Během svátku 28. 9. mají všechny pobočky otevřeno, kromě prodejen Brno-Bystrc, Děčín, Frýdek-Místek, Příbram a Kladno.

AlzaPlus+ sport Reklamace či vrácení?

Jak vybrat koloběžku

Zobrazit katalog
Aktualizováno

Koloběžka může být dopravním prostředkem i zábavou pro všechny generace, od dětí až po seniory. Existují různé typy koloběžek, od kterých se odvíjí jejich rychlost, kvalita jízdy nebo ovladatelnost. Jak vybrat koloběžku, vám poradíme v tomto průvodci.

Holčička na koloběžce

Jak vybrat koloběžku – nejčastější otázky

Jaká koloběžka se hodí pro dopravu do práce?

Skládací koloběžky jsou velmi praktické pro svou lehkost a možnost kdykoliv je složit a převézt v MHD. Další výhodou je skladnost na pracovišti nebo například v posilovně. Jednoduše ji složíte pod stůl nebo do skříňky. Pro delší cesty volte koloběžku s nafukovacími koly, která je pohodlnější a rychlejší. Zvážit můžete také elektrokoloběžku, s níž se snadno přepravíte i bez jediné kapky potu.

Platí při jízdě na koloběžce stejné předpisy jako při cyklistice?

Ano. Na koloběžku je z právního hlediska nahlíženo jako na jízdní kolo. Platí tedy, že jezdci mladší 18 let musí mít ochrannou helmu, můžete ji využívat na městských a okresních silnicích a lze si ji s sebou (za příplatek) vzít třeba i do vlaku.

Mohu ježděním na koloběžce zhubnout?

Ano. Za minutu jízdy rychlostí 18 km/h spálíte 0,76 kJ na jeden kilogram své váhy, což znamená, že při jízdě nejen protáhnete svaly, ale také spálíte tuky.

Má jízda na koloběžce věková omezení?

Koloběžka je vhodná pro lidi všech generací. Nezatěžuje klouby, zlepšuje kondici a rovnováhu a pomůže protáhnout a posílit většinu svalových partií.

Mám vybrat rozdílná, nebo stejně velká kola?

Čím větší kola, tím je koloběžka díky nižšímu valivému odporu rychlejší. Platí také, že pokud má koloběžka obě kola stejně velká, je rychlejší než koloběžka, která má zadní kolo menší než přední. Koloběžky s různě velkými koly jsou naproti tomu obratnější. Pokud tedy preferujete rychlost, vybírejte koloběžky se stejně velkými koly. Pokud dáváte přednost obratnosti, volte koloběžku s menším zadním kolem.

Jak vybrat freestyle koloběžku?

Speciálně upravené koloběžky pro freestyle snesou agresivnější zacházení a jsou vhodné na triky, skoky a kratší cestování. Freestyle koloběžky z toho důvodu také nenajdete ve skládacím provedení. Je potřeba volit koloběžku speciálně upravenou k těmto účelům. Freestyle koloběžky se vyznačují těmito vlastnostmi:

 • malá kolečka,
 • odlehčený rám,
 • vyšší nosnost,
 • nižší řídítka.

Na Alza.cz máme kategorii freestyle koloběžky, v níž koloběžky určené na freestyle najdete. Při výběru si dávejte pozor zejména na výšku řídítek – i na freestyle koloběžce byste měli jezdit ve vzpřímené poloze. Orientovat se můžete buď podle tabulky, kterou najdete v části níže nazvané Jak vybrat koloběžku – nejdůležitější parametry, nebo podle maximální výšky jezdce, kterou najdete u každé freestyle koloběžky.

Jaké chrániče potřebuji pro jízdu na koloběžce?

Naprostou samozřejmostí je helma. Při delších jízdách určitě nezapomeňte na rukavice, abyste zamezili nepříjemným otlakům a puchýřům. Pro děti, začátečníky a freestyle jsou nutné také chrániče loktů a kolen.

Jak vybrat koloběžku pro dítě?

Při výběru koloběžky pro dítě má rozhodující slovo věk. Malé dítě bude pochopitelně jezdit na jiné koloběžce než dítě větší. Pro ty nejmenší jsou určeny koloběžky se třemi koly – výrazně dětem pomáhají s rovnováhou, takže si děti mohou osvojovat ostatní jízdní techniky.

Vždy si dávejte pozor také na výšku řídítek (najdete v tabulce v kapitole Jak vybrat koloběžku – nejdůležitější parametry) a rozhodněte se, jakou koloběžku chcete svému dítěti koupit. Bude jezdit po chodníku, po cyklostezce, nebo po štěrkové cestě? Většímu dítěti totiž můžete koupit jak kompaktní koloběžku s plastovými kolečky, tak silniční či terénní kick bike s velkými nafukovacími koly.

Jak vybrat elektrokoloběžku?

Pokud vás podrobněji zajímá výběr elektrické koloběžky, podívejte se do našeho průvodce Jak vybrat elektrickou koloběžku.

Jak vybrat koloběžku – nejdůležitější parametry

Velikost koleček

V zásadě platí, že čím větší kolečka, tím je koloběžka rychlejší, ale hůře se ovládá. Pokud jste tedy začátečník nebo volíte koloběžku pro dítě, je lepší model s menšími kolečky.

Tvrdost koleček  

Tvrdost koleček rozhoduje o rychlosti a pohodlnosti jízdy. Pokud jsou kolečka tvrdší, koloběžka je rychlejší. Naopak co se týče pohodlí, jsou lepší kolečka měkčí, která tlumí otřesy. Rozdílem jsou koloběžky s nafukovacími koly, kde se tvrdost odvíjí od toho, jak moc kola nafoukneme.

 • Měkká guma je značena 86A a níže. Je přilnavější a hodí se pro začátečníky, je pomalejší.
 • Tvrdá guma se značí 88A a výše. Hodí se do skateparků. Guma více vydrží, ale je cítit každý kamínek.
 • Čím nižší je uvedené číslo (86A, 88A, 90A apod.), tím měkčí je guma.

Ložiska

Správně zvolená ložiska jsou důležitá proto, aby se kolečka plynule točila a neskřípala. Pokud zjistíte, že při jízdě drhnou nebo vaše koloběžka vydává nehezké zvuky, hledejte chybu u ložisek. Kvalita ložisek se značí ABEC od 1 do devíti, kdy 9 představuje nejvyšší kvalitu. Pro kvalitní, plynulou jízdu jsou nejvhodnější ložiska s označením ABEC 5 až 9. Pokud pořizujete koloběžku s nafukovacími koly, ložiska řešit nemusíte. Dále existují ložiska ILQ a SG, to ovšem většinou značí jen „přidanou hodnotu“ ložisek (typ maziva, materiál, ...). Platí tedy, že ILQ/SG/... 5 je o chlup lepší než ABEC 5.

Výška řídítek

Správná výška řídítek je závislá na výšce jezdce a na stylu jízdy. Pro běžnou, rekreační jízdu se hodí vyšší řídítka, která jsou pohodlnější a naopak pro Freestyle jsou ideální nižší řídítka, která poskytují větší kontrolu.

Optimální výška řídítek pro běžnou jízdu

Výška jezdce Výška řídítek
100–110 cm 50 cm
110–120 cm 55 cm
120–130 cm 60 cm
130–140 cm 65 cm
140–150 cm 70 cm
150–160 cm 75 cm
160–170 cm 80 cm
170–180 cm 85 cm
180–190 cm 90 cm
190–200 cm 95 cm

Optimální výška řídítek u freestylových koloběžek

Výška jezdce Výška řídítek
100–110 cm 29–34 cm
110–120 cm 34–39 cm
120–130 cm 39–35 cm
130–140 cm 45–50 cm
140–150 cm 50–55 cm
150–160 cm 55–60 cm
160–170 cm 60–65 cm
170–180 cm 65–71 cm
180–190 cm 71–76 cm
190–200 cm 76–81 cm
Městské a skládací koloběžky

Městské a skládací koloběžky

 • Dobře ovladatelné při jízdě po ulicích
 • Snadno přenositelné
 • Nezaberou mnoho místa

Městské koloběžky jsou ideální na kratší vzdálenosti. Vzhledem k tomu, že jsou určeny k přepravě po městě, jsou velmi lehké a skladné. V tomto ohledu excelují koloběžky skládací, které zejména po složení zaberou jen minimum místa. To oceníte nejen při přepravě v MHD a přenášení v ruce, ale také pokud doma nemáte moc místa.

Koloběžky s nafukovacími koly

Koloběžky s nafukovacími koly

 • Vhodné i na dlouhé trasy
 • Pohodlná a rychlejší jízda
 • Možnost jízdy v terénu

Koloběžky s nafukovacími koly jsou nejpohodlnější, nafukovací kola totiž dobře absorbují otřesy a lépe tak zvládají nerovné cesty. S některými typy lze jezdit i lehčím terénem, jiné jsou naopak určeny pro rychlé silniční cestování. Často se vyrábí s větším předním kolem, což umožňuje o něco lepší ovladatelnost a stále dobrou rychlost. Koloběžky s nafukovacími koly jsou ale také větší a těžší.

Elektrické koloběžky (elektrokoloběžky)

Elektrické koloběžky (elektrokoloběžky)

 • Elektrický pohon – jezdí úplně samy
 • Dojezd 20 až 50 km
 • Nepotřebujete žádný průkaz

Elektrické koloběžky jsou jasnou volbou, pokud se nechcete namáhat, nýbrž jen snadno a rychle přesouvat. Elektromotor často poskytuje dojezd i přes 40 km a rychlost se někdy pohybuje až kolem 40–50 km/h. Délka nabíjení akumulátoru se liší v závislosti na typu a pohybuje se od 4 do 8 hodin. Motor elektrické koloběžky můžete využít ke snazšímu odrážení nebo se můžete vozit. Možné je většinou oboje. Odrážet se dále můžete i úplně bez motoru, ale kvůli zvýšenému odporu to bude náročnější než u běžných koloběžek.

Dětské koloběžky

Dětské koloběžky

 • Malé, lehké a ovladatelné
 • Mívají 3 kola pro lepší stabilitu
 • Pomáhají rozvíjet rovnováhu a koordinaci

Dětské koloběžky jsou přesně takové, jaké byste očekávali. Většinou se jedná o menší skládací koloběžky s hmotností okolo 3 kg, najdete ale i dětské koloběžky s nafukovacími koly. Pro dítě je koloběžka nejen dopravním prostředkem, ale i možností, jak si cvičit rovnováhu a koordinaci pohybu.

Freestyle koloběžky

Freestyle koloběžky

 • Robustní konstrukce
 • Vysoká ovladatelnost
 • Navrženy a vyrobeny pro freestylové triky

Freestylové koloběžky umožňují provádět triky a skoky, jsou totiž z kvalitních dílů a snesou tak i agresivní zacházení. Mají menší kolečka a odlehčený rám. Díky nižšímu rámu se z nich lépe odráží, ale vzniká riziko zaseknutí o nerovnosti.

Slovník pojmů - Koloběžky

Ložiska

Čím kvalitnější je ložisko, tím menší je odpor koleček. Kvalitní nová ložiska se po roztočení zpravidla zastaví až po delší době, a to tiše a bez cukání. Stejně se ovšem mohou chovat i nekvalitní starší ložiska. Rozeznáte je tak, že i u kvalitních ložisek cítíte alespoň malý odpor.

Akumulátor

Akumulátor je zařízení, které můžete použít jako zdroj energie poté, co jej nabijete. Používá se jako pomocný zdroj energie. Zjednodušeně se jedná o baterii, kterou lze opakovaně nabíjet.

Freestyle

Freestyle je označení způsobu jízdy, při kterém jezdec využívá například U-rampy, zábradlí, schody a další pomůcky k provádění triků a akrobacie. Nejčastěji je praktikovaný při jízdě na boardech, speciálně upravených kolech, bruslích nebo koloběžkách.

Freeride

Freeride je označení adrenalinového způsobu jízdy v různých sportech. Jedná se o jízdu ve volném terénu, ve ztížených podmínkách. S termínem freeride se nejčastěji setkáme u snowboardu, při lyžování nebo u cyklistiky.

Slovník pojmů 
Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací