SpellForce 3: Soul Harvest (Mini RECENZE) – obsahově bohatá expanze

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Když vývojáři z  THQ Nordic oznámili světu, že chystají třetí díl strategie SpellForce, jen málokdo věřil tomu, že se jim povede vytvořit dílo odpovídající kvalitám této slavné značky. Nakonec se jim však vcelku zadařilo, nebýt technických nedostatků, odnesl by si jejich kousek v naší recenzi i vyšší hodnocení. Nyní k nám tvůrci této neobvyklé RTS míří se samostatnou expanzí SpellForce 3: Soul Harvest. Co na ni říkáme, vám poví následující řádky.

Mini RecenzeOznámení


• Žánr: Strategie • Multiplayer: Ano (online, co-op) • Vývojář: Grimlore Games • Vydavatel: THQ Nordic • Platformy a Datum vydání: PC (28 května 2019) • Homepage: spellforce.com • Čeština: Ne 


Části článku:


Obsah mini recenze SpellForce 3: Soul Harvest

 1. Když se magické bytosti perou, lidé to vždy odnesou
 2. Nové frakce přinášejí do SpellForce 3 specifické herní styly
 3. SpellForce 3: Soul Harvest je rozšíření kvalitativně podobné samostatným projektům
 4. Mini Recenze SpellForce 3: Soul Harvest: závěrečné hodnocení
 5. HW nároky pro SpellForce 3 PC

Když se magické bytosti perou, lidé to vždy odnesou

• Mini Recenze: 27. 5. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Děj SpellForce 3: Soul Harvest se odehrává dva roky po událostech základní hry, ve které jste s vaším hrdinou obdarovaným hlasem Geralta z Rivie zachránili svět a odebrali se na odpočinek. Vaše královna vás ale opět volá do služby, a co byste byli za hrdinu, kdybyste na její rozkaz ihned nenaklusali v řádně naleštěné zbroji. Problémy tentokrát nedělají skřeti ani elfové, nýbrž trpaslíci a temní elfové, kterým se na rozdíl od ostatních moc nelíbí aktuální uspořádání světa, ve kterém žijí. Aktivně se proto pouští do boje proti ostatním druhům, jež válka v minulých letech citelně oslabila. Vašim úkolem je zjistit, proč se zmíněná dvojice rozhodla k tak agresivní politice, a pokusit se ji zpacifikovat dříve, než se naplno vrhnou proti vaší říši.

SpellForce 3: Soul Harvest; screenshot: cover, logo

Trpaslíci jsou rasou, která mi v základní hře hodně scházela, velmi mě proto těší, že v SpellForce 3: Soul Harvest si lze zahrát jak za tyto divoké fousáče, tak i za magií posedlé temné elfy.

Jelikož si vývojáři plně uvědomují, že kdyby dali hráčům původní hry do rukou jejich řádně vymakaného hrdinu, netrvala by jejich cesta příliš dlouho. Rozhodli se tedy, že všichni odstartují výpravu s nově definovanou postavou. Fakticky se bude jednat opět o šampiona ze základního SpellForce 3, jen bude zbaven svých dovedností a řádně vypucované zbroje. Umožněno vám taktéž je vytvořit si partu podle svých představ, takže po specifikování dovednosti hlavního protagonisty se lze pustit také do tvorby společníků, kteří jej budou na jeho divokém dobrodružství doprovázet. V rámci celku mi formování reka nenabídlo nic nového, čekal jsem popravdě inovace, kterých jsem se nakonec bohužel nedočkal. Po stránce jednotek na tom však SpellForce 3: Soul Harvest byl o mnoho lépe.

Nové frakce přinášejí do SpellForce 3 specifické herní styly

Osobně si myslím, že vývojáři se ve SpellForce 3: Soul Harvest na tvorbu hrdinů ani moc nezaměřili. Jejich primárním cílem bylo zřejmě vytvořit pro hráče nové frakce s unikátními herními styly, při jejichž hraní by neustále něco objevovali. Pokud jim šlo skutečně o specificky navržené národy s vlastními budovami a jednotkami, odvedli dle mého názoru dobrou práci. Jak temní elfové, tak i trpaslíci totiž nabízí odlišně laděná uskupení, jejichž hraní vyžaduje jinou strategii než třeba skřeti, lidé či dobromyslní elfové, kteří se od svých temných příbuzných liší v rámci hratelnosti natolik, že více už to ani nejde.

SpellForce 3: Soul Harvest – xxx (gameplay)

SpellForce 3: Soul Harvest je perfektním mixem RTS a RPG, proto se v něm s vaším hlavním protagonistou budete často vydávat na dobrodružné výpravy, při nichž budovatelské ani taktické dovednosti moc nevyužijete.

Trpasličí druh, se kterým se při průchodu kampaně SpellForce 3: Soul Harvest setkáte relativně brzy, patří mezi odolnější rasy, jejichž jednotky dokáží přežít nejednu bitvu bez toho, aby se dostaly na pokraj smrti. V jejich řadách lze nalézt lávové golemy, válečníky se štítem, gigantické titány a zabíječům nebývale podobné berserky, jež si vývojáři půjčili ze světa Warhammeru. Speciální dovednosti tohoto národa jsou orientovány především na velkou výdrž, dočasnou regeneraci a defenzivní kouzla, která spojencům v okolí dočasně zvyšují obranné schopnosti. Temní elfové se s jejich střelci, mágy a zrůdami řadí mezi ofenzivnější frakce, jež sází spíše než na kvalitní obranu na vydatný útok kontaktních jednotek podporovaný kouzelníky zaplavujícími bitevní pole zaklínadly.

SpellForce 3: Soul Harvest je rozšíření kvalitativně podobné samostatným projektům

Expandování relativně úspěšných her není vůbec snadné, protože když toho přidáte moc, či naopak málo, máte vždy zaděláno na problém. THQ Nordic se povedlo vytvořit obstojné rozšíření s plnohodnotnou kampaní a novými rasami, jejichž design se vývojářům skutečně vyvedl. Kdybych měl říct, co mi na SpellForce 3: Soul Harvest vadilo, byl by to vyloženě špatný pathfinding šampionů, kteří se kvůli němu často zasekávali o imaginární překážky způsobující následně jejich smrt. Vyloženě nadšen jsem také nebyl z absence propracovanějších vývojových stromů hrdinů, hrajících v tomto titulu přeci jen zásadní roli.

SpellForce 3: Soul Harvest; gameplay: golemové SpellForce 3: Soul Harvest; gameplay: trpaslíci SpellForce 3: Soul Harvest; gameplay: temní elfové

Armády nových frakcí se v SpellForce 3: Soul Harvest střetávají jen minimálně, lidé jsou pro ně zajímavějším cílem.

SpellForce 3: Soul Harvest je příjemným překvapením, od něhož jsem původně moc nečekal, protože se mělo jednat jen o rozšíření, nikoliv o dílo dosahující kvalit plnohodnotných projektů. Nakonec mi vývojáři dali k dispozici kus, jehož rozsah odpovídal mé představě samostatné hry, z čehož jsem měl jakožto fanda RTS upřímnou radost. V případě, že se stejně jako já řadíte mezi milovníky žánru a už základní verze SpellForce 3 vás chytla u srdce, s koupí nemusíte dlouho váhat, protože tento výtvor vám nabídne další porci taktických výzev spolu s novými frakcemi, jež celek posouvají citelně kupředu. Jestliže vás elementární hra nechytla, je vcelku zbytečné se o toto rozšíření zajímat. Nákup za sebe doporučuji.

• Zdroje: Vlastní

Mini Recenze SpellForce 3: Soul Harvest: závěrečné hodnocení

    Hodnocení 82 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
83 %
Audiovizuální zpracování
80 %
Znovuhratelnost
80 %
SpellForce 3: Soul Harvest; mini recenze

Klady

 • Nové frakce
 • Plnohodnotná příběhová kampaň
 • Celkový rozsah

Zápory

 • Horší pathfinding hrdinů
 • Absence komplexního vývoje postav
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

SpellForce 3: Soul Harvest – Oznámení

 1. Samostatný datadisk SpellForce 3: Soul Harvest přinese nejen rasy, ale také kampaň
 2. HW nároky pro SpellForce 3 PC

Samostatný datadisk SpellForce 3: Soul Harvest přinese nejen rasy, ale také kampaň

• Oznámení: 19. 12. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Jistě vás moc nepřekvapím tím, že prim budou v SpellForce 3: Soul Harvest hrát nové rasy, které navýší počáteční číslo na pěkných pět frakcí, jež proti sobě budou moci po zakoupení této expanze bojovat. Vedle lidí, elfů a orků naleznete trpaslíky a temné elfy. Samotná specifikace nováčků prozatím neproběhla. Počítat však dle mého můžeme s tím, že nám nevelcí válečníci nabídnou odolné jednotky a konstrukty z vlastních dílen. U zlých bratranců špičatých uší naopak nalezneme agilní bojovníky a nebezpečná monstra, v jejichž spektru rozhodně nebudou chybět pavoučí kreatury.

SpellForce 3: Soul Harvest – oznámení (trailer)

SpellForce 3: Soul Harvest bude plnohodnotnou expanzí, která obohatí svět SpellForce o nový příběh a rasy s unikátními schopnostmi a jednotkami.

Těšit se však můžeme podle dostupných informací i na příběhovou linku. Děj expanze SpellForce 3: Soul Harvest by se měl odehrávat tři roky po událostech točících se okolo PurityWars, které se říši lidí podařilo přečkat jen s vypětím všech sil. Nyní vás královna opět potřebuje, protože se na scéně objevují nové hrozby v čele s Temnými elfy a Trpaslíky, jejichž impérium se rozpadá zevnitř, což pro budoucnost lidského druhu neznamená nic dobrého. V rámci rozsahu by se mělo jednat o středně dlouhý zážitek poskytující minimálně dvacet hodin herního času.

Vedle výrazných inovací  SpellForce 3: Soul Harvest přinese také létající jednotky, promakanou kooperaci, přepracovanou UI a editor map, s jehož pomocí budete moci vytvořit bojiště dle svých představ. Celek samozřejmě nebude zadarmo, vlastníci základní hry však mohou počítat s určitou slevou. Cenovka prozatím nebyla stanovena, stejně tak aktuálně neznáme přesné datum vydání. Jisté je jen to, že k nám SpellForce 3: Soul Harvest dorazí v druhém kvartálu 2019 na PC. Za sebe musím říct, že budu tento datadisk velmi netrpělivě vyhlížet, protože mi zrovna trpasličí národ v základní hře hodně chyběl, snad budou zpracováni dostatečně zajímavě.

SpellForce 3: Soul Harvest; screenshot: trpaslíci SpellForce 3: Soul Harvest; screenshot: elfove

Obrázek 1: V rámci kampaně SpellForce 3: Soul Harvest se budeme moci podívat do podzemní říše trpasličího lidu. Obrázek 2: Temní elfové nebudou v tomto díle za krasavce.

HW nároky pro SpellForce 3 PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7/8/10 64 bit Windows 7/8/10 64 bit
Procesor Intel Core i5 3570 / AMD FX-6350 Intel Core i7-4790 / AMD FX-8350
Grafická karta NVIDIA GTX 660 2GB / AMD Radeon 7850 2GB NVIDIA GTX 970 4GB / AMD Radeon R9 290 4GB
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 6 GB 8 GB
Pevný disk 15 GB 15 GB

S jakým herním PC na SpellForce 3?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox GTX1060

Minimální požadavky:

Alza GameBox GTX1060

Alza GameBox RTX2060

Doporučené požadavky:

Alza GameBox RTX2060

Alza BattleBox RTX2080

Pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080

i Mohlo by vás zajímat

SpellForce 3: Soul Harvest vychází 28. května 2019 exkluzivně na PC.


Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací