Zajímá vás, co nejdůležitějšího se v poslední době ve světě kryptoměny odehrálo? Přečtěte si naše kryptonovinky, kde najdete ty nejvýznamější události každého týdne. Těšit se můžete na krypto zprávy ohledně Bitcoinu, Etherea, Litecoinu a mnoha dalších!
• Aktualizace: 18. 2. 2019 • Autor: Šimon Kozák
Ředitel obchodu Overstock Patrick Byrne uvedl, že obchod bude platit část svých daní pomocí Bitcoinu ve státě Ohio. Právě Ohio se v prosinci 2018 stalo prvním státem USA, kde mohou firmy platit část daní pomocí Bitcoinu.
i
Zajímavostí je, že společnost nemusí mít sídlo ve státě Ohio pro to, aby mohla využívat služby portálu OhioCrypto.com
Celý proces funguje tak, že přes platformu OhioCrypto.com firma zaplatí daně pomocí Bitcoinu. Platforma OhioCrypto shromažďuje tyto přijaté Bitcoiny, které následně pomocí služby BitPay konvertuje na americké dolary a posílá je do US Treasury.
• Aktualizace: 16. 2. 2019 • Autor: Šimon Kozák
Od 14. února je možné pomocí nového rozšíření Tippin posílat bitcoiny jiným uživatelům na Twitteru pomocí jednoho tlačítka. Stačí vlastnit Lightning Network peněženku nebo Lightning Network node a následně si rozšíření Tippin nainstalovat z Chrome Web Store nebo Mozilla Firefox Add-ons.
🤭 The Chrome extension that places a https://t.co/NVpjMUDdfJ button in every Tweet is here.https://t.co/Ra3de5dr50#LightningNetwork #LNTrustChain pic.twitter.com/FIx5zBbZfb
— Tippin⚡️ (@tippin_me) February 14, 2019
Tippin ke svému fungování využívá protokol běžící na druhé vrstvě Bitcoinu známý jako Lightning Network.
• Aktualizace: 13. 2. 2019 • Autor: Šimon Kozák
Počet nově vytvořených mincí Ethereum (ETH) za den je na historickém minimu. 10. února 2019 se vytěžilo pouze 13 370 nových mincí, zatímco ještě v prosinci 2018 se vytěžilo průměrně přes 20 000 nových mincí denně.
Důvodem tohoto poklesu je blížící se přechod z těžby pomocí proof-of-work (PoW) na nový systém proof-of-stake (PoS), ke kterému dojde při aktualizaci sítě na verzi Constantinopole. V rámci přechodové strategie se drasticky zvýšila obtížnost těžby a zároveň se zmenšila odměna za vytvořený blok ze 3 ETH na 2 ETH.
Motivací k snížení profitability těžení je přimět těžaře k ukončení těžby poté, co Ethereová síť přejde na nový systém proof-of-stake.
• Aktualizace: 12. 2. 2019 • Autor: Šimon Kozák
Za pouhý měsíc kurz Binance Coinu (BNB) posílil 75%. To je v současném medvědím trhu velmi velký úspěch. Čemu však Binance Coin za svůj růst vděčí?
• Aktualizace: 9. 2. 2019 • Autor: Šimon Kozák
Protokol MimbleWimble, o kterém jsme se rozepsali v článku, řeší problematiku zaměnitelnosti u kryptoměn. Je velice pravděpodobné, že právě na Litecoin bude ještě v roce 2019 technologie MimbleWimble implementována. Spolupráci Litecoinu a Beamu (kryptoměna, která používá MimbleWimble protokol) oznámil zakladatel Litecoinu Charlie Lee na svém Twitteru.
Team has been chatting with the @vcorem and @beamprivacy team about MimbleWimble on Litecoin with Extension Blks. Pleasantly surprised that Beam has already implemented switch-commitments w/ ElGamal. It's a safety switch to protect against quantum computing breaking CT soundness.
— Charlie Lee [LTC⚡] (@SatoshiLite) February 6, 2019
MimbleWimble bude na Litecoin implementován pravděpodobně ve formě Extension Blocks. To znamená, že bude možné používat Litecoin jak s MimbleWimble, tak i bez něj. Celá implementace by měla být samozřejmě open source. Charlie Lee již dlouho na svém Twitteru zdůrazňoval potřebu udělat Litecoin více zaměnitelným a soukromým.
• Aktualizace: 8. 2. 2019 • Autor: Šimon Kozák
Bitcoiny z Čech byly poslány do Antarktidy přes satelit na oběžné dráze! Stalo se tak v rámci experimentu Lightning Torch, který chce upozornit na výhody používání Lightning Network u kryptoměny Bitcoin. Podstatou tohoto experimentu je předávání si virtuální "pochodně", která sestává z určité finanční částky.
Předání pochodně bývá veřejně oznamováno na Twitteru. Každý kdo pochodeň přijme, tak by měl, ještě před přeposláním této pochodně někomu dalšímu, k ní přihodit dalších 10 000 satoshi. Je tu ovšem jeden háček – příjemce pochodně si ji může naprosto legitimně nechat. Jedná se tedy také o test, jak moc se dá lidem v kryptoměnovém světě důvěřovat.
Nejnovějším držitelem této pochodně se stal Pavol Rusnák, technický ředitel společnosti SatoshiLabs, která vyrábí hardwarové peněženky TREZOR. Právě on využil pro přeposlání této pochodně vesmírné satelity společnosti Blockstream. Bitcoin se tak dostal až na oběžnou dráhu!
"Pochodeň" Lightning Torch se za dobu svého fungování již podívala do 38 zemí a dokonce i do vesmíru, když byl k přenosu platby využit vesmírný satelit společnosti Blockstream. Bude zajímavé sledovat, jakou bude mít tento kryptoměnový projekt budoucnost. Na Twitteru můžete tento projekt sledovat pod hashtagem #LNTrustChain. Současného držitele je možné nalézt na této adrese.
• Aktualizace: 6. 2. 2019 • Autor: Šimon Kozák
Těžba Bitcoinu je stále více a více decentralizovanější. Vychází to ze studie kanadské firmy Canaccord, která se zaměřila na podíl hash rate jednotlivých mining poolů na těžbě Bitcoinu.
i
Hashrate je měrná veličina výkonnosti v Bitcoinové síti. Jedná se o součet výpočetního výkonu všech grafických karet, ASIC sestavách i všech jiných zařízeních podílejících se na těžení Bitcoinu.
V roce 2014 měl největší hash rate mining pool Ghash.io. Jeho celkový podíl na těžbě činil okolo 50%. V roce 2019 je tomu však úplně jinak. Žádný mining pool nemá větší podíl hash rate než 20 %. Tři největší mining pooly – Antpool, F2Pool a BTC.com se pohybují v rozmezí 10-20 procent podílu hash rate na těžbě Bitcoinu.
To je velice dobrá zpráva – díky větší decentralizaci těžby nemůže dojít k 51% útoku, při kterém má určitý mining pool kontrolu nad celou sítí, takže může falšovat transakce a mnoho dalšího. Dalším dobrým znamením je i to, že hash rate kryptoměny Bitcoin od prosince 2018 opět stoupá. Příčinou poklesu hash rate na konci roku 2018 byl hlavně propad ceny Bitcoinu, což mělo za následek snížení profitability těžení.
• Aktualizace: 4. 2. 2019 • Autor: Šimon Kozák
Nejvíce kryptoměnových podvodů vzniklo v roce 2018 na blockchainu kryptoměny Ethereum. Vychází to z nejnovější studie firmy Chainanalysis, která se zabývá profesionální analýzou blockchainu. Vysoký počet podvodů na blockchainu Ethereum je zapříčeněn hlavně tím, že se jedná o nejznámější platformu na vytváření nových ICO, pomocí nichž se podvody nejčastěji realizují.
Zatímco v roce 2017 bylo přes 80% podvodů provedeno phishingem (posílání falešných emailů, které se vydávají například za kryptoměnovou burzu), v roce 2018 vzrostla mezi podvodníky popularita Ponizho schématů a podvodných ICO.
Podvody nejsou v kryptoměnovém světě nic nového. Navíc podvodníci začínají být čím dál tím chytřejší a vytváří nejrůznější důmyslné způsoby, jak lidi obrat o peníze. Proto je důležité si vždy dát pozor, do jakého projektu investujete peníze, abyste se také nestali jednou z obětí těchto podvodů. Celou studii můžete naleznout zde.
• Aktualizace: 2. 2. 2019 • Autor: Šimon Kozák
1. února 2019 přidala platební brána CoinGate možnost platit "kryptoměnou" Ripple (XRP). Nově bude možné ve více než 4 500 obchodech, které využívají pro zpracování plateb CoinGate, zaplatit i tokenem XRP. Mezi ostatní platební možnosti na CoinGate patří eura a kryptoměny Bitcoin a Ethereum.
i
Ripple často nebývá považován za kryptoměnu díky tomu, že je příliš centralizovaný. Více informací naleznete v našem článku zde.
• Aktualizace: 1. 2. 2019 • Autor: Šimon Kozák
Prvním únorovým týdnem započal nejdelší medvědí trh v kryptoměnové historii. Cena Bitcoinu i ostatních kryptoměn již trvale přes 58 týdnů klesá a většina lidí, co investovala do kryptoměn netrpělivě čeká na otočení trendu. Aby nedocházelo k panice, je dobré se podívat na historii Bitcoinu, kde je možné nalézt hned několik případů, kdy lidé po celém světě předpovídali špatnou budoucnost Bitcoinu i jiným kryptoměnám.
Druhý nejdelší medvědí trh začal v roce 2014 nedlouho po krachu burzy Mt.Gox. V průběhu roku 2014 se kurz Bitcoinu propadl z 1 100 dolarů až pod hranici 200 dolarů. Tento medvědí trh trval 57 týdnů.
• Aktualizace: 31. 1. 2019 • Autor: Šimon Kozák
Kryptoměna EOS patří mezi kontroverznější kryptoměny. Jedním z důvodů je například 5% inflace, která se jeví většině lidí jako příliš velká. Právě proto bylo v minulém týdnu jedním ze stakeholderů EOSu spuštěno referendum o spálení 25 milionů mincí EOS. Pálení mincí není v kryptoměnovém světě nic nového – od začátku roku 2019 došlo k pálení miníc již u kryptoměny TRON a Binance Coin (BNB).
Mnoho stakeholderů EOSu již hlasovalo pro spálení mincí a existuje zde poměrně vysoká pravděpodobnost, že se skutečně 25 milionů mincí EOS spálí. Pokud se tento návrh odhlasuje, pak ke pálení mincí dojde v průběhu března. Lidé si od tohoto pálení slibují hlavně nárůst kurzu EOSu z důvodu snížení nabídky. Zajímá vás, jak hlasování dopadne? Pak nezapomeňte sledovat naše kryptonovinky na Alza.cz. Jen zde najdete aktualizované krypto zprávy ze světa kryptoměny!
• Aktualizace: 29. 1. 2019 • Autor: Šimon Kozák
Podle komunitního manažera Litecoinu Ilira Gashiho hledají v současné době vývojáři Litecoinu nejlepší možnost, jak Litecoinu přinést větší zaměnitelnost. Dle jeho slov chtějí najít způsob, jak nejlépe vyhovět uživatelům, burzám i regulátorům.
Just want to clarify a few things.
— Ilir Gashi [LTC⚡] (@mrilirgashi) 30. ledna 2019
Whilst the focus is on bringing fungibility and privacy to Litecoin, nothing has been set in stone yet. The technical aspects are still being researched.
We're investigating solutions that work best for the people, exchanges and regulators.
Touhu přinést na Litecoinovou síť větší zaměnitelnost vyjádřil už zakladatel Litecoinu Charlie Lee. Ten vidí cestu v implementování technologie Confidental Transactions. Zajímá vás, proč je zaměnitelnost důležitá? Přečtěte si náš článek, kde toto téma pokrýváme!