AD schízovačka LEGO boost duben

Uncharted: The Lost Legacy (RECENZE) – jde to i bez Drakea

Zobrazit katalog

Studio Naughty Dog přichází s nejnovějším dílem své slavné a opěvované akční série Uncharted. Hlavním hrdinou ale tentokrát není Nathan Drake, nýbrž Chloe a Nadine, které fanoušci můžou znát z předchozích dílů. Obstojí hra v porovnání se zbytkem série, navíc bez svého obvyklého protagonisty? A dokáže si Uncharted: The Lost Legacy užít i člověk neznalý předchozích dílů? V naší recenzi se dozvíte vše potřebné.

Uncharted: The Lost Legacy (hra) | Uncharted (IP)

Akční adventura Uncharted: The Lost Legacy patří do série Uncharted a jedná se o standalone expanzi k Uncharted 4: A Thief's End. Titul vyvíjí studio Naughty Dog a vydává společnost Sony Interactive Entertainment. Hra vychází 22. 8. 2017 na PS4 s českou lokalizací (text). Hra obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze 

Co všechno se v recenzi Uncharted: The Lost Legacy dozvíte?

 1. Nový začátek série Uncharted
 2. Uncharted: The Lost Legacy – krása nezná hranic
 3. Uncharted: The Lost Legacy – příběh především
 4. Hádanky a střelba v libovolném pořadí
 5. Jak se povedlo Uncharted: The Lost Legacy?
 6. Recenze Uncharted: The Lost Legacy: závěrečné hodnocení

Nový začátek série Uncharted

• Novinky: 2. 9. 2017 • Autor: Štěpán Lenk

Na rovinu – Uncharted patří mezi mé největší videoherní resty. Jsem si dobře vědom kultovního statusu provázejícího tuto sérii, bohužel jsem se zatím nedostal k tomu si všechny čtyři díly zahrát. Z větší části za to může i fakt, že v době vydání prvních tří dílů jsem ještě nevlastnil žádnou konzoli a později už jako majitel PS4 se mi nechtělo naskakovat do rozjetého vlaku se čtvrtým dílem.

A protože studio Naughty Dog se dušuje, že Drakeův příběh je definitivně uzavřen, Uncharted: The Lost Legacy mi přišlo jako ideální příležitost do tohoto dobrodružného světa alespoň nakouknout. Třeba právě tato zkušenost bude impulzem zahrát si Uncharted pěkně od začátku.

Uncharted: The Lost Legacy; Wallpaper: Chloe, Nadine, Vodopad, mapa, grafika

Podobných scenérií si v Uncharted: The Lost Legacy užijete do sytosti. Audiovizuální zpracování je prostě fantastické.

Uncharted: The Lost Legacy – krása nezná hranic

Pojďme se hned na začátek trochu netradičně věnovat audiovizuální stránce. Nebojte, bude to rychlé. Je totiž naprosto fantastická. Už první minuty odehrávající se v revolucí zmítaném indickém městě atmosférou přímo přetékají, jakmile se ale vaše podrážky dotknou země ghátské džungle, nádherná grafika vám prostě vyrazí dech.

Po krátkém prologu se hráči otevře rozlehlá lokace Západního Ghátu a je pouze na vás, kam a v jakém pořadí se vypravíte ji prozkoumávat. A pište si, že se na průzkum v Uncharted: The Lost Legacy vrhnete s radostí. Lépe zpracovanou přírodu jsem snad ještě neviděl a je to vážně překrásná podívaná. Prostředí ale rozhodně není stereotypní, dočkáte se i spousty polorozpadlých budov, chrámů nebo obřího ztraceného města, takže nudit se vskutku nebudete. Všechny lokace jsou navíc výtečně zpracované a míra detailů je až ohromující.

Často jsem se přistihl, že svým džípem jedu nazdařbůh bez nějakého cíle a prostě se jen kochám. Autoři jsou si navíc povedené grafiky zřejmě vědomi, jelikož vám do vínku dali i poměrně robustní Photo mód, se kterým se můžete patřičně vyblbnout a dosáhnout tak opravdu atmosférických záběrů.

Nejde ale jen o ztvárnění krajiny, animace pohybů, mimika a dabing jednotlivých postav (a zvuky obecně) jsou na prvotřídní úrovni. Všechno se hýbe a zní, jak má, a jen těžko se hledají nějaké chyby. Audiovizuální zážitek vám tedy Uncharted: The Lost Legacy zprostředkuje naprosto fantastický, ale hratelnost naštěstí není nijak pozadu.

Uncharted: The Lost Legacy; Gameplay: photo mod, Chloe, Nadine, dzip Uncharted: The Lost Legacy; Gameplay: Nadine, Chloe, vodopad, mapa

i Mrkněte na náš nový Herní magazín!

Uncharted: The Lost Legacy – příběh především

Děj Uncharted: The Lost Legacy by šel shrnout asi takto (bez spoilerů): Chloe Frazer se vydává po stopách starobylého indického artefaktu – klu boha Ganéši. Po jeho stopách se ale pouští i psychopatický vůdce armády rebelů Asav, Chloe si tedy na pomoc s pátráním a případnou ochranu najímá bývalou žoldačku Nadine Ross. Nebudou to ale mít jednoduché, protože Asav není zrovna člověk, který by se lehko vzdával…

Příběhově je Uncharted: The Lost Legacy velmi dobré. Neposouvá nijak zvlášť hranice svého žánru, ale je to svižné, napínavé a často i vtipné dobrodružství. Dočkáte se i několika zvratů a v určitých pasážích se pro samý adrenalin v krvi budete zapomínat vůbec nadechnout. Hlavní nedostatkem je, že dějovou linku dohrajete pod deset hodin. Vás ale určitě zajímá, jestli je Uncharted bez svého obvyklého hlavního hrdiny Drakea vůbec Uncharted, že?

Uncharted: The Lost Legacy; Wallpaper: buh Ganesha

Zápletka se točí okolo dávno ztraceného klu boha Ganéši. Dostat se k němu bude pořádná dobrodružná jízda.

Abych to uvedl na pravou míru, hry jsem sice nehrál, ale s postavou Nathana Drakea jsem se díky samostudiu na YouTube obeznámil poctivě. Je to charismatický, kvalitně napsaný charakter, proto dobře chápu obavy fanoušků, že jejich oblíbená série už nebude to co dříve. Nathanova nepřítomnost ale naštěstí ničemu nevadí. Uncharted: The Lost Legacy totiž funguje jako naprosto samostatné dobrodružství, které si lze užít i bez znalosti předchozích dílů série. Sice dějově navazuje na Uncharted 4: A Thief’s End, díky skvěle napsaným dialogům naštěstí není problém pochopit kontext a zorientovat se.

Ústředním motivem Uncharted: The Lost Legacy je pomalu vznikající přátelství mezi Chloe a Nadine. Zpočátku se jedná o čistě profesionální vztah, protože obě hrdinky po Ganéšovu klu prahnou každá ze svých osobních důvodů. Strohá, pragmaticky smýšlející Nadine navíc upovídanou a volnomyšlenkářskou Chloe často nemůže vystát a dochází ke konfliktu odlišných povah. Postupem času ale vidíte, jak jim na sobě pod vlivem zažitých dobrodružství záleží víc a víc a stávají se z nich přítelkyně.

Uncharted: The Lost Legacy; Gameplay: Nadine, Chloe, slon Uncharted: The Lost Legacy; Wallpaper: Asav, nepritel Uncharted: The Lost Legacy; Gameplay: Chloe, Nadine, plavani

Za zmínku stojí i hlavní záporák Asav, fascinující svou proměnlivostí. V jednu chvíli působí jako kultivovaný intelektuál schopný rozumné domluvy, o pár sekund později se z něj stává chladnokrevný psychopat, který si tvrdě jde za svým cílem. Nutno podotknout, že si tvůrci dali s charaktery ve své hře skutečně záležet. Jsou uvěřitelné, chovají se logicky a vybudujete si k nim opravdový vztah. Konkrétně Asava budete ke konci hry chtít praštit do hlavy minimálně ovladačem, to vám garantuji.

Mimochodem, ačkoli celou hru hrajete za Chloe, ani jednou se mi nestalo, že by se mi má počítačem kontrolovaná parťačka Nadine nějak pletla do cesty. Oproti jiným hrám nikde nepřekáží, nezasekává se, naopak je poměrně schopná a dokáže se o sebe postarat i v bojových situacích. Díky bohu za to, protože absolvovat celou hru po boku špatně naprogramované společnice by mohlo z Uncharted: The Lost Legacy udělat takřka nehratelnou záležitost. Naštěstí se tak nestalo.

Uncharted: The Lost Legacy; Gameplay: Nadine, Chloe, grafika, mapa, vyhled Uncharted: The Lost Legacy; Gameplay: mapa, grafika, skok, vodopad


i Mohlo by vás zajímat
God of War (PREVIEW) dohrajete zhruba za 30 hodin
Monster Hunter World (PREVIEW) – lovte obří monstra po boku přátel
Assassin's Creed Origins (RECENZE) – skvělý návrat upadající série
Darksiders 3 (PREVIEW) – nové gameplay video

Hádanky a střelba v libovolném pořadí

Minimálně první polovina hry se v Uncharted: The Lost Legacy odehrává v otevřeném světě. K dispozici máte džíp a prázdnou mapu, kterou postupným objevováním a prozkoumáváním brzy začnete zaplňovat značkami a poznámkami. Dál už je to na vás. Běžte si, kam chcete a v jakém chcete pořadí. Musím autorům vyseknout poklonu, jak mistrně se jim podařilo spojit pocit absolutní volnosti s pevně danou kostrou příběhu. Ano, chtě nechtě časem narazíte na skriptované situace, které vás v dějové lince posunou dále, ale je to udělané tak nenápadně a plynule, že opravdu získáte dojem živoucího, samostatně fungujícího světa.

Hlavním pilířem hratelnosti je mix pečlivého průzkumu lokací a hledání pokladů, řešení rozličných puzzlů, dynamických akčních pasáží, šplhání a řízení věrného džípu. Střílení, řízení a šplhání funguje přesně tak, jak očekáváte, a je těžké si na něco stěžovat.

Uncharted: The Lost Legacy; Gameplay: Nadine, Chloe, puzzle Uncharted: The Lost Legacy; Gameplay: puzzle

Puzzlů si v Uncharted: The Lost Legacy užijete do sytosti. Nejsou nijak přehnaně složité, zároveň ale nejsou úplně triviální a některé vám dají pěkně zabrat. Nadine  ale při vašem zápolení s rébusy nestojí nečinně opodál a pokud vám řešení trvá podezřele dlouho, nenápadně vám naznačí, jak dál. Obecně ale platí, že jsou všechny hádanky nápadité a po jejich rozlousknutí se dostaví patřičné zadostiučinění.

Uncharted: The Lost Legacy je primárně akční hra a bez vystřílení spousty nábojů se daleko nedostanete. Pokud ale po palných zbraních saháte opravdu až v krajních případech, máte možnost se schovávat ve vysoké trávě a nepřátele odstraňovat jednoho po druhém. Vzhledem k jejich vysoké inteligenci to ale není nic jednoduchého a často na přestřelku stejně dojde. Mějte se ale na pozoru – protivníci se schovávají, kryjí a jsou neustále v pohybu. AI je tedy na vysoké úrovni, což je skvělá zpráva.

Uncharted: The Lost Legacy; Wallpaper: Chloe, Nadine, souboj, zbrane

Akčních momentů je ve hře celá řada. Vaše počítačem řízená parťačka Nadine se o sebe naštěstí dokáže postarat a častokrát vám zachrání kůži.

A pokud vás omrzí po sobě střílet s počítačem, Uncharted: The Lost Legacy obsahuje kompletní multiplayer z předchozího dílu Thief’s End, ale obohacuje jej o nové postavy, skiny a zbraně. Novinkou je také mód Survival Arena, ve kterém s dalšími hráči čelíte vlnám nepřátel s různými zbraněmi a výbavou. Nejde sice o nic převratného, ale je to nepochybně zábavný bonus, který se tvůrci nemuseli ani obtěžovat do hry zahrnout. Takže díky, Naughty Dog.

Uncharted: The Lost Legacy; Gameplay: lezeni Uncharted: The Lost Legacy; Gameplay: lezeni

Jak se povedlo Uncharted: The Lost Legacy?

Uncharted: The Lost Legacy je skvělá akční hra, ale především napínavé dobrodružství s krásnou grafikou a sympatickými hlavními postavami, na jehož konci si budete přát, aby trvalo o něco déle. Kratší herní doba je asi jediným problémem této hry, na druhou stranu se prodává za sníženou cenu, takže o nějakém zásadním stěžování nemůže být řeč. S touto PS4 exkluzivitou prostě chybu neuděláte.

Napínavé putování Chloe a Nadine ze mě téměř okamžitě udělalo fanouška celé série a už se nemůžu dočkat, až si projdu všechny díly série pěkně od začátku. Moc bych si přál, aby studio Naughty Dog svět Uncharted neopouštělo a tento krásný vesmír plný hledání pokladů a zajímavých postav nadále rozvíjelo. A teď mě omluvte, mám v plánu se seznámit s jistým Nathanem Drakem. Neznáte ho někdo náhodou? The Lost Legacy vyšlo 23. 8. 2017, tato recenze byla napsána pro exkluzivní PS4 verzi.

Uncharted: The Lost Legacy; Gameplay: dzip, mapa

Uncharted: The Lost Legacy můžeme s klidem zařadit k tomu nejpovedenějšímu, co přinesl herní rok 2017. V rámci našeho žebříčku se umístil na celkově devátém místě, více v článku nejlepší hry.

Recenze Uncharted: The Lost Legacy závěrečné hodnocení

Hodnocení 90% GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
90%
Audiovizuální zpracování
95%
Znovuhratelnost
80%
Uncharted: The Lost Legacy; cover-obal

Klady

 • Krásná grafika
 • Napínavý příběh
 • Strhující akční pasáže
 • Inteligentní nepřátelé

Zápory

 • Krátká herní doba
Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Hraním videoher svůj volný čas trávím už pěknou řádku let, jejich recenzování jsem se ale začal věnovat až kolem roku 2017. Mými oblíbenými žánry jsou RPG a akční adventury, nepohrdnu ale i nějakým tím zápasem o přežití v battle royale titulech nebo čistokrevnou FPS. Obecně u her razím heslo, že skvělá hratelnost je nadřazená nabušené grafice.






UNCHARTED: The Lost Legacy | PS4 (Launch trailer)

• 18. 8. 2017

Uncharted: The Lost Legacy - Western Ghats Video | PS4 (Gameplay)

• 25. 7. 2017

Uncharted: The Lost Legacy – E3 Extended Gameplay | PS4

• 20. 6. 2017

Uncharted: The Lost Legacy – PS4 E3 2018 (Story Trailer)

• 12. 6. 2017

UNCHARTED: The Lost Legacy - PlayStation Experience 2016: Announce Trailer | PS4

• 3. 12. 2016

Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací