NieR: Automata Game of the YoRHa (RECENZE) – stroje a androidi se řežou v kompletní edici

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

23. února 2017 studio PlatinumGames vydalo akční RPG NieR: Automata, aktuální díl stejnojmenné série, ve kterém se lidstvo brání invazi nepřátelských strojů. Ohlasy hráčů i kritiků byly v drtivé většině pozitivní a nadšené, načež o dva roky později vychází s podtitulem Game of the YoRHa v kompletní edici se všemi DLC a několika bonusy. V naší recenzi jsme tomuto titulu pořádně posvítili na součástky, jak se nám líbil?

Recenze (PS4)


• Žánr: Akční RPG • Multiplayer: Ne • Vývojář: PlatinumGames • Vydavatel: Square Enix • Platformy a Datum vydání: PC, PS4 (25. února 2019) • Homepage: nier.square-enix-games.com • Čeština: Ano (neoficiální)


Obsah recenze NieR: Automata Game of the YoRHa (PS4)

 1. NieR: Automata – jeden příběh se spoustou konců
 2. NieR: Automata – akční RPG s důrazem na slovo akční
 3. Ani RPG část nezůstala ladem
 4. Jak vypadá a zní postapokalyptický svět NieR: Automata?
 5. NieR: Automata je automatická koupě
 6. Recenze NieR: Automata Game of the YoRHa: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro NieR: Automata PC

NieR: Automata – jeden příběh se spoustou konců

• Recenze: 15. 3. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

A máme to tu zase. Lidstvo je opět na pokraji vyhynutí. Země je zamořená smrtícími stroji stvořenými mimozemskými útočníky a je téměř pustá. V rozpadlých městech porostlých vegetací se prohání akorát divoká zvěř a orezlí roboti. Lidé převážně živoří v menších osadách a táborech, přičemž několik skupinek odboje se ještě snaží se stroji bojovat.

NieR: Automata Game of the YoRHa; wallpaper: key art

Bude tohle další tuctový příběh z postapokalyptické země, nebo ne?

Vy se v příběhu NieR: Automata chopíte androidky 2B, stříbrovlasé dívky s páskou přes oči, jež svou obří katanou bez větší námahy dělá z nepřátelských strojů jen hromádky součástek, olejových skvrn a přesekaných pístů. 2B zdatně sekunduje android 9S s vizáží mladého muže, jenž je expertem na hackování všeho druhu. Jejich úkol je jasný – skoncovat s tou mechanickou cháskou jednou provždy. Není to ovšem tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Některé stroje se totiž poslední dobou chovají prazvláštně, neútočí, dokonce...mluví? Ale… je to u pouhých plechových mašin vůbec možné?

NieR: Automata Game of the YoRHa; gameplay: Alenka v říši divů NieR: Automata Game of the YoRHa; gameplay: fight, souboj NieR: Automata Game of the YoRHa; gameplay: los, cestování

Androidka 2B si občas uprostřed konfliktu mezi lidmi a stroji musí připadat jako Alenka v Říši divů.

Ačkoli jsme lidstvo na pokraji zkázy v postapokalyptickém světě viděli v hrách, filmech i knihách již nejméně stokrát, jako celek je příběh NieR: Automata parádní a nabízí až nečekané množství překvapivých momentů. Velkou devizou je zcela určitě atraktivní svět, ve kterém se děj odehrává, ale především zajímavé postavy, ať už se bavíme o těch, na které v průběhu svého putování narazíte, nebo o stěžejním druhu androidů. Ti si k sobě navzájem postupem času budují silný vztah a ačkoli jsou to v samé podstatě syntetické bytosti, čím dál více se podobají skutečným lidem. Jisté ale je, že se o osudy 2B a 9S budete opravdu zajímat, i když jsou to jen nahraditelní roboti, a budete se snažit je zdárně dovést na (ideálně ten šťastný) konec jejich cesty. A když už jsem tady toto téma nakousl…

Příběh Nier: Automata má hned několik různých zakončení. Teď ovšem nemyslím třeba 2 nebo 3, jako u jiných her.  Ne, ne, to ne. Museli byste totiž hodně přidat, abyste se dostali ke správnému počtu. V NieR: Automata totiž můžete dosáhnout hned 26 odlišných závěrů! Některé jsou triviální, případně úsměvné (třeba když si omylem vyndáte chip s operačním systémem...), objevit všechny ale rozhodně není nic jednoduchého, každý váš průchod hrou je tak jedinečným zážitkem.

NieR: Automata Game of the YoRHa – mini boss (gameplay)

Kousek za válkou zničeným městem je obří hrad s robotickými rytíři. Samozřejmě. Jak jinak.

A to ani nemluvím o tom, že po dohrání hlavní dějové linie se před vámi opět rozehrává zdánlivě stejný příběh, vyprávěný ovšem ze zcela jiné perspektivy a po druhém dohrání se… Ne, dál už pokračovat nebudu, nerad bych zde něco omylem vyzradil, protože NieR: Automata je jedna z těch her, které se rozhodně vyplatí si zažít na vlastní kůži.

NieR: Automata – akční RPG s důrazem na slovo akční

NieR: Automata je takřka ukázkové akční RPG, nezřídka ale zabrousí i do jiných žánrů. Kamera totiž v určitých momentech zásadně změní svoji pozici a 3rd person akce je najednou 2D plošinovka, případně arkádová shoot’em up akce. Musím říct, že jsem byl na začátku z těch pasáží mírně rozpačitý, po pár hodinách hraní jsem si je ale zamiloval a takřka výskal nadšením, kdykoli na ně přišla řada. Jsou totiž skvěle osvěžujícím doplňkem samo o sobě perfektního soubojového systému, o stereotyp tedy během hraní prakticky nezavadíte.

NieR: Automata Game of the YoRHa – factory boss (gameplay)

Do opuštěné továrny se podíváte hned několikrát a vždycky bude o co stát. Konfliktům se ale nevyhnete ani v jednom případě.

Japonské studio PlatinumGames nejsou na videoherním poli žádní nováčci a ve svém portfoliu mají celou plejádu akčních her (například Bayonetta 1 & 2), souboje a akční momenty tedy mají v malíčku a je to vidět. V rukou máte jednu lehkou, jednu těžkou zbraň, úskok do strany a pár základních komb a malého létajícího robůtka (v originále pod), kterým můžete nezávisle na vašich vlastních útocích ostřelovat vše v dosahu. Tato funkce chce trochu cviku, jelikož se na ní snadno zapomíná, jakmile se ji ale naučíte využívat aktivně, všechny souboje dostanou radikálně odlišnou atmosféru.

Jakmile totiž do nepřátel budete sekat svou obří katanou, rychle uhýbat a zároveň podem odstřelovat vše v dosahu, co se jen pohne, už nebudete chtít jinak. Souboje v mnohém připomínají již zmíněnou Bayonettu a jsou proklatě zábavné, nepředvídatelné a napínavé. To platí dvojnásob u boss fightů, jenž mají zpravidla hned několik fází a jsou to přímo nezapomenutelné momenty, ať už z hlediska designu, atmosféry, či samotné hratelnosti. Každý střet s bossem působí naprosto unikátním dojmem a užíval jsem si je do poslední vteřiny nezávisle na jejich obtížnosti.

NieR: Automata Game of the YoRHa; gameplay: boss NieR: Automata Game of the YoRHa; gameplay: pod

Bojový systém je rychlý a strhující, excelují především fantastické bossfighty, na které jen tak nezapomenete.

Ani RPG část nezůstala ladem

Ačkoli je NieR: Automata dosti akční hrou, RPG prvky rozhodně nedostaly košem. I zde zabíjením nepřátel a plněním questů získáte zkušenosti a levelujete svou postavu, i zde máte rozlehlý otevřený svět a velkou spoustu vedlejších úkolů, i zde můžete upgradovat své zbraně. Zajímavě jsou v Nier: Automata řešené skilly a speciální ability hlavní postavy. Ty totiž instalujete formou čipů, vaše androidí tělo má ale omezenou kapacitu a každé vylepšení zabere určitou část vašeho systému.

Často tedy budete přemýšlet, co si nechat nainstalované a co vyměnit, velký výběr čipů vaše rozhodování navíc nikterak neusnadní. Preferujete raději silnější útoky či obranu, větší šanci kritických zásahů, rychlejší úhybné manévry nebo třeba automatickou konzumaci léčivých lahviček, pokud vaše zdraví klesne pod určitou hodnotu? Díky této široké nabídce si budete moci svůj charakter postavit přesně na míru svému hernímu stylu. Nečekejte ale nijak zběsilou vizuální customizaci, podoba hratelných postav je ve větší míře pevně daná. 

NieR: Automata Game of the YoRHa; gameplay: skill chip

Čipy v NieR: Automate suplují klasické skilly, kterými si schopnosti hlavní hrdinky volíte přesně podle svého herního stylu.

Jak vypadá a zní postapokalyptický svět NieR: Automata?

Oslím můstkem přes vizáž hlavní hrdinky jsme se dostali až ke kapitole audiovizuální zpracování. Začnu krásnou, filmovou a atmosférickou hudbou a dobře zpracovaným anglickým dabingem, u zvuků se ale příliš dlouho nezdržím a plynule se přesunu ke grafickému zpracování.

To je lehce rozporuplné, protože ačkoli jsou postavy rozpohybovány dobře a na hru se celkově hezky dívá, některá prostředí by si zasloužila trochu více detailu a při bližším prozkoumání se objeví nejedna nehezky rozmazaná textura. Trochu bych si přál i přehlednější mapu a quest log, ve kterém jsem často tápal, jaký úkol mám aktivní a kam bych se měl vlastně vydat. Na druhou stranu musím říct, ačkoli grafika samotná nijak zásadně neoslní, design světa NieR: Automata je naprosto fenomenální.

Ať už se jedná o úžasný retro vzhled nepřátelských strojů, bossů, či nápadité lokace (lunapark!), nejednou prostě zůstanete stát na místě a budete se kochat až poetickými výjevy, ve kterých se divoká zvířata, jež díky nepřítomnosti lidí vyrostla do obřích rozměrů, bezstarostně prohání rozbořenými městy obývanými mimozemskými roboty, dýchne na vás zvláštní kontrast klidu a beznaděje zároveň.

NieR: Automata Game of the YoRHa; gameplay: lunapark NieR: Automata Game of the YoRHa; gameplay: design NieR: Automata Game of the YoRHa; gameplay: hrad

Soudě podle designu jednotlivých lokací, charakterů  a samotné atmosféry, PlatinumGames nestvořili nic míň než naprosto úchvatné dílo.

NieR: Automata je automatická koupě

Pokud jste fanoušci akčních RPG, NieR: Automata by vám určitě nemělo uniknout. Už při svém původním vydání v roce 2017 se jednalo o vynikající hru a v roce 2019 se na tom nic nezměnilo. Skvělý příběh a soubojový systém, zajímavé postavy, výborná hudba a vynikající design je prostě kombinace, které by se bránil jen úplný blázen.

NieR: Automata navíc v reedici Game of the YoRHa obsahuje všechna vydaná DLC, bonusové skiny pro váš pod, avatary pro váš profil a dynamické téma do hlavního menu na PS4, zatímco PC hráči si mohou užít 2 wallpapery a pár herních kosmetických předmětů. Tak neváhejte a berte, NieR: Automata Game of the YoRHa od studia PlatinumGames vyšlo 25. února 2019 pro PC a PS4.

Tato recenze byla napsaná pro PS4 verzi.

• Zdroje: Vlastní

Recenze NieR: Automata Game of the YoRHa: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 92 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
90 %
 Audiovizuální zpracování
80 %
 Znovuhratelnost
100 %
NieR: Automata Game of the YoRHa; recenze

Klady

 • Fantastický design postapokalyptického světa
 • Parádní hratelnost
 • Výborný soubojový systém
 • Povedená hudba a dabing
 • Zajímavý příběh
 • Spousta možných zakončení příběhu

Zápory

 • Trochu zmatená mapa a quest log
 • Slabší grafika a mázlé textury
Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Hraním videoher svůj volný čas trávím už pěknou řádku let, jejich recenzování jsem se ale začal věnovat až kolem roku 2017. Mými oblíbenými žánry jsou RPG a akční adventury, nepohrdnu ale i nějakým tím zápasem o přežití v battle royale titulech nebo čistokrevnou FPS. Obecně u her razím heslo, že skvělá hratelnost je nadřazená nabušené grafice.

HW nároky pro NieR: Automata PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i3-2100 3.1GHz / AMD APU A8-6500 Quad-Core Intel Core i5-4670 3.4GHz / AMD APU A10-7850K Quad-Core
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 770 / Radeon R9 270X NVIDIA GeForce GTX 980 4GB / Radeon R9 380X
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 4 GB 8 GB
Pevný disk 50 GB 50 GB
i Mohlo by vás zajímat

NieR: Automata Game of the YoRHa vychází 25. února 2019 na PC a PS4. O novinkách vás budeme informovat.

5,0 11×
NieR: Automata Game of the Yorha Edition - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a RPG, - Tato RPG bojovka je zasazena do stejného vesmíru jako původní Nier, avšak jeho post-apokalyptické varianty.
499,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX601
5,0
NieR: Automata (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční a RPG,
762,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE002929
4,8 392×
PlayStation 4 Slim 500GB
Herní konzole - k TV, HDD 500 GB, Blu-ray, menu v češtině, 1x herní ovladač, barva černá
4 999,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX001sl
Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací