Výhody legálního operačního systému Microsoft Windows 10

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Ještě před několika lety kdekdo vnímal vlastnictví legálního operačního systému Windows skoro jako sprosté slovo. S nástupem operačního systému Microsoft Windows 10 se však myšlení drtivé většiny uživatelů změnilo. V ceně nového notebooku nebo počítače totiž dostanete legální systém prakticky zadarmo. Jaké vlastně přináší legální operační systém výhody? A jak ho správně používat, aby fungoval zcela spolehlivě?

Notebook s Windows 10?

Výhody legálního operačního systému Microsoft Windows 10 – OBSAH

 1. Vyměňte starý počítač za nový
 2. Podpora pro Windows 7 bude brzy ukončena
 3. Jak vybrat nový notebook s Windows 10?
 4. 6 výhod nového počítače nebo notebooku s Windows 10
 5. Funkce legálního systému Windows 10
 6. Jak správně používat Windows 10

Vyměňte starý počítač za nový

Dle průzkumů renomovaných společností představuje průměrné stáří počítače klidně i 5 a půl roku. Mnoho uživatelů tak zůstává u starších přístrojů a nevyužívá možností, které dnes moderní technologie nabízejí. Pokud se jedná o vyžilý notebook, mezi hlavní negativa patří krátká výdrž baterie, vysoká hmotnost a často již nedostačující výkon pro každodenní činnosti, jako je např. přehrávání videí ve vyšším rozlišení. Starší stolní počítače pak trpí zbytečně vysokou spotřebou elektrické energie a také nedostatkem výkonu.

Nejschůdnějším řešením v tomto směru je nákup nového stroje. Možná vás to překvapí, ale cena počítačů se v posledních 5 letech téměř nepohnula. Přestože náklady v čase rostou, cena solidního notebooku či desktopového PC se v podstatě nezměnila. A co více – v současnosti v ceně nového počítače obdržíte zpravidla i licenci na operační systém Windows 10.

Windows 10, dotykové ovládání
Díky modernímu notebooku, který se dá ovládat i dotykově, si hravě poradíte s mnoha úkoly.

Podpora pro Windows 7 bude brzy ukončena

Je to již více než 10 let, kdy byl vydán populární operační systém Microsoft Windows 7. I z tohoto důvodu se jeho podpora blíží ke svému konci. Stane se tak dne 14. ledna 2020.

I když můžete dál používat svůj počítač se systémem Windows 7, bez dalších softwarových a bezpečnostních aktualizací se vystavujete vysokému riziku v podobě virů a malwaru. Jděte kupředu a vyvarujte se těchto komplikací. Optimální způsob, jak zůstat v bezpečí, je přechod na Windows 10. To nejlepší z Windows 10 pak dostanete zejména v novém zařízení.

I když můžete systém Windows 10 nainstalovat na svém starém zařízení, nedoporučujeme to. Přeci jen se jedná klidně o 8 let starý stroj, se kterým bude relativně hodně práce – zálohování dat na externí disk, pořízení SSD pro instalaci operačního systému a dále nutnost zakoupení originální licence Windows 10. To jsou hrubým odhadem náklady ve výši dvou třetin ceny úplně nového počítače se zárukou.

Jak vybrat nový notebook s Windows 10?

Výběr nového notebooku je možná nejsložitější záležitostí, protože existují stovky až tisíce různých kombinací. A přitom jen některé z nich budou vyhovovat zrovna vašemu stylu používání. Máme pro vás připravených několik důležitých tipů:

