AD homeoffice PET

Sava Knight 5.0 (RECENZE): levné elektrokolo s karbonovým rámem

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

O elektrokolech slyšel každý. Málokdo ale měl příležitost si nějaké vyzkoušet a jen pár lidí má možnost z vlastní dlouhodobé zkušenosti popsat, jak se na nich jezdí. Rozhodli jsme se proto otestovat karbonové cross-country kolo Sava Knight 5.0, které, ač pochází z Asie, je na český terén jako dělané. Co nás na elektrokole potěšilo a co naopak zklamalo? 

Sava Knight 5.0

Recenze Sava Knight 5.0 – OBSAH

 1. Sava Knight 5.0: Pro koho je kolo určeno?
 2. Jak se jezdí na elektrokole?
 3. Kde se Sava vzala?
 4. Sava Knight 5.0 je na pomezí XC a trailu
 5. Karbonový rám se povedl, vidlice už méně
 6. Zapnout motor a frčet
 7. Brzdy brzdí, přehazovačka řadí
 8. Závěr: rozumně postavené kolo

Sava Knight 5.0: Pro koho je kolo určeno?

Pokud jste si kupovali horské kolo v 90. letech minulého století, na výběr příliš nebylo. Pod horským kolem si každý představil ocelový rám svařený ze dvou trojúhelníků, které doplňovala odpružená vidlice jen u těch nejlépe vybavených modelů. A dnes? Někdo jezdí traily, někdo obráží bikeparky, ale většina lidí zůstala u disciplíny nazvané cross-country, která má nejblíže ke klasickému výletničení. A právě na toto použití je postavená Sava Knight 5.0.

i Obsluha a ovládání elektrokola

Jak se jezdí na elektrokole?

Než se vrhneme na popis chování Savy na cestách terénem i mimo něj a prozkoumáme jednotlivé komponenty, je na místě potvrdit nebo vyvrátit některá fakta, která se okolo elektrokol objevují.

Za prvé, e-bike není motorka. Až vám někdo bude říkat, že se do kopce jen vezete, není to pravda. Sava ani jiné elektrokolo nemá tlačítko, které by vás vytáhlo na vrchol, aniž byste museli šlapat. Pomoc v táhlých a mírných stoupáních je výrazná, ale když přijdou pořádné kopce, stejně budete řadit lehké převody a kmitat nohama.

Za druhé, větší váha není takový problém, jak by se mohlo zdát. Je fakt, že se zvedáním e-biku na střechu auta se nadřete víc než s kolem bez motoru, ale při běžné jízdě je rozdíl minimální. Až v těžším terénu zjistíte, že nadhození zadního kola nejde tak snadno a je třeba pracovat s těžištěm.

Sava Knight 5.0 je na pomezí XC a trailu.
Na lesních cestách se Sava Knight 5.0 cítí jako doma.

Za třetí, omezeného dojezdu se není třeba bát. Alespoň pokud nejezdíte výlety typu „z Prahy do Liberce a zpět“. Při jízdě v mírném terénu elektřina mizí jen velmi pozvolna a ani výjezdy neznamenají radikální propad. Takže pokud narazíte na opravdu velký stoupák, nemusíte se bát nastavit maximální stupeň výpomoci.

Kde se Sava vzala?

Přestože se Sava často hlásí k německém původu, nálepky na rámu prozrazují částečně i čínské kořeny. Vypadá to jako nedostatek, ale pokud tušíte, kolik značek investuje do vlastního vývoje, víte, že takových výrobců je většina.

Vždyť stačí sáhnout po katalogu rámů, vybrat barvy, dovézt a nastrojit komponenty Shimano, SRAM, Fox nebo Rock Shox a je vystaráno. Znáte kola Kellys? Nebo CTM? Head? Nebo kdysi kultovní Iron Horse? Ti všichni používají rámy z jedné továrny, a jak jsou oblíbení!

i Jak vybrat velikost kola (NÁVOD)

Značek, které nejsou v naší kotlině známé, jsou desítky, možná stovky a jak často zjistíte, země původu je ve výsledku často jen nálepkou na rámu bez dalšího významu. I to nám umožnilo k Savě přistupovat s otevřenou myslí a prozkoumat její silné i slabé stránky. Našlo se obojí.

Sava Knight 5.0 je na pomezí XC a trailu

Horská kola mají několik subkategorií. Jiné kolo si vezmete, pokud chcete jezdit po lesních a polních zpevněných cestách, jiné, pokud vás lákají technické sjezdy. Ještě před pár roky by Sava Knight 5.0 bylo kolo určené pro singletreky, jako jsou okolo jizerskohorského Smrku: uhlazené pěšinky zpestřené tu kořeny, tu kamením, vlnící se po vrstevnici nebo s mírným klesáním. Náročnost závodů v cross-country ale donutila výrobce kol, aby si brali i pro maratonce nebo výletníky inspiraci u technicky náročnějších disciplín.

Recenzovaná Sava je výsledkem právě takového prolínání. Geometrie rámu předurčuje tenhle e-bike jen do mírného terénu, pod kterým si můžete představit třeba lesní cesty nebo značené turistické trasy. Přední vidlice je poměrně vzpřímená. Výrobce sice konkrétní úhly rámu neuvádí, ale podle jízdního projevu bychom čekali číslo okolo 70 stupňů. To se projevuje okamžitými reakcemi na pohyby řídítek, avšak ve vyšších rychlostech, zvlášť okořeněných nerovnostmi, už je Sava neklidná, potřebuje pevnou ruku.

Platformy jsou lepší než ohrádkové pedály.
Potěší, že na kole najdete platformové pedály. Na rozdíl od klasických ohrádkových na nich boty dobře drží.

S krocením neposednosti pomáhají 740 mm široká řídítka, ve kterých se právě projevují trailové geny. Zatímco ještě před dvěma roky byste na XC raketě potkali řídítka o délce maximálně 68 cm, moderní stroje se širšími „klacky“ umožňují opřít se zeširoka a jemnými zákroky korigovat i razantní změny směru. Je až neuvěřitelné, jak pár centimetrů na každé straně dává pocit neohroženosti a kontroly nad kolem.

i Plánujete si pořídit elektrokolo? Doporučujeme vám přečíst si našeho průvodce Jak vybrat elektrokolo.

Druhým místem, kde se projevuje chuť Savy poprat se i s terénními libůstkami, je nižší rám. Na první pohled je patrné, že geometrie karbonového rámu se odklání od klasických dvou trojúhelníků a volí spíše tvary typické pro kola značky GT s křížením v oblasti zámku sedlové trubky. To umožňuje i jezdcům s kratšíma nohama pohodlně dosáhnout na zem – ať už při stání na semaforech, nebo při hledání opory v zatáčce. Škoda jen, že nedošlo na teleskopickou sedlovku ani rychloupínák.

Karbonový rám se povedl, vidlice už méně

Rám je zpracovaný s maximální precizností. Na první pohled vám padne do oka naprostá čistota. Karbon znamená nejen úsporu hmotnosti a pružnost jen na správných místech, ale i absenci „housenek“, tedy svárů, které nutně vznikají při svařování hliníku. Sympatickým detailem je i vnitřní vedení bovdenů, které mizí v útrobách hned u hlavové trubky, aby se vynořily až na zadní stavbě. To se dvojnásob hodí, protože kromě vedení přehazovačky a zadní brzdy musí od řídítek vést kabel i k čidlu rychlosti na zadním kole a do motoru. Za pozornost stojí i tvar okolo hlavové trubky – všimněte si, že je konstruovaný tak, aby se vidlice mohla protočit, aniž by její korunka narazila do rámu!

Elektrokolo Sava Knight 5.0 Elektrokolo Sava Knight 5.0 Elektrokolo Sava Knight 5.0
Lock-on gripy se nezačnou sjíždět do středu řídítek. Baterie sice není integrovaná, ale čistotu celého kola dohání vnitřní vedení bovdenů rámem.

Poslední součástka, která tvoří rámovou sadu, je vidlice. U horského kola se s pevnou vidlicí už prakticky nesetkáte, takže odpružená vidlice SR Suntour nepřekvapí.

Bohužel se jedná o model XCM HLO, což se nepříznivě projevuje na jízdních vlastnostech. Suntour XCM je jen jednoduchá pružinová vidlice. Už z toho plyne, že její schopnosti v terénu se nedokážou přizpůsobit váze jezdce. Ba co hůř, pokud začnete maličko divočit, je znát, že 30 mm tenké ocelové nohy už nedokážou odolávat namáhání a vidlice se začne kroutit, což poznáte podle občasného cinknutí brzdového kotouče o destičky.

i Cyklistické helmy mají omezenou životnost. Měníte pravidelně?

Tuto vlastnost byste mohli brát jen jako kosmetickou vadu, to samé se už nedá říct o citlivosti vidlice. XCM se zkrátka chová za všech okolností stejně: netlumí. Na kluzácích sice podle prachu vidíte, že se nohy opřely o pružinu a vidlice šla klidně i do poloviny maximálního zdvihu 100 mm, vaše ruce ale tento pohyb zrovna nešetří. Je jasné, že základní, levná vidlice mechový chod ani zaručit nemůže, ale pokud se odpružení neprojeví ani na kořenech v lese, ani na větších dopadech a nepobere ani drobné nerovnosti, je něco špatně. SR Suntour XCM proto hodnotíme jako nejslabší kousek celé skládanky. Na druhou stranu, pokud tuto vidlici vyměníte třeba za Suntour Raidon, zvednete úroveň celého kola minimálně o třídu.

Zapnout motor a frčet

Motor je stěžejním dílem každého elektrokola, to je jasné. Nejčastěji se skloňují pohony Shimano Steps, Yamaha nebo Bosch, Sava ale vsadila na Bofeili T210 o výkonu 250 W. Stejně jako pro všechny elektriky, i pro něj platí, že maximální omezení rychlosti je 25 km/h.

To je dobře zvolený limit. Spousta rekreačních cyklistů není na vyšší rychlosti zvyklá a elektrokolo přeci jen není tak mrštné, jak jsou zvyklí. Limit zvyšuje bezpečnost i na cyklostezkách – přeci jen vyšší rychlost znamená častější předjíždění. A třetí důvod je výkon brzd. E-kolo neváží deset kilo, takže je znát, že brzdnou dráhu má delší.

Motor Savy zabírá velmi příjemně. Nedochází k žádnému nakopnutí, razantním přechodům mezi vypnutím a zapnutím, zkrátka si vrní uprostřed kola, zatímco vy na displeji můžete sledovat, kolik wattů vašim nohám přidává. V podstatě není problém vyjížďku okolo Prahy absolvovat na jediném převodu, ač to není zrovna úsporné. Důležité je, že má pohonná jednotka dost síly na to, aby vás vytáhla z údolí na kopec.

Sava Knight 5.0
Sava Knight 5.0 vás snadněji dostane na vrchol, odkud si už vychutnáte sjezd.

A jestli se motor hodí i jinde než v kopcích? Rozhodně! Nejen starší lidé ocení jeho rychlý nástup při rozjezdech, kdy by bez elektřiny museli balancovat v minimální rychlosti a hledat druhý pedál nohou. Kdepak na e-kole, tam se jedna noha opře, a jen tím udělí kolu takový impulz, jako byste se rozjížděli ze svahu dolů.

O zdroj energie se stará baterie o kapacitě 400 Wh. Jistě na trhu najdete kola s delší výdrží, ale pokud neměříte kilometráž svých výletů v trojciferných číslech, můžete být v klidu. Na výběr je několik režimů dopomoci – na displeji na řídítkách vám vždy svítí zkratky jako STD, ECO nebo SPD a jejich číslo od nejnižšího po nejvyšší stupeň výpomoci.

Elektrokolo Sava Knight 5.0 Elektrokolo Sava Knight 5.0 Elektrokolo Sava Knight 5.0
Jedinou chybou na kráse rámu je absence zadní pevné osy, spokojit se musíte s rychloupínákem. V zadní stavbě je dost místa i pro širší pneumatiky, kdybyste chtěli do pořádného terénu. Ovládání motoru je jednoduché a funkční.

Stejně budete nejčastěji volit režim STD, protože zkrátka stačí na většinu stoupání. Rozdíl mezi stupni není nijak dramatický, takže nejvýkonnější využijete jen na velké stoupáky (zkuste třeba výjezd ulicí Na Dlážděnce od Vltavy:-). Při nich sice za kilometr ztratíte klidně jednu čárku z pěti, v běžnějším provozu ale ujedete 30 kilometrů a nezmizí ani jedna. Naším měřeným úsekem byla cesta z pražského Proseku na Vysočany, Jarov, Malešice, Strašnice, Želivského, Palmovku, Tróju, Bohnice, Kobylisy a zpátky na Prosek a za celou jízdu ubylo cca 20 % kapacity. Dojezd v mírně kopcovité krajině se tak může pohybovat okolo 80 kilometrů i s rezervou.

Tvarování rámu připomíná triple-triangle u kol značky GT.
Všimněte si masivního napojení hlavové trubky na rám. Vybrání brání tomu, aby korunka vidlice při protočení narazila do rámu a poškodila karbonová vlákna.

Brzdy brzdí, přehazovačka řadí

Tu scénku určitě znáte: „Světla svítí, stěrače stírají, ostřikovače stříkají, klakson troubí...“ Analogicky by se dalo zhodnotit i komponentové vybavení e-biku Sava Knight 5.0, které z většiny spoléhá na asi nejznámějšího výrobce bikových komponentů: japonské Shimano.

Začněme třeba přehazovačkou, na ni spousta cyklistů kouká na prvním místě. Sava dokazuje, že něco takového je vcelku zbytečné, i základní přehazovačka Acera s řazením stejné řady funguje spolehlivě a přesně. Rozsah převodů je uzpůsobený jízdě s motorem. Sava totiž spojila devítirychlostní kazetu Shimano HG200 s rozsahem 11 až 34 zubů. Její rozsah je tak v kombinaci s jediným převodníkem o 38 zubech dosti omezený, očekávejte proto, že výjezdy do kopce bez jakékoli asistence motoru by byly dosti náročné. Takto řešený pohon je však nutný vzhledem k ceně – zatímco montovaná kazeta stojí necelé tři stovky, za levnou kazetu s velkým rozsahem zaplatíte minimálně čtyřikrát tolik. V kombinaci s motorem tento rozsah ale dává smysl a na naprostou většinu tras bude dostatečný.

Elektrokolo Sava Knight 5.0 Elektrokolo Sava Knight 5.0 Elektrokolo Sava Knight 5.0
Sava vsadila na řazení s jedním tácem, takže vidíte jen krásně čistý kokpit. Nabití baterie vidíte na diodách, ale pohodlnější je sledovat indikátor na displeji.

Ekonomickou volbou jsou i brzdy kombinující páky Shimano BL-M200 s dvoupístovými třmeny Shimano Altus BR-M315. Jedná se samozřejmě o hydraulické kotoučové brzdy, nic jiného na horském kole ani nechcete, ale jde o naprostý základ – elektrokolo je přeci jen těžší, vyžaduje intenzivnější brzdění, proto bychom rádi viděli, kdyby výrobce právě na této součástce nešetřil nebo nasadil větší průměr kotoučů než 160 mm. Bohužel by to znamenalo použít kvalitnější vidlici… a cena by dál stoupala. Přitom i použitá konfigurace bude výletníkům stačit, pokud po ní nebudou chtít výkon ovladatelný jedním prstem nebo technické finesy, jako je Servo Wave.

O přenos síly na povrch se starají pláště CST Patrol o rozměru 27,5 × 2,1". Výrobce k nim žádné podrobnosti neuvádí, o přípravě na bezdušové provedení (tubeless ready) proto můžeme jen spekulovat. Z pohledu aspoň lze určit, že brzdové kotouče jsou montované šesti šroubky torx – nebudete tedy muset shánět speciální klíč na centerlock od Shimana. Po stránce jízdních vlastností ale pláště perfektně odpovídají zaměření kola – v terénu podrží, ale zároveň nemají vzorek tak hrubý, aby vás na asfaltu brzdil. Ideální kompromis.

i Proč e-biky lidi nenávidí, ale po vyzkoušení se zamilují?

Závěr: rozumně postavené kolo

Postavit vyvážené kolo za dobré peníze je kumšt. Nechcete totiž celý stroj postavit tak, aby na něm mohli jezdit jen sváteční jezdci, a zároveň je vám jasné, že kolo s parametry motokrosové motorky ve větším množství neprodáte. A pokud použijete levný rám ověšený drahými komponenty, v delším horizontu si v očích zákazníků pouze pohoršíte. Mix „nejlevnějšího šimána“ zase nevytvoří dobrý dojem. Opak by byl zase příliš drahý.

Sava z tohoto prakticky neřešitelného problému vybruslila, jak nejlépe mohla: za nejdražší položku zvolila karbonový rám, který je alfou a omegou celého stroje. Zatímco brzdy, vidlici či přehazovačku můžete vyměnit, změna rámu by se rovnala v podstatě nákupu nového kola.

Sava Knight 5.0 je tak jakýmsi startovním bodem budoucí skládačky. Chcete jezdit jen po okolí a lepší výbavu nepotřebujete? Fajn, nákupem dostanete vše, co je třeba. Chcete jezdit na delší výlety? Není problém, kupte nové řazení a vyjdete z toho pořád hodně výhodně! Láká vás terén? Vyměňte vidlici a brzdy a dlouho si vystačíte.

Sava Knight 5.0

Sava Knight 5.0

Elektrokola

Elektrokolo Sava Knight 5.0 nás překvapilo svou tvárností, a ač není dokonalé, pár prohřešků nám radost nezkazilo.

Těch několik drobností se však dá lehce odstranit, čímž můžete kolo přizpůsobit buď k ježdění v těžším terénu, nebo naopak pro rychlejší nahánění kilometrů.

Klady

 • kvalitně navržený i zpracovaný rám
 • ovladatelnost daná širokými řídítky, lock-on gripy a platformovými pedály
 • plynulé a předvídatelné chování motoru
 • cena

Zápory

 • jen základní odpružená vidlice
 • chybí ochrana řetězové vzpěry
Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací