Jak vybrat squashovou raketu?
Přemýšlíte, jak vybrat squashovou raketu? Ať už se squashem začínáte, nebo už nějakou dobu hrajete, výběr rakety je zásadní pro to, aby byl váš výkon co nejlepší a tento sport vám dělal radost.
Materiál na výrobu squashové rakety – klasika i nové technologie
Jedním z parametrů, na které můžete při výběru squashové rakety brát zřetel, je materiál, ze kterého je vyrobena. Od něj se odvíjí další parametry, kterými jsou hmotnost, odolnost, pružnost apod.
- Hliníkové squashové rakety jsou levné, odolné, ale poměrně těžké – jejich váha bývá kolem 200 g. Jsou také málo tuhé a přenáší vibrace do ruky, což je nežádoucí.
- Kompozitní rakety se vyrábí málo. Jsou těžší a málo tuhé, patří ale k těm levnějším.
- Grafitové squashové rakety jsou velmi odolné, tuhé, pružné a také lehké. Do grafitu se přidávají také titanová vlákna, raketa má pak lepší vlastnosti, není potom například tolik křehká.
- Kevlarové, titanové a další squash rakety ze speciálních materiálů jsou velmi odolné, přenášejí minimum vibrací, ale jsou dražší.
i
Squash raketa a omotávka – grip
Squash raketa má grip neboli omotávku rukojeti, která musí mít také určité vlastnosti. Raketa vám díky němu nebude klouzat, protože odvádí pot, nebude se ani otáčet. Upravíte s její pomocí také velikost rukojeti, aby do ruky opravdu dokonale sedla.
Hmotnost squash rakety aneb aby ruka nebolela
Při nákupu squashové rakety je velmi důležitá její hmotnost. Má vliv na kontrolu, ovladatelnost, cit i sílu úderu, ale taky únavu ruky. Vyšší hmotnost znamená horší ovladatelnost, ale dáte jí úder s větší razancí.
- Těžké squashové rakety mají více jak 170 g a jsou vhodné pro začátečníky i rekreační hráče.
- Středně těžké jsou rakety s váhou 161 až 170 g a využívají je začátečníci, středně pokročilí i rekreační hráči.
- Lehké rakety na squash váží 151 až 160 g a hrají s nimi hlavně pokročilí a závodní hráči.
- Ultralehké rakety mají do 150 g a jsou nejlépe ovladatelné – vhodné pro závodníky, ale i pro juniory/ženy.
Hmotnost squash rakety se uvádí vždy bez výpletu a se základní omotávkou.
Squashové rakety a důležité vyvážení
Při výběru je důležité zvolit také vhodné vyvážení squashové rakety. Ovladatelnost ovlivňuje i to, jakou silou můžete míček odpálit. Hodnota udává délku od konce držadla – gripu k těžišti.
- Vyvážení do hlavy vám umožní použít více síly, míček je rychlejší a razantnější. Hůře se ale ovládá a kontroluje. Hodnota je od 360 mm výše.
- Vyvážení do ruky nedá tolik razance do úderu, ale raketa je ovladatelnější a míček se vám bude lépe kontrolovat. Její hodnota je do 340 mm.
- Vyvážení na střed je kompromisem mezi výše uvedenými vlastnostmi. Využijí ho všestranní hráči. Hledejte hodnoty od 340 do 350 mm.
Vyvážení se dá dodatečně řešit i přidáním omotávky, nebo vyvažovací pásky na hlavu.
Velikost hlavy squashové rakety, se kterou míček snadno trefíte
Velikost hlavy (či plocha výpletu) není u squashové rakety tolik důležitá jako třeba v tenise. Obvyklé rozmezí je 450 až 510 cm2, nejčastěji se potom setkáte s hodnotou 500 cm2. Pokud byste se chtěli tímto parametrem řídit, s větší hlavou trefíte míček lépe – to se hodí pro začátečníky. S menší hlavou ale budete hrát přesněji a rychleji.
S krčkem nebo bez? Jaký rám má squash raketa?
Squash raketa je k dostání ve dvou provedeních. Buďto s krčkem – A-shaft, která se hodí pro technické hráče, nebo bez krčku – V-shaft, monoshaft – ta je vhodnější pro silové hráče. Podélné struny jsou delší a zpětný ráz je tak při odehrání míčku větší a úder razantnější.
A-shaft pro rekreační hráče
V-shaft pro závodní hráče
V-shaft pro pokročilé hráče
Výplet squashové rakety dodá sílu i přesnost
I volba výpletu je velmi důležitá. Squashové rakety se prodávají s výpletem i bez. Pro technické hráče se hodí struny silnější, které mají hrubý povrch, siloví hráči potom využijí spíše struny tenké s hladkým povrchem. Liší se ještě tvrdostí vypletení. Měkčí vypletení vám dovolí vyšší razanci, ovšem zhoršenou přesnost úderu, tvrdší vypletení je potom opakem.
Přečtěte si, jaké mají jednotlivé squashové rakety recenze a vyberte si tu pravou.
Vyberte si squash rakety podle věku i pokročilosti
Při výběru squash rakety můžete začít u toho, jak moc jste v hraní zběhlí. Rakety rozdělené do skupin pro začátečníky, pokročilé i profíky mají potřebné parametry, a tak jejich výběr může být hračka.
Juniorské rakety na squash musí být lehké
Juniorské rakety na squash musí splňovat několik požadavků. Zásadní je jejich hmotnost, která by měla být co nejnižší, aby se ruka zbytečně nezatěžovala. Dalším parametrem je délka. Pro děti a juniory se hodí kratší rakety.
Rekreační rakety na squash i rakety pro začátečníky jsou stejné
Rekreační rakety na squash a rakety pro začátečníky by měly mít následující vlastnosti – vyvážení spíše do ruky, větší hlava a hmotnost méně než 200 g. Rakety se dobře ovládají, ruka se hned neunaví a cena je příznivá.
Rakety na squash pro pokročilé
Rakety na squash pro pokročilé už můžete vybírat podle toho, jaký máte styl hry. Přičemž je rozdíl mezi muži a ženami. Muži mají agresivnější styl hry a sahají po raketě s váhou kolem 160 g a vyvážením do hlavy.
i
Vhodná squash raketa pro ženy
Squash raketa pro ženy by měla mít nižší hmotnost, vhodná je od 110 do 140 g s vyvážením do ruky. Raketa je celkové jemnější a křehčí.
Výkonnostní rakety na squash s moderními technologiemi
Výkonnostní rakety na squash neboli závodní už musí splňovat další požadavky. Jde o rakety s co nejnižší hmotností vyrobené nejmodernějšími technologiemi. Vyvažují se do hlavy.
Obaly na squash rakety pojmou i 8 kusů
Obaly na squash rakety vám na přenášení potřeb nesmí chybět. Krom snadnějšího transportu bude raketa (či rakety, do některých se vejde i 8 kusů) také chráněná a pojme i další vybavení, jako jsou míčky a pití. Volit můžete variantu přes rameno, nebo batoh na záda.
Chcete se pustit do hraní squashe? Pak si přečtěte článek Jak vybrat vybavení na squash.
Skrýt popis