Aktuální rychlost doručení Alza prodejny Alzaboxy AlzaExpres Expresní doručení Partnerská odběrná místa Doručení na adresu
0-1 den 0-1 den 1-3 dny 0-1 den 2-3 dny 2-3 dny

Upozorňujeme na podvodné SMS, které lákají na nevyzvednuté výhry ze slosování. Více zde. 

Vánoční trháky DR kategorie

Jak vybrat longboard

Zobrazit katalog

Longboard má delší a širší desku, měkčí a přilnavější kolečka než skateboard. To mu dává ideální vlastnosti pro jízdu po městě a z kopce. Desky existují v různých tvarech a velikostech, stejně tak kolečka mají různou tvrdost a velikost, a každá vlastnost cílí na mírně odlišný styl jízdy.

Aktualizováno

Longboard má delší a širší desku, měkčí a přilnavější kolečka než skateboard. To mu dává ideální vlastnosti pro jízdu po městě a z kopce. Desky existují v různých tvarech a velikostech, stejně tak kolečka mají různou tvrdost a velikost, a každá vlastnost cílí na mírně odlišný styl jízdy.

Jízda na longboardu
Výhody a nevýhody
 • Ideální na jízdu po silnici a z kopce
 • Lepší stabilita díky delší desce
 • Velká kolečka dobře překonávají nerovnosti
 • Tvar desky podle úrovně jezdce
 • Větší a těžší
 • Nevhodný na skoky a triky

Nejčastější otázky při výběru longboardu

Jaký typ longboardu si mám vybrat jako začátečník?

Pro začátečníky je nejvhodnější longboard s tvarem desky pintail. Jedná se o rovné prkno, které tvarem připomíná protaženou kapku nebo surf. Pro začátečníky je ideální, protože je snadný na ovládání.

Jaký longboard si mám vybrat, když už se nepovažuji za začátečníka?

Při častém ježdění po městě, kdy prkno využíváte jako dopravní prostředek, jsou vhodné longboardy typu cruiser a drop-thru. S kratší deskou budete lépe překonávat patníky a jiné nerovnosti. Cruisery jsou, podobně jako skateboardy, vhodné také na triky. Jejich robustnější konstrukce však od jezdce vyžaduje větší sílu.

Na čem si nejlépe užijete adrenalin při jízdě z kopce a na silnici?

Na sjíždění kopců jsou vhodné hybridní a drop-thru longboardy. Vynikají stabilitou, která je tak potřebná pro jízdu ve vysoké rychlosti. Drop-thru využívají pro zvýšení stability níže umístěný střed desky než je uložení trucků.

Jaké chrániče bych si měl pořídit k longboardu?

Při pohybu po městě a zejména rychlé jízdě z kopce nepodceňujte svou bezpečnost. Nutností je helma, rukavice a také chrániče kolen a loktů

Longboardy

 • Různé varianty pro různé styly
 • Vhodné na dopravu po městě
 • Rychlejší jízda než na skateboardu

Důležité parametry

Typ longboardu

Typ longboardu

Longboardy dělíme dle tvaru desky, od čehož se odvíjí jejich mírně odlišná zaměření.

 • Nejpopulárnějším typem je pintail, prkno s rovnou deskou ve tvaru kapky. Pro svou snadnou ovladatelnost je vhodný pro začátečníky.
 • Longboardy typu cruiser cílí na pokročilejší jezdce a jízdu po městě. Tvarem se více podobají skateboardu.
 • Hybridní a drop-through jsou jasnou volbou pro milovníky adrenalinu a zkušené jezdce. Mají desku vyříznutou v oblasti koleček.
PintailCruiser

Pintail

Cruiser

Drop-throughHybridní

Drop-through

Hybrid

Velikost desky

Velikost desky

Čím menší a vyšší deska, tím obratnější. Delší a také nižší konstrukce jsou naopak stabilnější při vyšších rychlostech. 

 • Do města - 71 cm a delší (28"+). Takto krátké longboardy se hodí na překonávání patníků, děr a dalších městských nerovností, delší jsou spíše na jízdu po stezkách a v parcích.
 • Downhill a Freeride - 97 cm a delší (38"+). Stabilní prkna vhodná zejména pro sjíždění kopců, případě jízdu po rovině. Kvůli větším rozměrům a vyšší váze se hůře přenášejí.
Velikost koleček

Velikost koleček

Kolečka longboardů jsou větší než u skateboardů. I přes pomalejší akceleraci vyvinou větší kolečka vyšší maximální rychlost. Pro začátečníky je vhodný průměr 75 mm a s přibývajícími zkušenostmi můžete pořídit větší. Zkušeným jezdcům, kteří při sjíždění kopců rádi zkoušejí slidy, doporučujeme kolečka se zakulacenými hrany. Ostré hrany naopak lépe drží stopu.

Tvrdost koleček

Tvrdost koleček

Měkčí kolečka jsou přilnavější než tvrdá, jsou však pomalejší. Neplatí to ale pro hrubé povrchy, zde jsou měkká kolečky plynulejší a v konečném důsledku rychlejší.

 • Tvrdost do 85A - vhodné pro začátečníky a na hrubší povrchy.
 • Tvrdost nad 85A - hodí se pro zkušenější milovníky downhillu a vyšších rychlostí.
Pozice středu koleček

Pozice středu u koleček

Na jízdní vlastnosti má vliv i umístění středu koleček.

 • Center-set - střed mají uprostřed. Umožní snadný přechod do smyku bez ztráty rychlosti.
 • Side-set - střed mají ve stejné rovině s vnitřní hranou. Jsou vysoce přilnavá a stabilní i při velkých rychlostech.
 • Off-set - nejběžnější konstrukce, která je kombinací obou výše zmíněných typ. Střed mají mezi vnitřním okrajem a prostředkem kolečka.

Pozice středu koleček

Kolečka dle využití

Kolečka dle využití

 • Kolečka do města

Pro městské ježdění (carving, cruising) doporučujeme kolečka Side-set nebo Off-set o velikosti 65–75 mm s ostrými hranami a velkou kontaktní plochou. Tvrdost by měla být kolem 80A.

 • Kolečka na downhill

Pro milovníky závodů doporučujeme Off-set kolečka o velikosti v rozmezí 70–80 mm, s tvrdostí 80-83A, s ostrými hranami a velkou kontaktní plochou.

 • Kolečka na freeride

Na rychlou se nejlépe hodí tvrdá Center-set nebo Off-set kolečka. S nimi longboard snadno utrhnete do smyku a vytočíte i prudkou zatáčku.

Slovník pojmů - Longboardy

Caster

Caster je jednou z hlavních částí waveboardu. Uchycuje se do něj kolečko a je otočitelný o 360°. Při jízdě podléhá největšímu zatížení. U některých waveboardů není vyměnitelný, doporučujeme však modely s vyměnitelnými castery.

Trucky

Kovové části, které se šroubují na desku, a na ně se potom připevní kolečka s ložisky. Velikost trucků se odvíjí od šířky desky. Mezi trucky a desku se někdy vkládají gumové podložky.

Downhill

Sjezd, při němž jezdce na skateboardu dosahuje vysoké rychlosti. Zkušení jezdci projíždějí zatáčky řízenými smyky. Ke sjezdu se využívají boardy s dlouhými, širokými a pevnými deskami. Kolečka jsou široká a mají průměr nad 60 mm. Při sjezdech jsou helma, chrániče a rukavice nutností.sorbuje vidlice.

Slovník pojmů
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Alza pro Firmy Jak nakoupit
P-DC1-WEB24
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi