Kingdom Come: Deliverance – A Woman's Lot (RECENZE) – příběh jedné přeživší

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

V průběhu celého roku obohacovali vývojáři z Warhorse své RPG Kingdom Come: Deliverance o placený i bezplatný obsah. Před několika dny k nám dorazila finální zpoplatněná expanze A Woman's Lot přinášející do hry psa, nové úkoly a hlavně příběh, v němž absolvujeme některé stěžejní momenty primární dějové linky v kůži mladičké dívky. Jak na nás poslední vydané rozšíření zapůsobilo a zda je na tom lépe než jeho předchůdci, vám povíme v naší recenzi.

Recenze (PC)


• Žánr: RPG • Multiplayer: Ne • Vývojář: Warhorse Studios • Vydavatel: Deep Silver, Warhorse Studios • Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One (28. května 2019) • Homepage: kingdomcomerpg.com • Čeština: Ano (Cz titulky)


Obsah recenze Kingdom Come: Deliverance – A Woman's Lot (PC)

  1. Hlavní roli v Kingdom Come: Deliverance –A Woman's Lot dostane Tereza
  2. Svůj prostor v nové expanzi dostane i Jindra
  3. A Woman's Lot je tím nejlepším, co Warhorse pro Kingdom Come: Deliverance vypustilo
  4. HW nároky pro Kingdom Come: Deliverance – A Woman's Lot PC

Hlavní roli v Kingdom Come: Deliverance – A Woman's Lot dostane Tereza

• Recenze: 31. 5. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Po celá léta nám byla historie prezentována jen skrze mužskou perspektivu, což se samozřejmě některým hráčům a hráčkám nelíbilo. Zakročit se v tomto ohledu rozhodlo vývojářské studio Warhorse, které své finální DLC A Woman's Lot zacílilo na jednu z vedlejších postav, mladičkou Terezu, jež má k hlavními protagonistovi příběhu Kingdom Come: Deliverance velmi blízko – aby taky ne, když po jeho boku vyrůstala. Podobně jako Jindrovo dobrodružství, i cesta této statečné slečny startuje před vypálením Stříbrné Skalice, na rozdíl od něj však má více prostoru k tomu, aby si pokecala s místními a splnila pár vedlejšáků nastiňujících úděl žen ve středověké společnosti.

Kingdom Come: Deliverance - A Woman's Lot; screenshot: úvod

Většina DLC pro Kingdom Come: Deliverance se moc nevyvedla, A Woman's Lot je jedinou expanzí, na kterou mohou být vývojáři skutečně pyšní.

Pokud si náhodou nedokážete představit, co přesně taková zástupkyně něžného pohlaví dělala, když se náhodou nevěnovala spánku či modlení k pánu, vývojáři z Warhorse vám skrze svou dějovou linku ukáží, jak to vlastně bylo. Jakmile pořádně nakrmíte slepičky, prohodíte pár slov s kámoškami, natrháte kytky, řádně vyškolíte začínajícího rytíře Jindru a vyřešíte rodinné problémy, začne mela, kterou si každý poctivý fanoušek Kingdom Come: Deliverance pamatuje ještě z dob, kdy poprvé absolvoval dobrodružství kovářovic synka. Abych řekl pravdu, poklidná fáze před útokem vojska se mi v Kingdom Come: Deliverance – A Woman's Lot překvapivě líbí více než divočejší etapy, protože v ní člověk může krásně vstřebávat atmosféru středověkého opevnění se vším všudy.

I když je sledování Terezina běžného dne fajn, je to jen vedlejší příběhová linka, po které následuje etapa, kvůli níž se vlastně děvče pustilo do vyprávění. Útok zlotřilých Kumánů, kterým se Tereze jako jedné z mála podařilo uniknout. V této fázi se hráč vžije do kůže lovné zvěře, jejíž šance na přežití nejsou moc velké. Hlavní je přežít a zachránit nejen sebe, ale také své bližní, schované v přilehlých stříbrných dolech, což není díky vysokému osázení krajiny nepřáteli vůbec snadné. Do jisté míry si lze pomoci i lukem, musíte však mířit na hlavu, jinak z vás protivníci udělají rychle mršinu pro vrány. Celá kapitola je zakončena scénou, v níž dostane začínající rytíř Jindra řádně na pamětnou od svého budoucího úhlavního soka a jeho bandy hrdlořezů, jež mají na svědomí Stříbrnou Skalici.

Kingdom Come: Deliverance: A Woman's Lot Gameplay

Úděl ženy je v A Woman's Lot zpracován velmi věrohodně, takže se můžete těšit na krmení slepic, buzení nezdárného bratra a kibicování líného pacholka.

Kdybych měl říct jeden aspekt, který mi na dějové lince zaměřené na Terezu vyloženě vadil, byla by to absence bodů umožňujících rychlé cestování a neschopnost jezdit na koních, s nimiž jsem za Jindru nikdy žádné problémy neměl. Vyloženě nelogické mi tu mimoto přišlo řešení jednoho úkolu, kdy jsem měl získat pytel se stříbrem z hlubiny, který nemohl být nahrazen jiným podobně laděným pytlíkem, takže jsem byl nucen zbytečně se potácet do podzemí, i když jsem měl sáček plný stříbrné rudy přímo před sebou. I přes tyto nešvary mi však přijde, že díky vyprávění z ženské perspektivy představuje Kingdom Come: Deliverance – A Woman's Lot jedno z nejvýraznějších DLC, prakticky je možné říct, že bez větších obtíží svým rozsahem zastiňuje všechna předchozí rozšíření.

Svůj prostor v nové expanzi dostane i Jindra

Díky rozsahu dějové linky zacílené na Terezu bych si popravdě vystačil jen s jejím příběhem. Vývojáři z Warhorse obohatili svou hru kromě tohoto vyprávění ještě o sérii úkolů zaměřených se na další obyvatelku Stříbrné Skalice, které se taktéž podařilo přežít děsivý masakr startující děj Kingdom Come: Deliverance. Druhou hrdinkou DLC Kingdom Come: Deliverance – A Woman's Lot je podobně stará Johanka, jež se rozhodla uchýlit do sázavského kláštera, kde se jí nespí zrovna nejlépe, protože ji trápí děsivé noční můry. Pomoci by jí od špatných snů měl právě náš Jindra, jehož požádá, aby se podíval do jejich vypáleného domova, o němž se jí až překvapivě často zdá.

Kingdom Come: Deliverance - A Woman's Lot; gameplay: Jindra Kingdom Come: Deliverance - A Woman's Lot; gameplay: Kůmáni Kingdom Come: Deliverance - A Woman's Lot; screenshot: vesnice

Nemalá část DLC Kingdom Come: Deliverance – A Woman's Lot vám bude prezentovat tradiční život na vesnici se vším, co obnášel.

V momentu, kdy se jí rozhodnete píchnout, odstartujete úkolovou sérii, jejíž délka jednoho velmi příjemně překvapí. Při pomáhání Johance totiž nebudete putovat jen temnými důlními šachtami skrývajícími děsivá tajemství, ale také budete mít možnost sledovat její duchaplný projev, k němuž ji navedla sama Pana Maria, či rozmlouvat konání provozovatelce nejstaršího řemesla na světě. Tím však celé dobrodružství opět nekončí, celkové rozvětvení této dějové linky je natolik ohromující, že jsem se často ptal, proč nám vývojáři z Warhorse nenabídli příběhy stejného rozsahu už v minulosti. Ostatní DLC by si dle mého mínění totiž zasloužila minimálně podobnou péči jako Kingdom Come: Deliverance – A Woman's Lot.

Oběma dějovými linkami se můžete nechat doprovázet čtyřnohým mazlíčkem, na kterého se můžete vždy spolehnout. Kingdom Come: Deliverance – A Woman's Lot do hry totiž vedle nových příběhů přidal také psího společníka. Ten dokáže za pomoci svých tesáků dočasně upoutat pozornost nepřátel, jimž lze v momentu, kdy se vrhnou proti nebohému psu, prohnat hlavou šíp, nebo ji rovnou setnout mečem. Při hraní mě v souvislosti s voříškem překvapil fakt, že na něj protivníci nějak zvlášť nereagují, a když už ho náhodou registrují, nejsou schopni s ním pracovat, což vyloženě bije do očí hlavně při hraní za Terezu utíkající ze Stříbrné Skalice. V této etapě se totiž vy i váš věrný kamarád často střetáváte s Kumány, kterým by mohla být přítomnost zvířete alespoň trošku podezřelá.

Kingdom Come: Deliverance: A Woman's Lot Gameplay

Není samozřejmě nutné splnit všechny vedlejší úkoly A Woman's Lot, přesto je lepší se jimi zabývat, protože v nich dostanete věci, jež vám následně umožní snáze uprchnout z útrob hořícího opevnění.

A Woman's Lot je tím nejlepším, co Warhorse pro Kingdom Come: Deliverance vypustilo

Předešlá DLC pro Kingdom Come: Deliverance mě zrovna dvakrát neuchvátila, nejednalo se totiž o nikterak výrazná rozšíření. Moc jsem popravdě nečekal ani od Kingdom Come: Deliverance – A Woman's Lot, nakonec se však vývojářům z Warhorse podařilo naservírovat nám dobrodružství nečekaných kvalit a rozsahu, za něž se tvůrci vůbec nemusí stydět. Prim tentokrát hraje propracovaný příběh plný zajímavých protagonistů a prezentování známého obsahu z trošku jiné perspektivy. I když se mi komplet líbí, nepodařilo se ani jemu vyhnout nedostatkům. Nejvíce mě při hraní iritovalo nepříliš dobře vyřešené přesouvání, skrze nějž byla natahována herní doba a některé logické nesrovnalosti, jejichž přítomnost mírně narušovala uvěřitelnost celého vyprávění.

Kingdom Come: Deliverance: A Woman's Lot; gameplay: oheň

Příběh Kingdom Come: Deliverance – A Woman's Lot nabízí vše, po čem fandové kvalitních dějových linek touží, takže vám při jeho hraní možná ukápne nejedna slzička.

Jak jsem již řekl v jednom z předchozích odstavců, člověk se při hraní Kingdom Come: Deliverance – A Woman's Lot nejednou ptá, proč takto nebyla zpracována ostatní DLC. Kdyby se jim vývojáři více věnovali, vyhnuli by se nemalým vlnám nenávisti kritizujícím je za nedostatek obsahu, přílišnou krátkost a vyšší cenu neodpovídající tomu, jaký obsah jednotlivé kousky nabízí. Pro hráče, kterým vyloženě sedla základní hra a toužili po řádném příběhovém přídavku, je nákup tohoto placeného balíčku prakticky povinností, protože představuje to nejlepší, co se Warhorse podařilo vytvořit. Investici by naopak zvažovat neměli jedinci, kterým nejde vyloženě o příběh a vyžadují od rozšíření řadu inovativních mechanizmů. Za sebe nákup vřele doporučuji.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Kingdom Come: Deliverance – A Woman's Lot

    Hodnocení 84 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
85 %
Audiovizuální zpracování
80 %
Znovuhratelnost
75 %
Kingdom Come: Deliverance - A Woman's Lot; recenze

Klady

  • Velmi silný příběh
  • Kvalitně napsané postavy
  • Prezentování dané éry z jiné perspektivy
  • Přítomnost psíka

Zápory

  • Absence rychlého cestování a jízdy na koni
  • Některé nelogické prvky, s nimiž se setkáte při plnění úkolů
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

Kingdom Come: Deliverance – A Woman's Lot


 
Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit nebo Windows 8 (8.1) 64-bit nebo Win 10 Windows 7 64-bit nebo Windows 8 (8.1) 64-bit nebo Win 10
Procesor Intel Core i5-2500K 3.3 GHz nebo AMD Phenom II X4 940 Intel Core i7-3770 3.4 GHz nebo AMD FX-8350 4.0 GHz.
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 660 nebo AMD Radeon HD 7870 NVIDIA GeForce GTX 1080 nebo AMD Radeon RX Vega
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB 16 GB
Pevný disk 10 GB 10 GB

S jakým herním PC na Kingdom Come: Deliverance – A Woman's Lot?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox GTX1060

Minimální požadavky:

Alza GameBox GTX1060

Alza GameBox RTX2060

Doporučené požadavky:

Alza GameBox RTX2060

Alza BattleBox RTX2080

Pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080

i Mohlo by vás zajímat

Kingdom Come: Deliverance – A Woman's Lot vychází 28. května 2019 na PC, PS4 a  Xbox One. O novinkách vás budeme informovat.

4,8 16×
Kingdom Come: Deliverance Royal Edition - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: RPG, - edice obsahuje všechny přídavky - Treasures of the Past, From the Ashes, The Amorous Adventures of Sir Hans Capon, Band of Bastards a A Woman's Lot
599,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX617
Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací