Výměna nevhodného dárku MPLA303233

Jak se vybavit na ryby?

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Rybaření je u nás velmi oblíbená kratochvíle. Pobýváte v přírodě, odpočinete si, dáte volný prostor vlastním myšlenkám. Zároveň má v sobě ono kouzlo lovu, boje s přírodou. A s trochou štěstí také můžete domů přinést něco k obědu. Jak se na takovou rybářskou výpravu vybavit? Připravili jsme pro vás článek, v němž se dozvíte, jaké nejdůležitější rybářské potřeby budete potřebovat, abyste si rybolov užili.

Rybareni

Jak se vybavit na ryby – OBSAH

Bez rybářského prutu rybu nechytíte

Základem vybavení je rybářský prut. To, jaký si pořídíte, resp. jaký prut si na svou loveckou výpravu vezmete, se v mnohém odvíjí od toho, na jakou rybu, případně na jaký typ lovu se chystáte. Prut na pstruhy bude mít jiné parametry než prut na jiné ryby. Rybářské pruty je možné rozdělit podle jejich účelu a způsobu použití následovně:

 • Kaprové pruty – jsou asi nejčastější výbavou českého rybáře a nejvíce se uplatní při lovu větších kaprů a dalších kaprovitých ryb. Mezi kaprové pruty počítáme také markerové pruty, které se používají k mapování dna pomocí tzv. markeru.
 • Sumcové pruty – užijete i na našich rybnících při lovu velkých ryb, které mohou mít klidně i několik desítek kilogramů. Jejich charakteristickou vlastností je tedy zvýšená odolnost. Přeci jen, jedná se o pruty na sumce, krále našich rybníků, a ti se nevzdávají bez boje.
 • Feederové pruty – užívají se při rybolovu na tzv. feeder a hodí se pro většinu ryb. Jsou zakončené citlivou špičkou, podle které se určuje, zda ryba zabrala. Feederové pruty dále dělíme na picker, light, medium a heavy dle toho, na jak velkou rybu jsou vhodné.
 • Přívlačové pruty – slouží k lovu dravých ryb přívlačí. Jedná se o typ lovu, při němž rybář opakovaně nahazuje a přitahuje nástrahu ke břehu. Univerzální prut na přívlač ale neexistuje, liší se podle hmotnosti použité nástrahy. Je tedy jasné, že prut na pstruhy může být lehčí a pružnější než na jiné větší druhy ryb. 
 • Pruty na plavanou – plavaná je další velmi oblíbený způsob lovu. Hodí se pro něj jak pruty bez navijáku, tak ty s navijákem.
 • Mořské pruty – již dle názvu je jasné, že tyto pruty slouží k mořskému rybolovu. Jsou vysoce odolné proti působení povětrnostních vlivů (agresivní mořská voda apod.) a poradí si i s větší a více bojující kořistí. V mnohém se podobají sumcovým prutům.
Rybareni-2
Pruty jsou základní rybářskou výbavou. Existuje několik typů, například kaprové pruty nebo pruty na dravce.

U své výbavy rozhodně nepodceňte servis a opravy rybářských prutů. Vždy je svěřte do rukou odborníků. Jen tak budete mít zajištěno, že v zápalu boje nic neselže a vy si lov dokonale vychutnáte. Servis prutů by měl probíhat pravidelně, jednou do roka před sezónou je nutné minimum. 

i Hledáte-li podrobnější informace o výběru rybářského prutu, připravili jsme pro vás podrobného průvodce výběrem rybářského prutu. Dozvíte se zde i potřebné informace týkající se nejrůznějších témat, jako je stavba prutu či výhody a nevýhody jednotlivých prutů.

Ne každý prut má naviják, ale u těch, které jej mají, je to klíčová součást. Na navijáku koneckonců záleží to, jak přesně lze vlasec ovládat, jak rychle je možné přitáhnout či povolit a také to, zda budete při každém lovu řešit otravné zamotávání vlasce, či nikoliv.

Navijáky se stejně jako pruty rozdělují podle toho, na jakou rybu se rybář chystá či jaký je jeho preferovaný způsob lovu. Měl by kooperovat s prutem, tedy k lehkému přívlačovému prutu patří lehký naviják a například k těžším sumcovým prutům se hodí naviják robustní. Vždy ale platí, že naviják by měl být co nejodolnější a rozhodně se vyplatí na něm nešetřit.

i Sháníte podrobné informace o tom, jak vybrat rybářský naviják? Jaké jsou nejlepší kaprové navijáky? Nebo jaký naviják na přívlač? Podívejte se do našeho průvodce výběrem navijáků, který jsme pro vás připravili.
Rybareni 3
Navijáky se rovněž vybírají dle ryby a způsobu rybolovu.

Vlasec by měl být pro rybu neviditelný

Bez vlasce toho moc nechytíte. Bez navijáku se obejdete, bez vlasce nikoliv. Stejně jako v obou předcházejících případech platí, že volba vlasce závisí na tom, na jakou rybu se vydáte a hlavně na tom, v jakých podmínkách chytáte. Na malé ryby stačí tenký, větší potřebují i odolnější vlasce, případně dokonce tzv. pletené šňůry (jejich nevýhodou je, že odírají ryby při zdolávání). Jaké tloušťky vlasců se používají nejčastěji?

 • Pro přívlač se hodí vlasce od cca 0,08 do 0,20 mm.
 • Pro lov na feeder 0,10–0,25 mm.
 • Pro lov kaprů cca 0,20–0,35 mm.
 • Sumci se loví převážně s pomocí pletené šňůry. Tu lze použít i u ostatních technik, vlasce jsou ale používanější.

Vlasce se nejčastěji vyrábějí z nylonu, polyethylenu a dalších umělých vláken.

 • Průměry vlasců se udávají v milimetrech.
 • Pevnost v tahu se uvádí nejčastěji v kilogramech nebo librách. Běžný vlasec s průměrem 0,15 mm má pevnost v tahu 2 kilogramy.
 • Délka vlasce se udává klasicky v metrech. Na trhu jsou nejčastěji dostupné cívky o 100, 200, 500, ale klidně i 1 200 metrech.

Z pochopitelných důvodů je žádanou vlastností vlasce to, aby byl pro ryby prakticky neviditelný. 

i V případě, že se vám vlasec přetrhne, nebo když k vlasci připevňujete tzv. návazec čili háček s nástrahou a dalšími proprietami, určitě natrénujte vázání rybářských uzlů. Na trhu najdete řadu rybářských příruček, některé přímo specializované na uzly, třeba jako tento kapesní průvodce, prostudujte i různé internetové zdroje.

Jaký použít háček? Také zde existuje několik možností

Háček se pomocí speciálních uzlů navazuje na konec vlasce a jeho účelem je, aby se zaseknul v tlamě ryby a umožnil tak její vytažení na břeh. Háčky se dnes vyrábějí z oceli a nejčastěji s tzv. protihrotem, který zabraňuje jeho vyklouznutí.

Podle některých rybářů je ale lepší využít klasické háčky bez protihrotu. Bývají totiž k rybám šetrnější. Rybu z háčku sundáte jednodušeji, bez poškození tkáně, zároveň má ryba i větší šanci se sama z háčku uvolnit. Samotný lov je tak o něco napínavější. Na druhou stranu pokud používáte tenký háček, hrozí, že při silovém rybolovu háček tkáň v rybí tlamě prořízne. Rybě přitom nechceme zbytečně ubližovat.

Dále se háčky dělí na háčky s očkem a háčky s lopatkou. Od toho se odvíjí jejich navázání.

Velikosti rybářských háčků se uvádějí na dvou stupnicích:

 • Stará stupnice (používanější) udává velikost háčků na ryby ve formátu 1, 2, 3…, kdy vyšší číslo znamená menší háček.
 • Nová stupnice používá formát čísla s lomítkem, tedy 1/0, 2/0, 3/0 atd. Zde platí, že čím větší háček, tím i větší číslo.

Háčky můžeme rovněž rozdělit podle počtu jejich hrotů, a to na:

 • Jednoháčky – běžný typ, ideální pro lov nedravých ryb.
 • Dvojháčky, trojháčky – používají se při lovu dravých ryb, lépe totiž reagují na případné uvolnění z tlamy zmítající se ryby.
Rybareni 4
Háčky na ryby se liší mimo jiné počtem hrotů. Na dravé ryby se používají dvoj či trojháčky, na nedravé si vystačíte s jednoháčky.

Podběrák, zdánlivá drobnost, bez níž se neobejdete

Podběrák je další nezbytnou součástí výbavy každého rybáře. Jedná se o malou síť na rukojeti, která slouží k vlastnímu šetrnému vytažení úlovku z vody. Při vytahování ryby podběrákem navíc rybář nemusí vstupovat do vody. Rozdělujeme je podle tvaru tzv. koše (tedy samotné síťky) na:

 • Podběráky trojstranné – poskytují nejširší výběr.
 • Podběráky kruhové – rovněž velmi používané. Nabízí stejnou funkčnost jako trojstranné.

Jejich použití se odvíjí od lovených ryb a jejich velikostí. Trochu jiný podběrák se bude hodit i na různé rybářské disciplíny – kaprařinu, feeder či lov velkých dravců.

Na trhu jsou k dispozici podběráky v mnoha různých velikostech (ty větší mají průměr síťky kolem jednoho metru. Pro snadnější přepravu je vhodné využít podběráků teleskopických, jejichž rukojeť i síťku snadno složíte.

Rybářské sítě slouží ke komerčnímu rybolovu

Rybářské sítě se nevyužívají při běžném rybaření, nýbrž při průmyslovém mořském rybolovu. Přesto jsme je zařadili do tohoto článku, jelikož rybářské sítě k rybolovu patří. Slouží k hromadnému lovu ryb a na našich vodách se s nimi setkáme při výlovech rybníků. Rybářská síť ale může posloužit i jako dekorace a nesmí chybět v žádném kutlochu správného rybáře. Sítě se dělí podle způsobu výroby na klasické uzlované a na rašlované, které jsou při výrobě strojově zaplétány, a spojem tedy není uzel.

Jaké druhy rybářských sítí rozeznáváme? Rybářské sítě můžeme rozdělit na dva základní typy:

 • Zátahová síť – lov probíhá tak, že se síť za jeden nebo oba konce táhne vodou.
 • Podložní síť – síť na ryby leží na dně a v momentě, kdy nad ni naženeme ryby, se okraje sítě zvednou.

Dále se setkáváme s těmito sítěmi:

 • Vatka – slouží k lovu plůdku nebo násady. Je to malá zátahová síť.
 • Nevod – největší typ rybářské sítě. Určen pro výlovy rybníků zátahem.
 • Čeřen – síťka čtvercového tvaru nejčastěji používaná pro lov malých rybek coby nástrahy na dravé ryby.
 • Vězenec (vrš) – válcovitá síť zakončená kuželem.
 • Keser – síťový výplet na obruči s násadou. Slouží k přendavání ryb.
 • Vrhací síť na ryby – slouží k odlovu menšího množství ryb, principu jejího použití napovídá už samotný název.

Rybaření, to je ušlechtilá zábava. Dostanete se přírody, v klidu vyvětráte hlavu, popřemýšlíte si, odpočinete si od každodenního shonu. Ale stejně jako u každé záliby, kterou chcete provozovat pořádně, platí: Je potřeba trochu investovat do základního vybavení. Prut, naviják, vlasce, háčky – to jsou nutné součásti výbavy, bez nichž moc ryb neulovíte. V našem článku jsme vám úplné základy rybářské výbavy představili, nyní už bude jejich výběr jednodušší.

4,5
Mivardi Enigma Feeder 3,6m H
Rybářský prut feederový, počet dílů: 3+3, vrhací zátěž 30 - 90g, celková délka 3,6 m, přepravní délka 1,28 m
1 304,-
Skladem 2 ks u dodavatele
Objednací kód: RYB037
Delphin Capri Tele 3m 80g
Rybářský prut kaprový, teleskopický, vrhací zátěž 80 - 80g, celková délka 3 m, přepravní délka 0,89 m
923,-
Skladem 4 ks u dodavatele
Objednací kód: JVR001157
4,9 13×
Zfish Podběrák Classic Landing Net 150cm
Podběrák skládací s trojúhelníkovou hlavou, jemná síťovina, délka násady 100 cm
289,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: JVR000594
4,7
Mivardi Eco 180
Podběrák skládací s trojúhelníkovou hlavou, rozměry 600 × 180 mm, jemná síťovina, délka násady 180 mm
296,-
Skladem 3 ks u dodavatele
Objednací kód: RYB088
Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací