Rybaření je u nás velmi oblíbená kratochvíle. Pobýváte v přírodě, odpočinete si, dáte volný prostor vlastním myšlenkám. Zároveň má v sobě ono kouzlo lovu, boje s přírodou. A s trochou štěstí také můžete domů přinést něco k obědu. Jak se na takovou rybářskou výpravu vybavit? Připravili jsme pro vás článek, v němž se dozvíte, jaké nejdůležitější rybářské potřeby budete potřebovat, abyste si rybolov užili.
Základem vybavení je rybářský prut. To, jaký si pořídíte, resp. jaký prut si na svou loveckou výpravu vezmete, se v mnohém odvíjí od toho, na jakou rybu, případně na jaký typ lovu se chystáte. Prut na pstruhy bude mít jiné parametry než prut na jiné ryby. Rybářské pruty je možné rozdělit podle jejich účelu a způsobu použití následovně:
U své výbavy rozhodně nepodceňte servis a opravy rybářských prutů. Vždy je svěřte do rukou odborníků. Jen tak budete mít zajištěno, že v zápalu boje nic neselže a vy si lov dokonale vychutnáte. Servis prutů by měl probíhat pravidelně, jednou do roka před sezónou je nutné minimum.
Ne každý prut má naviják, ale u těch, které jej mají, je to klíčová součást. Na navijáku koneckonců záleží to, jak přesně lze vlasec ovládat, jak rychle je možné přitáhnout či povolit a také to, zda budete při každém lovu řešit otravné zamotávání vlasce, či nikoliv.
Navijáky se stejně jako pruty rozdělují podle toho, na jakou rybu se rybář chystá či jaký je jeho preferovaný způsob lovu. Měl by kooperovat s prutem, tedy k lehkému přívlačovému prutu patří lehký naviják a například k těžším sumcovým prutům se hodí naviják robustní. Vždy ale platí, že naviják by měl být co nejodolnější a rozhodně se vyplatí na něm nešetřit.
Bez vlasce toho moc nechytíte. Bez navijáku se obejdete, bez vlasce nikoliv. Stejně jako v obou předcházejících případech platí, že volba vlasce závisí na tom, na jakou rybu se vydáte a hlavně na tom, v jakých podmínkách chytáte. Na malé ryby stačí tenký, větší potřebují i odolnější vlasce, případně dokonce tzv. pletené šňůry (jejich nevýhodou je, že odírají ryby při zdolávání). Jaké tloušťky vlasců se používají nejčastěji?
Vlasce se nejčastěji vyrábějí z nylonu, polyethylenu a dalších umělých vláken.
Z pochopitelných důvodů je žádanou vlastností vlasce to, aby byl pro ryby prakticky neviditelný.
Háček se pomocí speciálních uzlů navazuje na konec vlasce a jeho účelem je, aby se zaseknul v tlamě ryby a umožnil tak její vytažení na břeh. Háčky se dnes vyrábějí z oceli a nejčastěji s tzv. protihrotem, který zabraňuje jeho vyklouznutí.
Podle některých rybářů je ale lepší využít klasické háčky bez protihrotu. Bývají totiž k rybám šetrnější. Rybu z háčku sundáte jednodušeji, bez poškození tkáně, zároveň má ryba i větší šanci se sama z háčku uvolnit. Samotný lov je tak o něco napínavější. Na druhou stranu pokud používáte tenký háček, hrozí, že při silovém rybolovu háček tkáň v rybí tlamě prořízne. Rybě přitom nechceme zbytečně ubližovat.
Dále se háčky dělí na háčky s očkem a háčky s lopatkou. Od toho se odvíjí jejich navázání.
Velikosti rybářských háčků se uvádějí na dvou stupnicích:
Háčky můžeme rovněž rozdělit podle počtu jejich hrotů, a to na:
Podběrák je další nezbytnou součástí výbavy každého rybáře. Jedná se o malou síť na rukojeti, která slouží k vlastnímu šetrnému vytažení úlovku z vody. Při vytahování ryby podběrákem navíc rybář nemusí vstupovat do vody. Rozdělujeme je podle tvaru tzv. koše (tedy samotné síťky) na:
Jejich použití se odvíjí od lovených ryb a jejich velikostí. Trochu jiný podběrák se bude hodit i na různé rybářské disciplíny – kaprařinu, feeder či lov velkých dravců.
Na trhu jsou k dispozici podběráky v mnoha různých velikostech (ty větší mají průměr síťky kolem jednoho metru. Pro snadnější přepravu je vhodné využít podběráků teleskopických, jejichž rukojeť i síťku snadno složíte.
Rybářské sítě se nevyužívají při běžném rybaření, nýbrž při průmyslovém mořském rybolovu. Přesto jsme je zařadili do tohoto článku, jelikož rybářské sítě k rybolovu patří. Slouží k hromadnému lovu ryb a na našich vodách se s nimi setkáme při výlovech rybníků. Rybářská síť ale může posloužit i jako dekorace a nesmí chybět v žádném kutlochu správného rybáře. Sítě se dělí podle způsobu výroby na klasické uzlované a na rašlované, které jsou při výrobě strojově zaplétány, a spojem tedy není uzel.
Jaké druhy rybářských sítí rozeznáváme? Rybářské sítě můžeme rozdělit na dva základní typy:
Dále se setkáváme s těmito sítěmi:
Rybaření, to je ušlechtilá zábava. Dostanete se přírody, v klidu vyvětráte hlavu, popřemýšlíte si, odpočinete si od každodenního shonu. Ale stejně jako u každé záliby, kterou chcete provozovat pořádně, platí: Je potřeba trochu investovat do základního vybavení. Prut, naviják, vlasce, háčky – to jsou nutné součásti výbavy, bez nichž moc ryb neulovíte. V našem článku jsme vám úplné základy rybářské výbavy představili, nyní už bude jejich výběr jednodušší.