 • Typ použití – je opravdu potřeba pečlivě zvážit, k čemu přesně chcete notebook používat. Například přestavět běžný notebook na herní nepůjde a bude nutné pořídit úplně nový.
 • Procesor a grafická karta – tyto komponenty nejde v notebooku vyměnit, proto je nutné raději uvažovat v delším časovém horizontu. Notebook vám totiž vydrží klidně i 5 let a kupovat již dnes pomalý stroj se nemusí za několik let vyplatit. V ideálním případě si zvolte notebook vybavený procesory řady Intel Core i5 nebo Core i7. Součástí procesorů je i integrovaná grafická karta Intel HD Graphics. Ta stačí na všechny základní operace, případně i na některé starší nenáročné hry. Pokud však uvažujete o čistě herním notebooku, musí obsahovat grafickou kartu řady NVIDIA GeForce.
 • Úložiště dat – v prakticky každém notebooku lze kapacitu úložiště dat později rozšířit. Z vlastních zkušeností vám však velmi doporučujeme zvolit notebook s SSD diskem. Ten má často kapacitu 256 GB nebo 512 GB. To je sice na první pohled málo, ale jeho rychlost je pekelně vysoká, což se pozitivně odráží při každodenním používání notebooku. Nedostatečnou kapacitu lze vyřešit přidáním pevného (pomalého) disku nebo oblíbeným externím USB diskem.
 • Windows 10, nový notebook
  Používejte notebook výhradně s operačním systémem Windows 10.
 • Rozměry displeje a hmotnost – pokud plánujete s notebookem každý den cestovat, je dobré zvolit úhlopříčku na úrovni maximálně 14", díky čemuž lze dosáhnout hmotnosti přístroje pod 2 kg. Oproti tomu může mít většinou domácí notebook úhlopříčku 15,6" nebo 17,3", vzhledem k většímu rozměru displeje tedy nebudete muset připojovat externí monitor.
 • Periferní zařízení – ke každému notebooku můžete přidat bezdrátovou klávesnici s myší, externí monitor nebo disk. Pokud připojujete větší množství zařízení, není vůbec špatné používat dokovací stanici s mnoha porty, kterou připojíte k notebooku jedním kabelem typu USB-C.
 • Software – předinstalovaný legální operační systém Windows 10 je naprosto jasnou záležitostí, ale co kancelářský balík Office? Ten je součástí nového notebooku jen v podobě časově omezené verze (typicky na 30 dnů). Proto je dobré si rovnou při nákupu vybrat cenově zvýhodněný balík Microsoft Office 2019, případně Office 365 s ročním předplatným.

6 výhod nového počítače nebo notebooku s Windows 10

Možná se ptáte – proč je nutné si po letech vybírat opět nový počítač? Moderní PC má celou řadu výhod, které v běžném životě jistě oceníte. Obzvláště při současném pořízení licence na operační systém Microsoft Windows 10.

 • Rychlost – dlouhé starty počítače jsou díky moderním SSD diskům pryč. Navíc procesory výrazně zrychlily práci s daty, takže i nenápadné ultrabooky si snadno poradí s náročnými grafickými aplikacemi.
 • Výdrž baterie – moderní procesory značky Intel nebo AMD skvěle snoubí výkon a energetickou úspornost. Nový notebook vám tak snadno vydrží pracovat i 10 hodin na jedno nabití.
 • Flexibilita – moderní zařízení zastanou snadno práci notebooku i tabletu, ať už pomocí překlopitelného displeje, či oddělitelné klávesnice. Díky vestavěným aplikacím (například OneDrive) se vám budou automaticky synchronizovat veškeré důležité soubory ve všech zařízeních.
 • Intuitivní ovládání – ať jste zvyklí používat klasickou klávesnici, dotykovou obrazovku, nebo pero, notebooky nové generace se vám ochotně přizpůsobí.
 • Kvalitní displej – rozlišení 4K již není žádná výjimka pro notebooky nebo samostatné displeje. 4K rozlišení vám dovoluje zobrazit dříve netušené detaily, a to navíc se skvělými barvami!
 • Moderní operační systém – Microsoft Windows 10 je celosvětově nejrozšířenější operační systém. Těží z implementovaného antiviru, flexibility a funkcí, které vaše sny přetvoří v realitu.

Funkce legálního systému Windows 10

Na všech nových zařízeních můžete nalézt operační systém Microsoft Windows 10. Je to systém plně přizpůsobený podmínkám současného světa. Dá se skvěle ovládat myší, klávesnicí, dotykem a také digitálním perem – záleží na preferencích uživatele.

Bezpečnost s Windows Defender

Mezi nejvýznamnější funkce lze směle zařadit integrované zabezpečení Windows Defender bez jakýchkoli extra nákladů. Vaše zařízení se systémem Windows 10 bude pod ochrannými křídly vestavěného antiviru včetně firewallu a ochranných prvků pro internet, jež vám pomohou ubránit se před viry, malwarem a ransomwarem. Jedině legální a aktivovaný systém má plný přístup ke všem bezpečnostním a opravným balíčkům.

Windows 10, dotykové zařízení
Malování pomocí stylusu si oblíbí vaše děti. Systém Windows 10 obsahuje pestrou škálu aplikací pro vzdělávání formou zábavy.

Cloudové úložiště OneDrive

Po zřízení Microsoft účtu dostanete zcela zdarma 5GB prostor na OneDrive na důležité dokumenty nebo fotografie. Aplikace OneDrive je součástí instalace Windows 10 a jednoduše ji stáhnete i do svého mobilu. Hned poté budete mít zajištěný bezpečný přístup ke všem klíčovým souborům klidně i na cestách v zahraničí. Základních 5 GB můžete kdykoli navýšit na sympatických 100 GB při měsíční platbě jen 50 Kč.

Lepší výkon ve hrách

Jedině s posledními aktualizacemi systému Windows 10 získáte softwarovou podporu pro maximální výkon vašeho hardwaru. Většina aktuální her už například vůbec nepodporuje starší Windows 8, nebo dokonce Windows 7. Žhavou novinkou je také přístup ke službě Xbox Game Pass for PC, která vám za měsíční paušál odemkne neomezený přístup ke zhruba 100 hrám. Najdete tam i takové pecky jako Gears 5, Forza Horizon 4 nebo Age of Empires II: Definitive Edition.

Windows 10, hry
Užívejte si s Xbox Game Pass neomezený přístup k více než 100 vysoce kvalitním hrám na PC v systému Windows 10.

Pravidelné velké upgrady systému

Společnost Microsoft se zavázala, že každý rok na jaře a na podzim dodá do systému Windows 10 výrazná funkční vylepšení. Je pravdou, že při zpětném pohledu se systém poměrně razantně změnil v mnoha oblastech. Musíme však uznat, že někdy se aktualizace nepovedla a uživatel zůstal odkázán na pomoc odborníků. Těm dnům je však konec a Microsoft velké aktualizace testuje ještě pečlivěji. Dokonce až tak, že je postupně zpřístupňuje jen na určitých hardwarových konfiguracích. Pokud tedy bude v aktualizaci závažná chyba, máte zcela minimální šanci ji získat. Pro klid duše lze aktualizace k nainstalování odložit až o jeden měsíc.

Jak správně používat Windows 10

V první řadě musíme zdůraznit, že se není čeho obávat a přechod například z Windows 7 je po uživatelské stránce snadný. Hned po spuštění nového zařízení s Windows 10 vřele doporučujeme vytvořit bezplatný Microsoft účet. Díky tomu získáte již zmíněných 5 GB zdarma na cloudovém úložišti OneDrive. Tento účet také slouží jako identita a lze se prostřednictvím něj přihlásit do všech služeb Microsoftu – například do Outlook.com, OneDrive, Office, Skype nebo Xbox.

Microsoft účet navíc automaticky synchronizuje nastavení Windows, dokumentů a souborů na ploše. Stačí se jednoduše přihlásit na dalším počítači a budete mít opět svoje nastavení včetně tapety nebo uložených hesel v Microsoft Edge prohlížeči.

Windows 10, aktualizace
Windows 10 díky aktualizacím snadno propojíte s mobilem.

Systém Windows 10 je navržen tak, aby se postaral o aktualizace v rámci podporovaného životního cyklu zařízení. Jsou poskytovány dva druhy aktualizací – kvality a funkcí. Aktualizace kvality zahrnují aktualizace v oblasti bezpečnosti, ale i mimo ni. Jsou typicky vydávány jednou za měsíc. Aktualizace funkcí přidávají nové funkce do Windows 10, jsou typicky poskytovány dvakrát ročně.

Zajištění těchto aktualizací a udržování vašeho zařízení v aktuálním stavu je důležité pro jeho bezpečnost. Windows 10 aktualizace pravidelně kontroluje, takže vy nemusíte dělat nic. Jakmile jsou k dispozici – a na vašem disku je dostatek místa – aktualizace se automaticky nainstaluje. Aby se tedy systém Windows 10 mohl starat o aktualizace, musíte mít stále dostatek místa na disku.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

O tom, že operační systém Windows 10 vám ulehčí život, nemůže být pochyb. Díky přehlednému rozhraní, kompletní lokalizaci a vestavěným bezpečnostním aplikacím včetně Microsoft Defenderu se nemusíte obávat o svá cenná data.

Microsoft Windows 10 Enterprise E5 (měsíční předplatné)
Kancelářský software Microsoft Windows 10 určený pro 1 zařízení, délka předplatného: 1 měsíc, předplatné, jazyková verze: všechny jazyky EU, způsob instalace: ke stažení (elektronicky), vhodné pro firmy, určeno pro PC, lic. klíč bude doručen emailem, Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)
459,-
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: SWMM0563
Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací