Drinks Machines

Drinks Machines – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Drinks Machines on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Drinks Machines?

If you're planning to get Drinks Machines, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Drinks Machines

Are you looking for the best Drinks Machines? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Drinks Machines

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Drinks Machines, or choose to sort by price from highest to lowest.

Drinks Machines – main types

Hide description
6,474 Results
4.7 34×
Watch Price/Availability
Lamart thermos glass LT9116 VASO Set Cappuccino 190 ml 2 pcs blue
Glass - for cappuccino, with handle, 2 pieces in package, glass volume 190 ml, material borosilicate glass - 80 Kč/1 pc(s)
Amazing Deal 159,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: LMRskl39
4.6 17×
Watch Price/Availability
Ariete Breakfast Citrus Juicer 417, black
Juicer for citrus fruits - electric, centrifugal, horizontal shaft, non-slip feet and cable storage space, control via buttons, construction material: plastic, black and grey colour, dimensions 25.5 × 15 × 16.5 cm (H×W×D), lid and squeezing cone included in the package
  489,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ARIlc263
5.0 23×
Watch Price/Availability
Kitchen Aid 5KEK1522EBK
Electric Kettle volume: 1.5l, power: 2400W, material: stainless steel, dual coat and lcd display, type of filter: removable, black
  6,289,-
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KITRY373
4.7 27×
Watch Price/Availability
BOHEMIA ROYAL CRYSTAL Golden Prague collection 1 Beercraft
Glass for beer, 6×368ml, glass, dishwasher Safe - 95 Kč/1 pc(s)
  569,-
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BRCSS533
3.7 30×
Watch Price/Availability
ORION Fruit juicer cast iron + plate
Juicer - manual, helical screw, vertical shaft, construction material: metal, screw material: metal, silver colour, dimensions 28.5 × 22 × 11.5 cm (H×W×D), strainer and pulp filter included in the package
  779,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ORIOD134
4.5 101×
Watch Price/Availability
Maxxo Thermal glasses DG808 espresso 2pcs
Glass - 2 pcs, 80ml, borosilicate glass, temperature range -20°C to +230°C, 5.9x3.3x6.2cm - 75 Kč/1 pc(s)
  149,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAN7101a
4.0 5×
Watch Price/Availability
GORENJE GIICM 3in1 Instant Ice Cream Maker
Ice Cream Maker -, container volume of 1l, preparation time of 0,02 h, 3 programmes, with compressor
  7,999,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: GORZM64483
3.5 7×
Watch Price/Availability
Lamart LT4092 KAFFE Thermo mug 0,5 l mint
Thermal Mug - volume: 500ml, material: stainless steel and plastic, dishwasher-safe, 100% sealing, 100% hermetically sealed and threaded closure,
  219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: LAMTE50
4.2 8×
Watch Price/Availability
ETA Ester 4597 90000
Electric Kettle volume: 1.5l, power: 2200W, material: stainless steel, dual coat, lcd display and hidden spiral, black
  1,299,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ETARK600
4.8 34×
Watch Price/Availability
BANQUET Travel thermo mug ARTY 450 ml, white
Thermal Mug - volume: 450ml, material: stainless steel, plastic and silicone, beverage stays hot for 12h, beverage stays cold for 24h,
  249,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BANTH012
4.6 56×
Watch Price/Availability
Lamart thermos glass LT9114 VASO Set Cappuccino 270 ml 2 pcs black
Glass - for cappuccino, with handle, 2 pieces in package, glass volume 270 ml, material borosilicate glass - 165 Kč/1 pc(s)
  329,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: LMRskl15
4.7 23×
Watch Price/Availability
Ariete Vintage 2869/04
Electric Kettle volume: 1.7l, power: 2000W, material: stainless steel, filter, swivel base and hidden spiral, type of filter: removable, beige, silver and green
  1,299,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ARIRK170
4.6 211×
Watch Price/Availability
SENCOR SWK 1777CH
Electric Kettle volume: 1.7l, power: 2150W, material: stainless steel, filter, swivel base and hidden spiral, type of filter: removable, black and brown
  749,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SENRK028
4.5 2×
Watch Price/Availability
BAAGL B-Cup Capybara
Thermal Mug - volume: 1180ml, material: stainless steel and tritan, mechanism to prevent unwanted opening, with spout and with handle,
  472,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: BAL808a
4.9 10×
Watch Price/Availability
Brita Style Essential with Maxtra Pro Pure Performance filter, 2.4 l, gray-blue
Filter Kettle - total volume: 2,4l, volume of filtered water 1,4l, electronic filter replacement indicator, flippable filling lid, number of filter cartridges per pack:
  429,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BRIFK012
4.4 63×
Watch Price/Availability
GORENJE K15DWBK
Electric Kettle volume: 1.5l, power: 2200W, material: stainless steel, dual coat, strix connector, swivel base and hidden spiral, black
  549,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: GORRK40
4.6 9×
Watch Price/Availability
WMF 413160011 Lono 2-in-1 1.7l
Electric Kettle volume: 1.7l, power: 3000W, material: stainless steel, filter, tea strainer and hidden spiral, type of filter: removable, transparent
+Gift Mill Set WMF with a value of 1,699,-
  3,999,-
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: WMFRK292
4.7 27×
Watch Price/Availability
Ariete 2877/04
Electric Kettle volume: 1.7l, power: 2000W, material: stainless steel, swivel base, type of filter: removable, beige, silver and green
  1,299,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ARIRK002
4.0 9×
Watch Price/Availability
Ninja® BC251EUSL Blast Max silver
Countertop Blender – cordless portable blender with PowerBlast technology, also suitable for ice and frozen fruit, 3 preset Auto-IQ programs (Blend, Crush, Smoothie), Twist & Go 570 ml container with lid for direct drinking, secure seals, one-button mixing, removable container and dishwasher safe lid, BPA-free, charging through the base, base 11.1 V, up to 25 mixes per charge, full charge in 3 hours, LED battery indicator, ideal for travelling, Dimensions 31 × 9.1 × 11.8 cm (H × W × D), weight 1.11 kg, colour silver
  2,499,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: NINSM161HU
4.7 31×
Watch Price/Availability
b.box Thermo bottle with straw 690 ml midnight
Thermos - volume 690 ml, material stainless steel, plastic and silicone, dishwasher safe, double wall, weight 0,41 kg, beverage stays cold for 44h
  889,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: HRAls14322
4.3 4×
Watch Price/Availability
ORION Thermos TERMO 2,2 l stainless steel/UH
Thermos - volume 2200 ml, material stainless steel and plastic, weight 1,381 kg
  684,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ORITE93
4.8 10×
Watch Price/Availability
HAIER Electric wine dispenser and aerator
Wine Dispenser - speeds up aeration by 20 minutes, one-button operation - precise pouring, without the mess, designed for all standard wine bottles, serving with elegance - ensures, that every glass is perfectly filled, long-lasting performance - up to 30 bottles on a full charge, a great gift for wine lovers in your area
  399,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: HAIPRIS23
4.1 11×
Watch Price/Availability
NEDIS KAWD310FBK
Water Dispenser - with a water tank, with heating, with adjustable temperature, with volume selection, with a child lock, with a display, with touch control, with removable water container, total tank capacity 2.7 l, maximum water temperature 100 °C, height 30 cm, stainless steel construction, plastic container, black colour
  3,486,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order Code: NEDVV351
4.0 37×
Watch Price/Availability
TEFAL PONZA Thermos Flask with Pump 1,9l Grey
Thermos - volume 1900 ml, material glass and plastic, double wall, weight 1528 g, beverage stays cold for 24h, beverage stays hot for 12h
  999,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TEFKN048

Drinks Machines - additional info

These household appliances contain everything for the preparation of hot beverages as well as tasty juices from fruit and vegetables. They ensure a first class quality of drinks and thanks to thermos bottles we can take them everywhere. Our large selection will definitely satisfy everyone.

Always delicious drinks

A kettle can not be missing in any household. A large selection awaits you, whether you are looking for a stainless steel kettle or perhaps one in retro style. Lovers of healthy fruit and vegetable juices use a juicer. With the juicer, you will prepare your tasty drink at home and you will always know what's in it. You can also cool them with ice cubes thanks to the icemaker.

Always have your drink ready

During the cold mornings you can keep your tea or coffee hot with a thermos. Prepare your beverage at home and enter it into a stainless steel thermos flask and enjoy it on the go or when you arrive to work. For the easy preparation of carbonated beverages and soda ensure minerals are removed from the tap and soda machine, minerals such as calcium and magnesium cause water hardness. Filter jugs improve the taste of the water consumed and prolong the shelf life of your appliances. You love pickles or compotes? Now you can enjoy it more! because we also have pickling pots on offer.

Was this information useful?
This form is used only for evaluating the information in the description above.
If you have any question about our products, services, transport or any other request, please contact our customer support.
What should be improved? Is anything missing here? Is anything wrong? Share it with us.