Lenovo Tab M10 Full HD (RECENZE): tablet do každé rodiny

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Lenovo patří mezi několik málo výrobců, kteří to s tablety i přes jejich klesající prodeje stále nevzdávají, a pravidelně aktualizuje své modelové řady. Dnes se tak můžeme podívat na Lenovo Tab M10 Full HD, který představuje cenově dostupné multimediální zařízení pro celou rodinu. 

Recenze tabletu Lenovo Tab M10 Full HD – OBSAH

 1. Parametry, cena a srovnání s konkurencí
 2. Obsah balení
 3. Design a zpracování
 4. Displej a zvuk
 5. Výkon a hardware
 6. Konektivita
 7. Výdrž baterie
 8. Software a operační systém
 9. Fotoaparát
 10. Finální hodnocení

Parametry, cena a srovnání s konkurencí tabletu Lenovo Tab M10 Full HD

Na rozdíl od smartphonů není tabletů v ceně okolo 5 tisíc Kč na trhu zdaleka tolik, a uživatel tak logicky nemá takové možnosti výběru. Lenovo Tab M10 Full HD by to tak mohl mít na trhu o něco snazší. Co na to však říká Samsung Galaxy Tab A 2019 a Huawei MediaPad T5 10?

Parametry/Model Lenovo Tab M10 Full HD Samsung Galaxy Tab A 2019 Huawei MediaPad T5 10
Úhlopříčka displeje 10,1" 10,1" 10,1"
Rozlišení a typ displeje 1 920 × 1 200 px, IPS 1 920 × 1 200 px, IPS 1 920 × 1 200 px, IPS
Poměr stran 16 : 10 16 : 10 16 : 10
Jemnost displeje 224 ppi 224 ppi 224 ppi
Poměr velikosti displeje k tělu 76,4 % 80,7 % 74,2 %
Procesor Qualcomm Snapdragon 450 Samsung Exynos 7904 HiSilicon Kirin 659
Operační paměť RAM 4 GB 2 GB 2 GB
Interní úložiště 64 GB, microSD (až 256 GB) 32 GB, microSD (až 512 GB) 16 GB, microSD (až 256 GB)
Operační systém Android 9 Pie Android 9 Pie Android 8 Oreo
Zadní fotoaparát 5 Mpx, f/2,2 8 Mpx, f/2,0 5 Mpx, f/2,4
Přední fotoaparát 2 Mpx 5 Mpx 2 Mpx
Baterie 4 850 mAh 6 150 mAh 5 100 mAh
Rychlonabíjení
USB-C
3,5mm jack
LTE
Rozměry 242 × 168 × 8,1 mm 245,2 × 149,4 × 7,5 mm 243 × 164 × 7,8 mm
Hmotnost 480 g 469 g 460 g
Cena 5 499 Kč 5 499 Kč 4 899 Kč

Obsah balení Lenovo Tab M10 Full HD

Uvnitř prodejního balení tabletu Lenovo Tab M10 Full HD příliš mnoho překvapení nečekejte. V krabici, jen o něco málo přesahující rozměry samotného tabletu, se ukrývá příslušenství v podobě napájecího adaptéru o výkonu 10 W, USB-C kabel a sponka na vytažení šuplíčku pro microSD kartu. Tablet Lenovo Tab M10 Full HD tak nijak nevybočuje ze standardů v této cenové kategorii, kdy například obal vidíme v základním balení jen zřídkakdy. 

Lenovo Tab M10 FullHD; recenze; tablet
Co všechno se ukrývá v balení tabletu Lenovo Tab M10 Full HD?

Design a zpracování Lenovo Tab M10 Full HD: klasika s dotekem elegance

Konstrukce tabletu Lenovo Tab M10 Full HD na rozdíl od modelů Yoga Tab nijak nevybočuje ze současných standardů této kategorie. Vzhledem k ceně není zvlášť překvapivé, že velkou část konstrukce tabletu tvoří plast a výjimku představuje pouze čelní strana překrytá tvrzeným sklem. Pod ním se nalézá nejen displej, ale také selfie kamera spolu s notifikační LED. Aby se uživatel nemusel bát položit tablet na rovný povrch displejem dolů, plastové okraje nepatrně vystupují nad samotné sklo. Škoda jen malé spáry právě mezi zmíněným plastovým okrajem a krycím sklem, jež slouží jako lapač nečistot. Záda tabletu jsou tvořena plastovou vanou s hladkým povrchem, který je na dotek příjemný, nicméně rády na něm ulpívají otisky a nečistoty. Soft touch povrch na zádech předchůdce se mi tak z praktického hlediska líbil více. 

Lenovo Tab M10 FullHD; recenze; tablet
Lenovo Tab M10 Full HD se pyšní klasickým, avšak velice elegantním vzhledem.

Vzhled zad je zcela minimalistický a narušuje jej pouze objektiv 5Mpx fotoaparátu v pravém horním rohu a nenápadná loga výrobce a technologie Dolby Atmos. Mezi zadní vanou a předním rámečkem se nalézá tenký předěl v jemně zlaté barvě, který dodává tabletu trochu elegance a narušuje jinak homogenní design černé placky. Moc se mi líbí také zasazení tlačítka napájení spolu s kolébkou hlasitosti právě do této linky. Když už jsem se zmínil o jediných třech tlačítkách na těle tabletu, musím také dodat, že se nalézají na levé hraně zařízení a jejich rozložení s napájecím tlačítkem pod kolébkou hlasitosti mi plně vyhovuje.

Desetipalcové tablety se totiž většinou používají v režimu na šířku – ostatně tak je designován i Lenovo Tab M10 Full HD – a tak tlačítko napájení uživateli při uchopení tabletu krásně padne rovnou pod palec. Na protější hraně se pak téměř úplně v rohu nachází zdířka na 3,5mm jack a o kousek níž umístěný USB-C konektor. Najdeme zde také jediný mikrofon. Ten se sice nalézá přibližně v horní čtvrtině, ale i tak si dokáži představit, že jej někdo při videohovoru omylem překryje dlaní či prstem.

Lenovo Tab M10 FullHD; recenze; tablet Lenovo Tab M10 FullHD; recenze; tablet
Tablet Lenovo Tab M10 Full HD disponuje USB-C a 3,5mm jack konektorem.

Tím jsme se pomalu dostali k ergonomii používání, u níž ještě musím zmínit jednu věc, a sice okraje okolo displeje. Na rozdíl od smartphonů je zde širší okraj okolo displeje zcela žádoucí, aby za něj bylo možné tablet dobře držet. Co se týče okrajů po bocích (respektive kratších stranách) tabletu, ty mají z mého pohledu optimální tloušťku. Dají se zde pohodlně odložit palce, zároveň nejsou příliš tlusté a zbytečně kvůli nim nenarůstají rozměry tabletu. Hnidopicha ve mně však dráždí o přibližně 4 mm širší okraje pod a nad displejem. S tím však patrně bude mít problém pouze několik málo podobně postižených uživatelů, jako jsem já, a drtivé většině kupujících to bude zcela jedno. Co by však nemělo být jedno nikomu, je kvalita zpracování, která je zde ovšem naštěstí na tak dobré úrovni, jak jen může u plastové konstrukce být. I při silnějším zatlačení se tablet výrazněji neprohýbá a nikde nic nevrže.

Displej Lenovo Tab M10 je spíše průměrný, zvuk je na tom mnohem lépe

Lenovo Tab M10 Full HD se může pochlubit IPS displejem s poměrem stran 16 : 10 a Full HD rozlišením (jak jinak, když je to i v názvu samotného zařízení). Rozlišení 1 920 × 1 200 px na ploše o úhlopříčce 10,1" znamená jemnost obrazu 224 pixelů na palec. Při pohledu na displej tabletu zblízka tak lze jasně rozpoznat jeho rastr, pro práci s tabletem v běžné vzdálenosti je však jemnost displeje zcela dostatečná. Ostatně v této cenové kategorii ani s desetipalcovým displejem o vyšším než Full HD rozlišení počítat nemůžete. Co se barevného podání týče, máte možnost volby mezi dvěma profily upravujícími saturaci a kontrast. Ve výchozím režimu jsou sice barvy lehce mdlé, ale mají blíže realitě, zatímco v druhém režimu nazvaném „jasný“ jsou barvy sice výrazné, ale nepřirozené.

Lenovo Tab M10 FullHD; recenze; tablet
Tablet M10 Full HD nabízí dvě varianty barevného podání.

Další drobnou výtku k displeji představuje prosvítání spodního okraje. Toho si můžete všimnout především při používání tabletu ve tmě, zřetelné je však u tmavšího pozadí i za dne. Displej mě dvakrát neuchvátil ani poměrně nízkým maximálním jasem, který limituje použití tabletu na přímém slunci, a absentující automatickou regulací jasu. Abych jen nekritizoval, musím pochválit díky IPS technologii velmi dobré pozorovací úhly.

Výrazně lépe je na tom naštěstí Lenovo Tab M10 Full HD v oblasti zvuku. V první řadě musím zmínit dvojici hlasitých reproduktorů nacházející se na horní hraně tabletu. Sice bych si dokázal představit o trošku vyšší maximální hlasitost, musím však ocenit kvalitní přednes – na poměry maličkých reproduktorů v tabletu. V reprodukovaném zvuku zásadní měrou nechybí žádná složka. Basy jsou pochopitelně slabší, ale s těmi mají problém i notebooky, takže to tabletu nemůžeme mít za zlé. Středy i výšky jsou však velmi obstojné. Zvukový výstup skrze 3,5mm jack konektor je pak jedním slovem dostatečný. S tím, že „nakrmí“ audiofilská náhlavní sluchátka, nepočítejte. Pro průměrného uživatele na každodenní poslech je však dostatečný.

Lenovo Tab M10 FullHD; recenze; tablet
Technologie Dolby Atmos funguje ve spojení s tabletem Lenovo Tab M10 Full HD až překvapivě dobře.

Zvuku skrze hlasité reproduktory i 3,5mm výstup pak pomáhá technologie Dolby Atmos. Tu můžete znát především jako zprostředkovatele zvuku s prostorovým efektem, což ostatně dělá i zde, a to jak ve sluchátkách, tak prostřednictvím hlasitých reproduktorů. Výsledný dojem z prostorového zvuku je pak až překvapivě dobrý. Aplikace Dolby Atmos funguje také jako systémový ekvalizér s několika přednastavenými profily, které si uživatel následně může dle povahy daného profilu upravit na základě svých preferencí.

Lenovo Tab M10 Full HD: hardware představuje rozumný kompromis

Uvnitř tabletu Lenovo Tab M10 Full HD se ukrývá čipset Qualcomm Snapdragon 450. Znalejší z vás již pravděpodobně tuší, že se jedná o nižší střední třídu, a od toho se bude odvíjet i výkon tohoto řešení. Snapdragon 450 je vyráběn již poměrně zastaralým 14nm procesem, takže od něj nelze očekávat příliš vysokou efektivitu. Součástí tohoto čipového řešení je procesor o osmi jádrech Cortex-A53 a grafický čip Adreno 506. O kus veselejší je pak pohled na paměť tabletu. 4 GB RAM jsou u tabletů v této cenové kategorii jednoznačně nadstandardní a 64GB úložiště jakbysmet. Komu by přibližně 51 GB volného prostoru nestačilo, může využít slot na microSD karty o kapacitě až 256 GB.

Lenovo Tab M10 FullHD; recenze; tablet
Co se týče hardwaru, oceňujeme zejména nadstandardní 4GB RAM paměť.

Na tabletu jsem pochopitelně vyzkoušel i několik her. Například největší akční pecka poslední doby Call of Duty Mobile na tabletu běžela plynule na střední nastavení detailů a s vypnutými některými efekty. Zrovna tak závodní titul Asphalt běžel na tabletu obstojně, byť opět se sníženými detaily i rozlišením, zde navíc s občasnými propady FPS, avšak ne příliš častými či výraznými. Naopak až překvapivě dobře na Lenovo Tab M10 Full HD běžel port GTA: San Andreas, s nímž si tablet poradil i na nejvyšší nastavení grafiky bez většího problému. O výkonu tabletu si můžete udělat představu i z výsledků následujících benchmarků.

Antutu Benchmark V8.0.5

 • Celkem: 90 383
 • CPU: 37 749
 • GPU: 9 213
 • Paměť: 26 037
 • UX: 17 384

GeekBench 5

 • Single-core: 154
 • Multi-core: 984

3D Mark

 • Sling Shot Extreme – OpenGL: 428
 • Sling Shot Extreme – Vulkan: 479

Lenovo Tab M10 Full HD s rychlou WiFi v čele

V oblasti konektivity musím výrobce pochválit za použití rychlé, dvoupásmové WiFi 802.11ac. Bohužel, na LTE konektivitu se již nedostalo. Pokud ji tedy vyžadujete, musíte se smířit s variantou se 3 GB RAM a 32GB úložištěm, která vychází cenově stejně jako dnes testovaná verze. Bluetooth je přítomno ve verzi 4.2 a nezapomnělo se ani na GPS. Ta je zde v nevýhodě kvůli absenci A-GPS, a tak jí první fix polohy trvá o něco déle a větší problémy jí dělají také hustě zastavěné oblasti.

Lenovo Tab M10 FullHD; recenze; tablet
Příjemným překvapením ve výbavě tabletu Lenovo Tab M10 Full HD je také rychlá dvoupásmová WiFi 802.11ac.

O kabelovou konektivitu se pak stará USB-C konektor. Ten je bohužel spjat s řadičem USB 2.0, což má za následek nižší přenosové rychlosti. Hodit se ale může podpora USB OTG. Pokud by vás zajímalo, k čemu slouží dva kontakty na spodní hraně tabletu, jsou zde pro nabíjení po připojení do docku s bluetooth reproduktorem s podporou asistenta Amazon Alexa. Tablet tak může sloužit také jako chytrý displej pro ovládání chytré domácnosti.

Výdrž baterie tabletu Lenovo Tab M10 Full HD

Tabletu Lenovo Tab M10 Full HD dodává energii baterie s kapacitou 4 850 mAh, to je na poměry desetipalcových tabletů mírně podprůměrná hodnota, což se projevilo i na výdrži na jedno nabití. Při přehrávání Full HD videa mi tablet v průměru vydržel 7 h 50 min. O pár minut delší výdrž můžete očekávat také při méně náročných činnostech jako například procházení internetu. Při hraní náročných her pak baterie svůj boj vzdá přibližně po 3 hodinách 40 minutách.

i

Za předpokladu, že nebudete tablet před každým použitím zapínat a po něm zase vypínat, by vás mohlo zajímat, že nepoužívaný tablet připojený na WiFi ztratí přibližně 12–15 % energie za den. Přibalenému adaptéru pak zabere nabití baterie z 15 na 100 % v průměru 2 hodiny 28 minut.

Android 9 Pie s řadou vylepšení

Tablet Lenovo Tab M10 Full HD běží na Androidu 9 Pie a v době psaní recenze měl listopadovou – a tedy poměrně aktuální – bezpečnostní aktualizaci. Celkově se systém blíží čistému Androidu a jsou do něj citlivě implementována různá vylepšení a aplikace pocházející převážně od Lenova. Začít musím u věci, která mě osobně nejvíce nadchla, a to provedení několika uživatelských účtů a jejich správy. Vztaženo na rodinu, každý její člen může mít v tabletu vlastní profil, v němž se mu zobrazují jen jím nainstalované aplikace a uchovávají vlastní nastavení. Přítomen je i omezený dětský režim doplněný o animovanou grafiku a využívající hlasové ovládání v češtině. Dítě má v tomto režimu přístup pouze k velmi omezenému obsahu a pro další obsah je zapotřebí zadat správcovské heslo. Dětský účet má ve výchozím nastavení aktivní čtecí režim pro snížení zátěže očí.

Lenovo Tab M10 FullHD; recenze; tablet
Recenzovaný tablet Lenovo Tab M10 Full HD je osazen operačním systémem Android 9 Pie.

V neposlední řadě je v dětském režimu přítomna rovněž velmi užitečná funkce pro omezení doby strávené na tabletu včetně možnosti definovat délku pauzy od tabletu. Škoda, že některé tyto funkce nejsou dostupné i pro jiné než dětské účty. Hodit by se mohly například i pro starší děti. U těch se tak budete muset spolehnout na rodičovskou kontrolu přímo od Google. Přepínat mezi účty můžete například v horní roletce s přepínači nebo na zamykací obrazovce. Pokud si pro odemknutí nastavíte snímek svého obličeje, nemusíte mezi profily přepínat ručně. Stačí jen zapnout displej tabletu a podívat se do selfie kamery – po rozpoznání obličeje tablet automaticky odemkne příslušný účet. Škoda jen (ne)kvality přední kamerky a s tím souvisejícího dlouhotrvajícího a nepříliš přesného odemykání.

i

Zajímavé jsou možnosti úpravy navigační lišty. Vedle standardních tří tlačítek pro krok zpět, návrat na domovskou obrazovku a multitasking zde máme také možnost ovládání gesty, kdy zmizí tlačítko pro multitasking a je sloučeno s volbou přechodu na domovskou obrazovku. Mnohem víc mě však zaujala třetí možnost. Po její volbě se trojice navigačních tlačítek přesune k levému okraji a zbytek spodní lišty zaberou ikony naposledy spuštěných či právě běžících aplikací. 

Launcher je na první pohled podobný tomu v čistém Androidu, pochází však z dílny Lenova. Jako první jsem musel vypnout zcela zbytečnou záložku, pod níž se skrývají aktuálně populární videa na YouTube. Nelze se zde však ani přihlásit, a tak je pravděpodobnost, že vám bude nabídnuto video, které vás skutečně zajímá, jen malá. Launcher nabízí možnost mít všechny aplikace naskládány na jednotlivých plochách či je nechat schované ve vysouvací nabídce. Je tak jen na vás, který přístup vám vyhovuje více.

Lenovo Tab M10 FullHD; recenze; tablet
Ihned po prvním spuštění najdete v tabletu Lenovo Tab M10 Full HD řadu užitečných aplikací.

Plusové body si Lenovo Tab M10 Full HD odnáší také za rozumné množství předinstalovaných aplikací. Navíc některé z nich jsou skutečně užitečné. Zmínit musím především aplikaci Asistent, která představí uživateli tablet s jeho největšími vychytávkami. Naopak bez aplikace Tablet Manager bych si život představit dokázal. Prakticky vše, co je v ní obsaženo, totiž zvládne Android 9 Pie bez pomoci další aplikace a na čištění starých souborů už je v tabletu předinstalovaná aplikace Files Go od Googlu. Potenciálně nechtěné aplikace třetích stran – jako například Amazon Assistant, Outlook atd. – lze odinstalovat. Pochvalu si Lenovo zaslouží za zdařilou optimalizaci systému. I přes slabší hardware je systém tabletu plynulý a rychlý. Nic tak nebrání plnému multimediálnímu vytížení.

Lenovo Tab M10 Full HD: fotoaparát je zde jen do počtu

Focení s 10" tabletem sice nedává moc smysl, přesto však výrobci své produkty osazují alespoň levným snímačem. Nejinak je tomu i zde, kde máme tu „čest“ s 5Mpx fotoaparátem. Přesto by se pozitivum našlo, a sice díky přítomnosti automatického ostření, kterým podobné kamerky ne vždy disponují.

Lenovo Tab M10 FullHD; recenze; tablet Lenovo Tab M10 FullHD; recenze; tablet Lenovo Tab M10 FullHD; recenze; tablet Lenovo Tab M10 FullHD; recenze; tablet Lenovo Tab M10 FullHD; recenze; tablet Lenovo Tab M10 FullHD; recenze; tablet
Recenze fotoaparátu Lenovo Tab M10 Full HD: testovací snímky.

Výsledné snímky pak jen potvrzují má předchozí slova. Snímkům chybí ostrost, dynamický rozsah je nízký a šum je poměrně výrazný. Moc parády nenaděláte ani s přední 2Mpx selfie kamerou, o níž jsem se již zmínil v předešlé kapitole. Trápí ji prakticky stejné neduhy jako zadní fotoaparát, jen s tím rozdílem, že snímky jsou ještě více znehodnocené kvůli nízkému rozlišení snímače. Osobně bych zadní fotoaparát milerád oželel a namísto něj měl kvalitnější selfie fotoaparát. Ten totiž u tabletu využijete mnohem častěji – jak pro odemykání obličejem, tak při videohovorech.

Finální hodnocení tabletu Lenovo Tab M10 Full HD

Pokud jste dočetli recenzi až sem, patrně již tušíte, jaké bude mé resumé z testování tabletu Lenovo Tab M10 Full HD. Jedná se o tablet, který se bude nejlépe cítit doma, a je jedno, zda bude sloužit jako multimediální zařízení pro celou rodinu, či střed chytré domácnosti. Jedná se totiž o kvalitně zpracované, elegantní zařízení nižší střední třídy s dostatkem výkonu pro široké multimediální vyžití a základní hraní. Zvlášť vyzdvihnout musím možnosti spjaté s uživatelskými profily, zejména pak dětský režim. Dobrý dojem zanechaly také solidní reproduktory a 4 GB RAM společně s 64GB úložištěm lze v této cenové kategorii pokládat přímo za luxus.

i Mohlo by vás zajímat

Co mě však příliš nepřesvědčilo, byl u spodního okraje prosvítající displej se slabým maximálním jasem a absencí jeho automatické regulace. Použité fotoaparáty pak beru vyloženě za vtip, který se příliš nevyvedl. Výdrž baterie není úplně špatná, nemůžu se však ubránit dojmu, že výrobce přece jen mohl do tabletu nacpat alespoň o 500 mAh větší baterii a obstarat rychlejší nabíjení.

Lenovo Tab M10 FullHD

Lenovo Tab M10 Full HD

Tablety

Lenovo Tab M10 Full HD představuje kvalitně zpracované, elegantní zařízení nižší střední třídy s dostatkem výkonu pro široké multimediální vyžití a základní hraní.

Klady

 • Dobře optimalizovaný Android 9 Pie
 • Práce s uživatelskými profily
 • 4 GB RAM, 64 GB úložiště
 • Dostatek výkonu pro multimediální vyžití
 • Kvalitní reproduktory
 • Design a konstrukce
 • Rychlá WiFi
 • Cena

Zápory

 • Nepřesvědčivý displej
 • Chybí automatická regulace jasu
 • Baterie mohla být větší
 • Pomalé nabíjení
 • Slabé fotoaparáty
 • Pomalé odemykání obličejem
Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací