The Elder Scrolls Online: Summerset (RECENZE) – Výlet do pohádkového království

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Start online odnože legendární série The Elder Scrolls se vývojářům ze ZeniMax Media kvůli celkové zastaralosti moc nevyvedl. Přestože se ze všech sil snažili svůj titul zásobovat kvalitním obsahem, museli nakonec podobně jako řada jiných tvůrců ze svého dílka udělat pay-to-play záležitost, u níž dlouhodobě setrvávají jen největší fanoušci kultovní RPG značky.

Od úplného pádu do zapomnění jejich projekt zachránil datadisk Morrowind, jenž k němu v průběhu minulého roku přilákal především starší hráče, kteří si chtěli zavzpomínat na éru The Elder Scrolls III: Morrowind. Letos se k nám vrací s The Elder Scrolls Online: Summerset, jež by mělo tomuto RPG pro masy vlít do žil čerstvou krev. Co si o něm myslíme my, si máte možnost přečíst v naší recenzi.


• Žánr: MMORPG • Multiplayer: Ano • Vývojář: ZeniMax Media • Vydavatel: Bethesda Softworks • Platformy a Datum vydání: PC (21. května 2018), PS4, Xbox One (5. června 2018) • Homepage: elderscrollsonline.com/en-us/updates/chapter/summerset • Čeština: Ne


Obsah recenze The Elder Scrolls Online: Summerset

 1. V The Elder Scrolls Online: Summerset začne malebnou říši ohrožovat temnota
 2. Ostrovní království Summerset vám nabídne obsah na pár desítek hodin
 3. Zlatnická profese vám v The Elder Scrolls Online: Summerset umožní vyrábět šperky
 4. The Elder Scrolls Online: Summerset opět posouvá celek mírně kupředu
 5. Recenze The Elder Scrolls Online: Summerset: závěrečné hodnocení
 6. HW nároky pro The Elder Scrolls Online: Summerset PC

V The Elder Scrolls Online: Summerset začne malebnou říši ohrožovat temnota

• Recenze: 5. 6. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Sny vás v této známé fantasy sérii leckdy zavedou do míst, na kterých byste se nechtěli ocitnout ani za všechno bohatství světa. Bohové se tu spolu s bytostmi z jiných dimenzí nikdy moc neptají na názor obyčejných smrtelníků, což se jednoho dne stane osudným i šampionovi nejnovější expanze The Elder Scrolls Online. Ten se totiž namísto v posteli probudí uprostřed neznámých ruin, z nichž na první pohled neexistuje cesta ven. Tedy až do momentu, než se střetne s tajemnou kráskou, v jejíchž stopách se po krátké konverzaci vydá, čímž fakticky příběh The Elder Scrolls Online: Summerset odstartuje.

The Elder Scrolls Online: Summerset; wallpaper: město, hrad

Na svých cestách po ostrovní říši The Elder Scrolls Online: Summerset zažijete řadu dechberoucích momentů.

Příběhová linka The Elder Scrolls Online: Summerset navazuje i přes ponuřejší začátek na bezplatný balíček Orsinium. Ten vám umožnil prožívat dobrodružství v severském Wrothgaru, který je považován za domov divoké rasy orků. Všichni hráči byli do této země před nějakou dobou povoláni králem Kurogem, snažícím se opět obnovit slávu mýty opředeného města Orsinium, jehož rekonstrukci narušovali zlovolní přisluhovači démonických sil. V současnosti si pomoc udatných hrdinů žádá panovnice Vznešených elfů Ayrenn. Tu trápí temná nákaza šířící se její říší, a tak se podobně jako mocný skřetí monarcha rozhodla, že otevře své izolované ostrovní království Summerset cizincům, kteří by jí měli pomoci vyřešit nastalou situaci a opět uvést vše do pořádku.

Celková úroveň příběhu prezentovaného skrze The Elder Scrolls Online: Summerset je překvapivě vysoká. Od éry The Elder Scrolls V: Skyrim se celá série v tomto ohledu posunula neskutečně kupředu, což jsme měli možnost vidět i minulém datadisku The Elder Scrolls Online: Morrowind, jenž je kritiky často vyzdvihován právě kvůli dějovému prvku. Do cesty vám tu budou postaveny výrazné charaktery, vypjaté situace a nesnadná rozhodnutí definující určitým způsobem svět kolem vás. Osobně jsem byl nejvíce nadšen tempem, jímž mi bylo vyprávění prezentováno. Ani na moment se mi tu nestalo, že bych se nudil či přemýšlel nad smysluplností celé zápletky.

Prožít můžete nově přidanou dějovou linii The Elder Scrolls Online: Summerset buď s vaší stávající postavou, nebo nově vytvořeným šampionem stejně jako v The Elder Scrolls Online: Morrowind. Hráčova celková úroveň je tu opět navyšována. Nejnovější dobrodružství si tím pádem bez větších omezení užijí jak veteráni, tak i úplní nováčci, kteří doposud neměli s online odnoží série The Elder Scrolls žádné výraznější zkušenosti, což považuji za velké plus. ZeniMax Media tímto nabízí možnost naskočit do rozjetého vlaku lidem, jež doposud neměli čas jejich dílo intenzivněji hrát (anebo ho už hráli, ale toužili vytvořit si nový charakter a nezačínat přitom od píky).

The Elder Scrolls Online: Summerset; gameplay: ruiny The Elder Scrolls Online: Summerset; gameplay: obřad The Elder Scrolls Online: Summerset; gameplay: vězení

Obrázek 1: V ruinách narazíte na nejednu zajímavou postavu. Obrázek 2: Některé úkoly mají v The Elder Scrolls Online: Summerset skutečně propracovaný děj. Obrázek 3: Nejednou zavítáte do míst, z nichž budete mít husí kůži.

Ostrovní království Summerset vám nabídne obsah na pár desítek hodin

Já sám jsem se rozhodl absolvovat příběh The Elder Scrolls Online: Summerset s nově vytvořeným šampionem bez kvalitní výstroje a pošramocené pověsti. Namísto přepravní lodi před mou maličkost proto tvůrci postavili výukový scénář. Po jeho zdolání jsem se stejně jako mnoho jiných objevil uprostřed proslulé ostrovní říše královny Ayrenn. Nevelké impérium mocné vladařky mi na první pohled neskutečně připomnělo malé knížectví Toussaint, na něž jistě s láskou vzpomínají ti, kteří měli možnost hrát titul Zaklínač 3: O víně a krvi, jenž je považován za jeden z nejlepších RPG kousků posledních let. Teoreticky by se dalo říct, že Summerset vypadá díky většímu důrazu na fantasy ještě o něco víc idylicky než kus země, po kterém jste se měli možnost prohánět s Geraltem z Rivie.

The Elder Scrolls Online: Summerset; wallpaper: jeskyně

Největší výhodou The Elder Scrolls Online: Summerset je možnost absolvovat všechna dobrodružství s přáteli, kteří vám budou krýt záda.

Rozsáhlá ostrovní říše je v The Elder Scrolls Online: Summerset rozdělena na šest primárních lokací, do nichž na svých cestách zavítáte. Hned prvním místem, které vám hra umožní prozkoumat, bude osada Shimmerene, jež je u místních též známá pod názvem Město Světel. Vzhledem k tomu, že se nalézá blízko přístaviště, potkáte v jejích ulicích desítky dobrodruhů a místních, kteří vám objasní, jak to v této oblasti vlastně chodí. Poté, co se trošku rozkoukáte, se můžete vydat do kulturou prosyceného Rellenthilu, z části otevřeného Cloudrestu, mágy obývaného Lillandrilu, k posvátné Krystalové věži či do hlavní metropole Vznešených elfů Alinoru, v němž je možné nalézt impozantní královský palác.

The Elder Scrolls Online: Summerset; gameplay: hrad The Elder Scrolls Online: Summerset; gameplay: kouzelný svět The Elder Scrolls Online: Summerset; gameplay: most

Obrázek 1: Sídla elfí šlechty mají v The Elder Scrolls Online: Summerset svou úroveň. Obrázek 2: Skrze některé portály se dostanete do míst, na které je radost pohledět. Obrázek 3: Prakticky každá lokace je tu detailně vymodelována.

Nejnovější datadisk nerozšiřuje základní hru jen o města, vesnice a ruiny ležící na povrchu. Vypravit se v The Elder Scrolls Online: Summerset lze také do rozsáhlých podzemních kobek, slují a krypt určených pro jednotlivce, již je s trochou bojových dovedností dokáží projít od začátku až dokonce, aniž by potřebovali cizí pomoc. K dispozici jsou vám též dány speciální uzavřené venkovní lokace, nabízející podobný zážitek jako klasické dungeony jen s tím rozdílem, že vám v nich na cestu nesvítí lampy, nýbrž slunce spolu s měsícem. Pokud patříte mezi týmově založené hráče, nesmutněte, i na vás autoři při tvorbě expanze mysleli.

Celý ostrov je plný bitevních vřav a výzvu představujících nepřátel, které nemají sólisté bez pomoci ostatních hráčů šanci zabít. Stejně tak se tu nalézá pár rozsáhlých kobek, jimž dominuje hrozivě vyhlížející pevnost Cloudrest. Ta je určena pro družinu tvořenou dvanácti odvážnými šampiony zkušenými v eliminaci krvelačných monster, a ne pro nesehrané zelenáče. Méně zdatní hoši by se jí měli pro své vlastní dobro vyhýbat hodně velkým obloukem až do okamžiku, než se naučí plně ovládat taktiky a soubojové mechanizmy, kterými se The Elder Scrolls Online: Summerset hodně liší od jiných MMORPG.

The Elder Scrolls Online: Summerset; gameplay: bitva The Elder Scrolls Online: Summerset; gameplay: gryf The Elder Scrolls Online: Summerset; gameplay: souboj

Obrázek 1: V současnosti jsou pláže ostrovní říše Summerset plné různých monster, jež musíte s ostatními dobrodruhy zlikvidovat. Obrázek 2: S touto potvůrkou byste se rozhodně utkat nechtěli. Obrázek 3: Vedle klasické magie můžete v The Elder Scrolls Online: Summerset najít také nová kouzla ovlivňující čas.

Zlatnická profese vám v The Elder Scrolls Online: Summerset umožní vyrábět šperky

Ve spektru aktivit, jež The Elder Scrolls Online: Summerset nabízí, nechybí ani slušná zásoba vedlejších úkolů, které lze absolvovat buď po vzoru osamělých vlků, nebo se skupinkou hráčů, s nimiž vám jejich splnění nezabere tolik času. Náplní většiny misí se tento kousek výrazně neliší od konkurenčních MMORPG, stejně jako jinde, i zde budete muset zabíjet nepohodlné cíle, doručovat zásilky, sbírat potřebné předměty a rozmlouvat prakticky s každým, koho na svých cestách potkáte. Najít tu skutečně kvalitní dějovou linku, která by vás reálně dokázala zaujmout, je stejně náročné, jako hledat jehlu v kupce sena. Mě uchvátila snad jen humorem prostoupená série zaměřená na shromáždění prokletých artefaktů, u níž jsem se vůbec nenudil.

Abych byl upřímný, vyloženě špatná není ani primární dějová linka nově přidaného cechu Psijic, se kterým jsme se v minulosti mohli setkat třeba v The Elder Scrolls V: Skyrim, kde jste s jeho členy řešili situaci s prastarým artefaktem. V The Elder Scrolls Online: Summerset můžete rozšířit jeho řady. Pokud se rozhodnete k tomuto prastarému společenství přidat, bude vám po splnění několika úkolů umožněno naučit se kontrolovat čas, meditovat, zefektivňovat zbraně, léčit zranění, vidět, co obyčejní smrtelníci nevidí či dočasně zvyšovat pohyblivost spojenců na určité pozici. Primární silou, kterou lze skrze tuto gildu ovládnout, je schopnost vracet se do nepříliš vzdálené minulosti, čímž si obnovíte životy, výdrž a magickou energii.

SEGA Mega Drive Classics; gameplay: šperky SEGA Mega Drive Classics; gameplay: kostěný obr

Obrázek 1: Po naučení zlatnické profese si budete moci vyrábět unikátní prsteny a náhrdelníky. Obrázek 2: Na svých cestách světem The Elder Scrolls Online: Summerset narazíte i na staré známé.

Prastarý řád Psijic vám poté, co se stanete jeho členy, nenabídne jen své vědění, ale také výstroj. K dispozici je vám v The Elder Scrolls Online: Summerset totiž dáno rozsáhlé spektrum nových sad předmětů, jež v kompletní sestavě značně posilují svého nositele. Vyzbrojit se lze unikátními zbraněmi, zbrojemi, vlastnoručně vyrobenými prsteny a náhrdelníky. Ty je možné produkovat díky přidané zlatnické profesi, která vám umožní klenoty nejen vyrábět, ale také rozkládat, vylepšovat a specifikovat jejich vlastnosti.

Namísto nové profese bych popravdě více uvítal rozšíření spektra tříd, jež je na poměry žánru neskutečně chudé. Kdyby se The Elder Scrolls Online nacházelo na začátku své poutě, chápal bych, proč si mohu vybrat jen jedno z pěti povolání. Dnes však od jeho vydání uplynul už nějaký ten pátek, takže by přeci jen škála bojových specializací mohla, nebo lépe řečeno měla, být trošku obsáhlejší, než je nyní.

The Elder Scrolls Online: Summerset opět posouvá celek mírně kupředu

Už od samého začátku své cesty patří The Elder Scrolls Online spíše mezi tituly, které netáhne ani tak kvalita, jako spíše značka, jíž se honosí. Krásně byl tento fakt vidět na odlivu hráčů krátce po vydání, jenž nakonec přinutil tvůrce zrušit měsíční poplatky. Každý datadisk pro tento kousek představuje živou vodu, bez níž se celek obejde vždy jen po určitou dobu. The Elder Scrolls Online: Summerset je kvalitní, leč nezbytnou infuzí obohacující základ o novou profesi, dosud nenavštívené lokace, čerstvé úkoly a řadu předmětů. V rámci přínosu bohužel komplet dle mého nezlepšuje tolik, jako několikrát zmíněný Morrowind, nabízející v den vydání postavu se specifickým herním stylem a schopnostmi.

The Elder Scrolls Online: Summerset; gameplay: jeskyně The Elder Scrolls Online: Summerset; gameplay: gravel The Elder Scrolls Online: Summerset; gameplay: kobka

Obrázek 1: Vaši nepřátelé budou v boji využívat různé typy schopností. Obrázek 2: Těšit se samozřejmě můžete i na protivníky, kteří vám dají pořádně zabrat. Obrázek 3: V závěrečné fázi některých úkolů na vás v The Elder Scrolls Online: Summerset budou čekat nepříjemní bossové. 

The Elder Scrolls Online: Summerset je vcelku vydařený datadisk, který vlévá čerstvou krev do žil tomuto MMORPG, jež má už nějaký ten pátek problém s odlivem hráčů. Minout by toto rozšíření zaručeně neměli sólisté a fanoušci vlastnící základní hru, jimž předloží nová dobrodružství a dosud nepoznané výzvy. Elementárním titulem nepolíbení nováčci hledající kvalitní startovní žánrový titul by se dle mého měli raději zaměřit na životem kypící World of Warcraft, jehož tvůrci v létě chystají své dílo taktéž rozšířit o zásadní rozšíření s názvem Battle for Azeroth. Tato recenze byla napsána pro PC verzi.

The Elder Scrolls Online: Summerset; wallpaper: mobilizace

Ne všechny lokace samozřejmě v The Elder Scrolls Online: Summerset zvládnete sami. Do určitých míst se budete muset vypravit s družinou přátel.

Recenze The Elder Scrolls Online: Summerset: závěrečné hodnocení

Hodnocení 78% GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
75%
Audiovizuální zpracování
80%
Znovuhratelnost
70%
The Elder Scrolls Online: Summerset; recenze

Klady

 • Celek expanduje herní dobu o několik desítek hodin
 • Přítomnost nové profese
 • Návrh ostrovní říše
 • Slušná primární dějová linie

Zápory

 • Absence výrazných novinek
 • Citelně se neposunující hratelnost
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro The Elder Scrolls Online: Summerset PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 32-bit Windows 7 64-bit
Procesor Intel Core i3-540 / AMD APU A6-3620 Intel Core i5-2300 / AMD FX-4350
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 460 / Radeon HD 6850 NVIDIA GeForce GTX 750 / Radeon HD 7850
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 3 GB RAM 8 GB RAM
HDD 85 GB 85 GB

S jakým herním PC na The Elder Scrolls Online: Summerset?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox AMD RX570

Minimální požadavky:

Alza GameBox AMD RX570

Alza GameBox Lite GTX1050

Doporučené požadavky:

Alza GameBox Lite GTX1050

Alza GameBox GTX1080Ti

Pro náročné:

Alza GameBox GTX1080Ti

i Mohlo by vás zajímat

The Elder Scrolls Online: Summerset vyšlo 21. května 2018 na PC, 5. června 2018 vychází na PS4 a Xbox One.


Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací