Bitcoinový měsíčník: Co hýbalo světem kryptoměn v červnu?

Zobrazit katalog
• Autor: Matouš Wachutka

Kryptoměny a Bitcoin: novinky

Nestíháte sledovat, co vše se v Bitcoinu děje? Nechce se vám pročítat všemožné krypto deníky, abyste našli hodnotnou informaci z bitcoinového odvětví? Pak jste na správném místě. Přinášíme souhrn toho nejpodstatnějšího, co se v Bitcoinu během června událo.

Novinky ze světa Bitcoinu – OBSAH

 1. Novinky z Bitcoin Alzy
 2. ChainCamp – největší tuzemská Bitcoin akce pro české publikum už brzy!
 3. Trezor představil svou novou vlajkovou loď mezi HW peněženkami
 4. Češi otevírají novou evropskou bitcoinovou a krypto burzu – DASE
 5. Čeští těžaři z Braiins přináší Mini Miner pro domácí těžbu
 6. Mt. Gox konečně vyplatí klientům prehistorický bitcoinový dluh
 7. Svoboda pro Juliana Assange podpořená Bitcoinem
 8. Bitcoin Core zavádí nové zásady v ohlašování bezpečnostních chyb
 9. 11tisícové finské městečko vytápí bitcoinová těžba
 10. Záhada vykradeného plzeňského bitcoinmatu

Novinky z Bitcoin Alzy

V posledním měsíci jsme vás na Bitcoin Alze prostřednictvím našeho Twitteru provedli různými momenty světově významné bitcoinové konference – BTC Prague 2024. O té jsme následně sepsali i rozsáhlý report, ve kterém si můžete do detailu přečíst o highlightech Expa, přednáškách speakerů nebo nejzajímavějších oznámeních, jež si připomeneme i zde v měsíčníku.

Zde je závěrečný after movie sestřih, který vás zpětně provede celou konferencí a možná naláká k pořízení vstupenky na příští ročník.

V posledním článku Zachraňte svoje Bitcoiny: Záloha a obnova vašeho majetku pro nás pak Juraj Bednár prozkoumal nejrůznější způsoby zálohování peněženek a pečlivě rozebral možnosti obnovy vašich bitcoinů vámi samotnými, nebo i někým, komu po vás zůstanou.

ChainCamp – největší tuzemská Bitcoin akce pro české publikum už brzy!

Pokud jste nestihli BTC Prague, nejste na podobné obří mezinárodní akce jako The Bitcoin Conference v Nashvillu, lotyšského Baltic Honeybadgera či nizozemskou konfu Bitcoin Amsterdam, které nás všechny letos ještě čekají, a nebo si zkrátka chcete jednou užít bitcoinové setkání čistě v mateřském jazyce, pak přes prázdniny nezapomeňte sledovat tuzemský ChainCamp.

Na už 5. ročníku této největší neanglické Bitcoin konference vás budou opět čekat skvělí řečníci, praktické workshopy a přátelská komunita českých a slovenských bitcoinerů. Událost se letos z ostravského Gongu přesouvá na svou původní útulnou venue v prostorách kampusu Vysoké školy báňské a je naplánovaná na 28. září 2024. Tak si stihněte zajistit ticket pro sebe, ale třeba i člena rodiny, kterého zde můžete „orange pillnout“.

ChainCamp 2024
O tom, jak se akce povedla v minulých letech, můžete číst třeba v naší reportáži ChainCamp 2022.

Trezor představil svou novou vlajkovou loď mezi HW peněženkami

Trezor na BTC Prague 2024 představil dlouho očekávaný nový vlajkový model své hardwarové peněženky. Trezor Safe 5 má dotykový displej, haptickou odezvu, nový firmware a obsahuje secure element (nový bezpečnostní čip), který chrání zařízení zejména před fyzickými útoky a automatizovaným “lámáním“ přístupu do zařízení.

Trezor Safe 5 v růzých barvách
Takto vypadá nejnovější model hardwarové peněženky - Trezor Safe 5. K dispozici je hned několik barevných provedení!

Trezor dále představil svou vůbec první placenou poradenskou službu nazvanou Trezor Expert. Klienti se mohou během hodinu trvajícího callu s vyškoleným odborníkem seznámit se základy self-custody, naučí se si řádně zapsat seed a dozví se, jak si bezpečně nastaví svůj (mnohdy první) Trezor jako primární HW peněženku. Službu lze objednat při koupi nového zařízení, ale i samostatně přes oficiální e-shop.

Češi otevírají novou evropskou bitcoinovou a krypto burzu – DASE

Mezi další oznámení z BTC Prague patřilo i to od v Česku zavedené bitcoinové a kryptoměnové burzy – Anycoin, která se rozhodla, že zamíří za české a slovenské hranice a bude nabízet své služby také v ostatních evropských zemích.

Burzovní terminál u DASE stánku
Na webu kryptoburzy DASE uživatelé uvidí také nápisy jako „Neue europäische Börse“.

Na konferenci zakladatelé představili dlouho připravovanou novou burzu DASE (Digital Asset Exchange), která má mimo jiné vytvořit protiváhu respektive být konkurencí velkým burzám typu CoinBase nebo Binance. Platforma DASE bude poskytovat mnoho obchodních párů fiat-krypto včetně měn evropských zemí, které nemají euro. Například tak půjde o švédskou nebo dánskou korunu, českou korunu, maďarský forint a podobně.

Čeští těžaři z Braiins přináší Mini Miner pro domácí těžbu

Za další supr zajímavou novinkou pak stojí známá česká mining inovující firma, Braiins, která na BTC Prague představila vlastní zařízení pro domácí "loterijní" těžbu bitcoinu – BMM 100 Mini Miner. BMM 100 je prvním těžebním hardwarem vyráběným v Evropě, takže se snad můžeme těšit na rozkvět evropského sólového miningu.

Braiins Mini Miner
Celá várka určená k prodeji na BTC Prague zmizela téměř okamžitě. Pokud byste o BMM 100 měli zájem, sledujte bedlivě příchod dalších předprodejů.

Mini Miner má kompaktní rozměry, váží něco lehce přes 1 kg a je také poměrně tichý (hlučnost jen okolo 40 dB), takže si jej můžete klidně hodit na pracovní stůl nebo zapojit vedle telky a zkoušet štěstí. Co se týká ostatních parametrů, BMM 100 nabízí hashboard se čtyřmi těžebními čipy, které zvládají rychlost hashování 1 TH/s. Dále disponuje displejem, na němž zobrazíte těžební údaje jako aktuální hashrate či teplotu zařízení. Displej lze použít také jako hodiny nebo ukazatel ceny bitcoinu. Braiins Mini Miner je navíc připraven na Stratum V2, very cool!

Mt. Gox konečně vyplatí klientům prehistorický bitcoinový dluh

Mt. Gox byla kdysi největší bitcoinovou burzou na světě a v prvních letech své existence zpracovávala přes 70 % všech bitcoinových transakcí. V roce 2014 z ní bylo hackerským útokem ukradeno přibližně 740 000 bitcoinů. Tehdy se cena jedné mince pohybovala okolo 800 dolarů. Oproti tehdejším 600 milionům dolarů má však dnes v přepočtu na současné ceny zcizený balík hodnotu okolo 45 miliard USD. Burza se v průběhu let potýkala s bankrotem a následně s navazujícími problémy s vyplacením obětí hacku, protože zpátky se jí podařilo získat jen něco okolo 140 tisíc BTC. Už v květnu se ale daly tyto mince do pohybu, což naznačilo, že by se odškodňovací plán nařízený tokijskými soudy mohl konečně rozjet. To se nyní v červnu potvrdilo zveřejněním dokumentů ze strany Mt. Gox.

Mt. Gox potvrzuje start odškodňovacího plánu
Zpráva v níž Mt. Gox potvrzuje start odškodňovacího plánu.

24. června zveřejněná zpráva Mt. Goxu potvrzuje start odškodňovacího plánu, který je podle všeho plně připraven a rozjet by se měl začátkem července 2024. Okradeným má být nakonec postupně vyplaceno přibližně 140 tisíc bitcoinů, 140 tisíc bitcoin cashe a 70 miliard japonských jenů.

Svoboda pro Juliana Assange podpořená Bitcoinem

Jen něco málo přes týden po konci BTC Prague konference, na které promluvila také Stella Assange, obhájkyně svobody slova a právnička pro lidská práva v rámci whistleblowing projektu WikiLeaks, byl od více než 5 let dlouhého vazebního věznění osvobozen její manžel, Julian Assange, zakladatel WikiLeaks, nejen filozoficky spojeného s Bitcoinem.

WikiLeaks je neziskovým mediálním projektem, který bojuje za spravedlnost, svobodu slova a lidská práva tím, že jako svobodný software využívající například i PGP nebo Tor zveřejňuje na internetu vládami utajované dokumenty, jež rozkrývají pravdu o válečných zločinech, korupčních podvodech, volebních manipulacích, narušování osobního soukromí při vedení digitálního dohledu státními agenturami apod. Tato činnost podle amerických úřadů ohrožovala bezpečnost USA natolik, že v zemi tamní soudy chtěly na Assange uvalit doživotní vězení. K tomu nedošlo díky dlouhodobé snaze projektu zabránit vydání jeho zakladatele do USA a zajistit mu svobodu. A svoboda nakonec Assangeovi zajištěna byla, když nyní v červnu americké soudy přistoupily na dohodu o tom, že jeho dosavadní 14leté právní bitvy za vlastní svobodu a 62měsíční vazební věznění v Anglii byly dostatečným trestem.

Souvislost WikiLeaks s Bitcoinem je nejen filozofická, ale i praktická. Financování projektu fungovalo vždy na základě dobrovolných příspěvků, které ovšem byly okolo roku 2010 znemožněny kvůli státy vyvíjeného tlaku na tradiční finanční instituce a úspěšné blokaci finančních toků projektu. Zde na scénu přišly necenzurovatelné příspěvky v bitcoinu, které podle slov Stelly Assange udržely WikiLeaks nad vodou v těch nejtěžších chvílích.

Stella Assange na BTC Prague mluví o bitcoinové záchraně WikiLeaks v době politického nátlaku, kdy banky a další tradiční finanční instituce odstřihly organizaci od peněz.

Assange a WikiLeaks sehráli podstatnou roli při zvyšování významu Bitcoinu v době jeho rané existence, přičemž toto propojení bylo oboustranně výhodné a přispělo k přežití a pokroku Bitcoinu i WikiLeaks.

Že je bitcoinová komunita s WikiLeaks úzce spojená dodnes, dokázaly i události okolo Assangeova opouštění vězení v Anglii a přesunu do domovské Austrálie. Žádná komerční letecká společnost nechtěla Assange přijmout jako cestujícího, a tak pro cestu musel použít soukromé letadlo, jež s dalšími repatriačními náklady vycházelo na 520 tisíc dolarů. Jen několik hodin poté, co Assangeova manželka Stella požádala o mimořádný příspěvek na pokrytí těchto nákladů, dorazil od jediného anonymního dárce příspěvek ve výši 8 BTC, díky němuž se Assange mohl vrátit domů bez finanční zátěže.

Julian Assange přistál i díky Bitcoinu v Canbeře jako svobodný muž.

Bitcoin Core zavádí nové zásady v ohlašování bezpečnostních chyb

Skupina vývojářů Bitcoin Core představila komplexní zásady zveřejňování informací o bezpečnostních chybách, které mají stanovit standardizovaný proces pro oznamování zranitelností, a tím eliminovat možné zmatky a zvýšit transparentnost a bezpečnost bitcoinového ekosystému.

i Zveřejňování bezpečnostních chyb je proces, při kterém bezpečnostní analytici nebo etičtí hackeři oznamují dotčené organizaci nebo skupině uživatelů zranitelnosti, které objevili v bitcoinovém softwaru. Cílem je umožnit řešit tyto zranitelnosti dříve, než je mohou zneužít útočníci.

Nové zásady Bitcoin Coru rozdělují zranitelnosti do čtyř úrovní závažnosti: nízká, střední, vysoká a kritická.

 • Nízká závažnost čítá chyby, které jsou obtížně zneužitelné nebo mají minimální dopad. Ty budou zveřejněny dva týdny po vydání opravy.
 • Střední a vysoká závažnost platí pro chyby s významným dopadem nebo středně snadným zneužitím. Ty budou zveřejněny rok po ukončení provozu poslední postižené verze softwaru.
 • Kritická závažnost pak pojímá chyby, které ohrožují integritu celé sítě, například s rizikem krádeže mincí. Ty budou vzhledem ke své závažnosti řešeny potřebnými ad-hoc postupy.

11tisícové finské městečko vytápí bitcoinová těžba

Miningová společnost Marathon Digital v červnu zahájila inovativní zkušební projekt, jehož cílem je využít teplo vznikající při těžbě bitcoinů pro ohřev domů ve Finsku. Dvoumegawattové miningové centrum, které bylo uvedeno do provozu koncem května, se nachází v oblasti Satakunta, kde žije 11 000 obyvatel.

Celá operace je v praxi založena na principu dálkového vytápění, které spočívá v centrálním ohřevu vody v místních teplárnách a její distribuci podzemním potrubím k vytápění okolních budov. Do této sítě těžební centra přispívají tak, že horkým vzduchem sálajícím z ASIC minerů jako odpadní produkt přeměňují část již vlažné vody z místní teplovodní sítě na teplou, kterou následně pošlou potrubím k dalšímu přihřátí do tepláren, z nichž už pak horká voda proudí k obydlím a vytápí domácnosti. Jakmile ochladne, část z ní opět teče k recyklovanému ohřátí nejprve přes miningová centra.

Marathon mining projekt ve Finsku

Využitím tepla z bitcoin těžících center má tak Marathon za cíl snížit emise uhlíku z vytápění v dané oblasti a sobě provozní náklady, protože za příspěvek do sítě dálkového vytápění získá od tepláren finanční kompenzaci.

Záhada vykradeného plzeňského bitcoinmatu

V červnu vyplul na povrch kuriózní lup, který byl proveden s pomocí jednoho z plzeňských bitcoinmatů. Tentokrát ale nešlo o žádného podvodným telefonistou nachytaného neználka, který do stroje naházel milion v hotovosti, jak to tak bývá. „Stacker“ bitcoinů, trochu nepoctivý nutno podotknout, obsluhu ATMka dobře ovládal a nejspíše přišel na jeho zranitelnost. Opakovaně do stroje vkládal bankovku, kterou nějakým způsobem vždy zase vytáhl. Svůj trik ovládal tak dokonale, že se mu ze stroje podařilo na své adresy “nakoupit“ bitcoiny v hodnotě přes milion korun.

Záhada vykradeného plzeňského bitcoinmatu

Prostor okolo ATMka byl ale samozřejmě pod dohledem kamer, takže o úspěšnosti jeho „stackování“ nakonec asi nerozhodne jeho technická zdatnost a šikovnost, ale spíše maskování a evakuační strategie z místa činu.

I v červnu se toho událo daleko více, než na co stačí prostor našeho Bitcoinového měsíčníku. Doporučujeme sledovat na Twitteru jak náš účet @BitcoinAlza, tak i ty, které v měsíčníku citujeme.

