Umělé vláčecí nástrahy – rybářské třpytky
Rybářské třpytky patří mezi nejoblíbenější umělé vláčecí nástrahy. Výběr nástrahy na přívlač či na mušku není radno podceňovat, jelikož je základem pro úspěšný rybolov. Rybářská třpytka je velice atraktivní pro dravé ryby, zejména pak pstruhy, sumce, štiky i okouny. Díky svému chodu vyzařujícímu odlesky a správné technice vedení ve vodě vypadají jako opravdová kořist, čímž lákají dravce k útoku. Třpytky na ryby dělíme na dva typy:
Oblíbené rotační třpytky na pstruhy
Rotační třpytky na ryby jsou osvědčenými nástrahami na přívlač, zejména pro pstruhy, okouny či jelce. Velká rotační třpytka poté zaujme i sumce a kapitální štiky. Jaké jsou její přednosti? Díky rotaci tato rybářská třpytka dráždí nejen odlesky, ale i vibracemi, jež šíří ve vodě. Jedná se o jednoduchý plíšek, podlouhlý, (do stojatých vod) nebo vejčitý (do proudných vod), upevněný na osu zakončenou háčkem. Liší se
barvou, hmotností i velikostí.
i
Jak vypadají rotační rybářské třpytky?
Na ose rybářské třpytky je upevněno nejčastěji kovové tělíčko mosazné, zlaté, černé nebo stříbrné barvy. Je obohacené o výrazné vzory a barvy, popřípadě korálky či jiné doplňky, jež slouží jako přídavná dráždidla. Osa je zakončane dvojháčkem, nebo trojháčkem.
Klasické třpytky na ryby – plandavky
Plandavky patří mezi vůbec nejstarší umělé nástrahy. Jedná se o relativně lehké třpytky na ryby lžičkového, rybičkového nebo šípového tvaru pro širokou škálu dravců. Oproti rotačním třpytkám tkví jejich výhody v tom, že téměř nekroutí vlasec, umožňují i velmi pomalé vedení a jsou perfektní i pro vertikální přívlač (např. chytání ryb pod ledem). Naopak však příliš nezaujmou hmyzožravé ryby, např. tlouště nebo jeseně.
Plandavka
Rotační třpytka
Účinnost rybářské třpytky a obecně nástrahy na přívlač vždy nejvíce ovlivní způsob vedení a druh cílové kořisti. I přesto je však rotační rybářská třpytka momentálně mnohem více v kurzu.
Podle čeho se tedy řídit pří výběru třpytky na ryby?
Ať už si pořídíte plandavky, nebo rotační třpytky na ryby, jejich výběr závisí zejména na typu vod, ve kterých se pohybujete, cílové kořisti a způsobu vedení přívlače. Dále máte na výběr nespočet hmotností, velikostí a barev.
- Velikost třpytky – pro pstruhy a okouny se doporučuje velikost 0–2, zatímco 3–5 pro sumce, candáty a štiky.
- Tvar rybářské třpytky – do stojatých a mírně tekoucích vod se hodí robustnější nástrahy, jež kladou mnohem větší odpor. Podlouhlé třpytky se používají k lovu v rychlých vodách – jejich doménou je proud.
- Druh dravé ryby – obě třpytky na ryby miluje valná většina dravců, drobné rozdíly však existují. Vodní mrchožrouty – candáty a sumce, osloví spíše plandavky, zatímco hmyzožrouti si vyberou rotačky.
- Barva třpytky na ryby – stříbrné jsou vhodné pro méně čisté až temné vody a zatažené počasí, zlaté třpytky využijete v čistých vodách při intenzivním světle a měděné či černé, pokud chcete úplně potlačit světelné záblesky (extrémně silné světlo a čistá voda). Světelné záblesky závisí i na zvyklostech ryb a teplotě vody.
i
Sada třpytek na ryby
Abyste byli připraveni na každou situaci, neměla by vám ve výbavě chybět hned celá sada třpytek na ryby různých velikostí (nejčastěji 0–5) a barev. Balení je navíc cenově výhodné.
Skrýt popis