Telefony BlackBerry jsou dlouhodobě oblíbenými zařízeními pro pracovní nasazení. Přestože společnost již fyzicky mobily nevyrábí, dodává do nich svá bezpečností řešení pro ochranu interních a citlivých dat. Telefony BlackBerry jsou navíc proslavené svou pohodlnou hardwarovou klávesnicí, která se u dnešních smartphonů již nevidí. To platí i pro námi testovaný model BlackBerry KEYone, jehož netradiční konstrukce je ve světě Android telefonů unikátní. Jak se nám s mobilem pracovalo a v čem ještě vyniká? Dozvíte se v naší recenzi.
Ačkoliv BlackBerry KEYone svým výkonem spadá do střední a vyšší střední třídy smartphonů, ostatní paramtery odpovídají vlajkovým lodím jiných výrobců. Pojďme se nejdříve podívat, co si pro nás BlackBerry do modelu KEYone připravilo.
Parametry | BlackBerry KEYone |
---|---|
Procesor | Qualcomm Snapdragon 625 (až 2 GHz) |
Operační paměť | 3 GB |
Úložiště | 32 GB + microSDXC |
Displej | IPS 4,5" (1 620 × 1 080) 4 : 3 |
Fotoaparáty | 12 Mpx (f/2) + 8 (f/2,2) Mpx |
Konektivita | WiFi 802.11ac, Bluetooth 4.2, NFC, 3G/LTE, GPS, GLONASS |
Baterie | 3 505 mAh |
SIM karta | 1× Nano SIM |
Operační systém | Android 7.1.1 |
Rozměry | 149,3 × 72,5 × 9,4 mm |
Hmotnost | 180 g |
Cena | 16 990 Kč |
Jste znudění vzhledem dnešních smartphonů? Připadá vám každý stejný? Ještě stále jste se plně nesžili s psaním mailů a zpráv na softwarové klávesnici telefonu? Pak by vás mohl BlackBerry KEYone zaujmout. Jako pravé BlackBerry má i KEYone extrémně pohodlnou a propracovanou fyzickou klávesnici!
Přesto, že je BlackBerry KEYone plnohodnotným smartphonem a ukrývá v sobě operační systém Android i dotykový displej, obsahuje také proslulou fyzickou QWERTY klávesnici, která je jak dělaná pro práci a na delší psaní. Ani s většími prsty nebudete mít problém jednotlivé klávesy nahmatat a pohodlně napsat jakkoliv dlouhou zprávu či text.
Ale Blackberry se samozřejmě nespoléhá jen na léty prověřenou metodu psaní. Podle nejnovějších technologických vychytávek udělal výrobce klávesnici dotykovou. Při psaní či prohlížení snímá pohyb prstů, a díky tomu jemným přejížděním scrollujete po stránce v prohlížeči. Při psaní pak stačí na střed klávesnice jemně poklepat a objeví se kurzor, kterým tahy do strany projíždíte text a můžete díky tomu pohledně opravovat, přidávat či mazat jednotlivá slova.
Dvojitým poklepáním se vrátíte opět do režimu psaní, během nějž vám BlackBerry KEYone nabízí relevantní slova v řadě. V případě, že slovo chcete vybrat, stačí pod ním na klávesnici přejet jeho směrem a slovo se automaticky vloží. Nakonec jsme si tento systém psaní pro jeho kvalitní a učenlivou predikci tak oblíbili, že jsme prakticky psali už jen přejížděním po klávesnici.
BlackBerry KEYone vám také značně zjednoduší otevírání aplikací. Pro každé tlačítko klávesnice si lze zvolit zkratku k jednotlivým aplikacím pomocí krátkého či dlouhého stisku. Z domovské obrazovky se tak po stisknutí „Z“ dostanete ke zprávám, pomocí „K“ jste během vteřiny u kontaktů. Nastavení je jen na vás. Zvolit si můžete také konkrétní akce jako například volání či psaní určitému kontaktu.
Poslední skvělou vychytávkou je čtečka otisků prstů. Čekali byste ji pod displejem nebo na zadní straně, ale nachází se úplně jinde. Výrobce jí umístil do klávesy mezerníku a funguje skvěle. Troufáme si i říci, že stejně rychle a spolehlivě, jako je tomu u telefonů Huawei.
Říkáte si, že s pohodlnou klávesnicí musel přeci výrobce telefonu udělat kompromis ve velikosti displeje. Samozřejmě BlackBerry KEYone nemá obří 5palcový displej, ale i 4,5 palce, které se do telefonu vměstnaly, jsou dostatečné. Pod displejem navíc ještě zbylo místo na trojici podsvícených tlačítek a nad ním pak prostor pro přední kameru, senzory a notifikační LED diodu.
Zbytek BlackBerry KEYone je tvořen rámem z pevného matného hliníku a měkčeným plastovým krytem na zádech telefonu. Vše působí bytelně a díky zakulaceným hranám telefonu i kvalitním materiálům se telefon jistě drží v rukou. K tomu přispívá také o něco větší tloušťka 9,4 mm a hmotnost 180 g. V ruce tedy držíte opravdu kvalitní kus zařízení, u něhož máte pocit, že ho jen tak něco nezničí.
Malou výtku bychom udělili tlačítkům na bocích telefonu. Na pravé straně jsou dvě, jedno pro regulaci hlasitosti a druhé pro otevření aplikace BlackBerry Hub. Zapínací tlačítko se výrobce bohužel rozhodl integrovat na levou stranu a to ještě poměrně vysoko. Je tak hůře dostupné, a navíc si i po pár týdnech používání budete tlačítka plést. Malou omluvou pro tak nelogické řešení může být fakt, že telefon lze odemknout i zamknout dvojitým poklepáním na displej.
BlackBerry KEYone není tradiční smartphone a nemá ani tak úplně tradiční displej. Velikost 4,5" je menší, než nabízí většina dnešních telefonů, přesto je to na mobil s fyzickou klávesnicí docela slušné. Poměr stran je však 4 : 3, a tak i rozlišení je jiné. Konkrétně se jedná o 1 620 × 1 080, výsledná jemnost se pohybuje okolo skvělých 430 ppi. Na práci je rozlišení i poměr stran jak dělaný a nepocítíte žádná omezení. Na multimédia by ale samozřejmě bylo lepší klasické rozložení 16 : 9.
Displej typu IPS je kryt odolným sklem Gorilla Glass 4 a jeho pozorovací úhly jsou podle očekávání skvělé. Maximální jas bychom ale ocenili o něco vyšší – ten by se hodil zejména na přímém denním světle. Ceníme si ale velmi pěkného barevného projevu displeje i jeho ambientní funkce.
Telefony BlackBerry byly vždy pracovními zařízeními, od čehož se odvíjel i výkon. Nový KEYone není jiný. Jednak už kvůli zmiňovanému poměru displeje 4 : 3, který je primárně určen na pohodlné čtení, ale právě také díky procesoru. Osmijádrový Qualcomm Snapdragon 625 taktovaný až na 2 GHz spolu s 3 GB RAM sice není žádný chudák, patří však spíše do střední třídy. Vzhledem k ceně telefonu bychom tipovali již řadu 800.
Dalším parametrem je vnitřní úložiště. V základu činí pouze 32 GB, ale naštěstí ho lze doplnit paměťovými microSDXC kartami s kapacitou až 2 TB. Stejně jako u procesoru, čekali jsme také tady lepší parametr. Při 32 GB zbyde pro vaše data jen něco okolo 20 GB, což náročnému uživateli už stačit nebude. 64 GB by v této cenové kategorii bylo na místě.
Na první pohled by se mohlo zdát, že BlackBerry nebude dobrým fotomobilem. V minulosti tomu tak u telefonů BlackBerry bylo. Tahle novinka je úplně jiná. BlackBerry KEYone můžeme směle označit za nejlepší fotomobil od BlackBerry. Jeho 12Mpx snímač sice není duální a nedisponuje ani optickou stabilizací obrazu, ale za denního světla jsou snímky rozhodně nadprůměrné. Stejně jako u většiny konkurence použije i BlackBerry KEYone rozlišení 12 Mpx pouze v případě rozložení 4 : 3. S poměrem stran 16 : 9 lze fotit v 9 Mpx. Používat můžete i režim panoramatického snímání či zpomaleného záběru.
Samozřejmostí je i přisvětlovací LED dioda, v tomto případě dvoutónová. Za tmy to se snímky již tolik slavné není, ale stále se jedná o průměr mezi konkurencí. Hloubka detailů se sice sníží a počítat musíte i s lehkým šumem, ale i tak podává snímač velmi dobrý výkon. Mobil umožňuje natáčet až 4K videa při velmi solidních 30 fps. Přední kamerka má 5 Mpx – i ta nás překvapila. Kvalita selfie je velmi dobrá a nechybí ani množství filtrů.
Pracovní telefon by s vámi měl držet krok minimálně celý den. BlackBerry KEYone ale výdrž při běžném používání prodlouží ještě o další den. Takže celkem dva dny bez nabíječky, což je skvělé, a rozhodně si nebudete stěžovat.
V případě, že ho budete více šetřit (vypnete nepoužívané funkce jako Bluetooth či NFC a zkrouhnete i datové přenosy), pak i třídenní výdrž není žádný problém. Na nedávno testovaný telefon Moto E4 Plus s 5 000mAh baterií BlackBerry sice nemá, ale mějme na paměti, že jeho baterie má jen lehce nadprůměrných 3 505 mAh. K dispozici je vám také rychlé nabíjení prostřednictvím USB-C. S ním nabijete telefon z 0 % na plnou kapacitu za hodinu a půl.
BlackBerry se již nějakou dobu nespoléhá na svůj operační systém BlackBerry 10, který na trhu neuspěl. Nyní v telefonech najdete OS Android, v tomto případě v nejnovější verzi 7.1.1.
BlackBerry ho ještě vyšperkovalo nadstavbou, která je zaměřená na maximální produktivitu. Nechybí tak možnost rychlé karty, která po přejetí zprava doleva zobrazí aktuální události z kalendáře, vaše úkoly a kontakty. Nechybí ani úspěšný BlackBerry Hub, tedy aplikace kumulující všechny události od hovorů, přes SMS, MMS a dalších zpráv z komunikačních aplikací.
KEYone je také velmi dobře zabezpečený telefon. BlackBerry do něj integrovalo software s ochranou dat DTEK, který slouží k šifrování a monitoruje stav zabezpečení smartphonu.
BlackBerry KEYone je čistě pracovním telefonem, který uživatelům nabídne klávesnici, kterou už jeho konkurenti dávno zavrhli. Jedná se tak o zboží, jehož je na našem trhu nedostatek. BlackBerry si ho také nechá náležitě zaplatit. Seženete ho za necelých 17 tisíc korun, což je vzhledem k výkonu poměrně vysoká cena.
Na druhou stranu ale budete mít designový a kvalitně vyrobený smartphone s nejnovějšími vychytávkami, který vám díky skvěle optimalizovanému softwaru pomůže k větší produktivitě a zabezpečí vaše data. Ceníme si také velmi dobrého fotoaparátu.
Konkurence na trhu prakticky není. Řešením může být například Samsung Galaxy S8, ale pouze v případě, že si k němu dokoupíte příslušenství v podobě nasazovací klávesnice. Pokud ale telefon používáte pro práci, a nemá být hračkou či multimediálním zařízením, je BlackBerry KEYone tou nejlepší volbou.
Klady
Zápory
Jeden z nejoriginálnějších smartphonů ukázalo na konferenci MWC 2017 čínské TCL. Nový model si u tohoto výrobce nechala vyrobit známá společnost BlackBerry. Telefon nese jméno KEYone a drží se většiny toho, co kdy kanadskou značku telefonů pro náročné odlišovalo od konkurence. Té se poslední dobou nevede nejlépe, čím jí tedy chce KEYone vrátit starý lesk?
Telefonu s železným rámem a plastovými zády nechybí hlavní a největší symbol manažerských zařízení BlackBerry, čtyřřádková tlačítková QWERTY klávesnice. Ta zároveň funguje jako touchpad a je skrze ni možné využívat ovládání pomocí gest.
Zvládá scrollování, rychlé psaní tahem, predikci psaných slov a podporuje opravy psaného textu podle kontextu. Lákavě zní i možnost programování tlačítek pro spouštění aplikací a v mezerníku je pak chytře ukrytá čtečka otisků prstů. Jedná se tedy o ideální volbu například pro psaní e-mailů či jiných dlouhých textů i na cestách.
Použití hardwarové klávesnice se odrazilo ve velikosti displeje BlackBerry KEYone, který tak má netradiční 4,5", poměr stran 3:2 a rozlišení 1 620 × 1 080 bodů, tedy jemnost 433 ppi. IPS panel je krytý sklem Gorilla Glass a na delších stranách má 2,5D efekt, tedy zabroušení okrajů skla do mírného oblouku.
Jak je na tom novinka s focením? Některými parametry telefon nešetří. Do vínku dostal například mnohými nejlépe hodnocený senzor fotoaparátu Sony IMX378. Je to ten, který najdeme ve fotomobilech Pixel. V číslech jde o 12Mpx kameru schopnou natáčet video ve 4K (30 snímků za sekundu), která má k dispozici dvojitý LED blesk a optickou stabilizaci. Automatické ostření s fázovou detekcí pak doplňuje světelnost f/2.0. A pokud si budete chtít s kolegy pořídit selfíčko, můžete tak učinit kamerkou s rozlišením 8 Mpx. Nabízí světelnost f/2.2 a poměrně slušný úhel záběru.
Parametry výkonu by mohly být vzhledem k ceně oslnivější. Procesorem je osmijádrový Snapdragon 625 a také operační paměť 3 GB má řada podstatně levnějších zařízení. Čekáme však dobrou optimalizaci a svižný chod. Úložného prostoru je připraveno 32 GB. Není to mnoho, ale dá se rozšířit až o 2 TB pomocí microSD karty.
Lépe je na tom baterie. S kapacitou 3 505 mAh a rychlým nabíjením na polovinu kapacity za pouhé půl hodiny je baterie jednou ze silnějších stránek telefonu. To slibuje poměrně dobrou výdrž na jedno nabití a poté rychlé doplnění šťávy bez předlouhého čekání.
Nabíjení bude realizováno skrz symetrický konektor USB–C umístěný na spodní straně. Zde najdeme i hlasitý reproduktor. Větší baterie a zpracování konstrukce si ale vybírají daň v podobě vyšší hmotnosti - 180 gramů. Sluchátkový jack našel své místo na horní straně. Konektivitu dále doplňuje LTE, dvoupásmová Wi-Fi či Bluetooth 4.2. Ve výbavě nalezneme také FM rádio a podporu standardů GPS, GLONASS a BeiDou2.
V tabulce se podíváme, jak si nový KEYone polepšil oproti svému předchůdci BlackBerry Priv s vysunovací klávesnicí, a zdali obstojí proti konkurenčním výrobcům ve stejné cenové relaci.
K porovnání s konkurencí jsme sáhli do novinek letošního roku a vybrali Huawei P10. Ten nabízí hardwarově lepší výbavu a duální fotoaprát Leica, ztrácí naopak na kapacitě baterie i rozšiřitelné paměti. Tu lze u BlackBerry KEYone posílit pomocí microSDXC až o 2 TB, zatímco u Huawei P10 o pouhých 256 GB. BlackBerry si dalo záležet na bezpečnosti začínající čtečkou otisků prstů, pokračujíc nesčetným množstvím aplikací, které dělají z KEYone údajně nejbezpečnější smartphone s Androidem na světě.
Typ | BlackBerry KEYone | BlackBerry Priv | Huawei P10 |
Displej | 4,5" | 5,4" | 5,1" |
Rozlišení | 1 620 × 1 080 | 2 560 × 1 440 | 1 920 × 1 080 |
Operační systém | Android 7.1 | Android 5.1 | Android 7.0 EMUI 5.1 |
Klávesnice | pevná QWERTY | vysouvací QWERTY | dotyková |
Procesor | Snapdragon 625 | Snapdragon 808 6 Core | Kirin 960 |
Operační paměť RAM | 3 GB | 3 GB | 4 GB |
Interní paměť | 32 GB + až 2 TB (microSDXC) | 32 GB + až 2 TB (microSDXC) | 64 GB + až 256 GB (microSDXC) |
Fotoaparát | 12 Mpx | 18 Mpx | Leica 12 + 20 Mpx |
Přední fotoaparát | 8 Mpx | 2 Mpx | 8 Mpx |
Rozměry | 149 x 72,4 x 9,4 mm | 147 x 77,2 x 9,4 mm | 159,6 x 79,3 x 8,6 mm |
Hmotnost | 180 g | 192 g | 145 g |
Čtečka otisků prstů | |||
Baterie | 3 505 mAh + rychlonabíjení | 3 410 mAh | 3 200 mAh + rychlonabíjení |
Cena | 16 990 Kč | 19 990 Kč | 15 990 Kč |
Porovnání BlackBerry KEYone s jinými značkami musíme brát s nadhledem, protože se jedná ve vší podstatě o zcela originální kousek. BlackBerry KEYone je ostatně prezentováno jako manažerský mobil, který oproti jiným smartphonům nabízí různé vychytávky a originální funkce.
Zatímco dříve býval velkou devizou značky vlastní operační systém, dnes se spoléhá na Android 7.1. Příznivci softwarových vychytávek od BlackBerry ale tesknit nemusí, systém má patřičnou nadstavbu plnou zejména vyhlášených bezpečnostních aplikací.
Telefon BlackBerry KEYone bude zajímavou volbou hlavně pro fanoušky kanadské značky, ale ocenit by ho mohli také milovníci originálních kousků. V záplavě telefonů s obřím displejem bez hardwarové klávesnice se jedná o poměrně vzácný artikl, který si cestu k zákazníkům jistě najde. Pomoci by jim mohl příslib výrobce o bezpečnostních aktualizacích, které budou k dispozici každý měsíc.