Matouš Wachutka

Matouš Wachutka

Jsem content specialista, věnuji se tvorbě a optimalizaci webového obsahu. Studuji Bitcoin společně s dalšími systémy decentralizace a zajímám se o jejich souvislosti s principy osobní svobody a zodpovědnosti. Jako redaktor Bitcoin Alzy se snažím přispět k šíření těchto idejí. Volný čas trávím třeba zkoumáním alternativních konceptů reality.

Bitcoinový měsíčník 05/2024

 1. Novinky z Bitcoin Alzy
 2. Bitcoinovým blockchainem už protekla miliarda transakcí
 3. Buon appetito! Bitcoineři oslavili již 14. Bitcoin Pizza Day
 4. Obtížnost těžby zaznamenala největší pokles od roku 2022
 5. Venezuela zabavuje bitcoinové ASIC minery
 6. Stablecoiny na Bitcoinu – Taproot Assets v poslední fázi testování
 7. Salvador má nový tracker vlastní bitcoinové rozvahy
 8. Významné světové společnosti objevují Bitcoin skrze ETF
 9. Po 10ti letech opět ožila adresa ze Satoshiho éry
 10. Bitcoin jako relevantní téma prezidentských voleb v USA

Novinky z Bitcoin Alzy

V květnu jste na Bitcoin Alza mohli číst článek Jana Jílka z Blockchain Legal, Jak odkázat kryptoměny? Aneb bitcoin a dědictví, v němž se dozvíte, jak zachovat svůj bitcoinový majetek pro další generace a nenechat jej propadnout státu. V textu najdete obecný právní pohled na dědění bitcoinu i konkrétní příklady a tipy, jež vám pomohou s individuálním nastavením bitcoinového odkazu. Pokud jste to ještě nestihli, určitě stojí za přečtení. Dále doporučujeme mrknout také na náš šťavnatý report z pražského Pizza Day Prague 2024!

Nezapomeňte také sledovat Twitter Bitcoin Alzy, kde kromě sdílení nejnovějších článků nově průběžně reagujeme také na bitcoinové aktuality a přihazujeme k nim relevantní články z naší hluboké redakční studnice.

Jednou z hlavních bitcoinových událostí června bude jistě už netrpělivě očekávaná konference BTC Prague, na kterou po pozitivní zkušenosti z prvního ročníku doporučujeme pořídit vstupenku všem zapáleným bitcoinerům! Pokud to však náhodou nestihnete, my tam budeme i letos, takže se opět můžete těšit na podrobný report.

Bitcoinovým blockchainem už protekla miliarda transakcí

Bitcoin dosáhl významného milníku, když jeho síť ve své již 15 let dlouhé existenci zprocesovala miliardtou transakci.

Tato jubilejní transakce proběhla 5. května v bloku č. 842 241. K urychlení dosažení zmíněného milníku pomohlo navýšení denního počtu bitcoinových transakcí v posledních týdnech. Pozoruhodný nárůst byl zaznamenán zejména kolem čtvrtého halvingu 20. nebo 23. dubna, kdy blockchainem během 24 hodin proteklo rekordních 926 000 transakcí. Důležité je rovněž uvést, že ona miliarda transakcí zahrnuje čistě ty provedené na základní bitcoinové vrstvě a nejsou v ní započítány platby z nadstavbové lightningové sítě, která od svého spuštění v roce 2018 zpracovala odhadem další stovky milionů off-chainových transakcí.

Miliarda bitcoinových transakcí
Statistiky k 6. květnu ukazují už překonanou miliardu transakcí a k tomu zatížení bitcoinové sítě za posledních 30 dní, kdy bylo průměrně zpracováváno 6 transakcí za sekundu. Zdroj: clarkmoody.com

I když se Bitcoin v počtu zpracovaných transakcí zatím ani zdaleka nemůže rovnat s tradičními platebními systémy typu Visa, přes které za pouhý rok celosvětově běžně protečou vyšší desítky miliard plateb, existuje parametr, kde oproti nim vyniká. Tím je uptime, tedy doba provozu bez jakýchkoliv výpadků. Zatímco například platby kartou každým rokem zasáhnou výpadky, které vedou k tomu, že ve výsledku vyšší jednotky procent z celkového počtu transakcí selžou, bitcoinová síť jela za celou dobu své existence nepřetržitě bez výpadků 99,99 % času. Ve skutečnosti vlivem bugu zaznamenala pouze dva větší výpadky, první v roce 2010 na 8,5 hodiny a druhý v roce 2013 na asi 6,5 hodiny.

Bitcoin uptime
Na obrázku výše můžete vidět tabulku s hodnotou uptimu za každý rok provozu bitcoinové sítě. Napravo pak počítadlo dní od poslední události výpadku. Bitcoin jede nepřetržitě zcela bez výpadků už přes 4 100 dní od roku 2013. Zdroj: bitcoinuptime.com

Buon appetito! Bitcoineři oslavili již 14. Bitcoin Pizza Day

Bitcoineři letos oslavili už po čtrnácté výročí Bitcoin Pizza Day. Dne 22. května 2010 provedl Laszlo Hanyecz první zdokumentovaný nákup zboží za BTC. Dvě pizzy z místní restaurace na Floridě ho tehdy vyšly na 10 000 BTC – v té době v hodnotě 41 USD.

„Zaplatím 10 000 bitcoinů za pár pizz.. třeba dvě velké, aby mi zbylo na další den. Rád si nechávám zbytky pizzy na pozdější uždibování. Pizzu můžete klidně připravit sami a donést mi ji domů nebo mi ji prostě objednejte z rozvážkové služby..“ – Právě těmito slovy začínal legendární bitcointalkový příspěvek Laszla Hanyecza, na základě nějž před 14 lety proběhl vůbec první zdokumentovaný nákup zboží za bitcoin.

Bitcoin Pizza Day je nejen o připomínání bitcoinové historie, ale také o tom, jak se za jen málo let karty otočily. Zatímco v roce 2010 byl problém i za 10 tisíc bitcoinů objednat dvě pizzy, dnes i za jediný bitcoin snadno pizzou nakrmíte celé město.

Tento milník se proměnil v každoroční oslavy, kdy si členové bitcoinové komunity připomínají, jak daleko se technologie digitálních nestátních peněz od této transakce posunula. I letos, jako už tradičně, Bitcoin Pizza Day slavili například v pražské Paralelní Polis, odkud pro vás reportoval Michal Rybka – Pizza Day Prague 2024 (REPORTÁŽ).

Pizza Day Prague 2024 v pražské Paralelní Polis.

Obtížnost těžby zaznamenala největší pokles od roku 2022

Podle dostupných dat došlo 9. května po delší době k výraznějšímu poklesu obtížnosti těžby, a to z 88 na 83 bilionu, tedy zhruba o 5,7 %. Úprava proběhla v bloku č. 842 688.

i Obtížnost těžby Bitcoinu udává, jak „hashratově“ náročné je uzavřít nový blok. Obtížnost se obecně zvyšuje, když narůstá počet aktivních těžařů, a snižuje, když těžaři ubývají. Obtížnost těžby se automaticky upravuje po každých 2 016 blocích, což je zhruba jednou za dva týdny, aby se zajistilo, že nový blok vždy vznikne v průměru každých 10 minut bez ohledu na počet aktivních těžařů a výši jejich kolektivního hashratu (výpočetního výkonu).

Podobně negativní korekci jako za poslední měsíc zaznamenal Bitcoin naposledy před rokem a půl v návaznosti na téměř 20% odliv hashratu, který souvisel s tehdejší nejistotou po krachu kryptoměnové burzy FTX.

Obtížnost těžby Bitcoinu 2022–2024
Na grafu výše vidíte vývoj obtížnosti těžby Bitcoinu za poslední dva roky. Dvě nejvýznamnější úpravy obtížnosti směrem dolů lze pozorovat ke konci roku 2022 a nyní za poslední měsíc roku 2024. Zdroj: Braiins Mining Insights

Nejnovější významná úprava obtížnosti těžby směrem dolů, přišla zhruba tři týdny po dokončení čtvrtého bitcoinového půlení, které snížilo minerům odměnu za vytěžení bloku z 6,25 BTC na 3,125 BTC. S ním spojený nárazový příchod nižší ziskovosti nejspíše u mnoha těžařů vedl k přehodnocení situace a odpojení strojů, což mělo v dubnu a květnu na svědomí i pokles hashratu o zhruba 10 %. Květnové snížení obtížnosti těžby nicméně od pohalvingových problémů těžařům trochu ulevilo, výrazný nárůst hashratu se však zatím nekoná, možná i kvůli ochlazení shitcoinového pohalvingového šílenství na bitcoinovém protokolu Runes, které uměle zvyšovalo transakční poplatky a do jisté míry tlumilo negativní dopad způlení block reward na minery.

Na dlouhodobější trend vývoje hashratu a obtížnosti po halvingu si budeme muset ještě pár měsíců počkat. Zatím to ale vypadá, že mineři se, ostatně jako v každé epoše, mají s čím prát.

Venezuela zabavuje bitcoinové ASIC minery

Venezuela se svými květnovými kroky definitivně připojila ke skupině zemí, které přijímají opatření proti těžbě bitcoinu a kryptoměn, kvůli její přílišné energetické náročnosti.

Tamní vláda prostřednictvím svého ministerstva energetiky minulý měsíc oznámila, že plánuje ve velkém odpojovat, mimo jiné, bitcoinová miningová centra od národní energetické sítě ve snaze regulovat nadměrnou spotřebu energie a zajistit stabilní dodávky elektřiny pro obyvatelstvo. Oznámení brzy následovaly ještě drastičtější kroky, v rámci nichž venezuelské úřady podnikly sérii razií na těžební farmy a zabavili přibližně 11 tisíc ASIC minerů. Video záběry z razií se ministerstvo energetiky posléze pochlubilo na sociálních sítích.

Záběry venezuelských úřadů zabavujících ASIC minery v těžebním datacentru. Velmi dramatické :O

Tvrdou energetickou krizi v zemi, která trvá už minimálně od roku 2019, kdy po výpadku elektřiny zůstala některá města bez proudu i 7 dní, mají podle mnohých odborníků na svědomí hlavně nedostatečná údržba a minimální investice do tamní elektrické rozvodné sítě, jež jsou následkem ekonomického úpadku země, podporovaného táhlými korupčními kauzami venezuelské vlády.

Stablecoiny na Bitcoinu – Taproot Assets v poslední fázi testování

Stablecoiny na Bitcoinu nejsou úplně nikdy neslyšeným pojmem, určité implementace už existují na sidechainech jako Liquid nebo nadstavbových vrstvách typu RGB. Jejich používání však zatím není zdaleka masové. Na obzoru je ale možná nové řešení. Během květnové konference Crypto and Digital Assets summit v Londýně představila ředitelka vývojářského studia Lightning Labs, Elizabeth Stark, nejnovější inovace týkající se protokolu Taproot Assets. Ten má sloužit pro vydávání aktiv na Bitcoinu, která bude možné převádět skrze bitcoinovou platební síť 2. vrstvy – Lightning Network.

Vývojáři z Lightning Labs se v prvé řadě zaměřují právě na stablecoiny jako USDT, které jsou v bitcoinovém a kryptoměnovém prostředí aktivem svou hodnotou navázaným na jednu z tradičních FIAT měn jako třeba dolar a využívají se běžně k převodu hodnoty mezi kryptobyznysy nebo přímo k nákupu bitcoinu a dalších kryptoměn na burzách nebo pomocí „smart-contract swapů“. Pomocí technologie nazvané „Taproot Assets channels“ dokáže vyvíjený protokol využívat klasické lightningové kanály a faktury k směňování BTC za na bitcoinové síti denominované stablecoiny, které následně přes tzv. „edge-uzel“ (lightningový uzel zprosředkovávající swap) přesměruje rovnou k příjemci. V praxi tedy například obchodník bude moci přijímat stablecoiny přímo na již existující lightningové síti tak, že platící strana odešle bitcoiny a automatické procesy na pozadí zajistí routing platby přes lightningové prostředníky, kteří provedou swap a k obchodníkovi už doručí odpovídající částku např. v USDT.

Lightningový vývojář, Michal Novák, k Taproot Assets na Twitteru.

V posledních měsících už v Lightning Labs stablecoinové transakce přes Taproot Assets několikrát zkoušeli nasimulovat a nyní v květnu už podle všeho testování dospělo do finální fáze. K řešení se v minulosti nadějně vyjádřil i Paolo Ardoino, šéf společnosti Tether, která je vydavatelem nejvýznamnějšího stablecoinu – USDT. Brzy tak možná uvidíme první Taproot Assets stablecoiny na Bitcoinu v ostrém provozu.

Salvador má nový tracker vlastní bitcoinové rozvahy

Salvador, který jako první země přijal bitcoin jako zákonné platidlo, představil platformu, která nabízí veřejný přístup k údajům o státních investicích do bitcoinu prostřednictvím personalizované webové adaptace známého open-source projektu a oblíbeného blockchain exploreru – mempool.space.

Tzv. „The Bitcoin Office“, salvadorská vládní agentura dohlížející na bitcoinové projekty, o novince informovala 12. května s tím, že vznik online trackeru, který umožňuje lidem transparentně sledovat vývoj státní bitcoinové pokladny v reálném čase, má podtrhovat odhodlání vlády k otevřenému a odpovědnému řízení financí země.

Salvadorský mempool.space
Salvadorská adaptace webu mempool.space v celé své kráse.

Salvadorská adaptace webu mempool.space kombinuje standardní prvky bitcoinového blockchain exploreru, jako jsou graficky vyobrazené uzavřené a čekající bloky nebo tabulka ukazující aktuální výší poplatků podle priority, s personalizovanými prvky, mezi něž patří panel zobrazující počet aktuálně držených bitcoinů včetně týdenního a měsíčního přírůstku, graf sledující historii zůstatku nebo miniatura twitterového timelinu s výčtem příspěvků týkajících se salvadorských bitcoinových záležitostí.

Významné světové společnosti objevují Bitcoin skrze ETF

Spotové bitcoinové ETF v USA zaznamenaly ohromný úspěch. Od 11. ledna, kdy byly spuštěny, přilákaly investice ve výši téměř 12 miliard dolarů a staly se tak společně nejpopulárnějšími spuštěnými ETF všech dob. Mnozí se ale nyní mohou ptát: Kdo nakupuje? Jsou hnací silou spotových ETF na bitcoin profesionální nebo retailoví investoři?

Prvních několik měsíců po uvedení ETF na trh nebylo možné na tuto otázku odpovědět. Zájemci často do ETF investují skrze makléřské účty, což znamená, že fondy automaticky nemusí vědět, kdo vlastně jejich produkty kupuje. Americká Komise pro cenné papíry (SEC) však jednou za čtvrtletí požaduje, aby investoři se spravovanými aktivy přesahujícími 100 milionů dolarů poskytli report o svém portfoliu veřejně obchodovaných cenných papírů. A právě nyní v květnu byly limitní termíny pro tato tzv. „13F podání“.

Vyplynulo z nich, že více než 900 institucionálních entit, včetně předních investičních firem a velkých bank typu Morgan Stanley, zveřejnilo významné podíly ve spotových ETF na Bitcoin, přičemž jen v prvním čtvrtletí roku 2024 dosáhly dohromady celkové výše přibližně 11 miliard dolarů. V čele stojí newyorský správce aktiv, Millennium Management, jehož podíl v různých bitcoinových ETF fondech přesahuje 1,8 miliardy dolarů. Mezi další významné institucionální hráče, kteří přiznali držení bitcoinu skrze ETF, patří například:

 • JPMorgan Chase, největší americká banka, s bitcoinovými ETF podíly za skoro 800 tisíc USD,
 • Wells Fargo, další z velkých bank USA, s podíly v hodnotě přes 140 tisíc USD,
 • State of Wisconsin Investment Board, wisconsinský penzijní fond, s podíly za více než 160 milionů USD,
 • Bracebridge Capital, bostonský hedgeový fond spravující peníze univerzit Yale a Princeton do bitcoinových ETF uložil přes 430 milionů dolarů,
 • a nebo Hightower Advisors, druhé největší americké investiční poradenství, které má v bitcoinu téměř 70 milionů USD.
1. kvartál ETF bitcoin vs. zlato
Americká spot ETF na Bitcoin téměř desetinásobně překonala první ETF na zlato co do počtu unikátních institucionálních investorů v prvním kvartálu po spuštění. Zdroj: K33 Research

Přestože investice obřích institucí do spotových bitcoinových ETF nejsou malé, vlivem převodu již dříve existujícího Grayscale Bitcoin Trustu (GBTC) spravujícího bitcoiny v hodnotě okolo 30 miliard USD na produkt s ETF statusem celkovým investovaným kapitálem i spotovým ETF na Bitcoin stále vévodí spíše retailoví a menší investoři. To však nemění nic na tom, že se poslední dobou tahouny bitcoinových fondů stávají stále více velryby finančnictví, což dokazuje rostoucí význam Bitcoinu ve světě, minimálně jako aktiva.

Po 10ti letech opět ožila adresa ze Satoshiho éry

Po 10 letech nečinnosti začátkem května znovu ožila adresa, která pochází ze Satoshiho éry, kdy byl pseudonymní zakladatel Bitcoinu ještě aktivní. Obsahovala 687 bitcoinů v hodnotě asi 45 milionu dolarů podle současných cen.

Aktivace tajemné bitcoinové adresy spočívala v tom, že z ní její majitel 6. května 2024 odeslal a rozdělil 625 BTC a 62 BTC na dvě adresy novější. Takové náhlé přesuny prostředků ze starých peněženek, zejména těch ze Satoshiho éry, bývají poměrně vzácné a často vyvolávají zájem mnoha bitcoinerů. I v tomto případě se spekulovalo o tom, zda adresa může být spojena přímo se Satoshim, nebo patří třeba jednomu z OG těžařů.

K poslední podobné události došlo například v červenci 2023, kdy peněženka neaktivní 11 let převedla 30 milionů dolarů v BTC, a dále v listopadu 2023 převedly tři peněženky ze Satoshiho éry po šesti letech nečinnosti 230 milionů dolarů v BTC. Podle dat společnosti zaměřující se na analýzu blockchainu, Chainalysis, existuje přibližně 1,7 milionu bitcoinových peněženek, které zůstaly neaktivní po více než deset let. Dohromady v nich má být uloženo asi 1 800 000 BTC, což při současných cenách představuje přes 120 miliard dolarů.

Bitcoin jako relevantní téma prezidentských voleb v USA

S blížícími se prezidentskými volbami v USA začínají kandidáti i zákonodárci stále častěji zmiňovat Bitcoin nebo kryptoměny obecně a zaujímat k nim benevolentnější postoj.

Už dříve jsme v měsíčnících poukazovali na slova kandidáta na příštího amerického prezidenta, Roberta F. Kennedy Jr. Ten Bitcoin koncem minulého roku označil za v dnešní době potřebný, nekompromisní nástroj finanční svobody, který podle něj může nepřímo posloužit rovněž třeba pro ochranu svobody slova. Teď se k němu koncem května přidal kandidátský sok – bývalý americký prezident Donald Trump. V jednom z projevů k publiku například prohlásil: „Zajistím, aby budoucnost Bitcoinu a kryptoměn byla vytvářena v USA, nikoliv v zámoří.“ Dále přislíbil, že bude zastávat právo na vlastní úschovu pro 50 milionů držitelů kryptoměn v zemi, což naznačuje významnou změnu jeho postoje. Během svého prezidentství se Trump totiž ke kryptoměnám vyjadřoval opovržlivě a Bitcoin několikrát označil za podvod.

Trump se dále snažil šplhnout u bitcoinerů a libertariánů obecně tak, že umožnil sponzoring své kampaně v bitcoinu, přemítal nad tím, zda Bitcoin může pomoci vyřešit astronomický státní dluh USA, a dokonce přislíbil po svém zvolení omilostnit Rosse Ulbrichta.

Trump v tom ale není sám. K jeho snahám se dá připočítat i náhlá změna postoje demokratů, kdy Bílý dům nově prohlašuje, že je ochoten jednat o prosazované legislativě přísně regulující Bitcoin i celý kryptoměnový prostor.

Cílem této zprávy není porovnávat, hodnotit a už vůbec ne prosazovat jakékoliv politické představitele. Dá se v každém případě předpokládat, že jejich příklon k Bitcoinu a kryptoměnám je součástí předvolebních strategií, které jednoduše cílí na jedinou věc – získat si další skupinu voličů na svou stranu. Ze zmíněných projevů však také vyplývá, že Bitcoin a s ním spojené myšlenky začínají být téma dostatečně silné na to, aby zaznělo v nejvyšší politice, a tedy se dostalo k velké části společnosti. A to se dá snad považovat za pozitivní jev.

I v květnu se toho událo daleko více, než na co stačí prostor našeho Bitcoinového měsíčníku. Doporučujeme sledovat na Twitteru jak náš účet @BitcoinAlza, tak i ty, které v měsíčníku citujeme.

Matouš Wachutka

Matouš Wachutka

Jsem content specialista, věnuji se tvorbě a optimalizaci webového obsahu. Studuji Bitcoin společně s dalšími systémy decentralizace a zajímám se o jejich souvislosti s principy osobní svobody a zodpovědnosti. Jako redaktor Bitcoin Alzy se snažím přispět k šíření těchto idejí. Volný čas trávím třeba zkoumáním alternativních konceptů reality.

4,8
Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal, 200 stran
195,-
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK25934
Proč Bitcoin (ne)funguje jako peníze: a proč jej tolik potřebujeme
Kniha - autor Rosťa Plachý; Pavel Ryba, 160 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá
Cenová bomba
300,- Ušetříte 40,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: FKP0420544
4,7 14×
Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny
Kniha - autor Dominik Stroukal, 208 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá
243,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: FKP0336095
4,7 14×
Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny
Audiokniha MP3 - Dark Web je tajemné a mýty opředené místo na internetu, kde se za virtuální peníze dá koupit leccos ilegálního. Lidé si posílají poštou drogy a padělané dokumenty, nakupují ukradené kreditní karty a sledují pornografii za hranou zákona... - autor Dominik Stroukal, čte Petr Neskusil , 8hod. 21min.
299,-
Ihned ke stažení a poslechu
Objednací kód: AK1C580
2,2
Cryptosteel Cassette Solo
Peněženka na hesla offline - AISI 304. Dodáváne s více než 250 dopisními dlaždicemi z nerezové oceli. V balení: 1 x kryptostelová kazetová jednotka, 1 x sada písmen (cca 800 dlaždic).
2 499,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CSTEEL001a3
5,0
Vynález jménem Bitcoin
Kniha - 114 stran, česky, brožovaná bez přebalu matná
272,-
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: FKPBTC01
5,0
Bitcoin: Odluka peněz od státu
Kniha - autor Josef Tětek, 116 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá
272,-
Skladem 1 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: FKPBTC03
4,7
Bitcoinové peníze
Kniha - autor Michael Caras, 34 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá
209,-
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: FKPBTC02
5,0
21 lekcí: Co mě naučil pád do bitcoinové králičí nory
Kniha - autor Gigi, 150 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá
279,-
Skladem 1 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: FKPBTC05
4,9
Bitcoinový standard
Kniha - autor Saifedean Ammous, 336 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá
359,-
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: FKPBTC04
4,8 100×
Trezor Model T
Hardware peněženka šifrovací, podporuje více než 500 měn, USB-C, microSD, Password Manager
Zlevněno -15 %
3 699,- 4 399,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT1d
4,8 492×
Trezor Model One - White
Hardware peněženka - podpora 600 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a další funkce pro správu digitální identity, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB
1 499,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT
4,4 59×
Ledger Nano X Onyx Black Crypto Hardware Wallet
Hardware peněženka - šifrovací, snadné použítí na Windows, OS X, Linux nebo smartphone(iOS, Android), certifikace CC EAL5+, chipy: ST33J2M0 + STM32WB55, podpora velkého množství měn, možnost bezdrátového připojení pomocí bluetooth, jednoduché ovládání
3 999,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT7d
4,7
Bitcoin: Peníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal a Jan Skalický, 170 stran
99,-
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK22762
4,8 492×
Trezor Model One - Black
Hardware peněženka - podpora 600 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a další funkce pro správu digitální identity, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB
1 499,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT1
4,7 50×
Ledger Nano S Plus Matte Black Crypto Hardware Wallet
Hardware peněženka - šifrovací, snadné použití na Windows, OS X, Linux nebo smartphone (iOS, Android), certifikace CC EAL5+, možnost správy DeFi a NFT, podpora velkého množství měn, USB-C, jednoduché ovládání
2 099,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT8h
5,0
Cryptosteel Capsule Duo
Peněženka na hesla offline - zabezpečení z nerezové oceli. Nastavitelné oddělovače s kapacitou 133 znaků. Skořepina z AISI 303. Jádro, oddělovače, spojovací prvky a dlaždice postav z AISI 304. V balení: 2 x nádoba na kapsle, 1 x sada dlaždic (> 1400).
3 499,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CSTEEL001a2
Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací