizor je vybaven řadou režimů Creator Calibrated Mode, IMAX Enhanced, Dolby Vision nebo Netflix Adaptive Calibrated Mode pro dokonalé zobrazení nejoblíbenějšího obsahu. A nesmí chybět ani prémiový zvuk s technologií Acoustic Multi Audio+, kdy máte pocit, jako by zvuk přicházel ze správného místa scény. Rovněž oceníte jeidnečně funkce pro hraní na konzoli PlayStation 5.

Sony Bravia XR-75X95L Televize Sony


Vytisknout
P-DC1-WEB29
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon