Mario + Rabbids Kingdom Battle (RECENZE) – podmanivá šílenost

Zobrazit katalog
Aktualizováno

Blázniví králíci od Ubisoftu zavítali na konzole od Nintenda již dříve, ale až na Nintendu Switch se představili v ještě šílenějším crossoveru. Spojit s nimi legendárního Maria a celou jeho partu chtělo rozhodně velkou odvahu a je obdivuhodné, jak skvělý herní zážitek nakonec Mario + Rabbids Kingdom Battle předvádí. Jak si rozumí Mario s nezbednými Rabbids a co si myslí princezna Peach o svém králičím alteregu se dozvíte v naší recenzi.


• Žánr: Tahová strategie/adventura • Multiplayer: Ano (local, co-op) • Vývojář: Ubisoft • Vydavatel: Ubisoft • Datum vydání a Platformy: Nintendo Switch (29. srpna 2017) • Homepage: mario-rabbids-kingdom-battle • Čeština: Ne


Co všechno se v recenzi Mario + Rabbids Kingdom Battle dozvíte?

 1. Příběh hry Mario + Rabbids Kingdom Battle
 2. Dvě hry v jednom balení
 3. Mario + Rabbids Kingdom Battle nabízí skvělé souboje
 4. Mario + Rabbids Kingdom Battle si osvojuje RPG principy
 5. Jak se nám hrál Mario + Rabbids Kingdom Battle
 6. Recenze Mario + Rabbids Kingdom Battle: závěrečné hodnocení

Příběh hry Mario + Rabbids Kingdom Battle

• Recenze: 25. 10. 2017 • Autor: Filip Němec

Mario + Rabbids Kingdom Battle rozhodně není klasický crossover jako Avengers nebo Batman vs. Superman. Těžko si lze představit dva více nesourodé světy, které byste chtěli dát dohromady. Naštěstí v Ubisoftu se s tímto úkolem vypořádali na jedničku a hned úvod hry představí docela logickou zápletku vysvětlující toto nepravděpodobné spojení. Nadaný vynálezce stvoří brýle s vlastní umělou inteligencí, jež dokáží kombinovat předměty a kupříkladu z květiny a lampičky vytvořit svítící rostlinu. Nedokončená technologie má ale logicky své vady, stačí tedy jeden špatný moment a katastrofa je na světě.

Mario + Rabbids Kingdom Battle; Wallpaper: Mario a spol.

Ihned na začátku hry dostanete na starost opravdového Maria a králičí verze princezny Peach a Luigiho.

Protože je náš vynálezce fanouškem Nintenda a všude po jeho pracovně se povalují herní postavičky, časopisy a plakáty, brýle je nechtěně zkombinují právě spolu s trhlými králíky, kteří jsou také přítomni, a rázem je zaděláno na problém. V Mario + Rabbids Kingdom Battle se díky tomu dostáváme do známého Houbičkového království, které ale prodělalo značné změny. Nejen že se po celé krajině povalují zvětšené předměty z vynálezcovy pracovny, celé království se hemží králíky! Díky brýlím jsou někteří hodní a jiní spíše zlí, a protože brýle umí kombinovat více věcí dohromady, vznikne díky tomu třeba králičí verze princezny Peach nebo Luigiho. 

Není snad třeba zdůrazňovat, že hra staví mimo vytříbené hratelnosti také na humoru. Počínání králíků mi okamžitě připomnělo nezbedné mimoně, takže pokud holdujete podobně přízemnímu humoru, budete tu jako doma. Králičí verze princezny Peach je klasická instagramová primadona, a tak si pořizuje neustále selfie, i když zrovna za ní pobíhá hořící nepřítel. A ze srdce vám přeji vidět její nafrněné reakce v momentě, kdy potká pravou princeznu Peach. Hra také vhodně mísí dohromady bláznivý králičí a obvyklý nintenďácký humor, takže Luigi bude mít zase špatnou náladu z toho, že si nikdo nepamatuje ani jeho jméno. Mario + Rabbids Kingdom Battle si navíc umí dělat srandu i samo ze sebe, podobně jako to umí třeba LEGO hry. 

Dvě hry v jednom balení

Celá hra se odehrává ve dvou rovinách, které spolu kupodivu moc nesouvisí, ale jsou příjemně kombinovány, takže nehrozí, že by vás mohl dostihnout stereotyp. Něco přes třetinu herní doby (rozhodně však nejde o zanedbatelnou část hry) strávíte prozkoumáváním Houbičkového království. Vaším průvodcem je umělá inteligence z brýlí, roztomilý robůtek Beep-0, kterého členové vašeho týmu bezhlavě následují. 

Tato část je čistě adventurní. Prozkoumáváte okolí, sbíráte charakteristické mince a samozřejmě řešíte nejrůznější prostorové puzzly a hádanky. Čas od času narazíte na další postavy z Nintendo univerza nebo na králíky, kteří zamořili celé království. A přestože je vzhled prostředí odvozen především od klasických her s Mariem, díky vynálezcovým brýlím potkáte například nadrozměrné trenky nebo obří záchod, v němž se koupe králík s gumovou kachničkou. Záchodový humor prostě králíci nezapřou a v Mario + Rabbids Kingdom Battle si ho užijete do sytosti.

Mario + Rabbids Kingdom Battle; Gameplay: Obří toaleta s kachničkou Mario + Rabbids Kingdom Battle; Gameplay: Houbičkové království Mario + Rabbids Kingdom Battle; Gameplay: Puzzle

i Mohlo by vás zajímat
Dungeons 3 – je dobré být bídák? (RECENZE)
South Park: The Fractured but Whole je prďácké RPG! (RECENZE)
Battle Chasers: Nightwar (RECENZE)
Knack 2 – znovu a lépe (RECENZE)

Mario + Rabbids Kingdom Battle nabízí skvělé souboje

Relativně volná prostranství však střídají souboje, které jsou jádrem celé hry. V momentě, kdy vkročíte na území označené vlaječkami, se hra přepne do režimu tahové strategie. Souboje mají jednoduché principy, avšak jejich četné kombinace vytváří ráj pro každého stratéga, jenž se nenechá ošálit pěknými barvičkami a roztomilými králíky. Z robota Beep-0 se náhle stane pouze kurzor, kterým hru ovládáte, a třem členům vašeho týmu rozkazujete jednu ze tří činností – pohyb po bojišti, útok, nebo aktivaci speciální schopnosti. 

Hlavní krása spočívá v tom, že jednotlivé činnosti můžete řetězit podle sebe a také je vzájemně kombinovat. Někdy se hodí aktivovat speciální schopnost, zaútočit na nepřítele a stáhnout se do ústraní, jindy je zase protivník moc daleko a musíte se k němu nejdříve přiblížit. Jednotlivé akce také nabízí speciální činnosti. Při pohybu po mapě můžete například s pomocí další postavy uskutečnit dvojitý skok, takže lze v rámci jednoho tahu překonat delší vzdálenost nebo se třeba dostat na vyvýšená místa. Při přesunu jde také skluzem uštědřit protivníkovi poškození zblízka a ještě se stihnout schovat.

Krytí je u tahové strategie logicky velmi důležité. To vám poskytuje samotné prostředí, jež tvoří skály a další překážky.Ty však jdou zničit, žádná postava tak není úplně v bezpečí. Vzhledem k velikosti bojiště je také velmi účinné nepřítele překvapit útokem z boku, což je možné právě díky dvojitým skokům nebo králičímu potrubí, které se nachází na okrajích map – využít ho však může i váš protivník. V Mario + Rabbids Kingdom Battle nejste chytří pouze vy, umělá inteligence mnohdy předvádí geniální kousky.

Z počátku se může zdát, že jsou souboje až příliš lehké, ale velmi rychle začne přituhovat a ani ostříleným stratégům odkojených sérií XCOM nemusí být vždy do zpěvu. Ne nadarmo Mario + Rabbids Kingdom Battle nabízí taktický režim, kdy si můžete naplánovat svůj postup a spočítat si, kolik políček musíte překonat, abyste dostřelili na nepřítele. Dohrát každou bitvu na maximální hodnocení je pěkný oříšek a mnohdy budete rádi i za ušmudlané vítězství, kdy přežije pouze jeden člen týmu. Je sympatické, že pokud se zrovna necítíte na nejlepší výkon, můžete si zapnout zjednodušený režim, kdy dostanete nějaké to bonusové zdraví a hra vás dokonce za to nijak nebude penalizovat.

Mario + Rabbids Kingdom Battle; Gameplay: nepřítel Mario + Rabbids Kingdom Battle; Gameplay: taktický režim

Mario + Rabbids Kingdom Battle si osvojuje RPG principy

Překvapivě komplexní soubojový systém má za následek také přítomnost podobě robustních RPG principů. Každé z postav můžete za nasbírané mince kupovat lepší zbraně, které se dělí na primární a sekundární. Zatímco první zmíněné jsou nejrůznější variace na klasické střelné zbraně, mezi ty sekundární patří spíše nejrůznější gadgety, které mají především taktické využití. Každá ze zbraní má navíc mnoho statistik, takže je vhodné je (stejně jako vše ostatní) náležitě nakombinovat.

Vedle bohatého arzenálu (v nabídce je opravdu hodně zbraní s rozlišnými vlastnostmi a druhy poškození) má také každá z postav svůj vlastní strom zkušeností, ve kterém si vylepšujete dovednosti postavy za nasbírané orby. I v tomto směru se Mario + Rabbids Kingdom Battle vydává osvědčeným směrem a žádného hráče RPG her nepřekvapí, je však potěšující, že jednotlivé schopnosti jsou opravdu zajímavé a často také unikátní. Některá vylepšení vám dovolí pří útoku zblízka sebrat nepříteli trochu života, jiná zase zvýší rozsah pohybu po bojišti nebo přidá zvláštní superschopnost, kterou jiné postavy nemají.

Každá z osmi postav má svůj strom zkušeností do jisté míry unikátní, takže se dá namixovat opravdu zajímavá úderná skupinka, kde bude mít buďto každý svou roli, nebo si naopak vytvoříte tři univerzální a zastupitelné bojovníky. Hra vám dá k dispozici pravého Maria, princeznu Peach, Luigihoa Yoshiho. Hlavní atrakcí jsou ale jejich králičí alter ega, která je zkrátka a dobře velmi zábavné sledovat a rychle si je oblíbíte. Pravý Mario a spol. tak paradoxně hrají druhé housle, přestože jsou jejich animace také více než povedené.

Jak se nám hrál Mario + Rabbids Kingdom Battle

Hra si drží charakteristickou paletu barev a roztomilé ztvárnění světa přesně tak, jak jsme od Nintenda zvyklí. Králičí raubíři do tohoto univerza zapadli nečekaně lehce a celé hře dokonce bez problémů dominují. S radostí a úsměvem na tváři budete sledovat jejich reakce na všelijaké situace, a to nejen v nejrůznějších filmečcích, ale také při samotných soubojích. Jejich vykukování zpoza překážek nebo hašení hořícího pozadí působí zábavně a roztomile zároveň.

Jestli je na něco v Nintendu spoleh, je to kromě líbivého vizuálu také hratelnost. Přestože je Mario + Rabbids Kingdom Battle buďto o chození a řešení hádanek, nebo o bojování, hra se opravdu snaží, abyste v žádném bodě příběhu nedošli ke stereotypu. Prostředí se rychle střídá a nabízí rozličné hádanky, zatímco souboje mixují různé druhy nepřátel, kteří zajistí vždy nutnost přistupovat ke každému konfliktu individuálně. Občas připraví zajímavou změnu samo prostředí, které kupříkladu vhodí na bitevní pole divoké tornádo. Tím nejlepším a zdaleka také nejtěžším jsou ale souboje s bossy. Ty vždy nabídnou proměnlivé prostředí a nutnost neustálého přizpůsobování nově vzniklým situacím.

Mario + Rabbids Kingdom Battle; Wallpaper: Mario a spol. vs Chain Chop

Některá bojiště obsahují zvláštní výzvy. Chain Chomp útočí na všechny postavy v okolí a je mu úplně jedno, z jakého jsou týmu.

Příběh Mario + Rabbids Kingdom Battle můžete dokončit za něco málo přes 20 hodin, pokud však chcete vysbírat úplně vše a objevit všechna tajná zákoutí hry, připravte si klidně i dvojnásobek. Hra trochu podkopává výsledný zážitek v tom, že spoustu schopností se vám zpřístupní až v určité fázi příběhu, přestože byste je mohli využít už dávno předtím. Je tak na první pohled jasné, že nás hra nutí vracet se na již navštívená místa. Ani dokončení příběhu a vysbírání kompletně všeho ale není konečná. Výsostnou výhodou konzole Nintendo Switch je možnost využívat ji velmi šikovně pro kooperativní hraní a ani v tomto případě není Mario + Rabbids Kingdom Battle výjimkou. 

Recenze Mario + Rabbids Kingdom Battle: závěrečné hodnocení

Hodnocení 90% GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
95%
Audiovizuální zpracování
90%
Znovuhratelnost
85%
Mario + Rabbids Kingdom Battle; recenze

Klady

 • Podařené spojení nesourodých světů
 • Zábavné a obtížné souboje
 • RPG prvky
 • Zajímavé puzzly a hádanky
 • RPG prvky

Zápory

 • Napoprvé nelze dohrát hru na 100 %
Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči i přítelkyní a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu a GEMu mám na starosti herní konzole všeho druhu, videoobsah a z her pak zejména závody. V osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race, do které jsem se nenápadně také přidal, přestože moje herní srdce bije zejména pro pohodlné gaučové hraní.

Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací