Groceries

Groceries – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Groceries on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Groceries?

If you're planning to get Groceries, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Groceries

Are you looking for the best Groceries? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Groceries

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Groceries, or choose to sort by price from highest to lowest.

Groceries – main types

Hide description
8,175 Results
5.0 1×
Watch Price/Availability
MADAMI Vanilla strawberry 55 g juicy tea
Tea - fruity, liquid extract, tea blend, Czech, weight 55 g, volume 60 ml, composition apple, Strawberry, orange, currant and vanilla - 1,127 Kč/1 kg
  62,-
Currently Unavailable
Order Code: MADAcj14
5.0 1×
Watch Price/Availability
English Tea Shop Advent calendar Triangle 25x1,5g
Advent Calendar Tea, Bio, British brand, a great gift, 25 pyramids of syp tea, 13 flavours - 8,773 Kč/1 kg
  329,-
Currently Unavailable
Order Code: ETSCA176
5.0 1×
Watch Price/Availability
SIS Beta Fuel Gel Neutral 60ml
Energy Gel -, 263kcal per 100g - from 1,150 Kč/1 l
New arrival from  55,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTnuhe049
5.0 2×
Watch Price/Availability
Megafyt Children's tea respiratory tract 20 × 2 g
Tea - herbal, has a beneficial effect on the respiratory tract - 3.85 Kč/pcs - from 1,925 Kč/1 kg
  77,-
Currently Unavailable
Order Code: SPToth1082
5.0 1×
Watch Price/Availability
Ronnefeldt Teavelope Assam 25 servings
Tea - 5.96 Kč/pcs - from 3,921 Kč/1 kg
Discounted -25 % 149,- 199,-
Currently Unavailable
Order Code: RONCJ400
5.0 1×
Watch Price/Availability
Apotheke Organic Detox tea with birch 20 × 1,5 g
Tea - from 2.93 Kč/pcs - from 2,167 Kč/1 kg
  from  59,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTapo070
4.0 1×
Watch Price/Availability
Powerlogy Upgraded Collagen Bar 50 g
Protein Bar - 28 g protein per 100 g, manufacturer's energy value per 100 g is 422 kcal, weight 50 g, chocolate and coconut flavour - 1,580 Kč/1 kg
  79,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTpowl003
5.0 2×
Watch Price/Availability
Captain Kombucha Pomegranate 400 ml
Drink - a fizzy drink, from green tea and Kombucha mushroom, with pomegranate flavor, contains a symbiotic culture of bacteria and yeast, Organic quality, sweetened with organic cane sugar, with filtered water, 400ml - 163 Kč/1 l
  65,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTkom014
4.9 20×
Watch Price/Availability
Fruit Juice Apple-forest Fruit 250ml
Juice - juice for children from the end of the 5th month, without preservatives and artificial colours, without added sugar, without gluten. Composition: 80% apple juice, 6.6% strawberry juice, 6.6% rowanberry juice and 6.6% raspberry juice
  44,-
Currently Unavailable
Order Code: BABY15440
5.0 1×
Watch Price/Availability
Care Plus ORS drink, 10 sachets, raspberry
Electrolytes - powdered drink with raspberry flavour, which, thanks to the optimal ratio of glucose and salts, increases water absorption and allows hydration during physical exertion - 3,755 Kč/1 kg
  199,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTcapl007
5.0 3×
Watch Price/Availability
Apotheke Organic tea Winter cup with cinnamon 20 × 1,8 g
Tea - Herbal, bags, tea blend, Czech, weight 36 g, anise composition, Fennel, cloves, hibiscus, licorice, marigold, orange, cinnamon, rosehip and ginger - 3.25 Kč/pcs - from 1,806 Kč/1 kg
  65,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTapo066
4.8 6×
Watch Price/Availability
MaxiNutrition Waffle protein bar milk and coconut 40 g
Protein Bar - 22 g protein per 100 g, manufacturer's energy value per 100 g is 436 kcal, weight 40 g, chocolate and coconut flavour - 5.42 Kč/ks - from 1,625 Kč/1 kg
  65,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmaxin030
5.0 1×
Watch Price/Availability
MADAMI Honey Rosehip 55 g juicy tea
Tea - fruity, liquid extract, tea blend, Czech, weight 55 g, volume 60 ml, currant composition, rose hips and honey - 1,127 Kč/1 kg
  62,-
Currently Unavailable
Order Code: MADAcj18
5.0 4×
Watch Price/Availability
Indiana Biltong Original, Beef, 25g
Dried Meat Beef, energy value per 100 g: 1192kJ, pack weight: 25 g - 3,000 Kč/1 kg
Discounted -15 % 75,- 89,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTps0121
5.0 1×
Watch Price/Availability
VOXBERG Protein Whey 100 Chocolate 990 g
Protein - 1,110 Kč/1 kg
  1,099,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox001
4.7 79×
Watch Price/Availability
Krušnohor Light lager 11° 12x0,5l
Beer - bottom-fermented, bright, 11 °, packaged in non-returnable glass, country of origin Czech Republic, an alcohol content of 4,4 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 87 Kč/beer - from 87 Kč/1 l
  521,-
Currently Unavailable
Order Code: PVvi166
5.0 1×
Watch Price/Availability
VOXBERG Protein Whey 100 Chocolate and Banana 30 g
Protein - 1,967 Kč/1 kg
  59,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox004
3.7 3×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy corn Salty 175 g
Healthy Crisps - gluten free, palm oil-free and vegan, allergens: soya beans (soya) and soy products, 549,69 kcal per 100 g, weight 175 g - 737 Kč/1 kg
  129,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmix362
5.0 1×
Watch Price/Availability
Care Plus ORS drink, 10 sachets, pomegranate/orange
Electrolytes - powdered drink with orange and pomegranate flavour, which, thanks to the optimal ratio of glucose and salts, increases water absorption and allows hydration during physical exertion - 3,755 Kč/1 kg
  199,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTcapl006
4.6 5×
Watch Price/Availability
SIS GO Isotonic Energy Gels Fruit Salad, 6 × 60ml
Energy Gel -, 144kcal per 100g - 7.97 Kč/ks - from 664 Kč/1 l
New arrival 239,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTsis07
4.0 4×
Watch Price/Availability
NATU Super Veggie Corn 40g
Freeze-Dried Fruit -
  119,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTnatu121
5.0 1×
Watch Price/Availability
VOXBERG Protein Bar Salted Caramel 50 g
Protein Bar - 1,240 Kč/1 kg
  62,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox041
5.0 1×
Watch Price/Availability
MaxiNutrition MaxFive Bitter Lemon, 330 ml
Sports Drink – form: ready to drink (RTD), energy value: 9 kcal - from 179 Kč/1 l
  from  49,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmaxin010
5.0 1×
Watch Price/Availability
MaxiNutrition MaxFive Sweet Peach, 330 ml
Sports Drink – form: ready to drink (RTD), energy value: 9 kcal - from 179 Kč/1 l
  from  49,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmaxin012
In the category Groceries on Alza.cz, we currently have a total of 8181 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.