Groceries

Groceries – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Groceries on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Groceries?

If you're planning to get Groceries, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Groceries

Are you looking for the best Groceries? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Groceries

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Groceries, or choose to sort by price from highest to lowest.

Groceries – main types

Hide description
8,177 Results
Watch Price/Availability
Nike TR Recharge Shaker Bottle Clear/Black
Shaker - with a volume of 0,7l
  979,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTnike1937
Watch Price/Availability
Trace Minerals Endure, Sports Electrolytes for Performance, 30 ml
Electrolytes - a blend of essential electrolytes for hydration, performance and endurance during sports and physical exercise, supporting electrolyte balance
  259,-
Currently Unavailable
Order Code: DOST129
Watch Price/Availability
SENS Dark chocolate protein tasting pack 3 × 2 pcs - 6 × 60 g
Gift Set - tasting set of six dark chocolate protein bars, 2 × banana & chocolate, 2 × caramel & peanut butter, 2 × chocolate brownie
  399,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTsens0059
Watch Price/Availability
KOLATCH BIO Tuba with coconut Vegan 3 × 45 g
Nut Cream - smooth, coconut, coconut flavour, 11 g protein per 100 g, 598 kcal per 100 g, palm oil-free, weight 135 g - 50 Kč/pcs - from 1,104 Kč/1 kg
  149,-
Currently Unavailable
Order Code: CUKR075
Watch Price/Availability
Kotsam Yuzu tea with honey single serving pack 15 × 30 g, 450 g
Tea - fruity, bags, the raw material used is lemon with a positive impact on immunity, single-species, Korean, weight 450 g, volume 450 ml - 220 Kč/1 kg
  99,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmat01
Watch Price/Availability
Krusnohor Galalxy APA 12° - 20l barrel
Beer - American Pale Ale (APA), top-fermented, bright, 12 °, wrapped in plastic, country of origin Czech Republic, an alcoholic strength of 5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 89 Kč/1 l
  1,772,-
Currently Unavailable
Order Code: PVvi333
Watch Price/Availability
LiveLin Sugar-Free Sugar 400 g
Sweetener - 463 Kč/1 kg
New arrival 185,-
Currently Unavailable
Order Code: DOST574
Watch Price/Availability
PerfectTed Matcha Latte Vanilla 250 ml
Plant-based Drink - oat, with flavour of vanilla - 300 Kč/1 l
  75,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTgrhe103
Watch Price/Availability
Mixit Large Organic Popcorn Raspberry
Healthy Crisps - lactose free, gluten free and palm oil-free, weight 85.2 g - 822 Kč/1 kg
  70,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTmix343
Watch Price/Availability
NOW FOODS Creatine Monohydrate, 750 mg, 120 vegetable capsules
Creatine monohydrate - lactose free, gluten free and vegan, natural, capsules, 120 pc(s) in pack, total weight 151,5 g, storage temperature from 4 to 25 °C - 2.83 Kč/ks - from 2,238 Kč/1 kg
  339,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTnow141
Watch Price/Availability
Vilgain Greens Mix Green Apple Decaf 300 g
Sports Drink – form: powder, energy value: 239 kcal
  599,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil299
Watch Price/Availability
ORIENTAL Black Tea China Pu Erh Shu Yunnan Beng Cha Nan Nuo Imperial Ming Qiang 2018 - 100 g
Tea - Black, sprinkled, the raw material used is Chinese tea tree with a positive impact on digestion and digestion, weight loss and energy and memory, single-species, Chinese, weight 150 g - 1,713 Kč/1 kg
  257,-
Currently Unavailable
Order Code: FOODcaj25
Watch Price/Availability
SIS Rego Whey Protein 1350g, Vanilla
Protein - 814 Kč/1 kg
New arrival 1,099,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTnuhe058
Watch Price/Availability
Mars High Protein Bar, 12 × 59 g Original
Protein Bar - 52 Kč/ks - from 874 Kč/1 kg
  619,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTnuhe004
Watch Price/Availability
BIG BOY Big Confectionery: love mouse 440 g
Gift Set - contains hazelnut cream with milk and caramel 220 g, fine sweet hazelnut cream 220 g
  529,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig096
Watch Price/Availability
VOXBERG Vegan Protein Chocolate 480 g
Protein - 1,040 Kč/1 kg
  499,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox017
Watch Price/Availability
Krušnohor Semi-dark lager 13° - 20l barrel
Beer - lager, bottom-fermented, semi-dark, 13 °, wrapped in plastic, country of origin Czech Republic, an alcohol content of 5,2 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 88 Kč/1 l
  1,758,-
Currently Unavailable
Order Code: PVvi330
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Protein Oat Porridge with Cocoa and Hazelnuts BIO 480g
Protein Puree - Flavour: Cocoa and Hazelnut, 31.79g of protein per 100g, 390kcal per 100g, package weight 480g - 623 Kč/1 kg
New arrival 299,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTbrma438
Watch Price/Availability
BIG BOY Raspberry cheesecake porridge 350 g
Porridge , energy value per 100g: 399 kcal
  209,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig131
Watch Price/Availability
VOXBERG Vegan Protein Caramel 30 g
Protein - 2,067 Kč/1 kg
  62,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox010
Watch Price/Availability
English Tea Shop Christmas Kick, 20 sachets
Tea - herbal and fruity, tea blend, Sri Lankan, weight 200 g - 6.45 Kč/pcs - from 645 Kč/1 kg
  129,-
Currently Unavailable
Order Code: ETSCA8365
Watch Price/Availability
Krušnohor Hijack IPA 15° - 20l cask
Beer - India Pale Ale (IPA), top-fermented, bright, 15 °, wrapped in plastic, country of origin Czech Republic, an alcohol content of 6,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 107 Kč/1 l
  2,144,-
Currently Unavailable
Order Code: PVvi334
Watch Price/Availability
BIG BOY Birthday Hippo 1000g
Nut Cream - smooth, hazelnut, 19 g protein per 100 g, 525 kcal per 100 g, gluten-free, weight 1000 g - 999 Kč/1 kg
  999,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig156
Watch Price/Availability
VOXBERG Women's Protein White Chocolate & Caramel 30 g
Protein - 2,033 Kč/1 kg
  61,-
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox024
In the category Groceries on Alza.cz, we currently have a total of 8181 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.