Herní svět The Elder Scrolls Online je jeho tvůrci pravidelně doplňován o nové lokace. Ty jsou přidávány buď skrze bezplatná rozšíření, nebo v rámci placených expanzí, které si díky svému rozsahu vždy dokáží obhájit svou cenovku. Letos je černým koněm Bethesdy DLC Elswyer, jež opět obohacuje Tamriel o novou lokaci a mnoho dalšího. Co vše tento datadisk přináší a jak nám sedl, vám prozradí naše recenze.
• Recenze (PC) •
• Žánr: MMORPG • Multiplayer: Ano • Vývojář: ZeniMax Online Studios • Vydavatel: Bethesda Softworks • Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One (4. června 2019) • Homepage: www.elderscrollsonline.com/en-us/home • Čeština: Ne
• Recenze: 4. 6. 2019 • Autor: Ondřej Zeman
Na první pohled idylicky vypadající země khajiitů Elsweyr by mohla být za určitých okolností ideálním místem pro život, kdyby ji neměla zcela pod palcem mocí opilá kouzelnice. Ti, kteří se jí znelíbí, se většinou stanou obětí některého z jejích smrtících kouzel či jednoho z mnoha nemrtvých, jež se potulují ve velkých počtech po celé krajině a zabíjejí všechny nepohodlné. Jeden by si myslel, že tvůrci nemohou kočičákům už více zavařit. Vývojáři na to však měli jiný názor, protože vedle již zmíněného se jim rozhodli bytí osladit gigantickými létajícími ještěrkami chrlícími oheň a pronášejícími věty moci, které sráží k zemi celé zástupy nehodných. Pokud náhodou přemýšlíte nad tím, jaké bytosti terorizují Tamriel vedle nekonečné armády nemrtvých a nesvéprávné uživatelky magie, jsou to draci.
Nová expanze přináší do The Elder Scrolls Online vyprahlý Elsweyr, jehož obyvatelstvo sužují nesmlouvaví draci.
Váš příběh tentokrát startuje v malém voze, který je součástí karavany napadené řádně naštvaným plazem, jenž většinu z ní během chvíle spálí na popel. Přežít se překvapivě podaří jen hrstce vyvolených, mezi nimiž je on. Ano, teď se podržte, váš hrdina, jehož bezvládné tělo je přeneseno do jednoho z mnoha sídel kontrolovaných khajiity. Jelikož je všem místním jasné, že si draci nevybírají své oběti náhodně, usoudí, že jste ideálním adeptem na to, abyste se stali součástí jejich vzpoury proti systému. Ta bude spolu s eliminací otravných okřídlenců zřejmě dlouhodobě představovat hlavní téma celé expanze The Elder Scrolls Online: Elsweyr.
The Elder Scrolls Online: Elsweyr – Duelant (gameplay)
Vedle létajících ještěrek se po světě The Elder Scrolls Online: Elsweyr pohybují také elitní nepřátelé, proti nimž se není dobré stavět bez podpory jiných hráčů.
Primární dějová linka se vývojářům dle mého názoru opět povedla na jedničku. Děj točící se okolo draků, krutovlády a temné magie mě v průběhu hraní neustále něčím překvapoval, což se u MMORPG moc často nestává. Vyprávění mělo slušné tempo a zakázky se příliš neopakovaly, takže jsem si neměl nač stěžovat. Každému hráči onlinovek je však jasné, že sebekvalitnější dějová linka je na nic, pokud k ní ve hře zastupující tento žánr nepřidáte obstojné vedlejší úkoly a uvěřitelný svět, jehož průzkumem bude jednotlivec ochoten strávit klidně i několik desítek hodin. The Elder Scrolls Online: Elsweyr naštěstí vedle slušně napsaného děje nabízí také obě pro úspěch nezbytné složky.
Jen málokterý vývojář se po vydání svého díla vrací ke starým lokacím ve snaze je určitým způsobem vylepšit, či dokonce změnit. Do skutečně výrazných proměn se pouští snad jen autoři World of Warcraft, jejichž svět prochází stabilně určitým vývojem. Autoři The Elder Scrolls Online se spíše zaměřují na expandování svého univerza o nové destinace, jež nám jednoho krásného dne umožní projít Tamriel z jednoho konce na druhý. Elsweyr je dalším kouskem skládačky, jehož tvorba jistě nebyla nikterak snadná. Prakticky se totiž jedná o pustinu, s jejíž řádným zaplněním mají tvůrci vždy více starostí než s osázením tropických, lesnatých nebo sněhem zavátých destinací. ZeniMax Online Studios se přesto povedlo stvořit relativně slušně fungující koncept s duší.
Průzkum The Elder Scrolls Online: Elsweyr si díky návrhu herního světa skutečně užijete.
Elsweyr v sobě kombinuje prvky japonské a indické kultury, jež pospolu vzbuzují v člověku posvátnou úctu, vytvářející v něm touhu po tom, aby mohl spatřit více. Při jeho průzkumu budete nejednou přemýšlet nad tím, k čemu přesně sloužila daná budova, či co asi vedlo k pádu monumentálního sídla, z něhož jsou ve dnech vašeho putování už jen pískem zaváté trosky. Velmi poutavý zážitek vám nabídnou také hrobky plné duchů v samurajských zbrojích, oživlých koster prastarých tygrů a různých deníků, mírně vám nastiňujících minulost daných prostor. Právě přítomnost rozličných písemností se mi na The Elder Scrolls Online: Elsweyr líbí zřejmě nejvíce, protože jsem se skrze ně měl možnost dozvědět více o herním světě, jehož historie je skutečně propracována.
Nejednou jsem mimoto s pomocí deníčků odstartoval jednu z mnoha vedlejších dějových linek, jejichž škála je v The Elder Scrolls Online: Elsweyr nebývale rozsáhlá. Každý sekundární úkol je mimoto většinou řádně rozvětven, takže jejich dokončení dá jednomu skutečně zabrat. Velmi zajímavé mi přišlo třeba vyprávění zacílené na spor mezi starostlivou Yushibou a zlotřilým Rakazshem, jehož průběh mě zavedl do několika různě rozsáhlých dungeonů plných uctívačů zla. Celkově musím říct, že sekundární zakázky mi přišly v tomto dílku zpracovány slušně, stále však postrádají nenucenost známou z Guild Wars 2, na něž při hraní většiny MMORPG kvůli designu aktivit v herním světě s láskou často vzpomínám.
The Elder Scrolls Online: Elsweyr – drak (gameplay)
Za draky budete v The Elder Scrolls Online: Elsweyr většinou putovat po celé krajině, protože se budou náhodně objevovat po celé mapě.
I když není prozkoumávání herního světa a plnění různých úkolů vůbec špatné, nejedná se o hlavní lákadla The Elder Scrolls Online: Elsweyr. Prim tentokrát díky dračí tématice hrají okřídlené ještěrky terorizující všechny obyvatele oku lahodícího Elsweyru. Podobně jako v invazi na Summerset Isle se i létající giganti plní vzácných předmětů objevují na mapě náhodně, takže nikdy nevíte, kterou z lokací začne oheň chrlící monstrum tyranizovat. Eliminace těchto prastarých příšer je díky jejich odolnosti a síle neskutečně náročná, je tedy zcela zbytečné pokoušet se je srazit k zemi bez pomoci dalších hráčů. Ideální je sestavit partu z osmi až dvanácti drakobijců a vydat se s nimi na lov šupináčů, kteří proti takovému počtu nemají prakticky žádnou šanci.
Členové MMORPG komunity dlouhou dobu diskutovali o tom, který z velkých zástupců tohoto žánru umožní hráčům praktikovat nekromancii jako první. Po řadu let se počítalo s tím, že si prvenství získá World of Warcraft, vývojáři z Blizzardu se však nakonec zaměřili na tvorbu jiných tříd, díky čemuž dostal prostor taktéž nikam nepospíchající ZeniMax. Ne že by mu to netrvalo věky, ale nakonec jsme se v rámci vydání expanze Elsweyr konečně dočkali specializace povolávající do boje mrtvé. Popravdě se trošku divím tomu, že byla tato třída do The Elder Scrolls Online přidána, protože její zástupci nepatří v tomto univerzu mezi plnohodnotné členy komunity. Po většinu času se musejí skrývat a praktikovat své umění mimo městské hradby, kde jejich počínání nemá možnost nikdo spatřit.
Při čistění kobek nerazíte v The Elder Scrolls Online: Elsweyr na řadu různorodých monster a dávno zapomenutých válečníků, kteří vám ukáží, že se s mečem stále umí ohánět.
Přestože byla škola nekromancie v The Elder Scrolls Online: Elsweyr hráčům zpřístupněna, stále se jedná o zakázané učení, jehož praktikování na veřejnosti je strážci veřejného pořádku velmi přísně trestáno. Některá oživovací a povolávací kouzla je tím pádem dobré užívat jen tam, kde vás nevidí žádní počestní občané hlásící strážím každý prohřešek. Většina magie, již máte k dispozici, naštěstí nepatří mezi čistokrevná vyvolávací zaříkadla, takže je možné s nimi operovat prakticky kdekoliv. V prvních hodinách hraní vám budou nabídnuty formule vysílající proti nepřátelům ohnivé lebky, znesvěcující půdu, či vysávající z těch, kteří se vám postaví do cesty, životní energii. Pozdní etapy vám naopak umožní vyvolat kostlivé mágy, nebo přišpendlit soky k zemi za pomoci kostěných drápů.
Jakožto celek je nová herní třída vystavěna na velmi zajímavých základech. I když se jedná o víceméně magicky orientované povolání, mají jeho zástupci možnost v průběhu hraní některá svá zaříkadla transformovat tak, aby namísto magické energie konzumovala výdrž, užívanou především při výpadech s konstantními zbraněmi a obraně. Porovnám-li ji po stránce hratelnosti s jinými přidanými specializacemi, je zaměřena spíše na zkušenější hráče, protože s většinou jejich zaříkadel mohou mít nováčci kvůli jejich komplexnějšímu zpracování problém. Osobně mi však sedla, protože jsem už nějaký ten pátek toužil po tom zahrát si za nekromanta.
The Elder Scrolls Online: Elsweyr – drak (gameplay)
Střety s draky jsou v The Elder Scrolls Online: Elsweyr nebývale náročné, takže se vám nejednou stane, že při nich padnete pro dobro týmu.
Slunečný Elsweyr je destinací, která rozhodně stojí za návštěvu. Jakmile do ní zavítáte, bude před vás postavena povedená příběhová linka, nezdolní draci, škola nekromancie a řada dalších aspektů, díky nimž lze The Elder Scrolls Online: Elsweyr označit za slušný datadisk posouvající základ opět o pár krůčku kupředu. Komplet má dle mého nebývale velký potenciál, hodně však bude samozřejmě záležet na tom, jak se vývojářům podaří rozvrstvit obsah, protože bez stabilních dávek novinek si hráče i přes své kvality dlouho neudrží. Snad se jim po této stránce povede lépe, než tvůrcům World of Warcraft: Battle for Azeroth, jejichž dílko kvůli špatnému dávkování čerstvých mechanik pomalu, ale jistě ztrácí dech.
Gigantičtí plazi se v The Elder Scrolls Online: Elsweyr objevují snad všude, střetnout se s nimi lze dokonce i na políčkách místních zemědělců.
The Elder Scrolls Online: Elsweyr je další z řady placených expanzí, u nichž se cenovka, za niž jsou prodávány, dá obhájit díky celkovému rozsahu relativně snadno. Vlastníte-li základní hru a toužíte po tom, abyste mohli v Tamrielu prožít nové dosud nevyčpělé dobrodružství, nenechte si tento kousek ujít. Vhodný je popravdě také pro nováčky, jimž umožňuje díky promyšlenému návrhu zón absolvovat příběh spolu s veterány bez toho, že by byli citelně znevýhodněni. Ignorovat by jej měli především fandové World of Warcraft a dalších podobně laděných MMORPG, jimž nemá co nabídnout. Nákup The Elder Scrolls Online: Elsweyr za sebe doporučuji, protože zde není mnoho důvodů k tomu, abych činil opak.
Tato recenze byla napsaná pro PC verzi.
• Zdroje: Vlastní
Klady
Zápory
Ondřej Zeman
Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.
|
Minimální HW požadavky | Doporučené HW požadavky |
---|---|---|
Operační systém | Windows 7 32-bit | Windows 7 64-bit |
Procesor | Intel Core i3-540 3.06GHz / AMD APU A6-3620 Quad Core | Intel Core i5-2300 2.8GHz / AMD FX-4350 |
Grafická karta | NVIDIA GeForce GTX 460 v2 / Radeon HD 6850 | NVIDIA GeForce GTX 750 / Radeon HD 7850 |
DirectX | DirectX 11.0 | DirectX 11.0 |
Operační paměť | 3 GB | 8 GB |
Pevný disk | 85 GB | 85 GB |
The Elder Scrolls Online: Elsweyr vychází 4. června 2019 na PC, PS4 a Xbox One. O novinkách vás budeme informovat.