Sportujte se svým psem a objevte i jiné aktivity, než jsou společné vycházky. Protáhnete tělo, vybijete přebytečnou energii, více se poznáte a naučíte se mnohem lépe spolupracovat. Nevíte, který sport vybrat, aby bavil psa i vás? Jak se sportováním začít a co všechno budete potřebovat? Dozvíte se v našem článku.
Každý pes potřebuje pravidelný pohyb a stejně jako jeho majitel si občas potřebuje pořádně vybít energii. Pokud máte akčního psa, nestačí mu jen procházky. Chcete zkusit něco nového, co bude bavit psa i vás? Spojte příjemné s užitečným a sportujte se svým psem. Vyberte si sportovní aktivitu podle svých i psích možností, pořiďte si potřebné vybavení a můžete společně vyrazit.
Proč sportovat se psem:
Jak vybrat sport, který je vhodný pro vašeho psa a bude vás oba bavit? Ideální je zvolit takový sport, pro který má váš pes přirozeně talent. Rozumně zvažte zdravotní stav a fyzickou zdatnost psa i tu vaši a samozřejmě také časové možnosti. U některých psích sportů se totiž neobejdete bez dobré fyzické kondice, jiné jsou fyzicky méně náročné a uplatníte v nich zase jiné psí vlohy.
S německým ovčákem hravě zvládnete sportovní disciplíny, jako je obedience nebo záchranářská kynologie, canicross určitě bude bavit border kolii nebo huskyho, jack russell teriér si zamiluje flyball, chrt coursing a agility snad úplně každý pes.
Pokud ale chcete sportovat jen rekreačně, nebojte se vyzkoušet různé sportovní disciplíny, ať už vlastníte jakékoliv plemeno psa. Nemusíte mít zrovna chrta, abyste vyzkoušeli coursing, možná budete překvapeni, jak moc může bavit třeba jorkšíra nebo voříška. Hlavní je nadšení a chuť vyzkoušet společně něco nového.
A samozřejmě také správná motivace, bez té se žádný psí sportovní výkon neobejde, proto doma nezapomeňte oblíbené psí pochoutky a hračku. Jestli jste se s výběrem sportu trefili do psího vkusu, poznáte už po pár hodinách, a pokud ne, zkuste jinou disciplínu nebo chutnější pamlsek.
Jen pro některé sporty, jako jsou třeba mushingové disciplíny, je skutečně třeba pořídit si speciální vybavení, nebo můžete využít vybavená cvičiště, kde najdete vše, co k vybranému sportu potřebujete, včetně zkušených trenérů.
Rádi běháte? A máte psa? Pak můžete běhat společně. Pro psa i člověka je běh přirozeným způsobem pohybu, navíc spolu budete trávit více času, zlepšíte si kondici, potrénujete poslušnost a naučíte se vzájemně lépe vnímat. Běhat se psem pro radost můžete i bez speciálního vybavení.
Ze začátku, než se společně sladíte, mějte raději psa na vodítku, zvlášť pokud budete běhat po frekventovaných cestách nebo v lese. Vyhnete se tak nebezpečným kolizím s cyklisty a váš psí parťák vám neuteče do lesa za zvěří.
Pokud vás běhání se psem zaujalo, dozvíte se mnohem více v našem článku Běhání se psem neboli canicross.
Jste-li vy i váš pes sportovci tělem i duší, je pro vás canicross skvělá volba. Hned zpočátku ale svému psímu parťákovi vysvětlete, že při canicrossu není čas na čmuchání a zbytečné zastávky a že odteď jste synchronizovaný tým.
A co budete na canicross potřebovat? Speciální opasek pro vás, postroj pro psa na canicross, který nikde neškrtí, a vodítko na běhání s amortizérem. Díky opasku, který je pohodlný a nastavitelný tak, aby tlak šel do spodní části beder a nebolela vás záda, budete mít volné ruce. Při správné canicrossové technice by vás pes měl lehce táhnout.
Můžete se dokonce zúčastnit i canicrossových závodů. Nepotřebujete se k tomu nikde registrovat ani platit poplatky. Licenci budete potřebovat, jen pokud se rozhodnete startovat na MČR. Získat licenci je ale jednoduché, stačí se stát členem některého z mushingových klubů, kde vám ji pomohou vyřídit.
Pokud běhat nechcete nebo nemůžete, vyzkoušejte další mushingové disciplíny a vyměňte běžecké boty za kolo, koloběžku nebo běžky. Nebo si troufnete na dogtrekking?
Pokud vás neláká ani běhání či jízda na kole, a přitom byste rádi vyzkoušeli něco nového, pak je tu agility. Překážkový běh pro psa a jeho páníčka inspirovaný parkourem a sportovní disciplína vhodná skutečně pro každého psa. I když ti mrštnější a ohebnější mají trochu výhodu.
Pes by měl co nejrychleji překonat rozestavěné překážky, např. slalom, žebřík, kladinu či tunel, ve správném pořadí. A vy se také proběhnete, protože vaším úkolem je zapamatovat si správně trať a psa pomocí povelů co nejrychleji a bez chyb dostat přes překážky do cíle.
Vypadá to jednoduše, ale pro každou překážku je třeba zvolit samostatný povel, proto agility můžete začít cvičit teprve tehdy, zvládne-li váš pes základní povely. Každopádně budete při tréninku agility potřebovat spoustu pamlsků.
Co by řekl váš pes na míčky a aportování? Nebo by si raději něco ulovil? Možná by jeho i vašeho sportovního ducha potěšily sportovní disciplíny jako flyball, coursing nebo dogfrisbee, které si získávají čím dál větší oblibu.
Flyball je ideální sportovní disciplína pro psy milující míčky a aportování. Psi soutěží jako ve štafetě, střídají se a běhají po jednom a musí chytit míček vystřelený z boxu a donést ho zpět. A to jim v cestě navíc stojí 4 skokové překážky. Vyhrává tým, který má jako první zpět všechny míčky a psy.
Určitě stojí za to si flyball vyzkoušet. Pro začátek si můžete trochu zazávodit v parku se psím kamarádem a tenisákem.
Je-li váš pes rozený lovec, budou ho bavit psí dostihy neboli coursing. Původně to byla sportovní disciplína určená pro chrty, ale dnes se coursingu věnují psi různých plemen, jelikož lovecký pud má většina psích sportovců v krvi. Běhá se většinou na louce za střapcem na navijáku, který napodobuje běh zajíce. Hodnotí se rychlost, vytrvalost a zakousnutí.
Je psí sport vhodný pro malé a středně velké psy, při kterém pes chytá speciální plastový disk. Používá se speciální měkký talíř, který nepoškozuje dásně a zuby. Naučte se házet létající talíř spolehlivě správným směrem a nad zemí a vyzkoušejte si dogfrisbee, třeba se stane vaším oblíbeným psím sportem nebo alespoň zpestří vaše pravidelné procházky.
V dogfrisbie můžete i soutěžit, více informací získáte na www.discdog.cz.
Psí sportovní disciplíny, které vyžadují maximální soustředění jak psa, tak jeho páníčka a intenzivní dlouhodobý trénink.
Obedience neboli poslušnost nutí psa soustředit se, poslouchat a reagovat na povel nebo jedno slovo, které mu řekne, co má udělat. Obedience má několik základních prvků jako vysílací a odkládací cviky, aport, polohy, přivolání či odložení atd. Při tréninku se vše učíte krůček po krůčku, používají se pozitivní metody cvičení a často se využívá i klikr.
Můžete chodit na cvičák a trénovat na mezinárodní zkoušky, nebo cvičit doma a radovat se ze společně stráveného času.
Psí čich je fascinující, běžně ho využíváme k hledání zavalených lidí či drog. Psi čichání milují a nosework toho dokonale využívá a těší se stále větší oblibě. Nesoutěžíte, jen se bavíte. Nemusíte být zkušený psovod, nepotřebujete žádné speciální vybavení, trénovat můžete kdekoliv, třeba na zahradě. Pes ve spolupráci se svým páníčkem vyhledává různé pachy a hodnotí se pouze zda je našel, či nenašel.
Pes je velmi pozitivní a empatický tvor, který spolu s člověkem dokáže vytvořit léčebný tým, jenž pomáhá v nemocnicích, dětských domovech i domovech pro seniory. Pouhá přítomnost psa či jeho pohlazení způsobí, že se pacienti v jeho přítomnosti objektivně cítí lépe.
Pes je především kamarád a sportovní výkon i ambice by měly být až na druhém místě. Musí nejdříve dospět, teprve pak je vhodné začít s tréninkem. Sportujte s rozumem, psa nepřetěžujte a myslete na přestávky a odpočinek.
Na co si dát při sportování pozor?
Základem pevného zdraví i sportovního výkonu je kvalitní výživa a vhodné doplňky stravy. Pokud se svým psem sportujete sice intenzivně, ale jen rekreačně a krátkodobě a krmíte ho kvalitním krmivem, pak velmi pravděpodobně má pro své sportovní aktivity dostatek energie i živin.
Velkou pozornost ale musíte věnovat kvalitě, množství a poměru živin v krmivu u aktivních psích sportovců, kteří běhají střední a delší tratě, u loveckých nebo záchranářských psů, kteří pracují déle než 3 hodiny. Ti vyžadují větší příjem energie i živin.
Více se o správné výživě psů dozvíte v článku Jak správně krmit štěně, dospělého psa a staršího psa?
Proč je správná výživa pro psího sportovce důležitá:
Velmi důležitá je i preventivní péče a regenerace, ke stravě přidávejte i vhodné doplňky stravy obohacené o antioxidanty, kvalitní omega 3 mastné kyseliny nebo chondroprotektiva.
Spojte příjemné s užitečným a sportujte se svým psem. Ze sportovních aktivit, které můžete dělat společně, si určitě vyberete. Inspiraci máte, oblečte sebe i psího parťáka do sportovního, přibalte pamlsky a můžete vyrazit.