Nejlepší nezávislé (indie) hry 2018 – The Colonists

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Klasicky laděné budovatelské strategie se neobjevují na indie scéně zrovna často, protože jejich tvorba není vůbec snadná. Nový výtvor Codebyfire se snaží kráčet ve šlépějích takových velikánů, jako byly původní díly série Anno či Settlers. Jak na nás jejich RTS The Colonists zapůsobila, si přečtete v následujících odstavcích naší minirecenze.

The ColonistMy Memory of UsRimWorld Achtung! Cthulhu TacticsDeep Sky Derelicts MegaquariumGift of Parthax Unknown Fate a další...

Nejzajímavější nezávislé hry 2018; The Colonist
i Indie speciál 2018

Hry, to nejsou pouze mainstreamové AAA tituly, které se navzájem předhánějí v tom, který nabídne realističtější grafiku, bombastičtější prezentaci nebo nadupanější zbraně… a taky vyšší číslovku za svým názvem. Pokud hledáte změnu a ne další Cool Střílečku 8 či Remasterovaný Reboot XIV, sledujte na náš speciál představující nejzajímavější a nejlepší indie hry.

Nejlepší nezávislé hry (2018 2/2)

The Colonist – futurističtí Settlers


• Žánr: Strategie • Vývojář: Codebyfire • Vydavatel: Mode 7 • Platformy a Datum vydání: PC (24. října 2018) • Homepage: thecolonistsgame.com/


Na konci jednadvacátého století se robotika posunula natolik, že byli vědci schopni vytvářet stroje s velmi rozvinutými funkcemi. Nakonec se jim podařilo sestrojit tak pokročilé roboty, že se je rozhodli v nevelké vesmírné lodi vyslat ke hvězdám, aby mohli sami rozhodnout o svém osudu. Po mnoha letech na cestách se umělé inteligenci kontrolující mechanické bytosti podařilo nalézt svět, který plně vyhovoval jejím požadavkům, a tak na něm přistála a prakticky tím odstartovala vaši cestu v The Colonists. 

The Colonists - Počáteční krůčky I GEM (Gameplay)

Budování kolonie je v The Colonists v počátečních fázích velmi jednoduché, díky čemuž si k němu mohou vytvořit vztah i hráči bez strategických zkušeností.

The Colonists ukazuje, že v jednoduchosti je síla

Po vzoru svých lidských stvořitelů potřebují i robotičtí obyvatelé k životu nepřeberné množství surovin. Překvapivě se neobejdou bez jídla a pitné vody, které užívají k domácí výrobě energetických článků nahrazujících klasickou potravu konzumovanou smrtelníky. Během prvních dní vaší kolonie budete proto nuceni rychle vybudovat kůlničku pro rybáře a studnu, z níž vždy jeden pracant tahá tekutinou naplněné barely. Pokud budete chtít budovat, samozřejmě se neobejdete bez robůtků produkujících dřevo a jiné stavební suroviny, jež lze následně použít k řadě dalších úkonů posunujících společnost kupředu.

Design budování má v The Colonists určité kouzlo, které spočívá především v jeho jednoduchosti. Vybudovat fungující společnost tu není tak složité, jako v jiných budovatelských strategiích. Minimálně tedy ze začátku není udržení celku nikterak náročné, samotná obtížnost se navyšuje až v pozdějších fázích hry, kdy musíte řešit infastrukturu celé říše a okolní vlivy, jež se snaží narušit její bezproblémový chod. Bránit se budete muset dokonce proti nepřátelům, které budou na uzdě držet podobně jako v sérii Settlers strážní věže, jejichž osazenstvo bude disponovat luky či kanóny. 

V úvodní fázi hry nebudete disponovat nikterak velkým územím. Poskytnuta vám bude velmi malá oblast, ve které budou přítomny jen základní suroviny. Hranice vznikajícího impéria budete rozšiřovat za pomoci již zmíněných věží, které nejenže expandují říši, ale také po vylepšení brání okolní obyvatelstvo. Samotný vývoj společnosti je v The Colonists vskutku propracován. Prakticky si díky jeho zpracování budete moci projít většinou historických ér, jež muselo absolvovat samo lidstvo.

Nejzajímavější nezávislé hry; The Colonist; začátek Nejzajímavější nezávislé hry; The Colonist; vývoj Nejzajímavější nezávislé hry; The Colonist; socha

Nejlepší indie hry: The Colonist

Obrázek 1: Na počátku své cesty toho v The Colonists nebudete mít mnoho.  Obrázek 2: Vývoj je však nezastavitelný, takže pokud se do toho dáte, do několika hodin budete mít plně fungující společnost. Obrázek 3: Po vzoru faraonů si i roboti budou stavět symboly, jež přetrvají po staletí.

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Na The Colonists je vidět, že se tvůrci hodně inspirovali budovatelskými sériemi Settlers a Anno, jejichž první díly většina stratégů nosí s láskou stále v srdci. Nabídnuto je vám tu klasicky laděné budování, pěkně navržený systém vývoje, jasně oddělená kampaň a souboje, jež mají něco do sebe. Osobně tu postrádám především přítomnost klasického sandboxu, daného hráči k dispozici už od samého začátku hraní. The Colonists je fungující RTS sázející na staromilské mechanizmy v novém oku lahodícím kabátci, která dokáže fanoušky žánru zabavit klidně na řadu hodin.


Hodnocení The Colonist: 77 %


My Memory of Us – vzpomínka na krutou invazi


• Žánr: Plošinovka • Vývojář: Juggler Games • Vydavatel: IMGN.PRO • Platformy a Datum vydání: PC (9. října 2018) • Homepage: mymemoryofus.com/en/home/


           Nejzajímavější nezávislé hry 2018; My Memory of Us

Poláci jsou hrdým národem, který se nebojí připomenout si útrapy spojené s bojem za nezávislost. Jedním z citlivých témat je druhá světová válka, během níž bojovali proti okupačním armádám ze západu i východu. Studio Juggler Games se nechtělo pouštět do přímého zpracování nejkrvavějšího konfliktu 20. století, ale schovalo hlavní myšlenku za příběh malého zlodějíčka a mladé uličnice, kteří budou naplno zasaženi invazí zlých robotů do jejich města. Jak se nám líbilo alegorické putování polskými historickými reáliemi, se dozvíte v naší recenzi.

My Memory of Us dortík I GEM (Gameplay)

Počátek příběhu My Memory of Us je věnován dětským hrám, které postupem času naberou vážnější tón.

Příběh jedné fotografie v My Memory of Us

Tvůrci pracující s tématem válečného sporu se dají rozdělit do dvou skupin – jedni chtějí nahnat adrenalin do žil a dát vám pocítit válečnou vřavu z první řady, zatímco druzí cílí spíše na city se snahou donutit vás o nesmyslném válčení popřemýšlet. Akční FPS a strategie dneska necháme v klidu spát, my se díky plošinovce My Memory of Us od polského studia Juggler Games zaměříme na emoce. Tvůrci se pustili do vyprávění tklivého příběhu, jež vás protáhne předválečným Polskem a všemi hrůzami druhé světové války až po holocaust. Na rozdíl od podobně laděného díla Valiant Hearts na to ovšem jde od lesa.

Místo servírované kruté reality plné krve a trudných lidských osudů hledíme na celý konflikt pokroucenou dětskou optikou, kterou ještě vypravěč schoval za pohádkovou stylizaci, v níž německou armádu pasoval do role chladných,  bezcitných robotů. Ti obyvatelstvo rozdělili podle neznámých kritérií na červené a šedé, přičemž rudě odění jsou méněcenní. Společenská segregace však nemůže pokazit dětské přátelství dvou hratelných charakterů: uličníka, který dokáže oslepit nepřátele správně nastaveným zrcátkem a který se protáhne každou škvírou, a rošťačku s prakem, která umí utíkat, jako by ji za patami hořelo.

Nejzajímavější nezávislé hry; My Memory of Us; obědNejzajímavější nezávislé hry; My Memory of Us; obědNejzajímavější nezávislé hry; My Memory of Us; oběd

Nejlepší indie hry: My Memory of Us

Obrázek 1: Dějové sekvence jsou doprovázeny hlasem vypravěče, ostatní interakce v příběhu je založena na srozumitelných symbolech.  Obrázek 2: Grafika My Memory of Us využívající odstínů černé, šedé a červené patří k nejlepším prvkům hry. Dobová hudba ale nezůstává příliš pozadu a kvalitně doplňuje atmosféru. Obrázek 3: Mechanická armáda zastupující německé vojsko používá jako svůj hlavní symbol stylizovanou lebku.

Jakub Němec

Jakub Němec

Během osmnácti úrovní, jež zdoláte za čtyři hodiny, se můžete těšit na řadu puzzlů a hádanek, které nijak nevybočují z plošinovkového žánru. Občas se u nich však zaseknete, protože ne všechny úvahy jsou opřeny o čistou logiku. Průměrná hratelnost je svázána vyprávěním docela předvídatelného příběhu, ale nahoru ji táhne grafická stylizace, za níž můžete hledat symboliku rasismu, lidských nešvarů a vřelých citů. Já se u My Memory of Us slušně bavil, protože mi skvěle sedla do melancholického zamračeného odpoledne. Proto bych i přes některé chyby hodnotil slušnými 75 %, za necelých 15 euro totiž stojí koupě za zvážení také díky české lokalizaci.


Hodnocení My Memory of Us: 75 %


RimWorld – Nekonečný simulátor přežívání


• Žánr: Budovatelská strategie • Vývojář: Ludeon Studios • Vydavatel: Ludeon Studios • Platformy a Datum vydání: PC (17. října 2018) • Homepage: rimworldgame.com/


Nejzajímavější nezávislé hry 2018; RimWorld

Na začátku většiny příběhů se v RimWorld vydáte na cizí svět, na jehož povrchu musíte přežít. Před samotným startem hry si navolíte tempo, jakým bude děj vyprávěn, celkovou náročnost, rozsah světa či spektrum přeživších, s nimiž vybudujete vaši společnost prakticky od píky. Složení palety kolonistů je hodně důležité, protože tím leckdy určíte směr, jímž bude vaše kolonie kráčet. Dohromady můžete dát celé rodiny, nebo naopak vytvořit skupinu složenou z odlišně starých a smýšlejících jedinců, kteří se ve finále nesnesou.

RimWorld - Počátek I GEM (Gameplay)

Počáteční fáze budování kolonie před vás v RimWorld postaví různé typy výzev.

Kolonizace světů má v RimWorld slušný náboj, musíte však překousnout horší vizuál

Po vybrání příběhové linky, členů skupiny a vygenerování světa, na který se vydáte, se objevíte nad jeho povrchem, kde vám bude umožněno navolit si pozici, z níž odstartuje cesta vaší společnosti.  Startovní bod můžete umístit do pouště, pralesa či do zasněžených hor. Každá pozice vám nabídne jiné životní podmínky, suroviny a faunu s flórou, takže se vždy budete muset vypořádat s trošku odlišným typem výzev a nástrah. Střetávat se v nich budete také s unikátní škálou nepřátel, jejichž způsoby si budete muset kvůli přežití osvojit.

Jakmile dopadnete s vaší skupinou na zvolené místo, ihned se musíte pustit do budování základny, v níž budete v následujících dnech, týdnech a měsících přežívat. Pokud chcete přežít delší dobu, nezbude vám nic jiného než do několika minut postavit skladiště surovin a samozřejmě obytnou budovu, jejíž rozsah budete časem expandovat, či dokonce stavět samostatné prostory pro jednotlivce. Počítat je nutné také s výzkumem, vývojem vztahů kolonistů a určitým typem diplomacie, skrze níž se budou formovat vztahy s ostatními frakcemi.

Nejzajímavější nezávislé hry; RimWorld; keyart: hlavní charakterNejzajímavější nezávislé hry; RimWorld; gameplay: ošetřovnaNejzajímavější nezávislé hry; RimWorld; gameplay: svět

Nejlepší indie hry: RimWorld

Obrázek 1: Celkový průběh hraní značně definuje volba vypravěče, který vám servíruje příběh dle svého základního nastavení.  Obrázek 2: Ve správně upravené místnosti můžete léčit nemocné, či konvertovat zajaté nepřátele. Obrázek 3: Mapa se v RimWorld neustále mění.

Skutečně zásadním trumfem RimWorld je stabilně fungující moderské komunita, která dílo od Ludeon Studios permanentně rozšiřuje o nový obsah, jenž si do hry kdykoliv můžete vložit. Přidat si touto cestou můžete třeba unikátní zvířata ze seriálu Pokémon, lékaře s polní brašnou či postavičky z univerza Warhammeru 40K, do něhož jsme zavítali před pár dny skrze recenzovanou tahovou strategii Space Hulk: Tactics. Celek má díky přítomnosti tohoto aspektu prakticky neomezenou životnost, již mohou navyšovat svou prací sami hráči.

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

RimWorld je vybalancovaná simulace řízení kolonie, na které je skutečně vidět snaha tvůrců ji v minulých pěti letech maximálně vyladit. Hráči je tu nabídnuta pestrá řádka kampaní, perfektně navržený systém přežívání, vývoj vztahů jednotlivých členů kolonie, modifikace a mnoho dalších aspektu, s jejichž pomocí si dokáže výtvor Ludeon Studios dlouhodobě udržet jeho pozornost. Komplet mimoto obsahuje pro některé zájemce extrémně důležitou českou lokalizaci vytvořenou komunitou.


Hodnocení RimWorld: 93 %


Achtung! Cthulhu Tactics – Nacisté ve službách Cthulhu


• Žánr: Strategie • Vývojář: Auroch Digital • Vydavatel: Ripstone • Platformy a Datum vydání: PC (4. října 2018) • Homepage: ripstone.com/game/achtungcthulhutactics/


Nejzajímavější nezávislé hry 2018; Achtung! Cthulhu Tactics

V roce 1944 bylo nacistům již jasné, že válku, kterou zpočátku vyhrávali, už zdárně nezakončí a tak se rozhodli, že se plně oddají temným silám uctívaným kultem Černého slunce. Ten jim měl za pomoci bytostí z univerza spisovatele Howarda Phillipse Lovecrafta vyhrát válku bez ohledu na cenu, kterou za tento triumf budou muset zaplatit. Svědomí jim naštěstí v Achtung! Cthulhu Tactics suplují Spojenci, kteří k nim vysílají jednotku specialistů na tyto záležitosti, jež se má vypořádat nejen s fanatiky ale také s tím. co přivolali z jiných světů.

Achtung! Cthulhu Tactics – Lov nacistů (Gameplay)

Němci si svou účast v Achtung! Cthulhu Tactics moc neužívají.

Bez taktického uvažování v Achtung! Cthulhu Tactics dlouho nepřežijete

V Achtung! Cthulhu Tactics je před vás postavena řada misí, skrze něž zavítáte s vaší partou do rozsáhlého spektra lokací. Tým, s nímž se budete vydávat na výpravy, si můžete před každou akcí zformovat z nabízených postav, jimž je možné upravit nejen složení výstroje, ale také jednotlivé dovednosti. Pokud budete chtít ve svém snažení uspět, musíte co nejefektivněji nakombinovat schopnosti jednotlivých postav do fungujícího celku, jehož síle nic neodolá.

Samotné střety jsou díky slušně reagující AI skutečně záživné a občas vám dají zabrat. Soubojům jako takovým hodně prospívá široká škála různých nepřátel, jež není tvořena jen řadovými vojáky. Krom zástupců lidského druhu v ní naleznete také stvůry z jiných dimenzí, které do našeho světa přivedli fanatici z řádu Černého slunce. Abyste je porazili, budete muset při střetech s těmito tvory většinou vynaložit všechny síly. Pokud neuspějete, parta zemře a navrátit život jí budete moci jen skrze načtení poslední uložené pozice.

Nejzajímavější nezávislé hry; Achtung! Cthulhu Tactics; gameplay: bojištěNejzajímavější nezávislé hry; Achtung! Cthulhu Tactics; gameplay: vývojNejzajímavější nezávislé hry; Achtung! Cthulhu Tactics; gameplay: kulomet

Nejlepší indie hry: Achtung! Cthulhu Tactics

Obrázek 1: Bitevní pole nejsou v Achtung! Cthulhu Tactics nikterak rozsáhlá.  Obrázek 2: Každý z postav se může v rámci vývoje vydat po jedné ze tří stezek. Obrázek 3: K dispozici je vám tu dáno rozsáhlé spektrum zbraní, jež lze použít k eliminaci nepřátel.

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Achtung! Cthulhu Tactics je pohodová tahová strategie, která hodně sází na příběh propojený s tématikou hororů z pera Howarda Phillipse Lovecrafta, do jehož světa se v následujících měsících ještě podíváme skrze Call of Cthulhu a The Sinking City. Krom relativně slušného děje disponuje celek ještě obstojně reagující AI a poloprázdnými úrovněmi. Osobně bych jeho nákup doporučil především hráčům, jimž se líbí dílo slavného amerického spisovatele a nehledají přílišnou náročnost.


Hodnocení Achtung! Cthulhu Tactics: 67 %


Deep Sky Derelicts – Darkest Dungeon z vesmíru


• Žánr: Taktická strategie, RPG • Vývojář: Snowhound Games • Vydavatel: 1C Company • Platformy a Datum vydání: PC (26. září 2018) • Homepage: www.snowhoundgames.com/deep-sky-derelicts/ • Hodnocení: 75 %


  Nejzajímavější nezávislé hry 2018; Deep Sky Derelicts

Prvotina nezávislého studia Snowhound Games zaručeně patří mezi dílka, která se snaží od konkurence odlišit, jak to jen jde. Deep Sky Derelicts je velmi pochmurná tahovka, v níž se s partou vámi vybraných dobrodruhů potloukáte vesmírem a plníte zakázky pro kšeftaře a gildy. Osobně si myslím, že temných RPG není nikdy dost, což je jedním z hlavních důvodů, proč jsem se rozhodl Deep Sky Derelicts zařadit mezi nejlepší nezávislé hry, jejichž seznam expandujeme jen o ty nejvíce atraktivní projekty.

Deep Sky Derelict – video k vypuštění hry (trailer)

Úvodní trailer Deep Sky Derelicts představuje celek dosti detailně.

Pochmurné vesmírné stanice vám v Deep Sky Derelicts nedají nic zadarmo

Příběh Deep Sky Derelicts se odehrává ve vzdálené budoucnosti. Lidstvo v této verzi časů příštích opustilo svou vysátou domovskou planetu a vydalo se hledat štěstí do vesmíru, který brázdí v nevelkých raketoplánech. V čele malé skupinky žoldáků se jako řada jiných dobrodruhů snažíte v tomto smrtícím univerzu přežít a získat si určité postavení. Na své cestě za slávou budete prozkoumávat opuštěné vesmírné stanice, pendlovat mezi strategickými body a plnit leckdy nesplnitelné úkoly. Trestem za neúspěch bude smrt, takže si vždy musíte pečlivě rozmyslet, do jakého podniku se pustíte.

Deep Sky Derelicts je obstojně vytvořené RPG, které se v mnoha ohledech snaží kráčet ve stopách komunitou neskutečně oblíbeného kousku Darkest Dungeon, jenž je hráči oblíben především kvůli rozsáhlému spektru modifikací. I přesto, že jimi dílko Snowhound Games nedisponuje, stále se jedná o kvalitní kus, mající díky vyšší náročnosti, systému herních karet a celkové propracovanosti co nabídnout. Deep Sky Derelicts vyšlo na PC 26. září a za sebe bych se mu po několika hodinách hraní nebál udělit pěkných 75%, jež si dle mého dokáže vcelku snadno obhájit.

Nejzajímavější nezávislé hry; Deep Sky Derelict; gameplay: zakázkaNejzajímavější nezávislé hry; Deep Sky Derelict; gameplay: vývojNejzajímavější nezávislé hry; Deep Sky Derelict; gameplay: bitva

Nejlepší indie hry: Deep Sky Derelicts

Obrázek 1: Většina vašich dobrodružství započne v momentu, kdy v hospodě přijmete zakázku.  Obrázek 2: Vývoj postav vám v Deep Sky Derelicts nabídne řadu možností. Obrázek 3: Každá z bitev tu představuje výzvu.


Megaquarium – Pohodové budování vodního světa


• Žánr: Budovatelská strategie • Vývojář: Twice Circled • Vydavatel: Twice Circled • Platformy a Datum vydání: PC (13. září 2018) • Homepage: www.twicecircled.com/2c/megaquarium/ • Hodnocení: 81%


Do tvorby budovatelských strategií se nezávislí vývojáři nepouštějí, kvůli jejich vyšší náročnosti, moc často. Když už se ale rozhodnou vytvořit takto laděné dílo, většinou to stojí za to. Jedním z nejzajímavějších zástupců tohoto žánru je nedávno vypuštěná simulace ředitele akvária Megaquarium, kterou pro fanoušky rybiček a všech vodních tvorů stvořila společnost Twice Circled. Umístit jsme se ji do našeho speciálu zaměřeného na nejlepší indie projekty rozhodli kvůli osobitému tématu, jež si tvůrci do parády berou skutečně jen zřídkakdy. 

Megaquarium – začínající centrum (gameplay)

O vaše pomalu rostoucí centrum se musíte v Megaquarium stabilně starat.

Stavění akvária je v Megaquarium překvapivě zábavné

Základní kampaň před vás postaví začínající akvárium, které je potřeba uvést plně do provozu. Na startu máte k dispozici jen elementární spektrum ryb, vybavení a dekorací, jež rozšiřujete výzkumem a postupem příběhem. Po určité době je vám umožněno vybudovat nádrže pro žraloky, lepší čerpadla, či nakoupit obrovské želvy. Prim samozřejmě hrají návštěvníci, jejichž touhy a potřeby je nutné plnit proto, aby mělo vaše centrum úspěch.

U nedávno recenzovaného simulátoru nemocnice Two Point Hospital jsme si stěžovali na to, že nelze rozšiřovat prostor, na němž je možné budovat. Megaquarium se tomuto nedostatku vyhnul formovatelnými plotnami, které máte možnost expandovat dle svého rozmaru. Nabídnuto je vám tu kromě toho přístupně navržené budování, jež vás po několika minutách hraní odmění příjemným pohledem na akvárium kypící životem, u jehož sledování je možné slušně relaxovat. Za mou maličkost bych investici do dílka Twice Circled doporučil nenáročným stavitelům bažícím po pohodové budovatelské strategii. Megaquarium dorazilo na PC 13. září 2018. Po několika hodinovém hraní jsem se mu rozhodl nakonec dát 81%.

Nejzajímavější nezávislé hry; Megaquarium; gameplay: areálNejzajímavější nezávislé hry; Megaquarium; gameplay: hostéNejzajímavější nezávislé hry; Megaquarium; gameplay: akvárium

Nejlepší indie hry: Megaquarium

Obrázek 1: Zpočátku budete mít v Megaquarium k dispozici jen malou místnost, jejíž rozsah budete moci postupem času za pomoci peněz rozšířit.  Obrázek 2: Spokojenost hostů pro vás bude hodně zásadní, protože budou plnit vaši pokladnici a definovat úroveň vašeho střediska. Obrázek 3: Pokud si budete chtít oddechnout, můžete po desítky minut pozorovat ve vodě skotačící rybky.


Gift of Parthax – Odreagovačka, jak má být


• Žánr: Akční adventura, RPG • Vývojář: Foldergeist Studios • Vydavatel: 1C Company • Platformy a Datum vydání: PC (12. září 2018) • Homepage: www.1cpublishing.eu/game/727-gift-of-parthax • Hodnocení: 72%


Spektrum her, jež jsme vám doposud prezentovali skrze náš speciál zacílený na nezávislé projekty, je skutečně hodně rozsáhlé. Zařadit jsme se do něj dnes rozhodli též titul malého indie týmu Foldergeist Studios. Jeho prvotina Gift of Parthax má totiž vše, po čem náročnými kousky znavení hráči rychlejších dílek touží, čímž si díky stresu absolvovanému u nedávno vypuštěného Monster Hunter: World vysloužila do jisté míry místo na našem pomalu se rozšiřujícím listu zajímavých výtvorů z herního průmyslu.

Gift of Parthax – aréna (gameplay)

Počáteční fáze Gift of Parthax vám dá zabrat jen minimálně, postupem času se však leckdy slušně zapotíte.

Když si chcete odpočinout, je Gift of Parthax ideální volbou

Univerzum Gift of Parthax je zmítáno válkou mezi mágy a obyčejnými lidmi bez kouzelných schopností. Jednoho krásného dne je váš protagonista kouzelník Arif spolu se svým přítelem Veleusem chycen a uvržen do arény, kde vězni bojují proti monstrům o holý život. V jednom z náročnějších střetů je váš společník vážně zraněn a vám nezbývá nic jiného, než se probojovat až k titulu, jenž zajistí svobodu nejen vám, ale též vašemu kamarádu, jehož stavu mu už nedovolí déle vystupovat. V krví pokrytém kolbišti se musíte utkat s nepřebernou škálou nepřátel, které budete likvidovat primárně za pomoci různých kouzel, jejichž spektrum lze rozšířit za bodíky padlé z protivníků.

Gift of Parthax je dynamická akce, které vás po vkročení do arény zahltí nekončícími vlnami protivníků, jež budete eliminovat mocnými zaříkadly, jejichž spektrum se bude postupem času navyšovat. Prezentován vám tu bude dokonce i příběh, jehož kvalita není v rámci žánru vůbec špatná. Osobně bych se tento kousek nebál doporučit hráčů hledajícím přijatelnou výzvu, jež jim občas dokáže dát zabrat. Na PC vyšlo Gift of Parthax 12. září. V rámci našeho hodnocení bych mu dal slušných 72%.

Nejzajímavější nezávislé hry; Gift of Parthax; gameplay: vstupNejzajímavější nezávislé hry; Gift of Parthax; gameplay: arénaNejzajímavější nezávislé hry; Gift of Parthax; gameplay: obchod

Nejlepší indie hry: Gift of Parthax

Obrázek 1: Příběh vám bude prezentován skrze bojiště, do jehož útrob se dostanete po rozhovoru s mohutným strážcem.  Obrázek 2: V gigantickém prostoru se budete střetávat s různými typy nepřátel. Obrázek 3: Pokud se vám bude dařit, koupíte si po bitvě svitky, runy a lektvary.


Unknown Fate – Výlet do tajuplného vesmíru


• Žánr: Adventura • Vývojář: Marslit Games • Vydavatel: 1C Company • Platformy a Datum vydání: PC (6. září 2018) • Homepage: www.marslitgames.com/uf_page.html • Hodnocení: 70%


Kvalitních adventur vycházejících v rámci indie sféry je skutečně minimální počet, což je možná primárním důvodem toho, proč je Unknown Fate jedním z mála zástupců tohoto žánru, který se v tomto speciálu zacíleném na nezávislé projekty kdy objevil. Vytvořen byl nezkušeným vývojářským týmem Marslit Games, jenž by s ním rád prorazil mezi větší hráče a zajistil si budoucnost na herní scéně, která takto laděným kouskům bohužel zrovna dvakrát nepřeje.

Unknown Fate – Prapodivný svět (gameplay)

Na své cestě skrze svět Unknown Fate narazíte na řadu podivných výjevů.

Příběh Unknown Fate vás zavede do umírajícího světa

V prvních minutách hraní se ocitáte mezi dvěma alternativními realitami, jež vás přinutí vstoupit do té, do níž tak úplně nepatříte. Hned jak se ocitnete mimo váš svět, pouštíte se do pátrání po cestě zpět. Ta ve finále vede přes řadu logicky a pohybově laděných hádanek a rébusů, jež musíte vyřešit dříve, než vás temné univerzum pohltí. Unknown Fate stejně jako mnoho dalších žánrových projektů není jen o hlavolamech, ale také o příběhu, jehož úroveň je velmi slušná. Celek je navíc po vizuální stránce zpracován hodně pečlivě, takže budete mít často důvod ke kochání.

Přestože Unknown Fate vychází na PC, je to kousek, při jehož hraní je dobré mít k dispozici VR, protože celek je zacílen právě na jeho uživatele. Zahrát si ho lze samozřejmě i bez něj, kompletní zážitek však nebude tak intenzivní jako s brýlemi pro virtuální realitu. Osobně bych investici do něj právě z tohoto důvodu doporučil primárně jejich vlastníkům, ti, kteří je k dispozici nemají, by měli koupi řádně zvážit. Za sebe bych Unknown Fate, jež vyšlo na herní platformě Steam 6. září, udělil ve finálním hodnocení 70 % za vskutku velmi detailní zpracování herního světa a příjemně navržené hádanky.

Nejzajímavější nezávislé hry; Uknown Fate; gameplay: pan tajemnýNejzajímavější nezávislé hry; Uknown Fate; gameplay: králíkNejzajímavější nezávislé hry; Uknown Fate; gameplay: had

Nejlepší indie hry: Unknown Fate

Obrázek 1: Hned ze startu se potkáte s tajemným humanoidem, který vám dá do rukou předmět, jenž vám pomůže zdolat většinu překážek.  Obrázek 2: Unknown Fate rozhodně není hrou pro nejmenší, kteří by z ní mohli mít nepěkné sny. Obrázek 3: Někteří obyvatelé univerza Unknown Fate ve vás budou vzbuzovat hrůzu.


Green Hell – The Forest v deštném pralese


• Žánr: Survival • Vývojář: Creepy Jar • Vydavatel: Creepy Jar • Platformy a Datum vydání: PC (early access 29. srpna 2018) • Homepage: www.greenhell-game.com/


Předběžný přístup je plný nehotových her, jejichž spektrum je tvořeno z velké části survivaly, které se finální verze v brzké době zaručeně nedočkají. Najít v jejich spektru lze i nedávno přidaný projekt vývojářské společnosti Creepy Jar. Ta se pokouší prorazit s akcí Green Hell, jež hráči umožní bojovat o život v deštném pralese plném různých nástrah a nebezpečenství. Prostor v našem speciálu věnovaném nejlepším indie hrám jsme se jí rozhodli dát jak kvůli hratelnosti, tak i z toho důvodu, že by v Early Accessu neměla podle slov tvůrců setrvat déle než několik měsíců, což je doslova šibeniční lhůta, za níž jsme ochotni je touto formou odměnit.

Green Hell – poklidný start (vlastní gameplay)

Pokud budete chtít v Green Hell přežít delší dobu, budete se muset naučit vše potřebné k tomu, abyste to dokázali i v těch nejméně příznivých podmínkách.

Přežívání v hustém pralese není v Green Hell žádná sranda

Na začátku vaší cesty se ocitáte v kůži nepříliš zkušeného badatele vybaveného deníčkem, batohem a hodinkami prezentujícími jeho životní potřeby. Abyste přežili v nemilosrdném pralese, musíte se velmi rychle seznámit s okolním prostředím, zvyky zvěře, predátorů a řadou dalších prvků, jež ovlivňují chod džungle jako takové. Téměř vše tu představuje nebezpečí, takže jste prakticky permanentně nuceni hlídat své pohyby, protože jeden nepozorný krok může znamenat smrt či těžké poranění, z něhož se už nebudete schopni vzpamatovat. Prim tu stejně jako v řadě jiných survivalů hraje samotné přežívání. Často se musíte věnovat odpočinku, konzumaci jídla či pití vody, jež zmírňuje vaši žízeň, která vás spolu s hladem a nepřízní osudu dohání k šílenství.

Green Hell je v předběžném přístupu poměrně krátkou dobu, i přesto však o něm lze říct, že je to relativně vyladěné dílo, které si dokáže získat pozornost fanoušků tohoto zajímavého herního žánru, jehož zástupci většinou nejsou po technické stránce moc vyladěni. Po vydání by tento kousek měl být pořádně vybroušen po technické stránce, přítomni budou noví nepřátelé, předměty a propracovaný příběh, jenž by měl být jedním z primárních tahounů celku. Upřímně doufám, že se tvůrcům z Creepy Jar povede vše během následujících měsíců do jejich díla vložit. Green Hell vyšlo na PC 29. srpna 2018 v rámci Early Accessu.

Nejzajímavější nezávislé hry; Green Hell; gameplay: ruinaNejzajímavější nezávislé hry; Green Hell; gameplay: pekloNejzajímavější nezávislé hry; Green Hell; gameplay: had

Nejlepší indie hry: Green Hell

Obrázek 1: V počátečních fázích vašeho přežívání se budete muset spokojit s rozbořenými usedlostmi místních.  Obrázek 2: Chvíle, kdy budete mimo prales, si v Green Hell vždy pořádně užijete. Obrázek 3: Prakticky každý váš krok tu může být vašim posledním, protože ani takto přívětivě vypadající hádek vás nebude šetřit.


The Universim – Simulace nebojící se kontroverze


• Žánr: Strategický simulátor • Vývojář: Crytivo Games • Vydavatel: Crytivo Games • Platformy a Datum vydání: PC (early access 28. srpna 2018) • Homepage: theuniversim.com


Některé žánry jsou na herní scéně zastoupeny skutečně poskromnu. Jedním z nejvíce ohrožených typů her jsou strategické simulátory, v nichž se vtělíte do kůže božské bytosti budující společnost od samého počátku. Narazit na ně lze, jen když máte nebývalé štěstí a většinou nejsou moc kvalitně zformovány, takže vás dokáží zaujmout jen na velmi krátkou dobu. Aktuálně asi nejkvalitnějším zástupcem tohoto směru je The Universim od společnosti Crytivo, která jej nedávno vypustila do vod předběžného přístupu, z něhož vám v našem speciálu o nejlepších nezávislých hrách neseme krátký report.

The Universim – počáteční krůčky civilizace (vlastní gameplay)

Na počátku musíte nové civilizaci v The Universim hodně pomáhat, postupem času se z ní však stane samostatně fungující kolos.

Na začátku civilizace The Universim je pouze plodná dvojice

Jak je všem křesťanům známo, na počátku stvořil Bůh Adama a Evu. V The Universim se lokální stvořitel rozhodne kráčet stejnou cestou a na startu vám dá k dispozici extrémně plodnou dvojici, která počne dvojčata, chlapce a dívku. Jejich osudem je být základním kamenem nově vznikající civilizace, na jejíž vývoj budete od samého začátku dohlížet. Starat se budete o její technologický vývoj, vystavění primárních budov a zdraví jednotlivců, dožadujících se stabilně vaší božské pozornosti. Pokud se vám znelíbí, samozřejmě je budete moci i potrestat některou z božských destruktivních sil, jež jim dokáží převrátit život naruby třeba tím, že je spárujete s osobami stejného pohlaví.

Abych byl upřímný, u The Universim jsem byl překvapen především tím, že celkový koncept funguje krátce po vstupu do předběžného přístupu relativně slušně bez větších problémů. Hra jako taková je poctivým strategickým simulátorem se vším všudy. Samozřejmě jsou přítomny bugy a menší nedodělky, který projekt v Early Accessu jimi však není postižen? The Universim vyšlo na PC 28. srpna 2018.

Nejzajímavější nezávislé hry; The Universim; gameplay: budováníNejzajímavější nezávislé hry; The Universim; gameplay: mrtvolyNejzajímavější nezávislé hry; The Universim; gameplay: vesničan

Nejlepší indie hry: The Universim

Obrázek 1: Stejně jako v jiných strategiích i v The Universim budete stavět velkolepé město.  Obrázek 2: Smrt se nevyhne ani vašim lidem. Obrázek 3: S pomocí božské síly můžete nehodné vesničany vyzdvihnout k nebesům a pak jimi mrštit o zem.


Graveyard Keeper – Zrůdný bratříček Stardew Valley


• Žánr: Sandbox • Vývojář: Lazy Bear Games • Vydavatel: tinyBuild • Platformy a Datum vydání: PC, Xbox One (15. srpna 2018) • Homepage: www.graveyardkeeper.com • Hodnocení: 75 %


Snad každý poctivý fanoušek sandboxových indie her měl někdy možnost hrát komplexní simulátor farmaření Stardew Valley, který patří díky svým nepopiratelným kvalitám mezi nejvýraznější představitele tohoto osobitého žanru. Asi vás moc neudiví, že si jej vzala za vzor řada dalších děl, mezi nimiž vyčnívá výtvor malého studia Lazy Bear Games. To se místo na pěstování plodin ve svém dílku Graveyard Keeper zaměřilo na temnější tématiku, díky čemuž si získalo místo v našem speciálu nejlepších nezávislých her. 

Graveyard Keeper – jeden den v kůži správce hřbitova (vlastní gameplay)

Život správce hřbitova není v Graveyard Keeper žádné peříčko, neustále se tu na vás valí jedna mrtvola za druhou.

Správce hřbitova v Graveyard Keeper zaručeně není kladným protagonistou

Každý z nás si občas položí otázku, co se s ním stane poté, co zemře. V Graveyard Keeper dostane váš hrdina odpověď hned na začátku své poutě. Po svém skonu se ocitá ve středověkém světě plném přetvářky, pověr a klamu. Je nucen ujmout se role strážce hřbitova, který se musí postarat o kostel a zahradu mrtvých, již bude plnit novými přírůstky a opravovat. Samotná příprava nebožtíků na jejich poslední cestu vám dává možnosti si slušně přivydělat. Nemusíte je na ní totiž vyslat hned, jak k vám dorazí jejich ostatky. Přilepšit si lze odběrem orgánů či masitějších částí těl, jež můžete následně střelit hospodskému, který se neptá. Cílem hry je najít únikovou cestu, s jejíž pomocí se dostanete zpět do své dimenze.

Graveyard Keeper je velmi zajímavě zpracovaný sandbox, který hodně sází na temnou atmosféru, vývoj vztahů s obyvateli města a chytlavou hratelnost, jež lze považovat za hlavního tahouna tohoto osobitého dílka snažícího se kráčet ve stopách Stardew Valley. Celek naštěstí známé dílo jen nekopíruje, ale disponuje některými unikátními prvky, díky nimž na něj jen tak nezapomenete. Za sebe tento kousek určitě doporučuji všem fandům temnějších sandbox her. Graveyard Keeper vyšel na PC a Xbox One 15. srpna 2018. V rámci naší hodnotící stupnice jsme se mu rozhodli udělit 75%.

Nejzajímavější nezávislé hry; Graveyard Keeper; gameplay: hraniceNejzajímavější nezávislé hry; Graveyard Keeper; gameplay: lebkaNejzajímavější nezávislé hry; Graveyard Keeper; gameplay: rybaření

Nejlepší indie hry: Graveyard Keeper

Obrázek 1: Mrtvé tu budete moci pohřbívat, nebo přímo pálit na hranici.  Obrázek 2: Na své cestě se setkáte s řadou zajímavých postav. Obrázek 3: Přítomno je v Graveyard Keeper samozřejmě také oblíbené rybaření.


This Is the Police 2 – V řadách policie podruhé


• Žánr: Adventura, tahové RPG • Vývojář: Weappy Studio • Vydavatel: THQ Nordic • Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One, Switch (31. července 2018) • Homepage: www.thqnordic.com/games/police-2 • Hodnocení: 70 %


Klasicky laděné tahovky s propracovaným příběhem se nám v tomto speciálu zacíleném na indie projekty neobjevují částo. Většinou nám vývojáři dají k dispozici buď adventuru či tahové RPG, nikdy však oba žánry v jednom. Radost nám v tomto ohledu udělali tvůrci z Weappy Studio, kteří nám naservírovali mix zmíněných typů her s názvem This Is the Police 2, jež si osobitým zpracováním vysloužil místo v našem listu.

This Is the Police 2 – nevydařená akce (vlastní gameplay)

Policejní zásahy nikdy nedopadnou tak, jak by si jeden představoval a začátek This Is the Police 2 je toho krásným příkladem.

Pokračování This Is the Police je o kapku temnější než jeho předchůdce

Vítejte v Sharpwoodu, malém městečku, jehož obyvatelé jsou prohnilí do morku kostí. Nikdo tu není zcela čistý a prakticky každý něco skrývá. Ten má v počítači dětské porno, druhý zas prodává drogy a třetí, no, raději ani nemluvit. Čistí nejsou překvapivě ani policisté, kteří uplatňují především své zájmy, berou úplatky a v určitých případech se nebojí sáhnout po obušku či dokonce palné zbrani. Jakožto mladší šerifka Lilly Reed se musíte postarat o to, aby tenhle kabaret určitým způsobem fungoval. V průběhu několika dní se budete zaobírat výslechy, vyšetřováním, vytvářením služeb a zásahy, jež tu probíhají formou tahových soubojů.

This Is the Police 2 je relativně rozsáhlé dílko, obsahující velké množství různorodých prvků, s nimiž se v průběhu hraní naučíte pracovat. Celek stojí hlavně na zásadních volbách, propracovaných tahových bitvách a správě stanice, jejíž osazenstvo nepatří mezi vzorové zaměstnance. Primárním problémem kompletu je dle mého přílišný počet činností, jež musíte vykonávat, čímž se do jisté míry snižuje prožitek z hraní, což rozhodně není dobře. Titulu bych v rámci naší hodnotící stupnice udělil 70 %, což z něj sice rozhodně nečiní nejlepší indie hru roku 2018, přesto si své fanoušky jistě najde.

Nejzajímavější nezávislé hry; This Is the Police 2; gameplay: mapa Nejzajímavější nezávislé hry; This Is the Police 2; gameplay: město Nejzajímavější nezávislé hry; This Is the Police 2; gameplay: rozhodnutí

Nejlepší indie hry: This is the Police 2

Obrázek 1: Na mapce se v průběhu hraní objevují případy, na které je nutné rychle reagovat. Obrázek 2: V This Is the Police 2 musíte o město pořádně pečovat. Obrázek 3: Některá rozhodnutí nejsou až tak náročná, jak se na první pohled zdá.


To Hell with Hell – Dcera démona v akci


• Žánr: Akční • Vývojář: Lazurite Games • Vydavatel: Deck13, WhisperGames • Platformy a Datum vydání: PC (early access 19. července 2018)


Vzhledem k tomu, že s touto sérií cílíme především na ty nejlepší indie hry, moc menších kousků zde nenajdete. Občas se však na scéně objeví i středně velký projekt, který si zaslouží stejnou pozornost jako ta nejvýraznější díla. Osobně jsem byl nedávno zaujat vcelku osobitou akcí To Hell with Hell vytvořenou nezkušenými vývojáři z Lazurite Games, jež o místo na našem seznamu musela bojovat s řadou podobně navržených výtvorů.

To Hell with Hell – rychlovka (vlastní gameplay)

Peklo je v To Hell with Hell plné krvelačných kreatur, jež je nutné srovnat do latě.

V To Hell with Hell budete měnit masky jako na běžícím páse

Démoni jsou po čertech prohnaná cháska. Na vlastní kůži to v To Hell with Hell měl možnost zakusit pekelník Asmodius, jenž byl svým sokem svržen a přinucen stáhnout se do ústraní. Zpět k moci se chce nyní dostat za pomoci své rusovlasé dcerky Hell, kterou povolal do služby kvůli jejím nadpřirozeným schopnostem a nadlidským dovednostem. Proti rohatým stvůrám budete v její kůži bojovat na rozsáhlé škále náhodně generovaných úrovní. Do rukou vám bude samozřejmě dáno obsáhlé spektrum zbraní a masek, po jejichž nasazení se vaší hrdince vždy otevře unikátní paleta útoků. 

To Hell with Hell je klasický zástupce indie projektů, díky čemuž se dostal do našeho speciálu zacíleného na nezajímavější nezávislá díla. Celek je dosti nenáročný, takže si jej zahrajete i na starších strojích. Minout by dozajista neměli hráči bažící po podobně navržených projektech, kterých není nikdy dost. To Hell with Hell vyšlo na PC 19. července 2018 v rámci předběžného přístupu. Finální verze tohoto titulu by k nám měla dorazit asi za rok, zda se však skutečně zařadí po bok nejlepších nezávislých her, je zatím nejisté.

Nejzajímavější nezávislé hry; To Hell with Hell; gameplay: přisluhovačiNejzajímavější nezávislé hry; To Hell with Hell; gameplay: SuccubaNejzajímavější nezávislé hry; To Hell with Hell; gameplay: odměna

Nejlepší indie hry: To Hell with Hell

Obrázek 1: V temných kobkách vás budou zpočátku ohrožovat především démoni. Obrázek 2: Čas od času narazíte i na bosse, jehož poražení vám dá zabrat. Obrázek 3: Po absolvování úrovně jste v To Hell with Hell vždy řádně odměněni.


MOTHERGUNSHIP – Šílená FPS pro rychlíky


• Žánr: FPS • Vývojář: Grip Digital • Vydavatel: Grip Digital • Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One (17. července 2018) • Homepage: www.mothergunship.com/ • Hodnocení: 85 %


Určité žánry jsou v rámci nezávislé sféry zastoupeny skutečně hojně. Jiné se naopak vyskytují jen v minimálním měřítku, což z jejich zástupců činí vždy díla, jež komunita vítá s otevřenou náručí. Velmi raritní jsou kupříkladu propracovanější FPS, mezi něž se řadí novinka z dílen Grip Digital MOTHERGUNSHIP, která se do našeho hledáčku dostala hlavně díky tempu odlišujícím ji od projektů, s nimiž se snaží prorazit konkurence.

MOTHERGUNSHIP – úvod (vlastní gameplay)

Hned na startu před vás MOTHERGUNSHIP výzvu, která dá začátečníkům pořádně zabrat.

Tvorba zbraní je hlavním tahounem MOTHERGUNSHIP

Náš domovský svět je opět v ohrožení. Za cíl si ho vybraly krvelační roboti, jejichž flotila pohltila před útokem na Zemi řadu planet. V současnosti se snaží zničit naší rodnou hroudu, v čemž jim samozřejmě musíte jakožto člen odboje zabránit. K dispozici je vám dán speciální oblek, který je možné osadit různými typy zbraní, jež lze upravit přesně podle vašich představ. Kombinace komponentů a tvorba nových smrtících hraček tu hraje prim. Vyrobit si tu tím pádem můžete několikahlavňovou brokovnici, extrémně rychlou laserovou pušku či pomalý rotační kulomet šířící smrt v řadách vašich nepřátel, jež budete kosit v koridorových úrovních.

Pokud hledáte kvalitní a hlavně rychlou FPS, MOTHERGUNSHIP je titulem, který byste zaručeně neměli za žádných okolností minout. V případě, že patříte mezi fandy pomalejších děl a neholdujete přílišnému spěchu, mu dejte raději vale, protože by vám dal pořádně zabrat. MOTHERGUNSHIP vyšlo na PC, Xbox One a PS4 17. července 2018. PC verzi, jíž jsme měli možnost otestovat, bychom dali velmi pěkných 85 %, což je jedním z hlavních důvodů, proč jsem se jej rozhodl zařadit do našeho seznamu nejlepších indie her.

Nejzajímavější nezávislé hry; MOTHERGUNSHIP; gameplay: zeměNejzajímavější nezávislé hry; MOTHERGUNSHIP; gameplay: start miseNejzajímavější nezávislé hry; MOTHERGUNSHIP; gameplay: obr

Nejlepší indie hry: MOTHERGUNSHIP

Obrázek 1: Náš domovský svět je v MOTHERGUNSHIP opět v ohrožení. Obrázek 2: Na začátku každé mise, si máte možnost vytvořit unikátní výstroj. Obrázek 3: Do cesty se vám tu postaví nepřeberné množství hrozeb.


Rainbow Skies – pestrobarevné RPG v německém podání


• Žánr: Taktické RPG • Vývojář: SideQuest Studios • Vydavatel: EastAsiaSoft • Platformy a Datum vydání: PS4, PS3 a PS Vita (27. června 2018) • Homepage: www.rainbow-skies.com/ • Hodnocení: 65 %


Fanoušci šest let starého taktického RPG Rainbow Moon se konečně dostali pokračování s duhou v názvu. Německé indie studio SideQuest se postaralo o meziplatformovou hru na hrdiny Rainbow Skies. Strategické tahové souboje propojené procházkami po izometrické mapě dají vzpomenout na japonské klenoty žánru. A tento titul jim šlape na paty.

Rainbow Skies – trailer

Rainbow Skies je RPG, jehož dohrání vám zabere klidně i několik desítek hodin.

Rainbow Skies – adept na nejlepší indie hru června? Bohužel kdepak

Německý nezávislý projekt Rainbow Skies dokáže zaujmout hned několika prvky, které si vás nakloní na svou stranu. Pravděpodobně nejzajímavější je propojení herního zážitku mezi konzolemi PS3 a PS4 s přenosnou PS Vita. Nic vám tedy nebrání dokončit doma před televizní obrazovkou quest rozehraný v autobuse cestou z práce. Za druhý klad můžeme zcela jistě považovat poutavý svět, v němž se rozvíjí mírně dětinský příběh. Posledním plusem je z mého pohledu rozmanitost nepřátel sápajících se po vás během tahových soubojů v uzavřených arénách.

Grafické rozhraní se autorům také docela povedlo, mírně zastaralý vizuál pozvedá působivé zpracování výbuchů a dalších efektů. Přehlednost na mapě také není na špatné úrovni na rozdíl od tabulek v RPG části, v nichž se musíte naučit orientovat. Největším nedostatkem trápícím Rainbow Skies je pomalu se plížící stereotyp v opakujících se soubojích. Olej do ohně ještě přilévá nutnost otravného grindování. Ve své podstatě se tak jedná o povedený titul na PS Vita k občasnému hraní, zatímco pro PS4 jde spíše o slabší počin. Rainbow Skies vyšlo 26. června a odneslo by si od nás 65 %.

Nejzajímavější nezávislé hry; Rainbow Skies; gameplay: vesničkaNejzajímavější nezávislé hry; Rainbow Skies; gameplay: bojištěNejzajímavější nezávislé hry; Rainbow Skies; gameplay: vlastnosti

Nejlepší indie hry: Rainbow Skies

Obrázek 1: Návštěva vesničky bude vždy příjemnou chvílí k doplnění zásob a vyléčení utržených zranění. Obrázek 2: Tahové souboje jsou protkány řadou působivých efektů, které se ovšem během několika hodin rychle okoukají. Obrázek 3: Orientace v jednotlivých záložkách u každé postavy bude chtít chvíli cviku. Hráči odkojeni JRPG budou jako doma.


Forgotton Anne – kam mizí zapomenuté věci?


• Žánr: Adventura, plošinovka • Vývojář: ThroughLine Games • Vydavatel: Square Enix • Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One (15. května 2018) • Homepage: www.forgottonanne.com • Hodnocení: 85 %


Na rozdíl od nákladných titulů se nezávislé počiny nemusí bát experimentovat, a proto se velmi často pouští do společensky ožehavých témat. Ve Forgotton Anne najdeme narážky na lidskou zlovůli, polemizování nad milosrdnou lží či nebezpečí totalitarismu. Vše pěkně zabalené v dětsky naivním grafickém kabátku evokujícím animovanou tvorbu východoasijských států. Roztomilí ztracenečci, kteří byli zapomenuti ve světě, promlouvají s hlavní hrdinkou podobně jako nábytek v Disneho Krásce a zvířeti. Některé rozhovory jsou úžasně vtipné, zatímco jiné tnou do živého a donutí vás přemýšlet.

Forgotten Anne – launch trailer (Trailer)

Forgotten Anne je bezpochyby jednou z nejlepších nezávislých her roku 2018.

Forgotton Anne se nebojí palčivých otázek dnešní doby

V některých fázích dokonce můžete směřování dialogu ovlivnit, což může mít dopad na další vývoj příběhové linky. Jinak jste většinou divákem pobíhajícím po malebném světě ztrát bez nálezů. Další interakce s prostředím probíhá během přeskakování mezi platformami a při řešení hádanek využíváním mocného přístroje Arca, který vás drží při životě. Hádanky nejsou nijak složité a příběh solidně odsýpá, takže po šesti hodinách najednou zíráte na jeden ze dvou možných konců této povedené hry. Zkrátka a dobře jsem byl z nezávislého titulu vydaného 15. května pod hlavičkou Square Enix nadšen. Sami si jej můžete vyzkoušet na PC, PS4 a Xbox One, nebudete litovat. Já bych hodnotil 85 %.

Nejzajímavější nezávislé hry; Forgotton Anne; gameplay: idylaNejzajímavější nezávislé hry; Forgotton Anne; gameplay: nádražíNejzajímavější nezávislé hry; Forgotton Anne; gameplay: stroje

Nejlepší indie hry: Forgotton Anne

Obrázek 1: Úplně idylických chvilek si ve Forgotton Anne moc neužijete. Vždy budou doprovázeny trpkou příchutí.  Obrázek 2: Nádraží bude jednou z významných lokalit, kde se bude rozhodovat o osudech místních ztracených obyvatel. Obrázek 3: Forgotten Anne je jednou z nejlepších indie her května 2018.

Nejlepší nezávislé hry (2018 1/2)

Aragami Shadow Edition – Ve stínech je síla

Žánr: Stealth akce | Vývojář: Lince Works | Vydavatel: Lince Works | Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One (5. června 2018) | Homepage: aragami-game.com/ | Hodnocení: 79%

Ne každý nezávislý projekt se nám podaří objevit v den vydání. Autoři některých děl naštěstí své hry obohacují o DLC, jež spolu se základním titulem následně vydávají jako komplet nahrazující původně nabízený produkt, čímž mu opět dávají příležitost zazářit. Aragami Shadow Edition je poutavá stealth akce od nezávislých vývojářů z Lince Works, která v našem seznamu nejlepších indie her rozhodně nemohla chybět.

Stíny se stanou v Aragami Shadow Edition vaším druhým domovem

V rámci primární příběhové linie Aragami Shadow Edition se vtělíte do kůže rudě vystrojeného zakuklence, jehož největší silou je schopnost využívat stíny k různým rošťárnám umožňujícím mu zůstat nezpozorován. Na vašem dobrodružství se vám do cesty budou stavět různé typy stráží a nepřátel. Těšit se můžete též na řadu různorodých výzev a pohybových rébusů, jež vám dají občas pořádně zabrat. Celková hratelnost je však orientovaná na stealth, takže moc akce či divokých soubojů tu nenajdete.

Lince Works s Aragami Shadow Edition prakticky napravují chyby základní hry a obohacují ji o řadu nových prvků. Komplet dle mého zaujme primárně díky unikátním herním mechanizmům, propracovanému návrhu stealth mechanik a přijatelně navrženému příběhu, který má co nabídnout. Přítomny jsou bohužel menší bugy a nedodělky. Aragami Shadow Edition vychází 5. června na PC, PS4 a Xbox One. Já sám bych mu udělil v rámci PC 79 %, minout by jej rozhodně neměli fanoušci stealth her.

Nejzajímavější nezávislé hry; Aragami Shadow Edition; gameplay: krevNejzajímavější nezávislé hry; Aragami Shadow Edition; gameplay: stínNejzajímavější nezávislé hry; Aragami Shadow Edition; gameplay: tiché zabití

Obrázek 1: Mrtvá těla vás v této stealth akci často prozradí. Obrázek 2: Stíny jsou hlavním spojencem vašeho protagonisty. Obrázek 3: V Aragami Shadow Edition budete muset nepřátele zabít bez toho, abyste vzbudili pozornost okolí.Smoke and Sacrifice – Když matka obětuje dítě

Žánr: Adventura | Vývojář: Solar Sail Games | Vydavatel: Curve Digital | Platformy a Datum vydání: PC, Switch (31. května 2018) | Homepage: www.curve-digital.com/en-gb/games/detail/36/smoke-and-sacrifice/ | Hodnocení: 85 %

Nezávislí vývojáři se nás v poslední době ve svých hrách snaží stavět do nezáviděníhodných situací, nutících hráče jednat ve jménu vyššího dobra až příliš často. Přítomnost morálních voleb jim totiž umožňuje tvořit osekaná díla, která jsou postavena jen na tom, že v nich čas od času rozhodujete o životech virtuálních protagonistů. Mírně odlišit se od této skupiny chtějí tvůrci ze Solar Sail Games s projektem Smoke and Sacrifice, který je založen nejen na náročných volbách, ale také na mechanizmech, jimiž disponuje oblíbená adventura Don't Starve.

Smoke and Sacrifice je Don't Starve bez budovatelského prvku

Po celé generace žil kmen mladičké dívky Sachi ve strachu z bohů, jež nechali okolní svět zamrznout, a tak jim vždy po pár letech obětovali právě narozeného novorozence. Jednoho smutného dne přišla řada i na hlavní hrdinku, která po vzoru ostatních položila své dítko na teleportační oltář kvůli vyššímu dobru. Ochrana nebešťanů bohužel pro všechny obyvatele kmene jednoho dne selhala a Sachi nezbylo nic jiného než se vydat po stopách jejího potomka, který by měl být podle některých informací naživu na druhé straně portálu. Na své cestě je v Smoke and Sacrifice nucena čelit nevlídnému klimatu a krvelačným protivníkům, kteří se ji budou pokoušet prakticky permanentně zabít.

Hlavním tahounem Smoke and Sacrifice je rozhodně příběh. Ten je tu vyprávěn podobně jako v nedávno recenzovaném Dark Souls Remastered. Nic vám zde není servírováno na stříbrném podnosu, a pokud chcete přežít, budete muset bojovat o každý nádech. Podle mého mínění je tento kousek zaměřen hlavně na fandy kultovního kousku Don't Starve, které už nebaví déle stavět a raději se chtějí soustředit na boj a děj. Za relativně vydařené zpracování si toto dílo zaslouží 85%. Smoke and Sacrifice vyšlo na PC a Nintendu Switch 31. května.

Nejzajímavější nezávislé hry; Smoke and Sacrifice; gameplay: oběťNejzajímavější nezávislé hry; Smoke and Sacrifice; gameplay: dítěNejzajímavější nezávislé hry; Smoke and Sacrifice; gameplay: cestovní trubka

Obrázek 1: Hlavní hrdina tohoto dílka je nucena obětovat to nejcennější co má.  Obrázek 2: Na svých cestách světem Smoke and Sacrifice narazíte na různé postavičky. Obrázek 3: Cestovat tu budete trubkami, které zpřístupníte za nalezené penízky.Quantum Replica – Indie cyberpunk

Žánr: Akční | Vývojář: ON3D Studios | Vydavatel: 1C Company | Platformy a Datum vydání: PC (31. května 2018), PS4, Xbox One (podzim 2018) | Homepage: www.1cpublishing.eu/game/703-quantum-replica | Hodnocení: 70 %

Touha tvořit hry vede některé vývojáře ke spojení sil s menšími vydavatelskými společnostmi, jež se specializují na pomoc začínajícím tvůrcům. Podle řady lidí tímto krokem autoři ztrácí nezávislost. Osobně si však myslím, že jim i přes spolupráci s větší firmou zůstává svoboda a nálepka indie, což mi umožnilo zařadit do našeho speciálu cyberpunkovou novinku od prakticky neznámé party ON3D Studios, Quantum Replica, za níž stojí 1C Company, díky níž tu máme třeba nedávno recenzovanou strategii Ancestors Legacy.

Budoucnost nevypadá v Quantum Replica moc růžově

Quantum Replica se odehrává v nepříliš vzdálené budoucnosti, v níž světu vládne Syndikát, jehož tvůrce propojil všechny velké korporace do jednoho všemocného celku. Lidstvo obývá primárně titánská města plná neonových světel. Na každém rohu v jejich ulicích najdete kameru, vojáka či robota hlídajícího chování jednotlivců. Nikdo není v bezpečí před systémem, pro nějž je život zcela nepodstatný. Jakožto člen odboje se proti tomuto zlořádu snažíte bojovat za pomoci různých futuristických technologií a augmentací, jež využíval třeba i Adam Jensen ze série Deus Ex.

Přestože cyberpunková akce Quantum Replica nevypadá na první pohled moc lákavě, jedná se o nadprůměrné dílko, které má fandům tohoto žánru rozhodně co nabídnout. Osobně jsem si jej zamiloval především kvůli zasazení a celkové hratelnosti. Znepokojen jsem byl primárně hloupější AI, kvůli níž jsem se mu nakonec rozhodl udělit 69 %. Quantum Replica vyšlo na Steamu 31. května. Konzolové verze dorazí až na podzim.

Nejzajímavější nezávislé hry; Quantum Replica; gameplay: bezpečnostní systémNejzajímavější nezávislé hry; Quantum Replica; gameplay: uložená poziceNejzajímavější nezávislé hry; Quantum Replica; gameplay: eliminace

Obrázek 1: Některá zařízení jsou velmi dobře zabezpečena před nezvanými návštěvníky. Obrázek 2: Své tělo si hned na startu uložíte do databanky, která jej v případě smrti opět obnoví na jedné z úložných pozic. Obrázek 3: Zabíjet své nepřátele budete v Quantum Replica za pomoci robotické ruky s neskutečnou silou.Yoku's Island Express – Broučí odysea

Žánr: Logická adventura | Vývojář: Villa Gorilla | Vydavatel: Team 17 | Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One, Switch (29. května 2018) | Homepage: www.team17.com/games/yokus-island-express/ | Hodnocení: 90 %

Tvorba nezávislých vývojářů většinou cílí na dospělejší publikum přístupné novým myšlenkám a inovativním mechanizmům. Čas od času se však mezi menšími projekty objeví i titul zacílený na mladší hráče toužící po nepříliš náročných hrách zbytečně nezatěžující jejich mozkové závity. Možná právě kvůli určité neobvyklosti jsme se rozhodli do našeho seznamu nejlepších nezávislých her zařadit pro děti určený kousek Yoku's Island Express.

Logické hádanky budete v Yoku's Island Express řešit za pomoci míčku

Příběh Yoku's Island Express se odehrává na tajuplném ostrovu Mokumana, na jehož pobřeží byl Yoku se svým věrným míčkem jednoho krásného dne vyplaven. Ihned po probuzení se vydáváte na výpravu za dobrodružstvím, při níž se střetnete s řadou zajímavých postav a budete muset čelit nejednomu náročnému rozhodnutí, jež ovlivní vývoj celého příběhu. Hlavní náplní hry bude řešení hádanek, s nimiž vám budou pomáhat pinballové páčky.

Yoku's Island Express je velmi pěkná logická adventura, jejíž hratelnost je vystavěna na mechanizmech z kultovního pinballu. Celek se odehrává v dechberoucích kulisách a jeho hraní je extrémně návykové, takže pokud vás zaujme, jen tak vás od obrazovky vašeho stroje nepustí. Yoku's Island Express vyšlo na Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One a PC 29. května 2018. Za velmi povedené zpracování kompletu, jsme se mu rozhodli udělit nádherných 90 %.

Nejzajímavější nezávislé hry; Yoku's Island Express; gameplay: mapaNejzajímavější nezávislé hry; Yoku's Island Express; gameplay: letící kouleNejzajímavější nezávislé hry; Yoku's Island Express; gameplay: zvířátka

Obrázek 1: Na začátku vašeho dobrodružství budete z mapy ostrova znát velmi málo. Obrázek 2: S vaší kuličkou v Yoku's Island Express  vyřešíte všechny hádanky. Obrázek 3: Na svých cestách potkáte různé typy inteligentních živočichů.MachiaVillain – Simulátor sídla masových vrahů

Žánr: Hororová strategie | Vývojář: Wild Factor | Vydavatel: Good Shepherd Entertainment | Platformy a Datum vydání: PC (16. května 2018) | Homepage: www.goodshepherd.games/games/machiavillain | Hodnocení: 70 %

Když Peter Molyneux na konci minulého milénia vydal svůj simulátor pána kobky Dungeon Keeper, všichni z něj byli natolik nadšeni, že ho až do dnešních dní užívají jako vzor pro všechna podobně navržená díla. Kráčet se v jeho stoupách pokoušel už nejeden vývojářský tým, žádnému se však nepodařilo uspět stejně jako legendárnímu tvůrci. Své štěstí nyní na tomto nedobytém poli zkouší také studio Wild Factor s hororovou strategií MachiaVillain.

V MachiaVillain se budete starat o armádu monster

V MachiaVillain máte možnost prožít si děj některého z hororových filmů na vlastní kůži z opačné strany barikády. Namísto za ustrašené oběti hrajete za nemrtvá monstra, sériové vrahy a vlkodlaky, kterým musíte vystavět útulné obydlí, z něhož budou následně vyrážet na výpravy do opuštěné chaty. Tu máte shodou okolností na starosti také vy. Po čase z ní vytvoříte honosnou rezidenci, do níž se v průběhu týdne podívá několik desítek návštěvníků, kteří se ze svých cest nikdy nevrátí, protože příšery jsou neustále hladové.

Na MachiaVillain se mi líbí hlavně zvolená tématika, jež mi umožnila naprojektovat si vlastní hororové sídlo se vším všudy. Celek nabízí velmi osobitý zážitek spolu s chytlavou hratelností nutící trávit budováním a expanzí desítky hodin. Zahrát by si nový projekt z dílen Wild Factor určitě měli fandové prvního Dungeon Keepera a strategické simulace Prison Architect. Košem by mu naopak měla dát skupinka upřednostňující vizuál před kvalitou. MachiaVillain vyšlo na PC 16. května 2018. V rámci našeho hodnocení jsem se rozhodl jí dát krásných 70 %.

Nejzajímavější nezávislé hry; MachiaVillain; gameplay: obětiNejzajímavější nezávislé hry; MachiaVillain; gameplay: masakrNejzajímavější nezávislé hry; MachiaVillain; gameplay: seznam

Obrázek 1: Lidé, kteří do vašeho sídla zavítají, nebudou mít ani tušení, co na ně v něm číhá. Obrázek 2: Bez stabilní dávky těl se v MachiaVillain neobejdete. Obrázek 3: Nové zaměstnance budete do svého sídla lákat skrze inzeráty.Omensight – Vyšetřování vraždy ve zvířecím vesmíru

Žánr: akční RPG | Vývojář: Spearhead Games | Vydavatel: Spearhead Games | Platformy a Datum vydání: PC, PS4 (15. května 2018) | Homepage: www.omensight.com | Hodnocení: 70 %

Vizuální zpracování některých nezávislých her člověka zaujme na první pohled, většinou však tyto krásné kousky nedisponují moc výraznou hratelností, takže vás dokáží udržet jen na pár hodin. V posledních měsících mě na indie scéně právě kvůli tomuto faktu neoslovilo nic tolik, jako nejnovější projekt vývojářského studia Spearhead Games Omensight, který vyšel 15. května na PS4 a PC. Výrazný totiž nebyl jen vzhledem, ale také hratelností, a tak jsem se mu rozhodl dát víc prostoru v našem speciálu.

V Omensight nebudete jen vyšetřovat, ale také bojovat

Až vám budou někteří lidé v průběhu debaty říkat, že inteligentní zvířata by proti sobě neválčila, ukažte jim úvodní záběry z Omensight. V tomto světě proti sobě totiž bojují o nadvládu frakce různých zástupců živočišné říše. Jedinou šancí na mír byla velekněžka, která byla krátce před finálním střetem zavražděna neznámým pachatelem. Vy se jakožto vyšetřovatel schopný cestovat v čase vydáváte po boku významných postav jednotlivých uskupení zpět v čase, abyste odhalili skrytou pravdu. Bojovat je vám tím pádem umožněno na obou stranách, díky čemuž máte možnost vidět konflikt ze všech perspektiv. Soubojový systém jako takový je dynamického ražení, k vymazání vašich nepřátel z historie budete užívat meče, svou obratnost a speciální schopnosti.

Omensight je akční RPG, které má řadu kvalit, díky nimž si zasloužilo místo v našem seznamu nejzajímavějších indie her. Nejvýraznějším prvkem tohoto dílka je dle mého vyprávění příběhu spolu s dynamickým soubojovým systémem. Citelně mu naopak škodí ovládání, možná až přílišná lineárnost a problematická kamera, která si občas dělá, co chce. Ohodnotit jsem se jej nakonec po sečtení všech kladů a záporů rozhodl 70 %.

Nejzajímavější nezávislé hry; Omensight; gameplay: dialogNejzajímavější nezávislé hry; Omensight; gameplay: válečný strojNejzajímavější nezávislé hry; Omensight; gameplay: výpad

Obrázek 1: Při hraní Omensight budete muset pozorně sledovat dialogy jednotlivých postav. Obrázek 2: Zvířata mají k dispozici ty nejmodernější technologie. Obrázek 3: Slovo dostanou i klasické kontaktní zbraně.The Forest – Kdo se bojí, nesmí do lesa

Žánr: Kooperační survival | Vývojář: Endnight Games | Vydavatel: Endnight Games | Platformy a Datum vydání: PC (30. duben 2018), PS4 (později) | Homepage: endnightgames.com/games/the-forest | Hodnocení: 80 %

Pro řadu her představuje předběžný přístup past, ve které uvíznou na tak dlouho, že už pak v jejich plné vydání nikdo ani nedoufá. Vezměte si třeba takové DayZ od Bohemia Interactive Studio. Na počátku vývoje neskutečně očekávané dílo, nyní titul, který odepsali i ti nejzarytější fanoušci. U kooperačního survivalu The Forest většina už také moc nevěřila, že vyjde. Nakonec se však Endnight Games podařilo projekt dokončit, čímž mu zajistili místo mezi našimi nejlepšími indie hrami.

V The Forest na vás čeká hvozd plný kanibalů

Hned na startu dobrodružství vám The Forest ukáže, proč není dobré cestovat s dětmi letadlem. Stroj, ve kterém jste se vydali se synáčkem na výlet, totiž havaruje uprostřed lesů plných kanibalů, kteří se chvíli po dopadu vašeho dítka zmocní. Jakožto správný otec se s jednoruční sekerkou v ruce vydáváte po jejich stopách do hlubin hvozdu, kde budete bojovat s hladem, přírodou, divokými domorodci a mutanty. Za neúspěch jste tu vždy odměněni ztrátou většiny předmětů nebo velmi bolestnou smrtí.

Hra pro jednoho hráče je v The Forest ztvárněna relativně slušně, celek primárně dle mého však míří spíše na kooperaci vyhledávající jedince, kteří chtějí spolu s přáteli přežívat v nehostinném prostředí plném různých hrozeb. Pořádně by nad případnou investicí do tohoto dílka měli pouvažovat sólisté, pro něž by nemusel být boj o přežití v tomto světě ideální volbou. The Forest vyšel na PC 30. dubna 2018. Časem by měl dorazit i na PS4. PC verze si u nás vysloužila 80 %.

Nejzajímavější nezávislé hry; The Forest; gameplay: příručkaNejzajímavější nezávislé hry; The Forest; gameplay: letadloNejzajímavější nezávislé hry; The Forest; gameplay: mutant

Obrázek 1: S pomocí příručky si po několika hodinách přežívání postavíte ucházející sídlo. Obrázek 2: Letadlo představuje startovní bod celého dobrodružství. Obrázek 3: Střetávat se v The Forest budete s různými typy monster.Fort Triumph – Parta hrdinek v akci

Žánr: Tahová strategie | Vývojář: Cookie Byte Entertainment | Vydavatel: Cookie Byte Entertainment | Platformy a Datum vydání: PC (early access od 26. dubna 2018) | Homepage: forttriumph.com | Hodnocení: bude doplněno po vydání

Většina známých tahových sérií je už nějaký ten pátek mimo hru. Legendární Heroes of Might and Magic (HoMaM) zlikvidoval svou neschopností Ubisoft a o slavném King's Bounty z dílen 1C-SoftClub už také nebylo delší dobu slyšet ani slůvko. Otěže u tohoto žánru převzali menší tvůrci, kteří na Steam dodají v průběhu měsíce minimálně desítku unikátně vyhlížejících strategií. V tomto kvartálu naší redakci nejvíce zaujal projekt vývojářské společnosti Cookie Byte Entertainment, pokoušející se zaujmout s tahovkou Fort Triumph, která kombinuje to nejlepší z X-COM a HoMaM.

Ve Fort Triumph se můžete těšit na zničitelné prostředí

Aktuální verze Fort Triumph vám dává k dispozici výukový scénář a krátkou kampaň, v níž máte za úkol porazit nekromanta ohrožujícího celý svět. Na výpravě proti zlu povedete družinu pomalu se vyvíjejících hrdinek, které budou čistit pohádkově laděné univerzum od temných bytostí. Při soubojích na náhodně vygenerovaných bojištích lze proti nepřátelům využít jak klasické zbraně, tak i okolní prostředí. Po ruce máte jen jednu družinu, takže v momentu porážky pro vás hra končí.

Herní prvotina Cookie Byte Entertainment vám nabídne kvalitní tahový zážitek, u něhož se budete občas slušně potit. Už v současné fázi vývoje ji tudíž mohu doporučit obdivovatelům série X-Com či King's Bounty, kteří jsou schopni akceptovat určitou míru nedotaženosti a přítomnost bugů. Fort Triumph vyšlo na PC v rámci předběžného přístupu 26. dubna 2018. Dokončeno by mělo být během deseti až dvanácti měsíců.

Nejzajímavější nezávislé hry; Fort Triumph; gameplay: družinaNejzajímavější nezávislé hry; Fort Triumph; gameplay: mapaNejzajímavější nezávislé hry; Fort Triumph; gameplay: strom

Obrázek 1: Družinu tvoří v této tahové strategii primárně zástupkyně něžného pohlaví. Obrázek 2: Po mapě se v Fort Triumph budete přesouvat stejně jako v zástupcích série King's Bounty. Obrázek 3: Příroda vám v tomto indie kousku často pomůže eliminovat větší skupiny nepřátel.Dead In Vinland – Darkest Dungeon plný Vikingů

Žánr: Tahové RPG | Vývojář: CCCP | Vydavatel: Playdius Entertainment | Platformy a Datum vydání: PC (12. duben 2018) | Homepage: deadinvinland.com/ | Hodnocení: 75 %

Seveřané jsou v posledním roce tak oblíbení, že je na ně zacíleno nejedno velké dílo. Čas od času se k nim však dostanou i indie vývojáři, kteří si též chtějí získat jméno díky oblíbeným Vikingům. Mezi skupinku takto naladěných společností se nedávno zařadilo také studio CCCP s tahovým RPG Dead In Vinland, snažící se v určitých ohledech kráčet ve stopách temného Darkest Dungeon.

V Dead In Vinland čeká řada náročných rozhodnutí

Váš příběh v temně laděném RPG Dead In Vinland započnete útěkem z vesnice napadené divokými nájezdníky ze severu, jež se ani neobtěžují, aby lidi, kterým zničili život, pronásledovali. Díky jejich ignoraci je skupince přeživších umožněno prchnout a začít znovu na nezmapovaném ostrově, kde na všechny její členy čeká řada vypjatých situací. Každá z postav má své potřeby a představy o tom, jak by mělo celé společenství fungovat. Vyprávění končí v momentu, kdy padne některý z hlavních hrdinů.

Dead In Vinland je tahové RPG, které více než na souboje sází na náročné volby a obstojně vyprávěný příběh, podobně jako v nedávno recenzované strategii Frostpunk. Minout by jej rozhodně neměli hráči libující si v ovlivňování životů hlavních protagonistů a v severské tématice, jíž je toto dílo prostoupeno. Ruce pryč by měli dát naopak fandové projektů zacílených primárně na střety. Dead In Vinland vyšlo na PC 12. dubna 2018. Za sebe bych mu udělil 75 %.

Nejzajímavější nezávislé hry; Dead In Vinland; gameplay: mapaNejzajímavější nezávislé hry; Dead In Vinland; gameplay: soubojNejzajímavější nezávislé hry; Dead In Vinland; gameplay: večer

Obrázek 1: Mapa, na které se budete v Dead In Vinland pohybovat, je relativně rozsáhlá.  Obrázek 2: Střety jsou tu navrženy stejně jako v jiných tahových strategiích. Obrázek 3: Večery tráví rodina v tomto nezávislém RPG vždy pohromadě.Beast Quest – dětská fantastika

Žánr: Akční RPG | Vývojář: Torus Games | Vydavatel: Maximum Games | Platformy a Datum vydání: PC, Xbox One, PS4 (13. března 2018) | Homepage: beast-quest.com/ | Hodnocení: 55–70 %

Opravdu povedených dobrodružných her pro náctileté hráče na trhu mnoho nenajdete, stejně tak se prozatím nepodařilo vytvořit mnoho titulů podle literárních předloh. Nepříliš radostnou situaci se nyní snaží změnit studio Torus Games, které se rozhodlo zpracovat knižní ságu Beast Quest. Bohužel si musíme přiznat, že pokus převést do digitální podoby patálie vesnického kluka Toma se zastavil na půl cesty. Povedlo se jim sice zachovat ducha paperbackových příběhů včetně jejich roztomilé naivity a vtipnosti, ale technické zpracování pokulhává a zřejmě donutí nejednoho pařana odložit ovladač.

Souboje s bossy jsou stěžejním prvkem Beast Quest

Z počátku se možná budete ptát, v čem vidíme problém. Potrhlý čaroděj Aduro oznámí venkovskému trhanovi s rytířskými ambicemi, že v jeho rukou leží osud světa Avantie. S nadšením se tedy chopíte štítu a meče a vydáte se po stopách první příšery sužující region. Příběhová linka sice nebude bourat pravidla fantasy žánru, ale poskytne důstojnou kulisu k hlavní náplni hry – boji. Dynamické střety v reálném čase mají dobře budovanou atmosféru. Střídání seků, vykrývání úderů, úhybů a obíhání nepřátel se povedlo v Beast Quest vyvážit tak, že jej zvládnou také méně zkušení hráči. To znamená, že pro ostřílené matadory však nepředstavují žádnou výzvu.

Beast Quest totiž cílí především na mladší publikum, a proto jej tak musíme také hodnotit. Pokud hledáte titul, u nějž se nebudete muset strachovat o vývoj své ratolesti, klidně po eskapádách sympatického Toma v pohádkové grafice sáhněte. Dětem totiž nebudou vadit generické vedlejší mise a u technických bugů se spíše pobaví, než aby je rozčílily. Překážkou tak může být pouze absence české lokalizace. Z pohledu dospělého musíme být mnohem přísnější, především kvůli rychle nastupujícímu stereotypu, z nějž vás vytrhnou maximálně obstojné souboje s bossy. Dětské hodnocení vidím na slušných 70%, v rámci odrostlejších hráčů si Beast Quest odnese průměrných 55%.

Nejzajímavější nezávislé hry; Beast Quest; Gameplay: souboj monstrumNejzajímavější nezávislé hry; Beast Quest; Wallpaper: logoNejzajímavější nezávislé hry; Beast Quest; Gameplay: souboj vlk

Obrázek 1: V každé části světa se střetnete s legendárními monstry, jež musíte osvobodit ze spárů temné magie.  Obrázek 2: Souboje s finálními bossy jsou pojaty opravdu velkolepě a mají většinou více fází. Obrázek 3: Během své výpravy podstoupíte bezpočet střetů s obyčejnými nepřáteli, které časem upadnou do stereotypu.Q.U.B.E. 2 – logice zdar!

Žánr: Logická adventura | Vývojář: Toxic Games | Vydavatel: Trapped Nerved Games | Platformy a Datum vydání: PC, Xbox One, PS4 (13. března 2018) | Homepage: www.toxicgames.co.uk/qube2/ | Hodnocení: 85 %

S prvním dílem logické adventury Q.U.B.E. oslovilo malé vývojářské studio Toxic Games nemalý počet herních kritiků a hráčů. Nelze se tedy moc divit tomu, že je nyní zpět s Q.U.B.E. 2, s nímž chce zabodovat stejně jako s jeho předchůdcem. Vzhledem k tomu, že se nejedná o úplně zanedbatelné dílko, jsme se rozhodli dát mu prostor v rámci našeho speciálu zaměřeného na indie hry.

Hádanky tu mají své kouzlo

V Q.U.B.E. 2 budete v kůži mladičké archeoložky Amelie Cross prozkoumávat ruiny časem zapomenuté civilizace, které ukrývají nejedno temné tajemství. K dispozici vám budou dány futuristické rukavice, s nimiž můžete na speciální povrch umísťovat různé typy speciálně fungujících podkladů. Postaveny tu před vás budou desítky hádanek, k jejichž zdolaní musíte využít dostupné technologie.

Q.U.B.E. 2 kráčí ve všech ohledech ve stopách prvního Q.U.B.E. Celek vám stejně jako jeho předchůdce nabízí desítky detailně navržených hádanek, zajímavé příběhové pozadí a příjemný vizuál. Opět je nutné počítat s kratší herní dobou, která je velkým problémem většiny děl zastupujících žánr logických adventur. Q.U.B.E. 2 vyšlo 13. března 2018 na PC, Xbox One a PS4. V rámci naší hodnotící stupnice bych mu udělili 85 %.  

Nejzajímavější nezávislé hry; Q.U.B.E. 2; Gameplay: mašinaNejzajímavější nezávislé hry; Q.U.B.E. 2; Wallpaper: stromNejzajímavější nezávislé hry; Q.U.B.E. 2; Gameplay: výtah

Obrázek 1: Některé technologie budete muset aktivovat za pomoci složitějších mechanizmů. Obrázek 2: Určité momenty vás v Q.U.B.E. 2 příjemně překvapí. Obrázek 3: K tomu, abyste přivedli komplex, v němž se budete pohybovat, k životu, budete nuceni vyřešit řadu hádanek.Deep Rock Galactic – cesta do hlubin

Žánr: FPS | Vývojář: Ghost Ship Games | Vydavatel: Coffee Stain Studios | Platformy a Datum vydání: PC, Xbox One (early access od 28. února 2018) | Homepage: www.deeprockgalactic.com | Hodnocení: bude doplněno po vydání

Slavná série Left 4 Dead má řadu různě kvalitních následovníků. Za nejvýraznějšího z nich lze rozhodně považovat nedávno recenzované akční RPG Warhammer: Vermintide 2, jež slavný titul v mnoha ohledech zastiňuje. V jeho stopách však nekráčí jen velká studia, ale i menší vývojářské týmy. Vývojáři z Ghost Ship Games pro nás mají kupříkladu své dílo Deep Rock Galactic, v němž se vydáváte ve vesmírné lodi vstříc neznámým světům.

Indie FPS Deep Rock Galactic před vás postaví unikátní dobrodružství

Samotný koncept Deep Rock Galactic je navržen hodně zajímavě. Stejně jako ve Warhammer: Vermintide 2 si na startu vyberete jednoho ze specificky zaměřených trpaslíků. Ti se od sebe liší především spektrem schopností a výbavou. Poté, co si zvolíte svého hrdinu, se spolu se třemi dalšími hráči vydáte do hlubin, které skrývají drahé kovy a diamanty. Vaším cílem je vždy získání určitého počtu dané suroviny. V okamžiku, kdy kvótu splníte, přivoláte eskortní modul, k němuž se musíte přes zástupy extrémně agresivních brouků dostat.

Deep Rock Galactic je velmi jednoduchá FPS s RPG prvky, jež jí dodávají říz. Pokud se vám podaří sehnat skupinu přátel, nabídne vám osobitý zážitek za relativně rozumnou cenu. Vyhnout by se jí měli hráči neholdující kooperaci, protože bez spolupráce se tu prostě neobejdete. Deep Rock Galactic vyšlo na PC 28. února 2018. Finální verze by k nám měla dorazit v průběhu dvou let.

Nejzajímavější nezávislé hry; Deep Rock Galactic; Gameplay: jeskyněNejzajímavější nezávislé hry; Deep Rock Galactic; Wallpaper: týmNejzajímavější nezávislé hry; Deep Rock Galactic; Gameplay: základna

Obrázek 1: Náhodně generované jeskyně jsou plné nepřátel a drahých kovů, které je nutné dostat co nejrychleji na palubu výsadkové lodi. Obrázek 2: V temných tunelech se budete pohybovat ještě se třemi dalšími hráči. Obrázek 3: Základna představuje v nezávislé FPS Deep Rock Galactic místo, kde si můžete odpočinout mezi jednotlivými akcemi.Slasher's Keep – hodně osobitá řež

Žánr: akční RPG | Vývojář: Damian Schloter | Vydavatel: Damian Schloter | Platformy a Datum vydání: PC, Xbox One (early access od 9. února 2018) | Homepage: www.slasherskeep.info/ | Hodnocení: bude doplněno po vydání

Soubojový systém nebývá v současných RPG navržen moc složitě. Autoři vždy chtějí, aby si jejich produkt zahrálo co nejvíc lidí. Někteří tvůrci však ignorují většinu a raději dělají hry dle svých představ. Autor akčního RPG Damian Schloter se při tvorbě svého kresleného díla Slasher's Keep podobně jako Dan Vávra s Kingdom Come: Deliverence ohlížel hlavně na to, aby bavilo jeho samotného.

Nepřátelé v Slasher's Keep neznají slitování

První sólovka Damiana Schlotera se odehrává v útrobách monumentální pevnosti, v jejichž kobkách byl váš hrdina uvězněn. Na své cestě za svobodou je nucen střetávat se různými typy pastí a nepřátel, jež se jej snaží zastavit. K dispozici je mu dána pestrá škála kontaktních a palných zbraní. V momentu, kdy podlehne protivníkům, je vždy vrácen zpět do své smrduté cely, ze které už jednou utekl.

Slasher's Keep je akční rogue-like RPG, ve kterém se snažíte dostat pryč z vězení plného monster. Na první pohled na vás zřejmě moc velký dojem neudělá, když mu ale dáte šanci, nabídne vám hodně chytlavou hratelnost a obstojný soubojový systém, který by se mi líbil třeba i u Vávrova Kingdom Come: Deliverence. Slasher's Keep vyšel na PC v předběžném přístupu 9. února 2018. Finální verze by měla dorazit do pěti až sedmi měsíců.

Nejzajímavější nezávislé hry; Slasher's Keep; Gameplay: duoNejzajímavější nezávislé hry; Slasher's Keep; Gameplay: hůlkaNejzajímavější nezávislé hry; Slasher's Keep; Gameplay: zombie

Obrázek 1: Nepřátelé se po chodbách dungeonu většinou pohybují ve skupinách, takže není vůbec snadné je porazit. Obrázek 2: K eliminaci protivníků budete v Slasher's Keep užívat různě rozestavené pasti. Obrázek 3: Těšit se můžete na pomalu se pohybující nemrtvé.Battalion 1944 – staromilská FPS

Žánr: FPS | Vývojář: Bulkhead Interactive | Vydavatel: Square Enix Collective | Platformy a Datum vydání: PC (early acces od 1. února 2018), Xbox One, PS4 (později) | Homepage: battaliongame.com/ | Hodnocení: bude doplněno po vydání

Éra, kdy na nás vývojáři chrlili jednu futuristickou akci za druhou, je dnes už dávno minulostí. Opět se totiž vrátila móda FPS zasazených do nepříliš vzdálené minulosti, po nichž hráči tak dlouho bažili. Nejvíce lze touhu po takto laděných titulech vidět na prodejích Battlefield 1 a Call of Duty WW2, jež se odehrávají za první a druhé světové války. Nelze se tedy divit tomu, že se na této vlně pokouší svézt také nezávislí autoři z malého studia Bulkhead Interactive, které stojí za multiplayerovou střílečkou Battalion 1944.

Battalion 1944 je indie FPS pro staromilce

Battalion 1944 je klasicky laděná střílečka pro více hráčů, zasazená do druhé světové války. Na různě navržených bojištích v tomto titulu válčí nevelké skupinky hráčů, jež mají k dispozici dobové zbraně bez zpětného rázu a extrémně lehké granáty. Přítomen je samozřejmě také oblíbený bunnyhoping, umožňující střelcům relativně přesnou palbu, i když poskakují na místě.

V současnosti se Battalion 1944 nachází v předběžném přístupu. Zacílen je tedy primárně na staromilce, kteří pamatují časy Call of Duty 2 či jiných podobně laděných FPS. Pokud se náhodou rozhodnete pro koupi, je nutné počítat s tím, že celek je stále ve vývoji, takže narazíte na řadu bugů a technických nedostatků. Do Early Accessu dorazil Battalion 1944 prvního února 2018, datum vydání finální verze prozatím nebylo tvůrci pevně stanoveno.

Nejzajímavější nezávislé hry; Battalion 1944; Gameplay: bunkrNejzajímavější nezávislé hry; Battalion 1944; Wallpaper: střelbaNejzajímavější nezávislé hry; Battalion 1944; Gameplay: střelba, les, krytí

Obrázek 1: Těšit se v Battalion 1944 můžete na zbraně bez modifikací Obrázek 2: Při střelbě si vzpomenete na starší díly série Call of Duty. Obrázek 3: Dobře zvolená pozice vám tu občas zachrání život.Subnautica – okouzlující podmořské dobrodružství

Žánr: Survival adventura | Vývojář: Unknown Worlds Entertainment | Vydavatel: Unknown Worlds Entertainment | Platformy a Datum vydání: PC (27. leden 2018), Xbox One (early access), PS4 (později) | Homepage: unknownworlds.com/subnautica/ | Hodnocení: 95 %

Nezávislá scéna nabízí neskutečně velké množství survivalů. Vybrat mezi nimi skutečně kvalitní dílo dá pořádně zabrat, nakonec se nám však zadařilo nalézt kousek, který by vám rozhodně neměl uniknout. Subnautica je příjemná survival adventura pro jednoho hráče z dílen indie studia Unknown Worlds Entertainment, jež stálo třeba za slavnou FPS Natural Selection 2.

Vodní svět vám v této indie adventuře vezme dech

Na začátku vašeho dobrodružství se v Subnautice ocitáte uvnitř záchranného modulu, který míří vysokou rychlostí k mimozemskému světu pokrytému oceánem. Po dopadu si můžete vybrat jeden ze tří herních režimů definujících celkovou náročnost. Poté, co si zvolíte vám nejvíce vyhovující úroveň, se můžete ponořit do vod životem kypícího oceánu, jehož temné hlubiny skrývají nejedno tajemství.

Se Subnauticou budou s vysokou pravděpodobností spokojeni jak milovníci survivalu, tak i fandové relaxačních adventur. První skupině tato hra nabídne propracované budování základny a stabilní nutnost konzumace jídla a pití. Zástupci druhé zmíněné větve v ní naopak naleznou obrovský prostor k průzkumu, řadu různých živočichů, okouzlující grafiku, povedený soundtrack a perfektně navržený příběh. Plná verze Subnautica vyšla 27. ledna a je kritiky hodnocena mimořádně pozitivně, takže byste ji zaručeně neměli minout.

Nejzajímavější nezávislé hry; Subnautica; GrafikaNejzajímavější nezávislé hry; Subnautica; Gameplay, padlá loďNejzajímavější nezávislé hry; Subnautica; Gameplay, chaluhy

Obrázek 1: Budování je v Subnautica navrženo skutečně dobře, postavit si můžete podvodní komplex, v němž je možné žít.  Obrázek 2: Vaše dobrodružství započnete v záchranném modulu výstřelném z padajícího obra. Obrázek 3: Průzkum moře má v této indie adventuře své kouzlo.Výběr nejlepších indie her 2017

They Are Billions – strategie plná zombie

Žánr: Survival RTS | Vývojář: Numantian Games | Vydavatel: Numantian Games | Platformy a Datum vydání: PC (early access od 12. prosince 2017) | Homepage: numantiangames.com/theyarebillions/ | Hodnocení: bude doplněno po vydání

Nemrtvé hordy z her jako Left 4 Dead 2, Days Gone či DayZ se ve strategiích neobjevují často a když už, většinou se nejedná o projekty, které byste si chtěli zahrát. Čas od času však naleznete dílo stojící za pozornost. Minimálně za nás patří mezi takové kousky budovatelská RTS They Are Billions, jejíž tvůrci z Numantian Games mají na svědomí kupříkladu velmi povedené RPG Lords of Xulima.

Odrážení hordy vás v této indie RTS jen tak neomrzí

Steampunková budovatelská strategie They Are Billions se odehrává ve světě zasaženém virem měnícím obyčejné lidi v zuřivá po krvi toužící monstra. Jakožto guvernér přeživší provincie se staráte o to, aby vaše populace žila v klidu a míru. Život vám tu budou znesnadňovat všudypřítomné zombie, snažící se nakazit všechny ve svém dosahu. Bránit se proti jejich útokům budete za pomoci moderní techniky. Hru nelze ukládat, takže v momentu, kdy vaše kolonie podlehne, je konec.

They Are Billions je velmi náročná budovatelská strategie, která se s vámi nebude za žádných okolností mazat. Určená je primárně pro odolnější hráče RTS, kteří jsou schopni i přes řadu neúspěchů pokračovat v hraní až do okamžiku, než svého oponenta zdolají. They Are Billions vyšlo na PC v předběžném přístupu 12. prosince 2017, finální verze by k nám měla doputovat v prvním kvartálu tohoto roku.

Nejzajímavější nezávislé hry; They Are Billions; Wallpaper, jednotkyNejzajímavější nezávislé hry; They Are Billions; Gameplay, začátekNejzajímavější nezávislé hry; They Are Billions; Gameplay, mass attack, hordy

Obrázek 1: Každý typ vojáka má v They Are Billions svou specializaci, s níž vám pomáhá držet nepřátele od civilního obyvatelstva.  Obrázek 2: Na začátku budete mít v této nezávislé RTS po ruce jen pár mužů a základnu se surovinami. Obrázek 3: Některé typy specialistů se tu hodí k eliminaci větších počtů nepřátel více než jiní.Dead Cells – velmi povedená skákačka

Žánr: Akční bojovka | Vývojář: Motion Twin | Vydavatel: Motion Twin | Platformy a Datum vydání: PC (early access od 10. května 2017), PS4, Xbox One, Switch (konec 2018) | Homepage: dead-cells.com | Hodnocení: bude doplněno po vydání

Japonská série Dark Souls je natolik oblíbená, že se v jejích stopách snaží kráčet nejedno studio. Podobně laděných titulů jsou desítky, za pozornost však stojí jen hrstka z nich, jelikož si byla schopna definovat svůj vlastní styl. V nevelkém hloučku úspěšných duchovních pokračovatelů známé značky lze najít prvotinu indie studia Motion Twin, akční rogue-like bojovku Dead Cells.

Smrti se v Dead Cells nevyhnete

Hned po spuštění hry vás Dead Cells nechá vniknout do těla popraveného trestance. V jeho kůži se následně musíte dostat z tajemného hradu plného extrémně nebezpečných nepřátel, kteří vám budou zatápět stejně jako oponenti v Dark Souls III. Vyvíjet se budete za pomoci zkušenostních sfér a peněz. Když zemřete, budete vráceni do kobky, v níž jste započali vaší cestu, zůstanou vám jen elementární předměty, jejichž škálu lze rozšiřovat.

Akční rogue-like Dead Cells je stejně jako They Are Billions určeno především pro trpělivé hráče, které stabilní umírání nevyvádí z míry. Nabídnout jim může kvalitně navržené úrovně, slušný soubojový systém a pestrou paletu nepřátel. Dead Cells vyšlo v předběžném přístupu na PC 10. května 2017, finální verze by měla dorazit v třetím až čtvrtém kvartálu tohoto roku.

Nejzajímavější nezávislé hry; Dead Cells; Gameplay: akceNejzajímavější nezávislé hry; Dead Cells; Wallpaper: hrdinaNejzajímavější nezávislé hry; Dead Cells; Gameplay: koule

Obrázek 1: Proti nepřátelům je v Dead Cells možné využít pestrou škálu útoků.  Obrázek 2: 2-    Vaším hlavním úkolem je dostat se pryč z pevnosti, v níž jste drženi. Obrázek 3: Oponenti se vás tu budou pokoušet srazit za pomoci různých typů zbraní.Sundered – adventurka, jak má být

Žánr: Plošinovka | Vývojář: Thunder Lotus Games | Vydavatel: Thunder Lotus Games | Platformy a Datum vydání: PC, PS4 (28. července 2017) | Homepage: thunderlotusgames.com/sundered/ | Hodnocení: 85%

Když už jsem v tomto speciálu uvedl Dead Cells, nemohu opomenout také hodně podobně laděný projekt od Thunder Lotus Games, který je o něco přístupnější než dílko, jež stvořilo studio Motion Twin. Sundered je skutečně pěkně laděná plošinovka sázející na průzkum světa, nikoliv na stabilně dávkované umírání známé z legendární série Dark Souls.

Vizuál nezávislé plošinovky Sundered je na úrovni uměleckého díla

Prim v Sundered nehraje extrémní náročnost. Hlavním tahounem celku je příběh. Na počátku svého putování se tu ocitáte před branami vedoucími do světa padlé civilizace Valkýr, již zavály písky času. Po vstupu do nitra ztraceného impéria začnete pomaličku odkrývat jeho temnou minulost. V průběhu své výpravy skrze perfektně navržené úrovně budete muset čelit různým hrozbám. Za smrt vás Sundered žádným způsobem netrestá.

Sundered je na rozdíl od Dead Cells zacíleno na širší publikum, protože je o něco přístupnější. Začátečníky i středně pokročilé hráče osloví toto dílo především propracovaným návrhem úrovní, mechanikou morální volby, slušným příběhem, krásnou grafikou a hodně kvalitně zpracovaným soubojovým systémem. Sundered vyšlo na PC a PS4 28. července 2017.  V rámci našeho hodnotícího systému bych se mu nebál dát krásných 85%.

Nejzajímavější nezávislé hry; Sundered; Gameplay: schody do hlubinNejzajímavější nezávislé hry; Sundered; Wallpaper: logoNejzajímavější nezávislé hry; Sundered; Gameplay: souboj

Obrázek 1: Z části se budete pohybovat v jeskyních a kobkách, které uhranou lovecraftovsky pojatými scenériemi. Obrázek 2: Záleží pouze na vás, zda se necháte zlákat silnými temnými schopnostmi, nebo si raději zachováte lidství. Obrázek 3: Souboje jsou v Sundered opravdu intenzivní a mnohdy skončí vaší smrtí.The Long Dark – přežívání v severokanadské divočině

Žánr: Survival | Vývojář: Hinterland Studio | Vydavatel: Hinterland Studio | Platformy a Datum vydání: PC, Xbox One, PS4 (1. srpna 2017) | Homepage: www.thelongdark.com/ | Hodnocení: 80%

Hry zacílené na přežívání se v poslední dekádě těší nebývalé oblibě, za řeč však stojí kvůli jejich extrémnímu počtu jen pár skutečně výrazných kousků. Většina hráčů samozřejmě zná na multiplayer zacílený ARK či Rust, pro milovníky samoty tato díla však moc nejsou. Na tuto skupinu se zaměřuje survival The Long Dark vytvořeným indie společností Hinterland Studio.

Sněhem pokrytá divočina vás postaví před nejednu výzvu

The Long Dark je velmi specifický survival. Vysazeni v něm totiž nejste na žádném tropickém ostrově, nýbrž v kruté a přesto krásné severokanadské divočině. Při hraní kvůli tomuto faktu musíte řešit řadu různých faktorů ovlivňujících správný chod vaší postavy. Stabilně bojujete s hladem, žízní, únavou, úbytkem tělesné teploty a nepříliš přátelskou divokou zvěří.

Hra samotná vám samozřejmě dává k dispozici několik úrovní obtížnosti. Zahrát si jej tím pádem mohou jak veteráni, tak i nezkušení hráči toužící po ničím nerušeném průzkumu severní části kanadské divočiny. Primárním kladem tohoto díla je osobitý grafický kabátek a propracovaný systém přežívání. The Long Dark vyšlo na PC, Xbox One a PS4 1. srpna 2017. Osobně bych mu udělil 80 %

Nejzajímavější nezávislé hry; The Long Dark; Gameplay: medvědNejzajímavější nezávislé hry; The Long Dark; Wallpaper: polární záře, vlciNejzajímavější nezávislé hry; The Long Dark; Gameplay: silnice

Obrázek 1: Setkání s medvědem vám v tomto nezávislém survivalu dá pořádně zabrat.  Obrázek 2: Vlci se v The Long Dark potloukají většinou ve smečkách. Obrázek 3: Pokud se rozhodnete pořádně prozkoumat vraky, leckdy v nich naleznete zajímavé předměty.ECHO – temné sci-fi

Žánr: Akční adventura | Vývojář: Ultra Ultra | Vydavatel: Ultra Ultra | Platformy a Datum vydání: PC, PS4 (19. září 2017)| Homepage: www.echo-game.com/ | Hodnocení: 80%

Některé žánry jsou v indie sféře zastoupeny skutečně hojně, o jiné naopak zavadíte, jen když máte skutečně velké štěstí. Hodně málo je kupříkladu akčních adventur, jejich vývoj je totiž nákladný. V průběhu minulého roku jsme se kvůli tomuto faktu setkali snad jen s jedním výrazným indie zástupcem tohoto typu her. Specifické sci-fi dílko s názvem ECHO nám loni přinesl malý vývojářský tým Ultra Ultra.

Boj s klony vám tu dá zabrat

Jistě vás to překvapí, ale stejně jako v sérii Uncharted, i v nezávislém dílku ECHO hraje příběh zásadní roli. Kvůli osobním důvodům se vydáváte na tajemnou planetu, která podle některých informací dokáže přivést mrtvé zpět k životu. Ke smůle vaší hrdinky to bohužel není až tak úplně pravda, takže chvíli poté, co dorazíte do cílové destinace, začíná boj o život, ve kterém rozhodně nejste v pozici lovce. Umělá inteligence, jež po vás v rozsáhlých úrovních, z nichž čiší hororová atmosféra, jde, se stabilně adaptuje, takže je permanentně nutné měnit taktiku.

Velmi netradiční akční adventura ECHO byla vytvořena hlavně pro milovníky kvalitních příběhů, kteří si chtějí zahrát hru s propracovaným dějem bez ohledu na celkovou herní dobu, jež je tu extrémně krátká – průchod kompletem vám zabere asi pět až šest hodin. Indie hříčka ECHO vyšla na PS4 a PC 19. září 2017. Za sebe bych jí udělil 80 %.

Nejzajímavější nezávislé hry; Echo; Gameplay: cílová poziceNejzajímavější nezávislé hry; Echo; Wallpaper: skokNejzajímavější nezávislé hry; Echo; Gameplay, klony

Obrázek 1: Velkolepost jednotlivých místností vás v této indie hře okouzlí svou chladnou nádherou.  Obrázek 2: Veškeré pohyby, které učiníte během světelných fází, se naučí také vaše klony, takže se moc nepředvádějte. Obrázek 3: Bojovat budete vždy proti přesile. Ale pokud se budete chovat uvážlivě, tak si na vás nepřátelé nepřijdou.Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

i Mohlo by vás zajímat

My Memory of Us (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, české titulky, žánr: akční,
359,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE003748
My Memory of Us Collector's Edtion (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, české titulky, žánr: akční,
449,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE003756
4,6
Middle-earth: Shadow of Mordor Game of the Year Edition
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční a RPG,
383,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE001031
5,0
Batman: Arkham Knight Premium Edition (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční a RPG,
761,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE001400
5,0
Mortal Kombat X
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční,
383,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE001011
Moto Racer 4 Deluxe Edition (PC/MAC) PL DIGITAL + BONUS!
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: sportovní,
659,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE001555
Vytisknout
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací