Není fototerapie jako fototerapie, aneb jak najít tu správnou
Fototerapie je výraz obecně používán jako terapie světlem. Rozlišujeme však mezi dvěma hlavními formami, kdy jedna působí výhradně na lokálním místě přes kůži a druhá skrze úpravu vnímání okolního světla. Obě formy fototerapie mají příznivé účinky a mohou pomoci vyřešit některé problémy těla i mysli. Aby terapie světlem byla účinná, musíte zvolit tu pravou formu fototerapie na váš problém.
- Fototerapie přes kůži působí skrz lokální použití světla v odlišném spektru vln. Lampa se přikládá na konkrétní místo na těle, na které pak světlo svými příznivými účinky působí. Teplo, které v této formě fototerapie vzniká má pozitivní účinky na kůži i na uvolnění vašich svalů.
- Fototerapie upravuje vztah mezi světlem a tmou tak, aby dodala chybějící světlo, které je potřeba pro správné fungování biorytmu. Zde je tedy nutné, aby světlo prošlo přes oční sítnici. Pomocí tohoto světla fototerapie snižuje únavu a může mít blahodárné účinky na vaši mysl.
i
Domácí fototerapie a kontraindikace
Domácí fototerapie má i své kontraindikace. Infralampy se nedoporučují při používání kardiostimulátoru, poruchách srážlivosti krve, nebo nádorových onemocnění. Vždy pečlivě čtěte přiložený návod a v případě pochybností se poraďte se svým lékařem.
Jaké má fototerapie účinky? Terapie světlem může pomoci při různých problémech
Terapie světlem se v poslední době těší velké oblibě. Jedná se o jednoduchý způsob, jak zmírnit, či se zcela zbavit některých neduhů. Ať již zvolíte jakoukoli formu fototerapie, mějte na paměti, že její účinky se nemusí dostavit ihned. Při použití infralampy na bolavé svaly se úleva dostaví rychleji, než při řešení dermatologického problému. Celkově se ale tato forma terapie těší při správném použití dobrým výsledkům.
- Infralampa a biolampa pomáhají při problémech horních cest dýchacích, podporují léčbu různých krčních, nosních a ušních onemocnění.
- Infračervené světlo uvolňuje ztuhlé svaly, pomáhá regenerovat tkáně a celkově dodá pocit klidu a relaxace.
- Fototerapie se používá k léčbě dermatologických problémů, jako například akutní akné, nebo vyhlazování vrásek.
- Terapie světlem snižuje únavu, upravuje denní režim a bojuje se špatnou náladou.
Světelná terapie – lampa s infrazářením nebo LED diodou
Světelná terapie pomocí speciální ozařovací lampy působí přes kůži a má příznivé účinky při léčbě různých neduhů. V nabídce naleznete infralampy a také biolampy, kdy každá má své specifické účinky. Tyto přístroje obsahují také řadu funkcí, jako je například časovač, vypínač nebo nastavitelný úhel. Působí vždy na konkrétní místo na kůži, kvalitní infralampa zvládne ozářit i několik desítek čtverečních centimetrů.
Infralampy pomohou nejen při dermatologických potížích
Infralampy patří mezi léčebné přístroje fototerapie, při kterém tělo lokálně absorbuje infračervené vlny. Ty způsobují teplo, které uvolňuje svaly a rozšiřuje cévy, což umožňuje lepší prokrvení a uvolňování škodlivých látek z těla. Infralampa se používá také při léčbě astmatu, nebo revmatických potížích. Výkon se udává ve wattech (W) a nejčastěji se setkáte s modely, které mají výkon průměrně 150 W.
U procesů, jako je světelná terapie, lampa vyzařuje světlo skrze speciální infražárovku. Nezapomeňte ji ke své lampě pořídit do zásoby. Čím více tepla fototerapie vydává, tím bude její používání účinnější. Při vyšších teplotách však dávejte pozor na dobu působení.
Biolampy příznivě působí na celé tělo
Biolampy jsou skvělým pomocníkem domácí fototerapie. Využívají polarizované světlo, které biostimuluje buňky a podporuje jejich zdravý vývoj. Obvykle využívají ke svícení halogenové nebo LED technologie, podle toho se u biolampy můžeme setkat i s výrazem LED světelná terapie. Tento druh fototerapie se někdy používá společně s barevnou světelnou terapií, která zvyšuje účinky biolampy.
Plnospektrální osvětlení jako terapie světlem
Plnospektrální osvětlení je zařízení fototerapie, které především v zimních měsících kompenzuje nedostatek denního světla. Tím pomůže světelná terapie snížit deprese, zlepšit kvalitu spánku a přispět k celkové duševní pohodě. Terapie světlem je také skvělým bojovníkem proti únavě. Nepůsobí však okamžitě, tento přístroj fototerapie je třeba používat po nějaký čas, než se upraví váš biorytmus.
- Zlepšuje náladu a pomáhá se zvládnutím depresí,
- eliminuje poruchy spánku, únavu a zvyšuje energii,
- zvyšuje produkci serotoninu a vitamínu D.
- Nepůsobí okamžitě, účinky se dostaví při dlouhodobějším užívání,
- nevhodná pro lidi s vážnou oční vadou nebo vysokou citlivostí na světlo.
Plnospektrální osvětlení nabízí mimo terapie světlem i mnoho funkcí navíc
Terapie světlem je samozřejmě hlavní funkcí plnospektrálního osvětlení. Pokud se však rozhodnete využít tuto formu fototerapie, můžete využít některé další funkce, které tento přístroj nabízí. Nechte se v ponurých zimních měsících například probudit nejen přesně načasovanou příjemnou dávkou denního světla, ale také budíkem nastaveným na konkrétní čas. Nastavit jej u některých modelů můžete dokonce z mobilního telefonu.
- Některé modely nabízí osvětlení hned v několika barevných odstínech, vybrat si tak můžete podle své aktuální nálady.
- Terapie světlem se dá upravit pomocí časovače, který nastavíte na dobu, která vám bude nejvíce vyhovovat.
- Pokud je vám fototerapie nepříjemná, některé modely umožňují upravit sklon světla do příznivější polohy.
- Tyto přístroje fototerapie jsou napájeny pomocí adaptéru do sítě, nemusíte se tedy starat o jejich nabíjení.
Hledáte nejlepší přístroj fototerapie? Podívejte se, jaká světelná terapie zaujala zákazníky před vámi. Pokud s výběrem stále váháte, poohlédněte se po modelech, které se nejvíce prodávají. Zároveň si můžete přečíst i jejich hodnocení.
Na co se zaměřit při výběru fototerapie a vhodného přístroje?
Pokud vybíráte, která fototerapie bude vhodná pro vás, zaměřte se především na to, co za problém pomocí terapie světlem chcete vyřešit. Jestli se rozhodnete pro infralampu či biolampu, zaměřte se především na výkon a plochu, kterou zvládne přístroj ošetřit. U terapie světlem, tedy plnospektrálního osvětlení se pak podívejte na intenzitu světla, kterou přístroj vydává. Obvykle se udává okolo 10000Lux.
i
Světelná terapie pomocí infralampy jen bezpečně
Světelná terapie pomocí infralampy funguje na principu vyzařování světla. Některé infralampy mohou mít výkon až 300 W a při vysoké intenzitě dosahují teplot až do 42 °C. Doporučujeme tedy hlídat teplotu přístroje, případně si zkontrolovat, jestli má váš model funkci kontroly přehřátí. Prodloužíte tak životnost vaší infralampy.
Fototerapie – přístroj který zapadne do každé domácnosti
Fototerapie využívá přístroje, které skvěle zapadnou do každého interiéru. Infralampa je dle modelu poměrně skladná, můžete ji tedy po použití a vychladnutí bez problémů schovat. Pokud máte minimalistický interiér, klidně ji nechte na stole, opticky působí jako moderní verze stolní lampy. Kompaktní rozměry nabízí i přístroj na plnospektrální osvětlení, které skvěle doplní váš noční stolek.
Jak se fototerapie správně nastavuje? Ovládání zvládne každý
Na první pohled by se mohla fototerapie jevit jako proces, který bude náročný na správné nastavení přístroje. Opak je ale pravdou. Některé modely stačí pouze zapnout do zásuvky, nebo nastavit časovač jedním či dvěma tlačítky. Vždy čtěte přiložený návod, kde je podrobně popsáno, jak uvést lampu do provozu. Některé moderní verze lze dokonce ovládat přes mobilní aplikaci, kde si vše jednoduše nastavíte ve vašem chytrém telefonu.
S jakými dalšími metodami fototerapie se můžete setkat?
Metody fototerapie mají nejrůznější využití. Najdeme je například v moderní estetické kosmetologii nebo dokonce i ve světě saunování, kde se využívá principu chromoterapie, tedy terapie barvami. Ačkoli patří do oblasti alternativní medicíny, barevná světelná terapie má mnoho příznivců. Střídání barvy světel využívají i biolampy a světelná terapie plnospektrálního osvětlení.
Světelná terapie je k dostání i levně. Fototerapie pro domácí použití je k dispozici již za několik málo stokorun. Pro vaši přehlednost jsme přístroje seřadili od nejnižší ceny, stačí si jen vybrat ten, který se vám dostane pod kůži.
Co je PDT světelná terapie?
PDT světelná terapie se využívá při estetických procedurách v dermatologii, nebo estetické chirurgii. Slouží tedy ke kosmetickým procedurám, jako je vyhlazování vrásek nebo třeba omlazení pleti. Tento přístroj fototerapie využívá principu LED technologie, kdy lampy vyzařují různé barvy spektra a ty mají příznivé účinky na kůži. Světlo aktivuje buňky hluboko pod kůží a tím dochází k výraznému zlepšení buněčného metabolismu.
i
Některé formy fototerapie přenechejte raději odborníkům
Ne všechny metody fototerapie jsou vhodné pro domácí použití. Někdy je vhodné se pro dokonalý výsledek svěřit do péče odborníků. Některé přístroje fototerapie mohou mít specializované použití a jsou proto určeny na lékařské, rehabilitační nebo dermatologické pracoviště. Jakou formu domácí fototerapie zvolit vám jistě řekne váš lékař.
Chromoterapie – světelná terapie do sauny
Světelná terapie do sauny funguje na principu chromoterapie, tedy léčebné metody, která využívá vliv barev na psychiku člověka. Pomocí speciálního panelu můžete při relaxování v sauně přepínat mezi barvami a nechat je na sebe působit. Tímto způsobem znásobíte pohodu, kterou saunování přináší. To může být nejen forma domácí fototerapie, ale často se barvy využívají i při různých saunových rituálech.
Nemůžete se rozhodnout? Podívejte se, co říkají o tématu světelná terapie recenze.
Skrýt popis