Nioh 2 (DOJMY Z HRANÍ) – Akční samurajské RPG se předvedlo v otevřené betě

Zobrazit katalog

Již brzy

Aktualizováno

Pokračování akčního RPG s příchutí Japonska dorazí až na jaře příštího roku, studio Team Ninja ale minulý týden nechalo hráče svůj připravovaný titul vyzkoušet s několikaměsíčním předstihem v rámci otevřené PS4 bety. Přečtěte si, jak se nám hra líbila a co nového jsme se o Nioh 2 dozvěděli.

i

Hledáte recenzi na Nioh 2? Klikněte na odkaz.

Dojmy z hraní (beta)NovinkyDojmy z hraní (alpha)

Nioh 2; screenshot: Yokai, samuraj

Nioh 2 (hra) | Nioh (IP)

Akční RPG Nioh 2 je druhý díl herní série Nioh. Hru vyvíjí Team Ninja a vydává společnost Sony Interactive Entertainment a Koei Tecmo. Nioh 2 vychází 13. 3. 2020 na PS4, v edici s Nioh 1 pak vychází 5. 2. 2021 na PC a PS5. Hra vychází bez české lokalizace a obsahuje multiplayer (co-op). | Homepage


Články: | Recenze Nioh 2 (PS4) | Recenze Nioh 2 (PS5)

Nioh 2 – Dojmy z hraní (beta)

  1. Nioh 2 – Výlet do fantaskního Japonska
  2. Spousta skillů a nových schopností
  3. Nioh 2 aneb zábava pro tři kamarády

Nioh 2 – Výlet do fantaskního Japonska

• Dojmy z hraní: 14. 11. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Původní Nioh patří mezi ty povedenější tituly stavící na základech hratelnosti položené sérií Dark Souls, mluvíme tedy o hře spadající do takzvaného „soulsborne” žánru. A protože se jednalo o veskrze kvalitní titul, u druhého dílu tvůrci ze studia Team Ninja Nioh 2 razí přístup „nespravuj nic, co není rozbité” a spíše plánují tento sequel vylepšit a přidat nové smysluplné prvky. O co se tedy jedná na základě našich zkušeností z nedávného beta testu?

Nioh 2; screenshot: beta editor
Konec je předdefinovanému hlavnímu hrdinovi, Nioh 2 nabízí poctivý editor vlastní postavy.

Začněme pěkně od začátku. Hned po spuštění hry zjistíte, že oproti jedničce už nebudete hrát za předdefinovaný charakter, ale budete si v poměrně detailním editoru moci vytvořit svůj vlastní. Hlavní hrdina předchozího dílu William je pryč, což dává smysl, jelikož se Nioh 2 odehrává ještě před jeho narozením, de facto se tedy jedná o prequel.

Příběh se odehrává v 16. století v Japonsku a bude částečně vycházet z historických událostí (byť značně okořeněných fantasy a legendami). Větší roli by zde měl hrát skutečný vojevůdce jménem Hidejoši Tojotomi, jak moc prominentní složkou hry dějová linie ale opravdu bude, zatím nedokážeme odhadnout, koneckonců, v soulsborne hrách lineární vyprávění příběhu často ustupuje do pozadí ve prospěch skvěle zpracované akci. Bude to i případ Nioh 2?

Spousta skillů a nových schopností

Hratelnost se v mnoha ohledech velmi podobá slavné sérii Dark Souls, můžeme tedy očekávat vysokou obtížnost, propracovaný soubojový systém, náročné boss fighty a nepříjemné následky v případě vaší smrti. To také dostaneme, Nioh 2 ale tyto základy obohacuje o poměrně solidní nadstavbu v podobě mnoha skillů, kterými můžete získat spoustu aktivních i pasivních dovedností, vylepšovat stávající útoky, případně rozšířit svou pohybovou paletu o výpady zcela nové.

Každý typ zbraní má v Nioh 2 svůj vlastní dovednostní strom, přičemž skill pointy získáváte přirozeně právě jejich používáním. Kromě toho zde ale máme několik univerzálních dovednostních kategorií typu Ninja (plížení, jedy, bomby), Samurai (skilly zaměřené na posílení výdrže), Onmyo Magic (magie, talismany) a Shiftling. Právě poslední jmenované zde bude hrát velkou roli kvůli stěžejnímu hernímu mechanismu, takzvanému Yokai Shiftu.

Nioh 2 – Beta Demo (Gameplay)

Nesestříhaných 15 minut z beta testu Nioh 2, kde můžete vidět ukázky bojového systému, dovednostních stromů i silných nepřátel.

Ten vám umožní se na pár vteřin proměnit na démona (yokai), což vám propůjčí jinak nedostupné speciální schopnosti. Těch bude v Nioh 2 celá řada a jejich účinky se budou značně lišit v závislosti na tom, z jakého démona jste je získali. Za zabitých yokai nepřátel totiž sem tam vypadne jejich duše (nebo tak něco) zvaná „Soul Core”. Pokud se vám ji podaří odnést ke svatyni, aniž byste po cestě zemřeli, budete moci sílu této duše vstřebat a získat tak novou schopnost, útok a podobně.

Což na papíře zní skvěle, v betě mi ale přišlo, že Yokai Shift nebylo příliš užitečné, respektive nefungovalo tak, jak by mělo. Často se mi nedařilo daný útok vůbec použít, a když už, samotný úder se poškozením nepříteli nijak zásadně nelišil od standardních zbraní. Ale jak jsem říkal, k účelu levelování a vylepšování těchto schopností poslouží dovednostní strom Shiftling, kde si zřejmě budete moci vše řádně potunit.

Nioh 2 aneb zábava pro tři kamarády

Nioh 2 také vylepšuje online aspekt hry. Nově budete moci hru procházet až s dvěma dalšími hráči, na rozdíl od jedničky, kde si šlo povolat pouze jednoho pomocníka. A pokud nechcete hrát s dalšími lidmi, ale přesto byste nějakou pomoc uvítali, můžete vzít zavděk další novince tohoto samurajského akčního RPG – funkci zvané Benevolent Graves.

Nioh 2; beta gameplay: poprava Nioh 2; beta gameplay: pomocník Nioh 2; beta gameplay: boss
Nástrahám a vysoké obtížnosti Nioh 2 nemusíte nutně čelit sami. Můžete si na pomoc povolat skutečné hráče, klidně vám ale mohou vyjít vstříc počítačem řízení parťáci.

Tyto modré pomníčky ostatních hráčů můžete výměnou za herní předměty aktivovat, načež vám hra nadělí počítačem řízený klon hráče, který pomník položil, včetně jeho aktuálního levelu a výbavy. Což není vůbec špatné řešení, stejným způsobem navíc můžete nabízet pomoc ostatním hráčům i vy.

A kdybych měl svoji zkušenost z otevřené bety nějak shrnout, Nioh 2 pokračuje v kurzu naznačeném letním uzavřeným alpha testem, je zde ale patrný určitý posun a vše je zase o něco uhlazenější a vypiplanější. Z hlediska hratelnosti se oproti jedničce asi žádná razantní evoluce nechystá, celkově to ale vypadá na solidní upgrade osvědčených  mechanismů. Uvidíme, jestli v nás plná verze, která vychází 13. března 2020 pouze na platformu PS4, zanechá stejně pozitivní pocity.

• Zdroje: Vlastní

i Mohlo by vás zajímat

Nioh 2 vychází 13. března 2020 exkluzivně na PS4. O novinkách vás budeme informovat.


Nioh 2 – Novinky

  1. (18. 9. 2019) Začátkem listopadu si nabruste katanu
  2. (12. 9. 2019) Kdy dorazí samurajské akční RPG?
  3. (27. 8. 2019) Nioh 2 – vžijte se do role napůl člověka, napůl démona

Začátkem listopadu si nabruste katanu

• Novinka: 18. 9. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Nioh 2 už v minulosti nechal hráče nahlédnout pod svoji pokličku, bylo to ovšem v rámci testování uzavřené alpha verze (naše dojmy), do které měla přístup jen hrstka vyvolených (včetně naší redakce). Souboje s démonickými bytostmi Yokai se v alfě jevily velmi slibně, není tedy divu, že naše natěšení na hru patřičně narostlo. Studio Team Ninja se chystá podobnou akci brzy zopakovat, pouze s tím rozdílem, že tentokrát si Nioh 2 budou moci osahat úplně všichni majitelé platformy PS4.

Podle oficiálního Twitter účtu Playstation další veřejný test Nioh 2 už hráčům představí beta verzi hry, která bude na PS4 přístupná od 1. do 10. listopadu, nezávisle na tom, jestli si platíte službu PS+. Pokud tedy nehodláte kupovat Yokaie v pytli a raději si tuto nadějnou samurajskou akční hru chcete nejprve vyzkoušet, máte jedinečnou příležitost.

• Zdroje: Playstation, TwitterKdy dorazí samurajské akční RPG?

• Novinka: 12. 9. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Americký oficiální YouTube kanál hry na chviličku uploadoval, a pak zase hbitě stáhl trailer na Nioh 2, který byl zřejmě určený až pro event Tokyo Game Show. Trailer se tudíž „omylem“ objevil již před samotnou prezentací, takže se jedná o evidentní selhání lidského faktoru. Jak už to ale na internetu bývá, co se v něm jednou objeví, je velice těžké z něj také dostat. Trailer si proto od té doby žije svým vlastním životem a v současné době jej vidělo několik desítek tisíc lidí. Ostatní ale nemuseli nijak zvlášť dlouho čekat, jelikož se video (teď už tedy oficiálně) celkem záhy objevilo na YouTube kanálu PlayStation.

Nioh 2 - TGS 2019 Trailer | PS4

Mrkněte na nejnovější trailer k Nioh 2 z Toky Game Show.

Čerstvá ukázka je kompletně v japonštině a předvádí úryvky animovaných cut-scén, gameplay záběry, hlavní postavy, nepřátele, bosse a další záležitosti, které Nioh 2 pro své hráče chystá. Možná nejpodstatnější informaci se ale dozvíme v samotném závěru, kdy na obrazovce blikne nápis „early 2020”. Nejnovější počin studia Team Ninja tedy dorazí na už na začátku příštího roku (momentálně je potvrzená pouze platforma PS4). Hurá!

• Zdroje: Polygon, Gamespot, YouTube, vlastníNioh 2 – vžijte se do role napůl člověka, napůl démona

• Novinka: 27. 8. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Kreativní ředitel studia Team Ninja Tom Lee na internet v krátkém blogovém příspěvku popsal, za koho vlastně v Nioh 2 budete hrát. Hlavní hrdina je dvojí krve, poloviční člověk  a poloviční démon ovládající neuvěřitelnou sílu bytostí zvaných Yokai. Vaše cesta v roli tohoto výjimečně nadaného samuraje se bude odehrávat v takzvaném období Sengoku, tedy v téměř 200 let trvající fázi nepřetržitých válečných konfliktů a politických intrik.

Pozvolná transformace hlavního hrdiny z člověk na démona jej zavede až na práh Temné říše Yokajů (Dark Realm of the Yokai) a vyústí v mnoho napínavých akčních situací okořeněných vašimi nadpřirozenými schopnostmi.

Nioh 2 – E3 2018 Trailer

Od oficiálního oznámení na E3 2018 už uběhl více než rok, nových informací jsme se ale zatím dozvěděli poskrovnu.

Mimochodem Nioh 2 po již zmíněné alpha verzi svým fanouškům v blízké době nabídne další náhled na hru samotou díky „spotřebitelské demoverzi” (ať už to znamená cokoli), jež by se měla objevit na Tokyo Game Show v září 2019. Jestli se ale bude jednat o hratelnou demoverzi, nebo jen pouhou gameplay ukázku, to bohužel Tom Lee ve svém blogu neupřesnil.

• Zdroje: PlayStation, vlastní


Nioh 2 – Dojmy z hraní (alpha)

  1. Staronový Nioh s číslovkou 2
  2. Nioh 2: stále skvělý soubojový systém a novinek pomálu
  3. Nioh 2 je zábavná, možná ale příliš opatrná hra

Staronový Nioh s číslovkou 2

• Dojmy z hraní: 4. 6. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Na první pohled se Nioh 2 jeví jako velmi podobný svému předchůdci, pár rozdílů, respektive vylepšení, se ale přeci jen najde. Mile nás překvapila možnost vytvořit si vlastní charakter, což v prvním dílu nebylo možné a celou hru jste strávili v kůži hlavního protagonisty Williama Adamse. A ačkoli byl v této alpha verzi editor postavy značně osekán, přítomnost této volby považuji za ne zcela bezvýznamné plus.

Nioh 2 | Closed Alpha | PS4

Podívejte se na oficiální trailer ukazující pár záběrů z uzavřené alpha bety.

Poté následoval klasický tutoriál, který, jak už se tak nějak očekává, nám představil základní herní mechanismy, což ocení především ti, kteří nehráli první díl. Tento trénink ale příliš času nezabral, takže jsme se v krátké době mohli s nabroušenou katanou vrhnout do typické japonské vesničky plné dřevěných pagod a nebezpečných nepřátel.

S radostí mohu říci, že největší předností Nioh 2 tak zřejmě bude skvěle zpracovaný soubojový systém a spousta zbraní a výbavy. Je ale nutno podotknout, že oproti „jedničce” neprošel prakticky žádnou evolucí, což je sice škoda, na druhou stranu fanoušci předchozího dílu se zde budou cítit jako ryby ve vodě.

Nioh 2: stále skvělý soubojový systém a novinek pomálu

Nepřátele nejprve tvořili obyčejní samurajové a vojáci, po chvíli se ale začala objevovat i nejrůznější monstra evidentně inspirovaná japonskou mytologií. Potyčky jsou drsné, krvavé a nekompromisní, svého protivníka posledním úderem často rozsekáte na kusy, jediná chybička vás ale v mžiku může stát život, takže rázem přijdete o všechny zkušenosti a probudíte se u posledního navštívené svatyně. Pak máte klasicky možnost si doběhnout na místo vaší smrti a ztracené zkušenosti sebrat, pokud ale cestou opět zemřete, o zkušenosti přicházíte definitivně. Prostě jako v Dark Souls.

Nioh 2; gameplay: výbava Nioh 2; gameplay: souboj Nioh 2; gameplay: inventář

Soubojový systém a získávání nové výbavy i posilování svého charakteru jsou zcela určitě nejzábavnějšími složkami celé hry.

Svatyně ale neslouží jako pouhé checkpointy, můžete u nich mimo jiné zvyšovat level své postavě, nabízet dary bohům výměnou za zkušenosti či přijímat jejich požehnání v podobě různých bonusů. I tato místa byla v alphě razantně okleštěná, v menu totiž zbývalo hned několik prázdných záložek, které se v plné hře bezesporu zaplní. Osobně doufám, že mezi nimi nalezneme i funkci fast travel mezi jednotlivými svatyněmi.

Velkou roli hrají i vaši ochránci, (Guardian Spirits), tedy vaše duchovní zvířata, která prostřednictvím Yokai Soul Core (Jádra Duše Yokai) můžete učit novým schopnostem, hlavně vám ale dovolí provést takzvaný Yokai Shift, (yokai je v japonském folklóru ustálený termín pro přízraky, nadpřirozená stvoření a démony), což vám umožní se na krátkou chvíli transformovat do podoby supersilného monstra. Tato transformace vám může značně ulehčit náročné bojové situace, přičemž těchto proměn bude v plné verzi hry hned několik. Jejich podoba a schopnosti se totiž přímo odvíjí od vámi zvoleného Ochránce, ve vyzkoušené alpha verzi byli na výběr tři, dá se ale předpokládat, že plná hra jich nabídne více.

Nioh 2; gameplay: guardian spirit

V průběhu hry si budete moci vybrat jednoho zvířecího ochránce, který vám kromě různých bonusů mimo jiné umožní transformovat se do démonického monstra.

Co se tvorby vaší postavy týče, přeci jen se pohybujeme na poli akčních RPG, v Nioh 2 se dočkáme poměrně tradičních atributů (stamina, strength, dexterity atd.), kromě těch ale pak máte k dispozici hned několik stromů dovedností, kde si můžete odemykat spoustu nových skillů, schopností a útoků. Tento systém byl oproti prvnímu dílu docela přepracován (především UI této nabídky) a měl by vám poskytnout dostatečnou míru svobody při budování svého vlastního charakteru. Tedy toho virtuálního, samozřejmě.

Nioh 2 je zábavná, možná ale příliš opatrná hra

Trochu zklamání se ale dostavilo v oblasti grafické – engine zůstal stejný jako u prvního dílu, audiovizuální stránka je tedy prakticky beze změny, respektive mi místy připadala i maličko horší. Je ale možné, že tvůrci provedli záměrný vizuální downgrade, aby podpořili plynulost hry a zároveň snížili velikost souborů nutných ke stažení a instalaci.

Nioh 2; gameplay: boss

Takový ten moment, kdy vlezete do doupěte bosse a nemáte absolutně ponětí, jak ho porazit.

Na druhou stranu ale Team Ninja svojí připravovanou hru vyšperkovali povedeným level designem plným různých cest, odboček a zkratek, které si postupně otevíráte a usnadňujete si tím další postup. Hra bude zřejmě stále rozdělená do jednotlivých misí jako v prvním díle a na rozdíl od Dark Souls tedy nepůjde o jeden velký slepenec lokací navzájem propojených cestičkami, pokud si ale design úrovní udrží laťku naznačenou v tomto alpha demu, nebudeme si v tomto ohledu mít moc na co stěžovat.

Kdybych tedy měl své pocity z toho, co jsem zatím viděl, nějak shrnout, vypadalo by to asi nějak takto: Nioh 2 se jeví jako zábavný titul, celkově mi ale přišlo, že hraje až moc na jistotu a spíš než regulérní druhý díl se jedná spíše o lehce vylepšenou verzi původního Nioh. Samozřejmě, tato alpha verze ukázala pouze zlomeček plné hry, navíc ještě může ve vývoji dojít k podstatným změnám. Pokud do svého vydání ještě projde nějakou evolucí, může to hře podle mého názoru jen prospět. Jestli ale máte hry typu Dark Souls rádi, Nioh 2 se rozhodně vyplatí sledovat, už jen kvůli zábavně nekompromisní hratelnosti, ale i relativně neokoukanému prostředí fantaskního Japonska.

• Zdroje: Vlastní

Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací