Během svátku 28.10. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
Mastercard Obchodník roku 2021 Kolofix

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death (RECENZE) – druhé DLC sází na stealth

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Wolfenstein 2: The New Colossus byla (a stále je) parádní FPS, kterou má na svědomí švédské studio MachineGames. Vysloužila si u nás výborných 85% a navíc se dostala mezi naše nejlepší hry roku 2017. Říkal jsem si, že připravované DLC budou minimálně stejně zábavné, jelikož co by se mohlo pokazit na další porci nacistické sekané z tohoto univerza? Bohužel se ukázalo, že první DLC The Adventures of Gunslinger Joe nabídlo spoustu toho samého a navrch přihodilo obludně uspěchaný a podivný konec. Nerad to říkám předem, ale The Diaries of Agent Silent Death v tomto trendu pokračuje. Více v naší recenzi.


• Žánr: FPS • Multiplayer: Ne • Vývojář: MachineGames • Vydavatel: Bethesda Softworks • Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One (30. ledna 2018) • Homepage: wolfenstein.bethesda.net/ • Čeština: Ano (neoficiální)


Obsah recenze Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death

 1. Agentka Silent Death a její nacistické trápení
 2. Silent je její druhé jméno. A zřejmě i třetí
 3. Dlouhý název, krátké trvání
 4. Poslední Silent Death nechť zhasne a zavře
 5. HW nároky pro Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death PC
 6. Recenze Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death: závěrečné hodnocení

Agentka Silent Death a její nacistické trápení

• Recenze: 9. 2. 2018 • Autor: Jiří Fait

Ani v tomto přídavku nehledejte žádnou divokou a vzrušující zápletku. Příběh je tak jednoduchý, jak je to jen možné. Agentka Silent Death (Jessica Valiant) a její manžel jsou oba špióni, kteří bojují za svobodu a svržení nacistického režimu. V jistém bodě se jim ovšem skopčáci dostanou na kobylku, což skončí zatčením manžela a nakonec i jeho nevyhnutelnou popravou. Agentka Silent Death je poté nějakou dobu mimo službu, načež je záhy povolána zpět do akce. Úkol? Sprovodit ze světa muže zodpovědné za smrt jejího manžela.

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death; rychlá smrt

Mrtvý nacista je dobrý nacista. Tady se nikdo milosti od této slečny nedočká. Agentka Silent Death je rychlá a smrtící.

Samotný charakter Silent Death nepatří zrovna mezi ty nejoriginálnější, i když musím říct, že vykreslení této postavy v The Diaries of Agent Silent Death je oproti jiným herním ženským charakterům dosti atypické. Silent Death je zde vyobrazena jako zkušená bojová veteránka, která byla povolána zpět do akce po dlouhé a slzavé dovolené. Navíc onu „přestávku“ doprovázel alkoholový opar kamkoli se agentka vydala, jestli mi rozumíte. V tomto případě byste očekávali spíše typicky cynického a bojem zoceleného chlapáka, kterého jen tak něco nerozhodí, ale zde tuto roli zastupuje žena, což je vlastně docela příjemné osvěžení.

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death; silent, assassin Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death; silent, kill

Obrázek 1: Kromě sady nožů a utlumené pistole budete mít v arzenálu samozřejmě i další zbraně. Obrázek 2: I když nejlepšími přáteli vám budou kradmost a stín.

iPodívejte se na všechny články z herní sekce!

Silent je její druhé jméno. A zřejmě i třetí

Jak už samotný název hry naznačuje, v The Diaries of Agent Silent Death se budete hlavně plížit. A to hodně. Hned ze začátku ve svém arzenálu naleznete řadu vrhacích nožů a pistoli s tlumičem pro tiché usmrcení na delší vzdálenost. Většina místností a veskrze všechny tři úrovně v DLC jsou protkány temnými kouty a malými prostory, do kterých se můžete vmáčknout a vyhnout se tak hlídkujícím strážím. Bohužel zde taky leží můj největší problém s The Diaries of Agent Silent Death.

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death; Gameplay: robo, dog

Na tuto vzdálenost se k robo-hafanovi raději nepřibližujte. Usmaží a rozšmelcuje vás dřív, než byste řekli „gute nacht“!

Pokud si mohu ve hře vybrat, raději vše řeším tiše a plíživě, takže jsem si myslel, že se zde budu cítit jako doma, jelikož je toto DLC právě o kradmosti... jenže stealth je podle mě v The Diaries of Agent Silent Death tím vůbec nejslabším článkem. Plížení zde není tak propracované, jako třeba v Dishonored nebo Assassin’s Creed. Úrovně jsou příliš statické a neměnné, takže nemůžete například zavírat dveře, abyste se vyhnuli pozornosti. Ve hře nenaleznete žádný ukazatel toho, kam se nepřítel zrovna kouká a nemůžete dokonce ani popadnou mrtvého skopčáka a odtáhnout jej do stínů. Je sice fajn, že si Silent Death osvojila „schopnost“ zpomalit čas, kdykoli je objevena, ale zasvětit celé DLC pouze stealth režimu mi přijde jako chyba, jelikož plížení a všechno s ním spojené ve Wolfensteinu zkrátka nedosahuje takových kvalit jako ve hře, která je tímto prvkem žánrově definována (tj. stealth akce typu již zmíněného Dishonored).

Samozřejmě se můžete pokusit hru proběhnout s burácejícími zbraněmi, jelikož vám DLC nijak nepřikazuje se za každou cenu plížit, ale zůstat ve stínu je stále ta nejlepší možnost, jak se vypořádat s nepřáteli. A když už mluvím o hraní bez využití stealth systému – v jednom z posledních levelu je téměř nemožné zůstat neodhalen, ale je to možná jen tím, že nad některými věcmi příliš přemýšlím a zbytečně si je pro sebe ztěžuji. Agentka Silent Death může mít pouze 40 bodů zbroje namísto typických 100, což vás ještě více nutí k tomu, abyste zůstali ukrytí, jelikož následné přestřelky pak končí poměrně rychle, a to vaší smrtí.

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death; broadcasting, alarm Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death; hlídkující, stráže Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death; prostranství

Obrázek 1: To červené kolečko „Broadcasting Alarm“ se raději snažte příliš nevyhledávat. Obrázek 2: Většinu podobných situací vyřeší pár rychlých a přesných zásahů. Obrázek 3: The Diaries of Agent Silent Death je postaveno na kvalitním základu Wolfensteina 2, takže prostředí působí pořád výborně.

Dlouhý název, krátké trvání

Podobně jako The Adventures of Gunslinger Joe ani The Diaries of Agent Silent Death nepřekvapilo svou „délkou“. Dával jsem si schválně záležet na tom, abych nalezl všechno, co nalézt lze, ale ani tak jsem nedokázal herní čas natáhnout na víc než čtyři hodiny. K pokračování mě převážně motivovaly různé dokumenty, které více rozvíjely příběh Wolfensteina 2, ale ani ty nejsou kdovíjak působivé, takže pokud některé náhodou minete, o moc se nepřipravíte.

Bohužel se ukazuje, že úspěšná základní hra nemusí hned předznamenávat také kvalitní DLC. Jak The Adventures of Gunslinger Joe, tak i The Diaries of Agent Silent Death trpí krátkou herní dobou a nedotaženostmi herních mechanik, kdy máte na výběr pouze z jednoho bojového stylu. Za cenu kolem 700 kč (season pass) dostanete dohromady kolem 9 až 12 hodin v závislosti na vašem herním stylu, cože je na FPS solidní, ale rozkouskovaně to tak nepůsobí.

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death; Gameplay: Tv, screen Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death; Gameplay: German, or, else

Obrázek 1: Nacisti zde vládnou světu, ale nedovedou zastavit jednookou alkoholičku? To by vlastně souhlasilo. Obrázek 2: Mám takový pocit, že TV show „German or Else“ se někdy v budoucnu dočká zajímavé parodie, jež bude založená na zmíněné show.

Poslední Silent Death nechť zhasne a zavře

Když už zmiňuji The Adventures of Gunslinger Joe – v recenzi jsem si stěžoval na neuspokojivý finální souboj s bossem, kdy stačilo zmáčknout jedno tlačítko v quick-time eventu a bylo vymalováno. The Diaries of Agent Silent Death si v tomto případě polepšilo. Tedy alespoň při souboji, jelikož samotný konec hry je snad ještě vlažnější než ten v prvním DLC. Kromě toho je opravdu zvláštní, že mi v paměti utkvěl spíše souboj s druhým bossem, hollywoodským producentem než s tím závěrečným, při kterém by se měly takříkajíc vytáhnout všechny karty na stůl. Producentovi posměšky na vaši osobu skrze interkom byly obzvláště vypečené a já se nemohl dočkat chvíle, kdy jej budu moci vykuchat a zavřít mu konečně klapačku.

Wolfenstein 2: The Adventures of Gunslinger Joe; komiks, tichá, vražedkyně

Je škoda, že bylo prozatím každé DLC stavěno kolem jediné ze tří dovedností, které jste mohli využívat v základním Wolfenstein 2: The New Colossus. Dohromady tvořily kvalitní celek, jenže jako rozkouskovaný obsah prostě nefungují.

Takhle to vypadá všechno negativně a můžete nabýt dojmu, že The Diaries of Agent Silent Death působí jako jedno obrovské zklamání, ale to neznamená, že bych se během hraní nudil. DLC je postaveno na kvalitním základně Wolfenstein 2: The New Colossus, což znamená, že přestřelky, pohyb, grafika a zvukové zpracování jsou stále na úrovni, jež bychom od této značky očekávali. Takže pokud působím přehnaně kriticky, pak je to proto, že vím, jak dobrá základní hra je a jak výborné by DLC mohly být. The Diaries of Agent Silent Death jednoduše nenabízí nic, kvůli čemu byste do něj museli za každou cenu investovat. Tak snad tedy dopadne třetí pokus, který vychází v březnu tohoto roku, o něco lépe.

The Diaries of Agent Silent Death jsme recenzovali na PC. DLC je dostupné také na PS4 a Xbox One.

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death; Adolf

Masového vraha se štětinatým kartáčem pod nosem potkáte i zde. Sice nebudete mít tu „čest“ si s ním pokecat z očí do očí jako v základní hře, ale vyhladit značnou část jeho nacistické síly vám bude dostatečným zadostiučiněním.

i Mohlo by vás zajímat

HW nároky pro Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i7-3770 / AMD FX-8350 Intel Core i7-4770 / AMD FX-9370
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 770 / Radeon R9 290 NVIDIA GeForce GTX 1060 / Radeon RX 470
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť  8 GB RAM 16 GB RAM
HDD 55 GB 55 GB

Recenze Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death: závěrečné hodnocení

Hodnocení 60% Alza Magazín
Hlavní parametry: Hratelnost
70%
Audiovizuální zpracování
75%
Znovuhratelnost
55%
Wolfenstein 2: The Adventures of Gunslinger Joe; recenze

Klady

 • Stále stejně výborná hratelnost jako u Wolfensteina 2
 • Obstojné namluvení hlavní hrdinky (Claudia Black)
 • Hollywoodský „boss“

Zápory

 • Stealth systém je nedomyšlený
 • Konec hry je zklamání
 • Krátká herní doba
 • Zaměřit DLC na stealth, který zde máme k dispozici, není nejšťastnější volba.
Jiří Fait

Jiří Fait

Jmenuji se Jiří Fait a dalo by se říct, že videohry jsou motorem mého života už od doby, co se mi poprvé dostala pod ruku kuličková myš. Takže jsem vlastně takový herní „boomer“ a jsem na to patřičně hrdý. Kromě sportu, který pod jhem EA a 2K přišel o duši, nepohrdnu téměř žádným žánrem, pokud mě příběh dané hry udrží před monitorem. Na poli herní žurnalistky ze sebe pořád oklepávám nezkušenou zelenou trávu, ale o to větší zábava je krůček po krůčku se posunovat kupředu.

Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.


Wolfenstein II: Season Pass - Xbox Digital
Herní doplněk / DLC - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční a FPS/Střílečky, pro uplatnění je vyžadována základní hra

649,- bez DPH 536,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0449
Wolfenstein II: The Freedom Chronicles - Season Pass - PS4 CZ Digital
Herní doplněk / DLC - PS4/PS4 Pro, elektronická licence, klíč pro CZ PS Store, žánr: Akční a FPS/Střílečky, pro uplatnění je vyžadována základní hra - je vyžadována plná verze hry.

689,- bez DPH 569,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MSXESDCZ088
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB23
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi