Alza.cz
Zobrazit katalog

Tablet vs. čtečka e-knih: co vybrat a proč?

Článek

Aktualizováno 25

Čtečky e-knih a dotykové tablety jsou zařízení zdánlivě podobná, ve skutečnosti toho ale sdílejí jen málo. Jedná se například o schopnost zobrazovat text elektronických knih a časopisů, kompaktní rozměry nebo nízkou hmotnost. A to stačí k tomu, aby mohly být tablety a čtečky srovnávány. Proto vám přinášíme tento článek, v němž podrobně objasníme, jaké mají tato zařízení výhody a čemu dát přednost, aby funkce splnily vaše potřeby a představy.

Tablet nebo čtečku knih?

Tablet vs. čtečka e-knih – OBSAH

  1. Funkce: co umí čtečka a co tablet?
  2. Displej: jen na knihy, nebo i na filmy?
  3. Cena: šetřit, nebo si připlatit?
  4. Rozměry: které zařízení je lepší na cestování?
  5. Tak co tedy vybrat? Tablet, nebo čtečku? (shrnutí)

Funkce: co umí čtečka a co tablet?

Zatímco tablet je pro mnohé téměř plnohodnotnou náhradou za notebook či stolní počítač, a jeho funkce jsou tedy velmi obsáhlé, klasická čtečka e-knih toho umí jen relativně málo. Jedná se totiž o specifické zařízení určené skutečně jen ke čtení elektronických knih. Na to je ale skvěle vybavena, lépe než tablet. Obvykle má dostatečnou kapacitu paměti pro tisíce knižních titulů, jednoduché ovládání a hlavně baterii, která na jedno nabití vydrží i déle než měsíc. Největší předností čtečky e-knih je však displej, který věrně imituje papír. O tom ale až v další kapitole.

Tablet nebo čtečku knih?
Tablet lze používat téměř jako počítač, čtečku ne.

Pokud však zrovna nechcete číst elektronickou knihu, je vám čtečka e-knih prakticky k ničemu. To se ovšem nedá říci o tabletu, který je vybaven operačním systémem, a lze na něj proto instalovat aplikace. Obecně je tablet schopné multimediální i pracovní zařízení, na němž lze přehrávat videa, hrát hry, tvořit textové i jiné dokumenty, upravovat fotografie, prohlížet internet a tak dále. Tablety navíc mívají na přední i zadní straně fotoaparát, lze s nimi tedy i fotit nebo komunikovat skrze videohovory. Některé tablety pak mají i slot na SIM kartu a GPS modul, můžete je tedy používat i jako navigaci do auta.

Všechny výhody tabletu jsou ale doplněny několika nevýhodami, včetně výrazně kratší výdrže na jedno nabití, která obvykle bývá jednodenní. Kromě vyššího výkonu za ni může i barevný displej, jenž funguje úplně jinak než displeje čteček využívající elektronický inkoust.

Displej: jen na knihy, nebo i na filmy?

Výše již bylo naznačeno, že rozdíl mezi tabletem a čtečkou elektronických knih je značný. Největší odlišnost, patrná už na první pohled, je displej. Tablety používají barevné displeje s podsvícením, zatímco ve čtečkách obvykle najdeme displeje založené na technologii elektronického inkoustu (E-Ink). Vše, co vidíte na displeji tabletu, je jen různě barevné světlo produkované miliony pixelů tak, aby tvořilo požadované obrazy.

Tablet nebo čtečku knih?
Displej čtečky vypadá téměř jako papír, a to i na ostrém slunci.

Obraz produkovaný displejem čtečky je naopak mnohem blíže tomu, co vidíte při čtení z papíru. Barvy jsou skutečné a na displeji zůstanou bez ohledu na jakýkoliv zdroj světla. Důležité na tom je, že oči pozorují přirozeně odražené světlo namísto svítící plochy, což je způsob, jakým jsme od narození zvyklí pozorovat svět kolem nás. Není proto divu, že se většině čtenářů pozoruje lépe displej čtečky než displej tabletu.

Pokud tedy chcete hlavně číst, displej čtečky je pro vás ve většině případů lepší než displej tabletu. Díky technologii E-Ink je skvěle čitelný i na ostrém slunci, podobně jako papír. To samé se ovšem nedá říci o displeji tabletu, který je naopak s vyšší hladinou okolního světla čitelný méně. Viditelnost obsahu na těchto displejích je naopak lepší ve tmě, což ovšem nemá takový význam, jelikož velké množství čteček má displej vybavený podsvícením. Pokud ovšem přemýšlíte nad tím, že byste kromě textů chtěli konzumovat i jiný vizuální obsah, vaše požadavky naplní spíše tablet.

Je E-Ink displej lepší pro oči?

Jednoznačná odpověď na tuto otázku neexistuje, avšak na základě vědeckých článků lze spíše říci, že ne. Pro samotné oči nejsou moderní LCD (či OLED) displeje nijak nebezpečné ani jim neškodí, nebo alespoň nebylo nic takového prokázáno. Nicméně je pravda, že mohou mít displeje určitý negativní efekt na naše celkové zdraví. To se ale netýká přímo očí. O tom více v otázce „Způsobuje displej tabletu nespavost?“.

Nicméně mnoha lidem je příjemnější sledovat E-Ink displej, jelikož přímo nesvítí, nýbrž jeho čitelnost je založena na odraženém světle, stejně jako je tomu u papíru a dalších běžných povrchů.

Starší počítačové monitory (a dnes i displeje levnějších notebooků) oči určitým způsobem skutečně namáhají, a to využíváním pulsně-šířkové modulace (tzv. PWM) pro regulaci jasu podsvícení. Pokud u PWM displeje snížíte jas, podsvícení neztmavne, nýbrž začne vysokou rychlostí střídat 0% a 100% jas, a to v takových intervalech, aby se obraz oku jevil jako tmavší. I když blikání nevnímáme, naše oko ho stále registruje, což se může projevit i bolestmi hlavy. Většina moderních displejů má však takzvané flicker-free podsvícení bez PWM.

i Pokud vás dále zajímá, jak staré a špatné displeje negativně ovlivňují naše oči, můžete si přečíst článek Flicker-free a filtry modrého světla – jak chránit své zdraví při práci s PC.

Na internetu se ale vyskytují i názory, že LED displeje mobilních zařízení přispívají tzv. makulární degradaci neboli ztrátě centrálního vidění. Jedná se o onemocnění postihující převážně seniory. Projevuje se tmavou skvrnou uprostřed zorného pole a je téměř neléčitelné. Texty, které rychlejší nástup makulární degradace připisují LCD a podobným displejům, argumentují modrým světlem vyzařovaným těmito obrazovkami, které poškozuje sítnici.

Modré světlo sítnici skutečně poškozuje, nicméně nebylo prokázáno, že i v tak nízké intenzitě, jakou produkují obrazovky digitálních zařízení. Nelze tedy tvrdit, že by byť dlouhodobé sledování obrazovek přispívalo ke ztrátě centrálního vidění.

Oftalmolog (lékař zabývající se léčbou zrakových onemocnění) David Ramsey, MD, PhD, MPH píše ve svém článku publikovaném na Harvard Health Blog následující: „Spotřební elektronika není pro sítnici škodlivá, a to zkrátka díky množství vyzařovaného světla,“ a dále pak: „Nicméně by mohlo být nebezpečné se dívat přímo na velké množství velmi výkonných spotřebních LED, a to zkrátka proto, že jsou velmi jasné. Mezi tyto LED patří svítilny ‚armádních standardů‘ či jiná ruční světla.“

Z takových tvrzení tedy vyplývá, že i když má modré světlo potenciál poškodit sítnici, ne v intenzitě, jakou produkují displeje mobilních a dalších zařízení. Stále ale platí, že pokud můžete, mějte nastaven jas spíše nižší než vyšší, zejména za horších světelných podmínek.

Způsobuje displej tabletu nespavost?

Modré světlo má řadu negativních efektů, včetně schopnosti ovlivňovat cirkadiánní rytmus těla (biologický rytmus s periodou o délce zhruba jednoho dne). Tento rytmus je spjat s tím, kdy bdíme a spíme, kdy jsme aktivní a kdy se naopak cítíme unavení. Průběh cirkadiánního rytmu je do značné míry ovlivňován hladinou hormonu melatoninu, který usnadňuje spánek. Vyplavování tohoto hormonu je ale zase spjato s množstvím a charakterem světla.

Zatímco na ostré bílé až modré světlo je naše tělo zvyklé v denních hodinách, večer je pro něj přirozené spíše méně intenzivní teplé světlo (západ slunce) a samozřejmě tma. Za přítomnosti ostrého bílého světla k vyplavování melatoninu nedochází, to až s přítmím a teplejším (červenějším) světlem. Obrazovky počítačů, tabletů a mobilů ale přináší modré světlo i do pozdních večerních hodin. A protože jsme na něj zvyklí přes den, jeho večerní přítomnost může zabraňovat vyplavování melatoninu, a tedy způsobovat horší usínání.

I proto jsou téměř všechna mobilní zařízení, monitory a operační systémy vybaveny tzv. filtry modrého světla, které celé spektrum zobrazovaných barev zbarví do oranžova až červena. Ty mají za cíl snížit produkci modrého světla, aby se i při pozorování monitoru hormon melatonin začal vyplavovat a uživateli se potom lépe usínalo. Silně proto používání filtrů modrého světla doporučujeme, zejména pokud máte problémy s nespavostí.

i Nejlepší je zkombinovat filtr modrého světla s tmavým režimem. Pokud máte možnost číst bílý (s filtrem modrého světla oranžový) text na černém pozadí, určitě budete vystaveni menšímu množství světla než při sledování černého textu na bílém pozadí. Zejména pokud máte zařízení s OLED displejem, který je v černých plochách úplně vypnutý.

Z tohoto hlediska je samozřejmě E-Ink displej lepší, neboť přímo nesvítí, nýbrž pouze odráží okolní světlo (pokud nemáte zapnuté podsvícení). Vaše tělo tedy ovlivňuje zhruba podobně jako čtení běžné knihy.

Jaké jsou rozdíly mezi displeji tabletů? (LED, AMOLED, Retina...)

V dnešních tabletech najdeme dva hlavní typy displejů: LCD (LED) a OLED (AMOLED, P-OLED). Displeje založené na technologii LCD obsahují podsvícení a před ním umístěné tekuté krystaly (pixely), které upravují barvu a intenzitu světla tak, aby displej zobrazoval takový obraz, jaký potřebujeme. Podsvícení displeje je jednolité a svítí neustále, pokud tedy chcete na displeji zobrazit černou barvu, displej se v těchto místech nevypne, nýbrž pouze „zavře“ vrstvu s tekutými krystaly. Ty ale část světla stále propouštějí, takže LCD displeje neumí zobrazit absolutní černou, nýbrž pouze velmi tmavě modrou.

Vedle toho OLED displeje fungují na principu organických diod, které samy o sobě svítí, mohou být tedy i úplně vypnuté. Kde je černá, diody nesvítí, OLED displeje jsou proto schopny dosáhnout nejen tmavě modré, ale i absolutní černé.

Pokud si tedy chcete pořídit tablet a víte, že na něm budete hodně číst, OLED displej je pro vás jednoznačně lepší volbou, pouze však za předpokladu, že vám nevadí číst bílý text na černém pozadí. V takovém případě sledujete mnohem méně světla než na LCD displeji, což je zejména ve večerních hodinách příjemnější, a navíc šetříte baterii zařízení.

A co je Retina displej? Retina je hromadné marketingové označení pro displeje přítomné v zařízeních značky Apple. Dříve platily za standard vysoké hustoty pixelů, v dnešní konkurenci ale nejsou hodnoty pixelů na palec tak výjimečné jako před lety. Zásadní je snad jen značení – Apple rozlišuje Liquid Retina a Super Retina displeje. Zatímco Liquid Retina displeje jsou LCD, Super Retina displeje využívají OLED technologii.

Jak funguje E-Ink displej?

Na rozdíl od LCD nejsou E-Ink displeje založeny na vyzařování světla. Proto můžete zlepšit viditelnost displeje tím, že na něj posvítíte. Jak to ale funguje?

V E-Ink displeji najdeme dvě elektrody a mezi nimi mikrokapsle s kuličkami pigmentu, který je velmi podobný klasickému inkoustu. Tyto kuličky jsou bílé a černé, přičemž každá barva má jiný náboj. Pokud se elektroda umístěná pod displejem nabije záporně, černé (taktéž záporně nabité) kuličky zamíří směrem k průhledné elektrodě umístěné pod displejem. Tím na displeji dojde k zobrazení černé barvy.

Pokud má být na displeji zobrazena bílá barva, musí mít spodní elektroda kladný náboj, aby černé kuličky přitáhla a naopak k průhledné elektrodě vyslala kuličky bílé – tam, kde je uvidí uživatel displeje. Tímto způsobem dokáže E-Ink displej zobrazovat nejen bílou a černou, ale i stupně šedi.

Cena: šetřit, nebo si připlatit?

Ať mluvíme o čtečkách, či o tabletech, u obou typů zařízení je samozřejmě důležité, jaký konkrétní model si vyberete. Kupovat ty nejlevnější lze doporučit pouze v případě, že nemáte příliš velká očekávání. V případě levných tabletů vás obvykle čeká málo výkonu, a tedy nízká plynulost systému, aplikací i her, ale také horší displej, nepříliš kvalitní zpracování a relativně omezené možnosti konektivity.

Tablet nebo čtečku knih?
Levný tablet se hodí také pro děti, za kvalitní uživatelský zážitek si však musíte připlatit.

Levné čtečky nabízí podstatně lepší zážitek než levné tablety. Ve srovnání s dražšími modely mívají menší paměť, kratší výdrž na jedno nabití nebo menší displej s nižším rozlišením. A právě displej je hlavním důvodem, proč může být lepší sáhnout po dražší čtečce. Text se na větším či ostřejším displeji čte výrazně lépe. Displeje dražších modelů také bývají dotykové, a dokonce existují takové čtečky, do kterých si můžete dělat elektronickým perem poznámky – jedno zařízení nahradí nejen všechny vaše knihy, ale i všechny sešity.

Čtečky elektronických knih jsou obecně levnější než tablety. A zatímco nákup levné čtečky není zase tak špatný nápad, do tabletu se vyplatí investovat. Ušetříte si sekání neplynulého systému a kromě hraní her můžete tablet v některých případech využívat i jako náhradu za notebook.

Rozměry: které zařízení je lepší na cestování?

Při závěrečném rozhodování je třeba se opět vrátit k otázkám probíraným výše. Budete své nové zařízení potřebovat pouze na čtení, nebo i na práci, sledování videí, hraní her či prohlížení internetu? Vadí vám čtení textu na LED displeji, jako má například notebook, nebo chcete E-Ink displej, který vypadá podobně jako papír? Chcete zařízení za dva až čtyři tisíce, nebo klidně zaplatíte deset, patnáct či dvacet tisíc? A jak často si budete na novém zařízení číst? Občas, nebo i několik hodin denně? Potřebujete, aby bylo co nejlehčí?

Tablet nebo čtečku knih?
Čtečka elektronických knih je snáze přenositelná než tablet, i když rozdíly jsou často malé.

Pokud chcete nové zařízení hlavně na čtení, více vás uspokojí čtečka s E-Ink displejem, která je lehčí, levnější a pro tento účel použitelnější než tablet. Na tabletu zase můžete spouštět a instalovat různé aplikace, hrát hry, tvořit dokumenty i sledovat videa, pokud ale chcete kvalitní uživatelský zážitek, musíte si za tablet připlatit. Ve skutečnosti se tablet a čtečka velmi liší: čtečka e-knih je vhodná hlavně pro náruživé čtenáře, tablet využijí úplně všichni.

Tak co tedy vybrat? Tablet, nebo čtečku? (shrnutí)

Při závěrečném rozhodování je třeba se opět vrátit k otázkám probíraným výše. Budete své nové zařízení potřebovat pouze na čtení, nebo i na práci, sledování videí, hraní her či prohlížení internetu? Vadí vám čtení textu na LED displeji, jako má například notebook, nebo chcete E-Ink displej, který vypadá podobně jako papír? Chcete zařízení za dva až čtyři tisíce, nebo klidně zaplatíte deset, patnáct či dvacet tisíc? A jak často si budete na novém zařízení číst? Občas, nebo i několik hodin denně? Potřebujete, aby bylo co nejlehčí?

Tablet nebo čtečku knih?
Rozhodování bude záviset na tom, kolik chcete zaplatit, jak moc čtete i zda potřebujete všechny funkce tabletu.

Pokud chcete nové zařízení hlavně pouze na čtení, více vás uspokojí čtečka s E-Ink displejem, která je lehčí, levnější a pro tento účel použitelnější než tablet. Na tabletu zase můžete spouštět a instalovat různé aplikace, hrát hry, tvořit dokumenty i sledovat videa, pokud ale chcete kvalitní uživatelský zážitek, musíte si za tablet připlatit. Ve skutečnosti se tablet a čtečka velmi liší: čtečka e-knih je vhodná hlavně pro náruživé čtenáře, tablet využijí úplně všichni.

Výhody a nevýhody čteček elektronických knih

  • Displej se na světle chová téměř jako list papíru
  • Nízká hmotnost
  • Obvykle umí přehrávat audioknihy
  • Příznivá cena
  • Vhodná pouze pro čtení textů
  • Neumí přehrávat videa
  • Displej je černobílý
  • Neumožňuje instalaci aplikací

Výhody a nevýhody tabletů

  • Barevný displej
  • Téměř neomezené možnosti využití
  • Umí přehrávat skoro vše (video, hudbu, podcasty apod.)
  • Možnost instalovat aplikace (navigace, počasí, fotografie)
  • Čtení textu na LCD (OLED) displeji není tak příjemné
  • Obvykle vyšší hmotnost
  • Kvalitní tablet stojí mnohem více než kvalitní čtečka
  • Displej je špatně čitelný na slunci
i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Pro aktivní čtenáře jsou elektronické čtečky jasnou volbou, a to hlavně díky E-Ink displeji. Pokud si chcete nejen číst, ale dělat i jiné věci, nákup tabletu je vhodnější, musíte však zvážit, zda vám nevadí čtení z LED displeje. Vždy je ovšem ve hře i možnost koupě obou zařízení.

4,4 36×
PocketBook 970 InkPad Lite, Dark Gray, šedý
Elektronická čtečka knih - 9,7" podsvícený dotykový E Ink displej, vnitřní paměť 7,81 GB, WiFi, micro SD paměťová karta, konektor USB-C, 2200mAh baterie, s webovým prohlížečem
5 299,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MD050l99
Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon