Groceries

Groceries – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Groceries on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Groceries?

If you're planning to get Groceries, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Groceries

Are you looking for the best Groceries? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Groceries

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Groceries, or choose to sort by price from highest to lowest.

Groceries – main types

Hide description
8,175 Results
4.3 41×
Watch Price/Availability
GymBeam BCAA 4:1:1 Instant Grapefruit 250 g
Amino Acids Bcaa 4:1:1 Instant, GymBeam, 250 g, grapefruit - 1,076 Kč/1 kg
Great price 269,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgym1962
4.8 5×
Watch Price/Availability
4Slim Peanut butter with Belgian chocolate 500 g
Nut Butter - - 498 Kč/1 kg
  249,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTfsli024
4.6 11×
Watch Price/Availability
PROM-IN Progressive PRE 10 × 25 g, pineapple
Pre-Workout Supplement - kicker NO supplement, use: before training, pineapple flavour, weight: 250 g - 1,356 Kč/1 kg
  339,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTpro247
4.6 5×
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Exclusive Protein Bar, 85g, Peanut-Butter-Cake
Protein Bar - 23,8 g protein per 100 g, manufacturer's energy value per 100 g is 376 kcal, weight 85 g, peanut and butter flavour - 529 Kč/1 kg
  45,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTami0078
5.0 2×
Watch Price/Availability
HealthyCo Nella Hazelnut 350 g
Cream
  139,-
Currently Unavailable
Order Code: SPThco028
5.0 4×
Watch Price/Availability
Teekanne Love Blueberry Blackberry 20 sachets
Tea
  from  57,-
Currently Unavailable
Order Code: TEKCAJ185
5.0 3×
Watch Price/Availability
Medokomerc Czech flower honey 500 g
Honey - Floral, weight 500 g, country of origin: Czech Republic - 218 Kč/1 kg
  109,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmedk007
5.0 3×
Watch Price/Availability
Nominal Fit Rice 3 kg
Porridge , energy value per 100g: 365 kcal
  309,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTnom029
3.5 2×
Watch Price/Availability
MyProtein Arginine Alpha Ketoglutarate 500 g
Amino Acids - arginine, in powder form, unflavoured, 500 g - 1,098 Kč/1 kg
  549,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmyp055
4.8 6×
Watch Price/Availability
MaxiNutrition Waffle protein bar milk and hazelnut 12 × 40 g
Protein Bar - 22 g protein per 100 g, manufacturer's energy value per 100 g is 437 kcal, weight 480 g, chocolate and hazelnut flavour - 69 Kč/ks - from 1,725 Kč/1 kg
  828,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmaxin034
5.0 4×
Watch Price/Availability
GymBeam Citrulline Malate Lime Lemon 500 g
Amino Acids Citrulline Malate, GymBeam, 500 g, lemon lime - 778 Kč/1 kg
  389,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgym1985
5.0 2×
Watch Price/Availability
MaxiNutrition MaxShake Protein drink with banana flavour 330 ml
Protein drink - 330 ml, low-fat, without added sugar, dyes and artificial flavours, lactose-free, gluten and soy free, ideal after training or on the go - from 209 Kč/1 l
  from  59,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmaxin015
5.0 1×
Watch Price/Availability
YUZEE Yuzu 550 g
Syrup - premium Korean citrus, 3 × more vitamin C than lemon, ideal for tea, lemonades, desserts and marinades
Discounted -8 % 229,- 249,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTyuze002
5.0 2×
Watch Price/Availability
HealthyCo Nella Marshmallow Chocolate 350 g
Cream
  139,-
Currently Unavailable
Order Code: SPThco027
5.0 1×
Watch Price/Availability
YUZEE Yuzu 250 g
Syrup - premium Korean citrus, 3 × more vitamin C than lemon, ideal for tea, lemonades, desserts and marinades
  149,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTyuze001
5.0 1×
Watch Price/Availability
Vilgain Energy Bar mango 55 g
Raw Bar , nutritional value 412 kcal per 100g - 891 Kč/1 kg
  49,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil227
4.7 3×
Watch Price/Availability
MyProtein Impact Protein Bar 64 g, Dark Chocolate Sea Salt
Protein Bar - 31 g protein per 100 g, manufacturer's energy value per 100 g is 357 kcal, weight 64 g, chocolate and salt flavour - from 859 Kč/1 kg
  from  42,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmyp092
4.4 3×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy mix Cheese, nuts and pretzels with honey and chilli
Healthy Crisps - palm oil-free, allergens: cereals containing gluten (wheat, rye, barley, oats, spelt), nuts and nut products (all types of nuts) and soya beans (soya) and soy products, 513,14 kcal per 100 g, weight 295 g - 746 Kč/1 kg
  220,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmix350
5.0 3×
Watch Price/Availability
Allnature BIO Good digestion with fennel 20× 1,5 g
Tea with fennel - 2.90 Kč/pcs
  58,-
Currently Unavailable
Order Code: BABY3935
4.0 2×
Watch Price/Availability
Hampstead Tea BIO Chai Oriental Spice Blend 20 pcs
Tea - masala, bags, tea blend, Indian, weight 40 g, clove composition, cinnamon and ginger - from 27 Kč/pcs - from 2,975 Kč/1 kg
  from  108,-
Currently Unavailable
Order Code: HAMcj86
5.0 1×
Watch Price/Availability
SIS Beta Fuel Gel Orange, 6 × 60ml
Energy Gel -, 267kcal per 100g - 55 Kč/ks
  329,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTsis01
5.0 3×
Watch Price/Availability
GymBeam Flavour powder chocolate with chocolate chips 250 g
Sweetener - powder, chocolate flavour, weight 250 g, 238 calories per 100 g, sugars 7 g - 1,076 Kč/1 kg
  269,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgym2039
5.0 3×
Watch Price/Availability
Teekanne WOF Winter Punch 20 sachets
Tea
  from  57,-
Currently Unavailable
Order Code: TEKCAJ8431
4.4 3×
Watch Price/Availability
Powerlogy Protein Nougat Snack 90 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, nugát flavour, 22 g protein per 100 g, 539 kcal per 100 g, gluten-free, weight 90 g - 1,089 Kč/1 kg
  98,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTpowl012
In the category Groceries on Alza.cz, we currently have a total of 8181 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.