Trine 4: The Nightmare Prince (RECENZE) – Skvělý návrat ke kořenům série

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Každé vývojářské studio udělá v průběhu své kariéry nějaký ten omyl, který se podepíše na jeho chodu. Největší chybou tvůrců z Frozenbyte byla snaha přenést jejich úspěšnou sérii Trine z 2.5D do 3D, což se jim nakonec vymstilo nejen kvůli horší hratelnosti, ale také pro špatnou technickou stránku, jež byla dle autorů hry zapříčiněna neznalostí nového enginu. Zda se ze svého přehmatu poučili, vám poví naše recenze na Trine 4: The Nightmare Prince.

Recenze (PC)NovinkyDojmy z Gamescomu 2019Preview


• Žánr: Adventura, plošinovka • Multiplayer: Ano (co-op) • Vývojář: Frozenbyte • Vydavatel: Modus Games • Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One, Switch (8. října 2019) Homepage • Čeština: Ano (text)


Trine 4: The Nightmare Prince (PC) – Recenze

 1. Studium magie ve Trine 4: The Nightmare Prince není pro každého
 2. Návrh úrovní zvládají ve Frozenbyte stále na jedničku
 3. Vývojový strom prošel v novém Trine řadou změn
 4. 2.5D Trine 4: The Nightmare Prince svědčí
 5. Recenze Trine 4: The Nightmare Prince: závěrečné hodnocení
 6. (Z jiné perspektivy) Pohádka na finský způsob
 7. HW nároky pro Trine 4: The Nightmare Prince PC

Studium magie ve Trine 4: The Nightmare Prince není pro každého

• Recenze: 7. 10. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Všichni rodiče si přejí, aby z jejich dětí vyrostlo něco pořádného, a tak na ně často kladou možná až příliš velké nároky, což ne každý potomek dobře snáší. Princ Selius byl od svého prvního dne předurčen k tomu, aby vládl celému království. Král s královnou na něj byli proto nesmírně tvrdí, věděli totiž, že dobrým panovníkem se člověk nestane jen tak. Mimoto mladík prokazoval určité stopy magického nadání, díky čemuž ho královský pár zapsal na Astrální akademii sloužící ke vzdělávání všech lidí schopných ovládat kouzla. Slovutní mágové velmi rychle přišli na to, že v sobě kralevic ukrývá nemalou sílu, již není schopen zcela kontrolovat, a tak mu dočasně zatrhli praktikování zaklínadel. Mládence jejich krok vytočil natolik, že se rozhodl kouzlit po svém.

Trine 4: The Nightmare Prince; screenshot: recenze
Aktuálně vydané Trine 4: The Nightmare Prince je velmi příjemným překvapením, s jehož pomocí si vývojáři z Frozenbyte opět získali mé srdce.

Jeho čarování nakonec nedopadlo tak, jak si představoval, protože namísto toho, aby ho komunita kouzelníků prohlásila za velkého mága, musela po něm vyhlásit pátrání, do něhož byla ve finále zapojena i naše legendární trojice hrdinů. Kdo jiný by také mohl najít ztraceného prince než mág Amadeus, rytíř Pontius a zlodějka Zoya. Na počátku příběhu Trine 4: The Nightmare Prince je každý z trojlístku kontaktován na svém vlastním dobrodružství, v jehož rámci si má hráč možnost osahat jejich elementární schopnosti bez toho, aby si mohl vypomoci jiným členem družiny. Jakmile dokončíte všechna sólová vyprávění, hra vaše hrdiny konečně vyšle po stopě pohřešovaného mladíka, který nově získanými dovednostmi ohrožuje nejen sebe, ale také všechny ve svém okolí.

Trine 4: The Nightmare Prince před vás prakticky staví novou kapitolu odehrávající se ve známém světě, při jehož průzkumu si nejednou vzpomenete na klasické pohádky, v nichž vystupují humanoidní zvířátka a bradavicemi pokryté čarodějnice snažící se vás dostat do pece. Samotné vyprávění příběhu je tu navrženo velmi dobře, díky čemuž je hráč stabilně zásobován novými informacemi, s jejichž pomocí je schopen ve finále složit všechny střípky skládačky do jednoho perfektně vypadajícího obrazu, na nějž budete dlouho vzpomínat. Osobně jsem měl smůlu, že mi byl prezentován story trailer ukazující více než osmdesát procent děje, čímž mi byl citelně narušen celkový prožitek z toho, co jsem měl spatřit až při samotném hraní. Rozhodně proto nedoporučuji sledovat oficiální videa k Trine 4: The Nightmare Prince, pokud nemáte rádi spoilery.

Trine 4: The Nightmare Prince - puzzly I GEM (Gameplay)

Při průchodu Trine 4: The Nightmare Prince máte možnost čelit řadě hádanek. Většina vám však moc zabrat nedá, hra je totiž zacílena spíše na mladší publikum.

Příběh samotný máte možnost absolvovat buď sami, nebo s partou přátel, kteří se v klasickém režimu ujmou jednoho ze tří hrdinů. Citelnou inovací je přítomnost varianty pro čtyři hráče, v níž si máte možnost vybrat, koho chcete, takže vaše parta může být plná rytířů, zlodějů, nebo mágů čarujících jedno kouzlo za druhým. Kooperace patří v Trine 4: The Nightmare Prince mezi prvky, jež navyšují nejen znovuhratelnost, ale také celkovou zábavnost, pokud tedy budete mít někoho po ruce, rozhodně s ním tohle dobrodružství absolvujte.

Návrh úrovní zvládají ve Frozenbyte stále na jedničku

Tvůrci příběh Trine 4: The Nightmare Prince rozdělili do pěti aktů. Ty jsou pevně provázány, takže se vám nikdy nestane, že byste se v ději ztratili, což do jisté míry zajišťuje také přítomnost české lokalizace značně zvyšující celkovou přístupnost pro zdejší hráče. V rámci každé kapitoly je možné projít sérií map zasazených do určitého prostředí. Jednou se lze podívat do okolí hradu, jindy zas zavítáte do lesíku plného dobromyslně vyhlížejících medvídků, nebo na zamrzlé pláně, jimž vévodí impozantní sochy, po jejichž spatření jsem si ihned vzpomněl na Salazara Zmijozela z kultovní knižní série Harry Potter. Univerzum, v němž se máme možnost tentokrát pohybovat, je prostě a jednoduše opět pastvou pro oči, vedle nichž si jeho průchod jistě vychutnají díky soundtracku také vaše uši.

Trine 4: The Nightmare Prince; gameplay: bouře Trine 4: The Nightmare Prince; gameplay: květiny Trine 4: The Nightmare Prince; gameplay: krabice
Svět Trine 4: The Nightmare Prince vám nabídne řadu možností, jak zdolat určité překážky.

Hodně se mi tu líbí třeba skutečnost, že se vývojářům ve Trine 4: The Nightmare Prince povedlo vytvořit svět efektivně kombinující temné lokace z nejhorších nočních můr s místy prozářenými slunečními paprsky, na nichž skotačí bobulemi nadopovaná zvířátka. Právě díky tomuto perfektnímu mixu se tvůrcům podařilo vyhnout stereotypu, který se u řady podobně navržených her dostaví kvůli absenci pestřejšího prostředí a nedostatku skutečně zajímavých destinací, do kterých by mohl člověk zavítat. Abych řekl pravdu, už dlouho jsem nenarazil na 2.5D adventuru, jež by mi nabídla tak propracovaný koncept, že bych ji absolvoval na jediný zátah, jako právě recenzované Trine 4: The Nightmare Prince.

Samotný návrh jednotlivých úrovní tu má něco do sebe. Co destinace, to unikátní spektrum výzev a environmentálních hádanek. Zatímco severská krajina před vás staví hrátky s ledem a studenými vichry, les spíše cílí na to, abyste k překonání překážek použili vodu či sluneční světlo, s jehož pomocí dodáte rostlinkám silu nutnou k odstranění cestu blokujících balvanů. Osobně jsem byl v tomto ohledu nejvíce zaujat bažinami, jejichž obyvatelé se vyžívali v experimentech s elektřinou pohánějící stroje a zabíjející vše, co se přiblíží ke zdroji. Přestože se mi design Trine 4: The Nightmare Prince skutečně hodně líbí, upřímně si nejsem zcela jist, zda lze zdolat celou lokaci jen s použitím jediného hrdiny, jako tomu bylo v předchozích dílech série Trine, což mě trošku mrzí.

Trine 4: The Nightmare Prince - prostředí I GEM (Gameplay)

Některé úrovně jsou v Trine 4: The Nightmare Prince mimořádně temné.

Zajímavé taktéž je, že každá z úrovní je ve Trine 4: The Nightmare Prince rozdělena do minimálně patnácti úložných pozic, v nichž hra vždy zaznamená váš dosavadní postup. Vývojáři tímto způsobem značně usnadňují celkový průchod, protože namísto toho, abyste museli absolvovat celou pasáž či polovinu levelu, jste postaveni jen před krátký úsek, ve kterém se snáze hledají jak poklady, tak i lahvičky potřebné ke zdokonalení vašich hrdinů. Chápu, že se toto zjednodušení některým hráčům možná nebude zamlouvat. Za sebe ovšem musím říct, že se mi více než hodiny pátrat po dobře ukrytém flakonku líbí možnost vypravit se do pozice, v jejímž okolí se má nacházet hledaná cetka, nebo zkušenostní lahvička potřebná k plnému dokončení lokace.

Vývojový strom prošel v novém Trine řadou změn

Už od prvního dílu nám série Trine nabízela možnost zlodějku Zoyu, kouzelníka Amadea i válečníka Pontia stabilně vylepšovat za pomoci již zmíněných zkušenostních lahviček. Trine 4: The Nightmare Prince se v rámci elementární myšlenky neliší od zavedeného konceptu, takže vás nutí do stabilního sběru kouzelných flakónků, za něž po určité době zpřístupníte vašim šampionům bojové a podpůrné schopnosti, jejichž spektrum prošlo citelnou úpravou. Dáma s nenechavými prsty byla kupříkladu zbavena antigravitačních šípů, namísto nich jí Frozenbyte dalo antigravitační lano, jež funguje podobně, není s ním ovšem taková zábava jako s magickým projektilem. Určitou formou evoluce prošel také mág, který je nyní schopen své bedny a umění levitace použít jako zbraň proti nepřátelům.

Trine 4: The Nightmare Prince; gameplay: vaření lektvarů Trine 4: The Nightmare Prince; gameplay: princezna Trine 4: The Nightmare Prince; gameplay: rytíř
Každý z hrdinů je v Trine 4: The Nightmare Prince nucen čelit svému největšímu strachu, což není vždy úplně snadné.

Spektrum dovedností, jež si za pomoci magických lektvarů otevřete, je v Trine 4: The Nightmare Prince relativně omezené. Celkem se jedná o jedenáct schopností pevně provázaných s dovednostním stromem, který ani tak nezávisí na tom, jak zdatní jste sběrači, ale spíše na úrovni vašeho bojového umu. Primární vývojová větev je totiž pevně svázaná s tím, kolik nepřátel jste v průběhu své cesty zabili. Jakmile zlikvidujete dostatečné množství protivníků, můžete se vždy těšit, že v brzké době dostane některá z vašich postav vylepšení štítu, magickou knihu rozšiřující její znalosti nebo kouzelné šípy, bez nichž některé hádanky nevyřešíte. Mimoto je budete používat také k eliminaci monster náležejících k určitým elementům, kterým normální útoky moc nedělají.

Aktuálně nastavený vývoj postav je možná až příliš provázán s tím, jak daleko je hráč v příběhu, což se mi moc nezamlouvá, protože jsem si u této série příliš zvykl na to, že jsem limitován jen tím, kolik lahviček jsem do daného hrdiny investoval. Je neskutečně smutné, že si vývojáři namísto fungujících konceptů z 1 a 2 Trine vybrali pro Trine 4: The Nightmare Prince takovýto omezený mechanizmus vývoje. Kdyby sáhli raději po už fungujícím vzorci, celku by to jen prospělo, takto tu máme schéma, jež vás ani na okamžik nenutí k tomu, abyste přemýšleli nad tím, do kterých schopností si dovednostní body vrazíte a kterým se naopak dočasně vyhnete. Víceméně vše máte předem zaručeno a to je dle mého názoru špatně, protože tato značka nabízela vždy více možností, jakým směrem se ubírat.

Trine 4: The Nightmare Prince - I GEM (Gameplay)

Trine 3: The Artifacts of Power bylo průšvihem, na nějž dle některých zmínek v Trine 4: The Nightmare Prince ani sami vývojáři nevzpomínají úplně v dobrém.

2.5D Trine 4: The Nightmare Prince svědčí

Je skutečně škoda, že nám vývojáři z Frozenbyte nenaservírovali podobný koncept už před čtyřmi roky, kdy byla značka Trine na výsluní. Chybami se ovšem člověku učí, a tak tu nyní máme konečně po letech hru, za niž se vývojáři nemusí v žádném ohledu stydět. Trine 4: The Nightmare Prince je něco, po čem hráči volali poté, co vyšla bravurní expanze Trine 2: Goblin Menace. Kvalitní kousek s netradičním pohádkově laděným příběhem, nádhernými úrovněmi, poutavým soundtrackem, přístupnými hádankami a hratelností, která svou náročností rozhodně nikoho neodradí. Přestože se jedná o nesmírně vydařenou adventuru, ani jí se nepodařilo zcela vyladit design vývojového stromu a porazit bugy, které tuto značku odjakživa trápí. Nebýt těchto nedostatků, jednalo by se fakticky o to nejlepší, co lze na poli podobně laděných adventur najít.

Trine 4: The Nightmare Prince; screenshot: dopis
V průběhu svého putování budete v Trine 4: The Nightmare Prince nacházet různé sběratelské předměty a dopisy, které vám kromě příběhového pozadí nastíní také možná DLC.

Trine 4: The Nightmare Prince je krásná adventura, s jejíž pomocí vývojáři z Frozenbyte světu ukazují, že pokud se vyhnout třem rozměrům, jsou schopní tvořit kvalitní díla, jež okouzlí nejen vizuálem, ale také hratelností. Právě kvality tohoto titulu jsou důvodem, proč by ho neměli minout hráči, kterým se série Trine znechutila po vydání Trine 3: The Artifacts of Power. Nový zástupce této značky jim totiž kromě řady lehkých inovací nabídne vše, kvůli čemu si ji v minulosti zamilovali. V případě, že náhodou patříte mezi hrstku fandů třetího pokračování, raději se tomuto kousku vyhněte, protože se vrací do zajetých kolejí, jež vám úplně nemusí sedět. Za sebe investici do Trine 4: The Nightmare Prince doporučuji, jelikož je to pro fandy této značky prakticky povinnost.

Tato recenze byla napsaná pro PC verzi.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Trine 4: The Nightmare Prince: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 89 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
83 %
Audiovizuální zpracování
90 %
Znovuhratelnost
70 %
Trine 4: The Nightmare Prince; recenze

Klady

 • Rozsáhlá škála různorodých prostředí
 • Přístupná hratelnost
 • Nádherné úrovně
 • Poutavý soundtrack
 • Povedené hádanky
 • Netradiční příběh

Zápory

 • Přítomnost menších bugů
 • Nedostatečně propracovaný vývojový strom
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro Trine 4: The Nightmare Prince PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky (předpoklad)
Operační systém Windows Vista 32-bit Windows 7 64-bit
Procesor Intel Core i3-2115C 2.0GHz / AMD Athlon II X3 460 Intel Core i3-540 3.06GHz / AMD Athlon X4 730
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 260 v3 / Radeon HD 4870 NVIDIA GeForce GTX 560 / Radeon HD 6850
DirectX DirectX 10.0 DirectX 10.0
Operační paměť 4 GB 8 GB
Pevný disk 6 GB 6 GB
i Mohlo by vás zajímat

Trine 4: The Nightmare Prince vychází 8. října 2019 na PC, PS4, Xbox One a Switch. O novinkách vás budeme informovat.


Pohádka na finský způsob

• Z jiné perspektivy: 7. 10. 2019 • Autor: Jakub Němec

Na čtvrtý díl plošinovky Trine s podtitulem Nightmare Prince jsem se těšil už od jeho oznámení, protože finští tvůrci z Frozenbyte se vrátili k prověřenému 2,5D konceptu. Nádherná stylizace, podmanivě kouzelná hudba a důmyslné hádanky mě nadchly již během prezentace na letošním Gamescomu, kde se mi do rukou dostala verze pro Switch. Několik dní před vydáním mi na můj PS4 přistála plná verze a já se k ní velmi rád uchyloval, když jsem si potřeboval odpočinout od střílení na ostrově Auroa v Ghost Recon Breakpoint.

Od první minuty si Trine 4 získal mé srdce, protože mé dojmy z jedné z nejlepších her vyzkoušených v Kolíně nad Rýnem se potvrdily do posledního puntíku a možná ještě předčily má očekávání. Ohledně audiovizuálu už se více rozplývat nebudu (je boží, mimochodem), protože základem série od Frostbyte byly, jsou a pravděpodobně budou hádanky. Ty se mi zdají o něco snazší než v prvních dvou dílech, takže přístupnost pro hráče všeho věku je zaručena, přesto potrápí vaše mozkové závity, pokud budete toužit po všech diamantech a sběratelských předmětech. Tvůrcům se totiž povedlo velmi dobře zapracovat nové dovednosti hrdinů společně s jejich dřívějšími skilly.

Trošku jsem se obával soubojové části, protože trailery na ni kladly docela velký důraz, ale naštěstí jde jen o otázku cviku. Vlastně jsem vše vyřešil s Pontiem, ale ani Zoya není bezbranná. Postupem času se rozšíří seznam akčních schopností, díky nimž můžete noční můry přivázat provazem nebo hodit do propasti, což je opravdu uspokojivé. Přesto pro někoho mohou znamenat souboje problém, především ve vícefázových soubojích s bossy. Z mé strany tedy mohu Trine 4 The Nightmare Prince jedině doporučit, a to jak ve verzi pro PS4, tak po půlhodinovém zážitku na Switchi. Stejně tak potěší kooperační režim u jedné obrazovky.

Jakub Němec

Jakub Němec

Co si pamatuji, tak svou osobu schovávám za jméno Jakub Němec. Vždy mě to táhlo k prožívání příběhů spolu s hrdiny, takže se mou vášní už od dětství staly knihy a videohry. V interaktivních světech vyhledávám především plošinovky a RPG v jakékoliv formě, ale poslední dobou mě lákají také nezávislé tituly s inovativními nápady.


Trine 4: The Nightmare Prince – Novinky

 1. (19. 9. 2019) Neodhalili vývojáři skrze nový trailer k Trine 4 příliš? 
 2. (10. 8. 2019) Spolu s Trine 4: The Nightmare Prince dorazí i Trine: Ultimate Collection
 3. (18. 6. 2019) Zásadní roli budou v Trine 4 hrát hádanky a dovednosti jednotlivých hrdinů
 4. (16. 4. 2019) V boji vám v Trine 4: The Nightmare Prince budou co platní jen zlodějka s rytířem
 5. HW nároky pro Trine 4: The Nightmare Prince PC

Neodhalili vývojáři skrze nový trailer k Trine 4 příliš? 

• Novinka: 19. 9. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Žil byl jednou mladičký princ, kterému většina jeho rádců zrovna dvakrát nedůvěřovala, a tak se jednoho krásného dne rozhodl, že se pustí do studia kouzelných knih, jež mu zakazovali číst. Jeho pokus o vzpouru bohužel pro něj nedopadl, jak očekával. Namísto toho, aby se z něj stal všemi uznávaný mág, zmizel z povrchu zemského, což nezůstalo bez následků. Království nyní stojí na pokraji krize způsobené ztrátou jediného dědice. Vládnoucí třída proto opět povolává legendární hrdiny série Trine do akce. Přestože se Pontiovi, Zoyi ani Amadeovi moc nechce, nakonec se vydávají vstříc novému dobrodružství.

Trine 4: The Nightmare Prince - Story Trailer | Coming Oct 8

Pokud si chcete užít příběh Trine 4 skutečně na 100% rozhodně na tento trailer nekoukejte, protože se tak připravíte o řadu překvapení.

Na své výpravě tentokrát budou hrdinové muset čelit řadě různorodých výzev a nebezpečenství, s jejichž překonáním jim pomohou noví přátelé a schopnosti, jimiž naše hrdiny jejich stvořitelé obdařili. Na nejnovějším traileru vypadá Trine 4 opět o něco dynamičtěji než minule, očividně se bude jednat o díl, ve kterém nebude o akci nouze. Otázkou je, zda to celku prospěje, v minulosti se totiž zástupci této série zaměřovali spíše na řešení hádanek a pohybové rébusy, než na rubání nepřátel.

Nový trailer k Trine 4 se mi moc nelíbí, odhaluje na můj vkus možná až příliš mnoho informací. Namísto toho, aby vývojáři většinu detailů zaměřených na příběh přísně tajili, bez okolku nám je prezentují, jako by se nechumelilo. Moc nechápu, proč se rozhodli z děje ukázat tolik, přeci jen se jedná především o na vyprávění zaměřenou hru, u níž nechce člověk mít žádnou představu o tom, co se přesně stane v polovině, či v závěru jeho dobrodružství. Snad mají v rukávu ještě nějaký ten trumf, s nímž se vytasí 8. října, kdy jejich dílo vyjde.

• Zdroje: YouTube (Modus Games), Tisková zprávaSpolu s Trine 4: The Nightmare Prince dorazí i Trine: Ultimate Collection

• Novinka: 10. 8. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Trailery oznamující datum vydání jsou vždy plné akce, mají totiž nalákat dosud nerozhodnuté kupující. Nové video k Trine 4: The Nightmare Prince se výrazně neliší od tradičního pojetí takto laděných záběrů. V akci máme možnost vidět všechny hrdiny série bez milosti likvidující monstra z říše nočních můr, jejichž škála vypadá relativně rozsáhle. Skutečným překvapením je představení kooperace pro čtyři hráče, díky níž budeme mít ve hře širší spektrum modelů postav než v minulosti.

Trine 4 - Release Date Reveal Trailer

Nové záběry Trine 4: The Nightmare Prince jsou plné akce, která ukazuje, že se novinka od svých předchůdců příliš neodklání.

Je vcelku škoda, že při příležitosti přidání kooperace pro čtyři hráče se vývojáři nerozhodli do Trine 4: The Nightmare Prince vložit novou postavu, která by sérii Trine mohla posunout o kus kupředu bez toho, aby pokazila hratelnost, či celkovou atmosféru. Bohužel se tvůrci k tomuto kroku neodvážili. Namísto toho dali hrdinům prvních tří dílů série Trine nové schopnosti, z nichž mi nejvíce učarovalo kouzlo teleportace, jež dostal Amadeus, jehož škála zaříkadel by potřebovala rozšířit útočnými svitky, nikoliv vyvolávací a pohybovou magií.

Kromě Trine 4: The Nightmare Prince vyjde osmého října na PS4, Xbox One, Nintendo Switch také Trine: Ultimate Collection, která bude vedle očekávaného čtvrtého dílu obsahovat také všechna předešlá dobrodružství, na nichž společnost Frozenbyte v minulosti pracovala. Pokud si hráči první zmíněné objednají v předstihu, dostanou zdarma Toby’s Dream DLC Level, v němž se převtělíme do psíka Tobyho a absolvujeme s ním dobrodružství v tajuplném hradě a v jeho okolí. V naší redakci se už na Trine 4: The Nightmare Prince těšíme, takže snad se nic nepokazí a už za pár měsíců se opět vydáme na dobrodružství po pohádkovém světě plném nočních můr.

• Zdroje: YouTube Zásadní roli budou v Trine 4 hrát hádanky a dovednosti jednotlivých hrdinů

• Novinka: 18. 5. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

V osmnácti minutách nových záběrů z E3 2019 nám toho vývojáři z Frozenbyte představili skutečně hodně, prakticky by se dalo říct, že světu ukázali velkou část herních mechanizmů, s nimiž můžeme ve Trine 4: The Nightmare Prince počítat. Hned v úvodu prošli krátkou tutoriálovou lokací, kde se pustili do zalévání, které patří mezi jeden z charakteristických prvků série Trine. Ukázáno bylo taktéž překonávání rozsáhlé škály pastí, jejichž zdolání šlo určitým postavám lépe než jiným. Celkově jsme však nakonec měli možnost vidět v akci všechny přítomné, protože bez dovedností jednoho je velmi náročné jednotlivé úrovně dokončit. Když jste však dostatečně šikovní, jde to, tvůrci se však rozhodli jít cestou, kde dali prostor celé trojici, což ve finále dává celkem smysl.

Trine 4 – E3 Gameplay Walkthrough

Trine 4: The Nightmare Prince se vrací ke kořenům série, která většinu fanoušků oslovila především pohádkovým zpracováním.

Při hraní Trine 4: The Nightmare Prince došlo nakonec i na souboje, kterých při hraní nebude podle slov vývojářů nedostatek. Přestože bude většina lokací zpočátku vypadat jako z pohádky, nejednou se vám stane, že se velmi pěkné kulisy začnou ihned po vašem příchodu zaplňovat monstry z vašich nejhorších nočních můr. Střety v Trine 4: The Nightmare Prince vypadají velmi svižně, hrdinové jsou při nich nuceni použít většinu svých schopností. Velmi dobře je na ně očividně připravena zlodějka Zoya spolu s rytířem Pontiem, bez nichž by to Amadeus zřejmě nezvládl, škoda, že mu vývojáři konečně nedali k dispozici nějaké to útočné kouzlo, s jehož pomocí by mohl fungovat stejně samostatně jako jeho společníci.

Trine 4: The Nightmare Prince vypadá na nově prezentovaných záběrech z E3 2019 velmi podobně jako jeho úspěšní předchůdci, na které kritici i komunita s láskou vzpomínají. Komplet je očividně plný různých pohybových hádanek, nečekaných soubojů a kvalitně navržených úrovní, jejichž průchod si užije každý fanoušek této legendární série, jejíž autoři v posledním dílu udělali s expanzí do 3D chybu, kterou se nyní snaží napravit. Zahrát bychom si měli Trine 4: The Nightmare Prince na PC, Xbox One, PS4 a Nintendo Switch, na podzim pokud ovšem nedojde k výraznějšímu odkladu.

• Zdroje: YouTube V boji vám v Trine 4: The Nightmare Prince budou co platní jen zlodějka s rytířem

• Novinka: 16. 4. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Oznámení Trine 4: The Nightmare Prince pro mě bylo velmi příjemným překvapením, protože jsem popravdě moc nečekal, že tato série po nezdařeném třetím dílu ještě někdy dostane dalšího zástupce. Nakonec se však Frozenbyte podařilo přesvědčit distributora a čtvrtému titulu z jejich dílen bylo umožněno vzniknout. Už na prvních exkluzivních záběrech pro server IGN je jasné, že se poučili ze svých chyb a nadobro se odklání od 3D, které jim v minulosti moc štěstí nepřineslo. Opět se tím pádem vrátili k u hráčů tolik oblíbenému 2.5D, jež je výhodné nejen kvůli nižší výkonnostní náročnosti, ale také díky menší náchylnosti k bugům.

Trine 4: The Nightmare Prince – gameplay

Trojici hrdinů se v Trine 4: The Nightmare Prince vydá znovu na nebezpečnou výpravu, jejímž cílem bude tentokrát nalezení mladičkého prince stiženého nočními můrami.

Trine 4: The Nightmare Prince nám dá do rukou opět tři protagonisty, kteří budou svůj příběh vždy startovat v sólovém scénáři, jenž hráči pomůže sžít se s mechanizmy jednotlivých tříd. Jak můžeme vidět na záběrech z hraní za rytíře Pontia, bude se jednat o postavu určenou převážně na hrubší práci a obranu společníků, k čemuž mu bude sloužit štít spolu s mečem. Zlodějka Zoya bude o kapku ofenzivnější hrdinkou pracující převážně s lukem, elementárními šípy a zlodějským hákem, s jehož pomocí bude schopná rozlousknout nejednu hádanku, kterou jí vývojáři z Frozenbyte postaví do cesty. Nejslabší mi z celé trojice přijde Amadeus, jenž si od tvůrců stále ještě nevysloužil ofenzivní magii, takže bude opět disponovat jen levitačními kouzly a slabšími vyvolávacími svitky.

Amadeus nebude díky svým schopnostem nejlepší postavou pro bojové situace. Pokud budete hrát s přáteli, nezbude vám nic jiného, než hráče kontrolujícího mága stabilně střežit za pomoci dvou zbývajících postav, které mají přeci jen daleko více bojově laděné dovednosti než kouzelník. Spektrum nepřátel, na něž bychom měli v Trine 4: The Nightmare Prince narazit, působí na první pohled relativně rozsáhle. Do cesty by se nám měla postavit divá zvěř, nemrtví vládci a monstra z říše stínů, která budou představovat díky názvu hry zřejmě nejčastěji eliminované soky. Vzhledem k tomu, že vypadá Trine 4: The Nightmare Prince na první pohled skvěle, se už nemohu dočkat, až k nám na podzim dorazí.

• Zdroje: YouTube (IGN)


Trine 4: The Nightmare Prince – Dojmy z Gamescomu 2019

 1. Výprava proti nočním můrám
 2. Chytré puzzly základem Trine 4: The Nightmare Prince
 3. Nechte mi ten ovladač ještě chvilku
 4. HW nároky pro Trine 4: The Nightmare Prince PC

Výprava proti nočním můrám

• Dojmy z GC 2019: 29. 8. 2019 • Autor: Jakub Němec

Prezentace k Trine 4: The Nightmare Prince byla mým vstupem do letošní výstavy Gamescom a s odstupem se nebojím říci, že z mého pohledu se jednalo o jeden z nejlepších titulů, které se mi během těch tří dnů německého videoherního pekla dostaly pod ruku. Tvůrci ze studia Frozenbyte si totiž po posledním díle přeneseném do třetího rozměru uvědomili, že kouzlo jejich plošinovky tkví úplně v něčem jiném. Proto se vrátili zpět ke kořenům a já musím přiznat, že se jim opět povedlo vytvořit pohádkovou atmosféru, jež potěší mladší publikum a dospělé přenese zpět do dětství, když budou s potutelným úsměvem řešit problémy místního světa.

Trine 4: The Nightmare Prince; screenshot: medvěd
Z nevinného medvěda se díky síle princových nočních můr může stát lítý dravec, který vám v Trine 4: The Nightmare Prince půjde po krku.

Jak jste se mohli dočíst v našem novinkovém zpravodajství, opět se setkáme s trojicí hrdinů rytířem Pontiem, zlodějkou Zoyou a kouzelníkem Amadeem (jenž jako by z oka vypadl jednomu z prezentujících tvůrců), kteří musí vyřešit trable prince sužovaného nočními můrami, jež kvůli neznámé magické síle nabývají reálných kontur a sužují jeho zemi. Během přibližně deseti hodin herní doby se tak proskáčete a probijete pěti akty, v nichž vás čeká mnoho hádanek a soubojů s nebezpečně roztomilými rysy. Tvůrci přiznávají, že nováčci se v jejich díle zdrží o něco déle, ale to určitě není na škodu.

Chytré puzzly základem Trine 4: The Nightmare Prince

Tvůrci z Frozenbite sídlící na stánku vydavatele Modus byli velmi otevření ke všem otázkám, protože jejich titul už je téměř hotový, aby taky ne, když za necelé dva měsíce vychází. Díky tomu jsem se dozvěděl, že na puzzlech se pracovalo nejdéle ze všech mechanik. A opravdu lze pozorovat, jak hravé jsou hádanky využívající logiky, fyzikálních zákonů, dovedností hrdinů a ručně malovaného prostředí. Oku lahodící 2,5D úrovně přímo vybízejí k průzkumu a zkoušení, co všechno můžete udělat. Setkáte se tak s řadou tajných místností, což vám přidá zkušenosti k upgradovaní schopností trojice bojovníků, ale také narazíte na tajemné pergameny poodhalující pozadí příběhu.

Trine 4: The Nightmare Prince; screenshot: puzzle
Hádanky vám v Trine 4: The Nightmare Prince opravdu zavaří mozek.

Některá místa budou pro všedního hráče opravdu zakletá a dostat se k nim bude hodně velký nápor na mozkové závity. Do toho všeho vás budou na dedikovaných místech přepadávat potvory z princových snů, s nimiž zatočíte díky Zoye a Pontiovi, ale ani Amadeus nebude zcela bezbranný. Tvůrci se usmívali, když mydlili zplozence lukem a mečem a já se zeptal, jestli by je nemohli telekinezí všechny naházet do díry s bodci. A přesně to udělali. V určitých směrech tak bude lepší v soubojích využívat bojácného kouzelníka, protože to ušetří moře času.

Jako velmi zajímavá složka se mi jeví souboje s bossy. Ti jsou vytvořeni podle nočních běsů našich hrdinů a musí jim čelit sami, aby překonali svůj strach. V singleplayeru tak budete mít jasně dedikovanou postavu, což platí také při hraní ve více lidech. My jsme viděli rvačku s Pontiovými přeludy, jíž se zúčastnili dva stejní rytíři se štíty, ale graficky velmi jasně odlišení, takže nedocházelo k chaosu na bojišti. Souboje se závěrečnými monstry prochází několika fázemi, kdy se protivníci stále agresivněji snaží ukončit vaši existenci. Náročnost soubojů prý může u některých hráčů notně natáhnout herní dobu.

Trine 4: The Nightmare Prince; screenshot: souboj
Souboje budou doménou rytíře a zlodějky, ale i slabý kouzelník se vypořádá s potvorami po svém.

Nechte mi ten ovladač ještě chvilku

Po prezentaci se tvůrci konečně odhodlali předat nám switchové ovladače, abychom si mohli Trine 4: The Nightmare Prince vyzkoušet sami. Nebudu moc přehánět, když řeknu, že jsem dostal pocit jako bych cestoval časem, protože čtyřka se hraje stejně dobře jako první dva glorifikované díly. Hádanky mi přišly o něco záludnější, ale báječně jsem se u nich bavil a během dvaceti minut pokořil dvě tutoriálové mise. Za sebe tak mohu říct, že ovládání na gamepadech bylo velmi komfortní a velmi snadno může konkurovat řízení hry přes klávesnici a myš, které je také podporováno. Inu, nezbývá než čekat do 8. října, kdy Trine 4 vyjde pro PC, PS4, Xbox One a Switch. Já budu čekat v první řadě a mám v úmyslu si pořizovat Ultimate Collection se všemi díly najednou.

• Zdroje: Vlastní


Trine 4: The Nightmare Prince – Preview

 1. Expanze do 3D nedopadla pro Trine dobře
 2. Trojlístek hrdinů se v Trine 4: The Nightmare Prince utká s novou hrozbou
 3. Frozenbyte tentokrát sází na osvědčené karty
 4. HW nároky pro Trine 4: The Nightmare Prince PC

Expanze do 3D nedopadla pro Trine dobře

• Preview: 11. 3. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Každá slavná herní série má za sebou minimálně jeden díl, po jehož vydání to s ní kvůli jeho pochybným kvalitám nevypadalo moc dobře. Pádu se po letech prosperity nakonec dočkala i kultovní plošinovka Trine, u které by to čekal jen málokdo, protože její první zástupci patřili mezi jedny z nejvýraznějších žánrových děl. Její třetí pokračovatel bohužel kvůli expanzi do 3D prostoru vyloženě propadl. Jeden by si řekl, že Frozenbyte po tomto přešlapu již další projekt nevytvoří, nakonec se jim zřejmě povedlo ukecat vydavatelskou společnost Modus Games. Ta jim dala zelenou k tvorbě Trine 4: The Nightmare Prince, které se má v rámci hratelnosti vrátit do bodu, kdy k nám dorazilo Trine 2.

Trine 4: The Nightmare Prince – oznámení (trailer)

Trine 4: The Nightmare Prince má být novým dílem známé série, skrze nějž se vrátíme ke kořenům značky.

I když se některým hráčům líbilo inovativní 3D, většina ho spíše kritizovala, a tak se nakonec vývojáři z Frozenbyte rozhodli zařadit zpátečku, což je důvod k oslavě hlavně pro ty, kterým Trine 3 stejně jako mně moc nesedělo. Trine 4: The Nightmare Prince nám má opět nabídnou klasický 2,5D koncept, s jehož pomocí si získali srdce komunity první zástupci této pohádkově laděné série, jež kladla velký důraz na spolupráci všech zúčastněných.

Trojlístek hrdinů se v Trine 4: The Nightmare Prince utká s novou hrozbou

Jak již bylo řečeno v předchozím odstavci, série Trine vždy hodně sázela na kooperaci. Trine 4: The Nightmare Prince by měl být jejím typickým zástupcem, takže se můžeme těšit na trojici odlišně navržených hrdinů s unikátními vývojovými stromy. Nabídnuti by nám opět měli být agilní zlodějka Zoya, udatný rytíř Pontius a pacifistický mág Amadeus, jehož schopnosti byly vždy spíše podpůrného ražení, což se o dovednostech ostatních říct rozhodně nedalo.

Trine 4: The Nightmare Prince; wallpaper: kniha
Pohádková knížka v Trine 4: The Nightmare Prince odstartuje příběh trojice hrdinů, kteří s ní měli v minulosti už tu čest.

Vydat bychom se v Trine 4: The Nightmare Prince měli na výpravu, jejímž cílem bude nalezení a záchrana nezkušeného prince Seliuse. Hledat jej naši hrdinové budou především proto, že je zdrojem neskutečně živých nočních můr, které pomaličku prosakují do reality a začínají ohrožovat obyčejné obyvatele království, nemajících o problémech svého budoucího panovníka ani potuchy. Na své cestě za mladíkem s nepěknými sny se bude muset slavná trojice utkat s nepřebernou škálou nepřátel a vypořádat se s různě navrženými logickými hádankami, jež vždy patřily mezi hlavní trumfy této vyvedené série.

Frozenbyte tentokrát sází na osvědčené karty

Sázení na divoké trumfy se Frozenbyte v minulosti příliš nevyplatilo, což je zřejmě hlavním důvodem, proč se v Trine 4: The Nightmare Prince vrací k osvědčenému konceptu. Z aktuálně představených záběrů lze soudit, že tentokrát dostaneme do rukou plošinovku, která bude hodně podobná Trine 1 a 2. Ideální by zřejmě bylo, kdyby nám byl nabídnut druhý díl s novým příběhem, propracovanějšími hádankami, osobitějším vývojovým stromem a lepším vizuálním kabátcem, protože se jednalo o titul, jenž byl na rozdíl od svého předchůdce i nástupce maximálně vyladěn.

Trine 4: The Nightmare Prince; screenshot: vlk, souboj
Skřety a nemrtvé, s nimiž jsme se museli v minulosti střetávat, v Trine 4: The Nightmare Prince nahradí noční můry.

Za sebe musím uznat, že se na Trine 4: The Nightmare Prince skutečně hodně těším, protože u prvních dvou dílů série jsem strávil nemálo času. Doufám však v to, že se vývojáři opět nepokusí zbytečně experimentovat na úkor fungujících mechanizmů. Trine 4: The Nightmare Prince by mělo dorazit na PS4, PC, Nintendo Switch a Xbox One v průběhu podzimu 2019.

• Zdroje: Tisková zprávaYoutube (Modus Games) 

Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací