Groceries

Groceries – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Groceries on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Groceries?

If you're planning to get Groceries, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Groceries

Are you looking for the best Groceries? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Groceries

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Groceries, or choose to sort by price from highest to lowest.

Groceries – main types

Hide description
8,176 Results
4.3 41×
Watch Price/Availability
GymBeam BCAA 4:1:1 Instant Mango-Maracuja 250 g
Amino Acids Bcaa 4:1:1 Instant, GymBeam, 250 g, mango passion fruit - 1,076 Kč/1 kg
Great price 269,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgym1966
4.7 6×
Watch Price/Availability
Allnature Almond kernels natural peeled 1000 g
Nuts - natural and shelled almond, 1000 g - 359 Kč/1 kg
  359,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTant8
5.0 2×
Watch Price/Availability
SIS Beta Fuel Energy Chews 60g Orange
Energy Bar - orange flavour, per 100g, weight 60 g - from 1,150 Kč/1 kg
New arrival from  55,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTnuhe059
5.0 2×
Watch Price/Availability
Teekanne Zen Chai 20 sachets
Tea
  from  57,-
Currently Unavailable
Order Code: TEKCAJ002
4.0 4×
Watch Price/Availability
NATU Super Veggie Green Peas 40 g
Freeze-Dried Fruit -, 40 g - 2,725 Kč/1 kg
  109,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTnatu122
3.9 27×
Watch Price/Availability
MyProtein Protein Brownie, 12 x 75 g Chocolate Chunk
Protein Bar - 666 Kč/1 kg
  599,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmyp178
5.0 3×
Watch Price/Availability
Vilgain Magnesium Drink Forest Fruit 325 g
Sports Drink – form: powder, energy value: 144 kcal
  319,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil298
4.5 2×
Watch Price/Availability
NATU Cashew cream 140 g
Nut Cream - smooth, cashew, natural, 18.2 g protein per 100 g, 553 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 140 g - 993 Kč/1 kg
  139,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTnatu163
5.0 1×
Watch Price/Availability
SIS Beta Fuel Gel Strawberry & Lime 60ml
Energy Gel -, 263kcal per 100g - from 1,150 Kč/1 l
New arrival from  55,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTnuhe050
4.3 17×
Watch Price/Availability
Living Things Cherry & Lime 330ml
Drink - gently sparkling probiotic drink with lemon and ginger flavour, high in fibre, low in calories and sugar, no sweeteners or preservatives, suitable for vegans, vegetarians and a gluten-free diet, a functional live lemonade
New arrival 70,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgrhe121
5.0 1×
Watch Price/Availability
Living Things Rhubarb & Apple 330 ml
Drink - slightly sparkling, Soda, probiotic soda, rhubarb and apple flavor, high fibre content, without sweeteners and preservatives, volume 330 ml
  70,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgrhe115
4.2 91×
Watch Price/Availability
Vilgain Whey Protein 300 g (10 × 30 g) vanilla
Protein - 55 Kč/porce - from 1,830 Kč/1 kg
  549,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil277
3.0 2×
Watch Price/Availability
Vilgain Plant Protein Energy Balls BIO pistachios 45 g (3 × 15 g)
Protein Bar - 1,533 Kč/1 kg
  69,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil244
3.6 16×
Watch Price/Availability
GAAM Energy drink Passion Fruit 330 ml
Energy Drink - in the form of Liquid, energy value per 100g: 0 kcal - 148 Kč/1 l
  49,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgaam011
4.6 5×
Watch Price/Availability
SIS GO Isotonic Energy Gels Lemon & Lime 6×60ml
Energy Gel -, 144kcal per 100g - 7.97 Kč/ks - from 664 Kč/1 l
New arrival 239,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTsis08
5.0 1×
Watch Price/Availability
BIG BOY Rice porridge Vanilla semolina 350 g
Porridge , energy value per 100g: 350 kcal
  159,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig139
5.0 3×
Watch Price/Availability
GymBeam Peanut butter with salted caramel 340 g
Nut Cream - smooth, peanut, salted caramel flavour, 19.6 g protein per 100 g, 540 kcal per 100 g, gluten-free, weight 340 g - 585 Kč/1 kg
  199,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgym1990
4.7 3×
Watch Price/Availability
MyProtein Impact Protein Bar 64 g, Caramel/Hazelnut
Protein Bar - 31 g protein per 100 g, manufacturer's energy value per 100 g is 357 kcal, weight 64 g, flavour caramel and nuts - from 859 Kč/1 kg
  from  39,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmyp090
5.0 1×
Watch Price/Availability
Teekanne Earl Grey 20 sachets
Tea
  from  47,-
Currently Unavailable
Order Code: TEKCAJ0153
4.5 2×
Watch Price/Availability
Powerlogy Upgraded Protein Oatmeal Cacao & Peanut 350 g
Oatmeal , energy value per 100g: 410 kcal
  245,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTpowl029
4.8 6×
Watch Price/Availability
MaxiNutrition Waffle protein bar milk and hazelnut 40 g
Protein Bar - 22 g protein per 100 g, manufacturer's energy value per 100 g is 437 kcal, weight 40 g, chocolate and hazelnut flavour - 5.75 Kč/ks - from 1,725 Kč/1 kg
  69,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmaxin031
5.0 1×
Watch Price/Availability
VOXBERG Protein Whey 100 Chocolate 30 g
Protein - 2,067 Kč/1 kg
  62,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox006
5.0 1×
Watch Price/Availability
VOXBERG Protein Whey 100 Salted Caramel 30 g
Protein - 2,067 Kč/1 kg
  62,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox005
5.0 1×
Watch Price/Availability
MADAMI Vanilla strawberry 55 g juicy tea
Tea - fruity, liquid extract, tea blend, Czech, weight 55 g, volume 60 ml, composition apple, Strawberry, orange, currant and vanilla - 1,127 Kč/1 kg
  62,-
Currently Unavailable
Order Code: MADAcj14
In the category Groceries on Alza.cz, we currently have a total of 8181 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.