Lněná semínka mají nutričně velmi bohaté složení, které přispívá k celkovému zdraví lidského organizmu. Proto jsou součástí zdravých stravovacích plánů a také redukčních jídelníčků. Jak přesně může jejich pravidelná, přiměřená konzumace prospět vašemu organismu?
Lněná semínka jsou významným zdrojem esenciálních omega mastných kyselin, které prospívají především srdci a cévní soustavě. Tyto esenciální kyseliny si naše tělo samo nevyrobí, proto je nutné konzumovat potraviny s jejich vysokým podílem. Zdravá a vyvážená strava by měla být primárním zdrojem esenciálních kyselin. V případě jejich zvýšené spotřeby nebo stravovacích omezení z důvodů potravinových alergií, intolerancí nebo chronických onemocnění, můžete po domluvě s vaším lékařem dodávat chybějící živin formou doplňků stravy.
Lněná semínka dále obsahují vlákninu, vitamíny skupiny B, minerály: například hořčík, vápník a lignany. Toto unikátní složení má pozitivní vliv na celou řadu vnitřních procesů lidského těla.
i
Lněná semínka můžete konzumovat celá nebo drcená, popřípadě si je můžete dopřát ve formě lněného oleje, který je vhodnou alternativou pro osoby s chronickým střevním onemocněním. Celá semínka můžete přidat do pečiva, salátů, omáček nebo polévek. Drcená semínka se hodí do smoothie, cereálií nebo jogurtů.
Lněná semínka je nutné užívat s rozmyslem a nepřekračovat jejich doporučenou denní dávku (1 až 2 lžíce pro dospělého jedince denně). Nadměrná konzumace může způsobit zažívací potíže, vyrážku na kůži, vyvolat průjmy nebo přivodit celkovou slabost až mdloby (především u osob, které užívají léky na snížení krevního tlaku nebo cukru v krvi). V případě, že pravidelně užíváte léky na chronická onemocnění, předem se poraďte s vaším ošetřujícím lékařem.
Lněná semínka obsahují velké množství omega mastných kyselin, lignanů, vlákniny, vitamínů a minerálů. Konzumovat lze celá nebo drcená semínka, která můžete přidat do studených i teplých pokrmů.