Moderní televize využívají dvě hlavní zobrazovací technologie – buď LCD s LED podsvícením, nebo OLED. Popíšeme si je níže.
LCD LED
Technologie LCD funguje tak, že máme samostatnou vrstvu podsvícení, přes kterou je umístěna vrstva tekutých krystalů. Tyto krystaly se působením různých úrovní napětí natáčejí, díky čemuž buď propouští, nebo nepropouští světlo. Tím dochází k ovládání zobrazovaných barev, ale také ke změně lokálního jasu.
Pokud chce televize někde zobrazit černou barvu, tekuté krystaly v daném místě úplně „uzavře“. Ty potom propouštějí jen minimum světla, a tak způsobují, že se obraz v daném místě jeví černý. Ve skutečnosti je ale jen velmi tmavě šedý nebo modrý, protože LED podsvícení podsvěcuje celou obrazovku stejnou intenzitou a i zavřené tekuté krystaly část světla propouštějí.
Proto přišli výrobci televizí s takzvaným lokálním stmíváním. To rozděluje LED podsvícení do většího segmentů, které je televize schopna individuálně rozjasňovat, stmívat, nebo úplně vypnout. Díky tomu mají LCD/LED televize s lokálním stmíváním výrazně vyšší kontrast a dokážou zobrazit absolutní černou. Má to ale své limity, protože těchto zón mají i nejlepší LED televize jen tisíce, přičemž pixelů jsou miliony. Kvalita stmívání v detailních scénách proto nedosahuje takových kvalit jako u technologie OLED.
OLED
OLED využívá takzvané organické diody, které mohou být tak malé, že je lze použít přímo jako pixely. To znamená, že OLED televize nemají podsvícení. Místo toho každý pixel svítí sám o sobě, a tedy lze každý pixel individuálně rozsvítit či naopak zhasnout. S tímto řešením lze proto snadno dosáhnout absolutně černé barvy, a to i při zobrazování jemných detailů. OLED se proto v současnosti považuje za nejvyspělejší zobrazovací technologii, jakou televize nabízejí, a to nejen pro vysoký kontrast, ale také pro velmi pěkně saturované barvy.
Své nevýhody samozřejmě má. Tou největší je cena, protože za OLED televizi si zkrátka musíte připlatit. Druhou nevýhodou je teoretické riziko vypalování pixelů. Vypalování se projevuje trvalým poklesem kontrastu v místech, kde se dlouho nemění obraz, typicky jde o loga televizních stanic. V současnosti se ale není třeba vypalování obávat, neboť se s ním při běžném používání televize s největší pravděpodobností nikdy nesetkáte.
Další pojmy spojené se zobrazovacími technologiemi televizí:
QLED
Navzdory podobnému není QLED nic jako OLED. Jedná se o LCD technologii s LED podsvícením, která si pomáhá tzv. Quantum dots. To jsou miniaturní částice, které zlepšují zobrazovací vlastnosti televize na poli barev. QLED televize je schopna zobrazit více barev než běžná LED televize. Obraz je proto živější a celkově mnohem lépe vypadá.
Mini LED
Mini LED je technologie, která využívá mnohem menší svítivé diody než běžné televize. Jejich rozměr by měl činit maximálně 0,2 mm. Pokud se televize chlubí technologií Mini LED, chlubí se kvalitou svého podsvícení. Díky menším diodám je možné zmenšit zóny lokálního stmívání a přesněji podsvícením kopírovat obraz na televizi. Výsledek by se měl proto přiblížit tomu, co poskytuje OLED. Mini LED technologie je ale stále LCD, jen s novým typem podsvícení.
Více se dozvíte v článku Co je Mini LED?
Micro LED
Micro LED je pravděpodobně skutečná budoucnost. Diody jsou při použití této technologie ještě mnohem menší než u Mini LED, a lze je proto použít nejen jako prvky podsvícení, nýbrž jako samotné pixely. Micro LED tedy funguje podobně jako OLED. Pixely svítí samy o sobě, a každý z nich lze proto zhasnout a tím dosáhnout absolutní černé i v nejmenších detailech. Micro LED ale nepoužívá organické diody, které mají vysokou spotřebu a kterým teoreticky hrozí jim riziko vypalování.
Micro LED si bere to nejlepší z LCD i z OLED. Jediným problémem je cena. Tyto stojí v současnosti i několik milionů korun, čehož je důkazem například 110" Micro LED TV Samsung MNA110MS1A. Lze ale očekávat, že v budoucnosti dojde ke zlevnění, které přinese Micro LED televize i do běžných obýváků.
NEO QLED
Jako NEO QLED se od roku 2021 označují televize značky Samsung, které používají Quantum dot vrstvu společně s Mini LED podsvícením, tedy s podsvícením, které má velké množství zón lokálního stmívání.
Více se dozvíte v článku Samsung Neo QLED: nová generace televizí je tady.
QNED
QNED je velmi podobná technologie jako Samsung QLED, avšak v tomto se jedná o označení, které nesou televize od značky LG. Taktéž jde o spojení technologie Quantum dot a Mini LED podsvícení. „N“ v názvu QNED odkazuje na „NanoCell“, což je obecné marketingové značení LED televizorů od LG.
Laser TV
Laser TV není tradiční typ televize, k zobrazování obsahu totiž využívá projektor s krátkou projekční vzdáleností, navíc typicky ve spojení se speciálním projekčním plátnem. To je uzpůsobeno tak, aby lépe odráželo světlo z projektoru, a naopak zabraňovalo odrazům světla z okolí. Hlavní výhodou tohoto řešení je možnost dosáhnout obrovských úhlopříček, a zároveń zachovat vysoký kontrast i za denního světla, jak jsme na to zvyklí od klasických televizí.
Direct LED a Edge LED
Direct LED znamená, že LED podsvícení televize je rovnoměrně rozmístěno pod celou plochou obrazovky. Hlavní výhodou je jeho uniformita. Direct LED podsvícení také umožňuje existenci lokálního stmívání na dražších televizorech.
U Edge LED najdeme diody naopak umístěné pouze po obvodu obrazovky, odkud je světlo ke středu svedeno. Televize díky tomu mohou být tenčí, ale také to zvyšuje riziko, že budou trpět nejednolitostí podsvícení.