Dvouletá záruka pro firmy Xiaomi 14

Foto

https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/ryyb-barevny-filtr-senzor-huawei.jpg

Co je RYYB senzor?

Filtr RYYB je nový typ barevného filtru, který nahrazuje zelený filtr žlutým filtrem. To umožňuje snímači zachytit více světla, zejména za špatných světelných podmínek. Snímače RYYB jsou stále relativně nové, ale díky lepšímu výkonu při slabém osvětlení jsou stále oblíbenější v chytrých telefonech a dronech. Více informací v článku.
https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/co-je-vlog-slovnik.jpg

Co je vlogování?

Co je to vlogování? Jakou techniku budete na vlogování potřebovat? Vystačíte si s fotoaparátem, nebo je potřeba kamera? A lze začít vlogovat s mobilním telefonem? To nejdůležitější o vlogování v našem krátkém článku.
https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Article/vlogovani-slovnik.jpg

Co je vlog?

Vlog je zkratka pro „video blog“ a je to forma blogu, kde je většina nebo veškerý obsah prezentován ve formě videa. Vlogy se mohou zabývat různými tématy, včetně cestování, jídla, módy, technologie, vzdělání a mnoho dalších.

Ultra HD/ 4K video

Stále se rozvíjející technologie s sebou přináší i nová rozlišení Ultra HD a 4K, která pomalu nahrazují známý standard Full HD.  Vyšší rozlišení nabídnou čtyřikrát více obrazových bodů a rovněž vyšší datové toky. Objevují se v záznamu digitálního videa i v počítačové grafice. 

Mechanická stabilizace

Mechanická stabilizace fotografovaný/nahrávaný obraz stabilizuje pohybem samotného snímače fotoaparátu. Snímač není pevný, svým pohybem vyrovnává pohyb zbytku fotoaparátu např. při chvění rukou, což snižuje roztřesení záběru. Pro uživatele představuje účinnou pomoc zejména při fotografování při špatných světelných podmínkách.

Bokeh

Výraz bokeh popisuje vzhled rozostřené oblasti snímku – označuje tak estetickou kvalitu části snímku nacházející se mimo rovinu ostrosti. Jedná se o rozostření do rozptylových kroužků, většinou se tomu děje u pozadí, může však jít i o popředí. Příjemně působí bokeh oblého tvaru, naopak rušivě může působit roztyl do hranatých mnohoúhelníků, jež vznikají při výraznějším zaclonění. Pohled na bokeh je poměrně subjektivní záležitostí a to i vzhledem k tomu, že se nedá vyjádřit číslem. Někomu se může líbit způsob rozostření (neboli bokeh), jinému naopak nemusí.

Optická stabilizace obrazu (OIS)

Optická stabilizace je mechanismus uvnitř objektivu, který eliminuje vliv chvění fotoaparátu/objektivu na zaznamenávaný obraz. Děje se tak pohybem optického členu uvnitř objektivu. Často se zkráceně udává jako OIS (Optical Image Stabilizer). Zmírňuje vliv roztřesení přístroje a tím i rozmazání snímku např. při dlouhých časech závěrky nebo u objektivů s dlouhou ohniskovou vzdáleností.

Full Frame

Full Frame označuje rozměr obrazového snímače, který svou velikostí odpovídá velikosti políčka 35mm filmu. Full Frame snímačem jsou osazeny pokročilé digitální zrcadlovky a také některé bezzrcadlovky. Ostatní zrcadlovky používají menší snímače APS-C, pro bezzrcadlovky je typický snímač velikosti 4/3" a většina kompaktních fotoaparátů používá 1/2,3" snímač. Jaké výhody přináší Full Frame snímač?

Hledáček

Hledáček je součástí kamer i fotoaparátů a umožňuje nám kontrolu snímané scény. Skvělým pomocníkem bude při snižování pohybové neostrosti či při fotografování za silného slunečního svitu. Dlouhou historií je prověřen optický hledáček, dnes již existuje také hledáček elektronický.

Stavový displej

Zrcadlovky střední a vyšší třídy jsou mimo hlavního LCD displeje vybaveny také černobílým stavovým displejem. Ten slouží pro zobrazování důležitých fotografických parametrů (clona, ISO,…). Se svou minimální spotřebou tak kompenzuje velkou spotřebu barevného LCD displeje.

Časosběr

Časosběr, timelapse či intervalové snímání. Tyto pojmy představují snímání řady snímků určité scény v předem daných časových intervalech. Takto lze nafotit stovky i tisíce po sobě jdoucích fotografií, které při zobrazení v rychlém sledu vytvoří fascinující, zrychlenou videosekvenci.

Histogram

Histogram graficky znázorňuje četnost jasů a stínů na fotografii pomocí škály 255 tónů od bílé po černou. Jednotlivé odstíny jasu zobrazuje na vodorovné ose x, počet pixelů v dané úrovni jasu pak na ose svislé y. Histogram lze zobrazit v grafickém editoru nebo přímo ve fotoaparátu, kde jej můžeme nejčastěji najít v režimu prohlížení vyfocených snímků. 

Bulb

Bulb je expoziční režim, při kterém je závěrka otevřena tak dlouho, dokud fotograf drží spoušť. Využívá se především při fotografování v noci za špatných světlených podmínek. Režim Bulb se vyznačuje mnohdy dlouhým časem závěrky, a proto je k jeho použití třeba dvou pomůcek – stativu a dálkové spouště. 

Chromatická aberace

Chromatická aberace, též chromatická vada je barevná vada čočky nebo i složitější optické soustavy (objektivu), která je způsobena závislostí ohniskové vzdálenosti čoček na vlnové délce světla. Projevuje se duhovými lemy kontrastních částí snímku a celkovým poklesem kvality obrazu. K této chromatické vadě jsou kvůli svému množství čoček nejnáchylnější teleobjektivy, do kterých se proto přidávají speciální elementy.

Sekvenční snímání

Sekvenční snímání představuje fotografický záznam děje zachycený v sérii snímků jdoucích za sebou. Využití najde zvláště při fotografování rychlé akce a sportu. Běžné digitální fotoaparáty dokáží snímat v rychlosti 2 – 3 snímky za sekundu, výrazně lépe na tom budou digitální zrcadlovky, nejrychlejší jsou obecně bezzrcadlovky. 

HDR

HDR neboli vysoký dynamický rozsah (z angl. High Dynamic Range) představuje metodu umožňující zachytit detaily snímku v těch nejsvětlejších a nejtmavších místech. V podstatě je to fotografie skládající se z několika vrstev shodných, různě exponovaných fotografií. Nejčastěji se jedná o podexponovanou, nadexponovanou a expozičně správnou fotografii. Sečteme-li dynamický rozsah každé odlišně exponované fotografie, získáme jeden snímek s velkým dynamickým rozsahem.

Bracketing

Bracketing je funkce fotoaparátů pro vícenásobné snímání jedné scény různými expozicemi v rychlém sledu za sebou. Vznikne tak řada přeexponovaných i podexponovaných snímků, což umožňuje následně vytvořit fotografii s velkým dynamickým rozsahem. Fotografie s různými expozicemi lze samozřejmě vyfotografovat i s ručním nastavením parametrů, funkce bracketing nám však proces velmi usnadní.  

Firmware fotoaparátu

Firmware je pojem, který označuje program řídící procesory uvnitř zařízení. V každém fotoaparátu takový procesor je, a leckdy ne jeden. Firmware je uložen v tzv. Flash paměti a lze jej přepisovat (upgradovat). Upgradovaný firmware pak může změnit chování fotoaparátu, a to například opravením chyb nebo přidáním nových funkcí. V případě nové aktualizace firmwaru je upgrade dostupný na stránkách výrobce fotoaparátu.

Vinětace

Vinětace je vada optické soustavy objektivu, která se projevuje sníženým jasem na okrajích snímku. Přestože je vinětace brána za vadu, mnohdy může mít velmi pozitivní dopad na vzhled fotografie, a to například u portrétů či krajin, kde cíleně upoutáváme na střed obrazu. Vinětaci lze přidat či eliminovat v editoru forografií.

APS-C

Označením APS-C se rozumí rozměr snímacího čipu (obrazového snímače) u digitálních fotoaparátů a odvozuje se od něj i přepočet ohniskové vzdálenosti objektivu (crop faktor). Snímače takového formátu se nejčastěji využívají u digitálních zrcadlovek. Většina výrobců fotoaparátů a objektivů nepoužívá označení APS-C, ale své vlastní.


P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací