Dvouletá záruka pro firmy AD mini Homeoffice

Raspberry Pi 4 Model B (PREVIEW): 4 GB RAM, dva monitory a 4K video

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Už začátkem října 2018 jsme přinesli spekulativní článek na téma Raspberry Pi 4, na jeho oficiální představení jsme ale museli čekat až do června 2019. Nový model, který je již v prodeji, nese označení Raspberry Pi 4 Model B. Zájemcům nabídne většinu toho, co si vysnili – silnější procesor, až 4 GB operační paměti, hardwarovou podporu 4K/60p videa nebo například možnost připojení dvou monitorů. V tomto článku se na to podíváme.

Raspberry Pi 4 Model B

Raspberry Pi 4 Model B (PREVIEW) – OBSAH

  1. Co je Raspberry Pi?
  2. Raspberry Pi 4 Model B: silnější procesor a 1, 2 nebo 4 GB RAM
  3. Nové konektory Raspberry Pi 4 Model B přináší velké změny
  4. Raspberry Pi 4 Model B přináší podporu 4K videa i Bluetooth 5.0

Co je Raspberry Pi?

Raspberry Pi je malý jednodeskový počítač, jehož primárním operačním systémem je Raspbian, derivát Linuxové distribuce Debian. Když píšeme, že je Raspberry Pi malé, máme na mysli skutečně miniaturní rozměry – velikost desky plošných spojů zhruba odpovídá rozměrům platební karty. Ačkoliv mluvíme o počítači, nemáme na mysli plnohodnotnou náhradu vašeho desktopu, nýbrž něco mnohem méně výkonného, co stojí kolem tisícikoruny a jehož funkce je s trochou znalostí a dovedností omezena jen vaší představivostí.

Raspberry Pi 4 – původní Raspberry Pi
Původní Raspberry Pi v ruce – pro ilustraci velikosti.

Je potřeba zdůraznit, že Raspberry Pi není určen prostým uživatelům, kteří si chtějí koupit již kompletní produkt. O to větší radost ale udělá všem kutilům, nadšencům do informačních technologií a programátorům. Způsoby jeho využití lze totiž počítat ve stovkách až tisících – od herních konzolí pro retro hry přes ovládání elektronických zámků a kamerových systémů až po domácí servery a multimediální centra. Pro to vše je nejzásadnější nejen fakt, že počítač funguje, ale také univerzální konektor GPIO, díky němuž lze k Raspberry Pi připojit kdeco.

Raspberry Pi určitě není pro úplné počítačové analfabety, díky mnoha návodům, které jsou dostupné zdarma a online, je však proniknutí do světa funkcionalit tohoto malého počítače jen otázkou trpělivosti a nadšení.

Raspberry Pi 4 Model B: silnější procesor a 1, 2 nebo 4 GB RAM

Již dlouhou dobu patří navýšení operační paměti mezi komunitou nejžádanější novinky nastupujícího Raspberry. K poslednímu nárůstu došlo v roce 2015 u modelu Raspberry Pi 2, a to na 1 GB, což je hodnota, s níž si musely vystačit i dvě následující generace Pi 3 a Pi 3+. Nyní se na této frontě vše mění, protože Raspberry Pi 4 je dostupné ve třech konfiguracích, přičemž ta nejvyšší má operační paměti hned 4 GB.

S novým Pi 4 Model B je Raspberry zatím nejblíže výkonu stolního počítače.

Zatímco milovníkům zlatých středních cest je k dispozici Raspberry Pi 4 Model B se 2 GB RAM, těm, kdo chtějí ušetřit a vědí, že jejich praktická aplikace příliš paměti nevyžaduje, je k dispozici Pi 4 s tradičním 1 GB. Všichni každopádně přechod na novou generaci určitě pocítí, jelikož novinka je vybavena paměťmi LPDDR4 s frekvencí 2 400 MHz.

Raspberry Pi 4 Model B Raspberry Pi 4 Model B
Na Raspberry Pi 4 Model B je na první pohled patrná změna v umístění konektorů.

K obdobně zásadnímu upgradu došlo i na straně procesoru. Nový Broadcom BCM2711 sice zůstává dle očekávání čtyřjádrový, oproti předchůdcům ale disponuje novými jádry Cortex-A72 (Pi 3 a 3+ ukrývaly Cortex-A53) a vyšším maximálním taktem, který dosahuje 1,5 GHz. Díky všem těmto faktorům by mělo být Raspberry Pi 4 Model B třikrát až čtyřikrát výkonnější, tedy i rychlejší než předcházející model.

Nové konektory Raspberry Pi 4 Model B přináší velké změny

Že je velkou inovací, dokazuje Raspberry Pi 4 Model B ve všech směrech a konektory nejsou výjimkou. Poprvé v historii malinových koláčů můžeme vidět na jednom z nich hned dva moderní porty USB 3.0. Ty otevírají cestu například ke snadnému připojení externích úložišť včetně rychlých SSD.

Konektory Raspberry Pi 4 Model B
Raspberry Pi 4 Model B má výrazně bohatší konektorovou výbavu než kterýkoliv z předchozích modelů.

Změnou prošel i Ethernet. I když je stejně jako u předchozího modelu gigabitový, již není vnitřně připojen skrze USB 2.0, nýbrž je nativní. To odstraňuje limit v podobě maximální přenosové rychlosti 300 Mb/s, takže je Gigabit Ethernet u Raspberry Pi 4 Model B+ skutečně gigabitový. O funkci PoE (Power over Ethernet) se její fanoušci nemusí strachovat, na rozdíl od pomalých přenosových rychlostí zůstala zachována.

! Na napájení přes microUSB zapomeňte, nové Raspberry Pi 4 Model B využívá k získávání energie USB-C. Dejte si jen pozor, aby byl vámi použitý adaptér 3A (15W), kromě samotného Raspberry se skrze něj musí napájet i připojené periferie.

Jednomu klasickému konektoru HDMI je konec, na novém Raspberry totiž najdete konektory dva, a to ve zmenšeném provedení micro-HDMI (neplést s mini-HDMI). To znamená, že k Pi 4 Model B připojíte dva monitory, teoreticky až s rozlišením 4K při 60 Hz. Jen je třeba vybrat správnou redukci či celý nový kabel. Díky dostatečnému výkonu a možnosti připojit dva monitory může Raspberry Pi 4 fungovat jako plnohodnotný pracovní počítač pro hardwarově méně náročné uživatele.

Raspberry Pi 4 Model B přináší podporu 4K videa i Bluetooth 5.0

Podle očekávání došlo i na výrazné vylepšení grafického obvodu. U VideoCore IV 3D přítomného v minulé generaci absentovala jakákoliv hardwarová podpora 4K videa, což těžce nesli zejména příznivci Raspberry jako multimediálního centra. I jim však bylo nyní vyhověno, neboť nové Raspberry Pi 4 Model B je vybaveno aktualizovaným obvodem VideoCore VI.

Raspberry Pi 4 Model B
S novým Raspberry Pi 4 Model B není připojení dvou monitorů žádný problém.

Tomu už žádná z kýžených vlastností nechybí. Přítomna je podpora 4K videa při 60 snímcích za sekundu i podpora formátu H.265 (HEVC). Možnost přehrávat na Raspberry Pi 4 Model B HDR videa je pak už jen třešničkou na dortu, která dělá z tohoto nového přírůstku super schopné centrum domácí video zábavy.

Parametr Raspberry Pi 4 Model B
Procesor Broadcom BCM2711 (4× Cortex-A72, 1,5 GHz)
RAM 1 GB, 2 GB nebo 4GB
Grafický obvod VideoCore VI
Bezdrátová konektivita 802.11ac + Bluetooth 5.0
Konektory 2× USB 3.0, 2× USB 2.0, 2× micro HDMI, Gigabit Ethernet, GPIO
Napájení USB-C 5V/3A nebo Power over Ethernet
Hlavní úložiště microSD
Cena (1 GB) cca 1 000 Kč
Cena (2 GB) 1 499 Kč
Cena (4 GB) cca 2 000 Kč

Upgradu se dočkalo i Bluetooth, jehož verze byla u Raspberry Pi 4 Model B povýšena ze 4.2 na 5.0. Vedle WiFi standardu 802.11ac podporujícího 5GHz sítě se tak jedná o pochopitelné doplnění konektivity reflektující moderní trendy, stejně jako praktické požadavky zákazníků.

i Z Alza Magazínu by vás také mohlo zajímat:

Přestože je vydání nového Raspberry Pi vždy velká událost, už několik let jsme nebyli svědky takového skoku jako letos. Nová verze Pi 4 Model B přináší to, na co většina fanoušků čekala a uspokojuje zejména ty, kdo lační po vyšším výkonu a aktualizovaných technologiích.

Raspberry PI 4 – specifikace a cena (SPEKULACE)

Článek

Aktualizováno

Už je to celkem dlouho, co byla vydána poslední plnohodnotná verze Raspberry Pi – Raspberry Pi 3. O rok později jsme se dočkali mírného vylepšení v podobě Raspberry Pi 3 Model B+, nicméně na plnohodnotného nástupce, který přinese výrazná vylepšení, stále čekáme. Jak by mohlo vypadat pomalu se blížící Raspberry Pi 4 a kdy se ho konečně dočkáme? Zjistíte v článku.

Raspberry Pi 4

Raspberry Pi 4: Specifikace a cena – OBSAH

  1. Kdy nové Raspberry Pi 4 uvidíme?
  2. Jaké specifikace Raspberry Pi 4 můžeme čekat?
  3. Cena Raspberry Pi 4

Kdy nové Raspberry Pi 4 uvidíme?

Už je tomu více než dva roky, co bylo v únoru 2016 představeno Raspberry Pi 3, poslední plnohodnotná generace tohoto jednodeskového počítače. Po pauze, která trvala celý rok 2017, nám bylo v březnu 2018 představeno Raspberry Pi 3 Model B+. Ačkoliv je to plnohodnotná vylepšená verze původního Raspberry Pi 3, jedná se zároveň jen o jakousi „půlgeneraci“, které chybí nejen označení Raspberry Pi 4, ale zejména výraznější mezigenerační vylepšení. Jak dlouho si ještě počkáme?

Raspberry Pi 4 – Raspbian
Pro počítače Raspberry Pi je výchozím systémem Raspbian.

Zakladatel společnosti Raspberry Pi Eben Upton prohlásil, že první generace Raspberry Pi vydržela na trhu tři roky, druhá generace rok, co se ale té třetí týče, má pocit, že je to opět spíše tříletý produkt. Tím přímo naznačil, že Raspberry Pi 4 nám nejspíš přinese nejdříve rok 2019, což je nyní už tak nějak jasné, když jaro 2018 zabralo představení Raspberry Pi 3 Model B+. I proto fandíme únoru a březnu 2019 – snad nám jeden z těchto měsíců ukáže, jak bude nové Raspberry Pi 4 vypadat.

Jaké specifikace Raspberry Pi 4 můžeme čekat?

Letošní Raspberry Pi 3 Model B+ obsahoval stejný čipset Broadcom BCM2837 se čtyřmi jádry ARM Cortex A53 jako Raspberry Pi 3, jen s možností vyššího taktování. I proto mnozí vyhlížejí nové Raspberry Pi 4 právě kvůli silnějšímu procesoru a větší kapacitě operační paměti.

Raspberry Pi 4 – původní Raspberry Pi
Procesor BCM2835 původního Raspberry Pi byl mnohem slabší než čipy současných generací.

Sami si predikce uzavírat nedovolíme, po prozkoumání fór a vláken na Redditu lze však celkem s jistotou říci, co si komunita přeje, a tudíž i jakou poptávku bude muset Raspberry Pi 4 uspokojit.

Všichni diskutující se samozřejmě shodují na novém procesoru. Jejich přání jsou celkem realistická, a představují si tak stále ještě čtyřjádrový procesor, který bude taktován na vyšší frekvenci než čip Raspberry Pi 3. Minimum těchto představ se pohybuje kolem 1,5 GHz, maximum potom u 2 GHz. Věříme, že výsledný procesor Raspberry Pi 4 by se mohl frekvenčně nacházet někde mezi těmito hodnotami – na 1,7 nebo 1,8 GHz.

i Objevuje se i druhý pohled na věc, který není tolik pro zvyšování výkonu a podporu nových video formátů jako spíše pro zefektivňování, jež by zvýšilo použitelnost při napájení z akumulátoru.

Co se RAM týče, i její navýšení si komunita z celého srdce přeje, proti němu by ale mohly hlasitě protestovat ceny paměťových čipů, kterým se stále nechce nijak výrazně klesat. To znamená, že ačkoliv dává navýšení operační paměti na 2 GB z výkonnostního hlediska perfektní smysl, uvidíme, jestli se ho dočkáme, mohlo by totiž výrazně ohrozit celkovou cenu Raspberry Pi 4. Možná nakonec dojde na kompromis v podobě 1,5 GB.

Raspberry Pi 4 – Raspberry Pi 3 v krabičce
U nás můžete levně zakoupit krabičky a pouzdra na Raspberry Pi.

Jedním z posledních významných parametrů, na který komunita často vzpomíná, je nový grafický obvod. Současný VideoCore IV 3D, který najdeme v nejnovějším Raspberry Pi 3 Model B+, nepodporuje ani 4K video ani kodek H.265 neboli HEVC. To je zásadní problém pro všechny, kdo chtějí mít z Raspberry srdce svého multimediálního centra či přehrávače. Když se podaří Raspberry Pi 4 tento problém vyřešit, určitě to mnozí přijmou s povděkem.

Co se specifikací Raspberry Pi 4 týče, mnoho očekávaných změn nám k probrání nezbývá. Jsou jimi prakticky už jen konektory. RPi 3 Model B+ měl 4 konektory USB 2.0, HDMI a Gigabit Ethernet, který byl však také připojen přes rozhraní USB 2.0, což značně omezovalo jeho propustnost. Uvidíme, co s tím Raspberry Pi 4 udělá a zda nám přinese USB 3.0, po němž nejeden uživatel touží. Na poli bezdrátového připojení mnoho změn nečekáme. Mohlo by dojít maximálně k vylepšení podpory Bluetooth na verzi 4.2 nebo 5.0, nicméně to jen málokdo považuje za mezigenerační prioritu.

Cena Raspberry Pi 4

Odhad ceny Raspberry Pi 4 není zase tak složitý, vzhledem k tomu, že se jeho vývojáři vždy snaží držet co nejblíže původní ceně RPi, která činila 35 USD  – v českých poměrech zhruba 1000 Kč. I proto věříme, že se bude kolem těchto čísel pohybovat cena nového modelu. Samozřejmě může dojít k výchylkám v rámci jednotek i desítek procent, nicméně stejně jako celé Raspberry Pi, ani ony zákazníky nezruinují.

Raspberry Pi 4 – Raspberry Pi Zero
Vůbec nejmenší a nejlevnější Raspberry se nazývá Raspberry Pi Zero.

Zajímavé bude sledovat, zda se vývojáři Raspberry Pi rozhodnou vydat cestou nezměněné ceny, nebo vyššího výkonu, protože tyto dvě varianty nejsou zejména kvůli vysokým cenám operačních pamětí plně kompatibilní. Můžeme se ale nechat překvapit – cena Raspberry Pi 4 se třeba nebude nijak výrazně lišit od stávajících modelů, a přesto nám výrobce dodá 2 GB RAM, o kterých mnozí sní.

! Informace poskytnuté v článku jsou produktem spekulací, a nelze je proto označit za nepravdivé. Nepředkládáme je jako potvrzená fakta.

Zda se naše spekulace někde setkají s realitou, to ukáže až čas. Teď budeme doufat, že se nám Raspberry Pi 4 ukáže začátkem roku 2019, bude mít nový, výše taktovaný procesor, 2 GB RAM, USB 3.0, bude podporovat 4K video i kodek HEVC a že nebude stát o moc víc než současné Raspberry Pi Model B+.

4,9 59×
Raspberry Pi 4 Model B - 8GB RAM
Mini počítač CPU Broadcom BCM2711 Quad-Core 1.5 GHz 64bit ARM, 8GB LPDDR4 RAM, Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, 2x USB 2.0, 2x USB 3.0, USB-C, 2x micro-HDMI, jack, microSD slot
3 090,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: RK100b4
4,9 59×
Raspberry Pi 4 Model B - 2GB RAM
Mini počítač CPU Broadcom BCM2711 Quad-Core 1.5 GHz 64bit ARM, 2GB LPDDR4 RAM, Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, 2x USB 2.0, 2x USB 3.0, USB-C, 2x micro-HDMI, jack, microSD slot
2 149,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: RK100b2
4,9 96×
Raspberry Pi 3 Model B+
Mini počítač - CPU Broadcom Quad-Core BCM2837B0 1.4 GHz 64bit, VideoCore IV 3D GPU, 1GB RAM, Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, 4x USB, HDMI, LAN, microSD slot
1 359,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: RK100a5
4,6
Raspberry Pi 400 (UK)
Mini počítač Quad-Core Cortex-A72 1.8 GHz 64bit ARM, 4GB LPDDR4 RAM, H.265/H.264, OpenGL ES 3.0 graphics, Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac Dual-band, Bluetooth 5.0, 2x USB 3.0, 1x USB 2.0, USB-C, 2x micro-HDMI, microSD slot, 5V napájení skrze USB, UK layout (dvouřádkový Enter, krátký Shift)
2 690,-
Skladem 3 ks
Objednací kód: RK100b5m
Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací