Jak rychle doručujeme objednávky? Alza prodejny Alzaboxy AlzaExpres Expresní doručení Partnerská odběrná místa Doručení na adresu
0-2 dny 0-2 dny 1-2 dny 0-1 den 2-4 dny 2-4 dny
Mastercard Obchodník roku 2021 Zázrak v jednom záběru - Honor 50 5G

Retro aneb co jsme dřív na telefonech řešili

Zobrazit katalog

Článek

• Autor: Jiří V. Matýsek

Telefon s tlačítky? Dnes téměř rarita, dříve ale nic jiného nebylo. Doba, které vévodily tlačítkové, dnes už téměř starožitné telefony, která není zas tak vzdálená, na své uživatele kladla zcela jiné nároky než dnešní smartphony, pro které je běžné např. spárování hodinek s telefonem. Jiné byly možnosti zábavy, které telefony nabízely, i starosti s nimi. V tomto článku se ponoříme do minulosti a podíváme se na to, co uživatelé tehdejších mobilních telefonů řešili, jak je používali nebo jak se s nimi bavili.

Retro telefony

Co jsme dříve na mobilech řešili – OBSAH

  1. Co telefon, to jiná nabíječka
  2. SMS brány
  3. WAP jako první internet v mobilu
  4. Stahování obrázků, melodií a her přes SMS
  5. Skládání vlastních melodií
  6. Vyměnitelné kryty
  7. Space Impact a Had
  8. Hlášky během vyzvánění telefonu
  9. Rivalové: Nokia vs. Siemens

Co telefon, to jiná nabíječka

Tlačítkové telefony. Tahle  retro zařízení s malým displejem, zpočátku černobílým, později barevným, připadala ve své době všem téměř jako zázrak techniky. A ani zdaleka neuměla jenom volat a psát SMS, měla řadu jiných a zajímavých funkcí. Třeba hry - kdo by neznal oblíbeného hada? Existovala ale celá řada věcí, které jsme na nich museli řešit. 

Například nabíječky, jejichž konektorům dnes vládnou USB-C a Lightning. Zapojí se třeba i potmě a každý má doma kabelů s těmito porty několik. Nemluvě o microUSB, který sice nebyl tak praktický, ale i nyní ho má hodně lidí doma, takže tahat s sebou nabíječku ke kamarádovi nebo do obchodního domu nemá smysl.

Retro telefony
Tlačítkové telefony uměly nejen volat. Nabízely spoustu možností zábavy, byť v míře dané omezeními malé obrazovky. Zdroj obrázku: pxfuel.com.

Ne tak v době tlačítkových telefonů. To měl každý „retro telefon“ svou vlastní nabíječku, a pokud jste si ji zapomněli doma a vašemu telefonu zbývalo posledních pár procent baterie, byl to malér, Nabíječka byla podobně nepostradatelnou věcí jako samotný telefon, a v podstatě se tak stala povinnou součástí zavazadla.

i Vyloženě sběratelským artiklem je starý vytáčecí telefon. Tedy nikoliv mobilní tlačítkový telefon, ale skutečně stacionární telefonní přístroj s mechanickým vytáčením. To bývala v domácnosti velká vzácnost a znak společenské prestiže.    

SMS brány

Kdo by se dnes zatěžoval posíláním SMS? Všem se dá mnohem pohodlněji napsat přes některého z kecálků typu WhatsApp, Messenger nebo Viber. Ve své době však byly esemesky základem svižné komunikace a tím nejjednodušším způsobem, jak je odeslat zdarma, byly SMS brány. Dnes už jsou prakticky mrtvé, ale ve své době umožňovaly odeslání i většího množství zpráv najednou. Jednalo se o webové stránky, kam se do jednoho okénka naťukalo číslo odesílatele, do druhého příjemce a konečně do třetího se napsala samotná zpráva. Nejčastěji omezená na 60 znaků.

i Apple iPhone 12 (PREVIEW): čtyři modely, nový design a 5G

SMS bran byly spousty a těžko lze zapomenout na hodiny informatiky ve škole, kdy byly tyhle stránky shozené na liště téměř každého počítače v učebně a více než výuka všechny zajímalo to, zda za tu hodinu v učebně zvládne vyřídit vše potřebné prostřednictvím SMS zdarma.

WAP jako první internet v mobilu

A jsme opět u toho. Data v telefonu? Přístup na WiFi prakticky všude? Kdepak. Když internet v telefonu, tak jedině WAP. Tohle zaklínadlo označuje způsob, jakým se jednoduchá zařízení, třeba právě tlačítkový retro telefon na SIM kartu, mohla připojit k internetu. Škoda, že to s malými displeji vlastně nemělo moc smysl.

Retro telefony
Menší rozměry tlačítkových telefonů měly přece jenom něco do sebe. Zdroj obrázku: pxfuel.com

Princip byl v podstatě jednoduchý: operátoři měli své brány, které upravily obsah běžné webové stránky tak, aby jej byly schopné zobrazit retro telefony s nízkým výkonem a malým, často černobílým displejem. Datový tok byl účtován za jeden kb a z dnešního pohledu by se uživatel nedoplatil.

Jaké bylo praktické využití? Tak akorát pro rychlé zjištění nějaké nezbytné informace a občasné stažení nějaké melodie či obrázku. Manažeři si třeba mohli kontrolovat stav akcií na burze, sportovní fandové pak výsledky zápasu, na který si vsadili. Takže vlastně na nic, možná tak na machrování před kamarády. Ale každopádně, byl to krok kupředu.

Stahování obrázků, melodií a her přes SMS

Internet a data byl problém. Stejně tak se do telefonu velmi obtížně nahrávaly nové vyzváněcí melodie nebo obrázek na plochu (to už v době, kdy měly telefony barevný displej). Totéž platilo i o stahování her, jiných, než byly ty v telefonu již předinstalované.

retro, telefony, loga
Logo na displeji telefonu bylo podobným znakem pesonalizace jako obrázek na ploše počítače.

Nejjednodušším způsobem, jak se k takovému obsahu dostat, bylo stáhnout ho pomocí SMS kódu. Těch vycházely desítky a stovky v nejrůznějších časopisech zaměřených nejen na počítače a telefony. Kód jste odeslali a zpět vám přišel odkaz na WAP stránku, odkud jste si hru stáhli. A jak jsme psali výše, nic levného to nebylo. Za jednu takovou hru obřích rozměrů 200 kB jste zaplatili klidně i 100 Kč. Podobně to fungovalo i s obrázky a melodiemi, které byly samozřejmě menší a stažené rychleji.

i Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G (RECENZE): špičková výbava v luxusním těle

Skládání vlastních melodií

Dneska už může být jako vyzváněcí melodie použita jakákoliv oblíbená písnička. Stačí si to jen nastavit při volbě vyzvánění. Ne tak v době tlačítkových telefonů. Kromě výše uvedené možnosti stahování hotových skladeb přes SMS tu byl i jeden způsob pro kreativní jedince. Melodii jste si mohli sami složit nebo pomocí editoru naťukat v podobě písmen a číslic do telefonu tón po tónu (opět k nalezení v nejrůznějších časopisech). Bylo to zdlouhavé, nepřesné, ale ten pocit úspěchu na konci byl k nezaplacení.

Retro telefony
Telefony značky Siemens ve své době inovovaly trh s telefony. Zdroj obrázku: pxfuel.com 

Vyměnitelné kryty

Ne, že by se vlastně něco změnilo. Kryty telefonu jsou i dnes důležitou součástí toho, jak z mobilu udělat originální věcičku. Tehdy to ale vypadalo trochu jinak. Dnes se kryt přikládá na záda telefonu, před dvěma dekádami šlo o výměnu krytu coby součásti přední i zadní části telefonu.

Prvním telefonem, který s touto technologií přišel, byla legendární Nokia 3210. Šlo si tak přizpůsobit vzhled telefonu, upravit si jeho barvu a vzpomínám-li si dobře, k dispozici byly i kryty speciálně designované. Žádný smysl než přizpůsobení telefonu to vlastně nemělo, v očích majitele to ale z jeho telefonu dělalo cosi unikátního. No, víme, jak to je. Když všichni mění kryty, unikátnost je fuč.

Space Impact a Had

Dříve, než tu bylo Fortnite, Clash of Clans nebo League of Legends, byl tu Space Impact. Herní fenomén společnosti Nokia spočíval v ovládání malé raketky na jedné straně displeje, proti které z druhé strany nalétávali nepřátelé nebo jiné objekty, jež hrozily jejím zničením. Úkol byl prostý – přežít, vyhýbat se nebezpečí a střílet, co to šlo. Zábavná a neskutečně návyková věc.

i Samsung Galaxy S20 FE (PREVIEW): téměř vlajková loď se Snapdragonem 865

A to nemluvíme o slavném Hadovi z Nokií. Kdo měl Nokii a na ní Hada, hru, která má své oddané fanoušky dodnes a na Google Play najdeme celou řadu různě podařených předělávek, ten měl prostě plusové body. A to takové, že se na jeho telefon s Hadem stály fronty. Jednoduchá hříčka, v níž neustále se prodlužující had polyká náhodně se objevující potravu v podobě kuliček, byla zatraceně chytlavá a má na svém kontě řadu ujetých spojů i průšvihů u učitelů.

Retro telefony
Telefon Nokia 3310 patří k nejoblíbenějším modelům telefonů v dějinách. V roce 2017 se dokonce v inovované podobě vrátila. Zdroj obrázku: pxfuel.com

Hlášky během vyzvánění telefonu

Dříve sociální sítě neexistovaly, a tak mnohdy nejjednodušším způsobem komunikace bylo prosté volání. A už tehdy bylo možné si vyzvánění i melodii, kterou slyšel volající během vyzvánění, přizpůsobit. Navolit šlo kde co a ti vtipnější z uživatelů si nastavovali nejrůznější hlášky, které se pohybovaly od zábavných přes nudné až k těm lechtivým. Některé telefony navíc už tehdy umožňovaly přiřazení melodií během vyzvánění ke konkrétnímu telefonnímu číslu. Riziko chyby je vždycky, a když se vašemu šéfovi ozvala nějaká svůdná hláška připravená pro partnerku, průšvih byl rázem na světě.

Rivalové: Nokia vs. Siemens

Tlačítkové telefony jsou z pohledu dnešního telefonu absolutní historie, i tehdy ale mezi lidmi bujely nekonečné spory o to, který z nich je lepší. A když se dnes přou milovníci Androidu a iPhonů, největší boje byly mezi majiteli Nokií a Siemensů. Mezi nejslavnější modely patřily Nokia 3310 a Siemens C35. Byly to malé, dostupné přístroje, které dosáhly masivní popularity.

Siemens C35 přinesl pokročilou výbavu, tehdy známou pouze z vyšší třídy, a zejména třicetřidesítka byl vážně hit. O její popularitě ostatně svědčí i to, že ji finská značka v roce 2017 oprášila. Nová Nokia 3310 (2017) přinesla zářivé barvy, barevný displej, ale hlavně ikonický vzhled. A ponechala si klady slavného předchůdce – dlouhou výdrž baterie, odolnost, jednoduchost.

i Mohlo by vás zajímat

Dnešní možnosti mobilních telefonů jsou prakticky neomezené. A přesto že ty staré tlačítkové modely, dnes často s přízviskem retro telefony, toho mnoho nezvládaly, rozhodně se z nich řada uživatelů pokoušela vyždímat maximum. Stálo to často dost úsilí a mnohdy i peněz. Ale už tady se naplno začalo projevovat, že se mobilní telefony brzy stanou nedílnou součástí našich životů.

iPhone 12 Mini 64GB modrá
Mobilní telefon - 5,4" OLED 2340 × 1080, procesor Apple A14 Bionic 6jádrový, interní paměť 64 GB, zadní fotoaparát 12 Mpx (f/1,6) + 12 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, UWB, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 20W, bezdrátové nabíjení 12W, baterie 2227 mAh, iOS 14

16 990,- bez DPH 14 041,-
Koupit
NEO pronájem
Můžete mít ihned na 19 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: RI033b4
iPhone 12 128GB černá
Mobilní telefon - 6,1" OLED 2532 × 1170, procesor Apple A14 Bionic 6jádrový, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát 12 Mpx (f/1,6) + 12 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, UWB, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 20W, bezdrátové nabíjení 15W, baterie 2815 mAh, iOS 14

21 490,- bez DPH 17 760,-
Koupit
NEO pronájem
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 12.12.2021
Objednací kód: RI032c2
0
Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi