Pro mnoho lidí je práce u počítače jejich denní náplní – a přibývá jich. A stejně jako každá jiná práce, má i ta kancelářská své nemoci z povolání. Vedle bolestí zad způsobených dlouhodobě špatným sezením je s přehledem nejčastější syndrom karpálního tunelu. Tzv. karpální tunel se projevuje mravenčením, bolestí a pálením v jedné či obou rukách a v těch nejvážnějších případech je potřeba sáhnout až k operačnímu řešení. Co tento problém způsobuje, jak mu předcházet a jaká jsou řešení? Odpovíme v našem článku.
Abychom pochopili, v čem spočívá syndrom karpálního tunelu, musíme se podívat takříkajíc pod kůži vnitřní strany zápěstí. To je totiž to klíčové místo, které způsobuje potíže. Karpální tunel (lat. canalis carpi) je oblast propojující předloktí a zápěstí, kterou prochází nervy, šlachy ohýbačů a drobné cévy. Vazivovou stěnou je rozdělen na dvě části, ulnární oddíl a menší, radiální oddíl. Jeho nejpodstatnější částí je středový nerv, kromě něj zde najdeme čtyři šlachy hlubokého ohýbače prstů, čtyři šlachy povrchového ohýbače prstů a po jedné šlaše dlouhého ohýbače palce a vřetenního ohýbače zápěstí.
Syndrom karpálního tunelu je útlakový syndrom způsobený postižením středního nervu v úzkém karpálním tunelu. Může vzniknout po úrazu, zánětu šlach či vazů (akutní forma), nicméně mnohem častější je forma chronická, vznikající nadměrným namáháním oblasti při nesprávné ergonomii během práce na počítači. Nejohroženější skupinou jsou ženy ve středním věku.
Karpální tunel se nejčastěji projevuje oslabenou citlivostí oblasti, mravenčením, trnutím a pálením, přičemž tyto příznaky se vyskytují i v klidovém stavu, velmi často v noci. Při diagnostice syndromu karpálního tunelu se využívá vyšetření nervového vedení či metody EMG.
i
Sedavé zaměstnání často vede k bolesti zad. Jak jim předcházet a jak si pomoci, když už záda opravdu bolí? Poradíme v našem článku Ta správná cesta ke zdravějšímu sezení.
Příčinou chronického syndromu karpálního tunelu je dlouhodobé nesprávné namáhání zápěstí při používání počítačové myši či klávesnice.
Pokud nechcete hned pořizovat novou myš, je vhodné zauvažovat alespoň o ergonomické podložce. Ty totiž disponují vyvýšenou podložkou, jež umožní uvolněné položení zápěstí, které je pak v rovině, a nedochází tak k zaškrcování karpálního tunelu.
i
Výhody ergonomických myší
Jaké jsou benefity ergonomických myší? Hodí se na hraní PC her? Více informací v našem článku: Výhody ergonomických myší.
Vhodnější než klasické kancelářské jsou tzv. vertikální myši. Myš má totiž úplně jiný úchop, při kterém nedochází ke kroucení zápěstí a křížení kostí v předloktí, na něž nejsou svaly stavěné a reagují bolestí. Nicméně, v pohybu a ovládání počítače vám nic bránit nebude a zvyknete si velmi rychle. Vertikální myši jsou na trhu jak drátové, tak i bezdrátové a rozhodně je výhodné je používat i při práci na notebooku, která je pro zápěstí další náročnou výzvou. Vhodné jsou i pro hráče. Zajímavou alternativou (např. pro tvůrce hudby či grafiky) může být i trackball, který veškerou námahu přenáší na prsty a zápěstí dá odpočinout.
Nežádoucí námahou pro zápěstí a pochopitelně i karpální tunel je i psaní na klávesnici. Často totiž máme tendenci se zápěstími opírat o desku stolu, což je pozice, která dává karpálním tunelům dost zabrat. Poměrně jednoduchým řešením jsou podložky zápěstí pod klávesnici, případně ergonomické klávesnice, které ale dost mění způsob psaní a některým uživatelům se na ně špatně zvyká.
i
Mezi ergonomickými verikálními myšmi a podložkami pod myš u nás dominují produkty značky Eternico, které se vyznačují výborným poměrem ceny, hodnoty a kvality. Navíc je najdete exkluzivně pouze na Alze!
Bolest ruky od myši pomůže průběžně odstranit i jednoduché cvičení a dodržování několika pravidel:
Nejlepší samozřejmě je, jak jsme psali výše, problémům předcházet vhodnou úpravou ergonomie pracovního místa. Pokud dojde na lékaře, nejspíše vás čeká následující: v případě problémů v počáteční fázi pomůže cílená fyzioterapie, na noc se postižené zápěstí zafixuje pomocí ortézy, ve dne je doporučen klid. U těžších případů se ordinují injekce kortikosteroidů. Pokud to nepomůže, je potřeba se uchýlit k chirurgickému řešení. To spočívá v uvolnění tlaku (dekompresi) karpálního tunelu přetnutím zápěstních vazů. Operace se provádí ambulantně v místní anestezii a trvá cca 30 minut. Následuje až deset dnů šetřicího režimu, celková rekonvalescence trvá 8 až 10 týdnů.
i
Mohlo by vás zajímat
Syndrom karpálního tunelu je chronickým onemocněním, které v různé podobě a míře závažnosti postihne velký počet osob pracujících s počítačem. Lze mu však poměrně snadno předcházet. Pokud si pracovní místo patřičně vybavíte, potíží se můžete úplně zbavit, případně významně snížíte riziko jejich vzniku.