MEGA Výprodej březen Alza pro firmy

Windows 11: (velký) krok vpřed?

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Systém Windows je dlouhé roky spojený s našimi životy. Mnozí na něm napsali svůj vůbec první e-mail, zahráli si počítačovou hru nebo napsali první řádek kódu. Inovace však neberou konce a Microsoft postupně populární „desítky“ nahradí Windows 11. Ty slibují mnohé: měly by napomoci rozvíjet naši kreativitu, podporovat nejnovější hry a lépe nás navzájem propojit. Na co všechno se můžete těšit? Kdy bude systém Windows 11 dostupný? Jak to bude s cenou? A co minimální systémové požadavky?

i

Microsoft Copilot (5. 10. 2023)

Microsoft představil nový nástroj, který integruje umělou inteligenci do prostředí Windows 11, Microsoft 365 a do webového prohlížeče Edge a Bing. Více informací v kapitole o Microsoft Copilot (5. 10. 2023).

Windows 11: oficiální představení – OBSAH

 1. Microsoft Copilot (5. 10. 2023)
 2. Rychlejší, bezpečnější a čistější uživatelské prostředí
 3. Hraní na Windows 11
 4. Vylepšené dotykové rozhraní
 5. Zcela předělaný Microsoft Store a Android aplikace
 6. Jak stáhnout a nainstalovat Windows 11?
 7. Windows 11 vs. Windows 11 Pro
 8. Minimální systémové požadavky Windows 11
 9. Cena operačního systému Windows 11
 10. Datum vydání Windows 11

Microsoft Copilot: Umělá inteligence a Windows 11 (5. 10. 2023)

Umělá inteligence se stala hlavním tématem roku 2023. Když se v druhé půlce roku 2022 začaly objevovat první AI nástroje určené pro širokou veřejnost, působilo to pro mnohé jako zajímavost, která má před sebou ještě dlouhou a trnitou cestu na výsluní. Nastal ale přesný opak. ChatGPT během pár měsíců dokázala projít Turingovým testem, Midjourney pak zase řadu grafiků a ilustrátorů poslal do hluboké existenciální krize.

Ať se nám to líbí nebo ne, po nástrojích umělé inteligence je poptávka jak ze strany profesionálů, tak veřejnosti. Proto si postupně nachází cestu i do běžných nástrojů, které používáme všichni. Například Windows 11 nebo Microsoft 365.

Microsoft Copilot integruje velké jazykové modely (LLM, např. ChatGPT) s vašimi daty v Microsoft Graph a aplikacích Microsoft 365. Microsoft pak slibuje, že Coopilot promění slova v nejvýkonnější nástroj produktivity na světě. Asi nám dáte za pravdu, že to zní ambiciózně. Jenže v případě Microsoft Copilot dle všeho jde o více než copywriterské buzzwordy.

Windows 11
Brainstorming s Microsoft Whiteboard.

Předně - jak Microsoft AI dokázal integrovat? V zásadě dvěma způsoby.

 1. Umělá inteligence s vámi spolupracuje prostřednictvím denně používaných aplikací jako Microsoft 365, tzn. Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams a další.
 2. Ještě zajímavější je pak Business Chat. Tato funkce je propojena s jazykovým modelem, aplikacemi Microsoft 365 a vašimi daty – kalendářem, e-maily, chaty, dokumenty, schůzkami a kontakty, což vám umožní realizovat běžnou agendu násobně rychleji a pohodlněji.

Novinky Windows 11

 • Rychlé vytváření dokumentů: Copilot umožňuje rychlejší vytváření a dokončení úkolů, snižuje kognitivní zátěž.
 • Vylepšení v aplikacích: V aplikacích Malování a Fotky byla přidána umělá inteligence pro kreslení, digitální tvorbu a úpravy fotografií.
 • Extrakce textu: Nástroj Snipping Tool umožňuje extrahovat text z obrazovky a redigovat citlivé informace.
 • Editace videí: Aplikace Clipchamp nabízí automatické skládání, návrhy scén a upravování videí.
 • Ukládání stavu: Poznámkový blok automaticky ukládá stav relace, umožňuje pokračovat tam, kde jste skončili.
 • Vylepšený přístup k souborům: Modernizovaný Průzkumník souborů a nové funkce v Outlooku usnadňují přístup a správu souborů a e-mailů.
 • Zálohování a přechod: Snadné zálohování a přechod na nový počítač se systémem Windows 11 díky službě Windows Backup.

Jak to vše funguje v praxi? Umělé inteligenci můžete položit otázky jako byste mluvili se svou asistentkou, například: „Informuj můj tým, že poradu v 7 hodin posouvám na 16 hodinu kvůli akutní potřebě se vyspat.“ Microsoft Coopilot pak na základě ranních schůzek, e-mailů a chatových konverzací schůzku posune a všem se omluví za změnu termínu.

Rychlejší, bezpečnější a čistější uživatelské prostředí

Nový operační systém Microsoft Windows 11 je postaven na konzistentním, kompatibilním a důvěrně známém základu Windows 10. Což je důležité z pohledu kompatibility aplikací, která bude na stejné úrovni. Nicméně už na první pohled se poměrně výrazně mění uživatelské rozhraní.

Co od Windows 11 očekáváme?

 • Moderně vyhlížející uživatelské rozhraní s celou řadou vychytávek.
 • Podporu nejnovějšího hardwaru směrem ke hrám.
 • Relativně snadný a zcela bezplatný přechod z Windows 10.
 • Lepší propojení s chytrým telefonem.

Čeho se s nástupem Windows 11 obáváme?

 • Vyšších HW nároků Windows 11.
 • Problémů po automatické aktualizaci.

i

Článek je založen na dlouhodobých zkušenostech s Windows 11 Insider Preview a následně z vydané plné verze. Nově Microsoft uvolnil oficiální testovací aplikaci PC Health Check pro vyhodnocení kompatibility s vaším zařízením.

Tlačítko Start a Hlavní panel

Ikonické tlačítko Start se přesunulo na prostředek hlavního panelu, kde mu dělají společnost další nové funkce – jde o ikonku pro vyhledávání, přepínač virtuálních ploch a widgety. Ty mimochodem nejdou přidat na plochu, ale jsou ukryty po levé straně displeje. V tuto chvíli jde v zásadě o vylepšené živé dlaždice z nabídky Start ve Windows 10.

Windows 11; Microsoft;operační systém;
Čistější rozhraní Windows 11 lze přizpůsobit pomocí předpřipravených motivů. Vizuální nápaditost zvyšuje vyšší nasazení průhlednosti a zaoblených oken.
Ještě se zastavme u tlačítka Start, které slouží jako přehledný rozcestník nainstalovaných aplikací. Ty nejpoužívanější si můžete připnout a nemusíte je neustále hledat mezi ostatními. Druhým důležitým tlačítkem je zcela přepracované Hledání. Už dle názvu slouží pro rychlé a snadné hledání čehokoli, co potřebujete. Díky síle cloudu a platformě Microsoft 365 vám tlačítko Hledání ukáže poslední soubory bez ohledu na to, na jaké platformě nebo zařízení jste je předtím prohlíželi, i když to třeba bylo zařízení s Androidem nebo iOS.
Windows 11; Microsoft;operační systém;
Ikonické tlačítko Start se nově nachází ve středu panelu (lze ho v nastavení vrátit do levého dolního rohu) a nabízí přepracované rozhraní bez živých dlaždic. Ty se nyní nachází jako widgety v panelu, který je ukrytý po levé straně displeje.

Nejpoužívanější prvek však bude vylepšený Hlavní panel, do kterého jednoduše připnete oblíbené aplikace, jež budete mít dostupné na jedno kliknutí. Běžící aplikace pak symbolizuje čárka pod ikonkou aplikace. V pravém dolním rohu pak figuruje nový panel pro připojení k WiFi, změnu hlasitosti nebo správu Bluetooth zařízení. Kliknutím na čas se pak zobrazí panel oznámení s kalendářem, do kterého však aktuálně nejdou přidávat události. Snad Microsoft celkově v tomto směru zapracuje na přidání funkcí, které nyní na Hlavním panelu postrádáme. Například bychom uvítali počet nepřečtených e-mailů nad ikonkou Outlooku nebo venkovní teplotu v případě aplikace počasí.

Windows 11; Microsoft;operační systém;
Hlavní panel je připravený pro naplnění ikonek od programů, které často používáte. Škoda, že nejde připnout i Koš. Případně, že jednotlivé aplikace nezobrazují počet notifikací. Tady má Microsoft velký prostor ke zlepšení a rozšíření funkcí.

Práce s okny a virtuální plochy

Systém Windows vždy nabízel flexibilní práci s více okny a možnost přichycení aplikací vedle sebe, abyste mohli pracovat tak, jak chcete. Ve Windows 11 najdete vylepšenou funkci pro automatické rozložení dvou, tří nebo čtyř aplikací po ploše monitoru. Stačí podržet kurzor nad funkcí pro maximalizaci okna a následně vybrat z nabídky rozložení. To souvisí s lepším přístupem k virtuálním plochám, které mají nově samostatné tlačítko v Hlavním panelu. Můžete si tak vytvořit jednotlivé plochy pro každou část využití a přizpůsobit je svým představám. Na počítači tak lze jednoduše mít plochu pro práci, hraní nebo vzdělávání.

Windows 11; Microsoft;operační systém;
Stačí podržet kurzor nad symbolem pro maximalizaci obrazovky a zobrazí se vám nabídka pro automatické rozmístění oken. To konkurenční systém macOS v základu neumí.

Integrovaná platforma Teams

Covidové období dobře ukázalo, jak je on-line komunikace důležitá. Proto se Microsoft rozhodl k velkému kroku a integruje populární aplikaci Teams přímo do prostředí Windows 11, kde nahradí Skype. Integrace bude tak hluboká, že volby ke komunikaci budou přímo v kontextovém menu. Například pravým tlačítkem kliknete na wordovský dokument a rovnou ho nasdílíte kolegům do firemního Teams kanálu.

Hraní na Windows 11

Pokud patříte mezi hráče, tak přesně pro vás bude operační systém Windows 11 přímo stvořený. Díky lepší podpoře nejnovějšího hardware totiž získáte maximální herní potenciál. Například v oblasti lepší kvality obrazu, kdy v systému bude zabudované automatické HDR i pro hry vyvinuté v režimu SDR. Také se můžete těšit na podporu DirectStorage – pokud si pořídíte NVMe SSD, kompatibilní procesor a základní desku, dojde k razantnímu snížení doby načítání her.

Windows 11; Microsoft;operační systém;
Windows 11 využívají plný potenciál vašeho hardwaru a nabízí přístup k těm nejnovějším herním technologiím.

V oblasti her Microsoft zcela opanoval hned několik klíčových herních studií, takže služba Xbox Game Pass s více než 100 atraktivních her za nízký měsíční paušál dává ještě větší smysl než kdy dříve.

Vylepšené dotykové rozhraní

Mnoho uživatelů se rychle naučilo používat tablety. Jde o zařízení s mimořádně jednoduchým používáním, které se naučí rychle ovládat malé dítě stejně jako důchodce. Už ve Windows 8.1 a následně ve Windows 10 bylo rozhraní částečně přizpůsobené pro ovládání prsty. Nicméně to nebylo ideální. To se však v nových Windows 11 změní.

Windows 11 Windows 11
Widgety jsou ve Windows 11 ukryté po levé straně displeje – škoda, že v tuto chvíli nejdou přetáhnout vyloženě na plochu. Druhý obrázek ukazuje ovládací panel, který se spustí kliknutím na symbol baterie, WiFi nebo zvuku. Jde o takové sdružené ovládání všech klíčových funkcí. Prvky jsou dostatečně velké i v případě využití dotykové obrazovky. 

Při používání Windows 11 v režimu bez klávesnice došlo ke zdokonalení prostředí pro dotykové ovládání. Nově bude k dispozici více místa mezi ikonami na hlavním panelu, zlepšilo se ovládání pomocí gest a současně došlo k přidání vizuálních upozornění usnadňujících změnu velikosti a přesouvání oken.

Windows 11; Microsoft;operační systém;
Průzkumník souborů nabídne nové ikonky i předělaný horní panel funkcí.

Aby toho nebylo málo, vývojáři se zaměřili i na používání stylusu. Díky zlepšené hmatové odezvě bude práce s dotykovým perem ještě příjemnější – při klikání a úpravách nebo skicování uslyšíte a ucítíte vibrace. V Microsoftu se také hodně pracovalo na zdokonalení hlasového zadávání. Systém dokáže přesněji rozpoznat, co říkáte, a automaticky za vás doplní interpunkci. Tuto funkci oceníte, když si potřebujete odpočinout od psaní a říct své myšlenky spíše nahlas.

Zcela předělaný Microsoft Store a Android aplikace

Nový Microsoft Store je jediné důvěryhodné místo, kde najdete aplikace a obsah ke sledování, vytváření, hraní, práci a učení. Store byl velmi významně přepracován s ohledem na rychlost a dostal úplně nový design, který je mnohem vyladěnější a jednoduchý na používání. Současně vám přinese více aplikací než kdykoli předtím, ale také usnadní vyhledávání a objevování veškerého obsahu. Ať už půjde o aplikace, hry, pořady, nebo filmy. Microsoft potvrdil, že v obchodě Microsoft Store se brzy objeví například Microsoft Teams, Visual Studio, Disney+, Adobe Creative Cloud, Zoom, Canva a mnohé další.

Windows 11; Microsoft;operační systém;
Microsoft Store by měl ve Windows 11 sloužit podobně jako App Store nebo Google Play Store na mobilních zařízeních. K dispozici by mělo být mnohem více aplikací včetně jejich automatické aktualizace.

Důležitou zprávou je fakt, že veškeré aplikace instalované přes Microsoft Store budou podrobeny pečlivé kontrole, takže budou pro uživatele vždy na 100 % bezpečné i bezpracně aktualizované na nejnovější verzi. Z pohledu vývojářů je třeba ocenit, že Microsoft sníží od 1. srpna provizi z 30 % na 12 %. Zároveň také ponechá vývojářům 100 % příjmů v případě použití platebních systémů třetích stran.

Velmi zajímavou funkci pak bude představovat podpora Android aplikací bez nutnosti stahování a konfigurace složitých emulátorů. Microsoft přímo do Windows Store integruje Amazon Appstore, což je druhý nejrozšířenější obchod s aplikacemi po Google Play Store. V tuto chvíli nabízí zhruba 500 tisíc aplikací, což je sice obrovské číslo, ale stále jde jen o část Android aplikací. Microsoft však během představení Windows 11 předvedl, že poběží aplikace jako TikTok, Ring, Yahoo, Uber a mnoho dalších. Jedná se o zřejmou odpověď na pokrok společnosti Apple s jejími čipy M1 a podporou aplikací pro iOS i v systému macOS.

Android aplikace poběží ve speciálním prostředí Windows Subsystem for Android, který se podobá již nasazenému Windows Subsystem for Linux. Díky tomu půjdou Android aplikace připnout do nabídky Start nebo bude možné pohodlně měnit velikost jejich okna. Na další detaily si budeme muset počkat, protože v testovacích verzích není tato funkce zatím dostupná.

Windows 11; Microsoft;operační systém;
Nastavení je úplně nové a oproti Windows 10 je mnohem přehlednější.

Jak stáhnout a nainstalovat Windows 11?

Je vysoce pravděpodobné, že vás předchozí informace o novinkách ve Windows 11 nalákaly a zajímá vás, jak si systém vyzkoušet na vlastní kůži. K tomu však bude potřeba učinit hned několik kroků. V první řadě je nutné mít k dispozici nějaký testovací počítač nebo notebook, který splní hardwarové parametry. Jde typicky o stroje se stářím maximálně do 3 let. Vzhledem k tomu, že jde o čerstvý operační systém, některé funkce ve spojení s daným hardwarem nemusí pracovat korektně. Proto není úplně chytré v současné době používat Windows 11 na hlavním pracovním zařízení. To se samozřejmě týká starších zařízení. V případě nákupu nového notebooku s již nainstalovanými Windows 11 se není čeho bát.

i

Pokud máte připravený hardware, určitě se vyvarujte stahování ISO souboru z neoficiálních zdrojů. Microsoft totiž instalační obraz na veřejnost zatím nevypustil.

Stažení systému Windows 11

instalaci nebo vytvoření média se systémem Windows 11 jsou k dispozici tři níže uvedené možnosti. Projděte si je a zvolte tu, která vám bude nejvíce vyhovovat.

 • Pomocník pro instalaci systému Windows 11 – jde o nejlepší volbu pro instalaci systému Windows 11 do zařízení, které právě používáte se systémem Windows 10. Jedná se o aplikaci, která zkontroluje vaše zařízení a následně automaticky provede instalaci Windows 11 při zachování vašich dat.
 • Vytvoření instalačního média pro Windows 11 – pokud dáváte přednost čisté instalaci systému Windows 11, pomocí speciálního nástroje Media Creation Tool jednoduše vytvoříte bootovací USB nebo klasické DVD.
 • Stažení bitové kopie disku systému Windows 11 (ISO) – tato možnost je určena uživatelům, kteří chtějí pro účely instalace systému Windows 11 vytvořit spouštěcí instalační médium (USB, DVD) nebo nastartovat virtuální počítač. Stáhne se soubor ISO s více edicemi, u kterého se určená edice odemkne na základě zadání vašeho kódu Product Key.

Registrace do programu Microsoft Windows Insider

Pro přístup k Windows 11 bude nutné zaregistrovat se do programu Windows Insider na stránkách Microsoftu. K tomu bude potřeba využít Microsoft účet. Následně se přihlaste do Windows 10 pod účtem s administrátorskými právy a přejděte do nastavení aktualizací (Nastavení -> Aktualizace a Zabezpečení) a vyhledejte položku Program Windows Insider a následně si vyberte jednu ze tří možností:

 • Kanál Dev – vhodné řešení pro vysoce technicky zaměřené uživatele, kteří rádi testují a zkoušejí nové věci. Jde o samotný začátek vývojového cyklu s nejnovějším kódem. Systém obsahuje chyby a může se chovat nestabilně. Pokud si chcete vyzkoušet Windows 11 už nyní, musíte si vybrat tento program.
 • Beta kanál – tyto buildy operačního systému budou spolehlivější než z kanálu Dev, protože Microsoft již zapracoval na některých opravách. I v této verzi můžete Microsoftu pomoci zlepšovat celý systém pomocí hlášení a odesílání logů.
 • Kanál pro verze Preview – jde o ideální volbu, pokud chcete získat předběžný náhled oprav a některých klíčových funkcí a volitelně získat přístup k další verzi systému Windows dřív, než bude dostupná ve světě.

Ihned poté, co si vyberete jeden z nabízených programů, je nutné restartovat počítač. Poté stačí přejít opět do nastavení aktualizací a nechat systém postupně aktualizovat dle zvoleného plánu. Dříve nebo později se objeví k instalaci aktualizace s názvem Windows 11 Preview.

Windows 11; Microsoft;operační systém;
Windows 11 se automaticky nainstalují úplně stejně jako jakákoli jiná aktualizace.

První problémy s Windows 11 – CPU od AMD s velkým propadem výkonu

Je jasné, že vzhledem k neskutečnému množství hardwarových kombinací se při náběhu Windows 11 objeví celá řada chyb. Tou první velkou chybou bude až o 15 % zhoršený výkon moderních procesorů AMD Ryzen. Z nějakého důvodu má totiž L3 cache zhruba 3× horší latenci než v systému Windows 10. Podle AMD v některých eSports hrách může být propad výkonu dokonce až o 10–15 %. Další již objevenou chybu je fakt, že systém neumí správně rozpoznat preferovaná jádra v případě procesorů Ryzen 3000 a 5000. Z toho důvodu jednovláknová výpočetní úloha neběží na nejlepším dostupném jádru, což jsou další procenta výkonu dolů.

Na opravě usilovně pracuje jak Microsoft, tak AMD a dle posledních zpráv by k vyřešení všech uvedených problémů mělo dojít ještě během října pomocí klasické aktualizace.

Windows 11 vs. Windows 11 Pro

Mnoho uživatelů jistě zajímá, jaké jsou klíčové rozdíly mezi Windows 11 a Windows 11 Pro. V zásadě je to jednoduché, protože systém Windows 11 Pro je vybavený nadstandardními funkcemi, které jsou potřeba pro firemní nasazení. Zejména z pohledu bezpečnosti, snadné hromadné správy stovek zařízení nebo pro připojení k Active Directory, případně k Azure Active Directory.

Funkce Windows 11 Windows 11 Pro
Šifrování zařízení pomocí Bitlocker
Snadné odemykání s Windows Hello
Firewall a ochrana sítě
Rodičovský zámek a ochrana
Podpora pro Active Directory
Podpora pro Azure Active Directory
Microsoft Store pro firmy

Minimální systémové požadavky Windows 11

Možná vůbec netušíte, jestli na váš aktuální počítač půjde nový operační systém Microsoft Windows 11 nainstalovat. I když toho Microsoft kolem funkcí ukázal poměrně hodně, kolem systémových specifikací bylo poměrně ticho. A víme proč. Je v tom trošičku zádrhel, protože Microsoft se rozhodl, že bude v tomto směru poměrně přísný. I když na první pohled vypadají HW požadavky téměř stejně jako v případě Windows 10. Ostatně přesvědčte se sami:

 • Procesor – min. 1 GHz nebo rychlejší procesor se 2 nebo více jádry kompatibilní se 64bitovou architekturou nebo zařízení System on a Chip (SoC).
 • Paměť – 4 GB RAM.
 • Úložiště – min. 64 GB.
 • Grafická karta – kompatibilní grafické karty DirectX 12 / WDDM 2.x.
 • Úložiště – min. 64 GB.
 • Obrazovka – větší než 9" s rozlišením HD (720p).
 • Firmware systému – rozhraní UEFI, možnost zabezpečeného spouštění.
 • TPM – Trusted Platform Module (TPM) verze 2.0.

Prvním omezením je typ CPU, kdy Windows 11 bude možné provozovat na procesorech Intel Core 8. generace (Kaby Lake Refresh) a současně AMD Ryzen 2000 a novější. Jde tedy o čipy vydané nejpozději v roce 2017. Pohledem do systémových vlastností tak okamžitě zjistíte, zda máte na podporovaný typ CPU štěstí.

Druhou, mnohem složitější podmínkou, je nutnost mít v hardwarové výbavě TPM 2.0. Jde o speciální kryptografický procesor, který obsahuje několik fyzických bezpečnostních mechanismů zajišťujících vysokou odolnost proti neoprávněné manipulaci. Vzhledem k tomu, že každý TPM čip má v sobě při výrobě vypálen unikátní a zároveň tajný RSA klíč, umožňuje tak autentizaci platformy. Například může být využíván k ověření, zda systém žádající o přístup je očekávaný systém.

Windows 11; Microsoft;operační systém;
Výchozí plocha systému Windows 11 ihned po instalaci a vytvoření uživatelského profilu.

Verzi TPM však nejde úplně jednoduše zjistit, ale zejména v noteboocích se stářím maximálně 3 roky by s tím neměl být problém. Ten by však mohl nastat u stolních PC, kde výrobci základních desek verzi TPM nikdy moc neřešili.

Jak obejít kontrolu TPM 2.0?

Téměř současně s vydáním Windows 11 vydal Microsoft i oficiální návod, jak obejít kontrolu přítomnosti čipu TPM 2.0. Díky tomu půjde systém nainstalovat i na zařízení, které jej nemají, ale přesto splňují ostatní HW požadavky. Nicméně pamatujte, že jde o zásah do registrů, kdy bez potřebných znalostí můžete snadno zapříčinit kompletní nefunkčnost vašeho PC. Proto během následujícího postupu dbejte zvýšené opatrnosti.

 • Spusťte Editor registru (klávesová zkratka Windows + R a do okna napište příkaz regedit.
 • Přejděte do následující úrovně HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\MoSetup.
 • Zde vytvořte novou hodnotu DWORD a pojmenujte ji AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU.
 • Nastavte hodnotu na 1.
 • Po restartu PC se můžete pustit do instalace Windows 11.

Cena operačního systému Windows 11

Když Microsoft v roce 2015 představil Windows 10, nabídl uživatelům operačních systémů Windows 7, 8 a 8.1 upgrade zcela zdarma. I když byla později bezplatná aktualizace ukončena, neoficiálně funguje dodnes. Je tak velmi pravděpodobné, že podobný model zvolí Microsoft i v případě přechodu z Windows 10. Přechod ze starších systémů vzhledem k hardwarovým nárokům již nebude podporován.

S odstupem času musíme Microsoft pochválit, jak se k přechodu na Windows 10 postavil. I díky tomu se „desítky“ usadily na spoustě počítačů a aktuálně běží na 1,3 miliardy zařízení po celém světě. Bude tak zajímavé sledovat, jak rychlý bude náběh na Windows 11, protože konec podpory Windows 10 je naplánován na 14. října 2025.

i Mohlo by vás zajímat

Datum vydání Windows 11

Operační systém Microsoft Windows 11 byl oficiálně vydán 5. října 2021. Nicméně to se týká vyloženě nových počítačů a notebooků. Samotná aktulizace na stávajících zařízeních proběhne postupně v několika vlnách. Konkrétní načasování aktualizace se bude lišit dle typu zařízení a bude probíhat i během celého roku 2022.

i

„Microsoft uvádí, že dodávky nových počítačů s Windows 11 zahájí jednotliví výrobci na podzim tohoto roku. Ve stejnou dobu se Windows 11 začne šířit také jako bezplatný upgrade pro uživatele Windows 10, i když ne všem bude aktualizace nabídnuta hned. Upgrade na Windows 11 bude také volitelný, což znamená, že uživatelé Windows 10 mohou zůstat na Windows 10 až do ukončení podpory v roce 2025.“ (Zdroj: www.windowscentral.com)

Windows 11 budou dostupné jako bezplatný upgrade na kompatibilních počítačích s Windows 10. A samozřejmě jako nedílná součást nových zařízení.

4,3
Microsoft Windows 11 Pro, CZ, USB (FPP)
Operační systém Microsoft Windows 11 Pro určený pro 1 zařízení, přenositelná, trvalá licence, způsob instalace: flashdisk, vhodné pro firmy, pro školy a pro státní správu, určeno pro PC, kompatibilní s operačním systémem Windows, zeměpisné omezení: pouze v EU
5 990,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SWW11PCZ
5,0
Microsoft Windows 11 Pro, EN, USB (FPP)
Operační systém Microsoft Windows 11 Pro určený pro 1 zařízení, přenositelná, trvalá licence, způsob instalace: flashdisk, vhodné pro firmy, pro školy a pro státní správu, určeno pro PC, kompatibilní s operačním systémem Windows, zeměpisné omezení: pouze v EU
5 990,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SWW11PEN
4,5 15×
Microsoft Windows 11 Home (elektronická licence)
Operační systém Microsoft Windows 11 Home určený pro 1 zařízení, přenositelná, délka předplatného: bez omezení, trvalá licence, způsob instalace: ke stažení (elektronicky), vhodné pro domácnosti, určeno pro PC, kompatibilní s operačním systémem Windows, zeměpisné omezení: pouze v EU, lic. klíč naleznete v: "Moje knihovna" - "Licence", Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)
Zlevněno -9 %
3 190,- 3 490,-
Skladem
Objednací kód: SW_W11_H
4,8
Microsoft Windows 11 Pro (elektronická licence)
Operační systém Microsoft Windows 11 Pro určený pro 1 zařízení, přenositelná, délka předplatného: bez omezení, trvalá licence, způsob instalace: ke stažení (elektronicky), vhodné pro firmy, pro školy a pro státní správu, určeno pro PC, kompatibilní s operačním systémem Windows, lic. klíč naleznete v: "Moje knihovna" - "Licence", Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)
5 990,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: SW_W11_P
3,9 28×
Microsoft Windows 11 Home, CZ, USB (FPP)
Operační systém Microsoft Windows 11 Home určený pro 1 zařízení, přenositelná, délka předplatného: bez omezení, trvalá licence, způsob instalace: flashdisk, vhodné pro domácnosti, určeno pro PC, kompatibilní s operačním systémem Windows, zeměpisné omezení: pouze v EU
3 490,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SWW11HCZ
3,3
Microsoft Windows 11 Home, EN, USB (FPP)
Operační systém Microsoft Windows 11 Home určený pro 1 zařízení, přenositelná, délka předplatného: bez omezení, trvalá licence, způsob instalace: flashdisk, vhodné pro domácnosti, určeno pro PC, kompatibilní s operačním systémem Windows, zeměpisné omezení: pouze v EU
3 490,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SWW11HEN
Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací