Poslední týden jsme se od rána do večera nevěnovali ničemu jinému než hraní World of Warcraft, jež bylo nedávno obohaceno o velmi očekávaný datadisk Battle for Azeroth. Jak nám nejnovější výtvor Blizzard Entertainment sedl a čím rozšířil základní hru, si můžete přečíst v následujících řádcích této podrobné recenze.
World of Warcraft: Battle for Azeroth (hra) | Warcraft (IP)
Battle for Azeroth je MMORPG a sedmým DLC pro World of Warcraft. Titul vyvíjí a vydává studio Blizzard Entertainment. Hra vychází 14. 8. 2018 na PC bez české lokalizace a obsahuje multiplayer . | Homepage
Články: | Recenze World of Warcraft: Battle for Azeroth | Recenze World of Warcraft: Classic
• Recenze: 24. 8. 2018 • Autor: Ondřej Zeman
Konflikt mezi Hordou a Aliancí už zuří mnoho let. Prakticky by se dalo říct, že se obě frakce střetávají s krátkými přestávkami od prvního otevření Temného portálu, skrz nějž se orkové přenesli ze svého světa do Azerothu. Jeho původním obyvatelům se agresivní hosté samozřejmě moc nezamlouvali, a tak začala První válka, při níž bylo zničeno jedno z největších měst lidí, Stormwind, jehož vypleněním ukázali útočníci svou nemilosrdnou povahu.
Druhá válka naopak nedopadla nejlépe pro agresory, jejichž vojska byla na hlavu poražena u monumentální hory Blackrock. Po této bitvě nastala éra klidu, po níž zasáhla svět World of Warcraft řada pohrom, jež vyústily ve zničení mocné Plamenné legie. Tu dosavadní soci společně porazili v datadisku Legion.
Jeden by si řekl, že po heroických činech, jež obě strany vykonaly pro záchranu světa, nastane konečně dlouhodobý mír. Sylvanas na to však měla dosti odlišný názor, vzala tedy svou gigantickou armádu a za pomoci hrdinů spálila na popel legendární strom Temných elfů Teldrassil. Celá Aliance byla tímto zrůdným činem rozlícena k nepříčetnosti, a tak začala ihned mobilizovat všechny dostupné síly, které následně vrhla proti hlavnímu městu inteligentních nemrtvých Undercity, jež se jeho obyvatelé i jejich spojenci samozřejmě rozhodli bránit. Nápor útočníků byl však natolik silný, že se temná paní rozhodla pro nečestnou taktiku a ve finální fázi obětovala celou metropoli jen proto, aby zvítězila, což se některým jejím věrným moc nelíbilo.
Obrázek 1: Sylvanas na startu Battle for Azeroth rozhodně nepatří mezi kladné protagonisty, její kroky fakticky rozdělují celou Hordu. Obrázek 2: Anduin je dosti rozporuplnou postavou, někteří jej pro jeho dobromyslnost a čestnost považují za slabocha.
Nyní se obě strany pustily do vleklé války, ve které nutně potřebují podporu nových spojenců nevyčerpaných událostmi, jež musely Horda i Aliance v minulých letech prožít. Jaina Proudmoore se proto vydává do jejího bývalého domova, ostrovního království Kul Tiras. Zástupci konkurenčního uskupení se naopak v čele s Nathanosem Blightcallerem snaží zlákat ke spolupráci panovníky Zandalarského impéria. Obě zpočátku neutrální říše však mají své vlastní problémy, takže minimálně zpočátku návrhy nově příchozích odmítají. Abyste si je získali, je nutné jim nejprve pomoci vyřešit jejich trable. Poté, co si je částečně nakloníte, se vydáte na území nepřítele.
World of Warcraft: Battle for Azeroth – Battle for Lordaeron (gameplay)
Útok na Lordaeron představuje aktuálně jeden z vrcholů expanze Battle for Azeroth.
Každá svobodná ostrovní říše nabídne jednotlivým stranám v Battle for Azeroth jedinečné příběhové linky, rozsáhlé lokace a dechberoucí zvraty, z nichž budete prostě paf. Překvapivě kvalitně jsou tu navrženy i vedlejší úkoly. Díky jejich vysoké propracovanosti se do plnění leckdy tak zakousnete, že nebudete schopni přestat a budete hltat jednu zakázku za druhou až do momentu, než vás ozáří první sluneční paprsky. Osobně jsem měl možnost vyzkoušet jak cestu Hordy, tak i Aliance a musím říct, že ani jedna frakce není v tomto ohledu znevýhodněna či ochuzena. Sám jsem byl zřejmě nejvíce zaujat vyprávěními v temném Nazmiru, kde jsem pomáhal trollů vypořádat nejen s touhou po krvi, ale také s jejich neklidnými duchy, jež nebylo radno pokoušet.
Obrázek 1: Trollí architektura je v Battle for Azeroth skutečná nádherná, ne vždy je však využita k bohulibým účelům. Obrázek 2: Některé úkoly vás přinutí změnit nejen tvář, ale také celkovou strukturu vašeho těla.. Obrázek 3: Ve World of Warcraft: Battle for Azeroth jsou přítomny také nascriptované stealth mise, v nichž se budete schovávat před vašimi oponenty ve stínech.
Také vás na začátku Legionu naštvalo, že jste museli vyměnit rozsáhlé spektrum zbraní za tři legendární kousky, jež v průběhu kampaně nebylo možné ničím nahradit? Tak to vás jistě potěší nový prvek, kterým chce Blizzard tento neuvážený krok do jisté míry napravit: namísto klasického náhrdelníku budete v Battle for Azeroth nosit unikátní předmět s názvem „Srdce Azerothu“, jež funguje na velmi podobných principech jako slavné smrtící hračky. Též jej můžete vylepšovat, čímž však nezdokonalíte jen tento řetízek, ale také unikátní typy zbrojí, které jsou s ním pevně provázány a obohacují se o nové schopnosti právě v závislosti na úrovni talismanu, jenž máte permanentně na krku.
Výbava spojená s amuletem vám vždy nabídne trošku odlišné spektrum pasivních dovedností, jež si máte možnost po dosažení určité úrovně náhrdelníku zvolit. Některé zbroje zdokonalí vaše útočné schopnosti, jiné jsou naopak zaměřeny na obranu či efektivitu léčivých kouzel. Přítomny jsou též výstroje navyšující primární statistiky vašeho reka a účinnost jeho výpadů. U každého předmětu si můžete navolit několik primárních vylepšení. Poté, co tak učiníte, se otevře slot navyšující úroveň dané věci o jasně definovanou hodnotu. Osobně tuto novinku vítám, protože mi na rozdíl od legendárních zbraní umožnila zvolit si specifickou cestu, která mi v Legionu scházela.
Obrázek 1: Velikost hlavních měst neutrálních frakcí je ohromující, nelze se tedy příliš divit tomu, že vám oba národy nabízejí formy cestování usnadňující přesun. Obrázek 2: Při toulkách světem World of Warcraft narazíte na mnoho povědomých výjevů. Obrázek 3: Hlavní město trollů je složeno z řady chrámů, jež jsou navzájem propojeny rozsáhlou sítí mostů.
Nové úrovně samozřejmě nebude získávat jen tak. Svůj náhrdelník musíte stejně jako legendární zbraně krmit a posilovat za pomoci speciální, těžko získatelné modré rudy (azerite). Tu lze nalézt na různých místech: objevit ji můžete třeba v tělech speciálních nepřátel a uvnitř fialově světélkujících schránek. Čas od času vám ji darují i někteří zadavatelé úkolů. Jednou z nejjistějších cest, jak se k azeritu dostat, je absolvování klasických bitev a dungeonů, v nichž máte určitou dávku vždy jistou, protože z každého bosse bez výjimky vypadne několik úlomků. K dispozici jsou vám tu dány také několikahodinové mise známé z Warlords of Dreanor, na které je možné vyslat služebníky, jež naverbujete plněním válečných úkolů.
World of Warcraft: Battle for Azeroth – Temple of Sethraliss (gameplay)
Temple of Sethraliss je lokací, která dá v Battle for Azeroth pomalejším jedincům pořádně zabrat.
Pro ty z vás, kteří neměli doposud s World of Warcraft žádné větší zkušenosti, zde mírně rozepíši fungování služebníků a válečných úkolů. Základní mechanizmus byl přidán už ve zmíněním Warlords of Dreanor, kde jste z vaší základny vysílali skupinky věrných válečníků, kteří během několika hodin pracovali na splnění daného úkolu. V určité fázi hry jste si touto cestou pomaličku otevírali nové dějové linky, jejichž aktivování většinou trvalo řadu dnů. V Legionu tento prvek zůstal, a proto se nemůžeme moc divit tomu, že jej tvůrci přidali i do Battle for Azeroth, kde je tento aspekt navržen víceméně totožně jako v předchozích datadiscích. Za jasně definovaný obnos pošlete do akce skupinu s procentuální šancí na úspěch, a když se jí zadaří, přinese vám, po čem zrovna toužíte.
Jak jsem již naznačil v předchozích odstavcích, azerit lze získat více způsoby. Asi nejjistější cestou je zřejmě čištění středně rozsáhlých dungeonů, do kterých se můžete vydat buď se skupinou čtyř přátel, nebo partou náhodných lidí. V současnosti nabízí Battle for Azeroth několik uzavřených lokací, v jejichž útrobách na vaši družinu čekají nejen silná monstra a jejich přisluhovači, ale také různé pohybové výzvy, jež cílí na agilnější jedince. Z aktuálně prezentovaného spektra kobek jsem si nejvíce oblíbil temně laděný Underrot, jehož pochmurné chodby jsou plné krvavých trollů a posluhovačů Starých bohů, kteří nebývale připomínají příšery z knih H. P. Lovecrafta, jenž psal převážně literaturu s hororovou tématikou.
Obrázek 1: Zandalarští trollové jsou pevně spojení s duchy přírody. Obrázek 2: Do cesty se vám v Battle for Azeroth postaví rozsáhlé spektrum odlišně reagujících protivníků. Obrázek 3: Za pomoci azeritu budete moci své předměty vylepšit až třemi různými pasivními schopnostmi.
Relativně jistým způsobem, jak se dostat k azeritu, je také plnění world questů. Ty se vám zpřístupní poté, co získáte maximální úroveň a vytvoříte si přátelský vztah se všemi spojeneckými frakcemi, bez nichž ta vaše v boji o Azeroth nepřežije. De facto se jedná o klasické úkoly pro všechna frakční uskupení, za jejichž splnění budete odměněni výstrojí na vašem levelu, modrou rudou, reputací, penězi či válečným materiálem využitelným k vysílání vašich společníků na různorodé mise. S vysokou pravděpodobností se časem dočkáme také world bossů, jež některým línějším jedincům pomohou vybavit se předtím, než se vydají do náročnějších dungeonů a na ostrovní expedice.
Ano, zrak vás nemýlí, vyrážet budete v Battle for Azeroth na námořní výpravy, v jejichž rámci objevujete nové ostrovy plné azeritu. Nikdy na nich však nebudete sami, vždy se současně s vámi vylodí i zástupci konkurenční frakce (AI nebo hráči), jejichž úkolem bude vytěžit vzácnou rudu před vámi. Ten, kdo získá jasně daný počet modré suroviny předtím, než se k němu dostane protivník, vyhrává. V dolování vám budou bránit monstra, původní obyvatelé vysávaných lokací a samozřejmě druhá těžařská skupina, která se vám bude snažit ve vašem bohulibém díle zabránit. Absolvovat tyto expedice lze stejně jako dungeony na normální, heroickou a mytickou obtížnost, jež se s vámi nebude ani na moment párat a bude cílena jen na ty nejlepší.
World of Warcraft: Battle for Azeroth – Freehold (gameplay)
Pirátská pevnost Freehold je plná pořádně nabroušených mořských vlků, kteří se plavili po mořích World of Warcraft ještě předtím, než jste jej začali hrát.
Třebaže se nejedná v rámci obsahu o žádného prcka, není aktuální stav věcí konečný. Časem bude Battle for Azeroth rozšířen též o extrémně náročné raidy. Podívat se budeme moci do Uldiru, kde nás čeká G'huun, o jehož vyvolání se postarali krvaví trollové. Druhým raidem bude podle všeho také chrámový komplex Azeroth plný různých přerostlých příšerek. Těšit se můžete také na režim Warfronts, jenž dorazí spolu Uldirem už čtvrtého září. Do hry tento mód přidá velkolepé bitvy připomínající po stránce elementárního návrhu v určitých ohledech legendární Warcraft III. Přítomny jsou na bojišti doly, budovy, umělou inteligencí kontrolované jednotky a obléhací stroje, které využijete k dobytí pevnosti a eliminaci hlavního bosse.
Ostrovní expedice nepředstavují jedinou PvP výzvu, kterou před vás Battle for Azeroth postaví. World of Warcraft byl v rámci vydání tohoto datadisku obohacen ještě o nově navržené epické bitevní zóny, jež recyklují většinu bojišť, v nichž se mohlo utkat osmdesát hráčů, a překopávají je do náročnější podoby zacílené na jedince na maximální úrovni a s odpovídající výbavou. Tvůrcům je jasné, že jejich hru nehrají jen týmoví hráči, a tak tu mají pro sólisty cech duelistů zaměřený na osamělé vlky vyžívající se v porážení podobně smýšlejících hrdinů.
Obrázek 1: Pokud na území nepřátelské frakce zabijete více, než deset nepřátel stane se z vás lovná zvěř s cejchem smrti. Obrázek 2: Truhly obsahují v Battle for Azeroth různé poklady a hlavně pro postup nutné válečné vybavení. Obrázek 3: Na vašich dobrodružných výpravách leckdy uvidíte protivníkovu kocábku už z lodi, na níž se plavíte.
Ne každý však baží po prolévání krve lidských protihráčů. Doposud byly na tyto jedince zacíleny PvE servery, kde členové konkurenční frakce nepředstavovali prakticky žádné nebezpečí. Nyní jsou však tyto od soupeření oproštěné světy pryč a na jejich místo byl dosazen režim War Mode. Ten je možné aktivovat či naopak vypnout v primárních frakčních metropolích, v jejichž útrobách jste si vždy mohli deaktivovat PvP na území, jež jednotlivá uskupení kontrolovala. V okamžiku, kdy tento nově přidaný prvek zaškrtnete, se automaticky vystavujete výpadům protivníků, kteří stejně jako vy baží po tom, aby mohli eliminovat jiné. Pokud vás neustálé střety omrzí, musíte se vydat znovu do hlavního města a tam odškrtnout kolonku, v níž souhlasíte se souboji.
Za sebe bych vám však jeho deaktivaci minimálně prozatím nedoporučoval, protože po zapnutí se vám v Battle for Azeroth navyšuje o 10 % množství zkušeností obdržených za eliminaci protivníků a plnění úkolů. Stejně tak se vám díky němu otevírají lovy odměn zacílené na normální hráče, jež vás za zabití určitého počtu jedinců odmění dočasným posílením vašeho hrdiny (bonus k způsobovanému poškození a k efektivitě léčivých kouzel). Přítomny jsou dokonce air-dropy známé z většiny aktuálních AAA projektů, kde si je hráči nemohou vynachválit. Což je možná primárním důvodem toho, proč se je vývojáři z Blizzard Entertainment rozhodli vložit do svého díla. Minimálně za sebe je za tento krok chválím, jelikož jsem při jejich lovu zažil řadu vtipných momentů.
World of Warcraft: Battle for Azeroth – Island Expedition – Heroic (gameplay)
Některé ostrovní mise v Battle for Azeroth vyhrajete jen o fous.
Když už jsem u úprav týkajících se PvP, nemohu opomenout zmínit systém prestiže původně vázaný vždy na danou postavu. V Battle for Azeroth je celkový vývoj provázán s vaším herním účtem, takže se už déle nemusíte obávat toho, že když budete hrát za jednoho hrdinu, ostatní postavy ostrouhají. Blizzard Entertainment tímto krokem fakticky vytrhává trn z paty hráčům, kteří nemají dostatek času na to, aby pokryli v rámci této herní složky všechny vytvořené reky.
O nové expanzi do World of Warcraft bych toho mohl ještě napsat skutečně hodně, jedná se však o recenzi, takže v této fázi text zakončím a přímo přesunu se k závěru.
Universum World of Warcraft mám upřímně rád, přestože se jedná o svět postavený na základech kultovního Warhammeru. Každá nová expanze ve mně tudíž vyvolává velmi vřelé pocity, protože se skrze ni do Azerothu vždy vrátí hráči, kteří chtějí navštívit nová místa a absolvovat nové dějové linky posunující příběh této oblíbené fantasy zase o kus dál.
Startovní fáze Battle for Azeroth nabízí konflikt, po němž příslušníci Hordy i Aliance volali bez ustání už nějaký ten pátek. Celá hra opět prošla řadou veskrze pozitivních změn. Zpřístupněny byly dosud nepoznané lokace, unikátně navržené rasy, ostrovní mise a specifická bojiště. Kvůli zaměření na PvP obsah však nemusí sednout každému, stejně tak ho není dobré hrát bez přátel či jasně zacílené guildy.
Střet Sylvanas s Anduinem je jedním z hlavních témat Battle for Azeroth, do jejich konfliktu se však chystá přimíchat třetí hráč, jehož identitu zjistíte až postupem času.
Pro stabilní hráče World of Warcraft je nákup Battle for Azeroth prakticky povinností, protože opět rozšiřuje příběh jejich milovaného světa a vlévá mu čerstvou krev do pomalu tvrdnoucích žil. Investici do něj bych doporučil i nováčkům toužícím naskočit do tohoto rozjetého vlaku, kterým se díky přidání nových frakcí nabízí způsob, jak odstartovat cestu spolu s řadou jim podobných. Pokud se ptáte, komu bych tento kousek naopak nedoručil, řekl bych, že není moc vhodný pro staromilce toužících po starých pořádcích, a fandům odlišně laděných MMORPG.
Klady
Zápory
Ondřej Zeman
Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.
|
Minimální HW požadavky | Doporučené HW požadavky |
---|---|---|
Operační systém | Windows 7 64-bit | Windows 7 64-bit |
Procesor | Intel Core i5-760 2.8GHz / AMD FX-8100 | Intel Core i7-4770 4-Core 3.4GHz / AMD FX-8300 |
Grafická karta | NVIDIA GeForce GTX 560 / Radeon HD 7850 | NVIDIA GeForce GTX 960 / Radeon R9 280 |
DirectX | DirectX 11.0 | DirectX 11.0 |
Operační paměť | 4 GB | 8 GB |
Pevný disk | 70 GB | 70 GB |
• Novinka: 10. 10. 2019 • Autor: Ondřej Zeman
Jak řekl kdysi legendární král Lordaeronu Terenas Menethil II., „Nikdo nemůže vládnout věčně.“ Navždy tu taktéž nemůže být i přes všechny své nesporné kvality ani expanze World of Warcraft: Battle for Azeroth. Vývojáři z Blizzardu proto světu ohlásili, že aktuálně pracují na jejím finálním updatu s číslovkou 8.3, po němž válka skončí a svět se bude muset připravit na novou hrozbu, nebo přesněji řečeno, čerstvý datadisk. Avšak ještě předtím, než dorazí, budou gildy a jejich zástupci čelit armádám starého boha N’zotha, který má podobně jako jeho poražení bráškové k dispozici vojska, o nichž si mohou smrtelníci nechat jen zdát. Bojovat se má opět o Vale of Eternal Blossoms a Uldum, které bylo už mnohokrát v minulosti dějištěm významných bitev o osud Azerothu.
Content Preview: Visions of N’Zoth
Svět World of Warcraft: Battle for Azeroth čekají nelehké časy, které přežijí jen ti s nejsilnější vůlí.
Kromě skutečně impozantních bitev by nám měl patch 8.3 přinést také nebývale temné dungeony Horrific Visions, skrze něž se podíváme do hlavních měst Hordy a Aliance, která vám nabídnou dosud nevídaný pohled. Namísto ulic plných života se v nich budou pohybovat monstra z jiných dimenzí, díky nimž si nejednou vzpomenete na nedávno vydanou hru dle univerza H. P. Lovecrafta Stygian: Reign of the Old Ones, ve které byly takovýchto příšer mraky. Podle všeho se ovšem nemá jednat o to nejhorší, co ve World of Warcraft: Battle for Azeroth potkáte. Na ty nejodvážnější dobrodruhy ve finálním updatu čeká Walking City of Ny’alotha, jež jim nabídne dvanáct hrůzně vypadajících bossů včetně samotného N’zotha čekajícího na svůj konec.
Kdyby proti N’zothovi měli bojovat jen zástupci starých ras, zřejmě by proti němu neobstáli. Vývojáři World of Warcraft: Battle for Azeroth naštěstí do hry přidávají další druhy, za něž můžete odstartovat svá dobrodružství v Azerothu. Nejnovějšími přírůstky mají být v patchi 8.3 liškám podobní vulperové spolu s mechagnómy. První zmínění se samozřejmě přidají k Hordě, jejíž vůdci mají pro roztomilá stvoření vyloženou slabost. Aliance dostane technologicky vylepšené gnómy, kteří úplně nepodlehli kletbě masa. Celkově se však máme nač těšit, je proto vcelku škoda, že k nám update dorazí až na počátku příštího roku, kdy budeme už jistě vědět o nadcházející expanzi více. Ta by snad měla být představená na Blizzconu 2019, o jehož průběhu vás budeme informovat.
• Zdroje: YouTube (World of Warcraft)
• Novinka: 27. 9. 2019 • Autor: Ondřej Zeman
Všechny cinematic trailery k World of Warcraft: Battle for Azeroth jsou nesmírně emotivní, díky čemuž se vám snad každý z nich dostane pod kůži. Ať už se jednalo o Old Soldier, Lost Honor či Safe Haven, vždy nám bylo dáno něco, co nás dokázalo nadchnout, dojmout nebo rozzuřit. Hanbu jim v tomto ohledu nedělá ani aktuálně vypuštěný filmeček Saurfang and Sylvanas, který se nezaměřuje na nikoho jiného než na legendárního skřetího válečníka a současnou vůdkyni Hordy. Na jeho počátku máme možnost vidět hlavní město Hordy v obležení vojsk tvořených nejen vojáky Aliance, ale také jeho původních spojenců. Ti se již déle nemohli dívat na to, jak se jejich panovnice chová, a tak se sebrali a spojili se s nepřátelskou armádou táhnoucí k metropoli.
War Campaign Finale Cinematic - Saurfang and Sylvanas Reckoning
Jeden z finálních cinameticů World of Warcraft: Battle for Azeroth je plný emocí, stejně jako jeho předchůdci.
Do jisté míry se dá říct, že ve World of Warcraft: Battle for Azeroth nastala podobná situace jako v World of Warcraft: Mists of Pandaria. Zlý, nebo lépe řečeno bezohledný antagonista znovu vytvořil natolik nehostinné podmínky, že se proti němu postavili nejen nepřátelé, ale také ti, kteří by za normálních podmínek bojovali na jeho straně. Faktem je, že se Sylvanas nechovala zrovna ukázkově, určitým způsobem se však jednalo o vůdkyni, která v mnohém naplňovala představy toho, jak se vlastně má panovník takového uskupení chovat. No posuďte sami. Spálila jedno z posvátných míst, agresivně expandovala a nemazala se s opozicí – přesný předobraz lídra vládnoucího pevnou rukou bez ohledu na následky, který se leccos přiučil od podobně napsaného záporáka Garroshe Hellscreama.
Orgrimmar má však tentokrát naštěstí v čele postavu, která se neschovává v jeho útrobách. Když Saurfang vyzve obránce a jejich vůdkyni k tomu, aby bylo zastaveno prolévání krve jedním jediným soubojem, Sylvanas jeho požadavek k boji samozřejmě příjme. Nikdy totiž nepatřila mezi ty, kteří by se obávali přímého střetu. Duel této dvojice představuje vrchol expanze World of Warcraft: Battle for Azeroth, na jehož konci máme možnost spatřit cestu, po níž se tento datadisku bude v následujících týdnech a měsících ubírat. Válka je zřejmě u konce a na scéně se znovu objevuje společný nepřítel, kterého je třeba odstavit od moci, takže tu máme tradiční scénář, jenž tu byl už několikrát. Jak mocný ovšem bude oponent World of Warcraft: Battle for Azeroth, je otázkou, na niž aktuálně neznáme odpověď.
• Zdroje: YouTube (World of Warcraft)
• Novinka: 17. 5. 2019 • Autor: Ondřej Zeman
Lady Sylvanas v minulých měsících udělala řadu nerozumných rozhodnutí, kterými si proti sobě poštvala většinu frakčních vůdců Hordy, v jejímž čele stojí. Otevřeně se proti ní už postavil náčelník taurenů Baine Bloodhoof i legendami opředený válečník Varok Saurfang, po jehož stopách vyslala nájemné vrahy, jimž se nepovedlo jej odpravit. Nyní se tento zkušený ork vydal za svým starým přítelem a bývalým vůdcem Hordy Thrallem, kterého zástupci šamanského povolání viděli naposledy v Legionu. Doufá totiž, že jeho bratr ve zbrani dá věci dohromady a konečně pomůže své bývalé frakci najít cestu cti, od níž se ve World of Warcraft: Battle for Azeroth odklonila.
World of Warcraft: Battle for Azeroth – Safe Haven (Cinematic)
V prvních záběrech z Safe Haven vypadá lokace, ve které se bývalý náčelník Hordy rozhodl usídlit, jako statek z kultovního filmu Gladiátor.
Už nějaký ten pátek se většina hráčů ptala, kde je Thrall v těchto temných časech, kdy se Horda ubírá po stezce plné násilí a špatných rozhodnutí. Odpověď na tuto otázku jim dává nový cinematic trailer Safe Haven, který se neodehrává nikde jinde než v bývalém domově orků, katastrofou zasaženém Outlandu, jenž se po celá desetiletí vzpamatovával z éry, kdy jej ovládali služebníci Plamenné Legie. Nyní je to podle záběrů opět pěkné místo pro život, v němž se Thrall rozhodl spolu se svou rodinou existovat stejně jako mnozí jiní. Válka však aktuálně přichází i za ním, protože se k němu šine Varok Saurfang se zprávami o tom, co se děje s Hordou vedenou vládkyní nemrtvých Lady Sylvanas.
Z celého cinematic traileru Safe Haven je patrné, že Thrall už hodil svůj dobrodružný život na hřebík, aby mohl pokojně žít se svou rodinou beze strachu z toho, kdy vypukne další válka či jaké neštěstí svět opět zasáhne. Sylvanas s ním však měla očividně své plány, takže je nyní nucen se opět vrátit do hry a pokusit se Hordu a její vůdkyni umravnit natolik, aby mu dali pokoj. Teoreticky je možné, že s pomocí Varoka Saurfanga převezme nad celou frakcí kontrolu a uzavře s Aliancí mír, protože tento hrdina nikdy moc netoužil po krvi lidí, elfů ani trpaslíků. Možností je skutečně mnoho, co myslíte vy, kterým směrem se bude příběh World of Warcraft: Battle for Azeroth ubírat?
• Zdroje: YouTube (World of Warcraft)
• Novinka: 29. 12. 2018 • Autor: Ondřej Zeman
Válka rozpoutaná Sylvanas Windrunner už v univerzu World of Warcraft zuří bez ustání mnoho měsíců. Krev teče na obou stranách. Aliance na jejím počátku přišla o Teldreassil, z něhož se v úvodu konfliktu museli stáhnout přeživší temní elfové. Zákeřný výpad Hordy samozřejmě nezůstal bez odplaty, odvetou za zničení legendárního stromu bylo napadení Undercity, ze kterého se stalo místo kam se nyní neodváží ani nemrtví.
World of Warcraft: Battle for Azeroth – Tides of Vengeance
Rozšíření Tides of Vengeance přinese do World of Warcraft: Battle for Azeroth hromadu nového obsahu.
Nové spojenecké rasy byly doposud ušetřeny citelnějších ztrát či nutnosti razantněji bránit své území. V rámci Tides of Vengeance však nyní válka přichází i k nim. Minimálně Zandalar jí má v následujících týdnech pocítit naplno, protože se cílem aliančního výpadu stane jejich hlavní město Dazar'alor, z něhož je nyní v pořadí druhý raid expanze World of Warcraft: Battle for Azeroth. Každá z herních frakcí má k dispozici odlišnou verzi tohoto bojiště. Horda se bude muset při obraně metropole kupříkladu vypořádat s Jainou Proudmoore. Útočící Aliance naopak stane proti králi Rastakhanovi, jehož kartičky nedávno obohatily Hearthstone. Hráči s možností absolvovat střety s bossy prozatím úroveň celé instance velmi chválí.
Aliance v Tides of Vengeance nepodnikne jen útok na Dazar'alor, skrze nějž chce Hordu srazit na kolena. Bojovat se tentokrát bude o Darkshore, jež musí být vyrvána z pařátů sil Sylvanas Windrunner, která jí má pod kontrolou už příliš dlouho. Zpracování této bitevní linie by mělo být o něco lepší než design bojiště v Arathi Highlands, jehož absolvování se některým zdálo až příliš lehké. Upřímně se na návštěvu této lokace těším, protože vypadá na první pohled skutečně lákavě. Aby si válečníci pod vedením mladého lva nemysleli, že se o ně bojovníci pod rudou standartou nezajímají, dočkají se také oni dočasných invazí, jež se budou ve finále týkat obou soků.
Všechny lokace spojenců musí čelit v Tides of Vengeance výpadům nepřátelské frakce.
Těšit se podle všeho můžeme také na nové ostrovní lokace, na které lze podniknout expedice, jejímž cílem je získání modré rudy. V Tides of Vengeance bylo dosavadní spektrum ostrůvků World of Warcraft: Battle for Azeroth rozšířeno o temný Jorundall a pochmurný Havenswood. Očekávat lze též řadu úprav a balancování schopností. Prim však bude stejně jako vždy hrát expanze příběhové linky, která nabízí opět detailní náhled na dynamickou válku mezi Hordou a Aliancí, jež zřejmě jen tak neskončí.
Aliance si v Tides of Vengeance vezme, co jí po právu náleží.
• Novinka: 5. 11. 2018 • Autor: Ondřej Zeman
U MMORPG her je třeba stabilně dávkovat obsah, jenž udrží hráče permanentně zaměstnané. Blizzard si tento fakt uvědomuje, a tak svá díla zásobuje skutečně poctivě. Na BlizzConu 2018 nám v rámci konference zacílené na World of Warcraft: Battle for Azeroth byly představeny detaily pojednávající o následujících aktualizacích, jimiž bude legendární MMORPG v následujících měsících rozšířeno. Více si o nich můžete přečíst v našem souhrnném článku z BlizzConu 2018, kde se tomuto kousku pečlivě věnujeme.
Cinematic: "Lost Honor"
Většina komunity World of Warcraft: Battle for Azeroth byla z nového příběhového videa skutečně nadšena.
• Novinka: 12. 9. 2018 • Autor: Ondřej Zeman
Tak a je to konečně tady. Po obsahu, jenž byl zacílen primárně na menší skupinky hráčů a fanoušky PvP, konečně dorazila pořádná nálož i pro milovníky raidů a širší kooperace. Hlavním tahounem této aktualizace je zaručeně Warfronts, ve kterém se podíváme do Arathi Highlands, kde proti sobě skutečně urputně bojují vojska obou znesvářených frakcí. Předtím, než je vám však umožněno pustit se do boje po boku frakčních hrdinů, musíte v jednom z hlavních měst národů přidaných v expanzi podpořit spolu s ostatními hráči válečné snažení vaší strany. Nadšení lze prokázat za pomoci peněz, surovin či výrobků z profese, jíž vykonáváte. Poté, co přispěje dostatečný počet hráčů, bitva započne a zúčastnit se jí může prakticky každý.
World of Warcraft: Battle for Azeroth – Danath Trollbane (gameplay)
Danath Trollbane je hlavním velitelem sil Aliance v Arathi Highlands. Po jeho zabití máte v podstatě vyhráno.
Na startu bitvy o Arathi Highlands se ocitáte nad rozbitou základnou vaší frakce, kterou je nutné znovu vystavět, abyste z ní mohli vést útok proti nepřítelovým silám. K znovu vystavění báze potřebujete zabrat doly, a tak se ihned po vyčištění pevnosti od protivníků pustíte do zabírání dolů a pomalé rekonstrukce, po níž začnete produkovat vojáky, technická vylepšení a obléhací stroje. Za několik minut již máte naverbováno slušné vojsko, s jehož pomocí začnete obsazovat strategické body ovládané konkurenční frakcí a pomaličku zabírat celé údolí. Ve finále rozrazíte hradby velkolepé pevnosti a v jejich útrobách zabijete bosse, který celé území doposud kontroloval. Za vítězství jste nakonec odměněni náhodným předmětem, bednou na určité úrovni a samozřejmě azeritem, sloužícím ve World of Warcraft k vylepšování legendárného náhrdelníku, jež nosí všechny 120.
Azerit a nové předměty nezískáte jen z Warfronts. K dispozici je vám dán také čerstvý raid Uldir, v jehož útrobách na váš čeká zlovolný G'huun. Vedle těchto dvou zábav pro velké skupiny hráčů jsou přítomni také world bossové, za jejichž poražení máte šanci získat fialové vybavení a různé typy odměn, kvůli kterým se je rozhodně vyplatí odstranit z povrchu Azerothu. Celkově toho aktuální update přináší skutečně mnoho, snad si tvůrci World of Warcraft: Battle for Azeroth udrží stejné tempo i v následujících měsících.
World of Warcraft: Battle for Azeroth – Warbringer Yenajz (gameplay)
Ve světě se každý týden objeví nové monstrum, jež je nutné pro dobro univerza World of Warcraft odstranit.
• Novinka: 5. 9. 2018 • Autor: Ondřej Zeman
V éře rozkvětu civilizace temných elfů byla Azshara jednou z největších postav jejich dějin. Fakticky to byla královna, která vedla svůj lid k velikosti a pýše. Spolu s řadou jí vyvolených služebníků se stala jednou z příčin prvního vpádu Plamenné legie, který nakonec hrstka hrdinů spolu s armádou jejího lidu odrazila a portál, jímž se valila na Azeroth, uzavřela. Násilné zavření brány způsobilo rozštěpení celého světa na několik částí.
World of Warcraft: Battle for Azeroth – Warbringers Azshara (Teaser)
N'Zoth učinil Azshaře nabídku, kterou bylo vskutku těžké odmítnout. Nyní je proto jednou z hlavních antagonistek World of Warcraft: Battle for Azeroth.
Azshara se pokoušela zachránit svůj lid za pomoci magického štítu i v poslední hodině, temný hlas z hlubin jí však nakonec přesvědčil, aby svou snahu vzdala a přidala se na jeho stranu. Její město bylo zaplaveno vlnami a ona i její věrní zmizeli v hlubinách, kde je Starý bůh N'Zoth po krátké rozmluvě přeměnil v nestvůrné humanoidní plazy, nagy. Ty nyní na jeho rozkaz v World of Warcraft: Battle for Azeroth škodí jak lidem, tak i trollům, jejichž říše je pod permanentním útokem těchto stvůr.
• Novinka: 6. 8. 2018 • Autor: Ondřej Zeman
Akce Sylvanas nenaštvala jen její přímé oponenty a nepřátele, ale také její vlastní spojence, kteří za ní i přes některé její charakterové vady neochvějně stály až doteď. Jejich věrnost byla však nyní nahlodána spálením Teldrassilu a zabitím tisíců nevinných, jež její útok zasáhl víceméně nepřipravené. Třebaže to nejednoho fandu Hordy jistě překvapí, zviklán byl jejím činem i Varok Saurfang bojující za Hordu prakticky od jejího vzniku.
Varok Saurfang je veteránem všech válek, jež spolu srdnatí lidé a divocí orkové kdy svedli ve světě World of Warcraft. Umožněno mu bylo bojovat po boku Orgrima Doomhammera či Groma Hellscreama, s nímž vypil krev démonického pána Manorotha, jenž jej i další zástupce jeho rasy změnila v krvelačná monstra. Ve válkách učinil neskutečná zvěrstva, poté, co se on i ostatní jeho bratři zbavili kletby, si však své činy vyčítal. Ačkoliv se nezalekl žádné hrozby, nikdy nepatřil mezi jedince toužící po válce.
Asi nejvýrazněji se tento starý šampion projevil v datadisku Wrath of the Lich King. Do Northrendu se vydal jak on, tak i jeho jediný syn, který nakonec zemřel a byl proměněn v rytíře smrti, což naplnilo srdce jeho otce žalem, který však překonal, aby mohl tělo svého dítěte odnést zpět na jeho domovský svět. Přítomen byl tento rek též u pádu Garroshe Hellscreama, jehož sám po určitou dobu vedl a vzdělával.
Sylvanas tímto kontroverzním krokem rozdělila celou Hordu na dvě části.
Nyní se podobně jako jeho žák Garrosh Hellscream „zvrhla“ i Sylvanas, která zničením Teldrassilu a zabitím tisíců nevinných jasně ukázala, že čest a milosrdenství pro ni vůbec nic neznamená. Varok Saurfang její chování nesl velmi špatně a v nejnovějším videu do jisté míry zavrhl Hordu a její zrůdnou vůdkyni. Co myslíte, vytvoří spolu s nově příchozími v World of Warcraft: Battle for Azeroth odnož primární frakce, nebo časem převezme otěže od své aktuální velitelky?
• Novinka: 1. 8. 2018 • Autor: Ondřej Zeman
Sylvanas Windrunner pochází z prominentní elfí rodiny, což jí umožnilo přidat se v relativně nízkém věku k hraničářům z Quel'Thalasu a stát se jejich vůdkyní. V čele svých jednotek bojovala v druhé i třetí válce, v níž byla zabita vůdcem nemrtvého vojska Arthasem Menethilem, který jí proklál svým magickým obouručákem Frostmournem a proměnil ji v první banshee, čímž z ní udělal svou služebnici. Po boku svého přemožitele se účastnila pádu svého domova a spáchala řadu hrůzných skutků. Vymanit se jí z jeho vlivu podařilo až poté, co byla poražena Plamenná legie. Při pokusu jej zabít však selhala a byla donucena Kel'Thuzadem k útěku, k němuž se nakonec odhodlal i sám Arthas, který odešel do Northrendu.
Po jeho odchodu byla ona i její služebnice svobodné, čehož chtěl využít Varimathras, jehož nakonec za pomoci nově získaných sil porazila. Poražená stvůra se k ní následně přidala a pospolu osvobodili Lordaeron a vytvořili frakci Forsaken, jež se pak stala součástí Hordy, k níž se po čase díky jejímu hlasu přidali i sousední krvaví elfové, jimž značně pomohla. Nepopiratelnou zásluhu měla též na pádu Arthase Menethila (Král Lichů) a lidského království Gilneas. V datadisku Legion se z ní stala vůdkyně Hordy.
Po vzoru svého stvořitele Arthase Menethila nyní Sylvanas rabuje a zabijí vše, co se jí postaví do cesty a nedělá rozdíly mezi civilisty a vojáky. Však on si to ten nahoře už nějak roztřídí sám. V Battle for Azeroth se z ní fakticky stalo stejné monstrum jako z muže, jímž tolik opovrhovala ve dnech, kdy se pokoušela zastavit jeho bezduchou armádu nemrtvých stvůr. Aliance jí její skutky snad po vydání expanze vrátí i s úroky.
Ze Sylvanas se v průběhu let stalo monstrum, jehož zastavení si dají vůdci Aliance ve World of Warcraft: Battle for Azeroth za hlavní prioritu.
• Novinka: 25. 7. 2018 • Autor: Ondřej Zeman
První představená je čarodějka Jaina Proudmoore, která vystudovala magická učení v legendárním Dalaranu, kde ji vyučoval sám Antonidas. V průběhu svých studentských let měla možnost setkat se s budoucím králem Lordaeronu Arthasem, k němuž si vytvořila určitý vztah a po jehož boku bojovala až do temných událostí ve Stratholmu. Sama se poté vrátila do Dalaranu, v němž setrvala prakticky do jeho pádu. Po těchto událostech se s velkou armádou vydala do Kalimdoru, na jehož půdě mapoval její cestu příběh Warcraft 3.
Po zakončení příběhové linky Warcraft 3 vybudovala přístavní město Theramore, kde její lid po nějakou dobu žil v relativním míru s Hordou. Jednoho krásného dne k ní dorazil Rexxar se stížností, že lidé útočí na nově vzniklý Durotar. Nakonec se ukázalo, že výpady má na svědomí její otec Daelin, který se prostě nedokázal smířit s myšlenkou, že by žil se svými dlouholetými nepřáteli v míru. Ve finále se Jaina postavila na stranu Hordy, což stálo jejího drahého rasistického tatíčka život.
Smrtí Dealina Proudmoore byla zakončena jedna etapa. Po řadu let existoval Theramore ve světě World of Warcraft v klidovém stavu. Situace se změnila až když otěže Hordy převzal Garrosh Hellscream, který na milované město Jainy Proudmoore svrhl mana bombu, jež jej zcela zničila. Ti, kvůli nimž prakticky zradila svého otce, jí nyní vrazili čepel hluboko do srdce, což ji neskutečně zocelilo. Nyní se tato čarodějka připravuje na Battle for Azeroth, do níž vypluje na otcově bitevní lodi.
Za svůj život prožila Jaina Proudmoore řadu nepěkných věcí, takže se nelze moc divit tomu, že její lesklá hříva časem změnila barvu na myší šeď.
• Novinka: 16. 7. 2018 • Autor: Ondřej Zeman
Éra u hráčů velmi oblíbeného datadisku Legion se chýlí ke konci. Už sedmnáctého července vyjde pre-patch tvořící most mezi touto expanzí a nejnovějším datadiskem Battle for Azeroth, jenž znovu naplno odstartuje válku mezi Hordou a Aliancí, která už nějaký ten pátek touží po tom, aby mohla konkurenční frakci vrátit vše zlé, co jí způsobila.
Jednou z hlavních změn, které pre-patch do World of Warcraft přinese, bude odstranění mantinelů mezi PvE a PvP servery. Namísto nich bude mít každý hráč přístup k War Mode, jenž mu dá možnost spustit či naopak deaktivovat PvP vždy, když bude přítomen v hlavním městě frakce, což samozřejmě znemožní vyčuranějším jedincům vypínat a zapínat tento režim dle aktuální situace. Těšit se samozřejmě můžete také na nové PvP talenty, úpravu profesí a řadu dalších novinek, představujících jen zlomek toho, co očekávaná expanze Battle for Azeroth přinese.
Kompletní výčet změn z pre-patche pro Battle for Azeroth si můžete přečíst zde.
• Novinka: 1. 2. 2018 • Autor: Jiří Fait
Na strategii předprodejů jsou už hráči zvyklí, a jelikož je Blizzard obyčejně ke svým předplatitelům štědrý, zákazníci se tak ani příliš nemračí. První výhoda předobjednávky je možnost zahrát si s předstihem za jednu z nových ras, jež jsme vám představili dříve. Musíte sice v samotné hře splnit určitý quest (nebo spíše řetězec úkolů), ale po jejich dokončení se vám odemkne přístup k Void elfům, Lightforged Draeneiům, Nightborne, nebo Highmountain Taurenům. Blizzard potvrdil, že těchto takzvaných Allied Races postupně přibude.
Všichni, kdo si World of Warcraft: Battle for Azeroth „předkoupí“, získanou možnost si okamžitě zvýšit level jedné postavy na 110. Za základní edici zaplatíte 45 euro a cena Digital Deluxe Edition se pohybuje kolem 60 euro.
Ve hře na vás bude také čekat blíže nespecifikovaný počet in-game předmětů, jestliže se rozhodnete pro Digital Deluxe Edition. Zakoupením této edice před oficiálním vydáním datadisku se vám také odemknou předměty v ostatních blizzardích hrách. Ve WoW si budete moci osedlat Seabraid Stalliona (za Alianci) a Gilded Ravasaura (za Hordu) a k tomu dostanete mládě (peta) Tottleho, který pochází z rasy Tortollanu. Na hráče Hearthstonu čeká balíček Azeroth Is Burning a StarCraft 2 dostane tematické spreje na motivy Hordy a Aliance.
Obrázek 1: Starý známý motiv a konflikt. Obrázek 2: World of Warcraft se „faceliftu“ sice dočkal už dříve, ale Blizzard nepřestává grafický kabát stále upravovat. Obrázek 3: Tímto screenem nechceme naznačit, že preferujeme spíše Alianci. Ovšem musíte uznat, že se Anduin snaží.
Pokud hrajete „mobu“ od Blizzardů Heroes of the Storm, přibude vám po zakoupení Digital Deluxe edice do hry mount Primal Slamesaber s třemi barevnými variantami. A nakonec se dočkají i příznivci Overwatche, kteří si budou moci poslechnout alianční a horďácké voice-liny pro Torbjona a pobavit se novými „emotes“ pro Tracer. K tomu Blizzard ještě přihodil hráčské ikonky ve stylu Kul Tiras a Zandalaru spolu se spreji znázorňujícími Anduina, Sylvanas, Jainu a Varoka Saurfanga.
V nabídce je také Collector’s Edition pro Battle for Azeroth. Ta obsahuje všechny věci zmíněné výše a „zajímavý loot navrch“. Přesný popis předmětů obsažených ve sběratelské edici Blizzard oznámí později.
Arthas se doteď musí bít do zmrzlé čepice za to, že nenechal bývalou elfí hraničářku prostě zemřít.
• Preview: 7. 11. 2017 • Autor: Jiří Fait
Že Blizzard umí dělat parádní CGI filmečky, není žádná novinka. Nechci přímo říct, že se nyní překonali, jelikož každý jejich trailer měl něco do sebe a probouzel ve fanoušcích opravdu silné emoce (například když král Terenas promlouval do duše svému synovi Arthasovi), ovšem zde se brnkání na city rozeznělo skutečně mocně. Musím přiznat, že jsem svět Warcraftu opustil již před nějakou dobou, ale po zhlédnutí posledního traileru se v mém srdci opět rozezvučely mosazné trubky a válečný pokřik zvoucí do boje o osud Azerothu. Přisuzuji to ovšem Anduinově ultimátní schopnosti, jež zřejmě dokáže vzkřísit spolubojovníky pláčem.
Dost ale bylo nostalgie. Pojďme se zaměřit na to, co nového vlastně datadisk Battle for Azeroth pro World of Warcraft přináší, jelikož podle obsahu to vypadá zatím na nejšílenější a nejintenzivnější rozšíření vůbec. Samozřejmostí je zvýšení stropu úrovně ze 110 na 120, jelikož plnit questy a získávat zkušenosti bez účelu by asi nikoho nebavilo
Anduin se sice nepotatil, ale i tak má v rukávu pár kněžourských překvapení. Stačí si trochu poplakat a už mu na pomoc přicházejí doslova všichni svatí. Kdo by v dnešní době nechtěl takovou superschopnost? Blizzard prostě umí!
S úrovní to pochopitelně nekončí. V datadisku Battle for Azeroth budete moci prozkoumávat úplně nové lokace, do nichž prozatím nevkročila živá (nebo nemrtvá) noha, jelikož různé ostrovy a místa ve světě Warcraftu vznikají a zanikají s podobnou pravidelností, s jakou nás Activision zásobuje dalšími díly série Call of Duty. Nově také přibydou větší kontinenty Kul Tiras a Zandalar, které spolu se zmíněnými menšími ostrůvky můžete podle libosti prozkoumávat.
Nebudou chybět ani nové raidy, dungeony a s tím i možnost získat vymazlenější loot pro vašeho hrdinu. Nebo spíše hrdiny, jelikož jen málokterý hráč má ve World of Warcraft pouze jednu postavu. Vývojáři také tvrdí, že tento update je po čase jedním z nejambicióznějších, o jaký se kdy pokusili. Jak už jsem zmínil výše, ony dva hlavní kontinenty mají své opodstatnění. Horda se bude snažit na Zandalaru dostat na svou stranu prastarý klan trollů, který tento ostrov obývá. Kromě těch zde nalezete také obří dinosaury, titánské konstrukty a krvežíznivé trolí kulty.
Kul Tiras, který si za cíl určila Aliance, také nevypadá jako příjemná turistická destinace. Nacházejí se zde drsní piráti, čarodějky používající magii smrti, mystičtí mořští kněží a další podobně „přátelské“ existence. Aliance se pokusí přesvědčit zdejší drsné obyvatelstvo, že válka s Hordou je právě to, o co mají společně usilovat. Další novinkou ve World of Warcraft: Battle for Azeroth jsou takzvané Island Expeditions.
V této kooperativní instanci se tři hráči snaží plnit různé úkoly a zároveň bojovat s nepřáteli. Na druhé straně proti nim stojí další tříčlenný tým usilující o to samé. Tento mód půjde hrát jak stylem PvE, tak i PvP. Pak je zde Warfronts. Je to v podstatě RTS zakomponována do MMORPG. Tady se proti sobě postaví 20 hráčů na každé straně ve snaze zabrat klíčové strategické lokace. Můžete zde stavět budovy, cvičit vojáky a získávat suroviny, abyste nakonec převálcovali nepřátelskou základnu, včetně jejího velitele.
Ještě je třeba zmínit nové rasy, které se v datadisku Battle for Azeroth objeví. Prozatím jich Blizzard oznámil šest, ale dá se očekávat, že postupem času přibydou další, jelikož se jedná spíše o variace již existujících ras. Pro Hordu to jsou Nightborne, High mountain Tauren a Zandalari Trolls. Aliance si zase může na svou stranu získat Void Elves, Light forged Draenei a Dark Iron Dwarves. Můžete dokonce odemknout schopnost za tyto rasy hrát.
Blizzard se pokusí o (podle mě) odvážný tah, a to je přivést zpět k životu vanilla (původní) svět World of Warcraft. Má jít o tu nejzákladnější instalaci hry (nebo mírně upravenou), o kterou už tak dlouho prosí hráči s nostalgickými brýlemi na očích. Vývojáři se dlouhodobě vyjadřovali v tom smyslu, že by tento proces byl zbytečným plýtváním času, ale po uzavření nelegálně provozovaného serveru Nostalrius s původní verzí World of Warcraft zřejmě změnili názor. Na tomto projektu má pracovat oddělená skupina lidí, jež se bude starat pouze o běh tohoto serveru.
Datum vydání zatím nebylo pevně stanoveno, ale již teď se můžete na stránkách Blizzardu přihlásit do bety. Ovšem pokud se bude studio držet svého „vydávacího“ tempa, tak bychom mohli počítat s rokem 2018. Na BlizzConu se také objevili dva noví hrdinové pro Heroes of the Storm. Konkrétně jde o Hanza z Overwatch a Alex straszuz Warcraftu. Overwatch získá novou hrdinku Moiru a Star Craft 2 bude zřejmě free-to-play. Ovšem podle oficiálních stránek to nevypadá, že hráči získají okamžitý přístup ke všem rozšířením. Prozatím zřejmě půjde o původní Star Craft 2: Wings of Liberty, nějaké kooperativní mapy a level cap pro velitele na 5. úroveň.
Kul Tiras není zrovna kontinent, který by ve světě Azerothu překypoval cestovním ruchem. Okolí se hemží všemožnými hrdlořezy a pastmi. A právě zde se bude Aliance snažit získat podporu pro své válečné úsilí.