SSD disky (Solid-state drive) jsou moderní alternativou ke standardním plotnovým diskům. Mezi jejich hlavní výhody patří vyšší rychlosti, nízká spotřeba a zvýšená odolnost vůči mechanickým vlivům. Dnes se prosazuje SSD disk jako hlavní systémová jednotka, a to díky jeho schopnosti zásadně ovlivnit svižnost aplikací i operačního systému v pozitivním slova smyslu. Čtěte dále a dozvíte se více, co se týče SSD disků.
Pokračovat
SSD disk – co to je?
SSD disk používá NAND flash paměť, což je typ nevolatilní paměti, která uchovává data i po vypnutí napájení. Data jsou v SSD disku ukládána do paměťových buněk, které se dělí do bloků a stránek. Jakmile se data zapisují nebo čtou, tak SSD používá řadič neboli controller, jenž spravuje rozdělení a přístup k těmto buňkám. SSD disky mají širokou škálu využití, od osobních PC až po servery a datová centra.
Formát SSD disků
Formát definuje fyzické rozměry SSD disku. Je důležité mu věnovat pozornost, abychom se vyhnuli problémům s kompatibilitou. V dnešní době existuje již více formátů, ale my se podíváme na ty nejzákladnější. Jsou jimi M.2 SSD disk, 2,5" formát a SSDéčko, které se zapojuje do sběrnice PCIe.
M.2 je moderní formát, díky kterému mohou SSD disky nabývat úspornějších rozměrů. Namísto montování do pozic ve skříni se tato úložiště umisťují přímo na základní desku. Formát M.2 otevírá nové rychlostní možnosti pro SSD disky, což zajišťuje především s ním kompatibilní rozhraní NVMe.
2,5“ je tradiční formát přejatý od starších plotnových disků. Tyto SSD disky nejsou drahé a hodí se i do starších sestav či notebooků, protože se připojují přes zavedenou sběrnici SATA III. Moderním způsobem připojení rychlejších 2,5“ SSD disků je také port U.2.
PCI-Express SSD disky využívají standardní NVMe řadič, pouze se připojují skrze obecný port PCIe x4, kterým disponují prakticky všechny základní desky. Pro M.2 SSD disky lze zakoupit redukční adaptér pro PCIe slot.
i
Co takový SSD disk do notebooku?
Pokud dáme SSD disk do notebooku, tak se výrazně zlepší celkový výkon. Nahrazením tradičního HDD dojde k rychlejšímu startu operačního systému a aplikací, což usnadňuje a zrychluje každodenní práci. Je ale důležité si pohlídat, zdali tuto výměnu daný notebook podporuje.
Kapacita SSD disku
Kapacita SSD disku definuje množství volného místa, které vám je po zakoupení k dispozici pro operační systém, dokumenty, programy, filmy a zkrátka všechna data, která máte zájem na SSD disku uchovávat. Pojďme se společně podívat na to, kolik dat se vejde do jednotlivých kapacit.
Kapacita
Co všechno disk pojme
od 120 GB
operační systém, základní sadu programů
od 240 GB
operační systém, řadu používaných programů a pár her
od 480 GB
operační systém, velké množství programů, a cca 10 her
od 1 TB
operační systém, téměř veškeré programy, velké množství her i nějaká videa a fotky
od 2 TB
operační systém, veškeré programy, velké množství her, videa a fotky ve vysoké kvalitě.
SSD 1TB
SSD disk 2TB
Rozhraní SSD disků
Rozhraní SSD disků v tomto kontextu značí způsob připojení k počítači. Každé rozhraní má nějaké vlastnosti, jako je rychlost nebo schopnosti napájení s tím, že každé rozhraní nabízí jeden nebo více specifických konektorů.
Interní rozhraní SSD
Interní rozhraní využíváme k připojení SSD disků umisťovaných dovnitř počítače, tedy interních. Tento typ připojení je nejčastější. Samotná instalace je jednoduchá, ale externí SSD disky v tomto směru nabízí ještě větší komfort.
SATA III je již silně zažité rozhraní pro připojení interních disků. Moderní SSD disky však rychlostně překonávají možnosti sběrnice SATA, která využívá komunikační rozhraní AHCI optimalizované především pro mnohem pomalejší HDD.
mSATA je jakýmsi duchovním předchůdcem formátu SSD disků M.2. Z názvu vyplývá, že komunikuje pomocí sběrnice SATA, takže se na tento formát vztahují veškerá její omezení. Výhodou jsou pouze menší rozměry. Netěší se přílišné popularitě a se standardními konektory SATA není kompatibilní, proto raději dvakrát zkontrolujte, zda váš počítač tímto specializovaným slotem disponuje.
M.2 (SATA) je formát, který jsme si představili výše a sám o sobě nezaručuje vyšší rychlosti. Formátu M.2 mohou nabývat i disky komunikující skrze starší sběrnici SATA a jejich rychlosti budou tímto faktem omezeny.
M.2 (NVMe) je komunikační rozhraní, které nahradilo zastaralé AHCI a naplňuje potřeby rychlých SSD disků mnohem lépe. Jeho největší výhodou je umožnění vysokorychlostního paralelního přenosu dat skrze sběrnici PCI-Express. SSD disky využívající protokolu NVMe jsou momentálně nejrychlejšími úložišti.
PCI-Express SSD disky jsou vlastně NVMe SSD disky, které namísto specializovaného M.2 slotu využívají obecný konektor sběrnice PCI Express 3.0 x4 a komunikují tedy pomocí čtyřech linek. Existují taktéž redukční karty, skrze které lze M.2 SSD připojit do slotu PCIe.
U.2. Formát M.2 umožnil SSD disky výrazně zmenšit, což v některých aplikacích omezilo jejich kapacitu. Konektor U.2 dokáže připojit 2,5“ SSD disky pomocí standardu NVMe a zajistit tak vysoké rychlosti i pro ně. Pokud vaše základní deska konektorem U.2 nedisponuje, lze ho skrze redukci připojit do slotu M.2.
Port
Komunikační rozhraní
Maximální rychlost
PCIe x4
NVMe
až 7000 Mb/s
U.2
M.2 (NVMe)
M.2 (SATA)
AHCI (SATA III)
až 600 Mb/s
mSATA
SATA III
Externí rozhraní SSD disků
Externí rozhraní slouží k připojení jak jinak než externích, v našem případě SSD disků. V těchto vodách jednoznačně vládne rozhraní USB se svými verzemi. Rychlosti jednotlivých rozhraní naleznete níže v tabulce.
USB 2.0 není nejstarší, dnes ale již značně zastaralou verzí USB. Pro rychlé SSD disky se tedy jedná o nerelevantní technologii, která degraduje jejich potenciál.
USB 3.2 Gen 1(dříve 3.1 Gen 1) je staré dobré USB 3.1 Gen 1, o kterém se dnes v určitých kontextech referuje právě tímto novým způsobem. Toto rozhraní je již schopno rychlostně uspokojit většinu externích SSD disků.
USB 3.2 Gen 2(dříve 3.1 Gen 2) nabízí dvojnásobnou přenosovou rychlost oproti Gen 1, a navíc umožňuje až 100W napájení.
USB4 externí SSD disky představují nejnovější generaci přenosného úložiště, které přináší revoluci ve způsobu, jakým ukládáme a přenášíme data.
USB-C konektor velikostně zhruba odpovídá dobře známému microUSB, oproti kterému však skýtá řadu výhod. Nejobecnější z nich je jeho symetrický tvar, díky kterému konektor vždy zapojíte na první pokus. Zároveň USB-C umožňuje podporu všech standardů USB včetně USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2). Také dokáže obsluhovat síťové připojení skrze Ethernet a přenos obrazu s využitím HDMI 2.0. USB-C se objevuje již na řadě moderních externích SSD disků.
Typ USB
Rychlost
USB 2.0
až 480 Mb/s
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
až 5 Gb/s
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
až 10 Gb/s
USB4
až 40 Gb/s
Rychlosti SSD disku: čtení a zápis
Rychlost čtení SSD disku je rychlost, jakou je zařízení schopno zpřístupnit uložená data. Zápis naopak říká, jak rychle disk dokáže data přijmout a uložit. Pojďme se společně podívat na to, jaké rychlosti zápisů a čtení SSD disky běžně nabízejí.
Mb/s je standardní jednotka vypovídající o rychlosti sekvenčního čtení či zápisu velkých souborů, například filmů nebo komprimovaných dat.
IOPS je relevantní v kontextu čtení a zápisu menších souborů umístěných v různých částích SSD disku, jako jsou soubory aplikací nebo operačního systému.
SSD
Mb/s (čtení/zápis)
IOPS (čtení/zápis)
Nižší třída (AHCI)
360 / 130 Mb/s
76 000 / 73 000 IOPS
Střední třída (AHCI)
540 / 520 Mb/s
97 000 / 88 000 IOPS
Vyšší třída (NVMe)
2 000 / 800 Mb/s
170 000 / 135 000 IOPS
Nejvyšší třída (NVMe)
7 000 / 6 000 Mb/s
1 000 000 / 1 000 000 IOPS
Speciální funkce SSD disku
Aby bylo možné plně využít potenciál SSD disku, tak bývá vybaven speciálními funkcemi, které optimalizují výkon, efektivitu a ochranu dat. Mezi nejdůležitější funkce SSD disku patří TRIM, RAID a také Wear Leveling, který zajišťuje rovnoměrné opotřebení paměťových buněk.
TRIM je operace, která zajišťuje co nejvyšší rychlosti zápisu SSD disku. Po smazání dat se smaže pouze informace o jejich přítomnosti, reálný obsah je smazán až při přepsání, což je poměrně zdlouhavý proces. Funkce TRIM zajistí, že po smazání dat jsou buňky SSD uvolněny pro co nejrychlejší nový zápis.
RAID umožňuje řazení SSD disků do polí. Primárním cílem zapojení RAID je ochrana uložených dat, některé typy RAID však mohou mít také velmi pozitivní vliv na rychlost.
Wear Levelling zajišťuje rovnoměrné opotřebení paměťových buněk na SSD disku, jelikož mají paměťové buňky omezený počet zápisových cyklů a po jejich vyčerpání mohou být méně spolehlivé. Funkce Wear Leveling sleduje, jak často jsou tyto buňky používány a distribuuje data rovnoměrně po celém SSD disku.
Alza SSD disky nabízí i v levnějších variantách. Omrkněte náš bazar. Najdete v něm plně funkční kousky za zvýhodněné ceny. Tak na co ještě čekáte? Běžte si pro svůj nejlevnější SSD disk se zachováním kvality a funkčnosti.
Vlastnosti článků SSD disku
Existují tři hlavní typy článků, které používají SSD disky. Jsou jimi SLC (Single-Level Cell), MLC (Multi-Level Cell) a TLC (Triple-Level Cell). Každý z těchto druhů má své specifické výhody a nevýhody, které určují jejich vhodnost pro různé použití. V následujících odrážkách se podíváme na vlastnosti jednotlivých typů paměťových buněk SSD disků.
SLC SSD disky v každé buňce uchovávají pouze jeden bit, což má za následek jejich vysokou rychlost a dlouhou životnost. Negativem je ale nízká hustota dat, kvůli které jsou SLC disky drahou technologií.
MLC SSD disky dokážou v jedné buňce uchovat dva bity. To zvýší hustotu dat a sníží cenu. Společně s ní však také životnost a rychlost.
TLC umožňuje v jedné buňce uchovávat tři bity, což zásadně zvyšuje hustotu dat, zmenšuje fyzické rozměry a snižuje cenu. Bohužel, mínusem je horší spolehlivost a taktéž nižší rychlost těchto disků.
i
Životnost SSD disku
Životnost SSD disku se vyjadřuje parametrem TBW (Terabytes Written), což udává, kolik terabajtů dat může být zapsáno na disk, než začne docházet k degradaci výkonu. Tento ukazatel je klíčový pro odhadování, jak dlouho SSD disk vydrží.
Skrýt popis
Pomohla vám tato informace?
Tento formulář slouží pouze k hodnocení informací v popisu výše. Pokud máte dotaz k produktům, službám, dopravě či jiný požadavek, využijte zákaznické podpory.
Co bychom v něm měli zlepšit? Chybí vám zde něco? Je něco uvedeno špatně? Podělte se.
Vašim požadavkům nevyhovuje žádné zboží. Zkuste prosím pozměnit své volby.
Zrušit filtr
SSD disky
Osobní cloudCloudová řešení jako alternativaOproti tradičním sítím spravovaným IT oddělením představuje cloud velký pokrok vpřed. Cloudové služby, poskytované prostřednictvím cloudových farem na internetu, obvykle vyžadují pouze internetový prohlížeč určité úrovně a jsou nezávislé na operačním systému zařízení,...
Zálohování je často přehlíženou součástí IT – pravděpodobně proto, že jde o „nejnudnější“ část, která, pokud vše funguje správně, zůstává nevyužitá a zdánlivě jen polyká peníze. Nedostatečné nebo špatné zálohování se však může stát noční můrou, protože ztráta dat může...
Seagate je známý výrobce pevných disků, jehož nabídka se skládá z produktů vyvinutých na základě 40leté zkušenosti. Poradíme vám, jak externí disk vybrat a také jak se v portfoliu tohoto výrobce vyznat.
Michal RybkaDigitální perzistence: Jak na digitální věčnost?V současnosti stoupá umělá inteligence – a s ní se objevují další termíny, jako je technologická singularita (moment, kdy AI dosáhne stejné úrovně jakou má ta lidská) a také transhumanismus, tedy dosažení úrovně, kdy se lidé spojí se stroji a získají přístup k něčemu,...
Pokud vybíráte pevný HDD nebo SSD disk a tápete, připravili jsme pro vás článek, který vám pomůže se zorientovat v základních parametrech a vybrat datové úložiště přesně podle vašich představ a potřeb.
V současnosti většina dat, která získáte, má digitální podobu. Od emailů po fotografie a videa – dnes už toho na papíře moc nemáte. A to může být problém, protože vstupujeme do nové éry, ve které není jasné, jak dlouho bude možné číst jednotlivá média, jestli budou...
Disk bez mechanických částí, SSD disk, poskytne vysokou rychlost přístupu, malou spotřebu i odolnost vůči vnějším vlivům. Kromě celkového zrychlení chodu notebooku či počítače oceníte u disků s technologií SSD také velice tichý provoz. Je to dáno tím, že namísto čtecích hlav a rotujících ploten u nich najdeme NAND flash paměť.
Kapacita SSD disků
Široký výběr SSD disků dle kapacity potěší každého. Kapacita se pohybuje mezi hodnotami 40 GB - 64 GB nebo 80 GB - 128 GB a náročnější uživatelé sáhnou po velikostech úlošitě 160 GB - 360 GB nebo 400 GB. V podnikových data centrech a dalších aplikacích s vysokými nároky na rychlost čtení využijete rychlého rozhraní SATA III.
SSD pro notebooky
U notebooků se často setkáváme s SSD disky 1,8" a také 2,5" SSD disky. Díky absenci pohiblivých částic jsou odolnější vůči vibracím a nepříznivým teplotám, proto se jedná o ideální řešení pro notebooky. SSD disky v noteboocích oceníte při bleskurychlých reakcích aplikací.
Kvalitní SSD disky
Pro naprostou jistotu bezpečnosti a spolehlivosti doporučujeme volbu SSD disků prověřených výrobců. Vysoce kvalitní SSD disky čekejte u společností ADATA či Intel, jejichž špičkové výrobní procesy jsou neustále zdokonalovány.
Pomohla vám tato informace?
Tento formulář slouží pouze k hodnocení informací v popisu výše. Pokud máte dotaz k produktům, službám, dopravě či jiný požadavek, využijte zákaznické podpory.
Co bychom v něm měli zlepšit? Chybí vám zde něco? Je něco uvedeno špatně? Podělte se.
Podívejte se na produkty seřazené podle ceny od nejlevnějšího v kategorii levné SSD diskyProdukty seřazené od nejdražšího po nejlevnější hledejte v kategorii nejdražší SSD diskyZboží seřazené dle prodejnosti od nejvíce po nejméně prodávané najde v kategorii nejprodávanější, nejlepší SSD diskyProdukty řazené dle hodnocení uživatelů od nejlepšího najdete v SSD disky recenze
P-DC1-WEB21
Váš osobní asistent
Alza Premium
Napsat dotaz
Zavolejte mi
Nová konverzace
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záležíMy, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informacíMéně informací
Na našem webu používáme 8 druhů kategorií cookies:
Technické cookies
Ty jsou nezbytně nutné pro fungování webu a jeho funkcí, které se rozhodnete využívat. Bez nich by náš web nefungoval, např. by nebylo možné se přihlásit k uživatelskému účtu.
Funkční cookies
Tyto cookies nám umožňují zapamatovat si Vaše základní volby a vylepšují uživatelský komfort. Jde například o zapamatování si jazyka či umožnění zůstat trvale přihlášen.
Cookies sociálních sítí
Tyto cookies nám umožňují komfortně Vás propojit s Vaším profilem na sociálních sítích a například Vám umožnit sdílet produkty a služby s přáteli a rodinou.
Personalizace obsahu
Tyto cookies nám umožní zobrazit Vám obsah a reklamy dle údajů, které jsou o Vás dostupné tak, abychom se co nejlépe strefili do Vašich potřeb. Jde zejména o to, jaký obsah jste si zobrazili, či na jakém zařízení na naše stránky přicházíte.
Nepersonalizovaná reklama
Tyto cookies nám umožňují zobrazovat Vám obecnou reklamu na produkty a služby.
Personalizovaná reklama
Díky těmto cookies Vám my a ?naši partneři? můžeme nabídnout relevantní produkty a služby na míru a to na základě Vašich nákupů, Vašeho chování a Vašich preferencí.
Měření publika
Tyto cookies nám umožňují optimalizovat naše stránky pro Vaše komfortní používání a to na základě toho, jak je používáte. Cílem je zapamatovat si či předpokládat Vaše volby. Jde například o využívání funkcí, jejich umístění, chování na stránce.
Cookies třetích stran
Tyto cookies jsou cookies třetích stran, přičemž Víc se o nich a o našich partnerech můžete dozvědět zde.
Udělením souhlasu se zpracováním cookies budou na Váš přístroj, který k prohlížení webu používáte, nainstalovány funkční a analytické cookies (kliknutím na tlačítko "Rozumím" obě kategorie, případně si můžete vybrat jen jednu z kategorií kliknutím na tlačítko "Nastavení"). Technické cookies instalujeme na Vaše zařízení vždy, tedy i bez Vašeho souhlasu, protože bez nich by náš web nefungoval.
Svůj souhlas se zpracováním cookies můžete odvolat. V souvislosti se zpracováním cookies ze strany naší společnosti máte dále práva na: přístup ke cookies, výmaz cookies, úpravu, doplnění a opravu cookies, omezení zpracování a právo podat stížnost k ÚOOÚ. Více o Vašich právech.