Alza.cz
Zobrazit katalog

Nejlepší antivirus pro Windows či mobil: Poradíme, jak vybrat

Článek

Aktualizováno

Antivirový program najdeme v současnosti téměř v každém počítači. Jen z této skutečnosti by mělo být patrné, že jeho úloha je pro správné fungování počítače klíčová. Dobrý antivirus zabezpečuje všechna vaše data a zvládne detekovat a eliminovat i ty nejnovější online hrozby v podobě škodlivého softwaru či nejrůznějších infikovaných souborů. Jak ale vlastně antiviry fungují? Co všechno by měl antivirový program umět a splňovat? Jak vybrat nejlepší antivirus na míru vašim potřebám?

antivirové programy; počítač; telefon; malware; jak vybrat antivirus

Antivirové programy – OBSAH

  1. Co je to antivirus?
  2. Jak antivirové programy fungují?
  3. Antivirus zdarma vs. placená verze antivirového software
  4. Úrovně antivirové ochrany
  5. Přehled funkcí: Co by měl antivirus umět?
  6. Jaký je rozdíl mezi elektronickou a fyzickou licencí antiviru?
  7. Antivirové programy: komerční vs. nekomerční využití
  8. Délka a počet licencí antivirového programu
  9. Avast, AVG, ESET, Kaspersky, Norton: nejznámější antivirové programy
  10. Antivirové programy pro telefony a tablety
  11. Závěr: Jak vybrat antivirový program?

Co je to antivirus?

Abychom mohli problematiku antivirové ochrany do detailu rozebrat, je potřeba nejprve definovat, co to antivirus vlastně je. Antivirový program (zkráceně antivir nebo antivirus) je počítačový software, který představuje jednu ze základních a nejdůležitějších součástí vašeho počítače, jelikož nejen jej, ale i data v něm uložená chrání před všemi typy online a offline hrozeb (např. počítačový virus, trojský kůň, adware, spyware a další). V případě, že antivirus objeví ve vašem PC podezřelou aktivitu, okamžitě ji izoluje od ostatních částí systému, zabrání jejímu šíření a předá vám všechny důležité informace.

i

Antivirové programy: slovníček pojmů

  • Malware – souhrnné označení pro veškerý škodlivý software.
  • Počítačový vir – druh škodlivého programu, který se bez vědomí uživatele dokáže replikovat a sám šířit.
  • Červ – druh škodlivého programu, využívá bezpečnostní nedostatky systému a přebírá kontrolu nad daty nebo prostředky počítače.
  • Trojský kůň – druh škodlivého programu, který ve skrytu za užitečnou aplikací vytváří cestu k záškodnické činnosti.  

Nové hrozby vznikají v prostředí internetu doslova každým dnem, či dokonce hodinou. Proto ani ten nejlepší antivirový program na světě nebude při identifikaci a odstraňování škodlivého software 100% efektivní. Aby mohl antivirus plnit v počítači svou roli, musí být pravidelně aktualizován, a především spuštěn – neustále tak zatěžuje prostředky počítače. To ale v některých případech může vést až k tomu, že je plynulý běh vašeho počítače narušen a znatelně zpomalen (např. při hraní her). V posledních letech se nejen z těchto důvodů stále více diskutuje o tom, zda nejsou pokročilé antivirové programy pro počítač spíše kontraproduktivní. Stále však u většiny uživatelů i odborníků převládá názor, že výhody antivirových programů výrazně převyšují jejich negativa.

i

Začátkem roku 2020 byla ukončena podpora operačního systém Win7. Pokud sedmičky máte stále nainstalované na počítači, pak i s nejlepším antivirem se vystavujete bezpečnostním rizikům. O důvodech, proč provést upgrade Windows 7 na Windows 10, se dočtete v našem článku.

Počítačový vir nalezen
Antivirus představuje v současné době povinnou výbavu každého počítače.

Jak antivirové programy fungují?

Jádro každého antivirového programu tvoří antivirový skener a virová databáze. Tento skener prochází všechny soubory uložené v počítači s cílem nalézt a eliminovat jakýkoliv škodlivý kód – jinými slovy kontroluje data uložená na pevném disku počítače a porovnává je s virovou databází, ve které jsou zaznamenány „otisky“ veškerého známého malware. Zde je potřeba znovu zdůraznit, že pro správné fungování antivirového programu je nutné udržovat tuto virovou databázi aktuální. Pokud má antivir neustálý přístup k internetu, provádí tyto aktualizace povětšinou zcela automaticky.

Kromě kontroly souborů na disku a skenování dokumentů či programů, s nimiž zrovna pracujete, mají antivirové programy také další, velice zásadní úkol. Jedná se o monitorování veškerého podezřelého chování počítače a běžících programů. Pomocí techniky zvané heuristika je antivir schopen detekovat nebezpečné programové sekvence (např. pokus o formátování disku) a následně tak odhalit i nový malware, který ještě ani nemá svůj otisk ve virové databázi. Tak jako celá antivirová ochrana, ani heuristická analýza škodlivého kódu není nikdy stoprocentní. Může se proto v některých případech stát, že za potenciálně nebezpečné chování je označena i zcela běžná součást programu.

Antivirus zdarma vs. placená verze antivirového software

Škodlivý kód se v dnešní době může do počítače, telefonu i tabletu dostat opravdu mnoha různými způsoby. Faktem proto zůstává, že spolehlivou a komplexní antivirovou ochranu dokáží vašemu zařízení poskytnout pouze a jen placené verze antivirových programů. Přestože i některé antiviry zdarma dokáží malware poměrně spolehlivě detekovat, scházejí jim prostředky pro následný boj se škodlivým kódem.

i

S placenými antiviry zároveň získáte velké množství funkcí nad rámec standardní antivirové ochrany pro PC. Jednat se může například o pokročilou e-mailovou ochranu, správce hesel, šifrování souborů nebo také funkci rodičovské kontroly.

Ochrana PC před viry
Pokud to myslíte s ochranou svého počítače vážně, vyplatí se investovat do některé placené verze antiviru.

Úrovně antivirové ochrany

Napříč všemi výrobci můžeme antivirové programy obecně rozdělit do tří základních kategorií. Jednotlivé kategorie jsou navrženy tak, aby zvládly uspokojit potřeby všech skupin uživatelů.  

  1. Klasický antivirus – představuje základní antivirovou ochranu, která dané zařízení chrání před nejrůznějšími druhy škodlivého softwaru. Klasické antiviry jsou schopny se s detekovaným nebezpečím efektivně vypořádat a minimalizovat dopad malwaru na chod počítače. Určen je především pro méně náročné uživatele, kteří si již osvojili pokročilé bezpečnostní návyky na internetu.
  2. Internet Security – pokročilá ochrana, která zabezpečuje počítač před drtivou většinou hrozeb číhajících na internetu. Nad rámec klasického antiviru zpravidla disponuje funkcemi zabezpečujícími webový prohlížeč, online platby a bankovnictví či vaši internetovou identitu.
  3. Premium Security – komplexní antivirová ochrana obsahující všechny základní i prémiové funkce a možnosti z nabídky dané společnosti. Představuje maximální možnou úroveň ochrany pro vaše zařízení. Tradičně jsou součástí produktu funkce a služby jako správce hesel, šifrování a ochrana souborů, e-mailová ochrana, rodičovská kontrola nebo pokročilá správa domácí sítě.

Přehled funkcí: Co by měl antivirus umět?

V následujících bodech vás seznámíme s drtivou většinou běžných i prémiových funkcí, které moderní antivirové programy svým uživatelům nabízejí.

antivirové programy; počítač; telefon; malware; jak vybrat antivirus; funkce; antivirus
Jakými funkcemi by měl dobrý antivirový program disponovat?
  • Antivirová ochrana v reálném čase – základní funkce, antivir v reálném čase chrání vaše zařízení před všemi typy známého (i neznámého) škodlivého kódu. Využívá k tomu skener, aktualizovanou virovou databázi a rezidentní štít.
  • Firewall – prostředek oddělující a zabezpečující síťový provoz mezi komunikujícími sítěmi.
  • Anti-Adware – chrání zařízení před otravnými a často agresivními reklamními aplikacemi (vyskakovací okna, reklamní stránky).
  • Anti-Spyware – chrání zařízení před špehujícími programy, které z něj nepozorovaně získávají citlivé informace.
  • Anti-Ransomware – chrání zařízení před nebezpečným softwarem, který blokuje přístup k vašim datům či celému počítači a požaduje po vás peníze za odblokování.
  • Anti-Phishing – ochrana před podvodnou technikou, která si klade za cíl získat vaše přihlašovací údaje, hesla, PIN kódy, nebo dokonce údaje k internetovému bankovnictví.
  • Anti-Spam – odstraňuje nevyžádané zprávy, které bývají masově šířeny skrze internet a často obsahují nebezpečná data.
  • Ochrana online plateb – dodatečná vrstva ochrany, která zabezpečí vaše finanční údaje během online transakcí (např. platby kartou nebo práce v internetovém bankovnictví).
  • Správce hesel – prémiová funkce, prostředek pro organizaci a bezpečnou správu všech vašich hesel.
  • Rodičovská kontrola – prémiová funkce, chrání vaše děti a umožňuje nastavit omezení pro využívání zařízení a konkrétních služeb.
  • Šifrování souborů – vámi vybraná data antivirový program šifruje tak, aby k nim i v případě infikování počítače nezískal útočník či škodlivý program přístup.

Jaký je rozdíl mezi elektronickou a fyzickou licencí antiviru?

Antivirové programy jsou dnes na Alza.cz běžně dostupné prostřednictvím elektronické licence. Tato licence představuje běžnou verzi zakoupeného softwaru. Na rozdíl od fyzické licence (krabicová verze softwaru) však na elektronickou licenci nečekáte. V případě platby kartou je vám namísto hmatatelné krabice s médiem ihned doručen skrze Alza účet odkaz na stažení zakoupeného softwaru spolu s aktivačním kódem – software lze používat již pár minut po jeho zakoupení.

i

Více informací o tom, jak elektronickou licenci antivirových programů uplatnit, se dozvíte v našem článku Elektronické licence (NÁVOD): Jak je uplatnit.

Antivirové programy: komerční vs. nekomerční využití

Licence antivirových programů mohou být dále děleny podle typu využití. Nekomerční licence označuje software, který je určen pouze k nevýdělečné činnosti, a tedy k běžnému domácímu využití. Pro využití antivirových programů v zaměstnání či firmě (neboli k výdělečné činnosti) je však potřeba komerční licence softwaru. Většina antivirových programů prodávaných na Alza.cz je vhodná jak k nekomerčnímu, tak i ke komerčnímu užití.

Délka a počet licencí antivirového programu

Při výběru antivirového programu můžete takřka vždy volit z několika odlišných variant téhož softwaru. V prvé řadě se od sebe tyto varianty liší v počtu zařízení, na kterých bude možné zakoupený produkt současně využívat. Pokud tedy hodláte antivirový program používat na stolním počítači a dalších dvou noteboocích, zvolte namísto 3 licencí pro 1 zařízení raději výhodnější variantu 1 licence pro 3 různá zařízení. V případě potřeby pak většinou není problém tato zařízení měnit, software však může být současně aktivován maximálně na tolika zařízeních, kolik jich určuje licence.

antivirové programy; počítač; telefon; malware; jak vybrat antivirus; ESET; antivirus; licence; AVG; Kaspersky
Většina antivirových programů je nabízena v několika verzích lišících se délkou předplatného a počtem licencí, od nichž se následně odvíjí také cena.

Dále se jednotlivé varianty liší délkou předplatného, přičemž po uplynutí této doby přejde program tradičně do své bezplatné verze a výrazně tak omezí své funkcionality. Vybírat můžete nejčastěji z variant předplatného na 12, 24 nebo 36 měsíců.

Avast, AVG, ESET, Kaspersky, Norton: nejznámější antivirové programy

Mezi ty nejznámější a nejprodávanější antivirové programy patří Avast, AVG, ESET, F-Secure, Kaspersky a Norton.

Antivirové programy pro telefony a tablety

V době, kdy na internetu číhají hrozby doslova na každém rohu, nejsou v bezpečí ani naše chytré telefony a tablety. Právě proto, že uživatelé berou zabezpečení mobilních zařízení často na lehkou váhu, cílí útočníci na tato konkrétní zařízení stále častěji. Společnosti zabývající se online bezpečností se však snaží uživatele v tomto ohledu vzdělávat a nabízejí pokročilé antivirové programy také pro platformy Android či iOS. Oproti tradičním antivirům pro počítače je u mobilních antivirů kladen větší důraz na uživatelskou přívětivost a HW náročnost. Telefony i tablety totiž povětšinou disponují mnohem nižším výkonem než např. notebooky, důležitá je tak především rychlost a svižnost antivirového programu.

i

Některé antiviry v rámci jedné licence nabízejí ochranu jak pro stolní PC a notebooky, tak i pro smartphony a tablety. Jako příklad lze uvést zvýhodněný balíček ESET Family Security Pack, který obsahuje 3 licence pro počítač a k tomu navíc 3 licence pro chytré zařízení se systémem Android.

antivirové programy; počítač; telefon; malware; jak vybrat antivirus; logo; antivirus
Dnešní chytré mobilní telefony jsou svou podstatou malým počítačem, a tak jsou vystaveny i obdobným hrozbám.  

Závěr: Jak vybrat antivirový program?

Parametrů rozhodujících při výběru antivirového programu je ve výsledku opravdu mnoho. Vždy by však při finálním rozhodování měla významnou roli hrát schopnost antiviru ubránit se co nejvíce různorodým hrozbám – anti-spyware, anti-ransomware, anti-adware, anti-phishing, ochrana před síťovými útoky a mnohé další funkce. Směrodatnými mohou být v tomto ohledu často i informace z nejrůznějších nezávislých testů (např. AV-Test nebo Virus Bulettin), které se zaměřují na spolehlivost skeneru, virové databáze a monitorování nebezpečného chování programů.

antivirové programy; počítač; telefon; malware; jak vybrat antivirus; logo; antivirus
Jaký antivirový program vybrat? Faktorů ovlivňujících výběr je překvapivě mnoho.

Dalším důležitým faktorem je samozřejmě uživatelská přívětivost antivirového programu a jeho nároky na výkon počítače. Zejména uživatelé s méně výkonným nebo starším počítačem by měli brát před nákupem v úvahu hardwarové nároky antiviru – cílem je minimální spotřeba paměti RAM a využití procesoru. V některých případech pak může důležitou roli sehrát také úroveň uživatelské podpory, kterou daný antivir nabízí. Pokud si s antivirem nebudete vědět rady, je dobré mít se na koho okamžitě obrátit, a to ideálně v českém jazyce.

i Mohlo by vás zajímat:

Shrnuto a podtrženo, ať už zvolíte kterýkoliv z populárních a ověřených antivirových programů, nebudete litovat. Zároveň však mějte na mysli, že i malé odlišnosti v uživatelském rozhraní či nepatrná dodatečná funkcionalita antiviru mohou mít výrazný vliv na vaši konečnou spokojenost. Neváhejte proto a zvolte ještě před zakoupením 30denní zkušební verzi vámi vybraného programu.

Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon