![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
OnePlus Nord N100 64GB Grey
Winner
|
|
4.6
|
|
Memory and performance |
|
| Processor frequency | 1.8 GHz (1,800 MHz) |
| Number of processor cores | 8 × |
| Storage | 64 GB |
| Maximum memory card capacity | 256 GB |
| Computer memory (RAM) | 4 GB |
| Memory card type | Micro SD |
| Processor tag | Qualcomm |
Camera |
|
| Macro camera resolution | 2 Mpx |
| Number of front camera lenses | 1 × |
| Main rear camera resolution | 13 Mpx |
| Depth camera resolution | 2 Mpx |
| Depth camera aperture | f/2.4 |
| Macro camera aperture | f/2.4 |
| Main rear camera aperture | f/2.2 |
| Front Camera Aperture | f/2 |
| Front Camera Resolution | 8 Mpx |
| Number of rear camera lenses | 3 × |
| Maximum video resolution | 1920 × 1080 (Full HD) |
| Image stabilization | Electronic (EIS) |
| Camera type | Makro |
Design and colour |
|
| Depth | 8.49 mm |
| Height | 164.9 mm |
| Weight | 188 g |
| Width | 75.1 mm |
| Type | Touch display |
| Colour | Grey |
Charging and battery life |
|
| Battery capacity | 5,000 mAh |
| Charging performance | 18 W |
| Replaceable battery | No |
Display |
|
| Screen fineness | 269 PPI |
| Display size | 6.52 " (16.56 cm) |
| Display refresh rate | 90 Hz |
| Display type | IPS |
| Display resolution (standard) | HD |
| Shape of the cutout in the display | Circle |
| Display resolution | 1600 × 720 |
| Display size | Gorilla Glass |
Communication and network |
|
| Data services | LTE (4G) |
| Primary SIM card type | Nano SIM |
| Secondary SIM Card Type | Nano SIM |
| Wireless technology | A-GPS, Bluetooth, GPS, WiFi |
Connectors and sensors |
|
| Connectors | Jack (3.5mm), USB-C |
| Sensors | Digital Compass (magnetic sensor), Gyroscope, Light sensor, Motion sensor (accelerometer, G-sensor), Proximity sensor |
Brand/model of mobile phone |
|
| Telephone brand | OnePlus |
| Model of mobile phone | Nord N100 |
Software |
|
| Operating system | Android |
| Extension | Oxygen OS |
| Operating system version | Android 10 |
Functions |
|
| Funtion | Face Unlock, Fingerprint reader on body, FM Radio, Quick charging |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| OnePlus Nord N100 64GB Grey | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|