VIP LENOVO boost VIP LENOVO boost

Xiaomi Mi Band 4 (RECENZE) – Nejlepší náramek svého druhu?

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

S rostoucím zájmem o zdravý životní styl přirozeně sílí i zájem o nositelnou elektroniku. A jsou to právě fitness náramky Xiaomi Mi Band, které na tom mají svůj nezanedbatelný podíl. Své zákazníky lákají zajímavými funkcemi, minimalistickým vzhledem i přitažlivou cenovkou. Pro mnohé jde o cenově dostupnou, a přitom stále atraktivní vstupenku do světa nositelné elektroniky, jíž zkrátka nelze jen tak odolat. Jakou roli v tom sehraje nejnovější verze Xiaomi Mi Band 4, která dorazila již po ročním čekání, napoví následující recenze. Podívat se můžete také na videorecenzi od Alzatechu, kterou přikládáme níže.

Xiaomi Mi Band 4 – OBSAH

 1. Xiaomi Mi Band 4 – displej nové generace
 2. Chytré funkce, které se neztratí
 3. Xiaomi Mi Band 4 v pohybu
 4. Zpracování na jedničku
 5. Když náramku Mi Band 4 řekneme dobrou noc
 6. Velký bráška Mi Fit

Xiaomi Mi Band 4 – displej nové generace

Začněme zřejmě největší inovací Xiaomi Mi Band 4 – AMOLED barevným displejem. Ten vyniká lepší čitelností na slunci, věrnější černou, perfektními pozorovacími úhly a nižší spotřebou, takže není divu, že jej výrobci umisťují i do svých nejlepších smartphonů. Displej zároveň vyrostl na 0,95", tedy takřka o 40 %. Zvýšilo se také rozlišení ze 120 × 80 na 240 × 120 pixelů a displej je tak významně jemnější a líbivější. Na druhou stranu jsme přišli o jednotný vzhled přední strany náramku, jelikož z bočního pohledu je nyní patrné, kde je displej a kde zbývající přední strana.

Xiaomi Mi Band 4; preview; fitness náramek
Čtvrtá řada náramku Xiaomi Mi Band nabízí ve srovnání se svým předchůdcem o 40 % větší displej.

Je to vůbec poprvé, co se může náramek Mi Band pochlubit zobrazením barevných odstínů. A ačkoliv jsem si zpočátku nebyl jistý, zda to u fitness náramku není nadbytečná záležitost, brzy jsem musel uznat, že nikoliv. Barvy totiž činí displej Xiaomi Mi Band 4 mnohem atraktivnějším a v menu se díky různobarevným ikonám také lépe orientuje. Barevné podání navíc umožňuje zobrazení rozmanitých ciferníků, díky nimž náramek přizpůsobíte přesně svému vkusu. Přímo v náramku najdeme možnost vybrat si jeden ze tří ciferníků, avšak teprve v oficiální mobilní aplikaci nalezneme možnost stáhnout si do náramku dalších 45 vzhledů, na které se ostatně můžete podívat níže. Příliš barevné ciferníky nicméně zvýrazňují okraje displeje, a tím displej opticky zmenšují. Samozřejmě se nabízí jednoduché řešení, a to volit černě zbarvené designy.

Xiaomi Mi Band 4; recenze; fitness náramek
Přehled 45 ciferníků dostupných v aplikaci Mi Fit.

U předchůdce nám dělala vrásky horší čitelnost ve slunečných podmínkách. Xiaomi Mi Band 4 však situaci do značné míry vyřešil již zmíněným AMOLED displejem, stejně jako vysokým jasem až 400 nitů. Jas lze dále regulovat v pěti úrovních, takže v létě zlepšíme čitelnost, zatímco v zimě prodloužíme výdrž baterie. Displej navíc chrání 2,5D tvrzené sklo s povrchovou vrstvou proti ulpívání otisků prstů.

Chytré funkce, které se neztratí

Ani Xiaomi Mi Band 4 nepohrdl celou řadou užitečných funkcí, jako jsou stopky, minutka nebo možnost spustit vyzvánění telefonu pro jeho snadné nalezení. Protože dnes lidé chtějí být neustále v obraze, nepřijdeme ani o upozornění nebo čtení zpráv z různých aplikací, ať už jde o sociální sítě, WhatsApp, či e-maily. Ani u čtvrté verze náramku jsme se bohužel nedočkali podpory české diakritiky, místo níž se tak stále objevuje otazník, což však porozumění textu obvykle nenaruší. Dále nechybí ani možnost přečíst si SMS zprávu nebo se dozvědět o příchozím hovoru. Ten můžeme odmítnout či vypnout upozornění a nereagovat. Přímo s náramkem však telefonovat nelze, přestože má zabudovaný mikrofon pro využití osobního asistenta, který však mimo Čínu (zatím) nefunguje. Zajímavostí je, že zatímco u SMS zprávy je nám řečeno, od koho přesně je, v případě telefonního hovoru jméno volajícího odhaleno není.

Mi Band 4
Prostřednictvím Xiaomi Mi Band 4 můžete vyhledat svůj telefon, ovládat přehrávání hudby či zobrazovat notifikace. 

Xiaomi Mi Band 4 lze nastavit dle vlastních představ a nemusíme se tak bát zamoření příliš mnoha funkcemi. Ty, které nepotřebujeme, lze totiž vypnout a v menu zcela skrýt. Zároveň Mi Fit 4 nabízí velmi intuitivní a přehledné ovládání, za což vděčíme dotykové obrazovce a dotykovému tlačítku pod ní.


Xiaomi Mi Band 4; recenze; fitness náramekXiaomi Mi Band 4; recenze; fitness náramek
Vlevo stažený vzhled z Mi Fit, vpravo snímání srdeční frekvence.


Jelikož se počasí stává čím dál tím nepředvídatelnějším, uživatelé nepochybně ocení dostupnost předpovědi na dnešek a následující čtyři dny. S Xiaomi Mi Band 4 už také nemusíme vytahovat telefon kvůli ovládání hudby. Skrze náramek jednoduše změníme hlasitost, spustíme/zastavíme přehrávání nebo přeskočíme neoblíbené skladby.

Předchozí verze náramků měřily tep pouze na vyžádání, což vedlo ke zdlouhavému čekání na výsledek a dlouhodobě neúplnému obrazu. Proto čtvrtá verze umožňuje měření 24 hodin 7 dní v týdnu, takže máme přehled o vývoji tepu v průběhu celého dne. Ve skutečnosti však Xiaomi Mi Band 4 šetří baterii a neměří zcela nepřetržitě, ale pouze v nastavitelných intervalech od jedné do třiceti minut.

Xiaomi Mi Band 4 v pohybu

Samozřejmou funkcí je krokoměr, který se u náramků Mi Band již stal jakýmsi standardem. Kromě počtu kroků je zaznamenána také vzdálenost či spálené kalorie. Co se týče sportů, najdeme zde měření venkovního běhu, běhu na běžeckém pásu, monitoring cyklistiky, chůze nebo cvičení, což je zřejmě univerzální měření ostatních aktivit. Nově podporovaným sportem je plavání, u kterého náramek rozezná hned pět různých stylů. Přestože náramek nabízí vodotěsnost 5 ATM do padesáti metrů pod hladinou, potápění do hloubek se s ním nedoporučuje.


Xiaomi Mi Band 4; recenze; fitness náramekXiaomi Mi Band 4; recenze; fitness náramek
Vlevo základní vzhled ciferníku, vpravo výběr sportu pro spuštění monitoringu.


Z hlediska počtu měřených sportů však trochu kriticky zmiňme, že jich přece jen mohlo být o něco více. U některých aktivit je zaznamenávána také lokalita, takže lze na mapě vidět například trasu našeho běhu. Možnost změřit zdolanou vzdálenost, celkový čas či tep je překvapivě návyková a člověka motivuje k překonávání dosavadních výkonů. Měření tepu je přitom důležité pro správný trénink kardiovaskulárního systému, u kterého se doporučuje 70 % maximální tepové frekvence. Nemusíme však složitě počítat, jaká frekvence je ta správná, Xiaomi Mi Band 4 nám přímo řekne, v jakéže fázi zrovna jsme – například aerobní. Protože dlouhé sezení není zrovna zdravé, náramek nám v takové situaci doporučí, abychom se na chvíli protáhli.

Mi Band 4 samozřejmě obsahuje tříosý akcelerometr, novinkou však je přidaný tříosý gyroskop, který zpřesní získávané údaje. Ani Xiaomi Mi Band 4 ale samozřejmě není dokonalý a občas se může stát, že se náramek netrefí úplně přesně a například sezení u počítače po vstávání chvíli zaznamenává jako pokračující spánek.

Xiaomi Mi Band 4; preview; fitness náramek

Když náramku Mi Band 4 řekneme dobrou noc

Vedle sportu se také můžeme spolehnout na mapování spánku. Kromě celkové délky spánku nám výsledky prozradí i poměr lehké a hluboké fáze a nechybí ani porovnání našeho spánku a spánku ostatních lidí. Zatímco odborníci dělí spánek do pěti fází, mnohdy se rozchází v tom, kterou z těchto fází označit za spánek hluboký. Zřejmé to tak není ani u Xiaomi Mi Band 4, avšak z výsledků lze usuzovat, že se za hluboký spánek označuje fázi REM. Ta má vliv zejména na mentální hygienu a teoreticky nám tak náramek prozradí, do jaké míry nás spánek psychicky osvěžil.

Xiaomi Mi Band 4; preview; fitness náramek
Xiaomi Mi Band 4 dokáže mapovat spánek, a to nejen jeho celkovou délku, ale také poměr lehké a hluboké fáze.

Užitečnou vychytávkou Xiaomi Mi Band 4 je také buzení pomocí jemných vibrací, díky nimž se vyhneme nepříjemnému zvuku budíku. Vibrace zároveň vzbudí jen nás, zatímco partner či spolubydlící může dál nerušeně spát. Budík lze také aktivovat (nikoliv již nastavit) přímo z náramku, takže jej nemusíme zbytečně hledat v telefonu. Třešničkou na dortu je pak možnost vytvořit si vlastní styl vibrací.


Xiaomi Mi Band 4; recenze; fitness náramekXiaomi Mi Band 4; recenze; fitness náramek
Dva alternativní vzhledy ciferníku.

Zpracování na jedničku

Náramky Mi Band dlouhodobě patří mezi nejhezčí modely ve své kategorii. I tentokrát jsme se dočkali jednoduchého elegantního vzhledu, který se hodí takřka pro každou příležitost. Přední strana náramku je tentokrát o něco méně zaoblená a tlačítko již netvoří prohlubeň, ale je zabudováno přímo v krásně rovné ploše. Díky nízké váze 22 gramů Xiaomi Mi Band 4 člověka nezatíží a polykarbonátový řemínek zase zajistí pohodlné nošení. K dispozici je také poměrně velké množství dírek, takže lze náramek stáhnout přesně tak, jak je nám to nejpříjemnější. Na řemínku již vlastně nebylo co vylepšovat a je tak shodný s tím u Mi Band 3 – lze je tedy různě zaměňovat.

Xiaomi Mi Band 4; recenze; fitness náramekXiaomi Mi Band 4; recenze; fitness náramek
Vlevo pohled na spodní stranu, vpravo ikona notifikací.

Častý dotaz míří na výdrž náramku Mi Band 4, který přece jen získal větší displej, vyšší jas a nové funkce. Navýšena naštěstí byla i kapacita baterie, a to na 135 mAh. Celkově tak zařízení vydrží zhruba 20 dní, ale řekněme si narovinu, i kdyby vydržel 10 dní, díky dobití za pouhé 2 hodiny to přece není žádný problém. Vyměněna byla i nabíječka, která již nenabíjí náramek ze strany, ale zespodu. Není však pravda někdy mylně uváděná informace, že náramek lze dobíjet i bez sundání řemínku. Dále se náramek dočkal nové generace přenosové technologie Bluetooth 5.0, která nabízí vyšší rychlost, lepší zabezpečení a citelně větší dosah.

Velký bráška Mi Fit

Ačkoliv je Xiaomi Mi Band 4 do určité míry samostatnou jednotkou, nezbytně musíme využít také oficiální mobilní aplikaci Mi Fit. Dokud se k ní totiž poprvé nepřipojíme, náramek odmítá cokoliv měřit. To může vést ke zklamání horlivých nadšenců, kteří chtějí nový náramek spustit ihned po rozbalení mimo domov, kdy nemusí mít k dispozici internet v mobilu. Aplikaci je nutno využít i pro zobrazení některých nasbíraných údajů, které se z náramku jinak nedozvíme. Jde zejména o dlouhodobější grafy, jako je třeba zaznamenaný spánek nebo nonstop zaznamenávaná tepovka.

V rámci úspory energie probíhá synchronizace (výměna dat) jen jednou za čas. Pokud tak vezmeme telefon a chceme přehled včetně aktuálních dat, musíme počítat s prodlevou několika vteřin. Zatímco samotný náramek je v angličtině, v případě aplikace Mi Fit nás uvítá český jazyk. Týká se to i úvodních informací ohledně náramku Mi Fit 4. Aplikace Mi Fit je ke stažení zdarma a podporuje operační systémy Android 4.4, iOS 9.0 a jejich novější veze.

i Mohlo by vás zajímat
Xiaomi Mi Band 4

Xiaomi Mi Band 4

Fitness náramky

Společnost Xiaomi si je dobře vědoma oblíbenosti svého předchůdce a vyjma AMOLED displeje se tak vyhnula riskantním revolučním změnám a vsadila raději na evoluci dosavadního. Změn sice mohlo být celkově více, ale určitě jich po pouhém jednom roce čekání není ani málo. Vzhledem k malé velikosti zařízení a nízké ceně zároveň nelze od Mi Band 4 očekávat pokročilé funkce, které nabízí několikanásobně větší a dražší chytré hodinky. Pro účely monitorování tepu, spánku, pohybových aktivit a notifikací, je to však výjimečně užitečné zařízení, které vám s klidným svědomím můžeme vřele doporučit. Pro ty, které zajímá varianta náramku s přenosovou technologií NFC, dodejme, že její dostupnost zatím není pro Českou republiku potvrzena.

Klady

 • AMOLED displej
 • Velký výběr ciferníků
 • Výrazně lepší čitelnost na slunci
 • Měření tepu po celý den
 • Elegantní vzhled
 • Výdrž baterie až 20 dní
 • Poměr cena/výkon

Zápory

 • Inovací mohlo být více
 • V ČR zatím není dostupná verze s NFC
 • V ČR není podporován hlasový asistent
Michal Mikle

Daniel Hlas

Po absolvování IT střední školy a filozofie na FF OSU, pokračuji studiem psychologie na FF UPOL. Právě poznávání věd technických a humanitních, dvou zdánlivě protikladných světů, je mi inspirací v životě i autorské tvorbě. V rámci více než desetileté publikační činnosti jsem psal o všemožných žánrech, od počítačových her přes software a hardware až po recenze knih nebo sportovní potřeby.

Xiaomi Mi Band 4 – Nejvýhodnější fitness náramek na trhu?

Kvalita, jednoduchost a výborný poměr cena/výkon. To jsou jen některé přednosti, kterými si fitness náramky Mi Band od společnosti Xiaomi rychle získaly celosvětovou oblibu. A ačkoliv nás od poslední verze dělí pouhý jeden rok, na český trh již začíná pronikat verze nová, tentokrát s číslovkou čtyři. Podívejme se tedy, co nového přináší.

Xiaomi Mi Band 4; preview; fitness náramek

Xiaomi Mi Band 4 – OBSAH

 1. Xiaomi Mi Band 4 – větší, jasnější a barevnější displej
 2. Xiaomi Mi Band 4 přináší nové funkce a možnosti
 3. S náramkem Xiaomi Mi Band 4 máte pohyb pod kontrolou
 4. Mi Band 4 – zpracování jako již tradičně na jedničku

Xiaomi Mi Band 4 – větší, jasnější a barevnější displej

Již na první pohled si lze všimnout nového AMOLED displeje, který zaujme svým mírnějším zaoblením a zejména barevným podáním. Je to vůbec poprvé, co u náramku řady Mi Band nacházíme podporu barev a díky možnosti vybrat si vlastní podobu ciferníku bude vše vypadat přesně podle našich představ.

Xiaomi Mi Band 4; preview; fitness náramek
Čtvrtá řada náramku Xiaomi Mi Band nabízí ve srovnání se svým předchůdcem o 40 % větší displej.

S uhlopříčkou 0,94" jsme se oproti předchůdci dočkali zvětšení hned o 39,9 %, což doplňuje také vyšší rozlišení 120 × 240 pixelů. Díky viditelně vyššímu jasu až 400 nitů získáváme navíc velmi dobrou čitelnost i ve slunečných podmínkách, čímž se odstranil určitý neduh třetí verze. Odolnost displeje pak zajišťuje 2,5D tvrzené sklo s ochrannou vrstvou proti zanechání otisků prstů. Displeji tak v podstatě není co vytknout.

Xiaomi Mi Band 4 přináší nové funkce a možnosti

Kromě základních informací, jako je zobrazení času a data, se i tentokrát dočkáme oblíbených funkcí v podobě přesného krokoměru, vyhledání telefonu, zobrazení různých upozornění, příchozích SMS zpráv či hovoru. Další užitečnou funkcí Xiaomi Mi Band 4 je ovládání přehrávání hudby. Tu můžeme spustit, zastavit, přeskočit neoblíbené písně nebo prostě jen ovládat hlasitost.

Samozřejmostí je také monitorování tepové frekvence, které však už není potřeba spouštět a zdlouhavě čekat na výsledek. Mi Band 4 náš tep monitoruje 24 hodin 7 dní v týdnu, čímž získáváme dokonalý přehled o své zřejmě nejdůležitější životní funkci. Pokud se tep příliš zvýší, náramek Mi Band 4 nás okamžitě upozorní, takže se můžeme přizpůsobit situaci a předejít tak jakémukoliv zdravotnímu riziku.

I tentokrát zvládá náramek Xiaomi Mi Band 4 pečlivě monitorovat spánek a nashromážděná data můžeme porovnávat i s jinými dny. Kromě celkové doby spánku je zaznamenán také lehký a hluboký spánek, jejichž poměr je důležitým parametrem kvalitního odpočinku. Nechcete být ráno buzeni nepříjemným zvukem a budit tak i partnera či spolubydlící? Mi Band 4 má pro vás řešení. Snadno vás totiž probudí pomoci jemných vibrací, takže se vám bude vstávat zase o něco příjemněji.

Mi Band 4
Prostřednictvím Xiaomi Mi Band 4 můžete vyhledat svůj telefon, ovládat přehrávání hudby či zobrazovat notifikace. 

S náramkem Xiaomi Mi Band 4 máte pohyb pod kontrolou

Celá řada dalších funkcí slouží k zaznamenávání pohybových aktivit. Díky tříosému gyrosokopu a tříosému akcelerometru můžeme přesně sledovat nejenom počet kroků, ale třeba i běh, jízdu na kole nebo kondiční chůzi (power walking). Stačí jeden minimalistický náramek a veškeré důležité informace máme kdykoliv k dispozici. Nově lze sledovat také plavání, přičemž náramek Mi Band 4 zvládá rozeznat hned pět odlišných stylů plavání a zaznamenat 12 různých dat. Nutností je tedy vodotěsnost 5 ATM s odolností až do 50 metrů, ačkoliv přímo potápění se nedoporučuje.

Xiaomi Mi Band 4 se pyšní voděodolností do hloubky 50 m (5 ATM).

Přestože si po sportu musíme přirozeně odpočinout, příliš dlouhé sezení není zrovna zdraví prospěšné. Náramek Mi Band 4 nás proto v takové situaci upozorní, abychom se protáhli nebo prošli. Samozřejmě nechybí ani zobrazení spálených kalorií, stopky, minutka či již zmíněné monitorování srdečního tepu, takže lze při sportu hlídat správnou tepovou frekvenci pro co možná nejefektivnější trénink kardiovaskulárního systému.

Xiaomi Mi Band 4 se sice řadí mezi fitness náramky, zásluhou svého elegantního vzhledu si jej ale můžete vzít kamkoliv.

Mi Band 4 – zpracování jako již tradičně na jedničku

Kvalitního zpracování a elegantního vzhledu se dočkaly již předchozí verze a ani Mi Band 4 naštěstí není výjimkou. Díky nízké váze 22 gramů a velmi příjemnému materiálu řemínku zároveň končí obavy, že by nás náramek jakkoli omezoval. Vítanou zprávou také je, že jsou řemínky k náramku shodné (a tedy kompatibilní) s řemínky pro Mi Band 3. Co se naopak liší, je kapacita baterie, která byla navýšena ze 110 mAh na 135 mAh. Nabijeme ji za pouhé dvě hodiny a nabitá vydrží krásných 20 dní.

Xiaomi Mi Band 4; preview; fitness náramek
Z hlediska pohodlnosti a zpracování není náramku Xiaomi Mi Band 4 co vytknout.

Uživatelé rozhodně ocení i novou verzi Bluetooth 5.0, která zajišťuje rychlejší a stabilnější připojení, stejně jako větší dosah. Náramek lze samozřejmě snadno připojit k mobilnímu telefonu a s pomocí aplikace Mi Fit synchronizovat všechna důležitá data. Na větším displeji pak máme veškeré zaznamenané údaje jako na dlani. Výrobce avizoval výrobu dvou verzí náramku Xiaomi Mi Band 4 – dražší variantu s podporou NFC a cenově dostupnější variantu bez této technologie. Na našem území se (prozatím) objevila pouze verze bez NFC a obejít se musíme i bez hlasového asistenta Xiao AI, který dle očekávání nepodporuje český jazyk.

i Mohlo by vás zajímat

Xiaomi Mi Band 4 vychází z úspěšného předchůdce a nepřináší tak žádné radikální (a riskantní) změny. Přesto jsme se dočkali řady užitečných vylepšení, jako je větší barevný displej s vyšším jasem, technologie Bluetooth 5.0, nepřerušované měření tepové frekvence nebo monitorování plavání. Celkově vzato se jedná o velmi povedený model, který je navíc k dispozici za poměrně výhodnou cenu. Pokud Mi Band 4 zaujal i vás, neváhejte a objednejte si jej už dnes!

Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací