Nakupování budoucnosti Sport Fandi s námi

Jak vybrat dětské kolo

Zobrazit katalog

Dětská kola jsou velice dobře ovladatelná a lehká. Jejich konstrukce je odolná, aby se zamezilo vážnějšímu poškození při prvních pádech. Navíc jsou k dostání v mnoha barevných provedeních.

Aktualizováno

Dětská kola jsou velice dobře ovladatelná a lehká. Jejich konstrukce je odolná, aby se zamezilo vážnějšímu poškození při prvních pádech. Navíc jsou k dostání v mnoha barevných provedeních.

Dětská kola
Výhody a nevýhody
  • Snadná ovladatelnost
  • Lehká konstrukce
  • Odolné komponenty
  • Pro děti od 2 do 14 let
  • Mnoho barevných provedení
  • Dítě může kolo rychle přerůst

Důležité parametry

Průměr kola

Průměr kola

Dětská kola mají nejčastěji průměr 12" - 26". Velikost kola se určuje podle výšky postavy nebo výšky rozkroku měřeného po vnitřní straně stehna.


Dítě 2-4 roky Dítě 3-5 let Dítě 4-6 let Dítě 5-8 let Dítě 7-11 let Dítě 10 a více let

Věk

2–4 roky

3–5 let

4–6 let

5–8 let

7–11 let

10 a více

Velikost kola

12"

14"

16"

20"

24"

26"

Výška postavy

82–100 cm

98–106 cm

104–122 cm

120–130 cm

127–142 cm

140–158 cm

Výška rozkroku

30–40 cm

36–44 cm

40–54 cm

52–59 cm

57–66 cm

64–70 cm

Výška rámu

Výška rámu

Výška rámu u dětského kola je ideální v úrovni pasu.

Podrobnější informace o výběru velikosti kola naleznete v našem článku.

Materiál rámu

Materiál rámu

Ocelové rámy mají vysokou pevnost a nižší cenu. Jejich nevýhodou je vyšší hmotnost a podléhání korozi. 

Duralový rám je dražší, ale lehčí a zachovává si podobnou pevnost jako rám ocelový.

Brzdy na kolo

Brzdy

Nejběžnější variantou jsou véčkové brzdy (v-brake), které brzdí třením gumové plochy o ráfek. Jsou levné, nenáročné na údržbu, ale jejich brzdný účinek při kontaktu s vodou klesá.

Druhou variantou jsou brzdy kotoučové, které brzdí dobře za mokra i sucha, ale jsou náročnější na údržbu. Kotoučové brzdy mohou být ovládány lankem nebo hydraulicky.

Co je důležité při výběru dětského kola

Odnímatelná balanční kolečka

Odnímatelná stabilizační kolečka (také je hledejte pod názvem balanční kolečka) jsou ideálním prostředkem v době, kdy se váš malý cyklista s kolem teprve sžívá. Při jejich výběru se řiďte průměrem kol na dětském bicyklu. Na balančních kolečkách je vždy přesně specifikováno, pro jaký průměr jsou určena.

Na trhu najdeme také univerzální typy stabilizačních koleček, které můžeme upevnit na jakékoliv dětské kolo. Běžně dodávány bývají k nejmenším dětským kolům. Postupně, jak se vaše ratolest učí na kole jezdit, je pak stačí posouvat tak, aby se o ně dítě při jízdě neopíralo a sloužily pouze jako opora v případě nejistoty. 

Kryt řetězu

Kryt řetězu, prvek pasivní bezpečnosti dětského kola, se hodí nejen malým jezdcům - začátečníkům, ocení jej určitě i ti odrostlejší. Nechráněný řetěz totiž v zápalu jízdy může způsobit nepříjemné odřeniny, může se do něj zachytit kus oblečení nebo tkanička u boty a hned je tu bolestivý pád.

U kol pro menší děti je kryt řetězu a převodu součástí konstrukce kola, pro větší děti, pokud zjistíte, že je potřeba, je nasnadě jej dokoupit. Při výběru vždy vycházejte z velikosti kola. Z montáže nemusíte mít obavu, většinou stačí utáhnout pár šroubků. 

Typ odpružení

Odpružení vidlice jízdního kola zlepšuje pohodlí jízdy. Poprvé se objevilo u horských kol, nicméně v dnešní době už je standardem na všech druzích bicyklů, ty dětské nevyjímaje.

Nejjednodušším (a tudíž i nejlevnějším) typem odpružením je pružinové s elastomerem. To se ale pomalu vytrácí a nahrazují je tlumiče různých typů (pružina s olejovým tlumičem, pružina s tlakovou vzduchovou komorou a olejovým tlumičem). V různé míře je možné sílu odpružení ovlivnit, buď výměnou pružin nebo dofouknutím vzduchových komor. 

Dětská kola

  • Vybavená a odolná
  • Jednoduše ovladatelná
  • Cena již od: 2 949 Kč

Nejčastější otázky při výběru kola

Jak předcházet tomu, aby dítě z kola rychle vyrostlo?

Nejlepší řešení je koupit kolo, oproti kterému je vaše ratolest na spodní hranici výškového určení. Máte tak jistotu, že ho využije naplno a celou dobu pro něj bude velikostně optimální.

Budu potřebovat nějaké příslušenství?

Dětská kola jsou většinou vybavena blatníky, odrazkami a zvonkem. Doporučujeme dokoupit také helmu.

Jaké zacházení kolo vydrží?

Většina dětských kol je stavěna tak, aby vydržela prvotní pády. Nicméně doporučujeme vyvarovat se nebývale hrubému zacházení a o kolo pravidelně pečovat.

Jaký je posed na dětském kole?

Na dětském kole se sedí v tzv. neutrálním posedu (něco mezi sportovním a rekreačním). Je to posed zcela přirozený vývoji dětského těla. Není příliš náročný na záda, ale zároveň není tak odpočinkový jako rekreační posed, při kterém se sedí téměř zcela vzpřímeně.

Lze použít odrážedlo pro nácvik jízdy na kole?

Rozhodně ano. Dětská odrážedla totiž pomáhají zlepšit koordinaci pohybů a ta pro starší děti, která připomínají klasická kola, jen bez pedálů, navíc trénují rovnováhu. Cestu ke klasickému kolu tak rozhodně mohou ulehčit.

Slovník pojmů - kola

Přehazovačka (měnič)

Přehazovačka je mechanizmus, který najdeme u většiny kol, a slouží k výběru stupně zátěže při šlapání. Při zvolení nízkého stupně (v kopci), se bude šlapat velmi lehce, nicméně s vysokou frekvencí. Naopak při zvolení vysokého stupně na rovné silnici, nebudete muset šlapat s takovou frekvencí a jízda bude pohodlnější.

Rám

Velikost rámu je udávána v palcích nebo velikostech S, M, L, XL a určuje se nejlépe podle vzdálenosti od chodidla k tříslu, nebo výšky postavy. Rámy jsou ocelové, duralové a karbonové. Ocelové rámy mají vyšší hmotnost a podléhají korozi. Výhodou je jejich vysoká pevnost a nižší cena. Duralový rám nepodléhá snadno korozi a je relativně lehký. Karbonový rám je ze všech nejlehčí, nepodléhá korozi, dobře pruží a v čase nedochází ke snížení pevnosti.

Vidlice

Odpružení vidlice je založené na stlačeném vzduchu nebo pružině. Pružinové provedení je levnější variantou a poskytuje nepatrně citlivější tlumení než vzduchové provedení. Nevýhodou je závislost mezi sílou pružiny a hmotností jezdce, případně změna vlastností při změně okolní teploty. Vzduchové odpružení je vhodné pro sport i rekreaci. Tlak vzduchu lze přizpůsobit hmotnosti jezdce a díky svým vlastnostem je velmi často využívané, ačkoliv je jeho cena vyšší. Funkce zamykání vidlice umožňuje z odpružené vidlice udělat pevnou. Pokud vidlice zůstane odemčená při jízdě do kopce, část síly, která je přenášena do pedálů, absorbuje vidlice.

Slovník pojmů
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB27
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi