Alza days prosinec VIP LENOVO boost

MSI X299 GAMING PRO CARBON AC (RECENZE A TESTY)

Zobrazit katalog
MSI X299 GAMING PRO CARBON AC (RECENZE A TESTY)

Recenze

Aktualizováno

Jste fanoušci červeného draka a požadujete nekompromisní výkon? Patrně pak volíte platformu X299 pro procesory Kaby Lake-X a hlavně Skylake-X, které nabízejí až „šílených“ 18 jader s 36 pracovními vlákny. V dnešní recenzi vám představím zajímavou základní desku MSI X299 GAMING PRO CARBON AC s bohatou výbavou, ale hlavně s překvapivě výborným potenciálem taktování operačních pamětí DDR4, který překvapil i mne samotného. A to je co říct.

Co se v recenzi MSI X299 GAMING PRO CARBON AC dočtete?

 1. Přehled a specifikace základních desek s chipsetem X299 od MSI
 2. MSI X299 GAMING PRO CARBON AC
 3. Napájení u MSI X299 GAMING PRO CARBON AC
 4. Taktování osmijádra i7-7820X na vodě
 5. Závěr a dojmy z MSI X299 GAMING PRO CARBON AC

Přehled a specifikace základních desek s chipsetem X299 od MSI

Řada základních desek pro platformu Basin Falls s chipsetem X299 od MSI nenabízí na rozdíl od konkurence vyloženě OC model, což je trochu škoda.

Model GAMING M7 ACK GAMING PRO CARBON AC GAMING PRO CARBON TOMAHAWK ARCTIC TOMAHAWK SLI PLUS RAIDER
Formát ATX ATX ATX ATX ATX ATX ATX
Podpora RAM 8× DDR4 až 4266 (OC) 8× DDR4 až 4266 (OC) 8× DDR4 až 4266 (OC) 8× DDR4 až 4266 (OC) 8× DDR4 až 4266 (OC) 8× DDR4 až 4266 (OC) 8× DDR4 až 4266 (OC)
Multi-GPU 4× SLI, CrossFireX 4× SLI, CrossFireX 4× SLI, CrossFireX 2× SLI, CrossFireX 2× SLI, CrossFireX 2× SLI, CrossFireX
PCIe sloty 4 x16, 2 x4 4 x16, 2 x4 4 x16, 2 x4 4 x16, 2 x4 4 x16, 2 x4 4 x16, 2 x4 4 x16, 2 x4
M.2
U.2 1 1 1 1 1 1 1
Ethernet GLAN Killer DoubleShot PRO GLAN Intel GLAN Intel GLAN Intel GLAN Intel 2x GLAN Intel GLAN Intel
WiFi WiFi AC WiFi AC
Audio Audio Boost 4 PRO Audio Boost 4 Audio Boost 4 Audio Boost 4 Audio Boost 4 Audio Boost 4 Audio Boost 4
Cena 9 999 Kč 8 709 Kč 8 339 Kč 7 099 Kč 6 789 Kč 6 649 Kč 5 759 Kč

MSI X299 GAMING PRO CARBON AC

Jelikož zde máme druhou nejlépe vybavenou X299 základní desku od společnosti MSI, lze také očekávat příslušnou výbavu. Levá strana slajdu hovoří o zadních konektorech, které kryje klasicky I/O shield. Naleznete zde tlačítko pro reset CMOS a užitečnou funkci BIOS FLASHBACK+, se kterou nahrajete verzi BIOSu i bez CPU v patici, a je v podstatě jedno, zda jde o upgrade/downgrade firmwaru nebo jde o nějakou neoficiální LN2 verzi. A to je opravdu šikovná funkce, která by neměla chybět na žádné lepší desce. Model AC disponuje na rozdíl od běžné verze desky WiFi modulem a nechybí ani Bluetooth. MSI si, jak tento slajd u dalších bodů popisuje, dalo hodně záležet na odstínění signálů a mohu prozradit, že nejde jen o marketingovou hlášku.

Specifikace MSI X299 GAMING PRO CARBON AC

V rámci konektivity zde máme 2x pasivně chlazený M.2 slot a navíc i jeden U.2 port, které jsou připraveny i na nejnovější Intel Optane 900p.

i

Co je to základní deska a k čemu přesně slouží? A víte, čím se od sebe různé druhy liší?

Napájení u MSI X299 GAMING PRO CARBON AC

U základních desek pro Skylake-X je zásadní jedna věc. A to napájecí kaskáda, její skladba, a to, jak dobře je zde udělané chlazení. Jelikož jde o nejvyšší model pro overclocking, a to i ten extrémní, byl na toto kladen důraz.

MSI X299 GAMING PRO CARBON AC VRM

MSI zvolila pro svůj druhý, nejlépe vybavený model, kvalitní MOSFETy IR3555M od Infineonu a zakomponovala je do 10+1 fázového designu. 10 MOSFETů napájí VCCIN + VCORE a 1 zbývající se stará o VCCSA. Maximální teoretický výkon napájecí kaskády je pak až 660A. Jde ale pouze o teoretickou hodnotu, jelikož maximální výkon těchto MOSFETů je 60A při laboratorních podmínkách. Celou kaskádu řídí digitální PWM kontrolér IR35201. Jelikož ale výkon napájecí kaskády škáluje s teplotou MOSFETů, zásadní je, jak dobře je navržen pasivní chladič, a také to, jak dobře celou oblast napájecí kaskády ofukujete.

BIOS a nastavení Intel i7-7820X na vodě

Jak už mám ve zvyku, v následující kapitole vás kompletně provedu celým prostředím UEFI. Rovnou vám tedy i ukážu nastavení pro osmijádro i7-7820X, které bylo potřeba k výsledným testům v následující kapitole.

MSI X299 gaming pro carbon AC; BIOS UEFI

Nacházíme se v tzv. EZ MODE, jde o zjednodušený režim UEFI prostředí s výpisem těch nejzákladnějších informací a možností, jako je nastavení ventilátorů, BOOT priorit disků a vypnutí/zapnutí X.M.P. profilu.

MSI X299 gaming pro carbon AC; BIOS UEFI

Do pokročilé, Advanced sekce se dostanete stisknutím F7. V horní části naleznete přehled těch nejdůležitějších informací o hardwaru a verzi BIOSu. Nás bude nejvíce zajímat Overclocking Settings. Krom toho zde naleznete pod „Settings“ klasická obecná nastavení, M-FLASH slouží pro nahrání nové či jiné verze firmwaru desky. OC Profily jsou super pomůckou, hledáte-li nejlepší možné nastavení a chcete-li si postupně ukládat stabilní kroky, ke kterým se vždy můžete dostat zpět. Tato funkce vám uloží nastavený BIOS tak, jak ho aktuálně máte, a v případě potřeby veškerá nastavení obnoví. V Hardware Monitor naleznete report všech čidel po stránce teplot, napětí či otáček ventilátorů. Board Explorer je už jen taková featurka pro seznámení se s deskou, po najetí kurzorem myši na zvolenou část vám popíše, k čemu co slouží.

MSI X299 gaming pro carbon AC; BIOS UEFI

V již zmíněné sekci Settings naleznete možnosti nastavení ohledně všerůzných řadičů, konektivity, šetřících funkcí, RGB podsvětlení, ethernetu, samozřejmě volby spojené s bootováním a podobně.

MSI X299 gaming pro carbon AC; BIOS UEFI

A nyní následuje zábavná část OC sekce, tedy sekce s možnostmi přetaktování. Základní deska sice nabízí taktování přes otočný čudlík, ale já nejsem zastáncem této cesty, a proto vše dělám rád manuálně. Jako první si nastavte OC Explorer Mode na Expert, to vám odemkne veškerá dostupná nastavení, která budete potřebovat. Abyste dosáhli stejných taktů na všech jádrech, je potřeba nastavit CPU Ratio Apply Mode na All Core, to sesynchronizuje volbu CPU Ratio pro všechna jádra. CPU Ration Offstet When Running AVX a AVX-512 slouží k podtaktování jader o zvolený offset v řádu stovek MHz, ve chvíli, kdy procesor začne využívat AVX instrukce, které jsou o dost náročnější na napětí, a tím pádem i na chlazení a stabilitu, než jakákoliv klasická jiná práce. Ring Ratio je násobič pro cache procesoru. I tu doporučuji vždy přetaktovat, alespoň na 3000 MHz.

i

Chystáte se dát dohromady vlastní PC sestavu? Pomůže vám náš podrobný průvodce Jak postavit PC.

Můžete si všimnou, že BCLK - CPU Base Clock mám nastavené na 102.5 MHz. Klasicky si vystačíte se 100 MHz, ale u MSI X299 GAMING PRO CARBON AC mě mile překvapily možnosti taktování pamětí, a proto jsem chtěl znát limit desky po stránce DRAM taktů, který je více než slušný.

MSI X299 gaming pro carbon AC; BIOS UEFI

Můžete si všimnou, že paměti - DRAM Frequency jsou nastavené na 4100 MHz, což je v případě, že je takový takt funkční a stabilní u platformy se 4 paměťovými kanály doslova masakr. Na výsledných a stabilních 4.8 GHz na všech osmi jádrech stačilo napětí 1.16 V, akorát jsem kvůli přetaktovaným DDR4 na tak skvělý výsledek musel zvýšit napětí Ring na 1.18 V, ale stále jde o pohodovou hodnotu, která se dá rozumně uchladit. U taktování vždy nezapomeňte vypnout komunikaci mezi napěťovým regulátorem a CPU - SVID Communication na Disabled. Napájení desky je také nejefektivnější na manuální mód, tedy na Override Mode u položky CPU Core/Ring Voltage Mode.

MSI X299 gaming pro carbon AC; BIOS UEFI

Zmíněných 4100 MHz na všech čtyřech kanálech šlo ještě vyladit po stránce časování v položce Advanced DRAM Configuration. Za mě je timing 16-16-16-36-380, a hlavně s Command Rate 1T skvělý výsledek.

MSI X299 gaming pro carbon AC; BIOS UEFI

Poslední část, ve které můžete nalézt užitečné funkce v BIOSu, je DigiALL Power a slouží k nastavení napájecí kaskády. Nezaznamenal jsem ale nějakou potřebu cokoliv měnit, LLC kalibrace fungovala dobře, žádné zbytečné overvoltování ani undervoltování jsem nezaznamenal.

Taktování osmijádra i7-7820X na vodě

Taktování Skylake-X je celkem vzato hračka, ale rovnou upozorním, že to chce delid, tedy výměnu teplovodivé pasty mezi tepelným rozvaděčem a pouzdrem procesoru. Samotný delid u procesorů Skylake-X už taková hračka není, jde o velmi riskantní operaci vyžadující precizní praxi. Takto hotové a delidnuté procesory se zárukou můžete buďto koupit u nás, kde jsem je za pomocí tekutého kovu upravil já, anebo v případě, že už CPU vlastníte, si můžete objednat tuto službu přímo u mě na www.delid.cz

Rampage VI Apex a i7 7820X DELID v Cinebench R15

Cinebench R15 používám jako počáteční test ke zjištění kvality křemíku a toho, jak procesor škáluje frekvenčně s napětím. Obvykle se spokojím s několika průběhy po sobě, než se pustím do náročnějších testů, jako je ten následující, který využívá již zmíněné AVX instrukce.

MSI X299 gaming pro carbon AC; Cinebench R15; i9-7820x DELID

MSI X299 GAMING PRO CARBON AC a i7-7820X DELID

HWBOT H265 je benchmark založený na H265 encodingu využívající AVX instrukce, což pro procesor znamená pořádnou zátěž. Pro procesor je to o to větší zátěž, a pokud tento test projde, a to i několikrát po sobě, dá se již mluvit o nějaké solidní počáteční stabilitě, zpravidla nemám problém ani z dlouhodobějšího hlediska provozu. Otázkou ale je, co stabilita přetaktovaných RAM?

MSI X299 GAMING PRO CARBON AC; i7-7820X DELID

MSI X299 GAMING PRO CARBON AC a i7-7820X DELID s DDR4 na 4000 MHz CL16

A na závěr dva testy velmi náročné na stabilitu RAM a paměťového řadiče v CPU. Nebyl jsem si jist, zda takový takt, jako 4 100 MHz na všech čtyřech kanálech s časováním CL16 bude stabilní, ale i tak jsem byl ve finále slušně řečeno vyveden z míry. Geekbench 3 obsahuje několik testů, které spolehlivě prověří stabilitu přetaktovaných pamětí s odladěným časováním. Pokud je v RAM nebo IMC nějaká nestabilita, benchmark zamrzne. SuperPI ve variantě 32M je asi to nejdrastičtější, co můžete operačním pamětím vůbec dát. Jakákoliv nestabilita se projeví chybou NOT_EXACT_IN_ROUND jako nepřesný výpočet Ludolfova čísla.

MSI X299 GAMING PRO CARBON AC; BIOS UEFI

Závěr a dojmy z MSI X299 GAMING PRO CARBON AC

Abych pravdu řekl, od základní desky v dnešní recenzi jsem mnoho nečekal. Pro pokročilejší overclocking není MSI můj oblíbený brand. Byl jsem ale slušně překvapen po tom, co se mi povedlo s pamětmi. Co se týče samotného taktování procesoru, nezaznamenal jsem jediný problém a po stránce taktování DDR4 je MSI X299 GAMING PRO CARBON AC opravdu skvělou základní deskou. Design mi úplně nesedl, nejsem příznivcem všelijakých plastů a už vůbec ne na plochách, které mají odvádět teplo a fungují spíše jako izolanty. Celková výbava základní desky je super a věřím tomu, že leckdo ocení i možnosti variabilního designu.

MSI X299 GAMING PRO CARBON AC

MSI X299 GAMING PRO CARBON AC

Základní desky

Za super základní desku pro nadšence a náročné hráče, která leckteré jiné základní desky předčila v taktování DDR4, uděluji MSI X299 GAMING PRO CARBON naše druhé, nejvyšší ocenění, stříbrného Alzáka.

Klady

 • Skvělé přetaktování
 • 4100 MHz CL16 na všech čtyřech kanálech
 • Velmi dobře nadimenzované napájení
 • Variabilní design
 • Bohatá výbava nejen po stránce konektivity

Zápory

 • Použití plastů na chladicích plochách
Alza ocenění
Michal Mikle

Michal Mikle

Jsem overclocker a nadšený Bitcoiner. U počítačového hardwaru mne nevyužitý výkon nenechává chladným a pro své záliby leckdy sáhnu i po tekutém dusíku či po jiných extrémních metodách chlazení. Založil jsem službu pro optimalizaci Intel procesorů delid.cz, skládám PC na míru a baví mě téma soukromí a bezpečnosti. Mimo digitální svět se zajímám o permakulturu a další systémy nízké časové preference.

Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací