Lego DC Super-Villains (RECENZE) – Je dobré být zlý

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Na spočítání všech Lego her by vám nestačily ani prsty na rukou a nohou dohromady. Je jich opravdu hodně, vychází téměř s železnou pravidelností a zaměřují se na nejrůznější filmové, knižní nebo i komiksové licence. Přestože své mechaniky mění či vylepšují jen málokdy, vždy jde o minimálně nadprůměrné arkády, které perfektně zpracovávají svou předlohu a nebojí se udělat si srandu ze všeho, co vás napadne. Lego DC Super-Villains se na této vlně hrdě veze dál, přestože pár menších novinek autoři z Traveller's Tales přeci jen připravili. O jaké jde a jak se nám hra líbí? Zjistíte v naší recenzi.


• Žánr: Arkáda, akční adventura • Multiplayer: Ano (local, co-op) • Vývojář: Traveller's Tales • Vydavatel: Warner Bros. Interactive Entertainment • Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One, Switch (16. října 2018) • Homepage: chaos-is-coming.wbgames.com/ • Čeština: Ne


Obsah recenze Lego DC Super-Villains (PS4 Pro)

 1. Ve jménu zločinu
 2. Lego DC Super-Villains je zlodušská týmovka
 3. Prostorové puzzly pro dětskou školku
 4. Lego DC Super-Villains je král znovuhratelnosti
 5. Lego DC Super-Villains potěší detailním prostředím
 6. Recenze Lego DC Super-Villains: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro Lego DC Super-Villains PC

Ve jménu zločinu

• Recenze: 25. 10. 2018 • Autor: Filip Němec

Při sledování Hvězdných Válek fandíte spíše Impériu než Republice? A Batman vám přijde sice cool, ale Jokerovy úmysly se vám zdají správnější? Tak přesně pro vás je tu nejnovější Lego hra (a zároveň byste se možná měli nad sebou trošku zamyslet). Lego DC Super-Villains, jak už název napovídá, nechává známé superhrdiny sedět v koutě a do hlavních rolí dosazuje všechny možné záporáky z DC univerza. To je zároveň varování hned z kraje této recenze – pokud chcete zločin potírat, ne být jeho strůjcem, tento díl byste možná měli přeskočit. Na druhou stranu jsem si ale celkem jistý, že hraní Lego DC Super-Villains z vás kriminálníka hned tak neudělá.

Lego DC Super-Villains; screenshot: padouši

Superhrdinové? Ale kdeže. Lego DC Super-Villains nechá vystoupat na povrch všechnu špatnost, kterou v sobě máte.

Batman, Superman nebo Flash se sice ve hře ukáží, ale jen v rámci úvodní zápletky. Justice League na počátku hry statečně potírá nikdy nekončící eskapády zlotřilých superpadouchů, na scéně se však náhle ukáže Justice Syndicate. Ten se ohlásí jako alternativa Ligy Spravedlivých ze Země 3, ale pokud pečlivěji sledujete DC komiksy, je vám už jasné, že jejich plány jsou možná ještě horší, než v případě klasických DC padouchů jako Joker, Harley Quinn nebo Lex Luthor.

Hned na začátku hry pak přichází první a dost možná i největší inovace Lego DC Super-Villains. Ačkoli Lego tituly byly vždy o již známých a většinou licencovaných postavách, tentokrát mezi nebezpečnou partičku zločinců autoři vmáčkli ještě dalšího neznaboha – Vás. V nečekaně robustním editoru si budete moci vytvořit svého vlastního zlosyna (či zlodceru), kterému můžete navolit vše od účesu a barvy vlasů, přes oblečení až po zbraň na blízko (v nabídce je vše od banánu přes lopatku až po kytaru). Postupem hrou si pak budete odemykat nové vybavení či další oblečení a vizuál vašeho antihrdiny, který půjde v průběhu hraní libovolně měnit.

Lego DC Super-Villains; gameplay: Justice League Lego DC Super-Villains; gameplay: editor postavy

Obrázek 1: Liga Spravedlivých se sice na chvíli ukáže, ale prim hrají záporáci, kterých je ve hře více než osmdesát. Obrázek 2: Toho vlastního si budete moci stvořit k obrazu svému v překvapivě robustním editoru.

Lego DC Super-Villains je zlodušská týmovka

Vaše postava si postupně osvojí nové schopnosti, brzy se tak kupříkladu naučíte vysílat laserový paprsek a ještě ke všemu si budete moci vybrat, jaký tvar nebo barvu bude mít. V tomto jdou Lego DC Super-Villains hodně do detailu. Bohužel příběh je postaven na reálných postavách DC unvierza, takže vás rychle zamrzí fakt, že většinu času budete hrát druhé housle, jindy páté kolo u vozu a někdy si váš charakter nezahraje vůbec.

Lego DC Super-Villains; gameplay: paprsek Lego DC Super-Villains; gameplay: editor paprsek

Obrázek 1: Vaše postava nebude jen padoušským křovím. Postupně si osvojíte nejrůznější schopnosti, o to více ale zamrzí, že se nikdy nestanete hlavní postavou. Obrázek 2: Vizuál schopností půjde v průběhu hry upravovat a vylepšovat v editoru.

Jinak je ale vše při starém. Základem hratelnosti je neustálé kombinování postav, které máte v aktuální misi zrovna k dispozici. Joker dokáže odpálit stříbrné kovové předměty, Lex Luthor zase přeletí drobné mezery a Harley Quinn dokáže svou palicí uštědřit komukoli a čemukoli pořádnou ránu. Opět budete čas od času zažívat problémy spojené s tím, že získáte do týmu postavy, o jejichž dovednostech nic nevíte, a tak chvíli trvá, než se sžijete se superpadoušským materiálem, jenž máte k dispozici.

Zde však udělali autoři chvályhodnou změnu. V momentě, kdy přijdete k objektu, se kterým může interagovat jen jedna z postav, ale vy zrovna ovládáte tu nesprávnou, hra vám rovnou ukáže, na jakou postavu byste se měli přepnout, a dokonce vám tuto možnost ihned nabídne. To je vítaná změna, doposud totiž špatně zvolená postava pouze pokrčila rameny a vám nezbývalo nic jiného než se pracně překlikat na jiný charakter a zkusit, jestli je ten pravý na daný úkol. Líbí se mi také, že autoři používají maximálně čtyři postavy najednou, takže už nehrozí otravné překlikávání kupříkladu mezi šesti charaktery.

Lego DC Super-Villains – útok na policejní stanici (vlastní gameplay)

Jedna z úvodních misí Lego DC Super-Villains, na kterou se můžete klidně podívat. Neobsahuje totiž žádné spoilery.

Prostorové puzzly pro dětskou školku

Každá z příběhových misí vás zavede do rozličných, ale téměř vždy ikonických míst, kde musíte pomocí již zmíněných schopností řešit prostorové puzzly, hádanky a samozřejmě pomocí velmi jednoduchého, ale stále zábavného soubojového systému odrážet protivníky, tentokrát zejména z řad policie nebo syndikátu pseudo-superhrdinů. Pokud vás hratelnost předchozích dílů neoslovila, ani tentokrát vám autoři nedají důvod ke změně názoru. Opět bude velká část hry o rozbíjení všeho kolem vás (někdy bohužel dosti náhodně) a z rozbitých dílků stavebnice Lego posléze o skládání něčeho zcela odlišného.

Lego DC Super-Villains; gameplay: puzzle Lego DC Super-Villains; gameplay: zeď

Obrázek 1: Hádanky a puzzly bohužel nejsou příliš obtížné. Pokud by se vám ale přeci jen podařilo se zaseknout, hra vám ochotně poradí. Obrázek 2: Některé rébusy jsou ale vyloženě stupidní, třeba jako toto obkreslování čtverce na zdi.

Tím se dostávám k polemice, která u mě několik posledních dílů stále visí ve vzduchu. Všechny Lego hry jsou totiž stále o tom samém – prozkoumat lokaci, vše rozbít, použít speciální schopnosti hrdinů a tak stále dokola. Je pravdou, že do značné míry tento stereotyp vynahrazuje neustále se měnící aktuálně zpracovávaná licence a spolu s ní celý příběh, prostředí a postavy. U každého hráče Lego her ale může přijít okamžik, kdy už pohár zkrátka přeteče. To je však zcela individuální. 

O poznání více mě mrzí fakt, že prostorové puzzly a hádanky jsou velmi jednoduché. Jsem si vědom toho, že Lego hry jsou určeny mimo jiné i dětem, respektive pro společné hraní s nimi, ale majoritní část obecenstva podle mě stále tvoří dospělí hráči a ti by si zasloužili alespoň čas od času trošku větší výzvu. V případě Lego DC Super-Villains mě tento stav fackuje pokaždé, když temný padouch jako třeba Joker něco zahláškuje, ale vy na první pohled cítíte snahu přinést svět DC i mladším divákům, takže i nejrůznější vtípky jako by prošly přísnou cenzurou. Jindy by mi to asi tolik nevadilo, ale když se pohybujete Gothamem jako Joker, který má pořád fantastickou náladu, nějak se celá ta atmosféra temného DC vytrácí.

Lego DC Super-Villains; gameplay: encyklopedie Lego DC Super-Villains; gameplay: scarecrow

Obrázek 1: Někteří padouši nejsou tak známí jako superhrdinové, kteří je nahání. Autoři tak do hry zapracovali poměrně detailní encyklopedii, ve které si můžete o každé z postav přečíst nejdůležitější informace. Obrázek 2: Vizuál záporáků je ale většinou tak důvtipný, že okamžitě poznáte, s kým máte tu čest.

Lego DC Super-Villains je král znovuhratelnosti

Gotham nebude jedinou lokací, kam se v Lego DC Super-Villains podíváte. Jak je už u série zvykem, otevřený svět, jenž se plně zpřístupní po dohrání příběhu (což vám zabere zhruba 8 hodin), nabídne hlavní ikonické oblasti komiksového světa DC. Kromě temného Gotham City nechybí třeba Metropolis nebo Smallville. Pro většinu hráčů pak v momentě dokončení příběhu začne zcela nová část hry, protože s širokou paletou odemčených postav a kompletně přístupným světem se nabízí další hodiny skvělé zábavy.

Lego DC Super-Villains; gameplay: jeskyně Lego DC Super-Villains; gameplay: jízda autem Lego DC Super-Villains; gameplay: město

Obrázek 1: Mimo příběhové mise pocítíte velkou volnost, některé úrovně jsou totiž opravdu rozlehlé. Obrázek 2: Město je tak velké, že budete větší vzdálenosti překonávat pomocí dopravních prostředků. Ty můžete kdykoli vyvolat stiskem příslušného tlačítka. Obrázek 3: Podobně jako v jiných hrách si i zde budete odemykat na mapě města důležité body.

Lego DC Super-Villains jako všechny předešlé Lego hry nabízí tuny vedlejších úkolů a zejména sběratelských předmětů rozesetých po celém herním světě. Přístupné pak jsou také všechny již absolvované příběhové mise, protože ty jsou, jak už je dobrým zvykem, designované tak, že vyždímat je na 100 % dokážete až opětovným hraním. Novinkou pak je systém policie, která vás bude téměř okamžitě konfrontovat. Protože jste světoznámí zloduši, ihned se s vámi pustí do boje a nad vaší hlavou začnou vyskakovat policejní odznaky. Stačí se ale na pár sekund vyhnout boji a můžete pokračovat dál.

Lego DC Super-Villains; gameplay: policie Lego DC Super-Villains; gameplay: odznaky

Obrázek 1: Přítomnost ozbrojených složek, jež vás budou neustále otravovat, je velmi příjemným zpestřením jinak stále stejné hratelnosti. Obrázek 2: Policie je naštěstí hodně benevolentní. Stačí se na chvíli stáhnout z boje a odznáčky nad vaší hlavou udávající míru pozornosti strážců zákona rychle zmizí.

Dle očekávání jsou hlavní devízou hratelné postavy, kterých je více než osmdesát, a musím říct, že jsou skvěle rozpohybované a u každého charakteru se autoři dostatečně zamysleli, aby jeho speciální schopnosti převedli do hry v co nejzábavnější formě. Osobně jsem si nejvíce oblíbil rychlý běh Flashe, který je naprosto fantastický. Při volné hře, jež se zpřístupní po dokončení příběhu, lze mezi všemi odemčenými postavami přepínat prakticky okamžitě a počítejte s tím, že nebudete vědět, jakého padoucha si dřív vybrat.

Lego DC Super-Villains potěší detailním prostředím

Hodnocení vizuálního zpracování je u Lego her vždy ošemetné. Samozřejmě nejde o žádné grafické hody, autoři plně respektují hranatost a obyčejnost dánských kostiček Lego a zároveň nezapomínají na hravost, kterou přináší. Rok od roku jsou však textury hezčí, hrany objektů uhlazenější a co se několika posledních Lego her týče, vlastně si nemám na co stěžovat. Autoři hodně zapracovali na detailech prostředí, a pokud vás baví ničit vše kolem sebe na prvočástice, v tomto případě Lego kostičky, Lego DC Super-Villains si zamilujete.

Lego DC Super-Villains; gameplay: grafika Lego DC Super-Villains; gameplay: selfie Lego DC Super-Villains; gameplay: splitscreen

Obrázek 1: Jednoduchá grafika je s každým novým dílem doplněna o nejrůznější detaily, Lego DC Super-Villains tak vypadá opravdu hezky. Obrázek 2: Autoři si jako vždy vyhráli také s modely postav, každý ze super padouchů je zcela unikátní. Obrázek 3: Chybět nemůže ani tolik oblíbený splitscreen.

Vyzdvihnout musím skvělou hudbu a zejména pak znamenitý dabing, jenž je snad nejlepší ze všech Lego her, které jsem kdy hrál. Velkých jmen se dokonce ujmuli jejich dabéři z animovaných seriálů, takže fanoušci budou doslova vrnět blahem. Jokera namluvil skvělý Mark Hamill a Batmana o nic horší Kevin Conroy. A pokud by se vám zdálo, že slyšíte ještě sarkastičtější Nathana Drakea než obvykle, pak slyšíte dobře. Ultramana nadaboval sám Nolan North.

Samozřejmě nechybí ani tolik populární splitscreen pro dva hráče. Kdokoli může v průběhu hry vzít do rukou druhý ovladač, stisknout tlačítko a okamžitě se připojit do hry. Obrazovka se tak vertikálně rozpůlí a bez přerušení se pokračuje v hraní. Pro mnohé hráče je právě splitscreen hlavním argumentem pro pořízení dané Lego hry. V tomto případě by vás ale mělo zajímat především to, jestli vás baví DC padouši. Pokud ano, a předchozí Lego hry vás také bavily, pak s Lego DC Super-Villains neuděláte chybu. Jen se připravte na to, že žádné zásadní novinky opět nepřišly.

Tato recenze byla napsaná pro verzi PS4 Pro.

Lego DC Super-Villains; gameplay: humor

Kromě rozpohybovaných dánských kostiček je každá Lego hra také bezednou studnicí skvělého humoru, který se strefuje především do své komiksové předlohy.

Recenze Lego DC Super-Villains: závěrečné hodnocení

 Hodnocení 75 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
85 %
 Audiovizuální zpracování
75 %
 Znovuhratelnost
85 %
Lego DC Super-Villains; recenze

Klady

 • Originální příběh
 • Dobře zpracované postavy
 • Splitscreen pro dva hráče
 • Všudypřítomný humor
 • Drobná vylepšení hratelnosti
 • Skvěle využitá licence
 • Vynikající dabing

Zápory

 • Velmi jednoduché puzzly a hádanky
 • Rok od roku stejná hratelnost
 • Pro někoho až příliš dětské
Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči i přítelkyní a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu a GEMu mám na starosti herní konzole všeho druhu, videoobsah a z her pak zejména závody. V osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race, do které jsem se nenápadně také přidal, přestože moje herní srdce bije zejména pro pohodlné gaučové hraní.

HW nároky pro Lego DC Super-Villains PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i3-3240 3.4GHz / AMD Athlon X4 740 Intel Core i5-4570T 2.9GHz / AMD FX-6350
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 460 v2 / Radeon HD 5850 NVIDIA GeForce GTX 750 Ti / Radeon HD 7970
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 4 GB 4 GB
HDD 16 GB 16 GB
i Mohlo by vás zajímat

Lego DC Super-Villains vyšlo 16. října 2018 na PC, PlayStation 4, Xbox One a Nintendo Switch. O novinkách vás budeme informovat.


4,8
LEGO DC Super Villains - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze s klíčem ke stažení, klíč pro Nintendo eShop, žánr: akční, adventura a arkády, Je dobré být špatný! Prožijte zcela nové dobrodružství tím, že se stanete největším darebákem, který vesmír viděl. Vytvoříte si a následně budete hrát jako zcela nový super-darebák. Rozpoutávejte hrůzu a šiřte děs v akčním příběhu, který je umístěný v otevřeném lego světě DC.
399,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: NSW061
4,8
LEGO DC Super Villains - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční, adventura a arkády, Je dobré být špatný! Prožijte zcela nové dobrodružství tím, že se stanete největším darebákem, který vesmír viděl. Vytvoříte si a následně budete hrát jako zcela nový super-darebák. Rozpoutávejte hrůzu a šiřte děs v akčním příběhu, který je umístěný v otevřeném lego světě DC.
Koupit s kódem ALZADNY30 307,-
439,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX526
LEGO DC Super-Villains Deluxe Edition (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční a arkády,
1 213,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE003765
Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací