Yoshi´s Crafted World (RECENZE) – lepenková skákačka nejen pro děti

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Pokud patříte mezi hráče, kteří většinu Nintendo titulů hází do škatulky her pro děti, Yoshi´s Crafted World pravděpodobně není nic pro vás. Jestli se ale rádi necháte pohltit světem vyrobeným pouze z barevného papíru, kartonu a litrů lepidla, pokračujte ve čtení recenze. Vývojáři z Good-Feel opět vytvořili dobrodružství, ve kterém se dinosaurus Yoshi stane hlavní hvězdou a roztomilost hry předčí i ta nejsladší internetová videa se štěňátky.

Recenze


• Žánr: Skákačka • Multiplayer: Ano (co-op) • Vývojář: Good-Feel • Vydavatel: Nintendo • Platformy a Datum vydání: Switch (29. března 2019) • Homepage: www.nintendo.com/games/detail/yoshis-crafted-world-switch • Čeština: Ne


Obsah recenze Yoshi´s Crafted World

 1. Yoshi vyměnil vlnu za karton, nůžky a lepidlo
 2. Yoshi´s Crafted World vyniká skvělými úrovněmi
 3. Klasická hratelnost nabízí ústupky nejmladším hráčům
 4. Kooperace pro dva hráče potěší ale i pozlobí
 5. Yoshi´s Crafted World má zábavnou a proměnlivou hratelnost
 6. Yoshi si připisuje další zásah do hráčských srdcí
 7. Recenze Yoshi´s Crafted World: závěrečné hodnocení

Yoshi vyměnil vlnu za karton, nůžky a lepidlo

• Recenze: 5. 4. 2019 • Autor: Filip Němec

Dinosaurák Yoshi sice nepatří mezi ty největší herní ikony, jeho příchod na Nintendo Switch byl však očekáván již dlouho. Oproti jiným exkluzivitám této hybridní konzole totiž Yoshi´s Crafted World není jen portem či vylepšenou verzí čehokoli z Wii U, ale plnohodnotným novým dílem. Ten dává sbohem hedvábně měkkému světu pouze z vlny a místo toho přináší na Switch prostředí, které je nám všem dobře známé z hodin výtvarné výchovy. Yoshi´s Crafted World je totiž kompletně vytvořen z lepenky, barevného papíru a hektolitrů Herkulesu.

Yoshi´s Crafted World; wallpaper: cover

Největší změnou oproti předchozím dílům je kompletně nové prostředí, které patří k hlavním devízám Yoshi´s Crafted World, autoři si však nachystali i pár dalších novinek.

Po vzoru ostatních Nintendo her je tu příběh zcela triviální a vše podstatné stihne odvyprávět kratičká úvodní cutscéna. Roztomilému Yoshimu a jeho kamarádům ukradli Bowser junior a Kamek blyštivé snové kameny a vaším úkolem nebude nic menšího, než je najít. Story v pozadí tak je v podstatě jen záminkou pro to, abyste se vydali do zábavného a originálního světa a ten, jak je u Nintenda zvykem, do detailu vysbírali.

Yoshi´s Crafted World vyniká skvělými úrovněmi

Yoshi´s Crafted World je v základu klasickou plošinovkou, kterou byste mohli lehce zaměnit s čímkoli, co Nintendo vytvořilo před deseti i více lety. Fundamenty žánru tu stojí jako pevný základ, na kterém ale vývojáři z Good-Feel vystavěli působivou podívanou. Jak jsem již naznačil, veškeré úrovně jsou vytvořeny tak, aby vypadaly jako něco, co vaše ratolest vytvořila v hodinách výtvarky. Hned z kraje se samozřejmě nevyhnu srovnání s PlayStation tituly Tear away, jejichž autoři měli v podstatě stejnou vizi. Crafted World je však o něco více hravější, sytější a také jednodušší.

Yoshi´s Crafted World; gameplay: Poochy Yoshi´s Crafted World; gameplay: zahrádka Yoshi´s Crafted World; gameplay: květiny

Jednotlivé úrovně vypadají naprosto úžasně a jejich nápaditost vás bude ohromovat po celou dobu hraní.

Drobnou inovací jsou zde občasné průniky do třetího rozměru. Klasické principy 2D skákačky totiž občas naruší cestička, která může vést směrem od kamery nebo ke kameře. Zde se naopak nabízí srovnání s rovněž hravým a roztomilým Little Big Planet, v obou případech však tyto prvky autoři zvládli velmi dobře a alespoň drobně tak oživují za ty roky už trochu vyčpělý, pořád ale velmi zábavný princip plošinovek.

Aby těch prostorových hrátek ale nebylo málo, Yoshi může také házet vajíčka nejen po nepřátelích, kteří se klasicky nachází před ním nebo za ním, ale také kamkoli do prostoru. Vidíte v dáli divně vypadající papírovou krávu nebo snad vykukujícího Shy Guye? Stačí dobře zamířit a kravička či otravný trpaslík letí vzduchem. Střelba volně do prostoru je dalším inovativním a osvěžujícím prvkem, který bortí zažité stereotypy 2,5D hopsaček, někdy však může působit lehce matoucím dojmem. Hra je totiž ve svém základu stále klasickou platformovkou, a tak se mix 2D a 3D prvků nemusí vždy dokonale snoubit, jde však pouze o drobnost.

Yoshi´s Crafted World; gameplay: 3D Yoshi´s Crafted World; gameplay: házení vajec

Obrázek 1: Yoshi už se neomezuje pouze na chození zleva doprava. Obrázek 2: Stejně tak může házet vajíčka kamkoli do prostoru. Zde pomáhá se zaměřováním také hloubka ostrosti, která se mění v závislosti na tom, kam míříte.

Klasická hratelnost nabízí ústupky nejmladším hráčům

Až na pár výše zmíněných novot je ale Yoshi´s Crafted World nejen klasickou skákačkou, ale také typickou nintenďáckou hrou. Základní hrací plochu zde tvoří schéma celého světa, které je rozčleněno na jednotlivé ostrůvky, mezi nimiž pobíháte jako po políčkách Člověče, nezlob se. Obdobně na tom pak je samotné hraní. Yoshi ovládá klasické dovednosti, jako je jeden útok, zmíněný hod vajíčkem a samozřejmě skok, kterým můžete, jak jinak, skákat protivníkům po hlavách.

Yoshi´s Crafted World; gameplay: Go Go land Yoshi´s Crafted World; gameplay: herní mapa Yoshi´s Crafted World; gameplay: kopretiny

K postupu na další ostrov je třeba nasbírat určitý počet kopretin, hra však není v tomto ohledu příliš náročná a nehrozí vám žádný zásek.

Level design pak kombinuje vcelku klasickou paletu obvyklých mechanik a principů. Někdy je třeba rychle přeskákat obtížnou pasáž, jindy zase využít znalost prostředí či jen základních fyzikálních zákonů. Většina Nintendo her schovává za hravý vizuál vysokou, mnohdy až hardcore obtížnost, ne však v tomto případě. Yoshi´s Crafted World je ve své podstatě poměrně jednoduchou skákačkou, jejíž obtížnost sice časem stoupne a může vás i překvapit, ale i tak se nedá srovnávat kupříkladu s taktéž hravě vypadajícím Donkey Kong Country: Tropical Freeze z loňského roku.

Zaměření na ty nejmenší hráče je přitom zcela evidentní. Kromě velmi jednoduchých, leč stále nápaditých a proměnlivých boss fightů, máte například k dispozici tzv. Mellow mód, ve kterém jsou nepřátelé vůči vám nejen shovívavější, ale Yoshi také nemůže spadnout do propastí a umí déle plachtit ve vzduchu. I obtížnost prostorových puzzlů tomu odpovídá, nemyslete si však, že by Crafted World občas nepředstavoval výzvu pro ostřílené hráče. Každá úroveň nabízí spoustu hůře dostupných tajemství, rozhodně však nepotřebujete prstoklad profesionálního pianisty, abyste hru pokořili.

Yoshi´s Crafted World; gameplay: platformy Yoshi´s Crafted World; gameplay: lano

Každá úroveň nabízí více či méně odlišné výzvy, stereotypu se tak není třeba obávat.

Kooperace pro dva hráče potěší, ale i pozlobí

Jednou z devíz tohoto titulu je také kooperativní hraní pro dva hráče, což je pro žánr skákaček něco přinejmenším očekávaného, a pokud jde o titul pro Nintendo Switch, platí to dvojnásob. Do hry se může kdykoli připojit druhý hráč, přičemž každému stačí jeden z Joy-conů. Protože toho Yoshi v zásadě moc neumí, jediný malý ovladač vám při hraní nebude klást žádná omezení. Kooperace je zde samozřejmě vítaným prvkem, v případě Yoshi´s Crafted World ale působí dvousečně.

Pozitivem je skutečnost, že hraní ve dvou je uzpůsobené k pomáhání druhému hráči. Můžete mu tak pomoci překonat překážky, které sám nezvládne. To je přímo ideální v případě, že hrajete třeba se svým potomkem, který má problém přeskákat obtížnější pasáž. Jeho Yoshi tak může tomu vašemu skočit na záda a nechat se nést nebo ho můžete vzít do tlamy a vyplivnout přes průrvu, kterou nedokáže přeskočit. Díky tomu jde o vcelku unikátní titul, který nabízí zajímavé možnosti pro hraní s dětmi, které najdou ve hře zalíbení díky velmi roztomilému vizuálu a vy jakožto rodič jim naopak můžete ukazovat základní fyzikální zákony či trénovat orientaci v prostoru a rychlé reflexy.

Yoshi´s Crafted World; gameplay: hra pro dva hráče Yoshi´s Crafted World; gameplay: kooperace

Obrázek 1: Kooperace pro dva hráče nabízí zajímavý potenciál pro hraní s dětmi. Obrázek 2: Těm můžete pomoct s obtížnějšími překážkami tím, že vlezou vaší postavičce na záda a vy je bezpečně přenesete.

To je však jen jedna strana mince. Ve výsledku totiž kooperace často působí jako nekontrolovatelný blázinec. Omylem neustále sedáte na záda svého parťáka, jindy ho zase sežerete, tím mu vezmete jeho vajíčka a vyplivnete ho někam, kde vůbec být nechtěl. Pak zase míříte, chcete trefit vzácnou kopretinu v dáli, která za pár okamžiků zmizí a zrovna když vystřelíte, proskočí kolem vás druhý Yoshi, schytá vajíčko do obličeje a kopretina je nenávratně pryč. Netvrdím, že to tak je vždy, rozhodně by však kooperaci vylepšila nutnost zmáčknout další tlačítko pro naskočení na parťáka a podobně. Když budete delší dobu hrát s jedním člověkem, po čase si na sebe zvyknete, je však pro mě mírným zklamáním, že jsem preferoval hraní o samotě.

Yoshi´s Crafted World má zábavnou a proměnlivou hratelnost

Sesbírání všech pěti blyštivých kamínků vám zabere něco kolem sedmi hodin, Nintendo ale jako vždy cílí na sběratele a jedince, kteří nemohou jít spát, dokud nevysbírají vše do poslední mince. V takovém případě můžete ve hře strávit klidně dvojnásob času. Ačkoli je základ Yoshi´s Crafted World pevně daný, hra vás bude neustále něčím překvapovat. Odlišný vizuál každého světa je samozřejmostí, na něj však vždy navazuje mírně odlišný způsob hraní či rozdílné puzzly. Překvapovat vás budou i zábavné detaily, kdy se v květinové úrovni Shy Guyové dosti nešikovně maskují barevnými kvítky, zatímco v zahradní lokaci vás čas od času překvapí ze země vyskakující krtek.

Yoshi´s Crafted World; gameplay: obrácený svět Yoshi´s Crafted World; gameplay: mraky

Fantastickým nápadem jsou obrácené úrovně, ve kterých můžete pozorovat, z čeho všeho jsou jednotlivé objekty vyrobeny. I zde projevili autoři neuvěřitelný smysl pro detail a hravost.

Klasické úrovně jsou pak čas od času vystřídány rozličnými minihrami, ve kterých musíte v rámci časového limitu splnit daný úkol jako zničit co nejvíce překážek nebo proskákat co nejvíce červených obručí. Mou oblíbenou kratochvílí jsou pak momenty, kdy se na konci úrovně kamera otočí a zabere celý level z opačné strany. V takovém případě danou úroveň absolvujete pozpátku a hledáte tři ztracené psíky Poochy, zásadní rozdíl je však v tom, že vidíte, jak byla celá úroveň vytvořena. Domy nejsou z opačné strany polepeny barevným papírem a jsou tedy jen hnědým vystřiženým kartonem. Hranaté překážky jsou ve skutečnosti krabice od mléka, kterým nechybí detaily jako jsou čárové kódy a mraky jsou jen kusy papíru přilepené k dřevěným špejlím.

Zábavným prvkem jsou také oblečky, které získáváte z automatů výměnou za mince nasbírané v úrovních. Jsou rozčleněny do tří úrovní vzácnosti a pro každý svět je přichystána pestrá paleta charakteristických kostýmů, jejichž funkce však není pouze kosmetická. Pokud si nějaký převlek nasadíte (samozřejmě i ten je vyroben z lepenky či papíru a podle toho také vypadá), Yoshi vydrží více při střetech s nepřáteli, takže jde i o skvěle fungující obranu. A hlavně vypadají neuvěřitelně zábavně.

Yoshi´s Crafted World; gameplay: automat Yoshi´s Crafted World; gameplay: kostým Yoshi´s Crafted World; gameplay: oblečky

Oblečky jsou velmi příjemným zpestřením už tak zábavného vizuálu, jejich hlavní přínos však poznáte především v boji, kdy slouží zároveň jako brnění.

Yoshi si připisuje další zásah do hráčských srdcí

Yoshi´s Crafted World dělá přesně to, co má. Nabízí zábavnou a proměnlivou hratelnost klasické skákačky, což je to, co fanoušci heboučkého dinosauráka chtějí. Koketování s třetím rozměrem je navíc příjemným zpestřením, které zaškobrtá jen místy. Je pro mě překvapením, že nejvíce skřípe herní zážitek při kooperaci, kde občas zazlobí i kamera a celkově by si hraní ve dvou zasloužilo více péče. Jako by snad tento režim byl přidán těsně před vydáním. I tak jsem však za jeho přítomnost rád.

Yoshi´s Crafted World; gameplay: dream gems

Pomůžete partě barevných dinosaurů posbírat všechny drahé kameny?

Moc bych si ale přál, aby i Yoshi zažil podobnou evoluci jako Mario, který se úspěšně vypravil do plně trojrozměrného světa. Crafted World totiž v podstatě nepředvádí vyloženě nic nového. Prostředí a level design je sice úžasný, ale není to nic, co by už nedokázalo Tear away, které šlo ještě dál a na handheldu PS Vita plně rozvinulo potenciál papírového světa. Někomu by navíc mohla vadit tolik známá triviálnost spočívající ve fixní kameře u cutscén či chybějícím dabingu. Yoshi´s Crafted World je však přes to všechno vynikající skákačkou, kterou rozhodně doporučuji.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Yoshi´s Crafted World: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 80 % Alza Magazín
Hlavní parametry: Hratelnost
90 %
 Audiovizuální zpracování
95 %
 Znovuhratelnost
65 %
Yoshi´s Crafted World; recenze

Klady

 • Zábavný a hravý svět z papíru
 • Proměnlivý a nápaditý level design
 • Novinky koketující s třetím rozměrem
 • Obrácené úrovně
 • Oblečky

Zápory

 • Nevyladěná kooperace
 • Nic zásadně nového
Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči i přítelkyní a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu a GEMu mám na starosti herní konzole všeho druhu, videoobsah a z her pak zejména závody. V osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race, do které jsem se nenápadně také přidal, přestože moje herní srdce bije zejména pro pohodlné gaučové hraní.

i Mohlo by vás zajímat

Yoshi´s Crafted World vychází 29. března 2019 exkluzivně na Switch. O novinkách vás budeme informovat.

4,9
Yoshis Crafted World - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: arkády, - V zemi kterou zmítá válka a chaos se objevuje nové zlo. Čtyři princezny z různých království se musí naučit, jak dovést své lidi k vítězství. Nechť rytířský výcvik princezny započne!
1 299,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: NSW129
Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací