Wolfenstein 2: The Adventures of Gunslinger Joe (RECENZE) – jak dopadlo první DLC?

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Wolfenstein 2: The New Colossus od MachineGames byl pro mnohé FPS roku 2017 a tento „simulátor na zabíjení nácků“ rozhodně měl i ambice na to, aby pro sebe mezi nejlepšími hrami uzmul příčky nejvyšší, jenže někde to „Kolosu“ skřípalo: do krajních mezí hnaný humor a některé kontroverzní cutscény nešly pod fousky každému. Navíc se druhý díl od svého předchůdce (Wolfenstein: The New Order) nijak zásadně neodlišil, což mnozí hře také vytýkali. I přesto jde stále o vynikající počin a mordování nacistů jen tak neustane, jelikož je na světě první ze tří chystaných DLC s názvem The Adventures of Gunslinger Joe. Podrobnější informace najdete v naší recenzi.


• Žánr: FPS • Multiplayer: Ne • Vývojář: MachineGames • Vydavatel: Bethesda Softworks • Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One (14. prosince 2017) • Homepage: wolfenstein.bethesda.net/ • Čeština: Ano (neoficiální)


Co všechno se v recenzi Wolfenstein 2: The Adventures of Gunslinger Joe dozvíte?

 1. Joseph Stallion není Blazkowicz, ale řemeslo mu jde také pěkně od ruky
 2. Místo fotbalového míče poloautomatickou pušku
 3. Překvapilo něčím The Adventures of Gunslinger Joe?
 4. Možná až příliš rychlé The Adventures of Gunslinger Joe
 5. HW nároky pro Wolfenstein 2: The Adventures of Gunslinger Joe PC
 6. Recenze Wolfenstein 2: The Adventures of Gunslinger Joe: závěrečné hodnocení

Joseph Stallion není Blazkowicz, ale řemeslo mu jde také pěkně od ruky

• Recenze: 28. 12. 2017 • Autor: Jiří Fait

Joseph Stallion (aka Gunslinger Joe) se narodil v nesprávný čas na nesprávném místě. Takhle jednoduše by se dala shrnout dosavadní situace hlavního protagonisty v tomto DLC. Samozřejmě když je svět pod nadvládou psychopatických a dobyvačných vrahů, nejste na „správném místě“ nikdy, jenže pro Joea to zde platí dvojnásob. Coby profesionální hráč amerického fotbalu se v DLC The Adventures of Gunslinger Joe ocitá v prekérní situaci, a to nejen proto, že je pleti tmavší, než by se skopčákům líbilo. Němčouři navíc (americkému) fotbalu příliš neholdují, což pro kariéru Joea znamená další auf wiedersehen.

Wolfenstein 2: The Adventures of Gunslinger Joe; hlavní nepřítel

Toto rozhodně není pozice, ve které byste se chtěli nacházet. Naštěstí je Gunslinger Joe dostatečně schopný chlapík a z podobných šlamastyk se dostane.

Následuje jedna potupa za druhou, a to když je Joe například přinucen hrát namísto fotbalu kopanou (a navíc pokaždé musí proti nacistickému týmu prohrát). Nakonec je zajat za „zesměšňování říše“. Ale čeho je moc, toho je příliš – tohle si už bývalý rozehrávač nemůže nechat líbit a rozhodne se proto probojovat na svobodu. Coby hráč se tak v roli Gunslingera Joea vydáváte za odplatou, kterou ukojí jen hektolitry nacistické krve a hlavně život jednoho podrazáckého přisluhovače říše, jenž několikrát usiloval o váš život.

Není to zrovna scénář hodný oscara, ale na to Wolfenstein nikdy moc nehrál. Šlo hlavně o zábavnou akci a spoustu ustřelených, nebo jinak amputovaných končetin nacistických protivníků, což nabízí i DLC The Adventures of Gunslinger Joe. I když mouchy se najdou i zde. Příběh je hráči servírován prostřednictvím nepohyblivých scén, jež se snaží napodobit styl komiksů šedesátých let. Osobně jsem z nich příliš odvařený nebyl a celé vám to může přijít jako krok zpět oproti detailních cutscénám z Wolfensteina 2.

Wolfenstein 2: The Adventures of Gunslinger Joe; komiks, fotbalista Wolfenstein 2: The Adventures of Gunslinger Joe; Komiks

i Mrkněte na náš nový Herní magazín!

Místo fotbalového míče poloautomatickou pušku

Jelikož je Joe bývalý hráč amerického fotbalu, jeho bojový styl zahrnuje převážně běh a bodyčekování. Prostě se na nebližšího nácka rozběhne, nabere ho na tělo, udělá z něj fašírku a hned to samé provde s dalším skopčáckým kolegou stojícím opodál. Pokud preferujete spíše plíživý způsob boje, nebude The Adventures of Gunslinger Joe zrovna váš šálek čaje. Můžete se sice sem tam o kradmost pokoušet, ale spousta situací po vás bude doslova vyžadovat se střemhlavě vrhnout do bitvy s rachotícími zbraněmi.

Což nemusí být vždy na škodu, jelikož Wolfenstein 2 je stále parádní střílečka a přestřelky jsou v něm dotaženy téměř k dokonalosti. Z toho čerpá i The Adventures of Gunslinger Joe a milovníci „klasičtějších“ FPS si tak přijdou na své a to také hlavně proto, že je nebude „zdržovat“ otevřený svět, jaký bude mít například Far Cry 5. Wolfenstein 2: The New Colossus měl spoustu příběhových cutscén, situací, kdy se toho moc nedělo, a klidného poflakování se po hlavní základně. Zde jde o čirou akci téměř od začátku až do konce.

Wolfenstein 2: The Adventures of Gunslinger Joe; Gameplay: zbraň, krev Wolfenstein 2: The Adventures of Gunslinger Joe; Gameplay: kulomet Wolfenstein 2: The Adventures of Gunslinger Joe; Gameplay: kanón

Překvapilo něčím The Adventures of Gunslinger Joe?

Joseph Stallion je docela zajímavá postava, i když to není William Blazkowicz. Jeho příběh slušně odsýpá, a pokud se vám Wolfenstein 2 líbil, užijete si i toto DLC. Je trochu škoda, že DLC dále nerozvíjí osudy členů odboje z původní kampaně. Pak by zde bylo více prostoru pro manévrování a dalšího navazování na původní děj. The Adventures of Gunslinger Joe v tomto ohledu prostě chybí ta správná „pecka“, která by vás poslala do kolen.

Plusové body toto rozšíření nesbírá ani za fakt, že i když jsou lokace v průběhů bojů zajímavě postavené, při bližším prozkoumání jde o očividný „reskin“ lokací z původní hry a někdy jen o jejich sprosté zkopírování. Během kosení nácků tak budete mít onen „tady už jsem někdy byl“ pocit. V podstatě projdete místy, jež budou naoko stejné, jako třeba Roswell nebo základna na Venuši. 

Wolfenstein 2: The Adventures of Gunslinger Joe; vozítko Wolfenstein 2: The Adventures of Gunslinger Joe; strojovna

Větších novinek se nedočkal ani repertoár schopností hlavního protagonisty. V The Adventures of Gunslinger Joe využijete primárně sílu běhu a nárazu, což umožňoval jeden ze tří předmětů (tzv. contraptions) v původní kampani Wolfenstein 2. Jenže v té jste si mezi nimi mohli vybrat, takže pokud jste již Ram Shackles (název posilovače, jenž z Blazkowicze udělal narážející mašinu) otestovali, novinek se v tomto DLC, co se hratelnosti týče, nedočkáte a titul si spíše užijí ti, kteří během Wolfensteina 2 zvolili zbylé dvě možnosti.

i Mohlo by vás zajímat
Doom VFR (RECENZE) – virtuální peklo na dosah ruky
Call of Duty: WWII (RECENZE) – Druhá světová znovu a lépe?
Left Alive – survival střílečka ze světa Front Mission
Far Cry 5 – (PREVIEW) nové gameplay video

Možná až příliš rychlé The Adventures of Gunslinger Joe

I když jsem zmínil, že příběh poměrně dobře odsýpá, nemusí to pro některé znamenat plus. Děj někdy plyne zbytečně rychle, takže nedostanete dost možností Josepha Stalliona pořádně poznat. Navíc ony 2D komiksově laděné animace jsou většinou bolestně krátké a jenom tím prohlubují touhu zjistit více!

Wolfenstein 2: The Adventures of Gunslinger Joe; komiks, bodyček

Jospeh Stallion (ano přirovnání se „Stalinátorem“ je zde příhodné) preferuje naběhnutí na nepřítele a rychlé zakončení. Tedy ne to fotbalové, ale takové, které většinou končí nacistickou lebkou rozdrcenou na kašičku.

Pokud se do The Adventures of Gunslinger Joe opravdu ponoříte, ocitnete se na konci dřív, než se nadějete. Podle některých informací lze dějem prolétnout za necelé dvě hodiny (což byl i můj případ) a po finálním „souboji s bossem“ vám v ústech může zůstat nepříjemná pachuť... kdyby aspoň o nějaký souboj šlo. V herní historii si totiž momentálně nevybavuji střet s hlavním antagonistou, který by skončil po jednom ubohém stisknutí tlačítka. Nechte se sami „překvapit“.

Kolem a kolem – pokud již nevlastníte season pass, není The Adventures of Gunslinger Joe ten „must-play“ titul, za který byste nutně museli utratit peníze navíc. I když je hratelnost pořád skvělá, jde prostě o něco, co už jste si zřejmě dosyta prožili s Williamem Blazkowiczem. Takhle nezbývá než hru doporučit jen opravdu kovaným fanouškům Wolfensteina. Ostatním bych doporučil počkat na všechny tři DLC a popřípadě si je opatřit ve slevě.

Wolfenstein 2: The Adventures of Gunslinger Joe; nepřátelé

Toto DLC nepřineslo zrovna rozšíření, jaké bychom si přáli. Je to v podstatě recyklace toho samého, jen s jiným hlavním protagonistou. To ovšem neznamená, že bychom se u hry nudili. Jen bychom si příště přáli pár inovací navíc.

HW nároky pro Wolfenstein 2: The Adventures of Gunslinger Joe PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i7-3770 / AMD FX-8350 Intel Core i7-4770 / AMD FX-9370
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 770 / Radeon R9 290 NVIDIA GeForce GTX 1060 / Radeon RX 470
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť  8 GB RAM 16 GB RAM
HDD 55 GB 55 GB

Recenze Wolfenstein 2: The Adventures of Gunslinger Joe: závěrečné hodnocení

Hodnocení 65% GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
85%
Audiovizuální zpracování
75%
Znovuhratelnost
60%
Wolfenstein 2: The Adventures of Gunslinger Joe; recenze

Klady

 • Pořád stejně zábavná hratelnost
 • Přestřelky jsou stejně „cool“ jako v původní kampani
 • Příběh Josepha má občas zajímavé pasáže

Zápory

 • Nepřináší vcelku nic nového
 • Krátká herní doba
 • Cutscény nesednou každému
 • Opakující se lokace
 • Konec přijde zbytečně náhle
Jiří Fait

Jiří Fait

Videohry jsou se mnou již od útlého věku a dalo by se říct, že také utvářely velkou část mého života. Díky nim jsem dostal první cheat-kódy k angličtině do školy, hry inspirované skutečnými událostmi ve mně vzbudily zájem o světové dějiny, a nakonec mě v této době také živí, což považuji za velké štěstí – pokud tedy občas mé postřehy sesmolené do recenzí někoho ovlivní a o kvalitách hry přesvědčí, budu za to neskonale rád. Hraní zdar!   


Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací