Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká

Naše pobočky jsou otevřeny od pondělí do soboty jen pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 399 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny, od pondělí do soboty.

Milí zákazníci, velice nás těší váš velký zájem o nákupy ❤️. Prosíme vás o trpělivost při doručení objednávek, děláme vše pro to, abychom je doručili co nejdříve. Děkujeme, tým Alza.cz 👍🏻.

Black Friday Domácí pohoda pěkně v teplíčku

Super Mario Odyssey (RECENZE)

Zobrazit katalog
Aktualizováno

Nintendo a jeho hlavní postavy vstupují s příchodem konzole Nintendo Switch do nové životní etapy. V jiném exkluzivním titulu Mario + Rabbids Kingdom Battle poprvé do rukou vzaly střelné zbraně a nyní, v Super Mario Odyssey, zažije kníratý instalatér další poprvé. Nejenom že se nově podívá do relativně otevřeného prostředí, osvojí si také nejrůznější způsoby boje pomocí klobouku. Co všechno Mario se svým kloboukem dokáže (a že toho je opravdu hodně), se dozvíte v naší recenzi.


• Žánr: Skákačka • Multiplayer: Ano • Vývojář: Nintendo Entertainment Planning & Development • Vydavatel: Nintendo • Platformy a Datum vydání: Switch (27. října 2017) • Homepage: super-mario-odyssey-switch • Čeština: Ne


Co všechno se v recenzi Super Mario Odyssey dozvíte?

 1. Příběh Super Mario Odyssey
 2. Za patnáctero světy a stovkami měsíčků
 3. Kolik triků s kloboukem umíš, tolikrát si Mariem
 4. Super Mario Odyssey není hra na jedno odpoledne
 5. Pohybové ovládání Super Mario Odyssey
 6. Super Mario Odyssey plně využívá potenciál konzole
 7. Recenze Super Mario Odyssey: závěrečné hodnocení

Příběh Super Mario Odyssey

• Recenze: 29. 10. 2017 • Autor: Filip Němec

Jak vlastně Mario přišel ke svému multifunkčnímu klobouku a jak je vůbec možné, že ze skákajícího instalatéra je najednou neohrožený dobrodruh, odhaluje hra už v samotném začátku. Idylka v Houbičkovém království je totiž přerušena vpádem hromotluka Bowsera, jenž unese princeznu Peach. To Mario logicky nehodlá nechat jen tak a vydá se své milované na pomoc, hned na startu svého putování však dostane ošklivou nakládačku, při které přijde o čepici a skončí s natlučeným nosem v Kloboukovém království. 

Právě tam potká svého nového kamaráda klobouka Cappyho, jemuž Bowser také unesl přítelkyni, a tak se tyto dvě zdánlivě odlišné bytosti spojí s jediným cílem – dostihnout Bowsera a osvobodit princeznu Peach i Cappyho drahou polovičku Tiaru. Jelikož je Cappy obyvatelem Kloboukového království a sám má takříkajíc pod čepicí, nejenom že Mariovi přikouzlí čepici zcela novou, ale sám se do ní vtělí. S touto novou pokrývkou hlavy, kterou lze v průběhu hry měnit do různých podob, může tak náš hrdina trefovat nepřátele a provádět spoustu užitečných věcí.


Super Mario Odyssey; Wallpaper: Mario, Cappy, kloboukové království

Pravidelný parťák Luigi asi tentokrát neměl čas, novým kamarádem Maria se tak stane klobouk Cappy.

i Mrkněte na náš nový Herní magazín!

Za patnáctero světy a stovkami měsíčků

Cesta k cíli je však hodně dlouhá. Přesněji řečeno prozkoumáte rovnou patnáct světů, jež se od sebe liší tak moc, jak je to jen možné. Nelze jinak než smeknout před designéry, kteří vytvořili patnáctku unikátních prostředí zcela se různících nejen vizuálně, ale také co se týče herní náplně – ta je vždy svěží a v něčem inovativní. Super Mario Odyssey vás tak může něčím novým překvapit i po desítkách odehraných hodin.

Kostra Super Mario Odyssey je přitom velmi jednoduchá. Mario s Cappym nasednou do létající lodi Odyssey (tento koráb má tvar, jak jinak, klobouku), ovšem jako pohon jí slouží měsíčky, kterých musíte v každém světě sesbírat požadované množství. Měsíčky nejsou jen tak pohozeny po okolí a vždy je třeba si je nějakým způsobem zasloužit. Někdy stačí jen dobře hledat a důmyslným způsobem využívat dané prostředí, jindy zase musíte vyřešit nějaký prostorový puzzle či hádanku nebo jen v určitém limitu sesbírat mince či noty. Jakkoli to takto na papíře zní jednoduše, hledání měsíčků vám občas dá opravdu zabrat. Vždy jde ale o skvělou zábavu.

i Mohlo by vás zajímat
Mario + Rabbids Kingdom Battle – naprostá šílenost, která vás dostane (RECENZE)
Dungeons 3 – je dobré být bídák? (RECENZE)
Knack 2 – znovu a lépe (RECENZE)
Crash Bandicoot N. Sane Trilogy. Jak hra dopadla v očích profesionální kritiky?

Kolik triků s kloboukem umíš, tolikrát si Mariem

Jediným vaším nástrojem je už zmíněný Mariův klobouk, jehož multifunkčnost vás ohromí. Dohromady s ním lze provádět více než sedm základních úkonů, šikovnější hráči je však dokáží vhodně kombinovat a dostat se díky tomu na jinak nedostupná místa. Kromě klasického hodu před sebe, který zasáhne protivníky, je také možné dát v pravý moment klobouku pokyn, aby zahnul a trefil tak i více nepřátel stojících vedle sebe, nebo ho roztočit – to pak Maria několikrát obkrouží dokola a vrátí se jako bumerang.

Super Mario Odyssey; Wallpaper: Tyranosaurus rex Super Mario Odyssey; Wallpaper: Létající kloubouk Odyssey Super Mario Odyssey; Wallpaper: převtělený Mario, gombové

Hlavním tahákem Super Mario Odyssey je však schopnost převtělit se do nejrůznějších zvířat, bytostí nebo i předmětů. Hozením klobouku se Mario může vtělit do žáby, tyranosaura, tanku nebo třeba Chain Chompa. Právě to je jedna z těch proměnných, díky kterým nabízí každý svět čerstvý herní zážitek. Někde se budete moci vtělit do teleskopické stonožky schopné překonat hluboké propasti, jindy zase do ryby, s níž se pod vodou nemusíte obávat nedostatku kyslíku. Těchto a podobných stvoření je celkem 24, Mario se však může na okamžik vtělit i do neživých předmětů – například do patníku, který lze využít jako katapult a nechat se vystřelit do dálky.

S dovednostmi jednotlivých tvorů souvisí vždy i zajímavé puzzly a hádanky, jež jsou díky unikátním vlastnostem daných tvorů vždy jedinečné. I samotné prostředí světů je ale třeba pochválit. V Super Mario Odyssey vypadá každý svět úplně jinak, je rozdílně členitý a nabízí zcela odlišná dobrodružství. Jednou se ocitnete v poušti, kde překvapivě mrzne, jindy zase v podvodním světě nebo zamrzlém království. Kromě těchto, dalo by se říct stereotypních prostředí, ale navštívíte také světy, které obývají kupříkladu roboti, jejichž jedinou starostí je zalévání květin, nebo svět stvořený pouze z cukrovinek.

Super Mario Odyssey; Mario hraje na kytaru Super Mario Odyssey; Mario, vodní svět

Super Mario Odyssey není hra na jedno odpoledne

Jak už je u Nintenda zvykem, jejich hry nejsou jednorázovou záležitostí. Přiznám se, že jsem hráč, který většinou spěchá k vyvrcholení celého příběhu a největším zadostiučiněním jsou mu závěrečné titulky udělující „povolení“ vrhnout se zase na další hru. Podobně ale jako letošní Zelda i Super Mario Odyssey má tu zvláštní schopnost udržet si vaši pozornost na neuvěřitelně dlouhou dobu. To se ukázalo mimo jiné i při sbírání měsíčků: v každém království je jich více, než kolik potřebujete k odletu na další ostrov. A přestože jsem byl nedočkavostí, co přijde potom (autoři si pečlivě střežili identitu jednotlivých světů a není se čemu divit), celý nesvůj, i po sesbírání potřebného počtu měsíčků jsem vždy v daném světě ještě nějakou dobu zůstal.

Nutkání vysbírat toho co nejvíc je zkrátka neuvěřitelně silné, Super Mario Odyssey navíc neustále předkládá před hráče nové a nové výzvy, kterým prostě musíte čelit. Po návštěvě prvních pár světů vám navíc dojde, že hratelnost, ačkoli staví na stále stejných základech, je hodně proměnlivá, a tak je jisté, že to, co zažijete na jednom ostrově, na dalším zcela jistě nebude. Každý ostrov si k tomu drží svou vlastní identitu nejen zmíněným vizuálem či rozličnými puzzly, ale také herní měnou. V celé hře platí zlaté mince, avšak každý svět nabízí také svou vlastní, fialovou měnu a za tu si lze kupovat pouze věci související s daným královstvím. Ve vodním jsem si tak koupil krásné plavky se žlutým nafukovacím kruhem a fešné potápěčské brýle se šnorchlem, které teď můj Mario vrhá na nepřátele namísto své charakteristické červené čapky.

Super Mario Odyssey; New Donk City

Město New Donk City je skutečně rozsáhlé. Zkrátit cestu si můžete například pomocí scooteru, třebaže většinu času se budete s Mariem přesunovat klasicky po svých.

Pohybové ovládání Super Mario Odyssey

Zatímco předchozí exkluzivní tituly pro Nintendo Switch využívaly pohybové možnosti Joy-Conů spíše omezeně, Super Mario Odyssey se v tomto směru skutečně vyřádil, a to je rozhodně dobře. I pokud máte doma Pro ovladač, doporučuji nechat ho ležet v koutě a vzít do rukou dvojici Joy-Conů. Až s nimi totiž využijete kompletní škálu Mariova útočného repertoárů. Obyčejným švihnutím hodíte klobouk před sebe, můžete ale také mávnout ovladači pouze dolů nebo nahoru, čímž Mario hodí svůj klobouk na nepřátele přímo u země, respektive na ty vysoko ve vzduchu.

Podobně lze také provést útok, kdy se klobouk zastaví na místě a místo toho, aby se vrátil zpět k vám, švihnutím ovladači na požadovanou stranu se oním směrem vydá i klobouk (v mém případě už potápěčské brýle). Podobným stylem lze také spustit výše zmíněný útok, kdy váš klobouk krouží Kolem Maria, což se hodí třeba pro sbírání mincí točících se v kruhu nebo ještě lépe, když jste zahnáni do kouta a nepřátelé jsou všude kolem vás.

Super Mario Odyssey; Mario ve městě

Při první návštěvě města New Donk City je třeba porazit nepřítele, který vysává všechnu elektřinu. Všude kolem je tak pořádná tma.

Jakkoli to vše zní velmi dobře a věřte tomu, že ve výsledku to opravdu dobré je, podobně jako mince které Mario sbírá, i pohybové ovládáni u Super Mario Odyssey má svou odvrácenou stranu. Pokud totiž hrajete s Pro ovladačem nebo máte Joy-Cony zacvaknuté přímo v konzoli, spoustu z těchto úkolů nelze provést, popřípadě musíte značně složitým a nebezpečným způsobem máchat celou konzolí. Že některé základní věci jako kutálení, díky němuž se Mario pohybuje daleko rychleji, zkrátka a dobře nejde provádět v případě, že nemáte v rukou samotné Joy-Cony, beru jako velký nedostatek. 

Obecně lze ale ovládání pochválit. Úspěšné hraní je závislé na přesném ovládnutí hlavní postavy a nutno uznat, že i na malých prostorech se s Mariem manévruje velmi dobře. I při velké diverzitě jednotlivých útoků s kloboukem vás navíc hra vždy poslechne přesně tak, jak zamýšlíte, a hbitost a přesnost, s jakou dokážete sprovodit ze světa i několik nepřátel najednou, je mnohdy až ohromující. Vývojáři z Nintenda opět ukázali, že jsou mistry vyladěné hratelnosti.


Super Mario Odyssey; Mario dobrodruh, Cappy, měsíček Super Mario Odyssey; Mario kuchař

Super Mario Odyssey plně využívá potenciál konzole

Před vydáním hry panovaly mezi fanoušky znatelné obavy z toho, jak bude výsledná hra vypadat. Jednak autoři ukázali pouze dvě úrovně, hra navíc občas předváděla nevyhlazené hrany a nepěkné textury. V tuto chvíli je jasné, že Super Mario Odyssey ždímá z konzole Nintendo Switch maximum a výsledek tomu odpovídá. Většina světů působí opravdu krásně a, jak už je zvykem, více než relativně pěkné textury (ruku na srdce, Switch moc výpočetního výkonu nenabízí) vás ohromí celkový design úrovní a umělecké zpracování.

Super Mario Odyssey; Browser, princezna Peach

Hlavní záporák hry Bowser není ve svatebním jen tak náhodou. Princeznu Peach si chce totiž vzít za ženu. Kdepak už jsme na podobnou situaci v sérii Super Mario jen narazili...

Trošku mě ale zamrzelo, že některé světy jsou zkrátka hezčí než ostatní. Třeba již zmíněný ostrov, kde jsou pouze robotické konve pěstující květiny, určitě cenu za nejhezčí úroveň nevyhraje. Může jít ale pouze o můj osobní dojem, vzhledem k velikosti většiny lokací však musím vizuál pochválit, a to včetně krásně rozpohybovaného Maria. Jeho roztomilé akrobatické kousky či přitroublý způsob běhání s rozpřaženýma rukama pobaví opravdu každého.

Přechod Maria do otevřeného prostředí s výrazně akčnější hratelnosti strašil mnoho klasických fanoušků starého Maria podobně, jako se ten nový Mario strachuje o svůj klobouk. Nintendo však tento důležitý krok zvládlo na jedničku. Super Mario Odyssey je hra na několik desítek hodin a i po dohrání příběhu je co objevovat. Pokud vás třeba mrzí, že se tentokrát neukázal Luigi, můžete druhý Joy-Con svěřit kamarádovi či svému potomkovi. Kooperativní hraní lze zapnout a zase vypnout naprosto kdykoli, přičemž jeden hráč ovládá Maria a druhý nezávisle na něm jeho klobouk. Nebo třeba potápěčské brýle. Hra Super Mario Odyssey vyšla exkluzivně na Nintendo Switch 27. října 2017 a zařadili jsme ji mezi nejlepší hry 4. čtvrtletí 2017.

Super Mario Odyssey; Wallpaper: Mario hází klobouk

Mario umí se svým kloboukem útočit na nepřátele a jeho arzenál útoků by mu záviděl i kdejaký akční hrdina.

Recenze Super Mario Odyssey: závěrečné hodnocení

Hodnocení 95% Alza.cz
Hlavní parametry: Hratelnost
100%
Audiovizuální zpracování
85%
Znovuhratelnost
95%
Super Mario Odyssey; recenze

Klady

 • Inovativní hratelnost
 • Zábavné a rozličné světy
 • Dlouhá herní doba
 • Nehrozí stereotyp

Zápory

 • Některé útoky lze provádět pouze s odepnutými Joy-Cony
Filip Němec
Mé jméno je Filip Němec a píšu o všem, co se týká herních konzolí. Gaučové hraní, to je moje. Nebráním se prakticky ničemu, ale nejraději mám akční adventury a závody. Moje herní srdce tepe především pro sérii Uncharted a pevně doufám, že než kompletně dobije, vyjde Half-Life 3.

0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
Tipy na vánoční dárky Zobrazit
P-DC1-WEB23
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi